Marineofficier staatssecretaris via luchtmacht Sovjet-Unie koopt tarwe van Canada \lonnik Tri Kwang in Saigon gevangen? 3-DAAGS RANDSTAD HOLLAND Onderwereld perste buit af van White Treinrover krijgt 18 jaar Erhard: weer vertrouwen in Barzel Vijftien jaar Hilversumse moordzaak Soldaten j zochten troost bij Bart je... MOTIE RUYGERS IS ALLANG VEROUDERD DINSDAG 21 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 MOSKOU, (Reuter). De Canadese minister van Handel. Robert Winters, beeft meegedeeld, dat zondag In Moskou een contract is gesloten, waaronder Cana da in de komende drie jaar ongeveer 9.15 miljoen ton tarwe en meel ter waarde van circa 3 miljard gulden zal leveren aan dc Sovjet-Unie. Dit contract is het grootste tarwecon- Iract dat ooit is gesloten. Met deze in de imende drie jaar in te voeren 9.15 mil- oen ton tarwe komt de totale Russische raaninvoer uit Canada vanaf 1963 op ca. miljoen ton ter waarde van ongeveer miljard gulden. Volgens waarnemers wijst het sluiten in dit contract erop, dat de Sovjet-Unie m de komende jaren een graantekort lerwacht. ondanks de vrij goede oogst van rorig jaar en de tot dusverre gunstige ooruitzichten voor de oogst van dit jaar. Het contract is gesloten voor drie jaar ranaf 1 augustus van dit jaar. Bepaald is, eenderde van het graan zal moeten porden geleverd in het eerste jaar vanaf augustus. De tarwe zal contant worden letaald, wanneer deze wordt geladen in Janadese havens. VAKMAN GEEN POLITICUS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De toenmalige '40-ja rige vlagofficier marine luchtvaartdienst schout hij nacht-vlieger H. Schaper, derscheiden met de militaire Willems orde, was kort na de oorlog in 1947 de jongste vlagofficier van de koninklij ke marine. Maar in de 18 jaren dat hij de marine gediend had, bleek hy opvallende marineofficier en bo een opvallende vlieger. Beide kwa liteiten had hy voor en tydens de I de wereldoorlog bewezen. Enige jaren later ging hij over naar de Koninklijke luchtmacht en klom o,ok bij dit- wapen op tot de hoogste rang, chef van luchtmachtstaf. Mede door zijn toedoen kreeg luchtmacht de kans uit te groeien tot een militaire vliegdienst met modern Verkiezingen op 11 september HOE-E (UPI-Reuter) De Zuidviet- amese politie heeft vandaag Thich Tri wang, de boeddhistische monnik, die et verzet tegen het bewind van premier goeyen Kao Ky leidt, van zijn zieken- amer in Hoe-é naar een andere plaats, emioeöelijk naar Saigon, overgebracht. >e strijdbare monnik was gisteren onder uisarrest geplaatst in het ziekenhuis, raarin hij een hongerstaking hield. Tri Kwang keek boos om zich heen oen twee man hem naar een politie- 'agen brachten. Hij was echter te zwak zich tfl verzetten. In de twee weken Prim Claus blijkt in zijn belangstelling voor alles wat (motorisch) vliegt niet voor zijn schoonvader te willen onderdoen. Gisteren vloog hij met een helikopter vanaf de vliegbasis Leeuwarden naar Vlieland, waar hij een legeroefening ging bijwonen. De foto toont Claus bij 't instappen te Leeuwarden. DN. DE JONG NA ONGEVAL: Ontgroening in leger verboden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong (De- inale) zal de militaire autoriteiten nog «is wijzen op een order van maart '62, aarin het zogenaamde ontgroenen van Ülitairen in welke vorm dan ook uitdrukkelijk wordt verboden. Dit blijkt uit het antwoord van de mi- ster op vragen van het Tweede-Ka- erlid Leibbrandt (VvdA) over val van mishandeling van een at, dat zich op zaterdag 4 juni ii gerplaats Oirschot voordeed. Deze sol- iat werd toen bij een ontgroening door n andere soldaat op verschillende aatsen met een mes gestoken. Er ndt daarnaar een gerechtelijk