A'dam ging massaal bij zichzelf te rade SCHILDER PASTE IN RAAM VAN DEBAT Ernstig conflict in Amsterdams politickorps Kamer moet eigen informaties inwinnen ^vakantie? AS PRO Moord Britse op directeur Radio City Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom er op ONTSLAGENEN ADM GEÏNTIMIDEERD DOOR COMMUNISTEN Misplaatste solidariteit A damse bende opgerold DONDERDAG 23 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Verzoening volgde op de aanval (Van een oneer verslaggevers) AMSTERDAM Er mogen dan gisteren ln de hoofdstedelijke gemeenteraad met ernstige stem men over gewichtige zaken nog zulke serieuze verklaringen zijn afgelegd, toch heeft het wonder lijke Amsterdam al kans gezien op bijna luchtige wijze afstand te nemen van de roerige gebeur tenissen van nauwelijks langer dan een week geleden. Heldhaf tig. vastberaden en vooral barm hartig. Wie rond het middaguur het stadhuis nadert ervaart het met een schok. Op het binnen plein zitten honderden mensen geduldig op schoolbanken te wach ten totdat de deuren van het paspoortenkantoor opengaan. On der hen is er nauwelijks enige belangstelling voor de verklaring van de burgemeester en het debat, waarmee straks op tien meter afstand de troebelen van vorige week zullen worden opgerakeld. De grenzen van hun belangstel ling zijn al lang verlegd van Damrak naar de kiezelstranden Op het afgesproken Tijdstip, half twee, kamt burgemeester Van Hall statig en kaarsrecht de donker bruine raadszaal binnen. Zijn eeuwige, soms irriterende glim lach ligt vastgevroren in zijn mondhoeken. Even tevoren zijn de lichtemont stoken: gele drietrapsraketten, die verdrietig naai- de zoldering rei ken. Een bode. gestoken in het stemmig kostuum van een stal meester in een Duits circus, heeft zich vaderlijk naar de publieke tribune toegebogen en zegt: ..Dames en heren, als de burge meester binnenkomt niet meer roken en het vuren staken." Zijn advies valt gelijk in goede aarde bij het groepje Amsterdammers, dat wel belangstelling heeft voor de raadszitting en er zelfs korte tjjd in een niet te lange rij voor heeft gestaan Ook hier geen spoor van grimmige bitterheid of zelfs maar van verbeten ernst. Met zonnebrillen, gebruinde hoof den en liohtgewicht zomerpakken suggereert de publieke tribune veel eer dat het hier een familie reünie betreft, die glimwachtend afwacht totdat het bruidspaar binnenkomt. Monotoon Hoofdstedelijke voorlichtingsman Jan Mastenbroek, wiens lange. afhangende bakkebaarden elke provo in verrukking moeten bren gen, heeft alle onheilstijdingen ten spijt toch kans gezien de wachtende pelsvertegenwoordigers de twaalf pagina's tellende ver klaring van zijn hoogste chef te bezorgen, als burgemeester Van Hall met, voorlezen begint. Uit getikt heeft de verklaring de omvang van een doorwrocht wetenschappelijk traktaat. De stem van de burgemeester klinkt loom. monotoon. Zijn handen houden het papier voor hem ge vangen alsof hij bang is dat de volzinnen hem zullen ontglippen. De wethouders aan weerszijden luisteren ongeëmotioneerd mee. de hoofden schuin. De raadsleden tonen ook al geen opmerkelijke belangstelling. Ze veren pas recht op in hun stoelen als de filmers van televisie en Polygoon hun zee van licht naar hen verleggen. Joekel van sigaar Na veertig minuten heeft de laat ste regel van de twaalf stenoilvel- len de lippen van de burgemeester bereikt. De vijftig persvertegen woordiger hebben plichtgetrouw de blaadjes mee omgeslagen met de godsvrucht van gelovigen, die in hun missaal de plechtigheid volgen Zij kijken even opgelucht als de magistraat, die zich moei lijk verheft uit zijn zetel Ondanks de lengte heeft de ver klaring niet nagelaten indruk te maken; menigeen