f -RACES mekka van alle motor liefhebbers Südwestfunk Orchester in muziek van onze tijd BEAUX ARTS TRIO VAN MENS EN MACHINE UITERSTE GEVERGD DONDERDAG 23 JUNI 1966 DE LE1DSE COURANT PAUiNA 7 I Assen £6 juni 1965, 10.15 uu T.T.-races zijn begonnen. Start van de 950 cc-klasse en beeld van de enorme mensenzee. (Van onze sportredactie ASSEN Veertig jaar geleden namen vijf ondernemende leden van de Asser Motorclub, onder wie de vorig jaar tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemde nog steeds actieve pen ningmeester H. (Rieks) Mulder, het initiatief tot het organiseren van het eerste grote internationale motorsportevenement in Nederland, in navolging van de sinds 1907 op het eiland Man ver reden T.T.-races. Nu is de „Grote prijs van Nederland der K.N.M.V., Dutch T.T.", het meest publiektrekkende sportevene ment van Nederland. Dank zij de T.T. geniet de kleine provincie plaats Assen een Europese vermaardheid. Geen wonder dat burge meester nir. P. P. Agter zegt: „Ik heb diep respect voor de organisatoren, die op zo knappe en rustige wijze dit evenement gedurende al die jaren hebben opgezet". De Rhodesiër Jim Redman met de glimlach van de overwinning Lichtelijk teleurstellend f™Gisteravond hebben we i» I p een zeer goed, bezet Dili- I. gentia kennis gemaakt BiSÏA met ^0t *n 1955 e I A Verenigde Staten opge- I vk richte Beaux arts Trio, dat 27 tijdens 't. Holland Festival in verschillende grote ste rn den van ons land zal certeren. Zoals 't program- mdbijvoegsel vermeldde, heeft dit ensemble reeds meerdere tour nees door Europa gemaakt en deed het zich horen op verschillende festivals, zoals te LissabonLonden, Berlijn en Bordeau. In aanmerking genomen deze vrij grote en vrij belangrijke staat van dienst waren onze verwachtingen ta- koningin Juliana bij uitreiking Erasmusprijzen DEN HAAG (ANP) —'Koningin Ju liana is voornemens de uitreiking van de Erasmusprijzen 1966 door Prins Bern- hard bij te wonen. Zoals bekend zal Prins Bemhard op maandag 27 juni. in de Ridderzaal te Den Haag de Eras musprijs uitreiken aan René Louis Huyghe, historicus en kunstredacteur te Parijs, en aan Sir Herbert Read, kunstr historicus te Londen. Israëlische president hoort Anne Franksymfonie MONTEVIDEO (UPI) Op zijn offi ciële bezoek aan Uruguay heeft de presi dent van Israël. Zalman Sjazar. woens dagavond in Montevideo kennis gemaakt met de „Anne Frank Symfonie" van Birotti, opgedragen aan het door de Duitsers vermoorde joodse Amsterdamse Sjazar tekent vandaag een verdrag van samenwerking op het gebied van het atoomonderzoek met Uruguay. Zweeds Rijksmuseum koopt Van Gogh LONDEN (UPI) Op de veling van franse impressionistische werken bij Sotheby in Londen heeft het Zweedse Staatsmuseum een schilderij van Van Gogh „Effect van licht in een takken bos" voor 14.600 pond, bijna f. 150.000.-, aangekocht. Het doek werd in mei 1890 in Auvers geschilderd. melijk hoog gespannen. Eerlijk gezegd vielen de prestaties ons echter een beetje Wij hadden voornamelijk bezwaar tegen de klankverhoudingen. Pianist Pressler, instrumentalist van formaat met een prachtig, gevoelig toucher, de primarius van het drietal, voelde zich blijkbaar gedrongen en we kunnen dit begrijpen zijn collega's bijzonder nadrukkelijk zjjn wii op te leggen. Er ging namelijk van zijn mede-executanten weinig initiatief uit. Daarbij kwam, dat de violist uit zj)n Ibrimaly-Stradivarius maar e envrij kleine toon wist te halen en cellist Bernard Greenhouse op zijn Paganin-Stradlvarius weliswaar zeer welluidend doch erg bescheiden aan het geheel deelnam. Resultaat: de plano do mineerde over het algemeen genomen te sterk. Maar Pressler