VIJFTIG JAAR ZITTEN Weggelaar nooit met kwam hart klachten bij mij PROCES INHOUDING 2 PROCENT Proef in Sneek werd opvallend succes mmjmm BOUWVAKKERSNAAR UITVAART COLLEGA Onderwereld veegt eigen straatje schoon Amsterdams Stedelijk Museum geeft een overzicht van Sterkte politie nu voldoende om bevolking te beschermen STOELEN OM NAAR TE KIJKEN V.S.-vliegtuigen gaan' Frankrijk verlaten pONDERDAG 18 JUNI 1986 DE T.EIDSE COURANT PAGINA B (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tegen de Stichting Vakantiefond» Bouwnijverheid is een civiele procedure aangespannen in ver band met de inhouding van twee pro cent van de vakantieuitkering voer on georganiseerden. Deze inhouding I» aan leiding geweest tot het houden van een protestdemonstratie van bouwvakarbei ders in Amsterdam, die de afgelopen dagen tot grote moeilijkheden heeft ge leid. Namens een ongeorganiseerde Am sterdamse bouwvakarbeider heeft de Amsterdamse advocaat mr. L. Mok een verzoekschrift ingediend bij de kanton rechter om te bepalen dat de inhouding van twee procent in strjjd is met de wet op de collectieve arbeidsovereenkom sten. Mr. Mok verwacht dat de zaak niet eerder dan volgende week vrijdag In behandeling kan komen. Daarna zal vermoedelijk de Stichting Vakantiefonds de tijd krijgen voor het formuleren van een antwoord. Deze hele procedure zal schriftelijk geschieden, waardoor de zaak kan uitlopen tot 4 maanden of een half jaar. Voor het voeren van een kort geding komt deze kwestie niet in aan merking. Huisarts i Verklaring Korlaar onwaar Nieutce sectie prof. Wagen voort (Van onze verslaggever) AMSTERDAM De huisarts van de maandagavond bij de protestdemonstra tie gestorven heer J. Weggelaar, heeft met klem tegengesproken, dat hy tegen over familieleden van de omgekomene zou hebben verklaard, dat de bouwvak ker nooit iets aan zijn hart had geman keerd. De verklaring die de heer A. A. Korlaar. voorzitter van de algemene bond van werkers in de bouwnijverheid, in een televisie-interview heeft afgelegd, berust op onwaarheid, aldus de huis arts, de heer W. J. P. Wijermans. De overleden bouwvakker blijkt zijn „Komt u maandag maar", had mevrouw J. de Vries, Troelstra- kade 6 in Sneek, gezegd. En daai waren zij dan, de dames van hei Sunil teamom te laten zien hoe stralend wit Sunil wast. De be wijzen kwamen snel... uit de was machine van mevrouw De Vries, uit het sop van Sunil: witter katoen, linnen, nylon. Alles was zo opvallend veel witter dat mevrouw De Vries op slag beloofde een trouwe Sunilgebruikster te worden. Probeert u het ook maar eens! Ordebewaarders aan gesteld (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Driehonderd bouw vakarbeiders hebben gisteravond tijdens een bewogen vergadering in de Amster damse feestzaal De Leeuw besloten om massaal de begrafenis van metselaar Weggelaar bij te wonen. Na overleg met de familie is overeengekomen om vrijdagmiddag om half twee bijeen te komen bij het huis van het overledene In de Amsterdamse Jordaan en vandaar ln een stille stoet achter de baar naar 't kerkhof Vredehof te trekken. In de stoet zullen bloemen worden meegedragen. In de afgelopen dagen ls voor de nabestaanden 11.000 gulden via een spontane inzameling bij eengebracht. Inmiddels heeft het Am sterdamse Bouwvakcomité een aantal geselecteerde leden aangewezen als or- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Ook de onge kroonde koningen van Amsterdams rosse stadskwartier achter de belegerde Dam mengden zich gisteravond met groot