Grote financiële tekorten bedreigen het kabinet-Cals owïa/nt Britse piratenzender na week terug in ether Besmet verleden van twee B.P.-kandidaten Inbrekerstrio te Etten na half jaar gepakt Vanavond in de ether f TELEVISIE RADIO PAGINA 2 DE LETDSE COURANT DINSDAG 28 JUNI 1966 Afmaken en voorbereiden HOEWEL er officieel niets aan de hand lijkt te zijn, is „crisis" de laatste weken in Nederlands politieke kringen een veel gebruikt woord. Te veel gebruikt woord misschien, omdat bij dit soort zaken nooit helemaal duidelijk is, wie het bezigt omdat hij een crisis ziet en wie het erom te doen is een crisis te forceren. Aan de moeilijkheden van het kabinet-Cals valt niet te twijfelen. Die liggen in het financiële vlak om zo te zeggen levensgroot. Dat er intern-politiek ook niet overal kerstsfeer heerst, kan verder blijken uit het verschijnsel, dat niet alleen de oppositie de moeilijke budgettaire situatie alleen of voornamelijk de tegenwoordige regering in de schoenen probeert te schuiven. Wat dit betreft kan men om de waarheid te kunnen vaststellen helaas nooit gegarandeerd veilig afgaan op meningen en standpunten van Kamerfracties. Die hebben allemaal de een wat meer, de ander wat minder minstens evenveel boter op het hoofd als het kabinet in zijn collectiviteit. Dit zeggen we om de zaligverklaring te voorkomen van parlementariërs, die nu rond lopen met een gezicht alsof de politiek in Nederland zo veel meer zomers had kunnen zijn, wanneer men maar naar hen geluisterd had. OOK voor ons staat niet vast, dat premier Cals en zijn teamleden erin zullen slagen de Gordiaanse knoop te ontwarren, die ze deels aan anderen deels aan zichzelf te wijten hebben. Maar naar onze mening, moet. het kabinet in die moeilijke opdracht slagen. Ook al staat bij voorbaat vast, dat het daarmee altijd meer kritiek dan waardering zal los slaan. We vinden het sluitend maken van de begroting voor 1967 inclusief het vermelden van de methode waarop een tekort gedekt worden kan 'n noodzakelijkheid, omdat een politieke crisis hetzij door een conflict binnen 't kabinet hetzij door een botsing met de Kamer op dit moment zinloos is. Met de eis van de V.V.D.- penningmeester, de heer d. Bergh, dat. naar aanleiding-wan de uitslag van de staten- en raads verkiezingen parlementsontbinding in Nederland noodzakelijk is, zijn we het helemaal niet eens, maar we gaan Lem bijvallen, wanneer er op dit moment binnen het kabinet, of tussen kabinet en Kamer een conflict zou uitbreken, dat een omvangrijke kabinetsreorganisatie noodzakelijk maken zou. Maar een parlementsontbinding en vervroegde verkiezingen in het najaar scheppen voor 1967 een allermoeilijkste situatie. Regeren zal dan geruime tijd niet mogelijk zijn, terwijl de verkiezingen boven dien gemakkelijk kunnen ont aarden in een politieke strijd van uit zeer onzuivere uitgangspunten of vanuit uitgangspunten, die niet stroken met het algemeen belang. ONS dunkt het daarom nood zakelijk, dat het kabinet-Cals zijn zittingsperiode afmaakt en komende weken terzake van de budgettaire mogelijkheden èen compromis weet te bereiken, dat zulks mogelijk maakt. Geen enkele zaak huurverhoging, belasting verlaging, loonbeleid, sociale wet geving mag bij voorbaat on schendbaar verklaard worden. Niet uitgesloten is, dat dan be paalde ministers of groepen van ministers het risico lopen van moeilijk tegenover hun eigen poli tieke vrienden in het kabinet te komen staan. Dit risico moet even wel genomen worden. Komt het onverhoopt tot een breuk, dan is in elk geval meer duidelijkheid geschapen over de directe oor zaken van zo'n breuk, terwijl de bij die fracties behorende politieke partijen dan ten opzichte van hun kiezers ook duidelijker kleur zullen hebben te bekennen dan bij een Nederlandse stembusstrijd ge