X>^\ De liefde van een blondje Vaderdag! Opstelling UVS tegen Neptunus GEMEENLANDSHUIS VAN RIJNLAND HERKRIJGT FRAAI BINNENPLAATSJE Regionale van „Sportief" op Leidse sintelbaan Opgravingen te Voorschoten in plan Bosgeest 2.95 VRIJDAG 17 JUNI 1966 DE LKDSÏ COURANT PAGINA S EINDELIJK EENS EEN GEWONEFILM Wie rich, gegrepen door de veelbelovende titel van de film die deze week in „Studio" draait, een kaartje verschaft om gezellig en ongecompliceerd een avondje uit te zijn, zal na enkele minuten ontdekken dat men niet met het blondje te maken krijgt, dat week-in-week uit wulps en pruilend, verleidelijk en kwasi-naif over de doeken van verschillende bioscopen hup pelt. Dat de combinatie van een blondje met de liefde ook andere mogelijk heden kan inhouden, dan de eenzijdige interpretatie die filmregisseurs doorgaans aan blondjes en de liefde geven, bleek uit een Tsjechisch film werk van de regisseur Milos Forman, dat hier als „De liefde van een blondje" in de bioscopen draait. KINDAR, DE ONKWETSBARE In Hex is deze week voor 14-jarigen en ouderen te zien „Kindar, de on kwetsbare", een film „vol actie en ge weld in een onbarmhartig landschap", zoals erbij wordt vermeld. PROLONGATIES „What's new Pussycat?" die film die in Trianon draait met een koste- lijk-komische Peter Sellers in de hoofdrol, bijgestaan door andere ster ren als Romy Schneider en Peter O'Tool, is terecht geprolongeerd. Wie een avondje wil schaterlachen en niet al te kieskeurig is, heeft dus nog de gelegenheid om deze film te gaan zien. K.F.C. - 18 jaar. Ook „Derek Flint" de film die in Luxor draait, is wegens groot succes geprolongeerd. (14 jaar). In Camera draait eveneens voor de tweede week de „meesterlijke" thriller van Alfred Hitchcock: „De man die verdwijnen moest" met ster ren als James Mason en Carry Grant. (14 jaar). De film heeft het door alle eeuwen heen actueel gebleven onderwerp van meisjes, die nieuwsgierig naar De Liefde zijn, een keertje bedrogen worden en daarna weten wat er te koop is, op natuurlijke, speelse wijze weer gegeven. Met een minimum aan middelen en stunts geeft deze film een maximum aan suggestie, komt het meisje Andula de toeschouwer levens echt en ongekunsteld tegemoet. De natuurlijkheid van het verhaal en van de spelers en speelsters, geven deze film een bijzondere dieptegang en or- ginaliteit. De meisjes in deze film zijn gewone meisjes, zonder filmsterallu res, vandaar dat zij gewone proble men acceptabeler weten te brengen. VLADIMIR PUCHOLT speelt in deze film de rol van Milda, de jonge pianist, die op een avondje Andula ontmoet, haar een nachtelijk „eeuwig trouw" toefluistert en na een week, wanneer het meisje zijn ontstelde ouders komt opzoeken, haar al weer vergeten blijkt te zijn Een andere verdienste van Milos For man, de regisseur is, dat hij ondanks het streven naar soberheid en natuur lijkheid, dat men bij veel jonge fil- meds vindt, niet vervalt in de droef geestigheid en het uitzichtloze dat het filmwerk van diezelfde filmers ken merkt. K.F.C. - 18 jaar. Niet vergeten, overmorgen is het TRAGE TIJGER UIT BANGKOK Wanneer een film succes heeft, 'om welke reden dan ook, verschijnen er ogenblikkelijk imitaties, die vaak een ongegeneerde gebrek aan originaliteit ten toon spreiden. Duidelijk