in de raad heeft er iets in ontdekt dat hout snijdt. Dat neemt niet weg dat tijdens de pauze, die tussen ver klaring en debat is ingepast, de sfeer in de raadszaal verre van plechtstatig is. Het dissidente, maar daarom niet minder ver vaarlijke vroegere VVD-raadslid mevrouw Wijsmuller tot sep tember inag ze als „onafhanke lijke" in de raad blijven roept allereerst met schippersstem om een joekel van een sigaar. Als ze die via de KVP-fractie verkregen heeft bij wierook past sigaren- rook weet men daar steekt ze er welgemoed de brand ln. Ver volgens roept ze vanuit de bran ding van het rumoer om thee. „We krijgen toch wel thee," schreeuwt ze en ook ditmaal op een sterkte, die een moeizame communicat ie via de visserij band veronderstelt. Even later gaan inderdaad de theekopjes rond. Zonterpak Als Ed van Thijn, de jonge PvdA- fraotielelder even na half drie de gloeiende spits van het debat afbijt, meldt hoofdcommissaris Van der Molen zich ondanks een opmerkelijk licht zomerpak on opvallend in de raad. Hij krijgt een extra-stoel achter de jour nalisten aangewezen. Met een besmuikte blik kijkt hij de zaal in. maar hij blijft uiterlijk onbe wogen onder de felle kritiek, die Van Thijn aan zijn adres licht. Aan de tuinzijde is inmiddels een tanige schilder verschenen, die met uiterst kieze gebaren de raam- sponningen wit begint te verven. Hij leunt met zijn knieën tegen de ladder en levert met zijn een mansfractie de ene streek na de andere. Voorlopig legt niemand hem een strobreed in de weg bij de uitvoering van zijn privé witte- ramen plan. Na een kwartier verdwijnt hij plotseling otn twee minuten later weer glimlachend op te duiken achter het raam, waarvoor KVP-fractievoorzitter Rossen net zijn speech besluit met de geweldige volzin: Amster dam mag wat mij betreft best exploderen, maar dan op een manier, de hoofdstad waardig. Het bulderend gelach, waarmee deze teer persoonlijke visie wordt be loond, incasseert hij met een ver raste blik die zegt „kom. kom. zo leuk was het nu ook weer niet." Slangenbezweerder Na hem komt kameraad Verhey namens de CPN in actie. Met zijn rechterhand pakt hij de micro foon als een slangenbezweerder, die een ontsnappende python temt. Dan buigt hij zich voor over en voordat Iemand erop ver dacht is. heeft hij de heer Rossen reeds krachtig geattaqueerd. Zijn •n 15 juni en neer- 1 geliefde spreektoon is losjes gebeurtenissen op 13, 14 vertelt hij met de op gaande intonatie van ee: oom, die zijn kinderen voor net slapen gaan voorleest uit het grote sprookjesboek. Verhey roept daarbij om de tien minuten dat hij het kort zal maken en gaat dan weer welgemoed verder Zoethout Op de sprekei-slijst staan nog drie gegadigden Maar de grote stuk ken van het vuurwerk zijn nu wel ontbrand. Als de VVD'er Le Cave- lier het woord krijgt en er be dachtzaam op begint te kauwen, alsof he£ zoethout is. stroomt de publieke tribune langzaam leeg en beginnen ook de raadsleden aan hun periodieke wandelmarsen langs de fractie-tafels. Onver mijdelijk komt daarbij het mo ment. dat CPN'er Verhey het pad van KVP'er Rossen kruist. De heren glimlachen en kloppen elkaar op de schouder. De heer Verhey bedient zich van de mi miek van een schooljongen, die dooi- zijn vader naar een vriendje wordt gestuurd om het goed te maken. De heer Rossen neemt het verzoenend gebaar gretig in zijn kartotheek op En terecht, want er is al zo veel ellende op deze wereld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vijf jaar geleden Is er een ernstig conflict geweest tussen enige Amsterdamse hogere politiefunc tionarissen. Burgemeester nir. Van Hall, die dit gisteravond in de Amster damse raad onthulde, heeft dit conflict niet enige