onder- *k plaats. Minister De Jong zegt desgevraagd t te betreuren, dat de ouders van de rwonde militair eerst op maandag 6 nl van het gebeurde op de hoogte wer- gesteld. Dit had uiteraard de vol- nde morgen op zondag dus moe- gebeuren, aldus de minister. Het ut overigens volgens de minister it licht voor, dat zgn. groenen bij ont- oeningsceremoniën tegen hun wil hinderlijk of vernederende hande- sa worden onderworpen. waarin hij een hongerstaking houdt hij zou niet eerder eten dan nadat pre sident Jolinson zijn hulp aan premier Ky heeft stopgezet is hij veertien kilo afgevallen. Voor het eerst In drie maanden schijnt het gezag van de Zuldvietnamese rege ring thané in Hoe-é gevestigd te zijn. De voornaamste leiders van het verzet hebben de stad inmiddels verlaten. Voor huh aanhouding zijn grote bedragen uit geloofd. Langzamerhand wordt de troe pensterkte in Hoe-é weer verminderd om elders de strijd tegen de Vietkong te hervatten. In Saigon heeft premier Ky een de creet ondertekend, waarthj werd vast gesteld dat de verkiezingen van een grondwetgevende vergadering zal plaats vinden op 11 september. Toch blijft het nog steeds de vraag of het Ky zal luk ken zijn militaire bewind geleidelijk door een burgerregering te vervangen. In het gehele land duurt de onrust nog onverminderd voort. materiaal, met bekwaam grond- en luchtpersoneel en vooral met een mini mum aan ongevallen. Over luitenant-generaal Schaper en zijn luchtmacht bestaat een anecdote, die bovendien historisch is. Als chef van de luchtmachtstaf moest hij op een och tend bij de NAVO in Parijs, en 's mid dags op ëen bespreking in -Den Haag zyn. Welnu om negen uur dronk hij op Ypenburg een kopje koffie, klom in een straaljager, was om half elf op het NAVO-hoofdkwartier in Parijs, vloog na de "besprekingen aldaar terug naar Ypen burg, at een stukje en was 's middags stipt op tijd op de Haagse conferentie. In oktober 1940 echter heeft de nieu we staatssecretaris als jong marineof ficier letterlijk op de rand van de dood gevlogen. Ontsnapt naar Engeland, kreeg hij de speciale opdracht met zijn Fokker watervliegtuig belangrijke figu ren uit bezet Nederland te halen. Hij wist niet wie het waren, maar onder de ze belangrijke figuren behoorde de lt. 2e klasse, Lodo van Hamel, die in augustus 1940 boven het bezet gebied gedropt was en nu met gewichtige ge gevens naar Engeland terug moest. Als ontmoetingspunt voor deze ont snapping was het Tjeukemeer in Fries land gekozen, voor de Fries Schaper, er vlakbij in Joure geboren, een zeer bekende plaats. Ook de aanvliegroute over het vliegveld de Kooi bij Den Hel der, kon de marinevlieger wel dromen. De vlucht moest 2 keer gemaakt wor den. De eerste tocht mislukte echter door de mist. De tweede vlucht, op 16 oktober 1940 mislukte eveneens. Marinevlieger Scha- ias juist geland op het Tjeukemeer, achtte vol spanning op het ont moetingsteken vanuit een bootje, toen er een hevig mitraiUeurvuur losbrand de. De vlieger wist weer in de lucht te te komen: zijn waarnemer en telegra fist-schutter waren licht gewond en de kist bleek veertig treffers gekregen te hebben. Men kwam echter veilig in En geland terug. Lodo van Hamei, zoon van de beken de Amsterdamse rechter prof. mr. Van Hamel was echter gevangen genomen en viel in juni 1941 voor het vuurpele- ton. Prof. Van Hamel heeft door de Duitsers nog meer zoons moeten ver liezen. De latere vlagofficier marine lucht vaartdienst en de nog latere chef van de luchtmachtstaf H. Schaper, volgde enige jaren geleden vice-admiraal Rost van Tonningen op als chef van het mili taire huis van koningin Juliana. In de ze functie heeft hij de koningin herhaal delijk