voor beeld is de James Bond-cultus: nog steeds verschijnen er regelmatig rol- prenten die de belevenissen van Bond's collega's beschrfijven. Die be levenissen verschillen niet zo gek veel van elkaar en aangezien door voor- of achtervoeging van een of meer let ters aan de magische cijfers 007, die ook weer naar believen een subtiele omzetting kunnen ondergaan, een schier eindeloze reeks van mogelijk heden ontstaat en er ook-gelukkig- voorlopig geen tekort aan vrouwelijk i schoon dreigt, zal de bioscoopbezoeker J nog wel enige tijd met dit soort wan- 1 produkten doodgegooid worden. De film „De gele tijger van Bang kok" is een kombinatie van drie be roemde voorgangers, namelijk de Bond-serie (natuurlijk), de „Bridge on the River Kwai" en - een oudje - „The mines of King Salomo". Het ge heel speelt zich af in Thailand, zoals men weet een warm land waar traag heid een wezenlijk bestanddeel van het dagelijks leven is. Echt geen land om elkaar als terriers achterna te zit ten of om eens lekker met je tegen standers te ravotten. Dat dit toch af en toe gebeurt is te danken aan het optreden van een beroepsvechtjas, die zonder zijn dagelijks knokpartijtje niet te genieten is en dus wel moét. Het grootste gedeelte van de spelers (er is geen direkt aanwijsbare hoofd gestoord en önïdat tempo kers ten enen male onbekend was, moéten deze afwijkingen op een ge geven moment de toeschouwer wel opvallen. De spelers moétij allemaal vanuit een innerlijke dwang en daar om hoéft het voor mij niet meer. Maar als U vindt dat het moét, dan moét het maar. Het nieuwste model met zichtbare gasstand. Andere modellen Poppell aanstekers v a. 5.95-12.50 Nachtwand«ltocht van „Willen Is Kunnen" De Leidse Wandelsportvereniging Wil len Is Kunnen (lid van de KNVvLO en de Wandelkring Lelden) houdt In de nacht van vrtydag t4 op zaterdag 25 juni a.s. voor de vierde maal In successie een nachtwandeltocht over een afstand van 60 km. Het parcours voert de deel nemers (sters) langs bos, duin en strand en biedt de Vlerdaagse-tlppelaars onder hen weer een welkome gelegenheid tot training. De start heeft vrijdagavond tussen 22.30 en 23.00 plaats vanuit de vereni gingszaal in de Maria Gtfzensteeg (naast „De Overdekte", Haarlemmerstraar. De deelname staat open voor dames en heren van 17 Jaar en ouder, die allen bij het volbrengen van de tocht een speciaal ontworpen herinneringsstan daard ontvangen. Met inbegrip van de extra verzorging onderweg (koffie, thee, fruit e.d.) be draagt het inschrijfgeld 4.per per soon. Gezien de steeds toenemende be langstelling voor deze WIK-nachttocht (vorig jaar volbrachten 121 lange af standtippelaars uit alle delen van ons land de tocht), verwachten de organisa toren ook nu weer een record aantai in schrijvingen. Inschrijvingen bij: C. Verstraten, Ma- resingel 47, Leiden; J. P. Woordes, Ei kenlaan 53, Alphen a. d. Rijn; W. Bree- devt.lt, Hackfortstraat 140, Den Haag. Inschrijving aan de start is nog mo gelijk tot uiterlijk 23 uur. Attente Katwijker in het ziekenhuis Door een snelle manoeuvre heeft een 25-jarige Katwijkse vishandelaar woensdag het leven gered van een 13-jarig Leiderdorps jongetje. Het kind stak plotseling de Hoge Rijndijk over, waarop de bestuurder meteen zijn stuur omgooide. De viswagen