hoofdambtenaren van Bin nenlandse Zaken In Den Haag hespro- ken en tegelijk de poUtleleiding doorge licht. De burgemeester kreeg echter ten antwoord in Den Haag, dat men er niets aan kon doen. Hij kreeg de raad, bet conflict bij te leggen. Dit is ook ge beurd. Een en ander heeft de laatste da gen geleid tot allerlei gissingen rond uit latingen van burgemeester Van* Hal! en de minister van Binnenlandse Zak**n. Er is echter geen conflict burgemees ter-hoofdcommissaris van politie ge- Intussen is het nog steeds niet duide lijk welke kortsluiting er geweest is tussen burgemeester Van Hall en het ministerie van Binnenlandse Zaken over het verlenen van bijstand aan de Amsterdamse politie. Minister Smal- lenbroek van Binnenlandse Zaken heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten, dat hij voor een volledige informatie van de Kamer moet wachten op 'r. ho ge functionaris van Binnenlandse Zaken, die dezer dagen van vakantie terugkeert. De minister zal de Kamer volgende week Inlichten. Politie bestormt in Saigon hoofdpagode SAIGON. (UPI) De Zuldvletnamese politie heeft de hoofdpagode van Saigon, de Vien Hoa Dao tempel, bestormd, ruim honderd boeddhisten gearresteerd. Ze werden met bussen afgevoerd. Monniken, nonnen en boeddhistische leken, onder wie veel jongelui, waren in het gebouw van de buitenwereld afgesne den sedert zaterdag aan de hekken van het complex een politieman werd dood geschoten. Discussie over vernieuwingen in werkwijze (Van, onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „Het ls de gekroonde waanzin, dat een belangrijk lichaam als de Tweede Kamer voor het verkrij gen van Inlichtingen volledig op de re gering is aangewezen". Dit zei de so cialist Bommer woensdag bij de be handeling van het nieuwe reglement van orde voor de Kamer. Hij betoogde, dat de Kamer zo moet zijn toegerust, dat zij een eigen appa raat ter beschikking krijgt om zelf de leden bepaalde informaties te kunnen verstrekken. Dan zal het overleg met de regering niet tot in details behoeven af te dalen. Het tot stand komen van een dergelijk eigen apparaat van de Kamer zal ook de onafhankelijkheid van de volksvertegenwoordiging bevorderen, aldus de heer Bommer. De Kamer is nu reeds twee dagen be zig met de vaststelling van een nieuw reglement van orde. Daarin zijn ver werkt de nieuwe Instellingen als de openbare commissievergadering, 't Ka merpresidium, het voorleesverbod, de algemene begrotingscommissie en der gelijke. Het ontwerp-reglement is opge steld door de commissie-werkwijze, waarvan Kamerpresident mr. van Thiel voorzitter en de heer J. Bommer Elf vrijwilligers naar Colombia SCHIPHOL, (ANP) Gisteren is een aanvullende groep van 11 vrijwilligers van Schiphol naar Colombia vertrokken om hun voorgangers, die in 1964 naar Zuid- Amerika zijn uitgezonden, te vervangen. Op 27 april vlogen reeds 16 collega's naar Colombia om de eersten af te lossen. De hulp. die de jongeren op verzoek van de Colombiaanse regering verlenen, is bedoeld om de inwoners nieuwe methoden in de landbouw, veeteelt en techniek te leren. Tevens zullen zij de mensen ge bruik leren maken van moderne genees middelen en hygiënische voorschriften. Van de groep die gisteren vertrokken is maken onder anderen deel uit: de heren W. Lens uit Den Haag (timmerman) en A. Quak uit Maasdijk (tuinbouwer). ondervoorzitter is. Het leeuwedeel van de verdediging van het ontwerp werd door de heer Bommer voor zijn reke ning genomen. In de wandelgangen wordt hij dan ook de „minister voor de werkwijze" genoemd. Bij een discussie als de Kamer thans over haar eigen reglement voert, zijn uiteraard geen mi nisters aanwezig. De heer Bommer heeft met de commissie een ernstige nederlaag