woonlijk geschiedt. Terwijl de huidige regering en de huidige Kamermeerderheid op die manier hun noodzakelijke bij drage leveren om een eenmaal op gezet en aanvaard regeringsbeleid te voltooien, kunnen de politieke partijen intensief de volgende faze voorbereidenhet programma voor de volgende parlementaire periode en hopelijk ook enigszins de politieke kleur van het kabinet, dat daarmee leidend zal moeten optreden. NA ons herhaaldelijk pleidooi voor meer duidelijkheid bij parlementsverkiezingen ook ter zake van de grens bij het bereid zijn tot compromissen zal iedere lezer begrijpen, hoe we meer en meer optimistisch worden, nu in bredere kringen bijvoorbeeld aan het adres van de K.V.P. de wens wordt toegezwaaid bij haar pro grammastelling eenvoudig en dui delijk te zijn. Dit kan niet anders betekenen, of men begint meer en meer ervoor te voelen, dat de kiezer gaat weten wat hij met zijn stem bereiken kan. Er moet over de betekenis van die stem meer bekend zijn vóór de verkiezingen en er moet minder macht worden gelaten aan het overleg tussen formateur en in zijn beraad betrokken fractie leiders en fracties. Natuurlijk kunnen er in Neder land met zijn ingewikkeld partij stelsel geen verkiezingen plaats vinden met als inzet de keuze tussen een bepaalde regering en een schaduwkabinet. Maar tussen dat uiterste en de praktijk van nu ligt een hele afstand. Die moet echt overbrugd gaan worden, in het belang van de toekomst van de parlementaire democratie. Duidelijker standpuntbepaling vóór de verkiezingen kan partijen als de K.V.P. een aantal stemmen kosten. Dat moet dan maar, al zou het ook wel gedeeltelijke compen satie bij een andere groep kiezers kunnen betekenen. Of de K.V.P. een en ander moet nastreven samen met de protestants-christe lijke partijen weten we op de dag van vandaag niet. De C.H.U. blijft immers een moeilijke geschiedenis en zonder de C.H.U. zitten de anti revolutionairen bij zo'n christen democratisch verkiezingsblok weer niet helemaal lekker. Aanzienlijk meer dan één miljard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Grote financiële tekor ten bedreigen momenteel het voortbe staan van het kabinet-Cals. Zoals \vy reed» zaterdag konden melden, staat de regering voor een zware keus: een dras tische belastingverhoging, welke laatste vermoedelijk in de Kamer op grote te genstand zal stuiten. Blijft dan eog liet grote tekort op de begroting waarmee de regering thans kampt: bijna een mil jard aan tegenvallers, zoals minister Vondeling onlangs de Kamer heeft voor gerekend. Er valt, evenwel te vrezen dat dit tekort nog aanzienlijk groter zal zijn. Het is op het ogenblik bijzonder moei lijk om een juist inzicht te krijgen in de financiële ontwikkeling van de schat kist. Het kabinet-Cals heeft vorig jaar besloten om het bedrag, dat jaarlijks voor uitgavenverhoging beschikbaar komt, te bepalen op 900 miljoen gulden. Daar is voor 1966 bijgekomen een be drag van ongeveer 50Ó miljoen gulden voor de verhoging van de indirecte be lastingen. Over de bclastingspaarbrie- ven, waarmee 425 miljoen gulden ge moeid is, bestaat nog geen zekerheid. Voorts is bekend, dat het gedrag van 900 miljoen nieuwe financiële .ruimte", voor rond 750 miljoen reeds is opgebruik voor het tweede deel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 Januari 1967. Alleen de verhoging van de uitgaven voor de onderwijsbegroting zal reeds aanzienlijk meer vergen dan het schamele restant van 150 miljoen, dat aan „ruimte" overblijft. Daar komt bij, dat ook alle andere begrotingen een „normale" jaarlijkse stijging te zien zul len geven. De Tweede Kamer heeft vo rig jaar besloten om op 1 januari a.s. een gedeeltelijke omzetbelasting op tex- en schoenen in te voeren. Dat was onderdeel van het z.g. dekkingsplan, eind vorig