Regeling liquidatie invaliditeitswetten Verkoper met mes bedreigd De Gaulle in Novosibirsk ANWB OPENT SERIE NIEUWE KANTOREN Eén procent Agent Leo v. d. Nooy rust uit in Nijverdal meer premie werknemer Samkalden: provo's zijn niet alleen schuldig Succes van alarmcentrale ANWB leidt tot hulpdienst in Barcelona DAVO-haarden niet uit markt VRIJDAG 24 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT begonnen van een naar schatting 25-jarige man, die woensdagmiddag in Groningen trachtte een kostuum en enkele andere kledingstukken uit een herenkledingzaak mee te nemen onder bedreiging van een stiletto. De winkelbediende weigerde echter dc reeds ingepakte goederen al te geven, waarop een vechtpartij ontstond. De ver koper kwam te vallen en sloeg met zijn hand door een glasplaat op een tafeltje en liep daardoor enkele lichte verwon dingen op. Daarna nam de onbekende man de vlucht. Staatssecretaris Egas in Almelo: Nieuwe regeling voor opname in bejaardentehuis ALMELO, (A.N.IM Bij het departe ment van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk is een nieuwe regeling voor opname van bejaarden in een verzorgings tehuis in voorbereiding. Dit deelde staats secretaris Egas gisteren mee bij de ope ning van het bejaardentehuis „De Kop pel" in Almelo. De staatssecretaris zei. dat beter ge situeerden tegenwoordig „gelukkig" nau welijks nog voorrang hebben bij opname in een verzorgingstehuis. In de nieuwe re geling Is het noodzakelijk aan de hand van objectieve maatstaven te bepalen of iemand al dan niet voor opname in een verzorgingstehuis in aanmerking komt. Deze maatstaven zullen voor welgestelden. zowel als voor hen, die een beroep op bij stand moeten doen. gelijkelijk moeten gel- Kapel in de as bij brand te Leur ETTEN-LEUR Bij een brand in de psychiatrische inrichting St. Anto- nius te Leur is gistermiddag de kapel geheel in de as gelegd. Veel waardevol le bezittingen gingen verloren. Men vermoedt, dat de brand is ont staan als gevolg van restauratiewerk zaamheden. De schade men noemt een bedrag van een half miljoen wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. Doortastend optreden van brandweer en verplegend perso neel wist zelfs een begin van paniek onder de vierhonderd patiënten te voor komen. Niemand werd gewond. (Van onze parlètnenlaire redactie DEN HAAG De liquidatie van invaliditeitswetten is sinds 1 januari 1965 al voor een deel begonnen. War de wet op de arbeidsongeschiktheidsver zekering ingaat, wordt de liquidatie als volgt geregeld: Liquidatie invaliditeitswetten Interimuitkeringen worden samen met de eigenlijke rente omgezet in een w.a.o.- uibkertng. De lopende invaliditeitsrenten zonder interimbijslag worden gehandhaafd. NOVOSIBIRSK (UPI-Reuter) Pre sident De Gaulle is gisteren in Siberië aangekomen en hy is daar bijzonder thousiast door het publick ontvangen. Tijdens de vliegtocht naar Novosibirsk heeft De Gaulle een gesprek van vier uur gehad met zijn Russische ambtgenoot Pod- Volgens Franse zegslieden heeft De Gaulle een eigen plan voor hereniging van Duitsland, dat bestaat uit vier stadia, die aanmerkelijk lang duren. Bonn zou de huidige Oder-Neissegrens met Polen en de bestaande grenzen met Tsjecho-Slowakije moeten erkennen en een speciale militaire status zonder kernwapens voor een ver enigd Duitsland moeten aanvaarden. In het tweede stadium zouden normale betrekkingen tussen Oost- en Wes'-Duits- land moeten worden aangeknoopt, sta dium 3 behelst het instellen van enige technische organen voor de twee Duits- landen om uitwisseling van goederen en personen te vergemakkelijken. Uit dit sta dium zou dan min of meer langs natuur lijke weg een confederatie, van beide Duitslanden moeten groeien, waaruit na een lang proces maatregelen voor hereni ging zouden voortvloeien. Duur Fries water LEEUWARDEN (ANP) De tarie ven van het water in Friesland zullen met ingang van 1 januari aanstaande met twintig procent worden verhoogd. Deze tariefsverhoging is noodzakelijk als gevolg van de sterke stijging van lonen en sociale lasten en mede door de uitvoer van een omvangrijk inves teringsprogramma, dat weer het gevolg is van een sterke stijging van het wa tergebruik. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Door de gestadige groei van het aantal leden is de A.N.W.B. genoodzaakt het aantal bijkantoren uit te breiden. Dit cn volgend jaar zullen er diverse nieuwe bijkantoren worden geopend en zullen bestaande vestigingen worden verplaatst en uitgebreid. Bovendien ral de A.N.W.B. gaan werken met twee mobiele kantoren, bestaande uit een bus en een truck met oplegger. De A.N.W.B. streeft ernaar, aldus de hoofddirecteur, de heer A. Blanker!, dat iedereen, ongeacht zfln woonplaats, binnen een afstand van twintig kilometer een kantopr ran de A.N.W.B. vindt. Om dit streven te verwerkelijken, staat voor 1966 en 1967 op het programma: een nieuw kantoor dn Alkmaar, dat in april 1967 wordt geopend, een nieuw bijkantoor in Dordrecht, dat in med van 1967 wordt geopend, een nieuw bij kantoor in „Het Dorp" bij Arnhem, waar een deel van het werk door gehandicapten uit ..Het Dorp" zal worden verricht, een eigen kantoor in Den Bosch, thans agentschap, dat eind volgend jaar wordt geopend en verplaatsing en uitbreiding van de kantoren in Eindhoven en Heerlen, opining respectievelijk maart 1967 en najaar 1966. Verder heeft de zeer grote belangstelling van de leden voor het bezoeken van de mobiele kantoren, waarvoor sinds enkele jaren twee kleine wagens in gebruik zijn, de noodzaak aangetoond om van groter materiaal gebruik te gaan maken. Voor een proef zijn twee verschillende wagens gebouwd, een bus en een truck met oplegger, die gisteren in gebruik zijn genomen. - pe bus heeft een bemanning van twee tot drie personen, die vooral bij slecht weer goed van dienst kan zijn, omdat het publiek in de bus kan worden ontvangen. De truck met oplegger heeft een lengte van vijftien meter. Voor een goede mobilofoonverbinding is een uitpompbare zendermast gemonteerd met een fmaximumhoogte van 11,50 meter. De combinatie zal dit jaar dienst doen in Alkmaar, Bergen op Zoom, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Den Helder, Leiden, Oss, Roosendaal, Terneuzen, Venlo en Zierikzee. Er wordt naar gestreefd het aantal mobiele kantoren uit te breiden tot zeven, waardoor ieder mobiel kantoor per week vijf plaatsen kan bezoeken. Afgekocht worden de verzekeringen ren te k aartw aa rd evan: 1. hen die bij invoering van de w.a.o. niet ouder zijn dan 35 jaar. Misschien wordt deze leeftijd later verhoogd tot 45 jaar. 2. De ouderen dan 35 Jaar van wie de uitgestelde ouderdomsrente niet meer dan f60 per jaar zou bedragen normale rente pl.m. f300). De uitbetaling van de afkoopsommen begint een jaar na de invoering van de w.a.o. en wordt uitgespreid over 8 a 10 jaar. Over de wachttijd tussen de w.a.o - invoering en uitbetaling krijgt men 3.5 procent rente. De vrijwililige invaliditeitsverzeke ringen van ex-werknemers worden in het algemeen als verplichte verzekeringen afgewikkeld Liquidatie ongevallenwetten Men krijgt niet minder geld dan onder de ongevallenwetten. Voor boven de 65- jarigen blijven de oude renten gehand haafd. Renten berekend naar een arbeidson geschiktheid van minder dan 25 procent worden afgekocht. Londense genees- en heelkundige be handelingen en revalidatie worden voort gezet volgens de ziekenfondswet, de wet zware geneeskundige risico's of de w.a.o. Lopende renten aan nagelaten betrek kingen lopen normaal