Sophocles drama „Antigone' sterke opvoering door Nieuw R'dams Toneel Laatste „Elckerlyc-oude-stij 1" weer een boeiend schouwspel Gemengde gevoelens na eerste ,,Don Carlos' Verkeer eiste vorig jaar 2465 doden Berliner Philharmoniker: perfect werkend apparaat De Doelen ook voor toneel bruikbaar Moderne jeugd gegrepen door laat-middeleeuws spel Erhard oneens met Barzel ZATERDAG 18 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van muziekredactie - Verdis AMSTERDAM ,Don Carlos", festivaluit- roerlng van de Nederlandse Operastichting, heeft bij haar première, gisteravond te Amsterdam bij ons ge mengde gevoelens achter gelaten. Er waren enkele goede dingen en er i enkele zeer grote tegenvallers. Maar de voor stelling maakte vooral de indruk nog niet helemaal af te zijn. Hetgeen zich mani festeerde in een aantal technische fout- in een gebrek aan contact tussen orkest en vocale medewerkers. Imponerend goed waren decors van Jeinrich Wendel, alle gebouwd op een noot hellend vlak met enorm veel pers pectief, fraai waren ook de kostuums. Uit regie bleek bij herhaling, dat Georg Reinhardt een groot vakman is. Maar hij had de grote ensembles bestaande ui', goed zingende leden van het Theatro Communale uit Bologna meer meege kregen dan de meeste van zijn solisten. Van hen viel Arturo Sergi in de titel rol vocaal niet mee, vaak onzuiver into- nerend en met een nogal nasaal timbre lijkt ons deze tenor niet de ideale ver tolker van Don Carlos. Veel beter waren, vooral ln de laatste bedrijven, Nicola Ghiuselev als Philips II en Hugh Beres- ford als Rodrigo. Mevrouw Van Swol- Brouwenstijn gaf een doorleefde Elisabeth Valois, maar ze was vocaal niet in haar beste vorm. eerlijk gezegd maakte Mimi Aardens prinses Eboli op ons veel leer indruk. En dan de muzikale leiding van Bernard Haitink. Hij liet het Concertgebouworkest prachtig spelen en bereikte ook met het koor veel mooie momenten. Toch is Haitink (nog) geen groot operadirigent. De orkestbak en de medewerkers op de Georg Reinhardt, regisseur van Don Carlos, is een groot vakman. Dat de voorstelling van gisteravond niet ten volle geslaagd kan worden genoemd, is zeker niet alleen zijn schuld. bühne blijven daarvoor te vaak zelfstan dige grootheden. Dit was vooral bij deze galapremiere een van de elementen die bij ons omtrent de Don-Carlosuitvoering in het Festival gemengde gevoelens ach ter liet. Maar misschier loopt by de volgende voorstellingen er komen er nog vijf de wagen beter gesmeerd. Dat was giste ren, ondanks de waardering van de goed bezette, maar toch niet uitverkochte zaal, echt nog niet het geval. DEN HAAG (ANP) Het aantal keersongevallen en daarmee verkeers slachtoffers was in 1965 weer aanmerke lijk groter dan in 1964. Uit cijfers var het CBS blijkt dat in Nederland het vorige jaar 277.281 verkeersongevallen plaatsvonden tegen 258.621 in 1964 Het totale aantal verkeersslachtoffers be droeg in 1965 64.332. Het aantal ernstige gewonden 38.801 tegen 36.985 en het aantal lichtgewonden 23.066 tegen 22.202. Onder het aantal 2465 doden namen de voetgangers met 575 de eerste platas in. de bestuurders van bromfietsen met 458 de tweede, be stuurders van rijwielen met 421 de derde, bestuurders van personenauto's met de vierde en passagiers van personen auto's met 342 de vijfde plaats in. Het aantal slachtoffers is het hoogst onder bestuurders en passagiers bromfietsen, namelijk 22.663. Kard. Visjinski klaagt partij aan WARSCHAU (UPI) De primaat van Polen, Stefan kardinaal Visjinski, heeft vrijdag in een predikatie in een kerk te Warschau geklaagd over bele digingen van de beeltenis van Onze Lie ve Vrouw van Czestochowa, waarvan 'n reproduktie een reis door alle Poolse bisdommen maakt ter gelegenheid het millennium van de Poolse Kerk. Op de wegen waarover de beeltenis reist, zei de kardinaal, „worden wie lerwedstrijden en andere evenementen georganiseerd. Wij worden beroofd van het recht er gebruik van te maken. Wij kunnen in dit land over geen beetje vrij heid