jaar in de Tweede Kamer zeer heftig is gediscussieerd. De opbrengst van deze nieuwe omzetbelas ting op textiel en schoenen kan worden geraamd op rond 90 miljoen gulden. Ook daarvan is dus weinig soelaas te ver wachten. Ongunstiger Wanneer men dan voorts bedenkt, dat de begroting 1966, die een tekort vertoonde van rond een miljard gulden uiteindelijk een veel ongunstiger beeld te zien zal geven door de door minis ter Vondeling bekend gemaakte tegen vallers van bijna een miljard, dan is het duideljjk, dat de polsstok voor 1967 Voorwaardelijk gestraft Verkoopster liet „overvaller' kas leeg halen MAASTRICHT (ANP) De recht bank In Maastricht heeft de 22-jarige verkoopster C. H. uit Maastricht veis oordeeld tot zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proefrijd van drie jaar. Het meisje was het slachtoffer geworden van een huwe lijkszwendelaar voor wie zij in de periode december 1965 tot april 1966 geld wegnam uit de kas van haar werk gever. In totaal eigende zij zich op deze wijze 1400 gulden toe. Op een gegeven ogenblik kwam zij met haar verhaal, dat zij in de winkel door iemand was overvallen. De overvaller had daarbij 1400 gulden uit de kas gehaald. Toen het meisje werd aangehouden, gaf zij meteen de ware toedracht van de zaak toe, waarbij tevens de rol van de huwelijkszwendelaar de 28-jarige bar keeper F. S. uit iClaastricht aan het licht kwam. Hij werd eveneens veroor deeld, en wel tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk. bijna geen lengte meer heeft om nog iets verder te springen. Om dat beeld nog somberder te maken: met die tegen valler van een miljard is men er ook in 1966 nc~ niet. Er liggen nog enkele wetsonlwerpen bjj de Tweede Kamer, waarvan de kosten niet in de rijksbegroting zijn ver werkt. \vy denken bierbij aan de nieu we militaire pensioenwet en de ziekte kostenverzekering voor ambtenaren, alsmede de nieuwe algemeen burgelyke pensioenwet. Deze laatste kost het rijk rond 70 miljoen gulden per jaar; de ziek tekostenverzekering ambtenaren gaat bijna 80 miljoen kosten, welk bedrag vol gens de minister niet als extra uitgave voor de schatkist mag worden aange merkt. Kous niet af Op het ogenblik wordt n.l. reeds uit de schatkist een bijdrage aan de amb tevaren verleend, die waarschijnlijk zeven miljoen minder kost dan de ko mende regeling. Over de kosten, ver bonden aan de invoering van de nieu we militaire pensioenwet zijn geen cij fers door de regering verstrekt. In le der geval kan wel worden gezegd, dat afgezien van de gewone mee- en te genvallers met het miljard mee kous voor 1966 naar alle waarschijnlijk heid niet af is. Volle omvang Wat de consequenties voor 1967 zul len zijn, weet alleen het ministerie var Financiën precies. Het gehele, verhoog de uitgavenbeleid, dat in 1965 is inge zet en in 1966 vervolgd, zal vooral voor 1967 in zijn volle omvang doorwerken. Daar zit in wezen de grootste moeilijk heid, waarmee het kabinet-Cals te kampen heeft. Want de temporisering der investe ringen, zoals enkele weken geleden aan gekondigd, is slechts van jeperkte duur. Tenzij het kabinet besluit alsnog wer kelijk drastische maatregelen te ne men, die de begroting voor het volgend jaar binnen zeer nauwe grenzen zullen houden, moet er op worden gerekend, dat het vrijwel onmogelijk is, de finan ciële eindjes aan elkaar te knopen. Een hernieuwde verhoging van aantal indirecte belastingen kan ge zien de omvang van het begrotingste kort nooit meer dan een bescheiden bijdrage opleveren. Voor een werkelijk drastische verhoging hoeft de regering immers niet op enige steun in de Twee de Kamer te rekenen. Gemakkelijk werk voor bezetters (Van onze redacteur) LONDEN De Engelse Illegale zen der „Radio City" slingerde gisteren weer onophoudelijk pop-gejengel in de ether, terwijl