Fantasievolle voorstelling van een verjongde Warenar n Ton Lutz regisseert en speelt hoofdrol Voor tweede maal in Festival: Haydns Le Pescatrici Dank zij Russische gastsolisten: GISELLE OP FESTIYALPEIL Petroesjka haalde het niet VOOR VADER.... Uw fotobedrijf DE GRAAFF Holland Festival DONDERDAG 16 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT NEDERLANDSE TONEEL MANIFESTATIE ton Lutz, die Indertijd de stoot gaf tot de instelling van de Nederlandse Toneelmanifestatie als onderdeel van het Holland Festival, heeft deze in de laatste jaren wat kwijnende affaire gisteravond misschien weer nieuw leven ingeblazen. In 1957 regisseerde bij immers „Moortje" van Brederp; nu was zijn keuze geevallen op de literaire tegenhanger daarvan: „Ware nar" van P. C. Hooft, dat eigenlijk in navolging van Bredero's komedie is ontstaan. Bij de eerste opvoering van dit stuk in de Stadsschouwburg te Eindhoven (tevens 'n feestelijke openingsvoorstelling voor de afdeling toneel van het Holland Festival), bleek, dat Hooft in zijn enige poging om tot een blijspel te komen, beslist niet zijn grootste meesterwerk heeft gerealiseerd. Het stuk is een bewerking van een komedie van Plautus, waarbij Hooft (in navolging van Bredero overigens) het gegeven overbracht naar zijn vaderstad en het geheel aldus plaatste tegen een Amsterdamse achtergrond, die vreemd genoeg ook in deze dagen nog verrassend actuele kanten blijkt te bezitten, getuige een aantal opmerkingen over met stenen gooiende jongelieden op het Damrak en failliet rakende bankiers. De constructie van het blijspel kan men niet bepaald helder noemen en Hooft heeft zich soms wel in zeer vreemde bochten moeten wringen om vast te kunnen houden aan de grap waarop het hele stuk is gebaseerd: de dochter van een vrek om wie op één dag twee mannen komen dingen, trouwt en bevalt op dezelfde dag van een kind. De vrek is ondertussen ook nog zijn pot met geld kwijtgeraakt; als h(j die terugkrijgt, wil hij hem niet meer hebben. Voor die omslag in zijn karakter ontbreekt elke redelijke motivering. Hertaald Nu ging het Hooft niet o>m de psychologie van zijn personen. Hij heeft een typisch volksstuk geschreven (hetgeen voor dit aristocratisch heerschap al een bijzonderheid te noemen is), een stuk vol rumoer en drukte, vol grappen en kluchtigheden. Het dient slechts tot vermaak Hooft pretendeert verder niets. Terecht heeft Ton Lutz dan ook een opdracht verstrekt aan Ernst v. Altena, 't stuk te herschrijven, hetgeen volgens de bewerker zelf neerkwam op een proces, gelijk aan het verwijderen van vernislagen op oude schilderijen, zodat die weer tot leven komen. Toch is Ernst van Altena niet geheel geslaagd bleven nog enkele passages over, waarin nog vrij veel zinsneden niet aanspreken. Misschien dus toch nog te veel respect voor HooftOver het algemeen Voor de aankleding heeft Ton Lutz opnieuw samengewerkt met ontwerper Nicolaas Wijnberg, hetgeen resulteerde in een zeer intelligent, helder toneelbeeld, waarin, temidden van drie witte wanden een fijn, popperig realistisch Amsterdams huisje, dat steeds op een andere manier werd gebruikt. Daardoor en door de prachtige stijlvolle kostuums was het een feest naar deze voorstelling te kijken. Fantasievol Regisseur Ton Lutz speelde zelf de hoofdrol van Warenar, waar hij met veel komedianteske middelen een uiterst fantasievolle karikatuur van maakte. Hij speelde reeds helemaal op zijn publiek iets waar Reym Nel| Koppen fïeertuld Mimi Boesnach Rykert Henk Rtgter* Leekcr Jules Rnoyaards Caaper Allard van der Sch er Teeuwes Johan Kaar» Koksmaat Wim Poncia h(j zich in zijn regie ook op had toegelegd door de terzijdes sterk te benadrukken. Er werd opvallend knap gebruik gemaakt van de mogelijkheden, die geboden worden door een volledig leeg toneel, waar slechts één enkel element (het huisje) de aandacht vraagt. Dat leverde vaak een zeer boeiende mise-en-scène op, met als hoogtepunt een gesprek vol