3 i L fifJI Ritwinnaar Karstens bijna groene en dicht bij de gele trui Gerben wil je een stnk kaas uit het vuistje In de 3e etappe was ploeg van de Pel er helemaal BOZE PELLENAARS KON GRIEP WEGLACHEN PORTRET VAN EEN WINNAAR :IN ENOMj i DETOUR! Peleton kwam seconden te kort Grote Prijs der Lage Landen voltreffer in de draf sport „Failure ORLOF werd een Zweedse sensatie Australische tennisexpert Harry Hopman: Tom Okker speelde eerste setperfect en briljant NA VAN SWOL WEER EEN BIJ LAATSTE ZESTIEN VRIJDAG 24 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT Bij een etappeoverwinning in de Ronde van Frankrijk wordt niet op een kusje gekeken ook al is dat afkomstig van ploegleider Kees Pellenaars. De vreugde van Gerben Karstens kan er evenwel niet door worden getemperd. DUINKERKEN De story van Gerben (Van onze sportredactie) Karstens begint in Ghyvelde, vlak voor moeste worden. Zoals hij alleen dat kan, ging Carref. Waar de wind zo mogelijk nog Gerben Karstens een persoonlijk duel aan harder schuurde dan op alle vorige trajecten, met de wind. Nog één keer kwam Gerben duwde h hij zijn neus voor de zoveelste keer Karstens overeind. Zijn vingers klauwden op het kromme stuur. Voor Gerben Karstens om de bidon. Even flitsten zijn ogen over is koersen koersen en geen oude-mannen- de linkerschouder. Jos Boons kreunde nog tocht naar de volgende streep. Hij kafferde altijd. Had hij maar niet mee moeten op de collega's voor wie het korte ritje van springen. Weer daalde het grimmige hoofd Doornik naar Duinkerken een „makkie" dat Gerben Karstens internationaal bekend maakte. Krakend volgden zijn pedalen het helse tempo, op het regelmatige ritme van de benen. Jos Boons bleef kreunen. In Bray- Dunes, amper drie kilometer na de ont snapping, kwam er een bord langs. Vijf enveertig seconden stond erop, ondanks het verschrikeklijke werk, want nog steeds probeerde de wind hem terug te werpen. Gerben Karstens begreep wat dat wilde zeg gen. öp twee seconden na de gele trui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Met gijn 24 jaar is Gerben Karstens een héle vedette. De op 14 januari 1942 geboren Leidenaar, die in 1959 als nieuweling debuteerde, maakte vorig jaar in zijn eerste profseizoen naam door een ritzege in de Ronde van Ne derland en de Tour de France (de voor laatste etappe naar Versailles) en door twee sprekende resultaten in het nasei zoen: een overwinning in de klassieker Parijs-Tours na een spectaculaire solo in de laatste kilometers en een tweede plaats in de kort daarop gehoiden klas sieke Ronde van Lombardije. Voorts bracht hij een rit op zijn naam in de Ronde van Picardië en won hij nog een vijftal minder belangrijke wedstrijden. Gerben, eerzuchtige en welbespraakt, leek in het begin van zijn sportieve loop baan op de weg te zijn een vooraan staand schaatser te worden. Het wiel rennen ging hij er eigenlijk zomers bij doen omdat het hem een goede metho de leek in conditie te blijven Rudi Lie- brechts combineert beide sporten nog steeds. Liebrechts bleek duidelijk een beter schaatser dan coureur. Bij Kar stens lag de zaak anders. Op den duur werd hij gedwongen een keus te doen omdat hij in beide sporten tegen de top aanleunde. Het werd de wielersport voor de Leidenaar. Het debuut van Karstens bij de ama teurs was in 1961 veelbelovend met het niet te verwaarlozen aantal van negen tien zegepralen. Twee jaar later bleek hij ook op het internationale vlak reeds goed mee te kunnen. Hij werd zesde HET was gisteren een goede dag voor de Televizierploeg. Het aantal over winningen en opschuivingen in de klasse menten leverden royaal geld op. Pelle- naars deed er het bij goede prestaties beloofde schepje op en zo haalden de coureurs in de derde etappe elfduizend gulden binnen. Daar komt nog een paar honderd gulden bij van Huub Harings, die gisteren te horen kreeg, dat hij de „tijgerprijs" van woensdag binnenhaalde, een bedrag voor de man, die de grootste sprong in de algemene rangschikking maakte. En dat werd Harings, die van 88 naar 7 ging. De Tourorganisatie heeft in de derde etappe snel moeten improviseren. Drie kwartier voor de karavaan Armentières zou passeren, brak daar langs de weg een enorme brand uit. die gepaard ging met grote explosies. De route diende omgelegd te worden, hetgeen op een bijzonder knappe manier lukte. De cou reurs moesten weliswaar met geïmpro viseerde glijbanen over brandslangen de weg passeren, maar de stoet kwam zonder mankeren over deze hindernis. In Duinkerken troffen we een klein stukje Brabant. Gerben Karstens dronk zijn limonade, welverdiend na de over winning, in de Rue de Rosendael. Aon de finish in Duinkerken was slechts één ontevreden Nederlander, Jan Janssen. Hij had vlak voor de Boulevard St.-Barbe nog in goede positie gelegen (Jk zat bij de eerste vijf in de groep."), maar werd door een onvoorzichtigheid van Michel Grain, die hem in de bocht in het voorwiel reed, verhinderd om punten te halen voor het puntenklasse ment. „De kaffer", tierde Janssen. in de Ronde van Oostenrijk en vijfde in de strijd om de wereldtitel op de weg. Zijn topjaar als amateur werd 1964, waarin hij resultatenals eerste plaat sen in de Ronde van Noord-Holland en Overijssel en een derde plaats in het eindklassement van de Ronde van Bel gië bekroonde met een in de ploegen tijdrit van de Olympische Spelen te To kio met Jan Pieterse, Eef Dolman en Bart Zoet bevochten gouden medaille. De basis voor de overgang naar de ca tegorie der professionals ivas daarmee gelegd en bij Televizier kreeg Karstens onder de kundige leiding van Kees Pel- lenaars de gelegenheid zijn talenten ver der te ontplooien. Nederland zou een compleet feest kunnen vieren. In de ochtend won zijn ploeg de tijdrit, op een circuit dat er verraderlijker bij lag dan aanvankelijk vermoed werd. Rik Wouters kon de slag onmogelijk volgen en Leo van Dongen hoorde zijn achterband leeglopen. Met z'n zevenen fietsten ze een brede lach op Pellenaars' grieperige gezicht. Wat was de baas de avond te voren boos ge weest „Jij, jij...", had hij tegen Kees Haast'gefoeterd. Meer bleek „die kleine" niet nodig te hebben. Even kwaan er een pruttelend geluid uit zijn mond waarvan de hoeken triest naar beneden wezen. „Niks te gij...", kapte Pellenaars het gesprek resoluut af. Kees Haast besefte dat zijn achterstand in de tweede etappe als een grote blunder de geschiedenis van Televizier inging. En nu kon Gerben Karstens met één klap alle narigheid uit hun wereldje werken, zelfs de gele trui bemachtigen. Begeleidende motoragenten stuurden hem langs het water, over de boulevard. Grimmige schuimkoppen gluurden hem vanuit de zee aan. Hoog schoot het water op tegen een wit strand. Plaktechniek Nog maar elf kilometer. Er wachtten heel wat mensen. Toen meldde het bord ineens: 20 seconden. Zou de wind toch Advertentie sterker zijn dan Karstens? Vlammen zou hij, erop of eronder. Joske Boons had het niet meer. Daar kwamen ze weer, die motorrijders met hun tijd. Tien seconden? Onmogelijk. Toch even ach terom kijken; Boons bleef volharden in zijn plaktechniek en ontnam alle uit zicht Daar kwamen ze, over de volle breedte waaierend. Fluitend klonk de triomf mars van de wind. Puttend uit de laatste reserves knokte Gerben door. Hij hoorde het stotend gehijg van de achtervolgers. Duizend meter stond er op de weg, één kilometer-. Zoemend zwermde het peleton dichterbij. Op de 13 met die versnelling. Zonder bericht van verhindering weigerde het ding. Dan (Van onze paardesporl- medewerker) DEN HAAG Hoewel bet voor een klein draf sportland als ons land steeds moeilijker wordt op te tomen tegen de grote internationale draf- nummers, waarvoor enorme bedragen aan prijzen be schikbaar worden gesteld, is de twaalfde Grote