op het vasteland „Big Alf" Bullen, leider van de „invasie groep", vertelde hoe de „bezetting" van het zeefort op palen verlopen was. De bezetting heeft zeven dagen geduurd en eindigde zondagavond even plotsling als ze een week tevoren begon. Big Alf is 60 jaar, zwaar gebouwd en sterk als een beer. Hij vertelde dat de ze merkwaardige piratengeschiedenis wat hemzelf betrof begonnen was met een telefoontje van zijn baas, Jim Bra- dish, die struise scheepstuigers aan werft voor werk op vaartuigen waar van de bemanningen hun loon ontvan gen hebben en vertrokken zijn. Big Alf is de ploegbaas van de scheepstuigers en kreeg opdracht tien kloeke kerels bij elkaar te zoeken voor een werkje waar over niet mocht geroddeld worden. i Bullen vond dit wel wat vreemd, doch hij stelde geen vragen. De volgende avond het was zondag begaf Alf zich met tien collega's naar een drank huis. waar een onbekende man op hen wachtte. Hij bevond zich in het gezel schap van een lange, magere vrouw van ongeveer vijftig jaar, de tv-scenario- schrijfster Kitty Black. INVASIE „We vertrokken uit de aanlegplaats Gravesend. Na ongeveer een uur varen werd ik bij de man en het magere vrouwmens geroepen voor een conferen tie. Ze vertelde me dat we ons op het fort van „Radio City" moesten begeven om daar te helpen bij het ontmantelen van apparaten. De man verzekerde mij dat het allemaal zuivere koffie was. Hij wilde enkel apparaten die hem toebe hoorden, terug hebben." „Big Alf" was de geschikte man voor dit werkje. Tijdens de oorlog had hij een belangrijke rol gespeeld bij de bouw van de zeeforten en hij kende ze alle- Na bankoverval Amersfoort Duitse toeristen omsingeld AMSTERDAM (ANP) Enkele Duitse toeristen hebben nogal pijnlijke ervaringen in Amsterdam gehad. Tips bij de Amsterdamse politie binnenge komen in verband met de overval op de spaarbank in Amersfoort, spitste na melijk de belangstellig van de politie op auto's met Duitse nummerplaten. Verraste Duitse toeristen zagen zich plotseling omsingeld door veel politie mensen die hun opbrachten naar het hoofdbureau voor een nader onderzoek. In één geval werd het werkelijk pijn lijk toen het onderzoek uitwees dat de Duitsers, die overigens niets met de overval te maken hadden, een wapen stok in de auto verborgen hadden. Het werd een procesverbaal en er vielen boze woorden in het Duits. Albanese premier hekelt Roemenië MüNCHEN (UPI) - De Albanese premier, Mehmet Sjehoe, heeft zondag een indirecte aanval gedaan op Roeme nië in een toespraak ter gelegenheid van het bezoek van zijn ambtgenoot uit communistisch China, Tsjoe En-Lai. Tsjoe is vrijdag in Albanië aangeko men na een bezoek van acht dagen aan Roemenië. Zijn bezoek aan Boekarest eindigde zonder communiqué en temid den van geruchten over onenigheid tus sen hem en zijn gastheren. In zijn toe spraak oefende Sjehoe kritiek op de „neutralisten" in het Chinees-Russische geschil, die volgens hem feite pro- Sovjet waren. Sjehoe noemde geen namen maai di plomatieke waarnemers verklaarden, dat hij Roemenië bedoelde. Volgens Nieuwe Rott. Courant BOER KOEKOEK: „Als het waar is. niet te handhaven Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Na de strubbelingen rond het Voorschotense gemeenteraadslid voor de Boerenpartij D. Scheps wordt Boerenleider Koekoek thans openlijk ge confronteerd niet het verleden van twee andere voormannen uit zijn party. De NRC heeft er maandag j.l. In een hoofd artikel op geweien, dat de heren W. J. Haarman en ir. II. Adams, die door de BP kandidaat gesteld zijn voor de Eerste Kamer, een besmet oorlogsverleden heh- De heer Haaiman, fractieleider van de BP in de Haagse gemeenteraad, is een voormalig politiek delinquent Ir Adamas werd in 1946 wegens zijn gedragingen in oorlogstijd als rijkspluimvecconsulent