machtsvertoon in de strijd tussen straatschenders en politie. De jongeren, die zich ln hun morsig rijk waagden, werden door eigen knokploegen opge wacht en mest vuisten, boksbeugels en stokken bewerkt. Uitgangspunt voor deze afstraffingen was niet zozeer de loyaliteit tegenover het gezag maar de angst dat de klad zal komen in hun „business". Toen de joelende hordes zich van Dam en Beurs plein naar de Burgwallen begaven, ach tervolgd door bereden agenten van de rijkspolitie en marechaussee, namen zij, evenals in de strijd tussen nozems en politie in 1957, spontaan het initiatief hun lucratieve zaken met een eigen leger van krachtpatsers te beschermen. Op vele punten kwam het tot een bloe dig treffen tussen de Wallenkoningen en de vluchtende jongeren. In de smalle Sint-Janssteeg werd een naar schatting 16-jarige jongen door drie mannen opge. wacht, tegen de muur gezet en met bijna middeleeuwse barbaarsheid ge stenigd. De politie hield zich verre van deze activiteiten en beperkte zich tot lijdzaam toekijken op veilige afstand. decommissarissen. Zij zullen onopvallend ln de stoet meelopen en elk begin van een exces in de kiem smoren. Klaas Stap horst, die de vergadering voorzat, deel de na afloop mee, dat bij hem en zijn mede-bestuursleden de angst voor orde verstoring bijzonder groot is. Alle maatregelen die denkbaar zijn zullen dan ook tevoren genomen worden om de beschamende taferelen van maan dag en dinsdag te voorkomen, zei hij. De 300 afgevaardigden stonden unaniem achter de richtlijnen die hij namens het hele bestuur aan de vergadering voor legde. Een voorstel om na afloop van de vergadering naar het NW-gebouw te Slotermeer te trekken en daar te demon streren werd door de aanwezigen weg gehoond. „Wij streven immers naar een heid", zei Staphorst, „wat overigens niet wegneemt dat wij blijven zullen protes teren, maar dan met de rechtmatige mlddeLen die ons ten dienste staan. huisarts daarentegen verscheidene Ja ren niet te1 hebben geraadpleegd. Ook vroeger heeft hij tegenover zijn arts nooit klachten kenbaar gemaakt, die op een hartafwijking wezen. De heer Wij ermans heeft er zich in een verklaring tot de familieleden van de overleden bouwvakker toe beperkt, dat hem geen enkele aanwijzing bekend is dat de heer Weggelaar hartklachten had. Hij heeft er echter eveneens met nadruk op ge wezen, dat een hartafwijking zich plot seling en zeer verrassend kan openba ren. De huisarts heeft dus in geen enkel opzicht de verklaring van dr. Zeldenrust over dienB sectie op de overleden bouw vakker tegengesproken of zelfs maar in twijfel getrokken. Nieuwe sectie Inmiddels is door de familie van de heer Weggelaar een nieuwe sectie aan gevraagd. Dit is gisteren geschied door prof. dr. C. A. Wagenvoort, hoogleraar ln de ziektekundige ontleedkunde en ge rechtelijke geneeskunde aan de univer siteit van Amsterdam. Over de uitslag kan hü nog geen inlichtingen geven, dit volgens afspraken met de justitie. Door deze procedure is het nu ook mogelijk, dat de rechter-commissaris mensen kan horen die zeggen te hebben gezien dat de heer Weggelaar werd neergeslagen en anderen die zeggen dat hij door een polltie-auto is aangereden. Onze Juridische medewerker tekent hierbij nog aan: de juridische beteke nis van een nieuwe sectie is geen an dere, dan een bijdrage te leveren voor het bewijs in de strafzaak, die mogelijk naar aanleiding van de dood van de heer Weggelaar zal worden aangespan nen. Het kan overigens praktisch uitge sloten worden geacht, dat het nieuwe