ZIJ VONDEN HET G WANG Surinamers en Antillianen zochten vrijheid in Holland Coentunnelwelkome schakel in wegennet „VIA CAFE RAKEN ZE AAN LAGER WAL De Jordaan rouwt om Jan Weggelaar TIENMILJOEN GULDEN PER KILOMETER WELDRA NEDERLANDS WERELDRECORD OP GEBIED VAN VERKEERSTUNNELS ZATERDAG 18 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dinsdagmorgen zal koningin Juliana de Coentunnel onder het Noordzeekanaal bij Amsterdam openen. Die dag zullen bovendien de eerste stukken weg naar en van die tunnel, met inbegrip van een aantal indrukwekkende kunstwerken, voor het verkeer worden opengesteld. Aan de noordkant is dat een stuk in de richting van Zaandam-Zuid, alsmede de aftakking naar Amsterdam-Noord. Aan de zuidkant de weg dwars door het haven- en industriegebied van de hoofdstad tot aan het Bos- en Lom merplein in Amsterdam-West. Voor een afstand van ongeveer 10 km bedragen de kosten als gevolg van de vele viaducten honderd- miljoen gulden; tien miljoen per kilometer. Daar mee is de Coentunnelweg de duurste rijksweg in ons land geworden. Helaas is de Coentunnelweg nog in de verste verte niet gereed. De Zaanstreek zal nog vele jaren ern stige hinder ondervinden van overmatig druk ver keer op een wegennet dat daarvoor duidelijk niet geschikt is. En aan de Amsterdamse kant mist de Coentunnel weg bij de Bos- en Lommerplein eveneens voldoen de verkeersaansluitingen om de enorme drukte, die wordt verwacht, op te vangen. Pas na 1971 wordt begonnen met de verdere aanleg van wegen naar het noorden en wanneer de zaak in Amsterdam zal zijn geklaard valt nog niet te bekijken. Desondanks mag de weggebruiker blij zijn met de opening van de Coentunnel. De Zaanstreek en an dere delen van Noord-Holland krijgen er hun eerste aansluiting op het rijkswegennet mee. De lange fi les bij de Hembrugpont zullen verdwijnen. Twee stadsdelen van Amsterdam, West en Noord, die al leen via ponten en met een grote omweg voor elkaar bereikbaar waren, hebben een vlotte verbinding ge- DUURSTE RIJKSWEG VAN NEDERLAND: kregen. Drie belangrijke industriegebieden (weste lijk havengebied in de hoofdstad, de industrie van Amsterdam Noord en de Zaanse industrie) krijgen een uitstekende, directe aansluiting op elkaar. De Coentunnel vormt een onderdeel van de geprojec teerde ringweg van 30 km om Amsterdam, die in de toekomst aansluiting zal geven op alle bestaande en nieuw aan te leggen rijkswegen. Het doorgaand verkeer, dat nu soms dwars door Amsterdam moet, kan de hoofdstedelijke verkeerschaos in de toekomst dus vermijden. Spoor en metro niet meegerekend: (Van een verslaggever) AMSTERDAM. Met de Coentunnel in het verschiet, verscheidene tunnels in aanbouw en definitieve plannen voor nog meer tunnels waaraan spoedig zal worden begonnen, is ons land hard op weg een tunnelland te worden. Sterker nog: binnen afzienbare tijd zal westelijk Nederland het absolute wereldrecord op 't gebied van verkeerstunnels bezitten. Op bijgaande tekening staan er 18 aangegeven. Een zo dicht bezet speldekussen treft men in de hele wereld op zo'n beperkt gebied niet aan, nu niet en volgens ingewijden ook in de verre toekomst niet. Waarom alleen autotunnels in Noord Holland. Zuid-Holland en Zeeland? Het antwoord is eenvoudig: aan bouw van tunnels moet men alleen denken op plaatsen waar zeevaart aanwezig is. Zee vaart vergt dat bruggen op zo grote hoog te worden gebouwd dat tunnels eerder in aanmerking komen. Dit verklaart