beschikken." Moord op neger in Mississippi NATCHEZ Mississippi (UPI) Een d van de Ku Klux Klan heeft na ge wetenswroeging gisteren tegenover de politie verklaard dat hij en zijn twee kameraden vorige week een 65-jarige ne ger hebben doodgeschoten op een ver laten landweg in de staat Mississippi. Het slachtoffer, Ben Chester White, had het drietal geholpen bij het zoeken naar een hond en werd later gedwon gen uit de auto te stappen waarin hy was genodigd. Vervolgens werd hjj door achttien kogels gedood. Voo»- de moord is geen motief bekend: volgens- de she riff had White zich niet eens ingeschre- als stemgerechtigde. Yon Karajan in Kürzaal BEMANNING GEMINI-12 AANGEWEZEN HOUSTON (AFP) Het Anierikaan- bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft bekendgemaakt, dat Ja mes Lovell en Edwin Aldrin de Geme- nl-12 zullen bemannen, «lie tegen het flnde van dit jaar wellicht midden mber zal worden gelanceerd. Dit ïal de laatste Geniinivlucht zijn. Daar na zal de NASA zich gaan wijden aan het Apolloproject, dat een landing op James Lovell krijgt het commando er de Gemini-12. Hij n-,-1 - i Frank Borman de -! u., van de Gemini-7. Edwin Aldrui zal ruimtewandeling maken die even- lang zal duren als een omwenteling om de aarde. Ook staan verscheidene en teringen van een doelraket op het pro gram. Als plaatsvervangers zijn Gor don Cooper en Eugene Cernan aange- Op 18 juli moet de Gemini-10 de ruim te ingaan, met John Young en Michael Collins. Twee maanden later volgt de Gemini-11 met Charles Conrad ën Ri chard Gordon. Vluchteling aan Berlijnse grens neergeschoten BERLIJN, (U.P.I.) - Terwijl gisteren ln West-Berltyn herdenkingen plaats von den ter gelegenheid van „de Duitse dag van de eenheid" is aan de grens een nieuw •lachtoffer onder communistisch vuur ge vallen. In de stad werden kransen gelegd onden bijeenkomsten plaats ter na gedachtenis aan de arbeiders die tijdens opstand op 17 juni 1953 zijn om gekomen. Tijdens deze plechtigheden weid de stad opgeschrikt door schoten op een vluch teling die zwemmend de Amerikaanse sector trachtte te bereiken. Terwijl de man naar het grenskanaal rende werd hij door 25 schoten uit een machinepistool getrof ten. Hij was slechts gekleed ln een zwem broek. Herbert von Karajan I p heeft zijn driedaagse tournee met de Berli- mL ner Philharmoniker in 110 Nederland gisteravond met een concert in de Schcveningse Kurzaal besloten. Een program ma biedend, dat we derom het tcgenover- ge.».progressief kon worden ge noemd Bcethovens Pastorale en, na de pauze. Debussy's „Prélude a l'après-midi d'un faune", gevolgd door „La Mer". Men ziet: van het nieuws moest men het echt niet hebben; de waarde van hetgeen gepresteerd werd. lag ook thans weer in de kwaliteit van het spel. De meer dan drieëntwintighonderd be langstellenden o.w. prinses Beatrix en prins Caus hebben dan ook met stijgende verwondering de verrichtingen op het po dium gadegeslagen, luisterend en kijkend naar een orkest, waarin de altviolen rechts van de dirigent waren geplaatst en, bij Beethoven, verschillende blazersgroepen o.m. vier fagotten! dubbel bezet ble- Een perfect functionerend apparaat, ge disciplineerd als geen tweede ter wereld wellicht, op de geraffineerd-eenvoudige aanwijzingen van zijn leider ook dit een uniek schouwspel! feilloos reage- Want eigenlijk leek Herbert von Karajan maar heel weinig t« „doen"; het jonge orkest kende heni en hij kende het jonge or';- t Van een muatslnn in de school- bleek hij wel aangaf met een gebaar, hyper persoonlijk van expressie, dat was de melodische lijnwaarbij men zich af vroeg, hoe een minder getalenteerd ensem ble dan dat van de Berliner Philharmo niker daarop zou hebben gereageerd Hoe dan ook: zijn fascinerende aan wezigheid had tot gevolg, dat men een Pastorale geserveerd kreeg, levendig en emotioneel in de tempi, voortreffelijk in de klankverhoudingen en volstrekt uitgewogen, wat de koloristische den betreft; dit alles als gevolg vr uiterste exactheid, 'n uiterste