ER IS PLAATS GENOEG IN HET BEGENADIGDE ODENWALD europaBUS Ook vakantie te paard ZATERDAG 18 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Wie nog een vakantie adres zoekt Alle inlichtingen over het Odenwald bij Herr W. Keck- bach, 6122 Erbach. Odenwald Deutschland. uitgekozen om hoogstpersoonlijk een rondleiding te organiseren door het kasteel, dat de trots van zijn gemeente is Nu lokt een wande.ling langs honderden geweien, evenveel geweren (van i9idaf) onder een magnifiek houten plafond, dat in de eerste helft van de zeventiende eeuw door monniken met de hand is vervaardigd, langs valt door gebrandschilderde ramen, die uit de beelden en oeroude wapenrustingen waarop licht dertiende en veertiende eeuw stammen, niet bijster als het buiten vijfendertig graden is en de gids de bezoeker beleefd verzoekt bij de ingang dikke, vilten sloffen aan te trekken om de fraaie mozaïekvloeren niet te beschadigen. Maar burgemeester Borchers weet wat zijn gasten toekomt en voert hen zo niet naar een wijnlokaal dan toch naar een etablissement waar een fonkelend glas Erbacher Bier wacht. Trouwens, om het even of men Erbacher of Schmucker of een van de tientallen andere soorten bier drinkt, zij zijn alle even goed. De grote brouwerijen hebben naam, de kleinere niet minder, al weet de Nederlandse toerist niet of nauwelijks dat zy bestaan. EN NIET DUUR Geen mens zal tijdens een (hopeiyk) zonovergoten vakantie de schreden richten naar een tot museum ingericht kasteel, waar de graaf van Erbach-Erbach, die de bovenste verdieping bewoont, zijn schatten ten toon stelt. Dat hoeft ook niet, want het Odenwald ligt volgestrooid ZE KOMEN MAAR Is het Odenwald dan een „onverbiddelijke bestseller" wat betreft eten. drinken, onderkomen, rust en natuurschoon Dat zou Kreisoberinspektor Willy Weckbach wel willen. Hij heeft de zorg voor het bekender worden van het Odenwald. dat per auto en trein in één dag te bereiken is en juist daarom zo veel passanten trekt omdat zij holderdebolder de volgende dag doortrekken naar het verdere zuiden. Het Odenwald is een uitgezocht oord om een stop te maken op de verre reis. Maar in Zuid-Hessen wenst men gasten te hebben, die met alle mogelijke zorg meer dan een enkele dag of nacht worden omgeven. Willy Weckbach kan dan wel schermen met de grote toeneming van het aantal overnachtingen 165.000 in 1955, 500.000 in 1965 - maar hij verheelt niet, dat hij de vierduizend bedden in ..zyn gebied" best wat langer door dezelfde gast beslapen zou willen Dat kan, dit seizoen nog. Anton Pfleger is niet de enige hotelier, die met onthutsende vrijmoedigheid in een Europa, dat zo langzamerhand propvol zit met reserveringen, zegt: „Jawel, ze komen maar, we hebben plaats genoeg." GAST PLEZIEREN In dit Heesische middengebergte heeft de toerist A.nton Pfleger heeft een overeenkomst met zijn vrouw. Zij blijft net zo lang op tot de laatste gast in hun hotel „Friedrich" in Michelstadt naar bed gaat en hij neemt de vroege dienst voor zijn rekening. Als de zon nauwelijks en dat is om een uur of vijf de eerste stralen over het Odenwald zendt, trekt Anton Pfleger z'n kokskleding aan, maar dat is min of meer schijn, want „Mutti" kookt zelf en dan weet men het in Duitsland wel: waar Mutti kookt, is het goed. Anton Pfleger loopt wel langs zijn bassins met forellen, die allemaal op een kluitje met de kop naar het licht tegen de glazen wand dringen; Anton Pfleger is ook bereid .met een vanzelfsprekendheid die verbluft te- zeggen: „Voor het hoogseizoen heb ik nog volop plaats. Er zijn er maar weinig, die bijvoorbeeld voor een week hebben besproken. Bij mij logeren meestal passanten, die een nacht blijven, ten hoogste twee dagen." Dat is opwekkende taal voor hen, die bijna ten einde raad pogingen in het werk stellen alsnog een vakantieadres te vinden. Voor hen staat het Odenwald open. Tussen Rijn, Main en Neckar om nog duidelijker de plaats te bepalen, tussen Darmstadt en Heidelberg en vlak by