ontslagen en uit alle openbare functies gezet. De NRC meldt, dat hij in een brief aan de directeur-generaal van de landbouw eens ondertekende met „heil Hitier" en dat hij ln een andere brief schreef: „Wees ervan overtuigd, dat ik thuis hoor in de groep van raszuivere Nederlandse natlonaal-socialisten". Hij zou ook lid geweest zijn van het nationaal-socialistisch genootschap Saxo- Frisia en geschreven hebben voor het nazigezin de blad „De Misthoorn". De NRC noemt hem een „zwaarder geval" dan de heer Haarman. Deze zou voor de gemeenteraadsverkiezingen bij de ge meentesecretaris geïnformeerd hebben of maal op zijn duimpje. Bovendien was hij vroeger stoker in de koopvaardij vloot, zodat hij wat afwist van machi- ,We bereikten het fort van Radio Ci ty rond drie uur 's ochtends", vertelde Bullen verder. „Iedereen sliep en we stuitten op geen verzet. Ook dat lange, magere mens klom mee naar boven. Ik vergat nog te zeggen dat er ook eet dlotechnicus mee uitgevaren was. de kristallen uit de zendinstallatie Radio City. zodat ze die niet meei konden gebruiken. "a onze Invasie zijn Kitty Black er de twee mannen in hun sleepboot ver trokken. Alleen de radiotechnicus heb- we teruggezien. Zondagavond ver scheen hij plotseling weer in een bootje me te zeggen dat ons werk gedaan Toen hebben we onze koffertjes ge pakt en zijn een half uurtje later trokken." Korte tijd nadien begon „Radio City" eer uit te zenden. Tijdens hun bezetting van het fort mochten Big Alf en zijn mannetjes nie mand naar boven laten komen. Hun was gewoon loon van 350 fr. per dag beloofd vonden dat dit nu wel heel makke lijk verdiend was met luierend een oog je In het zeil houden. „Net een vakan tie in volle ze'e," zei Big Alf. ANTENNE zijn kandidaatstelling moeilijkheden zou kunnen opleveren. Een woordvoerder van de gemeente Den Haag verklaarde ons desgevraagd, dat de heer Haaiman deze informatie niet zelf heeft verricht. Hij wenste ran redenen van discretie in het midden te laten of anderen ten behoeve van de heer Haar man deze informatie hadden gevraagd. Voor de op 6 juli a.s. te houden ver kiezingen van 37 Eerste-Kamerleden is de heer Haarman kandidaat gesteld voor de afdeling Zuid-Holland van de Boeren partij. De heer Adams is kandidaat ge steld door de afdelingen Gelderland. Groningen, ftrente en Overijssel. De heren Haarman en Adams waren vanmorgen niet bereikbaar voor com mentaar De heer Koekoek zou echter gisteravond reeds hebben laten weten: „Als de beschuldigingen waar zijn. dan zijn deze mensen niet langer voor de j Boerenpartij te handhaven" Het Boerenpartij-Tweede-Kamerlid, de heer Voogd, verklaarde vanmiddag: „Wij hebben het verleden van Ir. Adams tot en met onderzocht en nooit iets foutiefs kunnen vinden. Van de andere zijde heeft men nooit bewijzen van het tegendeel kunnen overleggen, ook niet de brieven waarvan de N.R.C. nu melding maakt. Dat ir. Adams uit zijn functie als rijks- pluimveeconsulent is gezet, komt, om dat hij weigerde voor de heren, die hem niet zinden, maandelijks een rapport te schrijven. Als hij fout zou zijn geweest, hadden we hem allang uit de Boeren partij gezet." Tot zover de heer Voogd. Engeland is van plan zijn strijdkrach ten in het Verre Oosten te verminderen zodra de Indonesische confrontatiepoli tiek ten aanzien van Maleisië zal zijn beëindigd. Dit heeft premier Wilson gis teravond in het Lagerhuis meegedeeld. Jongens van 12, 13 en 15 jaar ETTEN EN LEUR (A.N.P.). De rijkspolitie te Etten en Leur heeft maandag een jeugdig Inbrekerstrio ingerekend, dat. bijna een half jaar lang West-Brabant onveilig heeft gemaakt. De jongens (12. 