precisie En wat. achtera! beschouwd, zo verras send was? Dat niemand, maar dan ook lyemanu daarbij ook maar een heeft gedacht aan de problemen, dogr de Scheveningse Kurzaal in akoestisch opzicht geboden, die hebben, gister avond althans, niet bestaan! Na pauze Debussy. De elke concert bezoeker vertrouwde Debussy, niet de pro- l ssieve componist van „Jeux" (1913). een werk, dat eerst in de naoorlogse tijd op de voorgrond gekomen is. Ook in de „Faune". ook in „La Mer" de zelfde speeltrant... We hadden hier ech ter één bezwaar, maar dn ook 'n princi pieel: Von Karajan diende de partituren niet, de partituren dienden hem. Men had voortdurend het idee, dat de reproduktie het gezicht op de produktie belemmerde, dat men daardoor niet geconfronteerd werd met de sublieme culturele gebla seerdheid, waarvan de Faune getuigt, met het eeuwige onbevredigde verlangen, dat zich in La Mer op zo spirituele wijze gel- SpiritueelAlles leek hier ln ma terieel opzicht oververzadigd; pasteltinten hadden plaats gemaakt voor een dik olie verfschilderij. dat een soort „heroïsch" beeld gaf van alles, wat de muziek sugge- Heel interessant, heel Indrukwekkend schien zelfsmaar geen Debussy. De Franse meester zou, zo hij dit alles ge hoord had, zijn wenkbrauwen ironisch hebben opgetrokken, heel hoog B. R. Voor de tweede maal in dit seizoen is door een Nederlands gezelschap I F een voorstelling gegeven van „Anti- LL gone" van Sophocles, ditmaal door jj|a het Nieuw Rotterdams Toneel, dat gisteravond met deze Attische tra gedie de eerste toneelopvoering bracht in de Kleine Zaal van Rotter dams nieuwe concertgebouw De Doelen. Evenals bij de voorstelling eerder dit seizoen door de Nieuwe Komedie, werd de bekroonde vertaling van Bertus van Lier gebruikt. Men kreeg gelegenheid te zien in hoeverre deze ruimte van De Doelen geschikt is voor toneel. Daarbij bleek de akoestiek niet helemaal aangepast de eisen van het theater; op sommige plaatsen het toneel waren niet rechtstreeks naar de zaal gesproken teksten niet meer verstaanbaar hetgeen zich overigens slechts heel zelden voordeed. Richard Flink, de regisseur, had de ruimte zoveel mogelijk Intact gelaten. De dubbele ry stoelen, die op balkon hoogte achter langs het toneel loopt, was weg gewerkt, op het lege podium bevond zich slechts kleine verhoging en een soort zuil. Ook in andere opzichten had men zich aangepast het feit, dat men in een concertgebouw speelde. De muziek had namelijk een belangrijke plaats ge kregen in deze voorstelling. Otto Ketting had de meeste koorzangen op muziek gezet en zelfs de lyrische klaagzang van Antigone, voor zij zich in gevangenschap begeeft, werd hier gezongen. Dit kwam wonderlijk goed overeen met het karakter de vertaling van Bertus van Lier, die daardoor beter bleek te werken dan bij de vorige gelegenheid. Door deze muzikale toevoeging word bovendien het afscheid van Antigone duidelijk het knooppunt van het stuk: het moment waarheen en waaruit alle draden leiden. Richard Flink spreekt in zijn inleiding in het programma over de constructie van deze tragedie, die hem geometrisch lijkt, „onderworpen de wetten van maat en getal". Daar heeft hij in zijn voorstelling ook kennelijk sterk naartoe gewerkt, men kan stellen, dat hij daar in ruime mate in geslaagd is. Hoewel m enbezwaar kan maken tegen de onvol doende en zelfs armelijke choreografische oplossingen van het koor, gaat toch deze groep van tien oude mannen, die uniform gemaskerd en gekleed zijn, een zeer sterke werking uit. De sobere aankleding is op NIEUW ROTTERDAMS TONEEL Michael Holm Ltea Frankei Ell Blom Robert «Ie Vries Thera Verheugen ltobert Sobels Wlm Hoddca O. aanvaardbare wijze verzorgd door Cor Hezemans Het conflict tussen Kreoon en Antigone is door Sophocles nogal nadrukkelijk gesteld, zoals men weet. Antigone treedt op zeer rechtvaardige, hoewel provocerende wijze op tegen de harde maatregelen van haar oom. Haar reactie op het bevel haar broer onbegraven te laten, wordt door Sophocles niet