geleden door de aanvaarding van een amendement-Scheps (PvdA), dat langs een achterdeur toch weer schriftelijke voorbereiding van de begrotingen wil binnenhalen, ook al worden deze hoofd stukken in een openbare commissiever gadering behandeld. Ondanks het drin gend beroep, dat de heer Bommer op zijn partijgenoot Scheps deed 't amende ment in te trekken, werd het gehand haafd. De Kamer stemde zeer- ver deeld. Voor het amendement waren eensgezind de WD en CHU. Van de PvdA stemden niet minder dan 18 leden tegen, de meerderheid van de KVP stemde voor. Overigens werd de stem ming op zo'n laat uur gehouden, dat niet minder dan 32 leden afwezig wa ren. Het amendement werd met 53 te gen 40 stemmen aangenomen. p Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO* mee Want u weet 't: 2 'ASPRO'1 ètifit! Emmv Verhey geslaagd. AMSTERDAM (ANP) Emmy Verhey, de 17-jarige violiste uit Haarlem die met zoveel succes heeft deelgenomen aan het Tsjai- kovsklconcours voor vlolisten in Moskou, vanwaar zij zondag met een erediploma terugkeerde, ls gistermiddag ln Amsterdam „met onderscheiding" geslaagd voor haar eindexamen solospel van 't conservatorium der vereniging „Muzleklyceum". De heer E. van Royen, directeur van het conservatorium en voor zitter van de examencommissie, maakte deze uiteraard weinig verrassende) uitslag bekend en voegde eraan toe, dat zij dit prachtig ogenblik in haar leven te danken heeft aan haar groot ta lent, haar enorme taakopvatting, en aan haar elraren, vooral aan de heer Herman Krebbers. De uitslag verrastte dus niet. Ovaties hadden reeds in de over volle kleine concertzaal geklonken na de uitvoering van elk der „examenopgaven". Die opgaven waren „Chaconnet" van J. S. Bach, Caprice 4 van Paganini, Vioolconcert in D. van Tsaikovs- ki, Sonate van W. OwtsHinnikof dit was het verplichte nummer bij Emmy's optreden in Moskou; het werd voor de eerste maal in ons land ten gehore gebracht en Tzigane van Ravel. Bij de laat ste drie nummers werd zij aan de vleugel begeleid door Stanley Hoogland. Met de heer van Royen maak ten deel uit van de examencom missie mej. Davina van Wely en de heren H. Krebbers, Jean Louis Stuurop en Gijsbert Beths. De rljksgecommiteerde was dr. J. Daniskas. Zoals eerder gemeld hebben mej. Verhey en de 16-jarige Christian Bor, die met haar en succesvol aan 't concours in Moskou deel- nam, de uitnodiging van het Con certgebouworkest aanvaard als solisten op te treden in het RAI- coneert dat op 1 juli o.l.v. Bernard Haitink wordt gegeven. Op de foto v.l.n.r. de heren E. v. Royen, dr. J. Daniskas, Herman Krebbers, en Emmy Verhey, trots met haar diploma. Vlaams beroep op Paus Paulus BRUSSEL, (KNP) De Vlaamse volksbeweging heeft zich in een brief tot Paus Paulus gericht om zijn bemiddeling voor een rechtvaardige oplossing van de Leuvense kwestie. De brief werd geschre ven door voorzitter Daeis. De heer Daels deelde in een persconfe rentie mee da tde Vlaamse zienswijze over de Leuvense universiteit te weinig- trt haa rrecht komt en daarom grotere bekendheid in het buitenland moet krijgen. Reeds eerder deze maand hadden 200 Vlaamse studenten bijde Paus aangedron gen op het ontslag van kardinaal Suenens, van de nuntius mgr. Oddi en van mgr. Descamps, rector-magnificus van de unl- DEN HAAG, (ANP) De minister van Economische Zaken heeft vool I uitzendbureaus een prijzenbeschikking af gekondigd. De minister ls hiertoe gaan omdat is gebleken dat vele uitzend bureaus van typekrachten en ander kan toorpersoneel vóór de afkondiging van de prijzenbeschikking goederen en diensten 1966 him tarieven successievelijk hebben verhoogd dan in overeenstemming met de prijsgedragsregel was te,achten. Concurrent bezet