JUFFROUW BARY VAN DE MARIASCHOOL KRUGT VOOR ALTIJD VRIJ KLAVERBLAD KOFFIE De kleine „professoren" in Leiden kunnen naar de kleuterschool 7 ZATERDAG 18 JUNI 1966 stad DE LEIDSE COURANT PAGINA t In 45 jaar: 2000 leerlingen en 20.000 schriften Juffrouw Bary gaat 7 juli wegens pensioengerechtigde leeftijd afscheid men. Een mededeling, die men met wat personalia zakelijk af zou kunnen doen, ware het niet dat juffrouw W. H. C. M. Bary een onderwijzeres is, die in het leven van duizenden schoolkinderen een belangrijke plaats heeft bekleed. Zo'n tweeduizend kinderen hebben op de lagere school onder haar toeziend oog breuken onder de knie gekregen, iets over het gemengd bedrijf in Zeeland en beroemde figuren uit de vaderlandse ge schiedenis, maar ze zjjn bovendien door haar opgevoed in de „christelijke en maatschappelijke deugden" waaruit blijkt dat Juffrouw Bary een „schooljuf" de oude stempel is. Denigrerend gegnuif by deze karakterisering zou menigeen wellicht vergaan, wanneer ze in staat zouden zijn een gesprekje te hebben met mej. Bary, die na zo'n 45 jaar les gege ven te hebben op de R.K. Mariasehool aan de Haarlemmerstraat, deze school gaat verlaten om vanaf de dag van haar afscheid te genieten van het feit dat zjj voortaan „altijd te laat mag komen, haar tjjd zelf kan indelen en haar leven niet meer beheerst ziet door de school tijden, waaraan zjj zich stipt hield. In katholiek Leiden en met name in de binnenstad is jufrouw Bary een be kende verschijning. Wanneer je 45 jaar Ambtsaanvaarding prof. mr. J. Th. de Smidt Codificatie-perikelen bij opstelling van nationaal wetboek Prof. mr. J. Th. de Smidt, benoemd tot gewoon hoogleraar in 't oudvader lands recht, hééft gistermiddag in het Groot Auditorium bij de offiGiële aan vaarding van zijn ambt een rede uit gesproken over Codificatie-perikelen. Spreker heeft een beeld gegeven van de perikelen rond deze codificatie, die bij onze eerste staatsregeling van 1798 was voorgeschreven. Codificatie was ten onzent een vreemde klank, die alle revoluties ten spijt, de juristen in de Bataafse Republiek nauwelijks kon beroeren. Eenmaal, bijna gedwongen aan het werk gezet, werden Cras en de zijnen door 't werk zelve als het ware gebiologeerd. Hoe moet zo'n wet worden opgezet; voor wie is die wet eigenlijk bestemd; wat verwacht ,men' van dat werk? Niet het Pruisische, Russische of Dames-Kontakt ging dagje uit De dames van het Dames Kontakt uit de St. Antonius parochie Z.W. hebben hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Om 9 uur 's morgens vertrokken 40 dames met pastoor Commandeur naar Zeeland. Bij Rotterdam werd koffie gedronken in paviljoen „Plaswijck". In Hellevoet- sluis werd de koffietafel gebruikt. Hier konden zij weer verkoeling zoeken aan en zelfs in het Haringvliet. In Rockanje werd een strandwandeling gemaakt. Het water was niet schoon genoeg om te zwemmen dus werden alleen de voeten aan het koele nat blootgesteld. Een der dames dacht dat zij de witte walvis zag en waagde zich te ver in zee, zodat zij onderweg iets nieuws moest kopen om weer droog te kunnen zitten. Na al dit plezier zocht men weer de bus op. In Rijswijk werd het winkelcentrum „De Bogaerd" bezocht. Hier konden de koop lustigen nog een uurtje ronddwalen. De dag werd besloten met een diner ln café- rest. „Drievliet" in Rijswijk. Om half elf werd de pret gestaakt en vertelde de voorzitster, mevr. J. M. Mentink-v. d. Klauw dat het tijd werd naar huis te gaan. De dames kunnen terugzien op een fijne dag en ze zijn allen die 4ich hiervoor hebben ingespannen dankbaar. KORFBAL BEKERCOMPETITIE LEIDSE KORFBALBOND In de zesde ronde van de LKB- bekercompetitie werden in de afgelo pen week de navolgende resultaten behaald: De DanaidenOns Eiland 5 3; FluksVicus Oriëntis 98; De AlgemeneZuiderkwartier 61; KNS Warmond 91. De standen luiden nu: KNS 69; De Danaiden 