door Vrijwllige W.A.O. Men kan ook vrijwillig aan de wet arbeidsongeschiktheidsverzekering deel - nemen. Dit geldt dan: voor hen. die vOnr 1 januari 1962 verzekerd waren volgens de invaliditeitswet en die minstens 150 weekpremies tussen 1 januari 1962 tot 1 januari 1965 betaald hebben. Men moei zich dan binnen een maand na invoe ring van de w.a.o. bij een bedrijfsvereni ging voor de vrijwillige verzekering mel den. Het kan ook nog binnen 6 maanden geschieden, maar dan zijn er aparte toe- la tingsvoorwaard en Partlcu 1 i ere verzekeri ngsovereenkom- sten voor uitkeringen bij langdurige arbeidsoneeschiktheid komen door de in voering van de w.a.o. automatisch te ver vallen. Wie ze wil voortzetten moet dit binnen twee maanden aan de verzeke ringsmaatschappij melden. Moordaanslag op blind meisje LOENEN (Veluwe) (ANP) In de bossen bij Loenen op de Veluwe is een moordaanslag gepleegd op een 23-jarig blind meisje, mej. C. J. K., die enige tijd in het revalidatiecentrum voor blin den De Schansenberg in Loenen heeft doorgebracht. De dader, eveneens een revalidant uit hetzelfde tehuis, is de 45- jarige G. H. O. G. Hij kon op heter daad worden betrapt en aan de politie worden overgeléVerd. G. die zèer slecht ziend is, had geruime tijd een meer dan vriendschappelijke verhouding friet het meisje, dat eind mei het centrum ver liet om als administratieve kracht in Lochem te gaan werken. Ze leerde daar een andere jongeman kennen, hetgeen voor haar reden was om de verhouding met verdachte te verbreken. G. trok toen een scheermes, waarmee hij het meisje aanviel. Een echtpaar, dat in de buurt een avondwandeling' maakte, wist G. te overmeesteren. Mej. K. kreeg zware verwondingen. GA FIT OP VAKANTIE Voor vakantiegangers, heeft de ANWB de volgende adviezen: Haast u niet en maak van de reis zelf een genoegen voor alle in zittenden. Ga volkomen fit en goed uitgerust op reis en maak niet te lange dagtrajecten. Zorg, dat uw auto in goede conditie verkeert en onderweg blijft verkeren door een behoorlijke technische verzorging. Een pechpakket voor het buiten land vormt een onmisbaar onder deel van de bagage. Waak voor overbelasting, want, evenals bij het tekenen bestaat de kunst van het bepakken uit weglaten. Bij nieuwe sociale wetten ..Voor hetzelfde geld was ik doodgegooid" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid heed berekend, dat de werknemer in totaal maar cén procent meer premie moet be talen. wanneer op 1 januari 1967 de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering en de algemene wet zware geneeskundige risico's ingaan. Als deze wetten tenmin ste op deze datum kunnen Ingaan want er is hier en daar nogal wat tegen- De minister hoopt echter dat hij 1 januari 1967 goed geprikt heeft „Het is mij veel te dierbaar, dot de mensen, waarvoor deze wetten bestemd zün- de rechten zo snel. mogelijk krijgen. De politici, die menen, dat zij met uitstel er van de overheid meer geld kunnen be zorgen, moet ik teleurstellen. Zij ver dienen er misschien 20 of 30 miljoen por jaar mee. En wat betekent dit tegenover de rechten voor de 95 procent Neder landse werknemers, die ender deze so cial e wetten vallen Ik houd toch maar vast aan 1 januari 1967". De premieverhoging kan volgens de minister ook geen hinderpaal vormen. Zij bedraagt slechts één procent van de loonsom. „Ik reken op een premiestijging voor de werknemer van 3,95 procent, maar denk aan een looncompensatie van 2.95 procent". Deze loonronde is mogelijk, omdat de werkgevers 2.95 procent minder minder premie gaan betalen. Bij deze looncompensatie van 2.95 procent worden dc werkgevers schadeloos gesteld door de uitkeringen volgens de algemene kinder bijslagwet een premie van 3 procent- uit de algemene middelen te