piratenzender LONDEN (ANP) De Britse politie heeft in verband met de moord op de directeur van de Engelse piratenzen der „Radio City" de financier Oliver Smedley gearresteerd. Smedley, oud-of ficier en oud-voorzitter van de Liberale Partij, is eigenaar van een onderneming die verscheidene piratenzenders bulten de Britse territoriale wateren exploi teert, waaronder „Radio Caroline". De leider van „Radio City", Reg Cal vert, werd dinsdagavond doodgescho ten in het buitenverblijf van Smedley. nadat een groep personen een overval had gepleegd op het oude fort in de monding van de Theems, vanwaar „Ra dio City" onafgebroken pop-muziek uit- Oliver Smedley bezit ondernemingen over de gehele wereld. Hij trad in 1959 uit de Liberale Partij toen die zich uit sprak voor toetreding van Engeland tot de EEG. Het is nu een invloedrijk lid van de „campagne tegen de toetreding tot de EEG". De laatste jaren houdt Smedley zich bezig met piratenzenders, !die reclame uitzenden. Óp dit gebied, waarop zich ook Amerikaanse onder nemingen bewegen, heerst een felle con currentiestrijd, tegen welke achtergrond de moord op Reg Calvert gezien moet worden. Reg Calvert, 37 jaar, had op verschei dene manieren geprobeerd fortuin te maken, onder meer met 'n „pop-corn"- fabriek en een school voor beatzang. Sedert enige tijd was hij leider van het kleine radiostation „Radio City", waar van Smedley de meeste aandelen in han den had gekregen. Smedley eiste dat Calvert de zender liquideerde, hetgeen deze weigerde. Majoor Smedley, onder scheiden wegens heldhaftig gedrag bij de invasie in Normandië, besloot toen de piratenzendér op hem bekende wijze in bezit te nemen. Hij rekruteerde aantal mannen, waarschijnlijk oud- strijdmakkers, en voer met hen onder dekking van nachtelijk duister in sloep naar de zender, die op een oude bunker in de Theems-monding staat. Met enterhaken werd het geval geno men en de bezetting was door de be storming zo verrast dat hij zonder zet kon worden overmeesterd. De radio zender werd grondig buiten werking steld, want de financiële transacties Smedley hadden slechts ten doel dat de concurrerende zender uit de ether dween. Men zegt dat bij de nachtelijke overval een vrouwelijke „piraat" Toen Calvert van de overval hoorde toog hij naar 't zeventiende-eeuwse bui tenverblijf van Smedley in Essex. Daar ontstond een heftige discussie die met het gebruik van vuurwapenen er dood van Calvert eindigde. Majoor Smedley zal 2 juli voo: rechtbank, verschijnen. Hij ontkent schuldig te zijn aan de dood van Vaak dom dit seizoen: aardbeien met slagroom. AMSTERDAM (ANP) De drie er kende metaal ar helders bonden in Am sterdam hebben verklaard, dat de ont slagenen bij de Amsterdamse Droog dokmaatschappij zich hebben laten meeslepen door de intimidatie van de communisten. In de hoofdstad is soms sprake van een typische solidariteit, aarbij vaak als motto geldt: „Moet ik de verrader van de arbeidersklasse zijn?" nl feite is volgens de drie bon den veelal sprake van stille intimidatie. Ook bij de door een comité van naam lozen gevoerde actie bij de ADM, waar bij de Kchandaalbelaatfng op overwerk het middel was om politieke onrust te zaaien, werd terreur toegepast. De ver trouwensman van de NW-bond werd drie dagen lang geschaduwd, een werk willige werd gedreigd met een pak slaag en andere twijfelaars werden bang toen zij gedurende enige tijd door de actievoerders stilzwijgend van top tot teen waren bekeken, waarna demon stratief hun namen werden genoteerd. Velen zijn daardoor In een dwangposi tie geplaatst. Deze communisten van de zogenaam de vrije lijst gebruiken de onderne mingsraad voor zaken, die er niet thuis horen. Van deze zeven representanten zijn