hield er met zijn uiterst vitale muzikaliteit wel de gang in. Blijkbaar heeft men zich op deze festival tournee op Beethoven gespeciali seerd. Want alleen in Middelburg en Rotterdam wordt een programma ge geven, waarop ook nog andere compo nisten voorkomen. Wij hoorden deze avond vier Beet- hoventrio's. Eén uit diens Weense jonge tijd in Es gr. t. op. 1 no. 1, grotendeels nog Mozartiaans; één uit de tijd van zijn grote scheppingen: Trio in D gr. t. op. 70 1 (1808), het „Geistertrio" genoemd het geheimzinnige Largo; verder Trio in Bes op. 11 (1797) eigenlijk oor spronkelijk geschreven voor klarinet, cello en piano, een diverterend werk met variaties op een thema uit een opera van Weig, waarvan de piano alléén en de beide strijkinstrumenten samen er elk één voor hun rekening nemen. Ons inziens het minst boeiend van de vier gepresenteerde composities. Want het posthuum verschenen Trio in Es gr. t., waarschijnlijk al in 1790/'91 geschreven, is werkelijk een onpretentieus, aller- genoegelijkst stuk amusementsmuziek. Na afloop van het concert ontlaadde zich het enthousiasme van de talrijke aanwezigen in een uitbundig applaus. J. W. Vergelijkingen pussen toen en nu drin gen zich op. Toen in 1925 kwamen er 3000 bezoekers, vorig jaar (tijdens de 35ste races) waren het er ca 120.000, toen werd er gereden op een 28.4 km lang traject. Rolde - Borger - Grol loo1- Rolde) met een zandgedeelte erin. sinds 1965 hebben de races plaats op het prachtige 7.7 km lange en 31 bochten tellende „circuit van Drenthe", toen een gemiddelde van 91,4 km/uur. vorig jaar bracht Hailwood het tot 142,2, toen reed Piet van Wijngaarden in de 500 cc werd inschrijfgeld geheven, nu worden startgelden betaald, toen reden de cou reurs met een reserveband om en 5 bougies In hun zak, nu kan een slechte start al funest zijn. De motoren zijn kleiner geworden, hun prestaties groter. Wie de grandioze ..show" van Assen nooit heeft meegemaakt, kan zich niet voorstellen welk een enorme mensen zee op de wedstrijddag op tribunes en taluds het zwarte asfaltlint door de Drentse hei omgeeft. Die mensenzee geeft zoveel warmte af, zegt'men, dat een eventuele bewolking breekt ook al regent het tot kort voor de wedstrijd of in naburige plaatsjes. 'De meteoro logische juistheid daarvan in het mid den latend kan worden geconstateerd dat de TT-races 34 maal begunstigd werden door mooi weer. slechts één maal (in 1939) moest in de regen worden afgevlagd. Assen beleeft geen TT-dag. maar een TT-week. Drumbandmarsen. boeren- kapellen, lunapark en vuurwerk vul len het feestprogramma. De andera zo rustieke provinciestad is versierd en geïllumineerd. Tot ver in de omgeving zijn alle logiesgelegenheden in de nacht voor de wedstrijd bezet, duizen den brengen die nacht door np de grootste geïmproviseerde kampeer terreinen van Nederland of.. In de café's, die in ..de nacht van Assen" geen sluitingstijd kennen. Nergens anders kunt u ook zoveel motorfiet sen bij elkaar zien als op de parkeer terreinen bij het circuit: de TT-races zijn het mekika van alle motorlief hebbers. Een wonderlijke wereld apart is tij dens training en races het renners- kwartier achter de pits. Daar staan dag en nacht de caravans, tenten en (vaak niet al te nieuwe) auto's van de zogenaamde privérijders, die als cir cusartiesten het hele motorseizoen lang van het ene Europese circuit naar het andere trekken. Het hele gezin reist mee. Het sfeervolle rennerskwar tier ls als een intiem kamp van no maden. waar huiselijk de was wap pert. men gezellig bij elkaar op visite gaat. de vrouwen huishouden en kin deren worden grootgebracht. Kleu ters rijden op hun driewielertjee