13 en 15 jaar) bleken verantwoordelijk voor een serie geraffi neerde inbraken en diefstallen, vooral in scholen, directieketen en in aanbouw zijnde woningen. Afgelopen zaterdag werd een in een school te Etten ge pleegde inbraak het jeugdige drietal noodlottig. De oudste van het drietal is maandag na verhoor in verzekerde be waring gesteld. Kardinaal Ritter meent: Kerk zelf schuld roepingencrisis ST.-LOUIS, V.S. (KNP) Kardinaal Ritter, aartsbisschop van St.-Louis In de Verenigde Staten, heeft het gebrek aan priester- en kloosterroepingen toe geschreven aan de traagheid, waarmee de vernieuwing in de Kerk wordt door gevoerd en aan de nalatigheid om de j ngeren een dynamische Kerk te laten zien. In een toespraak in St.-Louis zei hij: „De tijd waarin wij leven is helemaal niet ongodsdienstig, in die zin, dat men geen belangstelling voor het godsdiensti ge zou hebben. Integendeel. God is frontpaginanieuws. En de moderne jeugd interesseert zich voor maatschap pelijk werk". De kardinaal is van mening, dat de katholieke jeugd een degelijker, geïn- spireerder godsdienstige en geestelijke vorming krijgt dan ooit het geval is ge weest. Het tekort aan roepingen wordt veroorzaakt door de traagheid waar mee men werkt aan de Kerkvernieu wing in de geest van Joannes XXm. Men laat de jeugd geen dynamische Kerk zien, waaraan zij een leven van offer en dienstbaarheid wil wijden". Tour de France in de etlier Vanavond: Televisie: Nederland I, 22.20: filmverslag etappe RoyanBor deaux. Radio: Hilversum II, 19.30: nabe schouwing etappe RoyanBor deaux. Morgen Televisie: Nederland I, 16.00 finishreportage etappe Bordeaux Bayonne. Radio: Hilversum I, 15.0017.00: finishreportage etappe Bordeaux Bayonne. V_J T.v.-uitzendingen Knokkefestival (Van onze omroep correspondent) HILVERSUM Van 8 tot en met 14 juli wordt in het Casino te Knokke voor de achtste maal het Songfestival Knokke gehouden. Zes landen nemen aan deze wedstrijd om de Europabeker deel: Frankrijk, Engeland, Duitsland, Italic, België en Nederland. De Belgische te ievisie verzorgt elke avond van hei festival een drie kwartier durende re- portage. De NTS neemt deze uitzendin gen als volgt over: Vrijdag 8 juli van 22 tot 22.45 uur Nede land 1: Frankrijk—Engeland; zaterdag 9 juli van 22.45 tot 23.30 uur Nederland 1: Duitsland—België; zondag 10 juli van 22.20 tot 23.05 uur Nederland 2: Nederland—Frankrijk; maandag 11 Juli van 22.35 tot 23.20 uur Nederland 1 Engeland—Duitsland; dinsdag 12 juli van 22.45 uur tot 23.30 uur Nederland 2 België—Italië; woensdag 13 juli var 22.10 tot 22.55 uur Nederland 2: Italië Nederland; donderdag 14 juli van 22.25 tot 23.10 uur Nederland 1: finale. Frankrijk wordt vertegenwoordigd door de zangeressen Liz Sarian en Geneviev iCogne en de zangers Pascal Danel. Layani en Jean Pierre Dousset; Voor Engeland treden in het strijdperk Truly Smith, Chloe Walters. Eden Kane, Jimmy Wilson en Engelbert Humper- dinck; De Duitse ploeg wordt gevormd door Kacja, Barbara, Tonv Marschal, Marion en Bob Telden; Voor Italië nemen deel Rita Monico. Stelvia Ciani, Bruno Filippini, Diego Peano en Memo Renlgi; De Beligsche ploeg bestaat uit Jean Vallee, Rita Deneve, Alain, Ariane en Marino Falco; Nederland tenslotte vervaardigt, zoals bekend is, af Margie Ball. Martine Bijl, Karin Kent, Janneke Pepper Ronnie Tober. L-.»» /,vi Jan Blaaser heeft voor zijn nieuwe aflevering van JClll en aueman Mjan en Alleman" zijn tenten opgeslagen op de nn Tlnm Dam te Amsterdam, waar dagelijks een stroom OlJ C16 LJClIll' van touristen passeert. In deze voor Jan Blaaser 4. vertrouwde omgeving vraagt hij de toevallige J voorbijganger naar diens vakantieplannen. Vanzelfsprekend zal de humor in 4. dit programma niet ontbreken en zullen ook de buitenlandse toeristen de gelegenheid krygen te vertellen, waarom zij ons land voor hun vakantie Af hebben uitgezocht. De regie van „Jan en Alleman" is weer in handen van Fred Rombouts. (Nederland I, 20.20), „Meneer