Frankfurt en Wiesbaden ligt een begenadigd stuk land, waar een gastvrije bevolking met brede armgebaren de toerist uitnodigt en waar bordjes met „verboden toegang" onbekend zijn. Daar kan men ongestoórd de bossen in, daar ligt het oord voor tyen, die de rust minnen en de conditie op peil willen houden met elke dag een forse wandeling. Aanbidders van het nachtleven, van mondain vermaak en drukte kunnen beter thuis blijven, want dat biedt het Odenwald niet. Kogelronde, joviale burgemeester Werner Borchers, die de scepter met verve zwaait over de gemeente Erbach. is een van die gastvrije vs Odenwalders. Hij had alleen een broeiend hete dagzijnf met Interessante plaatsjes; er is een overvloed aan bos: de burchten en kastelen zijn er even menigvuldig vertegenwoordigd als de soorten bier en wijn; het eten is er zonder meer voortreffelijk; de vakwerkhuizen staan er in zo groot aantal, dat zy de toerist na een paar dagen nauwelijks nog opvallen en dat hij het plaatjes schieten op die oeroude „privé-vestingen", waarop de tand des tijds geen vat heeft, maar achterwege laat; de lucht is er ongekend zuiver en het is er niet duur. Dat moge dan zeer materialistisch klinken, het is een belangwekkend feit. Er hoeft niet gezocht te worden naar een gezellig etablissementje om de dorst te lessen noch om de honger te stillen. Men hoeft zich zelfs niet te laten afschrikken door het wat „duurder" aanzien van een restaurant. De spijskaart zal uitvoeriger de portemonnee bepaald niet geheel Het sprookje van een stadhuis in Michelstadt met daarachter de kerktoren die een prachtig klokkeapel bevat de keus tussen ettelijke plaatsen, plaatsjes en dorpen. Beerfelden met zo'n drieduizend inwoners is al een grote, Bensheim ook, Michelstadt is in het Odenwald een soort wereldstad, want het telt liefst 7500 inwoners. Maar welk een kostelijk plaatsje. Op de Marktplatz pronkt het (houten) stadhuis uit 14S4, dat een van de oudste vakwerkgebouwen van Duitsland is. Daarachter de kerk met een magnifiek orgel en een tintelend klokkespel. Mocht u dr. Albach, leraar chemie en biologie aan het gymnasium, ontmoeten, dan is hij graag bereid de toren te beklimmen en. op welk uur ook, aan de speeltafel te gaan zitten. Dat kan allemaal in het Odenwald, waar de voorschriften niet zo stringent worden nagevolgd en men altijd bereid is de gast een plezier te doen. Burgemeester Wemer Borchers zetelt in Erbach ook al in een stadhuis, dat zo'n vierhonderd jaar oud is. Hy zal het kasteel aanbevelen, omdat het een stokpaardje van hem ia. maar niet vergeten te wijzen op de Brudergrund, 'n kosteiyk natuurpark, zoals het Odenwald er vele heeft, en vooral op de Eulbacher Markt, die van 23 tot 31 juli wordt gehouden en een feest zonder weerga belooft te worden. BEEKJE IN STRAAT Het wemelt er van de fyne stadjes. Bensheim, twaalfhonderd jaar oud, waar de Bachgasse niet voor niets die naam heeft, want zowaar stroomt er langs het trottoir frank en vrij een beekje. Men is wel van plan 't water „in banen" te leiden, maar dat gebeurt zeker dit seizoen nog niet. Haast is een onbekend begrip in het „natuurlijk eiland van rust", zoals de Odenwalders hun streek noemen, en terecht. De automobilist krygt er door de bochtige wegen geen kans om er een racebaan van te maken; de trein doet maar mondjesmaat het Odenwald aan; de bussen, die de verbinding tussen de stadjes onderhouden, moeten zich ook al tot een matig gangetje beperken. Geen wonder, dat men in het Odenwald de ene slogan na de andere uitvindt. Zoals: „Odenwald 1st Wanderland" en „Der Odenwald ïst immer schön". Ook in de winter, want Sledelsbrunn is in dat jaargetijde een voor de meeste buitenlanders onbekend wintersportoord met een skischans, die altijd in bedryf is. Als de natuur de zaak in de steek laat. heeft men een sneeuwkanon om de schans gebruiksklaar te maken. Men verzekert de toerist, dat in het Odenwald tussen 400 en 500 m gemiddeld 55 dagen wintersportsneeuw per jaar