tus sen de brullend proef- en warm- draaiende motoren. Behalve door de privérijders, die voor hun geleifde sport soms heel wat moeten ovexhebben. wordt het ren nerskwartier bevolkt door de fabrieks- stallen: de grote fabrlekswagens. waarin de racemotoren arriveren en die tevens mobiele werkplaatsen zijn. de vele monteurs in fabrieksoveralls en „grote" fabrieksrijders in hun (vaak heel dure) auto's. In tegen stelling tot de privérijders sleutelen de uitverkorenen van de fabrieken vrij wel nooit zelf. veelal wordt zelfs hun motor nog naar de start gedubd door een monteur. Toch is er (en dat is lang niet bij elke sport zo) geen sprake van dat deze koryfeeën op hun minder beroemde collega's neer zien. Integendeel: w(j hebben met ver schillende van deze in leer gehulde grootheden gepraat en ze zijn bijna allemaal rustige, bescheiden, prettige mensen, die samen met alle andere deelnemers een collegiale rennersge- meensohap vormen. Bieden de races nog wel voldoende spanning, hebben verschillende sport verslaggevers zich afgevraagd. Inder daad is er hier weinig kans dat een outsider wint. zoals bij paardenren nen geen zeldzaamheid is. Dat het publiek zich meer moet interesseren voor de soms vinnige duels om de lagere plaatsen, zoals de FIM-presi- dent en de radioreporter Piet Nortier zo graag zou zien is een wens die om psychologische redenen wel onvervuld zal blijven. In de hele sportwereld gaat het om kampioenen, hoe ze het werden en wie ze versloegen wordt spoedig vergeten. „Maar", zegt de 34-jarlge Rhodesiër Jim Redman (5 maal wereldkampioen) „de span ning spreidt zich over alle wedstrij den die tallen voor het kampioen schap. Wat één wedstrijd aan span ning niet kan bieden, brengt soms het verloop van de strijd om de we reldtitel". Diezelfde „gespreide spanning" is er ook in de andere klassen, met uitzon dering misschien van de halveliters, waar de stal van graaf Agusta het veld met zijn MV's beheerst. Wat geenszins betekent dat de 26-jarige Hailwood. zoon van de eigenaar van een motorconcern en vijfmaal in suc cessie wereldkampioen, zijn racers reputatie dankt aan de door hem be reden motor. Want er is nauwelijks een topcoureur denkbaar die zoveel verschillende motomierken heeft be reden als hy en toch heeft hq daarbij in acht Jaar tljds kans gezien meer dan 300 overwinningen ln wegraces te behalen. Hij heeft zelfs als auto coureur ln formule 1-wagens gereden. Misschien moeten we het jammer vinden dat in de halveliterklasse (vooral door vele oud-motorrenners nog altijd „het hoofdnummer' ge noemd) de Japanners nog verstek laten gaan. In de 3 „kleine" klassen waren vorig jaar te Assen immers dé eerste vijf plaatsen voor Japanse machines, onderling fel omstreden overigens tussen Honda. Yamaha en Suzuki. Een renstallelder van Honda zei ons: ..Wij zqn niet zo eerzuchtig om de Japanse merken alle soloklas sen te willen laten beheersen". Over mens en machine heeft ook Geert Timmer, die ln de auto de laat ste controle verricht, nog iets te zeg gen: „Veel mensen menen dat als de machine maar snel genoeg is ,dat al voldoende is om een wedstrijd te win nen. Niets ls echter minder waar, want snelheidswedstrijden zijn zeer vermoeiend. Een circuit als in Assen met vele bochten eist niet alleen door lopend voor 100 procent geconcen treerd rijden, maar ook voortdurend schakelen en remmen. Hoeveel licha melijke en geestelijke inspanning denkt u dat het kost wanneer een coureur met 200 km per uur op een bocht komt aanrijden en hy moet zo snel mogeiyk afremmen en schakelen, waarby hy bovendien steeds in een ongemakkelijke houding op de motor moet zitten om zo weinig mogelijk