rapport wat de hoofdlijnen betreft zal afwijken van dat van dr. Zeldenrust. Mochten andere factoren val tegen straatstenen, kei tegen hoofd, slag van een gummiknuppel) een rol hebben ge speeld bij de dood, dan zouden ze bij de eerste sectie door dr. Zeldenrust naar voren zijn gekomen. Wie ooit een sectie heeft meegemaakt hetgeen voor een leek beslist geen aangenaam schouw spel is weet dat dit gebeurt met een grondigheid, waarvan men zich wel eens afvraagt waarvoor ze dient. De klein ste wondjes of afwijkingen, zowel inwen dig als uitwendig worden in het sectie rapport vastgelegd. Afrika, bestaande uit uitgehold stamstuk met plat zitstuk. Verschil lende ontwerpers hebben zich door dit soort volks kunst laten inspireren. 2 terugvorderen Voorts is besloten om de leden te ad viseren de vakantiebonnen conform de nieuwe voorschriften aangetekend op te sturen en na verzilvering de Ingehouden 2 procent bij de patroons terug te vorde- Het comité is bijzonder verheugd dat het de bouwvakarbeiders gisteren in de hand heeft kunnen houden en dat ze In I plaats van naar de Dam naar de Wees- perstraat zijn gekomen om te vergade- Koningin besprak provofenoineen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Groningse hoog leraar in de criminologie, prof. dr. W. Buikhuizen, de man die 't woord „provo" uitvond, heeft koningin Juliana afgelo pen zondag op haar verzoek op paleis Soestdijk zi]n visie gegeven op het provo- verschtJnscl ln Nederland. Dit gesprek droeg een.strikt particulier karakter. Zoals bekend promoveerde prof. Buikhuizen vorig jaar te Utrecht in de sociale wetenschappen op "n proefschrift over de achtergronden van het nozem gedrag. Minister-president Cals liet zich onlangs door de Amsterdamse provoleider Bernard de Vries, thans gemeenteraads lid te Amsterdam, over het provo-feno meen inlichten. Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Nu de Amster damse politie versterkt is met rijkspoli tie en marechaussee is de sterkte van het politiekorps zeker voldoende om de bevolking bescherming te geven. Nu kunnen zij de zaak ln bedwang hou den", aldus burgemeester Van Hali in een interview voor de televisie. Mr. Van Hall sprak de hoop uit dat diegenen die dinsdag bezig zijn geweest hun eigen stad te vernielen tot bezinning zullen ko men. Hiermee stelde burgemeester Van Hall vast dat het verloop van de moei lijkheden het gevolg Is van de onderbe zetting van het .Amsterdamse polltie- De burgemeester zei dat zonder de steun van de Amsterdammers het her stel van een redelijke toestand niet kan worden bereikt. Dit geldt ook voor de vele Amsterdammers die uit nieuwsgie righeid gaan kijken. „Die mensen ma ken het de politie het allermoeilijkst". Wanneer, aldus burgemeester Van Hall. de op dat moment beschikbare 30 politiemensen waren uitgerukt naar de ongeregeldheden dinsdagmorgen bij het gebouw van „De Telegraaf", dan hadden zij zich waarschijnlijk alleen met ge bruik van vuurwapens kunnen handha ven tegen de duizend tot vijftienhonderd mensen die zich toen op de Nieuwezijds Voorburgwal hadden verzameld. Dan waren de gevolgen waarschijnlijk veel erger geweest. We moesten eerst vol doende mensen hebben. De agenten, die de nacht tevoren dienst hadden gedaan moesten van thuis worden opgeroepen, aldus de burgemeester. (Van onze Amsterdamse redacteur) Uitneembare stoeiuit AMSTERDAM De titel „Vijftig jaar zitten" hoeft mensen met een slecht ge weten niet af te schrikken, want zij slaat op geen enkel strafrechtelijk ver schijnsel het