dat er ten oosten van de lijn Amsterdam- Dordrecht en Antwerpen geen tunnels zijn geprojecteerd. Na de Maastunnel en de Velsertunnel is de Coentunnel de derde-verkeerstunnel" die in gebruik komt. In aanbouw zijn de '"-dvfttmnel, dè 'Bèftèlüxkmnel'en'deHfeynen- oordtimnel. Dat zijn er zes. Er komen er in de loop van de tfjd nog twaalf bij. En dan spreken wij niet eens over spoor- en metrotunnels. Verkeerstunnels concentreren zich voor namelijk in het Noordzeekanaalgebied en bij de waterwegen rond Rotterdam (in wijde omgeving). Bovendien dient Zee land zich nadrukkelijk aan als kandidaat voor een enkele verbinding. Bij gaande kaart stelden wij samen in overleg met de planologische diensten van de betrokken provincies. Noord-Holland Het voorlopige eindbeeld laat wat IJ en Noordzeekanaal betreft aan auto tunnels zien van oost naar west; IJtun- nel (1968 gereed)Coentunnel (klaar) Hemautotunnel; Tunnel bij Nauerna; Buitenhuizertunnel; Velsertunnel (be staand); Tweede Velsertunnel. Zijn wij goed Ingelicht dan zal de Bui tenhuizertunnel in het Noordzeekanaal, die een belangrijke fimctie krijgt voor het doorgaande verkeer van de toekomst eerlang als eerste van de verkeerstunnels aan bod komen. Bovendien kan de brug bij Schellingwoude (Amsterdam) door verdubbeling belangrijk aan capaci teit winnen. Planologisch staat nog niet vast of de tweede tunnel bfl Velsen het best ten oosten of ten westen van de be staande kan worden gebouwd. Terloops merken wij op dat naarstig wordt ge werkt aan de voorbereiding van een spoortunnel tussen Amsterdam en Zaan dam ter vervanging van de hinderlijke Hembrug en dat de Amsterdamse metro te zijner tijd onder het IJ moet door- duiken om ln Amsterdam-Noord te ko men. Voorts is de (land)-tunnel bij Schiphol spoedig gereed. Bij Rotterdam Bij Rotterdam schreeuwt de overbelas te Maastunnel om assistentie van de Willemstunnel en is bij Vlaardingen in aanbouw de Beneluxtunnel. waarvan de ingebruikneming voorjaar 1967 wordt ver wacht. Opening van de Heynenoord- 1 tunnel wordt tegemoet gezien eind 1968 begin 1969. Andere toekomstige tunnelbegrippen worden in deze buurt de Europoorttun nel die internationale betekenis zal krij gen (Europese route Londen—War schau), de grote Blankenburgsetunnel en voorts de Kruithuistunnel. Rozenburgse- tunnel en de Donkse tunnel. De kaart geeft nu al hun verkeersbetekenis aap. Voorts ook hier tunnels voor spoor en (Van i verslaggevers) DEN HAAG Waarom komt het nog; al eens voor dat Surinamers en Antillianen zich in Neder land misdragen en zich een gevangenisstraf op de hals halen? Om wat voor soort mensen gaat het. Zijn er mogelijkheden om deze mensen van het hellende vlak naar de misdaad af te honden? Op deze vragen heeft de psychologisch doctorandus H. P. Liong A Kong gepoogd een antwoord te krijgen middels een onderzoek onder dertien in verschillende huizen van bewaring gedetineerde Surinamers en Antillianen van gemiddeld 24 jaar oud met beroepen als lasser, automonteur, bouw vakker, fabrieksarbeider, kantoorklerk, goudsmid, magazijnbediende en colporteur van tijdschriften. Een aantal was bovendien langer of korter varens gezel. De gepleegde delicten waren: diefstal, ge bruik van en wellicht ook handel in verdovende middelen, souteneurschap en mishandeling. Het bleek dat de 13 onderzochten op misschien een enkele uitzondering na zich voor hun komst naar Nederland ook in Suriname en de Antillen reeds op