luchtwcerstand op te wekken? En dat dan gedurende zoveel ronden met elk 31 bochten". Geert Timmer heeft tien maal Assen gereden en was verschil lende keren kampioen van Nederland. Behalve ln de 250 cc-klasse sneuvelden vorig jaar in Assen alle ronderecord de 30-jarige Nleuw-Zeelander Hugh Anderson (op Suzuki) reed ln de 50- en 125 cc-klasse respectievelijk 124.8 en 139.3 km per uur. Redman reed op zijn 60 pk 4-clllnder Honda in de 350 cc-klasse 144,3 km per uur. Hailwood haalde er In de 500 cc-klasse op zijn 4-cllinder MV Agusta (top 240) 145.2 km per uur uit. en de nieuwe Zwitser se driewielerkampioen Fritz Schnei- degger (eigenaar van een café en een service-stat ion bij Bern) en zijspan- passagier John Robinson brachten met BMW het ronderecord ln hnn klasse op 130.4 km per uur. Alleen het ronderecord van Jim Redman in de 250 cc-klasse (143.7 km per uur) werd niet aangetast. En nu vragen wij ons af: zal het dit jaar weer sneller gaan Alle grote coryfeeën van de laatste jaren zullen straks in Assen aan de start verschijnen, alle wereld kampioenen ook: Ralph Bryans (50 cc), Hugfo Anderson (125 cc), Phil Read (250 cc), Jim Redman (350 cc,) Mike Hail wood (500 cc) en Fritz Schei- degger (zijspannen). De dui zendkoppige menigte zal weer op een groots spektakel worden vergast. Te Rotterdam wordt mo menteel in De Doelen een congres gehouden, waar alle landen der wereld zich ernstig bezighouden met „De hedendaagse compo nist en het publiek" om na vele sessies tot de conclusie te komen, dat de componist het publiek en het publiek de componist nodig heeft (wie lacht daar?) Ter afwisseling biedt men vreem deling en landgenoot opera's en één con- Over dal internationale congres berich ten we u nog nader: bepalen we ons thans tot .een beschouwing over het optreden van het Südwestfunkorchester gister avond, eveneens in De Doelen. „Uitverkocht" stond er op de affiches van dit voorlijke ensemble, dat onder zijn voorlijke dirigent Ernst Bour uit sluitend voorlyke muziek presenteerde: zó vooriyk, dat de oudste compositie Impromptus für Orchester van Wolfgang Klinkende vormgeving van modern weten en beleven Fortncr slechts negen jaar oud was. Uitverkocht wat echter bepaald niet wil zeggen: een geheel bezette zaal. Er bleken tal van open plekken te zijn en na de pauze had er een soort exodus plaats. Hoe dit te verklaren? Vermoede lijk door het feit. dat men op een serie van het Rotterdams Philharmonisch Or kest had ingetekend, waarin ook Herbert von Karajan. de zéér behoudende, stond geannonceerd. Vermoedelijk heeft men toen maar Ernst Bour op de koop toe ge- Hoe dan ook, iierschilende mensen, laten we zeggen vijftienhonderd, zaten het concert uit, al hadden sommigen, naar hun gezichten te oordelen, kennelijk moeite. En toen, vóór de pauze, de Sonata per violoncello ed orchestra van de in de tn 1913 geboren Paul Krystaf Penderecki gespeeld was dit werk dateert van 1964 en werd in opdracht van de in eigen tijdse muziek gespecialiseerde „Südwest funk" geschreven ontwikkelde zich een applaus, dat waarlijk aan een ovatie grensde. Gold zulks de compositie, gold zulks de uitvoering, waarin de cellist Siegfried Palm adembenemende, te voren nooit of te nimmer vertoonde acrobatische toeren uithaalde? De intensiteit van de bijvals betuigingen registrerend menen we te mogen zeggen: beide. En terecht, want deze meester, wiens acuire zich steeds bevond op de grensgebieden tussen klan kengeruis men heeft hiervoor de term „bruitisme" uitgevonden had iets te vertellen, dat de niet-vooringenomen 'hoorder, door de ruimtelijke effecten, die zich in de door hem geschapen klanken wereld openbaarden, zéér