is slechts de noemer waaronder het Stedelijk Museum te Amsterdam een expositie bijeen heeft gebracht, gewijd aan de ontwikkeling van de stoel in de laatste halve eeuw. Inhakend op het gezegde van onze nationale pionier op het gebied van de binnenhuiskunst, Gerrit Rietveld, dat „zitten ook een werkwoord is", ver klaren de samenstellers in de proloog op de catalogus: „Wij willen laten zien, hoe dit werkwoord de laatste vijftig jaar is vervoegd". Honderdachtenzestig meubels dus, die variëren van de betrijpte „zorg" onzer vaderen tot het gestroomlijnde aluminium en rendiervel. waaruit een Justa Mas- beck fauteuils componeert. Helaas belet de straffe hand der suppoosten, dat men ze allemaal even uitprobeert. Of mis schien maar goed, want het is de vraag, of het uitgekiende model van tegen woordig qua comfort wel kan wedijveren met de verguisde crapauds, wier pluche als de omarming was van een misschien niet al te mooie, maar wel erg lieve vrouw. „Zitten is een werkwoord" lijkt bij het beschouwen van sommige creaties in zoverre waar, dat men zijn handen vol zal hebben aan het bewaren van enig evenwicht. „Dit zijn geen stoelen om in uit te rusten, maar om naar te kijken", realiseert men zich met een gevoel, dat iets van onbehagen weg heeft. Nog een stap verder en de zaak staat helemaal op zijn kop dan nodigt de directie van het Stedelijk Museum ons uit voor een expositie, waarbij men be leefd verzocht wordt, op de schilderijen plaats te nemen. Persoonlijk vinden wij, dat de stoel er is, om ons tijdelijk te verlossen van Schommelstoel ,JSureka.", riet leer, uit 1960. Ontwerp van Italiaan Giovanni Travasa. het verticale zwoegen, waartoe i de hand gelopen evolutie de mensheid heeft veroordeeld. Het meubel vervult deze functie weliswaar niet zo goed als een bed, maar, mits hij gemakkelijk zit, is het een aardig compromis. De vorm is secundair het lekkere onder- uitzakken of <bij eet- en bureaustoelen) de leuning, die zich aanpast aan de eisen van de rug, komen op de eerste plaats. Welnu: zitmeubels, die op deze gedachte geïnspireerd zijn. blijken in het Stede lijk Museum bepaald niet de meerderheid te vormen. De baanbrekers De samenstellers zijn zich van hun beperking bewust. „We zitten er niet over in, dat we niet volledig zijn", schrijven ze. „Er bestaan talloze vormen van zitten, maar de expositie bepaalt zich, op een enkele uitzondering na, tot stoelen en krukjes, gebruikt in directe relatie met het interieur. Bouwkunst en meubelkunst zijn ln hun ontwikkeling onverbrekelijk met elkaar verbonden. Had het meubel ten opzichte van de architectuur dikwijls een achterstand, door de grotere communicatiemogelijk heden is hiervan nauwelijks meer sprake". De zaak is daarmee wel duide lijk „Vijftig jaar zitten" wil vooral de isselwerking laten zien, die architect n meubelontwerper de laatste vijftig jaar op elkaar hebben uitgeoefend, voor r zij al niet tot een twee-eenheid Gemak vaak ondergeschikt aan de vorm (Mies van der Rohe, Le Corbusier, om de meest sprekende voorbeelden te noe men) waren samengesmolten. Niet de mannen zijn aan het woord, die uw nieuwe flatje wel even van stoelen zul len voorzien, maar de pioniers, de baan brekers, de hervormers met een grote H, voor wie een gebouw allereerst een plastiek in de ruimte is en een stoel idem dito, zij 't op kleinere schaal, Zomin als het de gewone sterveling gegeven is, in de beurs van Berlage te wonen, zomin maakte Le Corbusier zijn chaise-longue van verchroomd staal bekleed met veu len, voor