betalen. Schoolhoofd van ontucht verdacht WAGENBERG (ANP) Gisteren is het hoofd van de- katholieke jongens school in Wagenberg. Ch. B in arrest gesteld, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met jongens. Hij is naar Breda overgebracht en zal morgen voor de rechtercommissaris moeten verschijnen. ■i r mp. kji•■IMIMHMiMIjf p*!!ggp»mp» Van motor getild met kneuzing aan de borst AMSTERDAM. Vijf man van de Amsterdamse gemeentepolitie en hun vrouwen zijn vandaag met de trein naar Zwolle gereisd. Daar werden zij ontvangen door een comité van burgers uit Nijverdal o.l.v. de burgemeester van die gemeente; De politiemannen zullen een week lang te gast zijn van burg'érs uit een rustige gemeen schap, die iets goed willen maken van de narigheid, die hen op 13. 14 en 15 juni is aangedaan door oproerkraaiers in wat genoemd wordt de lastigste stad van het land. Een van hen ls de 25-jarige Leo van der Nooy. agent van politie, dienstdoende bij de raotordienst, Op de ochtend van 14 juni. toen op de Nicuwezijds de hel los brak was hij vrij van dienst. Volgens het rooster begon zijn dienst 's avonds om tien uur. Hij stapte toen in dc bak van de motor en reed met zijn eollega aan het stuur naar de Dam, waar op dat moment al uren lang dc slag in volle omvang woedde. Hy ging er niet graag heen. Hij zegt nu: „Ik ben politieman geworden om het publiek van dienst te zijn. Ik heb een hekel aim slaan en dat wil ik wel zeggen namens al mijn collega's. Maar wat moet je als raddraaiers het heft in handen Anderhalf uur lang vlogen tientallen straatstenen om zijn oren, geworpen door groepen furieuze jongeren, die na elke charge opnieuw kwamen opduiken uit portieken en zijstraten. Om half twaalf moest hij uit de zijspan getild worden. Een zware steen trof hem op de rechter borst. Hij kneusde twee ribben. „Voor het zelfde geld hadden ze me doodgegooid", zegt hij. Het insigne op zijn borst toont nu nog de sporen. Hij kwam in het zieken huis terecht. De volgende dag deed hij weer dienst. Burgemeester Van Hall noemde in zijn toespraak tot de gemeenteraad in het bij zonder de druk. waaronder de leden van het Amsterdamse politiepersoneel gebukt gaan. In de laatste maanden hebben zij allen heel wat vrije dagen moeten offeren om de onrust in de stad binnen de perken te houden. Een politieagent is ook maar Als hij afspraken heeft gemaakt ijn vrije dag. waarvan hij door extra-dienst moet afzien, dan is dat een teleurstelling, hoe graag hij zijn werk ook doet. Leo van der Nooy/. „Ik heb nog geen kinderen, dus trekt mijn vrouw nogal eens naar mijn of haar ouders, maar liet is duidelijk, dat het voor haar ook niet leuk is. dat er afspraken of uitstapjes af gezegd moeten worden De vrije zaten - dag is een sociaal goed, waar we allemaal van willen profiteren, zeker ook de politie man in een lastige stad." men niet verwachten, dat hq een kleine Toon Hermans of een Sonnevcldje is, maar als vooral de Amsterdamse politic man niet met oen klein beetje plezier zijn werk deed, dan had hij het bijltje al lang bij neergegooid. Want het Is geen pietje om andere mensen met de wapen stok te Iqf te moeten gaan. Leo ls bijna 3 jaar geleden toegetreden tot de Amsterdamse politie, omdat hij over het politiewerk veel goeds had gehoord van zijn vader, die al langer dan twintig jaar het uniform draagt. Afwisselend werk. zei deze altijd. Altijd klaar staan om mensen te helpen, in de gekste geval len met raad en daad terzijde staan en een oplossing aan de hand doen. Deze uitspraken zijn voor Leo een trek pleister geweest voor het politiewerk. Hij heeft nooit vermoed, dat het werk zo af wisselend zou zijn, dat er zelfs met ge weld opgetreden moest worden. Hij zegt: „Je ziet wel eens tv en dan zie je woelige beelden