ligt. Dat even terzyde want u verheugt zich op volop zomer. Welnu, het Odenwald kan meewerken om de vakantie volkomen te doen slagen. Heppenheim met zyn negenhonderdjarige geschiedenis: Bad König, dat een Kurort is van bescheiden afmetingen; "t prachtige oude stadje Hirschhorn: Erbuch, waar men helemaal geen last heeft van het verkeer, want dat komt er eenvoudig niet; Gross-Umstadt. dat hét wflndorp van 't Odenwald is en dat wil wat zeggen, want er is elders al zoveel en zulke goede wyn: het In de bossen gevatte Heubach; Höchst, waar in hotel Zur Post de eerste ontmoeting plaatsvond tussen prinses Wllhelmina en prins Hendrik. Men wil u nog met graagte kamer acht laten zien, waar de kennismaking geschiedde. 11-23 MARK En dan zult u willen weten wat u dat gaat kosten. Tussen de elf en de drieëntwintig Mark voor volledig pension bent u in het Odenwald zeer Men denke evenwel niet, dat de bedryvlge hand van de toeristenindustrie het Odenwald geheel en al onberoerd heeft gelaten. Ze zeggen er zelf van: „Daar ligt Kortelshütte, dat was een nest op vyfhonderd meter hoogte. De schaarse inwoners waren er arm en dank zy de toeristen is het dorpje, dat een onderdeel is van de gemeente Rothenberg, Burchten en kastelen bij de vleet. Dit is de burcht Breuberg bij Neustadt Al komt u met op de boerderij... graag KINDcRcN Gezinnen met kinderen hebben het veelal moeliyk als de vakantictijd aan breekt. Wie niet met de tent gaat of ren buisje huurt en dus eigen, baas is. ziet tot zyn schrik in de tientallen prospec tussen dat vele hotels niet gesteld zjjn op kinderen. In het Odenwald hooft men zich daaromtrent geen zorgen te maken. Kindenen zyn niet alleen welkom, maar er zj|n zelfs speciale en byzonder aantrek kelijke mogelijkheden. De ouders weten het: wie de kinderen meeneemt, moet zich voor een zeer groot deel richten naar het kroost. Het Odenwald heeft zeshon derd bedden in Bauernhöfe en Bauem- pensionen. De eerste zjjn gewone boerde rijen waar men eet wat de pot schaft, waar dikwijls warm en kqpd stromend water is. veelal koud stromend water en In sommige gevallen gceiv van tweeën. Maar een waterput heeft voor de wat avontuurlijk aangelegden ook zyn bekoring. Het voornaamste Is wel. dat de kinde ren er altyd vee vinden. Paarden, var kens. koeien, kleinere dieren. Er zal geen boer zyn. die hen er verre van houdt. Ze mogen meethelpeni de koelen te melkpn. ze worden op het paard gezet' (en vastge houden als ze te klein zyn). ze mogen mee het land op. En de boerin zorgt ervoor dat hun toenemende eetlust op effer- tot welvaart gekomen." Laat dattleve wijze wordt gestild. Overigens, voor voorbeeld u niet afschrikken. In een streek, waar vader is ook een karweitje de bewoners klagen, dat de herten in de avond Als hj.1 een rijbewijs heeft en hij neemt de vruchtbomen kaal eten. Is de rust gegarandeerd. I het mee. kan hy op de tractor Er is Paardesport is niet meer alleen voor de zeer bevoorrechten. En Buchenhof in de Odenwaldgemeente Hetzbach is een Bauernpension worden bedreven, waar een rijvakant kan worden gehouden. Het fraaie ge is omgeven door stallen waar één en veertig rijpaarden en negen pony'i onderdak vinden. Het aantal bedden in Buchenhof is niet te uitgebreid: achttii Ook daar ontvangt ren. De keuken is voortreffelijk ZWEMMEN Duitsland mag, al zal het sommigen misschien niet zo prettig in de oren klinken, een wonderbaar- i lijk land worden ge- l noemd. Met een ontem- bare energie is men na j de oorlog aan de her opbouw begonnen. Halve dorpen, ook in het Oden wald. die verdwenen waren, prijken weer in volle glorie. Het wegen- net is uitstekend. Duits- 8HBH landv is „een land vol Rotterdammers", 'n land met werkers. Onderdeel van die werkdrift is het bouwen van sportaccom modaties en daarvan ais brave Nederlander de vingers voor aflikken als men bijvoorbeeld ziet welke fraaie zwembaden kleine plaatsjes bezitten, gaarne kinde- ]3en greep van zwem baden in het Oden- zelfs al een