verschillende wijzen misdroegen. Die misdra gingen zijn in Nederland voortgezet, echter met dit verschil, dat deze misdragingen wegens de andere structuur van onze samenleving hier een meer. uit gesproken vorm kregen. Hoewel de meeste onderzochten hun overkomst naar Nederland motiveerden met redenen als voortgezette studie en het opdoen van grotere vakbekwaamheid, is de voornaamste drijfveer toch wel een vlucht uit het (huiselijk) milieu om in Nederland een grotere mate van vrijheid te hebben. Bij aankomst in Nederland was een van de eerste plaatsen die ter stond bezocht werdeil het café, waar Suri namers en Antillianen samenkomen. Drs. Liong a Kong zegt dat die cafés een belangrijke negatieve rol spelen in het leven van de onderzochte gedetineer den en hoogstwaarschijnlijk ook in het leven van hun soortgenoten. Ook in hun eigen land waren de gedetineerden trou wens trouwe cafébezoekers. In de Neder landse cafés met de Hollandse meisjes vinden zij het echter „gezelliger". Louche figuren Het veelvuldig bezoek aan cafés en dancings resulteert echter ook in con tacten met „heel wat louche figuren". Voor de jeugdige bezoekers ligt hier hun eerste contact met de onderwereld. Drs. Liong a Kong somt vijf mogelijke ge volgen op van het bezoek aan cafés en dancings. Contacten met Hollandse meis jes en vrouwep, (lyegrijpelijkprwijs niet de besten) slechte prestaties op het werk; gebruik en handel in verdovende midde len; aanvaarden van het souteneurschap; diefstal. Bij het onderzoek van de 13 gedeti neerden bleek, dat de meesten regelmatig dronken waren, vaak seksuele omgang hadden met de andere sekse en marihua na roakten. Voor Surinamers en Antillia nen is 't vrij gemakkelijk om aan mari huana te komen, zo is gebleken. Dat al deze gedragingen ertoe leiden dat op het werk onvoldoende prestaties worden ge leverd. waarvan ontslag weer het gevolg was, is duidelijk. Omdat er toch geld nodig is vervallen velen in diefstal. Veelvuldig ook krijgen de jongemannen bij gebrek aan geld voor hun cafégeneugten 't gevoel, dat zij on derbetaald worden. Zij hebben dan steeds de neiging om de fout in de bedrijfs leiding te zoeken. Dan komt weer het zelfbeklag naar voren, dat volgens de en derzoeker steeds bij de gedetineerden valt waar 4e nemen. Zij hebben echter hun geld nooit op de juiste wijze be heerd. In minstens twee gevallen be stolen de gedetineerden hun Hollandse kennissen, die hun steeds gastvrij hadden ontvangen. 1 Souteneurs Het souteneurschap behoort tot een van de grote verleidingen waaraan de trouwe Surinaamse of Antilliaanse café bezoeker bloot staat. Drs. Liong a Kong merkt daarover op: „Deze jongemannen hebben een simpele kijk op het leven Hypotetisch kan gesteld worden, dat zij wrokgevoelens koesteren ten opzichte de Hollandse gemeenschap en dat zij de Hollandse vrouw, die zij exploite- als representant zien van die Hol landse gemeenschap". Zeeland Wat Zeeland betreft is een tunnel on der de brede Westerschelde geen Zeeuw se droom maar een reële verwachting. Alleen zal de bouw waarschijnlijk nng jaren op zich laten wachten. Men moet op deze plaats, waar de stroom 6 km breed is. denken aan een combinatie van viadukten en bruggen aan weerszijden met een tunnel als middenstuk. Tech nisch een uitdaging! Kosten vermoedelijk f450 miljoen.. Maar de kaart laat duide lijk zien hoe belangrijk die Westerschei- detunnel wordt. Denk alleen maar aan de situatie die ontstaat wanneer