kapelaan cumentaire Onder de titel „Meneer kapelaan" vervaar- digde regisseur-samensteller Piet Franse 4 een documentaire, waarin hij een dag lang LlOLllTTltilïllllI t een kapelaan uit een stadsparochie op de 4 voet volgt. Aan alles wat deze geestelijke 4 op zijn agenda had staan, werd niets toegevoegd. Wel wordt er zo terloops 4 enige aandacht geschonken aan enkele brandende vraagstukken, zoals 4 „Waarom is hij kapelaan geworden?", „Wat vindt hij van het wonen in een j, pastorie?" en „Zou hij eigenlijk wel getrouwd willen zijn?" Om een objectieve 4 mening ten beste te geven, wordt niet alleen zijn antwoord in beeld gebracht, doch ook dat van zijn „zuidelijke" collega's. (Nederland n, 22.10). 4 „Bevriende pleiters hoorspel 1 advocaat niet een zaak Het door Henry Cecil geschreven hoor- 4 spel „Bevriende pleiters" illustreert met een voorbeeld hoe een succesvol advo- 4 caat in Engeland zijn praktijk .drijft. Het Iaat zien, dat in elk geval in Enge- or zijn cliënt ten koste van alles probeert jj n. Het voor velen onbegrijpelijke feit. dat advocaten elkaar ln de 4 rechtszaal als tijgers kunnen bevechten en buiten de deuren dikke vrienden 4 kunnen zrjn,, tracht men in dit hoorspel eveneens tot uiting te laten komen. A De regie is in handen van Willem Tollenaar. (Hilversum II, 20.20). a Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Klaas Vaak. 19 05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Jan en Alleman. 20.50 Silhouet. 21.55 Jazz 625. 21.50 Vanavond in Nieuwspoort. NTS: 22.15 Journaal. 22.20 Filmver- slag Ronde van Frankrijk. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01 Mr. Magoo. .r NTS: 20.05 De onbekende wereld. AVRO: 20.30 Hogan's helden. 20.55 Muzikaal programma. 21.10 The long hot summer. RKK: 22.00 Meneer J Kapelaan. NTS: 22.30 Journaal. t Woensdag NEDERLAND I van Frankrijk. Hedenavond Jan Blaaservanavond met ,Jan en J Alleman". Af Nederland I, 20.20). HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.25 Reportage Wim bledon. 18.30 Lichte orkestmuziek (opn.). 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Klassiek strijkkwartet (opn.). 19.30 Jeugd en ritme. 20.00 Nieuws. 20.05 Vakantietoeslag. 21.10 Licht instrumentaal ensemble. 21.35 Voordracht. 21.45 Stemmen die gel- den. 22.00 Stereo: Pianorecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 In- drukken van het Internationale Con- gres te. Rotterdam, 23.30 Lichte gram. 'r muziek. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) KRO: r 18.00 Licht instrumentaal septet. 18.20 Uitzending v. d. C.H.U.. 18.30 Neder- r landse en Duitse cabaretliedjes, 18.50 Vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws, r 19.10 Actualiteiten. 19.30 Nabeschou- r wing Tour de France, 19.40 Noordholl. Filharmonisch orkest: klass. muziek, r 20.20 Bevriende pleiters, hoorspel, 21.25 Gitaarmuziek. 21.30 Muziek in minla- r tuur. 22.00 Indrukken van de landdag r 1966 van de St.-Gregoriusvereniging. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws, r 22.40 Epiloog. 22.45 Gev. muziekprogr.. 23.55 Nieuws. r RADIO VERONICA (192 m) 18 00 Veronica's jukebox (verzoekjes), 19 00 r Beatmuziek. 19.15 Joost mag 't weten, nieuwe en ongehoorde hits; 20.00 r Gevar. muziek, 21.00 Even voorstellen, f 22 00 tot 100 Gevar. gram. muziek. ïzlek. 20.00 Orkest- (J cvclus. '22.00 Nieuws. j BRUSSEL Frans 4S4 m) 18.30 Nwe 3 S-am platen. 20.00 Opera. 22.15 Jazz. j DR-WDR (309 m) 19.25 Amus xnuz., j 22 45 Klass muziek. 1.00 Gevar. muziek, j ENGELAND BBC (330 mtr) 19.30 Klass muziek, 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM I (402 m) VARA: "J 7.00 Nieuws, ochtendgymn., 7.23 Lichte gram. muziek. 8.00 Nieuws, 8.10 Lichte gram. muziek, 9.00 Voor de huisvr., 9.05 Gram., 9.35 Waterstanden; VPRO: 4 9 40 Schoolradio. VARA: 10 00 Gram., 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws, a, 11.02 RVU: lezing. 