misverstanden tussen de vrek en de vader van zijn aanstaand kleinkind. Misschien bleek overigens in de rol van Ton Lutz zelf het duidelijkst wat hem als regisseur voor ogen moet hebben gestaan: een zwierige uitbundigheid in de presentatie door de acteur en tegelijk een verkneukelende glimlach op het toneel om de situaties waarin de personen terecht komen. Hierin werd de regisseur zeer goed gevolgd door Nell Koppen, die een waarachtige sloerie van een dienstmeid gestalte gaf, door Johan Kaart als een monsterachtig dwaze kok en door Jules Royaards als een geinige en vrolijke knecht Lecker. Verder mag men eveneens vermelden een sterke rol van Jules Croiset en de rollen van Mimi Boesnach, Els Bouwman en Allard van der Scheer. Henk Rigters zette een wel erg saai burgermannetje neer en Shireen Strooker (teruggehaald uit België) bracht de Mildheid (een zinnebeeldig persoon) uiterst reëel en gekund. Men had misschien kunnen wensen, dat alle moeite aan een betere zaak gespendeerd was geweest dan aan dit rammelende stukje van Hooft (die het overigens in slechts enkele dagen bij elkaar schreef); maar in ieder geval is er eens een gemakkelijk aanspreekbare voorstelling van een Nederlands klassiek stuk en dat is heel wat. De fraaie uitvoering van programma en affiche (beide verzorgd door Nicolaas Wijnberg) verhoogt de feestvreugde, die deze opvoering kenmerkt in niet geringe mate. JAN VERSTAPPEN. Gisteren is ook in Amsterdam het Hol land Festival begonnen: romantisch en menselijk. Het Nationaal Ballet combineerde het precies 125-jarige Giselle met het 70 jaar jongere Petroesjka. Een mensenleeftijd ver schil en toch zijn beide danswerken Het is geen gemakkelijke a klasiek standaardwerk als Zij hanteerden beiden een gespierde en duidelijke dramatiek; zij wisten wat ruimte op een podium betekent en zij namen het sentiment van het dorps meisje en het spookachtig spel van de geesten au sérieux. Vol ernst en met passend acteursbesef doorleefden zij hun rollen, die in de twee akten nog zo geheel verschillend zijn ook. Zodoende werd deze Giselle gelukkig geen afge stoft museumstuk, maar liet deze weer gave eens te meer blijken, dat de ro mantiek van de vorige eeuw beslist niet dood is. Technisch viel er natuurlijk bij-» zonder veel te genieten. De bij uitstek functionele muziek van Adam, door An- dré Presser met het uitstekend spelende Begeleidingsorkest nu eens gelukkig niet te snel genomen, eist een declama torische dans, waarvan echter de moei lijkheid ver uitgaat boven traditionele bedrevenheid. Alleen de beide Russen hadden er niet de minste moeite mee. Anatoli Nisnevitch, die zoals de meeste Slavische dansers meer ver dan hoog springt, was in het begin niet veel meer dan een stoere en sterke part ner, maar gaandeweg kreeg zijn lyriek meer bandbreedte en na Giselles waan zinscène spraken ook zijn bewegingen tot de volle mannenmaat van schuld en Natalia Makarova, die nog meer dan seres dan actrice is, is een snelle, loop- zuivere ballerina met een overmaat aati precisiewerk. Alle lijnen zijn volkomen gaaf de pirouettes sautées, haar fraaie arabesque allongée en de soepele Advertentie) Weg met de „witte muur"! Nu een echt glasparelscherm 130 x 130, zwart kader, op statief, le klas Amerik fabrikaat, voor de zeer speciale prijs van 58. of een FOTO/FILMZON, geheel compleet voor 69. Een goede projectie-tafel is ook niet te versmaden. Wij hebben heel mooie, al voor de ongelooflijk lage prys van 22.50 Leuke gevertjes voor de kleintjes: een super-8 AGFACOLORFILM met een gratis irilm- mensje, een kleurenfilm voor prachtige foto's (3.95—5.25)) een ZAK-VTEWER al vanaf ƒ2.70 en nog zoveel meer! BREESTRAAT 29, naast Trianon Giselle technisch en vooral dramatisch waar te maken, maar het Nationaal Ballet heeft zijn best gedaan. Voor de hoofdrollen Giselle en Albrecht waren eerste solisten van het Kirov Ballet uit Leningrad overgekomen. Er zullen misschien wel betere Russen zijn dat