58; Crescendo 58; De Algemene 68; Fluks 56; Ons Eiland 55; Vicus Oriëntis 54; Zuiderkwartier 50; Warmond 60. Voor de volgende ronde, die dins dagavond a.s. wordt gespeeld ziet het programma er als volgt uit: Crescendo —Fluks; Ons Eiland—Zuiderkwartier; De DanaidenVicus Oriëntis. Door dinsdagavond j.l. met 43 de finalestrijd tegen KNS te winnen, leg de het twaalftal van Ons Eiland beslag op de eerste plaats van het door de LKB georganiseerde genoeglijkheids- toernooi. Franse voorbeeld is gevolgd, maar de „Instituten" van de Nederlandse Ga jus ofwel de „Inleidinge tot de Hol landse rechtsgeleerdheid" van Hugo de Groot. De Commissie volgde wel het systeem van Grotius, maar niet de korte en heldere formuleringen van het Delfts orakel. De geleerde en uit voerige. professorentaai van de Com missie vond echter geen genade in de ogen van de rechters van het Nationaal Gerechtshof en in de ogen van Joan nes van der Linden. Deze laatste maak te onder Lodewijk Napoleon een bur gerlijk wetboek dat gebaseerd was op het werk van de Commissie - 1798 .en op de code civil. Een knap en helder werkstuk, dat echter geen genade kon vinden in de ogen van Cras. Toen in 1813 - aan de inlijving bij Frankrijk een einde kwam kreeg de Leidse hoogleraar J. M. Kemper, een toegewijd leerling van Cras, de op dracht een Nederlands wetboek te maken. Ook de ontweipen-Kemper zijn van diezelfde academische geest door trokken als het werk van Cras. Ook die ontwerpen missen de luciditeit van Grotius' werk, dat ook weer aan dit nationaal wetboek ten grondslag lag. Mede daardoor keerde het getij en werd tenslotte de Franse code civil de basis voor ons B.W. van 1838. Bij de verschijning van het zesde boek van het nieuwe B.W. schreef Van Oven in 1962, dat dat was een „werk van en voor rechtsgeleerden". Cras en Kemper hadden het over een wetboek voor de .denkende koppen en niet voor de „gewone man" die immers niet eens lezen kon. „Thans leest men; denkt men; wil men althans worden voorgelicht. Onze wetgevers moge dat wel bedenken", aldus de slotzin van deze rede. voor de klas staat, zie je veel kinderen komen en gaan en dan is het wel eens moeilijk te beseffen, dat die leerlingen de kleine banken uit het lokaal ontgroeien, moeder en soms al „oma" zijn en je voor hen altijd dezelfde „juffrouw" Barry blijft. Bij deze overpeinzingen voegen zich vele andere. Indrukken door juf frouw Bary opgedaan in een periode, waarin er op maatschappelijk en gods dienstig gebied zo ontzettend veel is veranderd. Doorleren Juffrouw Bary, die op 3 mei 1901 in Leiden werd geboren, doorliep de lagere school in het gebouw, waarin het Ag- nes-lyceum tot voor kort was gevestigd. Na de lagere school kwam zij terecht op de Ulo van de Haarlemmerstraat, geves tigd in het gebouw, waar zij dagelijks vanaf de P. J. Blokstraat naar toe fietst om er les te geven. In 1915 ging zij naar de kweekschool van de zusters Franciscanessen in Oudenbosch. Ze had „nooit geen idee om onderwijzeres te worden"; het belangrijkste was voor haar dat ze door mocht leren. Uit een zeker zakelijk oogpunt vonden haar ouders de kweekschool daarvoor het aangewezen instituut, te meer omdat er in die tyd weinig andere mogelijk' heden waren voor leergierige meisjes. Op die kweekschool had juffrouw Bary een panische angst voor de dag, waar op zij als onderwijzeres voor de klas zou moeten staan. „Ik wist niet hoe ik de dag zou moeten doorbrengen". Plichtsbetrachting Ieder die by juffrouw Bary in de klas heeft gezeten, weet dat dat zowel voor haar als voor de leerlingen nooit een probleem geweest is. In de klas van juf frouw Bary bogen zich altyd hoofden over het werk, werd er netjes geschre ven en lessen feilloos opgezegd. Dat eiste juffrouw Bary met een strengheid, die kinderen niet altijd kunnen begrij pen, maar waarvan je ouder geworden weet dat het juist uit dat „van-de-oude- stempel-zyn" voortspruit. Ze was niet altijd gemakkelijk. Maar ook niet voor zichzelf. Met een bewonderenswaardige plichtsbetrachting was zy in al die jaren niet één keer te laat, liet ze niet alleen 20.000 schriften volschrijven, maar corri geerde ze ook, in die stille uurtjes, wan neer de kinderen rumoerig uitgezwermd In de klas van juffrouw Bary krij gen de kinderen ook nog altijd „heili- gen-prentjes" als beloning voor presta ties; een gebaar, waarvan juffrouw Bary meent dat het ook nu nog waarde heeft, evenals het bewust ontwikkelen van de godsdienstkennis van het kind. Dat de katechismus heeft afgedaan, vindt ze in het algemeen genomen, een achteruitgang. „De kinderen weten bijv. niets van sacramenten. Maar zou tussen de bedrijven door vertel ik nog wel eèns wat. Met het H. Hart-feest heb ik ze ook gewoon bloemen mee latèn nemen en ik spoor ze aan om door de weeks naar de kerk te gaan", zegt juffrouw Bary overtuigd. Actief op school, in het jeugd- en parochiewerk, gedurende 45 jaar ziet het er niet naar uit, dat juffrouw Bary op haar lauweren gaat rusten. „Ik heb met plezier gewerkt, ik ga met plezier eruit", zegt ze zelf en ze hoopt met haar zus nog heel wat „vrije" dagen door te kunnen brengen. hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! ADVERTENTIE REUMATISCHE PIJNEN EN TOCH GELUKKIG Leef opgewekt Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van reuma tische pijnen, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal werkt snel en afdoend. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.9S; 2.40; 8.88. ADVERTENTIE LEIDERDORP VIJF MEUWE KLEUTERSCHOLEN TE LEIDERDORP GEOPEND Gisteren was het voor het kleuter onderwijs een bijzondere dag daar bur gemeester mr. R. M. Gallas vier, en mevr. Gallas één van de vyf nieuwe kleuterseholen geopend hebben. Zy wer den vergezeld door de belde wethouders, C. Meerburg en J. Nievaart en de leden van de onderwijscommissie t.w. mej. M. v. d. Voort, de heren P. J. M. Evers en mr. J. J. de Groot. Vanzelfsprekend was het op elke school gToot feest: de kinderen droegen feestmutsen, waren getooid met bloemen en vlaggetjes of waren zelfs helemaal verkleed. kleuterscholen: De Rulgenhoek aan de Willem de Zwij gerlaan, Prinses Marijke aan de Bern- hardstraat, 't Kwetternest aan de Grut tostraat, 't Splintertje en de Meyegaard aan de Splinterlaan. In aansluiting hier op werd in het gemeentehuis een ont vangst gehouden voor de hoofden van de scholen en hun personeel, het school bestuur en de oudercommissie. Hier sprak de burgemeester: „Na mens het gemeentebestuur wil ik al de genen, die in welke vorm of hoedanig heid bemoeienis hebben met het kleuter onderwijs daarvoor danken. Ook dit on derwijs voor de allerkleinsten heeft recht op volledige aandacht. Het 11-klasse- lokalenplan, dat verleden jaar op stapel werd gezet is nu gerealiseerd. Vandaar deze heuglijke dag". Sprekende over de toekomst deelde de eerste burger mede, dat er nog twee twee-klassige kleuterscholen zullen wor den gebouwd, t.w. één bij de Kon. Julia - naschool a. d. Kom van Aaiweg en één op de hoek van de Hoogmadeseweg en de Ericalaan. Tenslotte wenste de bur gemeester allen succes met hun nieuwe scholen toe en plezierige samenwerking in: groter verband. OEGSTGEEST Ernstig gewonde bij verkeersongeluk te Oegstgeest Gistermorgen is bij het Warmonder hek onder de gemeente Oegstgeest een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een bromfietser, afkomstig uit Haarlemmermeer-Abbense zware ver wondingen opliep en in ernstige toe stand naar-het Academisch ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. De bromfietser, een jongeman, kwam uit de richting Warmond toen hy werd aangereden door een personen wagen. die uit de richting Oegstgeest naderde. De bestuurder van deze wa gen, een 21-jarige Leidenaar, zou bij het afslaan