11.32 Oude gewijde 4 muziek. 12.00 Licht instrumentaal en- semble. 12.22 Voor het platteland. 12.27 4 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Tango- rumba orkest 13.00 Nieuws, actual. 4 13 30 Stereo: Exotische orkestmuziek, 13.45 Gesproken portret. 14.00 Klass. muziek, (tussen 15.30 en 17.00 even- 4 tueel onderbr. reohtstreekse reportage van de Ronde van Frankrijk). 15.00 4 Voor de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.02 4 Voor de zieken. 16.30 Tips voor vakan- tie- en snipperdagen, met gevarieerde 4 muziek, 17.30 Dansorkest. jj 4 HILVERSUM II (298 m) NCRV: 4 7.00 Nieuws, dagopening, 7.20 Gram.. (7.30 nieuws). 7.45 Radiokrant. 8.00 4 Nieuws, 8.10 Gram.. 8.30 Nieuws, 8.32 "J Gram.. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor 4 de vrouw. 10.10 Amusementsmuziek, 4 10.30 Morgendienst. 11.00 Concertge- bouworkest, klass. en mod. muziek, 4 12.00 Stereo: Gram. muziek. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 4 Herv. kerkd.. 13.00 Populaire opera- 4 fragmenten, 14.00 Voordracht, 14.10 Gram., 15.50 Bijbelvertelling voor de jj jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Klass. 4 gram., muziek. 17.40 Voor de kleuters, 17.50 Overheidsvoorlichting: De geweld- 4 instructie (lezing). HILVERSUM III (240 m en FM-kan)4 NRU-KRO: 9.00 Nieuws, licht gevar. platenprogr.. 10.00 Nieuws, actual. 10.05 Granv. 11 00 Nieuws, actual., en licht 4 platenprogr.. 12.0 Nieuws, actual, en gezellige Holl. plaatjes. 13.00 Nieuws, 4 actual., gevar platenprogr., 14.00 Nws, actual.. 14.05 Lichte gevar. platenpro- a, gramma; NRU-AVRO: 15.00 Nieuws. 4 gram.. 16.00 Nieuws, volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues, 17.00 Nieuws 4 verder tot 18.00 gevarieerd platen- programma voor automobilisten. 4 RADIO VERONICA (192 m) - 7.00 Ook goeiemorgen. 9 00 Muziek terwijl 4 u werkt (verzoekplatenprogramma). 10.00 Koffietijd met Tineke. 1100 4 Kookpunt" Huisvrouwenverzoekprogr 4 12.00 Muziek bij de lunch, gezellig progr.. 14.00 Teenagershow. Nederl. 4 jeugd hitparade, maar vooral veel jj muz.. 15 00 Woensdagmiddag-speciaal. 41 16.00 Cowboymuziek. 16 30 Tijd voor j toppers. 17 00 tot 18 00 Veronica's jj Teenager Muziek Express. 4 Peterson, beroemd jazzpianist in „Jazz 625". t (Nederland I, 21.25). Bedenkingen iNRl NTS tegen nieuwe omroepwet (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM'*- I11 aansluiting op het memorandum, dat de omroepen tot de Staten-Generaal hebben gericht naar aanleiding van het wetsontwerp voor de nieuwe omroepwet, hebben thans de be sturen van NRU en NTS ook by een nota aan de Minister en de beide Ka mers hun bedenkingen geuit. Ten aanzien van het ontwerp wordt opge merkt dat de bredere basis voor de om roepen weerspiegeld dient te zijn in een grotere in plaats van een klinere mate van zelfstandigheid en eigen verant woordelijkheid. De onafhankelijkheid van het bestuur op programmagebied is principieel in het geding, waar het schorslngsrecht van de Minister en het vernietigingsrecht van de Kroon op be stuursbesluiten zich uitstrekken tot be sluiten over vorm en inhoud van pro gramma's. Ook wordt een overmatige bemoeienis van de overheid met de be drijfsstructuur geconstateerd. Men is van mening dat een samenvoeging van de N.O.S. (Ned. Omroep Stichting) en de Wereldomroep (met respectering van verantwoordelijkheid van Wereld omroep voor eigen programma's) ge wenst zou zijn. Wat betreft de zendtijd- verdeling acht men het noodzakelijk dat de N.O.S. en niet de Minister de bevoegdheid dient te hebben de radio- en tv-zendtijd vast te stellen. Uiteraard binnen de wettelijk gestelde minimum en maximum grenzen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2