boerenhoeve waar men voor elf Mark compleet verzorgd is. maar daar heeft men geen vee. Meer dan dertien- eneenhalve Mark per persoon per dag is men echter nooit kwijt Het is ook moge lijk om alleen te overnachten en het ont bijt te gebruiken voor gemiddeld zes Mark. HOEVE OF HOTEL? De eigenaars van de Bauernpenslonen hinken op twee gedachten. Ze wpten eigenlijk niet goed wat ze willen: boeren hoeve of hotel. Ze zweven er een beetje tussenin. Van bulten ïyken dergelyke etablissementen op een boeredry, maar van binnen zijn ze ingericht als restau rant. Vee en akkerland ontbreken slechts in enkele gevallen. Is dat het geval, dan kan 'mén 'er alt(Jd voor zrifgen dat de kin deren (en als ze wensen ook de ouders) in contact worden gebracht met. een boer in de omgeving waar de gasten kunnen dollen zoveel ze willen. De prijzen voor dergelijke, meer luxueuze, oorden z.yn verrassend laag, twaalf tot dertien mark per persoon per dag voor vol pension. Er Is er zelfs al één van elf markt in Fran kisch Crumbach; met warm en koud water en een veestapel. Men kan niet volhouden, dat de pry- zen in het Odenwald hoog zyn. In eigen land moet men moeite doen om voor een twaalf gulden per dag helemaal onder dak te komen. Het Odenwald heeft vele .plaatsen waar dat mogelijk is. En het is er bovendien goed. En dan niet eens ..goed voor het geld dat men betaalt", Met kinderen kan men er altyd te recht. „Al zyn het er tien, graag zei Er is er maar een op de wereld Een van de merkwaardigste Inwoners van het Odenwald Is Karl Emmerich, die in Gross-Umstadt woont. Hy is een zeer bescheiden man. die in de oorlog zwaar werd gewond en één van zyn benen moest missen. Van vader op zoon was het bedrijf overgegaan, waarmee de heer Emmerich zijn gezin en vijfentwintig werknemers ln het leven houdt. Het Is een leerlooiery, maar geen gewone. De grond stoffen worden geleverd door walrussen, nijlpaarden en meer van dergelijke dik huiden De lederfabriek van Karl Emmerich maakt zowel schijven om te poiysten als schoenzolen. Grote fabrieken, oa. staal fabrieken. hebben menigmaal getracht, uit andere grondstoffen de polijstschijven te vervaardigen. Het is nooit gelukt. Ztf komen altijd wepr terecht bij Kar! Emme rich, die de bezoeker met gepaste trots „Futtrrgrippf Is hst tijdens d* maaltijd I tn' Pfa>'(en-B«r- Sr^WS'nprod*kt<'':r''^^«eItw'«t goed toeven, De prys voor volledig pen- furth. Ebersberg, Lichtenberg, Dieburg, Michelstadt, Hetzbach, Erbach, Frankisch- laantjes overheen eer de huid tot ver nal. in o-o -J werking geschikt, is. .'.Eén tot negen iaar". rei de bescheiden Karl Emmerich, weg verklaarde dat zijn bedrijf heeft het kleine plaatsje Reichelshetm ligt hoger dan normaal 20 tot Crumbach, LindenfelsBad Konig, Reichelshei 23 DM. voor overnachten en ontbijt be- Campings bevinden zich onder andere langs de Neckar. Verscheidene 15 DM. Hetzbach Z|jn echter constant vol in de zomer. Inwoners van de omliggende grote plaatsen die los» zetten er hun caravan neer en gebruiken deze als weekendhuisje. Er zyn zelfs het enige ter wereld is Tben hy éénmaal i i tuintje voor zover was gegaan, wide hij ook nog wel bovendien j zeggen, dat hij naar vrijwel alle landen wereld exporteert.. Dat unieke bedrijf ls te zIpii ln Gross- taalt men va ligt tegen de Krahberg aan. heeft station, maar is niettemin toch rustig caravanbezitters, die een zo groot stuk grond huren, dat zij Men kan er ook rijlessen nemen van een hun huis op wielen hebben, dat zij zorgvuldig onderhouden. De Neckar i. instructeur tegen 8 DM per uur. njet z0 erg aanlokkelijk want het water is cr aan de vuile kant en niet geschikt In één van de boerenhoeven ls het ook j om te zwemmen. Campings, die aantrekkelijker zijn, vindt men onder andere tn „,vit mogelijk paard te rijden. Dat is de boer- 1 Michelstadt, Beerfelden, Erbach, Lichtenberg, Seeheim, Mörlenbach. Niedern- i Umstadr In het Odenwald. ..Men'ls olMJd derlj van Wilhelm Hotz. 6121 Gammels- j