moest aan spreken. Hij deed zulks, alsof het de meest natuurlijke zaak ter wereld was en dat bleek het ook te zijn. Met die ruimtelijke effecten schonk hü ons overi gens iets ouds, doch dan in nieuwe vorm: men denke hier aan de muziek uit het tijdperk van de Barok. En de woorden van Thomas Mann in het (fraaie) pro gramma afgedrukt. „Zo weinig men 't nieuwe en jonge be grijpen kan, zonder thuis te zijn in de traditie, zo onecht en steriel moet de liefde tot het oude blijven, als men zich afsluit voor het nieuwe, dat met geschied kundige noodzakelijkheid daaruit voort- Kregen. juist bij Penderecki. een tref fende betekenis. Doch niet alleen bij deze Pool. Ook bij de Fransman Olivier Messiaen, 58 jaar. die het auditorium zijn Chronochromic „kleur van de tijd" in 19591960 ontstaan, eveneens in opracht van de „Südwest funk", presenteerde. Uit een gans andere geluidenwereld als zijn collega Pende recki rekruteerde hij zijn klankenwereld, als een moderne Rousseau keerde hij te rug naar dè natuur, om daarin geluiden, kleuren en ritmes te observeren, en deze vervolgens te ordenen, -volgens wetten, goeddeels door hem zelf geschapen, maar uiterst streng. „Maniakaal" Al deze zaken obsedeerden hem en in deze Chronocromic, waarin klapkentijd de bepalende elementen waren voor het ontstaan ervan, bleven de sporen van dit gevoel daarin hoorbaar achter. Te zéér hoorbaar, waardoor de muziek iets ma niakaals dat lijkt ons echt het juiste woord i— kreeg: dit feit deed afbreuk aan de waarde ervan, soms zelfs heel erg. Nu nog beklemt ons het fanatieke slagwerk, dat van geen aflaten wilde weten en de opdringerige strijkersgroepen, waarin der mate gesolieerd werd, dat op de duur zelfs de meest welwillende luisteraar daar geen wijs meer uit kon worden. En toch prefereerden wij Messiaens schepping boven de „Impromptus" van de bijna zestigjarige Duitser Wolfgang Fortner, één van de grote mannen van de Nordwcstdeutsehe Musikakademie Det- mold. De twaalf tonen vormen bq deze Stravinsky- en Hindemithdiscipel het lei dinggevend princpie. Het zat. mede hier door. allemaal wel goed in elkaar, struc tureel is deze muziek zelfs het bewonde ren waard, maar misschien zijn dit wel juist „les défauts de ses qualités" een „spelen" met de klank met het melbs, met het ritme, met de (variatievormi miste men als hoorder node! Die hoorder is wel geïnteresseerd, aanvankelqk al thans. doch blijft niet geboeid. Naast deze drie .jongens" de nestor in onze huidige muziekwereld: de in 1882 geboren Igor Stravinsky. Met de in 19631964 ontstane Variations for orches tra. wellicht de meest avant-gardistische muziek door de oude meester oiot ge schreven waarin o.m. drie variaties voor 12 instrumenten elk: één voor 12 solo violen, één voor 10 soloviolen en 2 solo- contrabassen, één voor 11 houtblazers en 1 hoorn. Dat zit waarlijk perfect en bewijst, hoe jong van geest de schepper ervan tot dus verre is gebleven. Doch eerlijk* opge biecht: aan ons gevoel appelleerde deze muziek niet, of nauwelijks. Uitstekend gemusiceerd Tot dusver bepaalden wq ons vrijwel uitsluitend tot het ons gebodene. Doch hoe werd het geoffreerd? Indirect heb ben wij daarop reeds gereageerd: tot de ze diagnose hadden wij niet/durven, niet mogen, niet kunnen komen, als er niet door de Franse dirigent in bepaalde stukken voor de te interesseren luis teraar ook „visueel" onmisbaar! met zijn Duitse collega's, specialisten in deze domeinen der toonkunst, uitstekend ge musiceerd was. Een echt Festivalconcert, dat men he denavond nog eens in de Scheveningse Kurzaal kan bezoeken. Men deze kans niet.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7