uit Zuid-Amerika. Dan denk je: daar zijn wij te nuchter voor. Hij en velen met hem hebben zich hier in deerlijk vergist. Maar het is slechts een kleine groep, die deze onrust wil. Het grote publiek staat nog steeds met sym pathie tegenover de politie. Leo merkt dat op straat. Velen groeten hem en zijn col lega's jovialer dan vroeger. Zij voelen, dat er met hen wordt meegeleefd. Dat doet de geplaagde politiemannen goed. En vooral de uitnodiging nu uit Nijverdal heeft veel narigheid verzacht. De week vrij in Nijverdal krijgt hij van zijn baas cadeau. Daarom wil hij politie man blijven, vanwege de solidariteit, die er in benarde tijden heerst in het korps. Maar bovenal gaat hij na de Nijver- dalse week weer graag aan te werk. om dat hü gezien heeft, dat een lastige stad zonder politie aan dc verblindheid van oproerkraaiers overgeleverd zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN II.VAG. Minister Samkalden van Justitie heeft gisteravond In een t.v.- lnterview verklaard, niet te geloven dat burgemeester Van Hall van Amsterdam in zijn verklaring aan de gemeenteraad bedoeld heeft alleen dc provo's verant woordelijk te atollen voor de ongeregeld heden. De minister ontkende met. dat de reeds maandenlange activiteiten van de provo's van invloed zijn geweest op de onlusten van 13 en 14 juni. De minister ging ook in op de verant woordingsplicht van de burgemeester aan de gemeenteraad over het politiebeleid. „Het verheugt mij steeds wanneer een burgemeester inlichtingen aan zijn ge meenteraad geeft". Dat een verantwoor dingsplicht echter niet bestaat, vindt zijn oorzaak in het feit. dat dc wetgever iu liet verleden het politiebeleid niet onder invloed van lokale belangen heeft willen brengen. Het gevaar van een dergelijke invloed ls echter volgens de minister in deze tijd steeds minder aanwezig. Daar enboven groeit, mede onder inVloed van de publiciteitsmedia dc wens naar een grotere uniformiteit in de gedragslijnen. Demonstratievrijheid Op de vraag of er in Nederland wel voldoende demonstratievrijheid bestaat, antwoordde de minister, dat ons wette lijk systeem zijns inziens inderdaad een voldoende demonstratievrijheid waar borgt- Gesteld voor de keus tussen „alles verbieden" en dan regelen wat mag en „alles toestaan" en dan regelen wat niet mag zou minister Samkalden het laatst genoemde beter achten. In bepaalde ge vallen en op bepaalde plaatsen zou dit echter niet kunnen. 850 verontrusten Over de in sommige dagbladen versche nen advertentie van 850 verontrusten over het beleid van politie en Justitie van de laatste maanden zei de minister: „Het is noodzakelijk deze uiting los van de Inhoud ernstig te nemen". Ten aan zien van de Inhoud zei minister Samkal den. dat het beter en „sportiever" was geweest indien men met de plaatsing had gewacht tot de afloop van het Tweede- Kamerdebat over Amsterdam. Nu bleek na het Kamerdebat de advertentie reeds op een aantal punten te zijn achterhaald Lages Op een slotvraag over de (formeel tij delijke) vrijlating van Lages zei de minis ter: „Dit was geen gemakkelijke en geen snelle beslissing. Ik ben er uren en uren mee bezig geweest Deze uren waren voor mij heel lang". Minister Samkalden ver klaarde ook nog over de strafonderbre king geen enkel contact met de Westduit - se regering, te hebben gehad. „Het zou volkomen verkeerd geweest zijn indien dit wel was geschied'', aldus de minister. Merendeel van ADM-ontslagenen weer in dienst AMSTERDAM (ANP) Van de 150 abreiders, die zondag bij de Amster damse Droogdokmaatschappij wegens werkweigering werden ontslagen, zijn er op het ogenblik weer 120 in dienst genomen. Vanmorgen vroeg konden 80 man het werk hervatten. In de loop van de dag kwamen er nog veertig bij. Volgens de directie