vergezeld op haar officiële bin nen- en buitenlandse reizen. Staatssecretaris Schaper is dus, even als zijn voorgangers Den Toom en Borg- houts een vakman - geen politicus, die de luchtmacht en bovendien de marine luchtvaartdienst door en door kent. Misschien ziet hij in de komende maan den de vliegtechnische en tactische coör dinatie tussen beide diensten als een "an zijn taken PROF. J. DE QUAY: Hogere subsidie voor katholiek hoger onderwijs nog te krap NIJMEGEN (K.N.P.). De Slnt-Rad- boudstichting is biy, dat de rijkssubsidie het bijzonder hoger onderwijs is verhoogd van 95 procent tot- 98'/2 pro- cent. Dit betekent voor de stichting, dat de financiering van de kosten die dit I jaar gemaakt moeten worden voor de ka tholieke universiteit, te Nijmegen en de katholieke hogeschool te Tilburg en voor katholieke studenten aan andere univer siteiten rond zal zijn. Maar voor 1967 wordt al weer een aanzienlijk tekort verwacht. Dit zei prof. J. de Quay, voorzitter van de St.-Radboudstichting te Nijmegen. Voorts deelde hij mede. dat de subsidië ring spoedig weer zal moeten stijgen tot 100 prooen t wil het universiteitsfonds in de naaste toekomst niet voor aanzien lijke tekorten komen te staan. Voor 1966 keert de stichting een bedrag in bijna 1.7 miljoen gulden uit. Hier in gaat 1 miljoen naar de katholieke universiteit van Nijmegen, f' 150.000 naar de katholieke hogeschool te Tilburg en wordt besteed aan de bijzondere leerstoelen aan andere universiteiten, alsmede aan studenten bij niet-katholleke universiteiten plus de 18 zielzorgers. Tweederde van de katholieke studenten studeert aan niet-katholieke instellingen voor hoger onderwijs, waaraan ongeveer eenderde van de subsidie van het H.O.F. wordt uitgekeerd. Gistermorgen kwam bij een frontale botsing ter hoogte van de Schelling- woudebrug in Amsterdam een persoon om het leven en werden drie personen vrij ernstig getoond. Op de foto de overblijfselen van de auto, die het ongeluk veroorzaakte. Grote stijging van ledental NKY UTRECHT (A.N.P.). Sinds 1 okto. ber 1965 is het ledental van het NJC.V. met bijna 10.500 gestegen. Het totaal aantal leden bedraagt thans 426.041. Nagenoeg alle aangesloten vakbonden hebben in deze vooruitgang een aandeel. De sterkste stijging boekten de kath. bond van werknemers in de bouwnijver heid (2473), de kath. metaalbewerkers- bond (2600), de kath. bond van over heidspersoneel (1472) en de bond van werknemers in de textielindustrie (1273). (Advertentie) ABONNEMENT f35.- Ie klasse. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. 3 Dagen onbeperkt rondreizen binnen de kring Den Helder - Enkhuizen - Amsterdam - Hil versum - Utrecht - Rotterdam - Hoek van Holland - Den Helder. Bovendien onbeperkt gratis ver in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het abonnement is verkrijgbaar aan alle stations en reisbureaus. Pasfoto mee brengen. (Van onze correspondent) LONDEN De rechtbank van Lei cester heeft de 46-jarige treinrover Ja mes Edward- White, die op 21 april j.i. gevangen genomen werd, tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld. White mag dus van geluk spreken want zever andere hoofddaders van de grote trein- roof van 8 augustus 1963 liepen elk twee jaar geleden een straf van niet minder dan dertig jaar hechtenis op. White is twee jaar voortvluchtig ge weest en de rechter heeft zich jegens hem toegevend getoond, omdat deze deze treinrover, in tegenstelling tot de anderen, ootmoedig schuld bekend heeft. Bovendien maakte White zich tij dens de treinroof niet schuldig aan ge weldpleging, terwijl zijn spitsbroeders de bestuurder van de posttrein zwaar toetakelden. White deed /tijdens