in de richting van de Post- brug geen voorarng aan de bromfiet ser hebben verleend. Tentoonstelling Loek Straman De kunstschilder Loek Straman, wo nende aan de Koningstraat te Leider dorp, houdt een tentoonstelling van gouaches en schilderijen in de Boer- haavezaal. De opening zal 23 juni des avonds 8 uur. worden verricht door de heer H. Heyn. Van 24 t/m 26 juni is de tentoonstelling te bezichtigen van 15-18 en van 19-21.30 uur; 27 en 28 juni alleen van 19^21.30 uur. T en toonslel lingen Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen straat), Zomertent. „De mens van toen". Tot eind september. Dag. 10-17, zondag 13-17 uur. Gal. Walenkamp (Nieuwsteeg 11), Tot 8 juli „10 x 10", schilderijen en beeldhouwwerk. Dag. 11-18 uur. Zond. en maand, gesloten. RIJKSMUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUUR WETENSCHAPPEN De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vro lijk, heeft prof. dr. A. J. M. Holmer te Oegstgeest eervol ontheven uit zijn functie van secretaris van de Commis sie van Advies voor het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwe tenschappen te Leiden. Voor de periode van 10 juni 1966 tot 1 januari 1971 heeft minister Vro lijk benoemd tot lid en secretaris van deze commissie prof. dr. J. M. F. Lands meer te Oegstgeest. Opening nieuwe kath. school aan Oppenheimstraat De kleuters van de Professorenwijk hebben sinds gisteren een gloednieuw schoolgebouw aan de Oppenheimstraat, grenzend aan de St. Jozef-lagere- school aldaar. Toen in 1959 het aantal kleuters reeds een dermate grote vang had aangenomen, dat tot splitsing moest worden overgegaan, werd de St. Bernadette-kleuterschool gesticht. Hoofdleidster mej. J. Hummel trok destijds voorlopig in een aantal nood- lokalen aan de Leliestraat met een gedeelte van haar leerlingen, een an der gedeelte werd gehuisvest in de St. Jozefschool aan de Oppenheimstraat. In het begin stond de nieuw opgerich te kleuterschool nog onder beheer van de Cunerastichting, later werd hij „overgedaan" aan de Stichting R.K. Scholeik te Leiden. Een en ander werd gistermiddag nog eens gememoreerd door de voorzitt.er van laatstgenoemde stichting, dr. G. W. M. Kallenberg, tijdens de officiële openingsbijeenkomst in de aula van de St. Jozefschool, die werd bijgewoond door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. Van der Willigen, de wethouder van onderwijszaken de heer S. San- nes, gemeente-architect ir. T. K. J. Koch en vele belanghebbenden en be langstellenden uit onderwijs- en pa rochiekringen. Maandelijkse taak Wethouder Sannes stipte nog eens aan, met welk een vaart het kleuter onderwijs zich in Leiden ontplooit. „Het wordt voor mij bijna een maan delijks terugkerende taak, kleuter scholen te openen", aldus de wethou der. Hij toonde zich voorts verheugd over het feit, dat de financiering nog juist rond was gekomen, aleer het rijk met bestedingsbeperkende maatrege len was begonnen. Het was trouwens al moeilijk genoeg geweest een urgen tieverklaring te verkrijgen, aangezien het een vrije vorm van onderwijs geldt, waarvan doorgaans niet de strikte noodzaak wordt ingezien. Architect Koch gaf in korte trek ken een toelichting op het nieuwe ge bouw. Aan een gang liggen drie klas lokalen, aan het eind waarvan, haaks op het hoofdgebouw, een grote speel zaal. In de speelzaal bevindt zich te gen de blinde muur een levensgroot kunstwerk van de Warmondse kunste naar Pieter Geraedts. voorstellende 'n sprookjesvertelling. Opmerkelijk is, dat de schildering extra relief krijgt doordat uit hout gesneden fantasie dieren (vervaardigd door zoon Tom Geraedts) zijn opgehangen tegen de schildering. Het kunstwerk wordt nog sterker betrokken in de kleuter gemeenschap doordat de houten die- Het buitenaanzicht van het gebouw. Licht, ruimte en vrijheid kenmerken het kleuterschooltje, dat een speelterrelntje