hém. Veeleer heeft men te doen met prototypes, experimenten, uitdagin gen een tasten naar nieuwe vormen, nieuwe materialen, nieuwe principen. Leerzame uren Wie „Vijftig jaar zitten" met deze ogen bekijkt, gaat enkele leerzame uren tege moet. Hij ziet Rietveld worstelen met Lijk gevonden van Starfighterpiloot DEN HELDER. Het lichaam van de tweede maandagmiddag verongelukte Starfighterpiloot, de 27-jarige eerste luitenant Ditmar Treppe uit Ingolstadt in Beieren, is gisteren gevonden op de vlakte van Ooster-Bierum, zes kilometer van de plaats, waar ook de andere Star- fighter verongelukte. Het lijk van de piloot werd aangetroffen in de cockpit van de Starfighter, waarvan het wrak werd gevonden door het motorschip „Texelstroom" van het loodswezen ln Harlingen. Verhuizing naar W est-Duitsland WASHINGTON (Reuter-UPI) Twee squadrons Amerikaanse transportvliegtui gen 32 toestellen worden vóór 1 sep tember van de Franse basis Evreux over- Om zich te beschermen tegen de stenen, die gisteravond weer naar hen werden gegooid, maakte de marechaussee gebruik va% wapen schilden. gebracht naar de Britse basis .Mildenhall. Dit is door de Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, meegedeeld. Als gevolg van Frankrijks terugtrekking uit het geïntegreerde NAVO-bevel zullen munitie en uitrusting uit Frankrijk naar andere NAVO-landen worden gebrach', voornamelijk naar West-Dultsland. Bin nen niet al te lange tijd worden ook zes squadrons Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen i ongeveer 90 stuks) van Frankrijk naar elders overgebracht. Met Ingang van 1 augustus zullen geen gezinsleden van Amerikaanse militairen en van ambtenaren van het departement van Defensie meer uit de V.S. naar Frankrijk reizen. Minister McNamara zei op een pere conferentie dat over de terugtrekking van het Amerikaanse militaire personeel uit Frankrijk nog met de Fransp regering moet worden onderhandeld. Hij schatte dtt personeel op 30.000 man. me 37.000 ge zinsleden Frankrijk heeft bevestigd dat het me' ingang van 1 juli zijn luchtmachtonder- delen uit Duitsland zal terugtrekken. De permanente NAVO-raad Ir Parijs heeft hier snel op gereageerd met een aantal noodmaatregelen. Eén van deze is' het beslui* op 1 juli de permanente NAVO- groep in Washington, betaande uit ver tegenwoordigers van de Britse. Ameri kaanse en Franse chefs van staven, op 'e heffen. De permanente groep zaJ vervangen worden door een geïntegreerde Interna tionale militaire staf. waartoe de NAVO- ministerraad vorige week in Brussel heef* besloten. Ghanese pond ingetrokken AKKRA (Reuter). Naar de Bank van Ghana heeft bekendgemaakt, aal het Ghanese pond worden Ingetrokken en zullen de bankbiljetten en munten vanaf 17 september dit Jaar geen wettige be taalmiddelen meer sijn. t krukjes uit polyesterin 'jorpe.n door de Japanner Sori Yanagi. de techniek van het geplakte hout en hij realiseert zich dankbaar, dat diens po gingen 'n geheel onbekende weg openden voor de industrie van de „confectie- meubelen", waarvan wij in meerderheid voor ons woongenot afhangen. Hij ziet het stomen en buigen van hout op komen, de ambachtelijk gemaakte stoe len uit Scandinavië verschijnen en de ronde stalen buis zün intrede doen. Hij ziet aluminium tot frame gebogen worden en hij ziet, hoe de kunststoffenindustrie na de oorlog het materiaal begint te leveren voor stoelen, die eenvoudig van vorm zijn, laag in prijs, gemakkelijk verplaatsbaar en weinig veeleisend op het stuk van ruimte. Hij ziet de architect