de tweede wereld oorlog dienst bij de paracommando'! CAO administratief personeel grafisch bedrijf UTRECHT (ANP) De nieuwe CAO voor het administratief personeel in het grafische bedrijf, heeft een loontijd van 1 februari van dit jaar tot l februari 1967. Het akkoord is vrijwel gelijk aan de onlangs bereikte overeenstemming met betrekking tot de CAO voor het technisch personeel in het grafische be drijf. dat wil zeggen een loonsverhoging van 7 procent inclusief de huurcompcn- satie en verhoging Van de vakantietoe slag tot 3.15 maal het weekloon. Veel ontslagenen bij is A.D.&t, meldden eioh de poort, moor werden niet toegelaten. BONN (U.P.I.). Bondskanselier Ludwig Erhard heeft zyn volste vertrou wen uitgesproken in de fractieleider van de C.D.U. In de Bondsdag, Rainer Bar zel. nadat deze zyn voorsteL de Russi sche troepen in een herenigd Duitsland te handhaven, had teruggetrokken. Dit gebeurde na een zitting van vier en een half uur van het uitvoerend comité van de C.D.U. Hierdoor is een crisis in Erhard's christen-democratische partij afgewend. Aanleiding tot de storm van reacties uit binnen- en buitenland waren de twee toespraken die Barzel verleden week tij dens zijn bezoek aan de Verenigde Staten Washington en New-York hield. AMSTERDAM. (A.NP.). De Amster damse rechtbank heeft vanochtend de 37- jarige beroepsmilitair S. P. en zijn min nares. de 36-jarige J. T- wegens het me- deplegen van moord op haar echtgenote. Adrlaan P. Valk in de nacht van 1 op 2 december van het vorig jaar in hun wo ning te Hilversum veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor- Terzake van moord met voorbedachte rade had de officier van justitie 15 Jaar tegen ieder geëist. Valk werd in zijn slaap om het leven gebracht. Met een stamper van een vijzel werd hij op het hoofd ge slagen. dat daarna met kracht op de rand van het ijzeren ledikant werd geslagen en vervolgens werd zijn keel enige tijd dicht geknepen. De vrouw had de vijzel reeds klaar gelegd toen haar minnaar om twee uur 's nachts bij haai' woning arriveerde waar haar niets vermoedende man reeds sliep. Zoals tevoren was afgesproken open de zij de deur. vertelde waar de vijzel lag en enige ogenblikken later had zich het vi edel ij ke drama in de slaapkamer vol trokken. Landhuis van Churchill is opengesteld LONDEN (AFP) Huize Chartwell in Kent, waar Winston Churchill meer dan veertig- jaar heeft gewoond, is j vandaag voor het publiek opengesteld. Het landhuis werd in 1922 door Churchill gekocht. Hij schreef er zijn memoires. Het is nu gerestaureerd en in de staat teruggebracht waarin het tussen 1920 en 1930 verkeerde. Bezoekers kunnen er 't ontwerp van 't atlantische verdrag zien. met aantekeningen in rode inkt door Churchill geschreven, en een aantal onderscheidingen, die hem zijn verleend. Ook bevindt zich in het huis de eerste geallieerde vlag, die in bevrijd Europa werd gehesen, op 5 juni 1944 in Rome. waar hij blijkbaar een en andei^ leerde dat hem later goed te pas kwam om misdadiger te worden. Vóór de grote treinroof liep hij verscheidene veroorde lingen op wegens diefstallen en heling. De treinrovers hadden allerlei voertui gen nodig en het was White die deze aankocht, waaronder een vrachtwagen om de buit weg te brengen. De politie vond zijn vingerafdrukken in de hoeve waar de treinrovers zich korte tijd schuil gehouden hebben. Whi te wist echter buiten het bereik van het gerecht te blijven, tot In april de grond hem te warm onder de voeten werd. Whites aandeel van de meer dart 25 miljoen gulden buit van de grote trein roof bedroeg volgens zijn advocaat onge veer 1 miljoen gulden. De politie heeft daarvan nog niet de helft teruggevon