aangevochten: integendeel. Haar daad komt zowel voort, uit menselijke als uit revolutionaire over wegingen; het conflict is mede een conflict van de generaties. Het publiek wordt in zekere zin ge dwongen haar partij te kiezen, omdat hier een onschuldige maagd staat tegenover een dravende tiran, omdat het gaat over een bruid, die door haar aanstaande schoonvader samen met haar verloofde, zijn eigen zoon, de dood in wordt gedreven. Annet Nieuwenhuyzen is een prachtige Antigone. Heel veel waardering moet men hebben voor de bijzonder knappe wijze, waarop zij het afscheids- gezang van Antigone brengt. Ook de beroemde openingsscène, het ochtendlijk gesprek met Iamene, was zeer sterk, mede door de genuanceerde, boelende rol van Lies Franken. Johan Schmitz was een in principe bepaald niet onrechtvaardig handelende Kreoon, die echter de consequenties van zijn bepalingen gewoon niet voor ziet, maar later niet meer terugkan. Die breuk in zijn ontwikkeling kwam vooral sterk tot uiting in het gesprek met Teiresias, de blinde ziener, een goede rol van Eli Blom. Eric Schneider speelde de rol van Haimoon zeer indrukwekkend, er was een knap gespeelde Wachter van Bas ten Batenburg, die precies die lichte toets over zich had, waar 't drama op dat punt om vraagt. De Bode van Robert de Vries viel wat uit de toon, ook al omdat hy niet anders was dan de andere bodes van deze acteur, uit vorige tragedies. Het Holland Festival heeft met deze Antigone een boelende en zeer juiste voorstelling op het affiche staan, die zich weliswaar verre houdt van pogingen tot vernieuwing, maar die binnen de grenzen, die de voorstelling zichzelf stelt, een sterke uitwerking heeft. Jan Verstappen. Anti-slipschool- houder schuldig aan smaad LEEUWARDEN (ANP) De poli tierechter te Leeuwarden heeft de autn- •ur en antislipschoolhouder, de 36- jarlge heer R. S. uit Zandvoort wegens belediging van de heer C. Doyer veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 150 gul- Tijdens een lezing, waar de heer Do yer zijn slipmethode remmen en gas geven tegelijk en het stuur loslaten uiteenzette, stond de heer S. op en noem de de geachte inleider een psychopaat, die in eei» inrichting thuishoort. „Deze verkondigt een levensgevaarlijke theorie", vertelde de heer S. aan de .Leeuwarder politierechter. De officier van justitie veroordeelde ook de theorie van de heer Doyer. Vol gens de officier staan er echter andere wegen open om deze te bestrijden. De heer S. heeft hoger beroep aange tekend. Pres.-directeur K.L.M. maakt noodlanding DORDRECHT (ANP) Een hef- schroefvllegtuig van de Sabena met aan boord de president-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, heeft gister middag wegens plotseling opkomend slecht weer moeten uitwijken, en een noodlanding moeten maken onder de ge meente Klundert ln Noord-Brabant. De landing verliep zonder moeilijkheden. Bewogen spel van Bentz v. d. Berg Het is de laatste maal dat wij b(j gelegenheid I P van het Holland Festival II het Elckerlycspel in deze n L vorm door de Nederlandse O Comedie zien opgevoerd. Want het ligt ln de be doeling om het volgend jaar een andere regie ln te stellen die wellicht om een zekere eentonigheid te mijden dit middeleeuwse stuk ln een andere montage zal zetten. Hoe die eruit zal zien weten wij niet. dat blijft de verrassing voor 1967. Laten we nu even omkijken naar de reeks die thans af gesloten wordt en waarvan dan gister avond nog eens 'n „première" ging in het Delftse Prinsenhof. Johan de Meester heeft, dat staat zonder twijfel vast. een zo zuiver moge lijke reproduktie van het oorspronkelijke spel willen geven en daarin is hij op bewonderenswaardige wijze geslaagd Hij had een beeld van het stuk in zijn hoofd zoals dat door de „moderne" opvattingen (1920 tot 1945) voorgeschreven werd; een laat-middeleeuws stuk met zulk een ern stig belerende inhoud moest in een sobere en nadrukkelijke vorm aangeboden wor den. De romantische visie op de middel eeuwen was verlaten, wat juist op