de Kanaaltunnel, die Engeland en Frank rijk gaat verbinden, voor het internatio nale verkeer beschikbaar komt. Mede houdt men in Zeeland rekening met een tunnel onder het toekomstige Schelde-Rijnkanaal, ongeveer 8 km ten zuiden van Bergen op Zoom. Kameraden regelen begrafenis „DEZE DAG IS VAN ONS" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, vrfjdag De Jordaan rouwt om Jan Weggelaar. Op de Linden- gracht is een roerige, bedrukte menig te. waartussen bloemen en kransen rood en wit opbloeien. Jan Weggelaar wordt uitgedragen naar V'redenhof. H(j Is het symbool geworden van een grote tegenstelling in het Amsterdamse volk. En men beseft dit. De kraampjes op de Llndengracht staan er nog. maar fcij dragen nu alleen maar prachtige bloemen en aangrij pende kransen. De bouwvakkers komen van hun werk: een ruiker in de cementhanden, 't sport hemd open. Zij sluiten zich bij de rouw stoet aan en betasten hun afscheids geschenk aan de 51-jarige collega-bouw vakker Jan Weggelaar. Er kan bijna geen mens en geen bloem meer by. Politie is er niet te zien. Twee agenten kijken even om de hoek bij de St.-Antonius Montessorischool. Zij salue ren naar het dodenhuis en verdwijnen. De kameraden van Jan Weggelaar rege len alles zelf: de stoet, het verkeer, de afzetting. Iedereen luistert, iedereen schikt zich traag en bedrukt naar hun aanwijzingen. Tientallen kransen worden bijgevoegd en intussen regent het. De straten kleu ren donker en nat op. de mensen kijken naar de hemel. Wat denken ze, wat zeg gen ze. wat bidden ze? Niemand kan hier ook maar iets pel len van hun gevoelens. Niemand let op de zuchten en de tranen van de ander. Een grote familie rouwt om een dode. treurt om de onmeetbare schok, die de Jordaan ondergaan heeft Op de begraafplaats komt geen geüniformeerde wacht. Hier wacht alleen de vrede: de vrede van de dood, die 1 iedereen stil gemaakt heeft. Om tien voor één hangen drie collega's van de overledene op de hoek van het Marnixplein, waar 't slachtoffer maandag stierf, een krans van rode dahlia's, witte anjers en fresia's aan een stellage van ruw houten balken, met steigertouw bijeengebonden. Op het lint staat: „Een laatste groet van je collega's". Twee surveillerende agenten z(jn op honderd meter afstand getuige van deze sobere plechtigheid, die voorts alleen wordt gadegeslagen door een veertigtal jeugdige Jordaners. Eén van de bouwvakkers zegt: „Deze bloemen zijn het offer, dat de kameraden van Weggelaar brengen, om onze deelneming te betuigen. Dit is onze zaak. De zaak van de bouwvakkers. En we hopen, dat het tinnef, de nozems en hel straat- gepeupel, met hun poten van deze krans af zullen blijven. De schande is al groot genoeg. Weggelaar was een man die geen vlieg kwaad deed. Hjj was geen heethoofd, geen opjutter. Maandag was hR op zijn sloffies naar de demonstratie gegaan. Dat zegt genoeg. Deze dag is van ons. Wij gaan een goed mens naar ziin laat ste rustplaats brengen". Om vijf voor half twee wordt de rouwstoet geformeerd. Krakende donder slagen splijten op dat moment de hemel, die binnen een kwartier is dichtgeslibd mei loodgrijze wolken. De regen kleurt de zomerhemden van de wachtenden met donkere vochtplekken. De marktkooplui op de Lindegracht staken hun werk en staan zwijgend voor hun kramen. Vrou wen hangen huilend uit de ramen. De dofgele lijkkist is bedekt met duizenden bloemen, rozen, anjers, dahlia's en fre sia's. In een extra-auto worden