Prijs der Lage Landen, die zondag middag op de renbaan Dulndlgt wordt gelopen een voltreffer in de Europese drafsport. Zelfs het gemis van de Franse dravers, die tengevolge van de infcc- tieuze anaemie niet meer in het buitenland worden toe gelaten. wordt niet gevoeld, omdat Duitsland, België. Denemarken en Zweden met hun topmateriaal aan de start komen. Vooral de grootste Duitse draverstal Kurier. waar achter zich de industrie- magnaat Willy Geldbach verschuilt, is met de derby winnaar Vinei en de Ameri kaanse import Flying Mc Elwyn zo sterk vertegen woordigd dat een tweede ze ge van deze stal niet onmo gelijk is. Stal Kurier laat niets aan het toeval over, want voor het rijden van Flying Mc Elwyn is de we reldkampioen Joh. Fröm- ming geëngageerd, die daar voor uit Italië overkomt, tig uit. „Ik „Hünschen" Frömming is maar het blijft voor mij de winningen binnen acht da- conde sneller moeten zijn c onbetwist de beste rijder in grote vraag of ik Orlof wel gen in tijden van 1.20.9 c Europa. Een goochelaar ach- kan houden". 2360 meter en 1.21.6 c ter een paard, waaruit hy Orlof is dit seizoen de haalt dan welke rijder satle in Zweden. Voor 1 HanschenFrömming, de goochelaar, met Flying Mc Elwyn. my er wel by. grote snelheid. Twee over- dag minstens anderhalve se- ook. Behalve stal Kurier f45.000 in Frankrijk gekocht Van het merendeel der Ne- het feit dat de Grote presteerde hij ln zyn nieuwe derlandse paarden mag tus- Prijs der Lage Landen niet vaderland niets en werd na sen deze geweldenaren niet gewonnen kan worden door twee jaar als rijpaard aan veel worden verwacht, snelheid alleen, maar vooral manege verkocht. Voor Slechts Azalea Hanover met door de tactische gaven van heeft Duitsland in de combi natie Walter Heitmann- Quosiris D uit Hamburg een niet minder goede represen tant. Deze Franse hengst vierduizend gulden werd hy Jan Wagenaar jr.. de hen die de leidsels •ervolgens verkocht aan Karl Gouden Zweepwinnaar Car- Hans Frömming en Willy die de ..misluk- los Pluto met Abe Sidertus Roth. de beide musketiers blinkt daarbij vooral uit king" in training gaf by de kunnen in deze dans om het van stal Kurier. zyn hierin over de lange afstanden. veteraan Algot Scott. Het recordbedrag van f 50.000 de grote meesters. Deze De Scandinavische lenden resultaat was verbluffend!", een rol van betekenis spe- eigenschappen en de kwali- Denemarken en Zweden Sinds april won hij zeven- len. Beide paarden sloten teit t stellen hier Brother Hill Orlof tegenover De Deense Prijs draver heeft met zyn rijder metertyd G. Anderson Duindigt al 2600 meter verkend in ning. Brother Hill maakte daarby Van de Belgen is Or imponerende indruk. Barre het meest maal achtereen w.o. de Grote afgelopen zondag op Mere- ten de Duitse stal Kurier Aby in een kilo- veld hun generale af met een dan ook tot de favoriet In 1.19.9 snelle trai- baan, die door de Zweden ter. werd betiteld als vry -er overwinning. Azalea Han- deze twaalfde Grote Prijs der zal starten. Hoewel Carlos wie weet doorkruist Siderlus Over zijn kansen drukt An- omdat de fraaie voshengst Pluto op een kleverige baan met zijn kapitale Carlos Plu- derson, die zijn buitenlands zijn schier onbeperkt uit- 1.22.4 draaide en gemakke- to deze prognostiek vol- debuut maakt, zich voorzich- houdingsvermogen paart aan lijk won zal hy zondagmid- komen zo maar verder, veel te licht voor een sprint, maar als het niet andere kan! Zonder om te kijken gooide Gerben Kar stens er in de laatste honderden meters aan kracht uit wat nog overttleef. Dat was net genoeg om het razende peleton voor te blijven! Precies één seconde verschil. Geweldige dag „We hadden wel een geweldige dam, hè. Ploegentijdrit winnen, etappeoverwinning, ik vooraan in het puntenklassement en ons team ook opgerukt in de uitslag. Wat zal de Pel blij zijn". De Pel was blij. Beter kan men zich een Tour