er vier militante communisten, te weten één lid van het hoofdbestuur van de CPN. twee communistische raadsle den (uit Landsemeer en Oostzaan) en één kadeflid van de communistische partij. Ze gebruiken de ondernemings- hun politieke steekspel, waar bij steeds opnieuw een pakket niet haalbare eisen als vlag dient om de la ding te dekken. De communisten gedra gen zich zeer opportunistisch door op 't niveau van de onderneming een beslis sing te willen forceren, terwijl zij heel goed weten dat dit een politieke zaak is die alleen door een wijziging in de be lastingwetgeving kan worden veran derd. De directie wordt onder druk ge zet door met staking te dreigen en de werknemers bezwijken voor de terreur. Dit spel spelen de communisten al jaren lang bij de ADM, een van de weinige metaalbedrijven in Amsterdam waar zij nog enige invloed hebben. Van de 150 h 170 werknemers van de ADM heeft 60 7» procent inmiddels weer bij de ADM gesolliciteerd. De drie erkende bonden in de metaalindus trie hebben bij de ADM-dlrectie aange drongen op een spoedige beslissing. sollicitanten zal beoordelen. Bekend is al, dat enkele van de ontslagen arbei ders deze week nog aan het werk kun- Juridisch gaat het om 'n nieuwe In diensttreding en niet om werkhervatting. De betrokkenen hebben bijvoorbeeld dit jaar geen recht op vakantie (wel vakan tiegeld) en het winstaandeel over 1966 vervalt. Bij de ontslagen arbeiders zijn 40 georganiseerden. onder wie provo's AMSTERDAM. (AN.P Do Amster. damse recherche Is er ln geslaagd een uitgebreid complot van dieven en helers te arresteren. Een groep jongeren, die zich bezig hield met het stelen uit auto maten en nlet-afgesloten auto's is gear resteerd. Onder de 13 aangehoudenen be rinden zich enkele in Amsterdam bekende Waarschijnlijk hebben de diefstallen zich niet alleen tot Amsterdam beperkt maar zich ook voorgedaan ln Haarlem. Amstelveen, Lelden, Alphen aan den R(jn en Bentveld. Het gaat om bedragen die in de duizenden guldens lopen. Het be treft in totaal naar alle waarschijnlijkheid een 160 tot 200 misdrijven. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat ook ln Anwerpen door deze jongeren mis drijven zijn gepleegd. Het is evenmin uit gesloten dat in deze zaak nog meerdere arrestaties zullen volgen- Rapport over geboortenregeling volgende week aangeboden VATICAANSTAD (K.N.P.). Uit zeer goed ingelichte bron te Rome wordt vernomen, dat de pauselijke commissie voor de geboorteregeling met grote waarschijnlijkheid vrijdagmiddag 24 Juni al met haar werk klaar zal zijn. Zoals bekend is, vergaderen momenteel zestien kardinalen en bisschoppen om het eindrapport voor de Paus samen te stellen. Kardinaal Ottaviani, die voor zitter van deze commissie is, zal zo wordt verwacht,reeds begin volgende week het rapport aan de Paus kunnen overhandigen. Geen kleuterschool voor Nederlandse militairen - Duitsland DEN HAAG (A.N.P.). De Tweede- Kamerleden Vis en Wieldraaier, beiden van de P.v.d.A., hebben de ministers van Defensie en van O. en W. gevraagd of het waar is, dat er geen subsidie is verleend voor een kleuterschool, c.q. geen rijkskleuterschool ls gesticht in Bramsche West-Duitsland), waar de gezinnen wonen van ongeveer 250 Neder landse luohtmachtmilltairen, omdat het kleuteronderwijs geen verplichte vorm van onderwijs is. Verwoed werkt deze jongeman, als ,fstukadoor 5", op een stukje plafond in de Energiehal van het Ahoygebouw in Rotterdam. Hij zwoegt voor een prijs in de tiende landelijke wedstrijd m 't stukadoren, die de vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie" samen met de veertiende wedstrijd in het metselen met baksteen organiseerde.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5