reed tegen een verkeersheuvel aan en kan telde. De Katwijker werd gewond en moest naar het Diaconessenhuis wor den gebracht. UVS Voor de wedstrijd tegen Nep tunus komt ons eerste elftal a.s. zondag als volgt uit: doel: Vermeer; achter: Balkhoven en Van der Kaay; midden: Koren, Lardé en Leget; voor: Thoeng, Kantebeen, Fasel, Désar en v. Schooten. Scheidsrechter is de heer C. Welj uit Amersfoort. Aanvang 14.30 uur. Mulo-examens Leidse Hout Geslaagd voor het Mulo-diploma B, de dames: N.J. Hogewoning. Zoeter- woude; de heren: F. v. Duivenvoorde, D. de Jong, R. Kemeling, W. Klinken berg en M. v. d. Plas, Katwijk; P. Post mus, Valkenburg; W. v. Hemert, Lei derdorp; J. Kok, Koudekerk a. d. Rijn. Geslaagd voor het Mulo-diploma A, de dames: H. A. Seriier, H. de Wolf J. C. Heijmans, J. P. v.d. Horst R. M. Speksnijder J. Valk D. G. Wijts- ma en E. v.d. Boogaart Leiden: de heren: J. Jongejan J. M. Lut A. v.d. Berg en J v. Berkel, Leiden; J. Blom en A. D. W. v. d. Gugten, Kat wijk. De kandidaten bij wier naam een sterretje staat, behaalden tevens de aantekening middenstandsdiploma. Mulo-examens Stadsgehoorzaal Voor het diploma A slaagden de dames: C. H. C. Lens, S. D. R. Mid dendorp, J. C. Miedema, M. C. v. d. Pompe, A. L. Lambinon, E. de Boer. M. J .v. d. Horst, J. M. de Groot. G. Kappen, J. Offerman, allen te Leiden. De heren: S. W. Lagerdijk te Oegst- geest: H. Tegelaar. J. S. G. Wartena, H. S. Wijma, J. E. Persijn, A. R. van Dam. R. I. Reijken, R. R. van Slee, W Smits, H. Dunsbergen, C. M. v. d. Ham, J. Verver, W. Slaas, F. Vitters allen te Leiden. Voor diploma-A wer den 3 kandidaten afgewezen. ADVERTENTIE VONDSTEN VAN OPMERKELIJKE ARCHITECTONISCHE KWALITEIT ZOALS WIJ GISTEREN in het verslag van de verenigde vergade ring van het Hoogheemraadschap van Rijnland reeds berichtten, zal er een wijziging worden gebracht in de aan de gang zijnde res- I tauratie van het Gemeenlandshuis aan de Breestraat te Leiden. Bij het wegbreken van een bestaande tussenbouw, waarin kantoor ruimten waren opgenomen, kwam een binnenplaats open te liggen die daar ter plaatse had gelegen. De gevel en met name aan de kant van het oudste, zestiende eeuwse gedeelte van het gebouw, het zoge heten „ijzeren kantoor", bleek van opmerkelijke architectonische kwaliteit en gemakkelijk te herstellen. Eindexamens Chr. Lyceum Kagerstraat Geslaagd voor het eindexamen gym nasium-A: Wim van Doornik, Voor schoten: Ellen v. d. Laan, Rijnsburg. Gymnasium-B: Jan A. Brink, Ha- zerswoude; Nelly Enserink, Leiden; Aart Fockens, Oegstgeest; Gideon Hek ster, Oegstgeesi; Dick van den Hout, Voorschoten; Marja Meerburg, Leider dorp; Martijn van der Meulen, Wasse naar; Corry de Mooy, Noordwijk. Het examen wordt voortgezet. 1IJ HET WAGHALEN meringen en behang werd duide lijk, dat men niet met binnenmuren, maar met tot dusver gemaskeerde bui tenmuren te maken had. Er kwamen bijzonder geconstrueerde baksteentjes aan het licht en ook oude buiten raampjes en een groot raam kwamer. bloot te liggen. Men woog het histo rische belang van het herstellen in de oude toestand af tegen het ruimte- verlies van een aantal kubieke meters en mede op aandringen van Monumen tenzorg heeft men thans besloten de her-ontdekte binnenplaats, die feitelijk een zij-arm is van de