dag amper voorstellen. Na twee etappes onvoldoende op de voor grond te zijn getreden, presen teerde Televizier zich weer als een ploeg van vechtlustigen. Pellenaars joeg zijn mannen in de aanval en succes bleef niet uit. In de Tourkaravaan is de ruat weer gekeerd. Die bleek even zoek tien ieder een Motta zag, Italiës trots, maar afge schreven voor deze ronde. „Motta. Motta wezen de volgers. Met ®en perskaart aan zyn shirt heeft hy een goede byverdlenste. De Italiaanse krant, waarvoor hy werkt, zal hem wèl betalen. Opschudding en consternatie, toen men tot de ontdekking kwam, dat Motta niet Motta was, maar een van de Nederlandse journalisten, die sprekend op het Ita liaanse idool ïykt. Bas Maliepaard nam woensdagavond afscheid van z'n vrienden. Teleurgesteld, verbitterd om de domme pech, die hem de Tour kostte, ging hij naar huis. Henk Nijdams echtgenote, naar Doornik ge komen voor de aankomst van de tweede rit, nam. Maliepaard mee terug naar Brabant. WIMBLEDON lom Okker heelt de laatste zestien van Wimbledon gebaald. Voor het eerst sedert tientallen jaren -- Hans van Swol was de laatste is dit door een Nederlandse speler bereikt. En wie de 21-jarige dienstplichtige soldaat Okker uit Haarlem gistermiddag heelt zien spelen, zal het niet verbazen als hij zondag ook nog in de kwartfinales door dringt. De Braziliaan Ron Barnes, die de dag tevoren nog een imponerende zege behaalde op Mike Sangster, werd in pre cies anderhalf uur met 60. 61. 36, 97 uitgeschakeld. Het is nog op een spannend slot uitgedraaid met een score, die na 21 gelijk met de service opging, maar voordat Tom zijn bijne traditionele inzinking In de derde set kreeg, speelde hij het meest volmaakte, het meest onge naakbare tennis, dat maar gespeeld kan worden. Meestal geldt de gulden regel, dat men het spel kan spelen dat door het spel van de tegenstander wordt toegela ten, maar Barnes kwam aan dat spel niet eens toe. Het had ook Emerson of zo men wil Lavcr of noad kunnen zijn en dan hadden ook zij tegen deze Okker twee sets lang geen voet ami de grond gekregen. Het nooit van chauvinisme gèheel vrije Nederlandse oog ziet zon partij van Okker wellicht wat gekleurd, maar Harry Hopman. Australische Davis-Cupaan- voerder en tennisexpert bij uitstek, die de partij tussen de dichte rijen van baan acht had gevolgd, zei-na afloop. ..Dit was perfect en briljant tennis. Zoals Tommy Okker die eerste set speelde, heeft nimmer iemand ze beter gespeeld". Ruim anderhalf uur lang hadden re gen- en onweersbuien de start van Wim- bledons vierde dag opgehouden en het was alsof Tom Okker weer binnen wilde zijn voor de volgende bul uit de grauwe lucht zou losbarsten. Het was niet alleen een overrompelende start, die ace met. de eerste de beste bal en die passeer- -lagen waarmee hij door zijn eerste servicegame van Barnes brak. Okker ging door. in hoog tempo, fel geconcen treerd. met dodelyke precisie in alle slagen. Hij trok zich niets aan van de sterke wind en alles lukte. Barnes liep op wanneer hy kon, maar hij was on machtig in het kruisvuur van ground- strokes en volleys. Meestal deed de Braziliaan niet eens een poging de 9cherpe topspinballen langs de lijnen terug tc slaan. En probeerde hy het. dan leek zijn racket met een visnet be spannen Na veertienencenhalve minuut was het 60 en weer zeventieneneenhalve minuut later was de tweede set met 61 door Okker gewonnen Een nieuwe doorbraak volgde in Barnes' tweede servicegame van de derde set. maar toen Ineens kwam ac beruchte inzinking Een foutieve be slissing en een hinderlijke klik van een fotograferende toeschouwer waren plot seling zaken, die Okker zodanig erger den. dat hy uit zijn concentratie raakte. Barnes greep de kans onmiddellijk en als wisselwerking werd zyn tegenstand groter, met bredere spreiding, betere ser vice en betere returns. Hij won Okkers service tweemaal achtereen