nog tientallen kransen in de stoet meege voerd. De familieleden zijn onzichtbaar achter de zwarte gordijnen van de vflf volgauto's, die glimmende voren trekken op het asfalt. Mevrouw Weggelaar, de weduwe van het slachtoffer, blijft eenzaam achter. Op het moment dat de lijkwagen voor de tweede keer het sterfhuis passeert, stoat sij voer het raam van haar huiskamer. Een klei ne vrouw, die hoog boven de duizendkop pige menigte vermoeid blijft zwaaien tot dat de stoet de Brouwersgracht Is opge- Duizenden sluiten zich zwijgend bij de rouwstoet aan. Metselaars, schilders, timmerlieden, voegers, jong en oud, de meesten in werkkleding. Zij dragen honderden kransen en ruikers mee. Zij kijken grimmig, de sfeer in dit warmbloedige hart van de Jordaan is zichtbaar geladen, maar de eigen orde bewakers manen de menigte onophoude lijk tot kalmte en waardigheid. Vlak voordat de begraafplaats bereikt werd, verstoorde een klein incident even de etilte, die alles in een drukkend web gevangen hield. Een beschonken man, die uit tegenovergestelde richting kwam en zich zwaaiend een weg baande door de stoet, werd in het water langs de Haarlemmerweg gewerkt Enkele bouw vakarbeiders gaven hun bloemen meteen aan collega's en trokken de man op de kant. Snijdende lichtflitsen doorkliefden de hemel en een grommende donder verjoeg de rust toen dragers de kist, gedekt door een paarse lijkwade waarop drie bloemstukken waren gelegd, langs de vlierbomen naar het graf droegen. De vier bouwvakarbeiders fungeerden als slippedragers, daarachter volgden <le familieleden, do 70-jarige vader van de overledene, de kraag van zijn klets nat colbert opgeslagen, de mond tot een grimmige grimas getrokken, naast hein de zoon van Jan Weggelaar, die in snikken uitbarstte toen de touwen ge vierd werden en de kist langzaam in de donkere aarde verdween. Défilé Tot drie uur defileerden de duizenden langs de groeve: een stille stoet, die steeds meer bloemen aandroeg en dit deel van dte begraafplaats Vredenhof in een bizarre kleurige tuin veranderde. Er waren kransen uit het gehele land. Politiebewaking ontbrak geheel. In de kleine aula van de begraafplaats was daarna nog gelegenheid tot het condoleren van de familieleden. Van deze gelegenheid werd bijzonder druk gebruik gemaakt. Een intelligentieonderzoek wees uit, dat van de groep van 13 er 10 slechts lager onderwijs hadden gevolgd en 3 mulo- onderwas. Van sommigen maakte de denkwijze een kinderlijke en ook wel pri mitieve indruk. Allen hadden de gevol gen van hun daden niet overzien en ga ven daardoor bljjk van een kleine intel lectuele reikwijdte. Het normbesef stond l;'E«r nlvrau dan bij d« gemlddel- „ion,i„r I r,« Surinaamse samenleving verschilt nu eenmaal hemelsbreed van dc Nederlandse Paradijs In een eerdere studie over Surinaamse arbekier»-tn--Nederhmd heeft de heer A. E. Bayer eens gesteld: „Nedenljyjd wordt door tie ï?ollander~m Suriname vaak. als het paradijs op aarde afgeschilderd. Som mige emigranten geloven dan ook in Holland de oplossing van al hun moei lijkheden te vinden". Hoewel deze uit spraak volgens drs. Liong a Kong in haar algemeenheid niet juist is, is zij wel van toepassing op vele delinquente Surinamers en Antillianen die reeds in hun geboorteland al of niet grote moei lijkheden hadden. Anderzijds is het ech ter zo. dat men geen gebruik heeft ge maakt of willen maken van de voor lichting die het ministerie van onderwijs en volksontwikkeling