de prima ballerina Natalia Makarova en de danseur noble Anatoli Nisnevitch, maar het tweetal danste in elk geval op hoog festivalpei'l. als Hilarion, maar de speciaal ingelas te Boeren pas de deux door Calliope Venieris en Leo Ahonen viel enigszins tegen. Niet alleen omdat de danseres al direct ten val kwam, maar ook haar partner handhaafde af en toe met te zijn balans. En als het publiek gaat zien hoe moeilijk dubbele tours en l'air wel zijn, is de aardigheid eraf. Stravinsky's Petroesjka, Fokine bijzonder gevarieerde dansmid- delen vond, haalde geer festivalpeil. Een uitzondering maken we gaarne voor het orkest vooral de houtbla zers! dat deze geniale partituur haar scherp en klankvol realiseerde. Maar de podiumbevolking liet zich muzikaal overspoelen. Dit karakterballet is semblekunst en het corps de ballet moet evenwicht brengen tussen beeld en ge luid. De dans moet niet opzettelijk, maar natuurlijk uit de wir-war van personages voortvloeien. Het duo Stra- vinsky-Fokine vraagt om een plastische roes, om oerkracht en felle kleuren, om een Aziatisch panorama van pracht en praal. In Amsterdam bleven er giste ren nog te veel losse touwtjes hangen. De pas de neuf van d° voedsters, de pas de cinq van de koetsiers, de brood dronkenheid van de marktgangers op het winterse Admiraliteitsplein in St.-Pe tersburg, de lome sensualiteit Moor en 't sierlijke pizzicatogetrippel der Ballerina; 't was er allemaal, maar net niet volmaakt genoeg om geloof waardig te zijn. Nederland heeft eigen lijk sinds Aart Verstegen geen Pe troesjka meer gehad, die de schreeuw van de schim van deze Russische Jan Klaassen onthutsend hoorbaar maakte. Ronald Snijders was in de titelrol niet onvoldoende, zomin als Conrad Weetering als Moor. Calliope Venieris had als Ballerina ook hier geen gelukki ge avond. In de kamer van Petroesjka struikelde ze bijna en in de kamer de Moor zag ze kans om niet alleen de trompet kapot te trappen. alweer bijna over de kokosnoot van de Moor uit te glijden. Die onrust was ook bij de anderen merkbaar. De beer hield zijn eigen ritme aan en lette in het geheel niet op het sjokkerige or kest en dat er zodoende van het plas tisch leidmotief der tragische, clownes ke bezetenheid niet voldoende zaal- waarts kwam. is duidelijk. Petroesjka's geest is de zaagselpop helaas niet ont stegen. D-y Scene uit Gisella. ballottés, die zij met Albrecht danst. Haar scala van mimische mogelijkhe den is niet onbegrensd, maar zij danste in elk geval in het besef, dat van haar choreografie niet mag worden afgewe ken. Deze passen en combinaties liggen vast, evenals de noten, die Mozart de coloratuursorpaan in de rol van de Ko ningin van de Nacht in zijn Zauberflöte in de mond legt. Het werd zodoende 'n subtiel werkstuk van vrouwelijke thea- terkundt, al hebben wij in het verleden wel emotioneler Giselles gezien. Het corps de ballet, dat in I nog te weinig acteerde, voelde zich in het bal let blanc van II beter thuis. Natalia Or- lowskaja, die deze Giselle heeft inge studeerd, heeft het Nationaal Ballet in elk geval bijgebracht wat épaulement wil zeggen. De bewegingen zijn er ron der en soepeler van geworden. In de bij rollen voldeed Conrad van de Weetering camisa van de schrijver Lauro Ol- s in Spanje zelf verboden. Het heeft de migratie van Spaanse arbeiders tot onderwerp. Ze hebben geen geld om een hemd te kopen en trekken naar het bui tenland om wat te verdienen. De Spanjaarden hebben de voorstel ling zelf voorbereid. Morele steun ver leende alleen de vereniging Democra tie voor Spanje. Regisseur is de' heer F. M. Lorda, een medewerker van de Wereldomroep. De Nederlandse Televi sie Stichting stelde decors beschikbaar. Met het instuderen werd een half jaar geleden begonnen. Enkele medespelen den kunnen niet lezen. Door recente toezeggingen van Rus sische musea en van het Metropolitan Museum te New-York heeft de Gabriël Metsutentoonstelling in de Lakenhal te Leiden ten