en hij had aan twee setpunten voldoende om met 63 te winnen. Te snel scoren Een vierde set was nodig en de tien tallen Nederlanders, die de overwinning na een half uur al zeker hadden geacht, begonnen elkaar angstige blikken toe te werpen. Okker is een straight setsspeler van de sterkste wereldklasse, maar vier en vijf setsoverwinningen komen op zyn reoordlijsten veel zeldzamer voor. Niet door een fysieke collaps, maar door een mentale. Het zal door Okker zelf ook even zijn heengegaan en dat had hem onzeker kunnen maken. Zijn afmaken bleef min der sterk. Men kon zich niet aan de in druk onttrekken, dat hij te snel wilde scoren, ook op momenten dat de rally er nog niet rijp voor was. In de derde game. na 3—2. sloeg hy bij een eenvou dige smash dè bal in het net en zijn racket dat kennelijk al gescheurd was. in twee stukken.. Dit had vocir de men tale spanning in Okker een fataal inci dent kunnen betekenen, maar het nieu we racket gaf hem voldoende vertrou wen om het duel voort, te zetten. Hij bleef zijn service gemakkelijker winnen dan Barnes, maar de matchpunten kwa men pas na 8—7. na een mooie lob en een scherpe passing Het eerste wedstrijd - punt ging verloren, het tweede werd met een deverende volley op de backhand van de Braziliaan in de winnende slag omgezet: 97. De Australische, linkshandige atleet Owen Davidson .dezelfde uit de Plate- finale van 1965. die Okker verloor .is Toms tegenstander in de achtste eind strijden. Broedermoord Het aantal uitgeschakelde geplaatste spelers Is gistermiddag met één vermeer derd. Op baan 1 volgde de ln Hongkong wonende Australiër Ken Fletcher het voorbeeld van de in Zuid-Afrika wonen de Australiër Bob Hewitt. Van deze twee de Australische broedermoord was de als vijfde geplaatste John Newcombe slachtoffer. Fletcher verloor de eerste twee sets met 8—10 en 4-rO. maar kwam toen met zulk gaaf en gevarieerd plaats- spel tegen het grove geschut van New eombe - artillerie in het geweer, dat hy het verdere spel met 6—3. 6—4. ft- 3 Dennis Ralston (6—2. 4—6. 6—1. 6—1 tegen Keith Diepraam). Cliff Drysdale (6—3, 6—2, 6—2 tegen John Pickens) en de steeds beter lopende Tony Roche (62. 46, 8—6. 62 tegen de Brit Cur tis) bleven met Emerson die met 7—5. 62. 7—5 na een wat moeiiyke start de wild spelende Amerikaan Pasarell won als geplaatsten in de stryqd. Achtste finale De achtste finales zien er als volgt Uit: Emerson (Austr Smith (VS); Da vfdson (Austr Okker (Ned.): San tana (Sp.)—Wilson (G.-B.>. Fletcher (Austr Mukerjea (India). Darmon (Fr)—Ralston (V.S.): Bowrey (Austr Hewitt (Austr); Leschley (Denem.)— Drysdale (Z.-Afr.) en Richey (VS Roche (Austr.). Het Nederlandse daraesdubbel Spruyt en Lidy Jansen-Venneboer speel de een dappere party tegen de Ameri- kaansen Rosemary Casals en Billie Jean King, maar moest toch het onderspit dpi ven. Het Amerikaanse dubbel won met 64. 6—4. Resultaten De uitslagen uit de derde ron enkelspel luiden Tom Okker (Ned)—Rov Barn. 6—0 «—1 3—6 ft—7, Stanlev ümi .VooldrlUge (GB 6—3 tombe (Austr) ...anuel Santana 1 Vis) 6—3 6-2 108 -.Tack Saul (Z-Afr) Davidson (Austr) 1 6—2 (5—2. Bill Bow - Deqeni 1—José Arlllu <Sp> 'ft—3 6—2 8-6. Clit f Riohe- 1 VS -Gooi eet. Goven 'Fr) 6—2 7 - .1 9—7. Ro\ Eni.Tf.iii (Austri Char les Pasarell .VS' 7 5 6- 2 7-5. Tonv _2 4-6 8-6 ickens (VS) Z-Afr) 6—3 GB 1— Etl.la Buding-Helga Irhultze (Did) 60 6-3 6—2; Margnrel Snüth-Ju.li Austr) Norma Botvlon-Ann van 2 6-2; Tory F re tz-Jul ie Heldman Roberta Beltramc-Franresca Gordlgi 62 62: Roeemarv Casals-BlIU. VS)Els Spruyt-Lldy Jansen Ver Jorgen Uirich (Denem)—Konishl-I Wata- nabe 'Japan) 6-2 7-5 6—3. Koeh-Manda- rino 1 Braz 1 Nasttaae-Tirlae (Roem) 46 62 6—4 63 Bowrey-Davldson (Austr) Ma uil-Mow (Z-Afr) 6—3 7—5 6—2; Drys- .lale-Mulligan (Zuld-Afr-Austr)—«tllwell- Woordridge (GB) 10—8 6—26—4

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9