te Paramaribo ver strekt aan Surinamers die van plan zijn naar Nederland te emigreren. Drs. Liong a Kong heeft verder de sterke indruk gekregen, dat de onderzochten in Surina me overvallen waren door een onbehaag lijk gevoel, waarbij de gedachte: „Ik moet weg. koste wat het kost" steeds prevaleerde. In Nederland aangekomen bleek de de Nederlander. Over de verdere persoonlijkheidsaspec ten zegt drs. Liong a Kong: „De onder zochten zien zichzelf als volwassen per sonen, omdat zij de mogelijkheid tot seksuele omgang met leden van het an dere geslacht en stoer gedrag als crite ria nemen voor volwassenheid. In wezen zijn zij echter onvolwassen kinderlijke persoonlijkheden met een eigen primitieve kijk op het loven. Het stoere gedrag moet men zien als een overcompensatie van hun onvolgroeidheid en of hun minder waardigheidscomplex. Een mogelijkheid is ook dat zij zicli eenzaam voelen in Nederland. Vandaar dat zü zich vastklampen aan de Holland se vrouwen en aan hun landgenoten Overigens bleek dat bij geen der onder zochten enige waardering, voor hun Hol landse vriendinnen viel te bespeuren. In- structuur. zegt drs. Liong a Kong. De omgang tussen jongens en meisjes ge schiedt b.v. niet op zo'n vrye ongebonden manier als in de grote steden ln Neder land wel het geval is. Een meisje op haar kamer bezoeken en daar uren vertoeven is in Suriname cn de Antillen een onbe- Onder overweldigende belangstelling is de gestorven bouwvakarbeider Weggelaar vanmiddag ten grave Het. komt vaak voor dat Hollandse ge zinnen Surinamers en Antillianen van de soort als hier beschreven in huis op nemen en hen goed behandelen. Deze mensen (meestal in volksbuurten) be doelen het goed met de jongelui, maar volgens de onderzoeker zijn zij niet in staat hen die leiding te geven, die zij hier zodringend nodig hebben. „Mogelijk heb ben we hier zelfs te doen met speciaal zwakke gezinnen", zo wordt opgemerkt. In twee gevallen werden de pleegouders bestolen. Bij hun komst in de gevangenis heb ben de jongemannen uit de West reeds een en ander op het gebied van vooroor deel en discriminatie meegemaakt. Hier uit werd een sterk zelfbeklag gedesti'- leerd en de neiging om de schuld van de misdragingen bij anderen te zoeken. Drs. Liong a Kong meent alle gevange nisfunctionarissen te moeten afraden om onderwerpen over rassendiscriminatie aan le snijden in het bijzijn van Suri naamse en Antilliaanse delinquenten, om dat zij niet in staat zyn op zinvolle wijze over dit gecompliceerde onderwerp te praten. De onderzoeker merkt in dit verband nog op gevangenisbewaarders te zijn tegengekomen, „die van Suriname alleen weten dat het in de tropen ligt". „Bedorven" Drs. Liong a Kong komt tenslotte tot de conclusie, dat er jongemannen zijn die met een goede begeleiding op het rechte spoor zijn terug te brengen. Een eenvoudige zaak is dit echter niet. omdat de betrokkenen „min of meer bedorven zijn. Het belangrijkste is echter, dat zij regelmatig passend werk moeten ver richten en dat het cafébezoek drastisch tot een minimum wordt beperkt. Drs Liong a Kong vindt, dat een team van b.v. psychologen, sociaal werkers, reclas- seringsambtenaren e.d. deze kwestie uit voerig zou moeten gaan bekijken. Eerlijkheidshalve bekent de onderzoeker echter: „Wij zijn jongemannen tegengekomen, van wie wij sterk de indruk hebben, dat aan hen niets meer valt te verbeteren

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5