het toneel stark naar voren kwam. Mocht er in de literatuur nog geromantiseerd wor den. de dramatiek w as onder invloed van de Duitse Neue Sachlichkeit geraakt, die wonderwel met de inhoud van dergelijke moraliteiten scheen overeen te komen. Want Elckerlyc is in feite alles behalve romantisch: niemand minder- dan de dood komt ons het emde aanzeggen, we hebben ons maar voor te bereiden op de onbe kende tocht. Het wordt ons bovendien spoedig duidelijk dat we van ons leven niet veel gemaakt hebben en er rest maar één uitkomst: de ontferming Gods. El ckerlyc is in de grond 'n zeer christelijk stuk en de gemiddelde mens van 1965 neemt de orthodox rooms-katholleke vormalleen via de ooi-biecht mét peni tentie èn de intercessie van de ..deugd" Berlijn is altijd nog Duitslands grootste museumstad en nu nog groter trekpleister voor kunstexperts mt alle delen van de wereld, want rond 2.000 sculpturen uit alle tijdperken van hét christelijk avomlland hebben het al 27 jaar durende schaduwbestaan in verstofte magazijnen en gewelven opgegeven en in het westen van de oude Duitse hoofdstad een modern nieuw museum betrokken. In voortdurend wisselende tentoonstellingen zullen van nu af telkens 700 van deze werken te zien zijn. De openingstentoonstelling, waaraan veel aandacht is besteed, toont plastieken uit de tijd van de christelijke antieke oudheid, van de byzantijnse kunstscheppingen, van de Europese middeleeuwen en de nieuwe tijd met renaissance, barok, rococo tot het classicisme. Kunstambacht, sieraden en kleine beeldhouwwerken, alsmede textiel en meubels vormen zowel een overgang als een aantrekkelijke omlijsting tot de afaonderlijke stijlperioden. Incidenten op congres Duitse neo-nazi's KARLSRUHE (Reuter) Op de eer ste dag van het jaarlijkse congres van de NPD, de uiterst rechtse Westdultse nationaal-democratlsclie partij, in Karlsruhe is het tot botsingen gekonc-n tussen aanhangers van «leze beweging en leden van de sociaal-democratische partij en «Ie vakbonden. Ongeveer 20.000 mensen namen deel aan een protesp>etoging voor het ge bouw waar de NPD vergaderde. De de monstranten trokken drie Jongelui die een spandoek van de NPD reden, uit hun auto en riepen „nazi's", de po litie kwam tussenbeide om de Nl'D m- hangers te beschermen. Later verhin derde zij dat de betogers een andere auto met een NPD-opschrift omver- duwden. De party Ijvert voor terugtrekking van de buitenlandse troepen uit de bondsre publiek, staking van de processen te gen oorlogsmisdadigers en vermindering van de hulp aan ontwikkelingslanden. (de verzoening die min of meer een hei lige is geworden) als religieus cultuur verschijnsel op de koop toe. Zo kan het nu bestaan dat de niet-gelovige er even veel van geniet als de gelovige Symboliek Johan de Meester speculeerde op de tekst, dat is het stuks zelf. die al jaren glashelder tot ons doorkwam. Er was een Ietwat traag tempo in de handeling, nodig om de spanning naar de oplossing' op te voeren, maar De Meester had ieder per sonage zó psychisch uitgetekend, dat een zekere angst gemengd met hoop op 'n BONN (UPI) De regering van «Ie Westdultse bondsrepubliek heeft zich gedistantieerd van de verklaringen van Rainer Barzel. de fractieleider en tweede partijleider van de Westdultse christen-democraten. Barzel, die thans in de Verenigde Staten verblijft, heeft dezer «lagen in een toespraak verklaard dat de hereniging van Duitsland niet afhangt van het vertrek van de Rus sische troepen uit Oost-Duitsland, en dat hy bij een eventuele hereniging van Duitsland geen bezwaar zou hebben te gen handhaving van de Russische troe pen op Duits grondgebied. Volgens de Westdultse regering geeft de verklaring van Barzal geenszins de zienswijze van de bondskanselier over deze kwestie weer, maar is zy slechts een ..persooniyke bydrage tot een dis cussie", die nader zaf worden bespro ken na terugkeer van Barzel in de bondsrepubliek. De Oostduitse partyleider Walter Ul- bricht heeft het plan van Barzel een „produkt van het