komen er nog steeds sollicitaties binnen. In tegenstelling tot eerdere berichten ontvangen zij echter geen loon over de dagen, waarop zij niet gewerkt hebben. islerdui raad I s tioee nieuwe, mobiele bijka in de ANWB. Links ,hbus iplegger i Amsterdamse politien net wat meer humor r Nu is een politieman ecen ti van de gemiddelde agent nd de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal pechgevallen, waarmee de alarmcentrale van de ANWB in juU, augustus en september wordt ge confronteerd, vertoont een stagende lyn. Van de In totaal 1200 gerepatrieerde voer tuigen in het afgelopen jaar viel 69,6 |)ct. in die drie maanden, hetgeen In vergelij king met zes jaar geleden een stijging van ruim 21 proeent betekent. Om de hulp aan pechvogels nog sneller te laten verlopen heeft de ANWB een tweede steunpunt in het buitenland geopend. Het ls gevestigd in Barcelona. Bij het aantal gerepatrieerde voertuigen moet men een onderscheid maken tussen uitwendige en Inwendige averij. Zestig procent van de auto's was zwaar bescha digd als gevolg van een ongeluk en veer tig procent vertoonde zodanige manké; menton van mechanische aard, dat snel hei-stel niet kon worden verwacht. Niet minder dan de helft van het aantal terug gevoerde auto's moest worden afgehaald ergens langs het autobaantraject Arnhem- Bazel. In dit kader wil de ANWB haar leden een elndweegs op hun reis vergezellen en bij de terugtocht halverwege opvangen. Dit ideaal werd gedeeltelijk verwezenlijkt door een steunpunt in het buitenland, want anderhalf jaar geleden betrok de bond de eerste post i:i Champex in zuidwestelijk Zwitserland. Gezien de ervaringen ls de j ANWB in Barcelona met liet tweede steunpunt gestart, van waaruit de ANWB de hulpdienst oveT geheel Spanje kan uit smeren. Het intensieve vakantieverkeer over de Pyreneeën met als hoofd koers de Costa Brava zal het nut van dit steun punt zeker ervaren. De leden, die met pecli te kampen heb ben, worden in den vreemde benaderd door iemand, die hun eigen taal spreekt en tevens de taal van de bestreken landen beheerst, daar goede contacten bezit, die de gewoonten van het land kent, weet welke autoriteiten na het ongeval moeten worden verwittigd en die. de juridische aspecten van de hulpverlening ken'.. l)e alarmcentrale in Den Ilaag heeft telexverbindingen met beide steunpunten cn met de hoofdkantoren van de zuster organisaties in het buitenland. Deze cen trale is dc commandopost en een lid in nood zal zich in eerste instantie tot de .endei De afdeling beeldhouwen van de „Aca demie voor beeldende kunst en kunst nijverheid" te Arnhem zal aan het einde van het cursusjaar 1965/66 worden opgeheven als gevolg van een tekort, aan docenten, geringe belangstelling en de landelijke tendens naar centra lisatie. De afdeling telde negen leer lingen. Zes van hen gaan naar acade mies in Breda, Den Bosch en Gronin- j BERGEN Ol* ZOOM (ANP) Dc NV Verenigde Bedrijven Beckers, Bec- jfl king en ltongers heeft alle rechten ver- worven op liet merk DAVO met de I I daarbij behorende know-how en palen- j ten. Op korte termijn zullen de gereed schappen aan deze NV worden overge dragen. waardoor het voortzetten van de vervaardiging van DAVO-produkten ge waarborgd is en de levering van servi ce-onderdelen veilig is gesteld. Daarom zullen de werkzaamheden in het servi cebedrijf Coevorden worden hervat. Met een zevende dan in het karate keerde gisteren de heer Meijers uit Thailand op Schiphol tcruy. Met die hoge graad in het kampó, zoals het karakte in het land van oorsprong, China, heet, ts hij wel de enige m Europa. Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat de heer Meijers lessen in deze tak van sport gaat geven.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5