S)cCcid6c(SoiiAaiit Leger aan de macht in Argentinië PRESIDENT ILLIA MOET VERTREKKEN jAMIN Welvaart verkleint verschil tussen rijk en arm niet Militairen bang voor Jordaners zullen met de windbuks provo's afhouden van sprekershoek peronisten Versgesneden totem Eindhovense slachtoffers in raad herdacht Provo De Vries! STAATSSECRETARIS EGAS: ingenomen met sprekershoek Noordermarkt P.V.D.A. DACHT TE WEINIG AAN JEUGD .Boer Koekoek vrijdag I juli in kort geding Arts geeft kind dodelijke injectie Jachtexamen akte voor NA ZESTIG JAAR UIT HEIMWEE TERUG Een machtig mooi congres. „Margriet5 redacteur door bende beschoten Verlamde vrouw en baby gered uit vliegtuigwrak Ook hot line tussen Kremlin en Elysée? PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.5594 ADVERTENTIE AFD2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.W. 0.88; p. maand 3.75; p. kwart, 11,30; franco per post 11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DINSDAG 28 JUNI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MINDER BUIIG Wisselende bewolking; en tn het algemeen minder buiig. Matige tot krachtige, noord westelijke wind. aan de kust aanvankelijk nog krachtig tot hard. Koel weer. 57e jaargang;, no. 16.868 (Van onze correspondent AMSTERDAM Bewoners van de Amsterdamse Noor- dermarkt voelen- er niets voor. dat hun rustige plein gebombardeerd wordt tot praathoek, waar het onrus tige deel van de hoofdstede lijke bevolking zijn onlust gevoelens kan lo/.en. Giste ren is een handtekeningen actie gestart, die tot doel heeft burgemeester Van Hall te bewegen de provo'» te weren uit de Jordaan. waar van de Noordermarkt hel In afwachting van het resul taat zijn verschillende Jor daners overgegaan tot oe aanschaffing van een wind buks. Zij willen kost wat kost voorkomen, dat het provo tariaat (dat zaterdagavond reeds honderd man sterk naar de Noordermarkt kwam opgemarcheerd, doch met zachte hand verwijderd kon worden) bezit neemt van de Ook de organisatie van pro gressieve studentenjeugd in de hoofdstad heeft zijn mis noegen over de eventuele keuze van de Noordermarkt als praathoek voor wereld verbeteraars schriftelijk aan burgemeester Van Hall ken baar gemaakt zij het om andere beweegredenen. In de brief heet het: ..Wij willen niet. dat politieke activitei ten van jongeren in de sfeer van een kermisattractie wor den getrokken." De sudderende onrust in Amsterdam werkte gisteren zelfs door op het congres, dat 350 hartspecialisten op het ogenblik in de R A I houden. Prof. ir. I. Boerema waarschuwde in zijn ope ningswoord de hooggeleerde heren, zich verre te houden \an samenscholingen en op stootjes. ..Een deel van de j'-ugd is niet tevreden met de «veld waarin wij leven, of de uitingen daarvan wijzen op degeneratie of we zijn op weg naar een betere toe komst. Maar in ieder geval zullen de regering en hei stadsbestuur de orde hand- BUENOS AIRES(U.P.I.-Rtr.) De opperbevelhebbers van leger, marine en luchtmacht hebben in Argentinië de macht in handen genomen. President Arturo Illia (65), wiens paleis door militairen is omsingeld, heeft bevel gekregen het land te verlaten als hij de „gevangenis voor presidenten" op het eiland Martingarcia wil ont lopen. De militaire leiders, de gene raals Pistarini (leger) en Alvarez (luchtmacht) en admiraal Varela (marine), willen de oud-opper bevelhebber Juan Carlos Ongania als staatshoofd installeren. Deze is vorig jaar als zodanig afgetre den na een meningsverschil met president Illia over de Domini caanse republiek, maar Illia achtte dit politiek niet opportuun. haven Daarbij kan het ge beuren dat de politie hard s'aat en niet alleen op de be trokkenen." na het examen niet duur weI heerlijk EINDHOVEN (ANP) Bij het be gin van de openbare vergadering van de Eindhovense gemeenteraad heefl burgemeester ir. H. Witte gisteravond in een korte toespraak de vier slachtof fers herdacht, die bij de catastrofe in 't Diaeonessenhuis zijn overleden. Dit heeft weer eens getoond, hoe fragiel ons streven en onze menselijke techniek is, aldus burgemeester Witte. Na de toe spraak werd een minuut stilte in acht genomen. De familie Mikkers uit Veldhoven, verwanten van de 58-jarige mevrouw J. Mikkers, een van de vier slachtoffers, overweegt de fa. Brocades in rechten aan te spreken. Alle vier patiënten zou den zonder de infusievloeistof in leven gebleven zijn. Mevrouw Mikkers werd geopereerd aan de galblaas: een twee de slachtoffer liet een niersteen verwij deren. terwijl de twee anderen waren geopereerd aan een vleesboom. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De ontevredenheid en het onbehagen van de mensen, die wij signaleren, is niet een kwee tie van ar moe en gebrek, het is een kwestie van udini De welva De N V. Broes een rapport sar gang i Sthet te stellei i is In de edrijf. Hierbij zal onderzocht worden, hoe de fout met de infusievloeistof heeft kunnen ont staan. Dit rapport zal ter hand gesteld worden van justitiële en medische auto riteiten, voorzover deze bij het onder zoek betrokken zijn, alsmede van het personeel. Behalve naar Eindhoven is de onreine infusievloeistof nog naar een ander ziekenhuis verzonden. Hier was ze echter nog niet gebruikt. (Zie verder pag. 5). AMSTERDAM (A.N.P.). Het al eerder aangekondigde kort geding van boer Koekoek tegen de N V. drukker(j en uitgeverij ,,De Standaard" te Amster dam en de heer P. R. van Amelrooy over de stopzetting van de verkoop en uitgave van het boekje ,.Boer Koekoek" zal vrijdagochtend 1 juli voor de presi dent van de Amsterdamse rechtbank De advocaat van de heer Koekoek, mr. H. F, Heierman, zal de president vragen de verkoop en de verspreiding te verbieden, alsmede de gedaagden op te dragen de bij de boekhandel nog aan wezige exemplaren terug te nemen. Voorts zal vernietiging van het zetsel «n de clichés van het boekje worden ge vraagd. Een en ander op straffe van een dwangsom van vijftigduizend gulden per overtreding van elk van de gedaagden. Provo Bernhurd de Vries terug uit Londen op Schiphol: ..Bobbies zijn 1 niet te provoceren. Zij hebben meer gevoel voor democratie." SCHIPHOL (ANP) Amsterdams provo-gemeenteraadslid. Bomhard de Vries, vindt het oordeel van burgemees ter Van Hall over de oorzaak van de ge weldplegingen in de hoofdstad twee we- I ken geleden erg eenzijdig. Zoals hekend gaf de burgemeester ten dele de provo's de schuld van de gespannen sfeer in uiteindelijk bij di uitlu tratte van de boi rating heeft geleid. i tot Bernard de Vries is het hier bepaald niet mee eens. Kalm, maar zelfverze kerd legde hij dit uit aan enkele persver tegenwoordigers, die op Schiphol hadden gewacht op zijn verlate terugkeer uit Londen, waar hij op uitnodiging van «ie vrije kunstenaars bijna een week heeft doorgebracht om de Engelsen uit te leg- genomen, maar het verschil tussen en arm Is er niet door verkleind Ier is het tegendeel het geval. Dat »pt ontevredenheid, met name bij de ;st betaalde arbeiders en ook bij som- e middenstanders". Aldus staatssecretaris C. Egas van Maatschappelijk Werk gisteravond in 'n t.v.-uitzending van de PvdA. ..Ik probeer met behulp van de bij standswet al wel om het minimuminko men wat omhoog te halen, maar een verhoging van de hijstand met 4 a 5 gulden per week betekent een uitgave van 50 a 100 miljoen per jaar..." Een andere bron van onbehagen is volgens de heer Egas het gevoel bij vele burgers, dat zij niets in te brengen heb ben. hun stem niet kunnen laten horen „We denken te sterk in een schema van grote organisaties: de partij, de vakbe weging. de Kerken. We zullen het be stuur dichter bij de mensen moeten brengen, hun meer mogelijkheden geven om zelf te beslissen om nog eerder dan de gemeenteraad te laten meepraten. Zolang dit niet gebeurt, blijft het gevoel van machteloosheid ten opzichte van 't bestuur bestaan". van de Wiardi Beekinanstiehting, con stateerde, dat de PvdA ook beschouwd wordt als behorend tot de gevestigde machten „en dat is toch wel 'n schan de voor een socialistische partij". De heer Egas erkende dit: „We heb ben teveel de organisatie gezien, te wei nig de mens. De jeugd zoekt ook het nieuwe, wil ook meer bij het bestuur be trokken worden. Maar dat is niet alleen bij ons het geval, ook in andere partijen roert zich de jeugd. Bij de AR is men wat dit betreft al verder in de ontwik