reeds bestaande, in het restauratieplan aan te passen en open te laten. De restauratie van hei gehele complex zal nog wel een jaar of drie. vier in beslag nemen. Met de binnenplaats hoopt men over een half jaar klaar te zijn. De restauratie staat onder leiding van ir. J. Kruger uit Voorburg en de heer Canneman van Monumentenzorg. „Ardennen" - kruik IN DE OUDE BEBOUWING naast de „nieuwe" binnenplaats is men bezig met het maken van een diepe kelder. Bij het graafwerk zijn tal van oude scherven gevonden, o.a. brokstukken van z.g. Ardennen-kruiken, waarschijn lijk uit de dertiende eeuw. Het vorig jaar heeft men in een ander deel van het complex een benen schaats aan getroffen. Opmerkelijk is de ruimte die achter het Gemeenlandshuis van Rijnland zal ontstaan als de pas ontdekte binnen plaats geheel gerestaureerd zal zijn. Hier komt een groot raam. Nadat men het behang van deze oude buitenmuur (die tot voor kort ten onrechte nog als een binnenmuur beschouwd had) had verwijderd, werd deze bakstenen boog aangetroffen, waaronder zich vroeger reeds een raam had bevonden. De Leidse dames atletiekvereniging heeft zondag de handen weer vol aan haar jaarlijkse regionale wedstrijd. Hon- I derden. In hoofdzaak Jeugdige, atleten, I komen naar Lelden om de ut rijd aan te binden op de sintelbaan of In een van de veldnummers. Op de loopnummers zouden wel een» mooie tijden gemaakt kunnen worden. Atleten die in de jeugdranglijsten aan de kop gaan. maar door competitie verband elkaar nog maar weinig ont moet hebben, zullen nu gezamenlijk strijd leveren. De 800 m. jongens en 600 m. b b.v. met reap. Aay, Rauw», Sparreboom, Middelkoop, en b: Vents, Nieuwenhuis en de Leidenaar John Bey. Bij de enkele dames- en herennum- lers komen op de middenafstand ook bekenden aan de start: Cylla v. Kleef, Betty Cok, beiden van Sagitta, Gerd* vau Kooten-Stigter; idem heren: Wever- ling. Vijfwinkel, Verwoerd en de Spar taan Bert Smit. De wedstrijden vangen aan om 1IDO ur en het laatste startschot valt om 17.05 uur. PAUZE GOEDKOOP PLEZIER Op warme zomerdagen is het goed zitten op de trappen van de Koren beurs te Leiden, 's Woensdags is daar bloemenmarkt, en langs de boorden van de Rijn groentenmarkt. Het was Italiaans-warm met boven de muzi kale torenbloem van het stadhuis een pracht van een donderkop van wazig - blauw Carrarisch marmer. De nijvere bijen van huisvrouwen zoemden langs de kool en de komkommers en waren Italiaans-zonnig gekleed. Het was er druk en gezellig en interessant, 't Was volkomen buitenlands - binnenlands. In opperbeste stemming en niet tot kniezen geneigd, vroegen we ons toch wel af, hoeveel Leidenaars en aanver wanten, die straks bij drommen het buitenland gaan bewónderen, de kunst verstonden het binnenland buiten lands te bekijken. Het is maar een klein kunstje, maar je hebt er groot plezier van ook in het buitenland! LEIDSE BIOSCOPEN Camera: De man, die verdwijnen moest (14 jaar) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: De gele tijger van Bangkok (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Derek Flint (14 jaar) Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De liefde van een blondje (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u«r Trianon: What's new Pussycat? (18 