den. De rest is White kwijtgeraakt, om dat hij als voortvluchtige gechanteerd werd door andere boeven die zijn iden titeit kenden of vermoedden. In de pe riode na de grote treinroof tot aan z'n arrestatie is White steeds van naam veranderd. Hij maakte in het totaal ge bruik van negen valse namen, maar werd tenslotte door geldgebrek gedwon gen een einde te maken aan zijn vrijbul- tersbestaan. Eerst trachtte hij nog het verhaal van zijn belevenissen te verko pen aan twee journalisten, een Duitser en een Brit. Daarna volgde de arrestatie vrij spoedig en legde White een volledi ge bekentenis af. De Britse politie hoopt nu ook nog eens de hand te kunnen leggen op twee treinrovers, die onvindbaar gebleven zijn sedert de misdaad: de 33-jarige Bruce Reynolds en de 33-jarige Ronald .Buster" Edwards. Twee tot dertig jaar hechtenis veroordeelde treinrovers, de 32-jarige Charles Wilson en de 35-jarige Ronald Blggs, wisten uit de gevangenis te ontsnappen. De persoonsbeschrijving van deze vier gangsters is aan de poli tie van geheel de wereld bekend. Sinds zondagavond wordt de 8-jarige John Eric Blok uit Amsterdam vermist. Signalementplusminus 1.28 meter lang, blond sluik haar, blauwe ogen. Hij is gekleed in een blauwe spijkerbroek, geruit grijs bloesje, zwarte sokken, zwarte basketbalschoenen. „Goedmoedige J demonstratieJ ASSEN (ANP) Tussen de dertig en J vijfendertig militairen, gelegerd In de 1 Johan Willem Frisokazerne in Assen, hebben een volgens de politie „goed- 4 moedige demonstratie" gehouden by J het beeldje van Bartje op dc Brink bij het Assense gemeentehuis. De mili- t lairen wilden daarmee lot uitdrukking 1 brengen, dat ze niet zo bijster ingeno- men waren met het ministeriële be- t sluit waardoor ze geconsigneerd waren J gedurende het weekeinde, Zoals bekend werd ook in Assen een paraat onderdeel geconsigneerd in ver band met eventuele moeilijkheden die zich in Amsterdam konden voordoen. Het optreden van de militairen werd gadegeslagen door de politie die ech ter geen aanleiding zag om op te "tre den. Ook de militaire autoriteiten vat ten de zaak nogal kalm op. Minister Sainkalden van Justitie meent dat er geen aanwijzingen zijn om te veronderstellen, dat politie en openbaar ministerie ter zake van de aanhouding en het verhoor van mevr. Irene Donner-van de Wetering zich niet oorrect zouden hebben gedragen. Over het optreden van de rechter in deze zaak zegt de minister „zich uiter aard van elk oordeel te onthouden", omdat de zaak nog voor de rechter •moet komen. De vier zaterdagmiddag op het re dactieadres van de Rode Jeugd te Am sterdam gearresteerde jongelui blijven in voorlopige hechtenis. De rechter commissaris heeft op vordering van de officier van justitie een bevel tot be waring tegen hen afgegeven, dat zes dagen van kracht ls en eenmaal met eenzelfde termijn kan worden ver lengd. De Jongelui werden aangehou den op verdenking van opruiing en belediging van het openbaar gezag. De Amsterdamse kantonrechter heeft de 23-Jarige studente Koosje K. vrijgesproken van het haar ten laste gelegde „geven van een vertoning bij het fonteintje ln het plantsoen voor het American hotel op eerste pinksterdag". Met anderen had z*.' een zelfgemaakte witte walvis in het fonteintje te water gelaten. Wel werd zij voor het lopen over "t gazon veroordeeld tot een boete van 25 gulden en voor het plakken van verkiezingspamfletten voor de Provo partij tot een boete van 5 gulden. Hoofdinspecteur T. Sanders van de Amsterdamse centrale recherche ver wacht dat het grootste deel van het rapport over het politle-onderzoek naar de ongeregeldheden in Amsterdam nog deze week gereed zal zijn. Zodra de officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker het gehele rapport heeft bestu deerd, zal h(j beslissen of tot een straf - vervolging zal worden overgegaan. Mr. Hartsuiker zei, het heel waarschijniyk te achten dat de politie ook de heer K. Staphorst zal horen, die secretaris is van het Amsterdamse bouwvak- 1 comité, dat vorige week de 24-uurs- i staking uitriep. Ook zal de heer A. Kdrlaar, bestuurder van de algemene 1 bond van werkers in de bouwrdjverheid (een niet-erkende bond) worden ge- Franse dagbladen zyn in het ge- i weer gekomen tegen de zaterdag in Pailjs gehouden beatnikbetoging, waar- 1 ln steun werd betuigd aan de Amster- i damse provo's, die vorige week aan de relletjes zouden hebben deelgenomen. 1 „Hier niet van dat gedoe, beatniks" I schreef het boulevardblad Paris Jour. i „Zelfs al is Frankrijk een toevluchts oord en Parijs de allerharteiykste van I alle steden probeer niet op straat Parys een sfeer van geweld te geven. De Paryzenaars zullen dit niet toe- staan", aldus dit blad. Het incident van zaterdag heeft grote aandacht ge trokken in de Parijse ochtendbladen. 1 In een hoofdartikel schrijft het ln Boston verschynende dagblad The Christian Science Monitor: „De recen- I te relletjes in Amsterdam van de „on- gewoon bezadigde" Nederlanders zyn een nieuwe waarschuwing aan de we- I reld, dat de mensheid .ordt gekweld door groot onbehagen, spanning en on tevredenheid". De verzilvering van vakantiebonnen i voor niet by erkende bonden aangeslo ten bouwvakkers is gisteren in Rot- 1 terdam in alle rust verlopen. G. Ruygers op teach-in Vele meningen over Vietnam (Van er verslaggevers) „Dat geleuter ovei DEN HAAG motie Ruygers moet maar eens 'n keer afgelopen zijn", dit zei gisteravond tij den» een teach-in over Vietnam ln de Haagse Dierentuin, de heer G. Ruygers zelf. „Politiek is geen theologie. Wat vo rig jaar een nieuw geluid was, is nu verouderd". De h< Ruygers zei geheel en al te staan achter de brief die het partijbestuur van de PvdA over de kwestie Vietnam geschreven heeft. De motie Ruygers was een van de punten die op de door het Haagse Viet- namcomité georganiseerde teach-in naar voren kwamen. Een ander was de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Vietnam. In het algemeen waren de sprekers het er wel over eens dat die behoren te verdwijnen, behalve uiter aard de Amerikaanse spreker, de stu dent F. Connorway, die in het commu nisme een grote bedreiging zag voor de eigen identiteit van het Zuidvietnamese volk, tegen welke bedreiging Amerika moest optreden. Het standpunt van de verschillende in leiders is als volgt samen te vatten. Prof. Van Panhuys belichtte de volke- renrechterlijke aspecten. Hij meende dat de „aggressie" van Noord-Vietnam jegens Zuid-Vietnam niet geheel en al duidelijk is. Prof. dr. J. de Graaf vond dat de Amerikanen de regering-Ky dien den te laten vallen, opdat andere en be tere krachten uit het Vietnamese volk een beter en neutraal Vietnam konden bevestigen. Prof. dr. J. W. van Hulst was van mening dat de Amerikanen veel gedaan hadden om ten aanzien van Vietnam tot vredesonderhandelingen te komen, maar dat deze bereidwilligheid door de andere zijde onvoldoende beant- wroord werd. Prof. dr. J. Verkuyl pleitte voor een Aziatische oplossing van een Aziatisch probleem binnen de Aziatische invloedssfeer, binnen welke in vrede met China geleefd moet worden. Na de pau ze kwam een grote hoeveelheid vragen los, waarbij dieper op sommige zaken werd ingegaan. De teach-in stond onder leiding van de heer yy. L. Brugsma. Te voren had dra. H. B. M. Visser een his torisch overzicht gegeven

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5