keling dan bij ons. Het is bijna socialis- „Maar als men ergens de jeugd zou moeten opvangen, dan bij de PvdA. Wij zijn kennelijk te kort geschoten. We zijn niet ingeschoten op de nieuwe richting. We hebben te economisch gedacht", stel de dr. De Galan. De heer Egas erken de dit, zeggende dat zijn partij te sterk geredeneerd heeft vanuit de crisisvrees van voor de oorlog. „We moeten naar democratie op alle terreinen". De crisis is vannacht ontslag van generaal Pascual Pistarini. bevelhebber van het leger. Deze had de bevelhebber van een legerkorps ontsla gen ln verband met politieke activiteit, zoals het bijwonen van een vergadering van aanhangers van oud-president Pe- ron. Generaal Pistarini kwam hierdoor in conflict met de minister van Oorlog, en minister-president Illia reageeide hierop met het ontslag van de opper bevelhebber. Enkele uren later maakte de staatssecretaris voor de luchtmacht. Romanelli, bekend dat de militairen de regering hadden overgenomen. Troepen van Pistarini bezetten het parlements gebouw en omsingelden het paleis van Illia. zonder evenwel tot geweld over te gaan. Rond de stad zijn strategische punten bezet, en de vliegvelden zijn onder toezicht van de luchtmacht ge steld. Peronisten Al enige tijd werd een staatsgreep verwacht. Enkele militaire leiders eisten een krachtiger politiek met het ook op de toenemende politieke activiteit van communisten en peronisten en voor het bestrijden van de arbeidsonrust en de economische problemen. Met name was het leger bevreesd voo rde Peronisten, die vorig jaar bij verkiezingen voor de helft van de zetels ln het parlement aan zienlijke winst boekten en de grootste fractie werden. Er zou een gerede kans bestaan, dat de peronisten volgend jaar. bij de verkiezingen voor de andere helft van de zetels, de absolute meerderheid zouden behalen. De 65-jarlge president Illia had ln slechts 2.4 van de 9 miljoen stemme zich weten te verzamelen. Deze vooi lige plattelandsarts werd evenwel aa wezen als staatshoofd door een co; in het kiescollege. Hij heeft geprot het land tot rust te brengen door strikt democratisch beleid en Is de liet eerst ccn voordelige handelsbalai 1963 FRANKFURT (U.P.I.De 46- jarige vrouwelijke arts, dr. Mechtild Petersen, heeft vandaag tegenover een rechtbank te Frankfurt verklaard, dat zij op „dringend verzoek" van de moeder aan een jongen zonder ledematen een dodelijke injectie heeft toegediend. De jongen was zonder armen en benen geboren, waarschijnlijk omdat de moeder gedurende de zwangerschap pijnstillende middelen tot zich had genomen. Tien minuten na de injectie had de moeder geëist, dat dr. Petersen het kind een tegengif zou toedienen en kort daarop belde zij de politie. Het kind overleed na enWcle uren in een plaatselijk ziekenhuis De doctoren verklaarden, dat het kind aan een overdosis slaapmiddel en aan twee Injecties van tegengif was over view dr. C. de Galan, di gen i is. ,De provo's waren louter toeschouwer tijdens de demonstraties", aldus het wit te gemeenteraadslid. „Onze doelstelling is: op geweldloze manier aantonen, dat de politie geen macht over ons heeft, 't Is een soort krachtmeting en daartoe lokken wij de politie uit. Thans is nog niet uitgemaakt wie zal winnen, maar ik geloof dat de provo's uiteindelijk de sterksten zullen blijken te zijn". Bernard de Vries vindt het een goed idee om op de Noordermarkt in Amster dam een sprekershoek te maken. In Lon den heeft hij op Hydepark Corner vele belangstellenden 20 minuten lang toege sproken over het wezen, de doelstelling en de werkwijze van een provo, Behalve een persconferentie heeft Bernhard de Vries ook nog drie lezingen in Engeland gehouden. Volgens hem zijn er ln Engeland weinig echte provo's. In september zal de provoleider op nieuw naar Engeland gaan om een reeks happenings van de vrije kunste naars bij te wonen. Waarschijnlijk gaat hij binnenkort voor hetzelfde doel ook naar Duitsland. DEN HAAG De x,ederlandsi ring vindt liet noodzakelijk, dat i die voor liet eerst een jachtakt vraagt, kan aantonen, dat liij de oefening van de jacht, over wild- en vo gelsoort co, bet gebruik van vuurwapens en over