jaar) Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur Rex: Kindar de onkwetsbare (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT In het bijzonder fraaie, oude (ver nieuwde) décor zou een culturele ver rijking aan de binnenstad kunnen wor den toegevoegd. Een miniatuur open luchttheater (Shakespeare) lijkt hier zeker geen gek idee. Enige tijd geleden nog kantoorruimten, thans op weg naar de oude staat in vroeger eeuwen: een binnenplaatsje, gelegen tussen blootgelegde gevels van een opmerkelijke architectonische kwaliteit. Tijdens graafwerkzaamheden bij het bouwen van een kelder worden nog steeds oude voorwerpen gevonden de grond, waarop in het begin der middeleeuwen de oudste Leidse vesti gingen stonden. Hier wordt een stuk van een z.g. Ardeivnenkruik getoond De kruik, die waarschijnlijk stamt uit de dertiende eeuw, had aan de onder kant een bolle vorm, zodat hij zeer wankel stond. Om de kruik te laten staan kneedden de vervaardigers i van met hun duimen (de vingeraf drukken zijn nog zichtbaar) „tenen" in dp onderrand. Resten gevonden van de Vlaardingencultuur Leuke surprise voor Vaderdag... Gezellige ierpul inhoud een prima HERENZAKDOEK slechts Haarlemmerstraat 172—174—179 Herenstraat 9 Leiden MIDZA ADVERTENTIE STANDVOETBEKER- EN KLOKBEKERFASEN De laatste opgravingen onder Voor schoten van mej. W. H- Metz van het Instituut voor prae- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam, zijn af gesloten. Het onderzochte terrein be vond zich in plan Bosgeest bij de Ka- rel Doormanlaan. De. bekende amateur- archeoloog, de heer Chr. Eggink te Voorschoten, ontdekte in een put voor een riool xersehillende pre-historische voorwerpen en dat was aanleiding voor het instituut voor pre- en protohistorie een nader onderzoek ln te stellen. Het betrof ditmaal een statigrafisch onderzoek van de tijdens de vooraf gaande opgravingscampagne vastgestel de depressie in de oude duinen. Nadat door een dragline de bovengrond van de grote werkput was vehwijderd en een smalle sleuf voor de depressei langs was getrokken, werd het aldus ontstane profiel geleidelijk achteruitgezet, waar bij de vondsten per laag verzameld wer- VI aardingen-cultuur. De onderstae lagen bleken alleen ma teriaal van de Vla-cultuur te bevatten, aan aardewerk o.a. grote hard gebak ken, sterk met kwartsgruls verschaal de, doorgaans zwartgrijze tot zwarte potten met knobbels, putjes en gaatjes onder de rand, rgamenten van versierde en onvesierde bakplaten, een fragment van een pijlpunt, een fragment en af slagen van bijlen, voorts een halve git- kraal en stukjes ruw git. Boven dit lagenpakket bevond zich een laag met gedevolueerde Vla-cera- miek (zacht gebakken okerkleurig, met aardewerkverschraling), naast vrij veel scherven van standvoetbekers en svb- gebruiksaardewerk Hierboven bevond zich een laag met eveneens gedevolueerde Vla-cerainiek, nu echter samengaand met scherven van hybride klokbekers. Op grond van deze stratigrafische ob servaties kan thans de Vla-cultuur in Voorschoten worden verdeeld in drie (a) een pre-stanvoetbekerfase b) een gedevolueerde) fase', contem porain met svb, gevolgd door c) een (verder gedevolueerde) fase, gelijktijdig met de klokbeker 2-II-b. Vooral in de venige lagen werden tall rijke dierbotten