Amerikaanse imperia lisme" genoemd. Grote explosie in U.S.S.R. gezien TEHERAN (UPI) Gezagvoerders van twee verkeersvliegtuigen hebben vrydag „een geweldige explosie" bin nen de Russische grens ten noorden van Irans hoofdstad -heran waargenomen. De gezagsvoerders vlogen ln toestel len van de Iranian Airways en Pan Ame rican Airways die vrijdagavond op de vlieghaven van Teheran landden. „Het zag er beslist als 'n atoomexplosie uit," vertelde de Amerikaanse gezagvoerder Dick Bohner uit Stuart in Florida. goed einde ons toch altyd te pakken kreeg. Wij hebben met jonge mensen ge sproken die. zeer begrijpelijk, niet zo meditatief aangelegd waren, maar die toch gehuiverd hebben toen zij zagen dat het mis ginv met Elokerlyc en het fUn („mieters") vonden dat er tenminste nog mensen waren die hem niet ln de steek lieten. „Het zet Je tot denken", zei een' humanist ons, „stel je voor dat er achter de donkere poort tóch nog iets van Je pereooniykheid overbluft Dit hebben we al die jaren altyd be wonderd: dat De Meester in de waarlijk grootse styi van zijn tyd (want genoemde periode had een brede visie op de zaak) de symboliek van deze «iiepzinnige mora liteit zo prachtig plastisch heeft uitge drukt. Het schijnt wel dat zijn mensen dit ook zo hebben aangevoeld. Bij ons weten ls er nooit iemand geweest die uit dit patroon is weggelopen. Elckerlyc is altyd 'n sterke samenbinding van spel- kracht geweest. Dat was het ook gister avond weer. ondanks de gevaren van de al te langdurige herhaling. Psychologische verantwoording Han Bentz van den Berg was bij deze opvoering nog dezelfde Elckerlyc als toen hij de eerste maal in de tuin vóór het kloostergebouw optrad Er ls niets van die pure menselijkheid verloren gegaan, hy is nog altyd even onbedacht, bevreesd, vertwijfeld en getroo6d om zo tot de overgave in Gods handen te geraken, aldus het verschijnsel mens z"n totale psychologische verantwoording gevende En wat is de deugd (Lou6 Hensen) anders dan het type van de grote moeder, de begeleidster, de verzorgster door alle ge varen heen, die alleen het heilzame eind doel voor ogen heeft. Natuurlijk behoort het tot het vak om zo'n rol naar de eis te brengen, maar zonder inleg van de gehele persooniykheid gaat dit toch niet. Ellen Vogel completeert haar met dat prachtige serene samenspel als Kenntssc. En zo komen ze allen stuk voor stuk naar voren, de meesten In hun kleine, maar zorgvuldig geproportioneerde roten: Peter van der Linden nu voor de tweede maal Tgoet en Ton Lutz als de strenge onver biddelijke dood. Io van Hensbergen. de kalm-waarschuwende goede monnik De bekende Delftse koren verhoogden weer de passende sfeer met Pierre van Hauwe aan het orgel van de Franse kerk Kortom een voorstelling ie een waardig slot is van deze indrukwekkende reeks Vandaag, de 24ste en de 25ste volgen nog enige vo«vrstellinger J.V. IN NEDERLAND Dispensatie volmacht voor bisschoppen VATICAANSTAD (KNP) Als eer ste van de onlangs aangekondigde de creten om de «loor het concilie getrof fen beslissingen te completeren en uit te leggen Is vandaag In het Vatlcaan het motu proprio ..«lp muneribus epls- coporum Doctrina" gepubliceerd. Het stuk bevat een uitleg van de paragraaf 8b van het conciliedecreet over h«-t her- deriyk ambt «Ier bisschoppen. In deze paragraaf staat „aan dc indi viduele bisschoppen wordt de volmacht verleend de gelovigen, onder wie zij rechtens hun bestuur uitoefenen, in een bijzonder geval te dispenseren van een algemene kerkelijke wet, zo dikwijls zulks voor het geestelijk welzijn nuttig wordt geacht, tenzy het hoogste gezag der Kerk een bijzonder voorbehoud ge maakt heeft." Het document motiveert in het eerste deel nog eens de dispensatievolmacht der bisschoppen, terwyi het tweede deel de betekenis van bedoelde paragraaf uiteenzet. Tot slot geeft het document een lijst van gevallen die de H. Stoel zich voor dispensatie voorbehoudt. Het motu proprio wordt 15 augustus van

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7