hausen, Gadernheim, Hirschhorn, Eberbach, Hetzbach. Er is bovendien zoveel welkom voor een bezichtiging", zet Karl noeilijk zal zijn na toestemming te hebben gevraagd de j Emmerich gastvrij. Hij is dan ook een I Odenwalder Ulrich Seidenberg is een van de vijftig „Elfenbeinkunste- naars" in Erbach. In de kelder onder zijn huis in de Eul bacher Strasse is zijn werkplaats. Daar heeft hij zijn kleine machines staan waarmee hij het „ruwe werk" doet als hij uit ivoor zijn werkstukken maakt. Op de werktafel liggen achteloos wat stukken olifantstand, waarvoor hij vijftig gulden per kilo betaalt. Met snelle bewegingen draait hu uit een stuk ivoor de ruwe contouren van een olifant, die later worden bijgewerkt met een soort tandartsboor en met de hand. Ulrich Seidenberg ls een van de jongere kunstenaars die uit ivoor dozen, schaakspelen, sieraden, gebruiksvoorwer pen, beeldjes e.d. maken. Het is een specialiteit'van Erbach, het Elfenbeindorf, dat- de enige vakschool ln Duitsland heeft. De kunst van het Ivoor bewerken is al eeuwen oud. Graaf Franz de-Eerste maakte er in'1783 kennis mee op een van zyn reizen naar Italië, bekwaamde zich in de kunst en importeerde deze in Erbach. Burgemeester Werner Borchers wees op een ln aanbouw zijnd gebouw „Dat, is ons theater, dat in oktober klaar ls. Daarbij komt een Elfenbeinmuseum. het enige in Duits land'daarmee de specialiteit van zijn stad nog eens extra onderstrepend. Op de foto het Interieur van een werkplaats, echter niet die van Ulrich Seidenberg. Een overstapje In de stad geeft, geen moeliykheden. Met enige informatie Is het ook wel te doen om in het land met de bus te reizen van stad tot stad, van dorp tot dorp. Even eenvoudig Is het om met de bus door heel Europa te rei zen. De Europese Spoorwegen hebben ais dochterniaatschappU de Europa- Bus. een kleine trein op luchtbanden die voor gematigder prijzen dan de spoor wegen de toerist volgens een streng tijdschema door Europa vervoert. Voordelen zijn dat men niet met een I trein op luchtbanden sneltreinvaart overal voorby raast, dat er charmante stewardessen zijn die on derweg wijzen op bezienswaardigheden, dat er. zoals op de Rijnroute, een be zoek wordt gebracht aan alle bekende dorpjes als Rüdesheim, Sankt Goarshau- sen. Boppart aan beide zijden van de Ryn. De overnachtingen worden gere geld. het eten onderweg evenzo. Wil I men ergens blijven, dan stapt men uit en gaat met de volgende bus verder. In het hoogseizoen dient men natuurlijk wel to .bespreken, want een bus heeft 1 slechts een beperkte capaciteit. En dan kan het gebeuren, dat iemand de reisdrift zo heftig voelt opborrelen, I dat hij verder wil. Dat kan ook met de j Europabus, die naar Oostenrijk, Joego slavië, Bulgarije, Turkije. Spanje, Jta- j lië. noem maar op, r(jdt. Zelfs tot bui ten Europa: Syrië, Libanon. Men stapt in. neem*, onderweg een drankje zonder t 1 alcohol uit de koelkast of stapt op verre reizen naar de bar achterin de bus, waar zich ook het toilet bevindt. Zeer bekwame chauffeurs brengen de bussen over Autobahnen maar ook door bezienswaardige straatjes, die nauwe lijks ruimte hebben om ook nog eens e*n Europabus te herbergen. MEER TIJD Men moet wel wat meer tyd hebben dan de treinreiziger en ln het bezit zijn van wat zitvlees, want wandelen door de 1 gang is er niet bij. Dat wordt evenwel gecompenseerd door de prijzen. I Retour Dover vanuit Amsterdam is I niet meer dan 72,50 gulden, retour Lon den 95,90 gulden. Nog enige prijzen van I retours: Amsterdam—Frankfurt 45 gul den; Amsterdam—Rüdesheim 41 gulden; AmsterdamKeulen 27 gulden: Amster dam—Hamburg 47,50 gulden, retour Zti- rich 89.90 gulden; Salzburg 82.80 gul den. En wie byvoorbeeld naar Teheran wil, neemt de bus naar München voor 69 gulden retour en gaat vandaar ver der voor 324 gulden retour. Kinderen tot 10 Jaar half geld. tot 2 jaar 70 pet korting. De bussen rijden van ongeveer half mei tot eind september.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13