zeerste aan belangrijkheid gewonnen. De tentoonstelling wordt ge opend op 22 juni en zal tot 5 september Er bestaat zeer grote belangstelling voor de voorstellingen van „Warenar" en voor het optreden van Marcel Marceau tijdens het Holland Festival. In Nijmegen zijn beide voorstellingen reeds uitver kocht. Men heeft gepoogd het aantal voorstellingen alsnog uit te breiden, doch dit ia niet mogelijk gebleken. Spanjaarden spelen in eigen land verboden spel UTRECHT (ANP) In Utrecht wo nende Spaanse arbeiders, verenigd ie de 100 leden tellende vereniging Liber- tad y Cultura (Vrijheid en Cultuur) ge ven op 25 juni in het N.V. Huis te Utrecht een voorstelling van het toneel stuk La Spaanse het hemdZestien a vrouwen spelen er hun leider Lino Cal- Johnny St. Cyr ongeneeslijk ziek LOS ANGELES (UPI) Johnny St.- Cyr, 76 jaar, een der kopstukken uit een vroeger tijdperk van de jazz, lijdt onge neeslijk aan leukemie. Dit verklaarden doktoren van het General Hospital van Los Angeles. St.-Cyr heeft samen met veel van de grote figuren van de New- Orleans Jazz gespeeld, zoals Fate Mara- ble, Kink Oliver, Jelly Roll Morton Louis Armstrong. Bleek opnieuw werk van meestergéén meesterwerk' muziekredacteur) De leiding Holland Festival 1966 heeft gemeend een reprisi te moeten geven van Joseph Haydns .Xe Pescatrici", de opera, waar van ztf het vorig jaar de premiere bracht. Een premiere want r. 1770, toen de hoge gasten als prins Esterhazy de Galanta etc. el< ermede hadden kunnen kennismaken, zulks naar aanleiding va- een luisterrijk huwelijksfeest van een nichtje, is dit drama giocos per musica in de archieven terecht gekomen en stilaan vergeten Totdat de Engelse Haydnexpert Robbins Landon de brokstukke ervan weer coördineerde, reconstrueerde en er de ontbrcl elementen met fantasie door stilistisch stijlbesef beheers In deze vorm zagen we dit werk vorig jaar in de Amsterdamse en gisteravond in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gra- venhage. Destijds karakteriseerden wij „Le Pescatrici" als het „werk van een meester" een „mesterwerk" durfden wij het echt niet te noemen. En in deze mening zijn we bij een tweede confron tatie. eerlijk gezegd, versterkt. Een uit breiding van het operarepertoire we zien en horen het er echt niet in. Doch ook nu werd ons een genoeglijke avond geboden. Een avond, waarin we ten tweede male overtuigd raakten, dat Haydn-Landons partituur verschillende pagina's bevat, die de moeite van het beluisteren waard zijn. Zulks in een presentatie, die aan hoge artistieke eisen voldeed. Wederom had de Haydnspecialist Alberto Erede de artistie ke leiding, wederom zorgde de regisseur Werner Düggelin voor een grote bewege lijkheid ten tonele, wederom trof ons de metteur en scene Jörg Zimmermann met tal van verrassende, soms zelfs bepaald fascinerende vondsten. Als toen speelde ook thans het Neder landse Kamerorkest niet volkomen exact en kon men in het Nederlands Kamer koor meer de vocale dan de dramatische kwaliteiten waarderen. Voortreffelijke bezetting De bezetting ze was volledig dezelf de. Zeven vocalisten van Italiaanse huize, die dit door Carlo Goldoni geïnspireerde gegeven op waarlijk gelukkige wijze tol leven brachten. Twee vissersvrouwtjes door de sopranen Maddalena Bonifaccio en Adriana Martino raak getypeerd: in de ban van twee rivales, Giacomo Ara- gall en Umberto Grilli, die met hun fraai tenorgeluid zorgden voor de nodige liefdeslisten en lagen. Daarmede contrasteerden aangenaam de Bovenstaand schilderij van een zich kastijdende heilige heeft een ware sensatie veroorzaakt in de internationale kunstwereld. Het is namelijk een werk van de vroeg-Noordnederlandse schilder Geertgen tot Sint Jans, van wie tot nu toe over de gehele wereld slechts vijftien schilderijen bekend waren. Het werk, dat behoorde tot een Italiaanse collectie, is vanaf vandaag tentoongesteld in het Singermuseum Van Geertgen tot Sint Jans, die op 25-jarige