stuk geslagen om het merg er uit te halen aangetrof fen (van hert, ree, hond. rund, varken, schaap/geit, voorts de tand van een potvis, huidverbeningen van steur en oesterschelpen), kennelijk maaltjjdres- ten van de neolithische bewoners. Be studering van het botmatriaal kan ge gevens verschaffen over de verhouding tussen jacht en veeteelt in de voedsel voorziening van de dragers der Vla- resp. svb-culturen. en de vervaardi gers van de 2-II b-klokbekers. Een voor lopig palynologisch onderzoek van de verschillende lager verschafte geevens over het milieu ter plaatse tijdens de neolithische occupatie: op de zandrug- gen een vrij dichte beroeiing van eiken, waartussen iep, es en linde met aan de randen hazelaars, in de depressies vor ming van rietzeggeveen, gevolgd door broekveen (els, berk, wilg). Naarmate de depressie opgevolgd raakte met veen en stuifzand, vond geen veenvorming meer plaats. In plaats daarvan ontston den humeuze banden tengevolge van (tijdelijke) begroeiing. Het voorkomen van pollenkorrels van granen, smalbla dige weegbree, zuring, bijvoet, ganze- voetachtigen en samengesteldbloemlgen wijst op het uitoefenen van landbowu en veeteelt. Dit geldt zowel voor de Vla- els voor de svb-cultuur. De gro te hoeveelheid houtskoolpartikels onder in de laag met de cvb-scherven kan ver oorzaakt zijn door platbranden van bos teneinde open terrein te verkrijgen voor het uitoefenen van landbouw en vee teelt. C14-daterlngen van veen. houts kool. eventueel ook van dierbotten, kun nen de waargenomen chronologische In deling weUloht nader adstrueren. KORRELTJE De man, die te oud is om te leren, is waarschijnlijk altijd te oud geweest MARKTBERICHTEN LEIDSCHENDAM, 16 juni. Eieren Aangevoerd waren 79500 kippe- eieren, welke werden verhandeld als volgt: 2700 eieren no. 0 f 15.25-f 16.25, 9600 no. 1 13.50-14.80, 23500 no. 2 11.15- 12.70, 17900 no. 3 9.60-10.30, 18400 no. 4 8.00-8.45, 5000 no. 5 7.00-7.50. 900 no. 6 6.85-7.00, 600 no. 7 5,50-5.80, 900 kneus 6.00-7.00, 125 eende-eieren 11.25-12.05. ROELOFARENDSVEEN, 16 juni, Bloemen Am. Anjers: Sim Rose 5 11; Sim Rood 510: Sim Wit 1112, Sim Arthur 610; Keefer 910; Fa tah Dibah 14; Princess Ann 710; Harvest Moon 11; Scania 12; Rozen 2 19; Violieren 37; Lelies 21 per st.; Snijgroen 4369; Brodiea 4270; Izia 2125; Esther Read 1241; Wirrals Suprème 3267; Freesia 3857; Sta- tice 3841; Anemonen 59; Lathyrus 2032; Irissen 2070; Campanula 21 44; Ornithogalum 3565; Dahlia's 751.20; Duizendschoon 2248; Achil lea 4048; Bruidsanjers 914; Koren bloemen 2326; Colvilleis Rose Mane 5054; The Bride 5582; Robinette 65; Amanada 651.0; Spitfore 5070; Nymph 1.30; Wilhelmina 4585; Oran ge Queen 1.501.55; Alba 5885 p. boi. ROELOFARENDSVEEN, 16 juni, Aardbeien, 2Vt ons doos 2744; idem afw. 11—26. RIJNSBURG, 16 juni. Bloemen Am. Anjers: Sim rood, Sim rose, Sim wit en div. Anjers gemiddeld 900-1500, Nymph 2200-2400, Charme 1100-1200, Colvillei 800-1100, Eremurus 2800-3000, Pioenen 1600-1800, le srt. Pyramidales 1100-1200, le srt. Ester Read 400-500 alles p. 100, Engelse Irissen 50-70, Iris- I sen: Prof. Blaauw 80, Imperator 40-50, Duizendschoon 30-40, Lathyrus 20-30 p. bos, Gerbera 15-20 p. stuk, Lelies i 22-24 p. kelk.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3