met Ulimrekken omsluit. Het leeft in de nieuwe St. Bernadette- school. Velerlei dieren in grillige vormen springen naar voren uit de schildering, een schepping van Pieter Geraedts, aan de wand van liet speellokaal. Mej. Hum mel. die de leiding van de school heeft heeft hier een piepklein varkentje by de neus genomen. Ze zal haar kleuters heel wat kunnen vertellen bij de fantasierijke taferelen op het kleurige kunstwerk. ren afgehaakt kunnen worden en van hand tot hand kunnen gaan. Overi gens is dit de eerste kleuterschool, waarin een kunstwerk tegelijk met de officiële opening gereed is. Meestal duurt het nog maanden voordat palet en penselen opgeborgen kunnen wor- Nadat het gebouw symbolisch door de architect via het gemeentebestuur aan de heer Kallenberg was overge dragen, werd nog het woord gevoerd door mej. Hummel en mevr. M. C. v. Akkeren-Straathof, laatstgenoemde na mens het oudercomité Vervolgens werd het nieuwe schoolgebouw bezich tigd. Maandag a.s. zal pastoor W. E Blok van de St. Petrusparochie de school inzegenen. LEIDSE AGENDA MAANDAG 20 JUNI AR KA afd. Leiden Jaarvergade ring, rest. Van der Heijden, 8 uur n.m. DINSDAG 21 JUNI Heempark (Maredi)k) Excursie van K O. 19.15 uur. WOENSDAG 22 JUNI Sociale raadsman Spreekuur stad huis (trouwkamer) 4-6 uur n.m. En wie Is nou de grootste? De Leidse burgervader heft een kleuter van de nieuwe schooi over de drempel. een gulden geeft u makkelijk uit. Dat weegt tegenwoordig niet zo zwaar meer. Maar als u er onverwachts hon derd nodig hebt... of duizend Tja, dan ligt de zaak anders. Dan is geld ineens erg belang rijk. Als het nu zo mak kelijk Is om een gulden uit te geven, spaar er dan ook eens een paar. Regelmatig, iedere week of iedere maand. Dan is het bedrag er, dat u straks misschien onver wachts nodig hebt. U kunt kiezen uit vele spaarvormen. fZi RAI FFEJSEN BANK spaarbank en alle bankzaken ALPHEN A/D RIJN BODEGRAVEN HAZERSWDUDE-KOUDEKERK TER AAR - NIEUWVEEN ADVER. iiiV TIE PAUZE Morgen: derde zondag na Pinksteren. Mis: „Zie mli aan, Keer ontferm U over my(uit psalm 24). HET ONBEWOONDE EILANÖ In „De Vragende Mens", ln een daarin opgenomen vraaggesprek met de voor zitter van het Humanistisch Verbond, prof. dr. J. P. van Praag, zei de^e: „Voor hem (de humanist) is de wereld een harde verblijfplaats voor de mens, die daarin Is opgedoken, een plaats die eigenlijk niet op de mensen is ingesteld". Het humanisme, betoogde de hoogleraar, wil pogen het leven zélf leefbaar te ma il-ï it oud nieuws, dat wat de mense lijke te.i U op deze aarde betreft, huma nist en katholiek één UJn trekken. Wij ha'en dit vraaggesprek aan, omdat prof. Van Praag het zo kernachtig zegt, dat deze planeet „eigenlijk niet op de mens is ingesteld". Ze zijn er nu eenmaal „op gedoken". Natuurwettelijk zien wij hier een tegenstrijdigheid in. Maar dat daar gelaten: het geeft beklemmend weer, hoe wereldvreemd de positie van de mens op deze wereld is. H(j is er, maar hoort er eigenlek niet thuis. Daarom gaan we morgen naar de kerk maar zó ver zal prof. Van Praag onze gedachtengang niet willen volgen LEIDSE BIOSCOPEN Camera: De man, dia verdwijnen moest (14 jaar) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: De gele tijger van Bangkok (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Luxor: Derek Flint (14 jaar) Geprolongeerd Dagelijks. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: De liefde van een blondje (18 jaar) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: What's new Pussycat? (18 jaar) Geprolongeerd Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur Rex: Kind ar de onkwetsbare14 jaar) Dagelijks: 2.3U. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT KORRELTJE Een leugen is gelijk een sneeuwbal: hoe langer men ze voortrolt, hoe gro ter zij wordt. (Luther)

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3