leeftijd, op het einde van de vijftiende eeuw stierf, bevinden zich vier schilderijen tn Nederlandse musea: twee in het Rijksmuseum, één in het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht en één in de collectie Boymans van Beuningen. Na langdurige expertises zijn drs. Boon en prof. Van Regteren Altena onafhankelijk van elkaar tot de bevinding gekomen, dat het werk inderdaad aan Geertgen tot Sint Jans toegeschreven moei worden. Het werk is ondergebracht in de Stichting De Boer, zodat het voor ons land behouden zal blijven. Dat slechts vijftien schilderijen van deze jonge meester bekend waren, vindt ten eerste zijn oorzaak i« het feit, dat hij op zo jeugdige leeftijd stierf. Voorts zijn tijdens de beeldenstorm cn 't beleg van Haarlem zijn woonplaats ongetwijfeld talrijke van zijn werken verloren gegaan. Prof. Van Regteren Altena zal binnen enkele maanden een studie over Geertgen tot Bint Jans het licht doen zien. Kunst en Kunstenaars •Japanse houtsneden van o.m. Hokusai, Hiroshige, Utamaro, Shunman, Toyo- kunl I en Kunisada worden van 18 ju ni tot en met 9 juli tentoongesteld bij kunsthandel Ch. Mol, 't Oude Wevers- huy8, te Amersfoort. Emmy Verhey en Christian Bor z(jn door het Concertgebouworkest uitge nodigd naar aanleiding van hun suc cesvolle deelneming aan het violisten concours in Moskou, om tijdens het concert dat op 1 juli onder leiding van Bernhard Haltlnk ln het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gegeven, als so listen op te treden in het concert voor twee violen van J. S. Bach. Carel van Leeuwen Boomkamp zal door drukke werkzaamheden geen deel meer kunnen uitmaken van het Ne derlands Strijkkwartet. Zijn plaats wordt ingenomen door cellist Michel „donkere" timbres waarvoor Carlos Fel ler en Ugo Trama zorgden, koloristisch gesecondeerd door de alt Ruza Pospis, voor ons gevoel de sterkste van dit team. We hebben, dank zij dit zevental ge noten maar de behoefte „Le Pesca trici" in het festival 1967 voor de derde maal te zien. hebben wij bepaald niet. Nieuwe Rafael in New-York NEW-YORK (U.P.I.). Het Metro politan Museum of Art in New-York heeft een Madonna van Loreto die de Amerikaanse oliemiljardair J. Paul Get ty in 1938 voor 200 dollar kocht als een „verloren" gewaand werk van Rafaello Sanzlo (Rafael), als authentiek erkend. Het museum maakte dit bekend toen het meedeelde dat dit doek met een tweede schilderij uit Getty's verzame ling, een zelfportret van Paolo Vero nese, voor een half jaar in bruikleen was gekregen. De Madonna di Loreto, een 450 jaar geleden in opdracht van Paus Julius II geschilderd, hing ln de zestiende eeuw in een kerk en verdween daarna. Later doken bij tijd en wijle schjlderijen onder die titel op Eén van de Loreto-versies was in het bezit van De Bourbons van Frankrijk. Na de revolutie van 1830 namen ze haar mee naar hun balling schapskasteel in Oostenrijk. Het was een Bourbon die het doek in 1938 door Sotheby In Londen liet veilen. Het kwam toen in handen van Getty, die jaren ge probeerd heeft erkenning van de authen ticiteit te krijgen. Onlangs heeft de kunsthistoricus Alfred Scharf het schil derij door middel van röntgenstralen en infrarode fotografie geïdentificeerd als een echte Rafael. Kenners van de kunstmarkt specu leren niet graag over de waarde van de „nieuwe" Rafael, maar de prijs zal wel bij de 1 2 miljoen dollar liggen. Sotheby veilt groot werk van Matisse LONDEN (U.P.I.). De Londense kunstveiling van Sotheby zal 22 juni niet het duurste, maar wel het grootste kunstwerk uit zijn geschiedenis ver kopen. Het betreffende kunstwerk is het schilderij „La Perruche et la Sirene" van Henri Matisse, dat met nog vele andere Franse Impressionistische schil derijen geveild zal worden. Het werk, dat Matisse als één van zijn belang rijkste gewrochten beschouwde, meet 7,72 bij 3,37 meter en bestaat uit papier- knipsels op witte achtergrond.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11