de inhoud van de jachtwet. Zij wil dan ook een „jachtexamen" gaan in- stellen. J Minister Biesheuvel heeft hierover reeds overleg gepleegd met de jacht- raad. die een positief advies heeft uitge- bracht. Deze bewindsman vindt ook en de jachtraad met hem dat houders van een jachtakte verzekerd moeten zijn I tegen wettelijke aansprakelijkheid, ge- l let op de ongevallen, die telkens weer in de jachtgebieden voorkomen, bijvoor- j beeld door ondeskundig gebruik van wa- BERLIJN (U.P.I.). De man aan de deur tian de kleedkamer van de nctricel Tilla Durieux tras oud en gebogen. Hij hield een oude hoed in zijn dunne hand ..Mag ik binnenkomendameT" De actrice, zelf 65, toonde de glimlach, die drie generaties Duitse theaterbezoekers kennen. Natuurlijk wel." Haar bezoeker keek haar verbaasd aan. „Bedoeld u, dat h m(f kentf" Natuurlijk ken ik u. U was toch mijn manf" Dat klopte. Eugen Spiro, de eerste mas fan de actrice, die zij met meer had gezien sedert hun echtscheiding in 1906, was naar Duits/and teruggekeerd voor een heimweebezoektijn eerste sedert mjn emigratie naar de Verenigde Staten een halve eeuw geleden. Ook autoslopers krijgen van tijd tot tijd behoefte aan ren congres. tenminste in Frankrijk. Zr blijven dan echter teel in stijl. Ter i gelegenheid van het nationaal j congres van autoslopers in Frankrijk heeft men aan de voet fan de Pug de Dome een berg oude auto's in totaal »o'n .100 stuks in brand gestoken. Het teas een heerlijk congres. Prinses Beatrix moeest paal als huwelijksgeschenk krij gen. vond de Canadian Pacific Airiines /luchtvaart maatschappijI Dat liet geschenk gisteren pas op Schiphol arriveerde, lag in het feit dat de totempaal eerst nog door een echte Canadese Indiaan ge- OP SARIHNlë Op pad voor reportage over het banditisme (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM-ROME De fotografe rende en schrijvende relsredacteur van Margriet, de 40-jarlge Ainsterdamniar C. Scherer, ls gisterochtend op reis voor zijn blad beschoten door een roversben de op Sardinië. IliJ werd getroffen door een kogel rechts achter In de rug. De kogel verliet het lichaam ter hoogte van de oksel. Hij Is opgenomen in 'n zie kenhuis te Nuoro, «aar een foto zal moeten uitwijzen, of ook zijn longtop ls geraakt. Zijn toestand Is momenteel redelijk. Juist terug van een reis naar Mexico, was hij naar Sardinië gegaan voor een nieuwe reportage. Vandaar zou bij nog naar Spanje gaan. Op d« eenzame weg nabij Nuoro zag hij alleen in zijn auto zittend - een man liggen. Hij vreesde een hinderlaag. Stoppen voor deze man zou betekenen, dat hij een willoos slachtoffer zou zijn voor ver scholen bandieten. Hij had juist gerede neerd, want juist toen hij vol gas in een boog om d>' man heenreed, werd hij van verschillende kanten beschoten Bloedend zag hij kans Nuoro te berei ken. Daar viel hij in zwijm en werd hij overgebracht naar het ziekenhuis. Scherer was op weg voor een repor tage over het banditisme. dat welig tiert in deze streek. De politie stelt een onderzoek in. De Sardijnse journalisten hebben in het ziekenhuis meeleven ge toond met Scherer. Zodra zijn toestand het toelaat zal hij naar Amsterdam wor den overgebracht. SEATTLE (AFP) Een half ver lamde. Amerikaanse vrouw en haar 2 maanden oude Irnby, die 48 uur In de vernielde cockpit van een particulier vliegtuigje nan sneeuw en wind hebben blootgestaan, /.Ijn door een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht gered. Het toestel was op een hoogte van 2000 meter tegen een berg in de staat Washington gevlogen, waarbij haar man en haar schoonmoeder omkwamen. De vrouw liep een wervelfractuur op. waardoor zij gedeeltelijk werd verlamd KIEV. (AFPi Bij besprekingei tussen president De Gaulle en de Sovjet, russische leiders zou het besluit ztjn Be nomen om een permanente telefoonlijn tussen het Kremlin en het Elysee in 'e stellen, naar het voorbeeld van de ver binding Washlngton-Moskou. Dit u dm - dag uit betrouwbare niet -offtclële bron vernomen De woordvoerder van de Fran se presidentiële delegatie in de Sovjet - Unie kon het bericht niet bevestigen

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1