verdrongen worden door de industriële ontwerper met als winstpunt: een grotere utiliteit. En vooral ziet hij. hoe al deze stromingen, al deze ontwikkelingen, niet hebben nagelaten, de massa-Industrie mee le slepen, te inspireren, te dwingen in de richting van het eigentijdse. Veel van wat het Stedelijk Museum toont, is achterhaald of heeft nooit een kans gekregen. Maatstaf voor het begrip „zitten" is nu eenmaal een lichaamsdeel dat aanzienlijk lager zit dan het oog en ook heel andere eisen stelt. Anderzijds ontbreken talloze meubels, die comfor tabel zijn zonder te zondigen tegen de moderne schoonheidswetten. Wel bewijst de expositie dit: de smaakvolle, gemakke lijke stoelen, die men tegenwoordig in iedere meubelzaak vindt en die binnen het bereik van elke beurs vallen, zouden er niet zijn zonder het zoeken en tasten der groten. Zij hebben het old finish en de pluche uit onze woonkamers geban nen. Dat is iets. om dankbaar voor te Moskou ziet nog obstakels voor gesprek met Rome MOSKOU (KNP) Patriarch Alexej van Moskou heeft zich in een Inter view ln het blad van het orthodox pa triarchaat niet zo optimistisch uitgela ten over het gesprek niet Rome. Welis waar constateert h(j een verbetering in de onderlinge betrekkingen maar meent toch, dat er met name aan katholieke zijde nog heel wat gebeuren moet. Van de conciliebesluiten zei hij, dat „deze ln het algemeen nog de geest van het Rooms centralisme ademen." Gevraagd naar de huidige stand van de dialoog tussèn Orthodoxie en Rome zei de patriarch, dat deze zich ln het stadium der wederzijdse vriendschap be vindt. Het hangt volgens hem nu hele maal van Rome af, of het tot een theolo gisch gesprek op basis van gelijkheid zal komen. Volgens de patriarch dient Rome elk „vertoon", dat de orthodoxie zou kun nen kwetsen, achterwege te laten. Hij doelde vooral op de kwestie der unia- ten en op het proselytisme. Pater Wenger, medewerker van La Crolx en goed kenner van het christe lijk oosten tekent bij dit interview aan, dat het de eerste keer is, dat Moskou zich officieel uitspreekt over de dialoog met Rome. Bovendien wijst hy erop. dat de patriarch ondanks diens verwij zing naar obstakels en moeiiyke punten, zijn oproep tot dialoog met Rome staan de houdt. Paus uitgenodigd voor bezoek aan Indonesië ROME (A.F.P). Pau» Paulus VI i» uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië, zo heeft de Indonesische ambassade m Rome bekend gemaakt. De uitnodiging werd namen.» presi dent Soekarno gedaan door de Indone- sieohe minister van Landbouw, Frans Seda, die maandag een bezoek bracht aan de Paus. Volgens Vaticaanse kringen is nog niet bekend of de Paus de invitatie zal aanvaarden Op de audiëntie verklaarde hij, dat Indonesië nu een „stabiliserende factor in Zuidwest-Azië is en daardoor een belangrijke missie heeft bij het handhaven van de vrede in de wereld". Vernietiging bevolen van grammofoonplaat DUSSELDORF Reuteri -- Een hof van beroep ln Diisseldorf heeft de ver nietiging gelast van alle exemplaren van een grammofoonplaat, die beledigend wordt geacht voor wijlen sir Winston Churchill en andere Britse politieke fi guren uit de periode van de Jongste wereldoorlog. De plaat draagt de titel „Verzoekoonoert voor de weermacht". De openbare aanklager had bezwaar tegen een bepaald lied dat daarin voorkomt, namelijk „In Egeland woont een leugen- lord", een nazi-propagandalied waarin Churchill wordt afgeschilderd als een bange charlatan-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5