Afschaffing van het celibaat zou heilloos zijn Verontruste Kamer bespreekt A dam Amsterdam schrobt ellende weg PvdA en PSP wensen ander politiebeleid Nu lening tegen 7 MISLUKTE POGINGEN TOT STAKING ELDERS Demonstratie in Utrecht Verzilvering vakantiezegels nu per cheque Ambt kan opengesteld worden voor gehuwden m Ondanks feestelijks alles iets in Adam Situatie bij Teixeira ingewikkelde chaos WOENSDAG 15 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA T (Vervolg van de voorpagina) dan ooit. Ze halen dubbel en dwars de schade van de verloren uren in. Maar niets ter wereld kan verhinderen, it op de. Dam levensgroot geschilderd ...aat: „Moord-politie". En op een muur langs het Muntplein; „146'66 Hitier came back". Het traangas hangt nog in de lucht en een enkele keer trilt de witte verkeersstok in de handen van de rege lende politieman. Soms rijdt een wagen vol patrouillerende politie en marechaus see door de binnenstad: rustig en uiter lijk ongeïnteresseerd. Niemand let erop behalve een paar zeer jeugdige nozems. Woedend op rebellen En hier ligt de afschuwelijke ellende sn de laatste dagen. Het allergrootste „•el van de demonstrerende bouwvakkers is woedend op hun handjevol rebelleren de collega's en op de vele nozems, die de demonstraties misbruikt hebben voor een ongekende straat-terreur. Men hoort onomwonden op de bouw werken: „Het is een schande, dat onbe heerste collega's, leeglopers en nozems, onze actie geïnfiltreerd hebben. Gister middag was het al geen zaak van ons De meesten zijn toen naar huis ge gaan. Wij nemen igeen enkele verantwoor delijkheid voor wat zich gisteren 'na de middag en vannacht afgespeeld heeft". De ontnuchterende kater was er van morgen niet minder op. De kater bij de rustige Amsterdammers, die zich scha men voor de gebeurtenissen van de afge lopen dagen. De misselijk makende kater jij vele oproerkraaiers, die weten dat oijna honderd mensen door hun relletjes gewond zijn. Slagveld Toeristen bezichtigen vandaag het slag- veld. Zij weten echter niets van de werkelijke slag. die gisteren geleverd is Een politieagent met een bajonet bijna in zjjn rug, die precies op tijd gered werd; een jammerend meisje, dat omverge reden door een motor met een gebroken been op straat lag; een in elkaar geslagen jongeman en een met bloed bedekte marechaussee; een oudere man, die met een kogel in zijn onderlichaam bewusteloos werd weggevoerd; en overal stenen, glasscherven, traan gas. karabijnen, pistolen» wapenstok ken en helmen. En ook overal gillende ambulancewagens, loeiende politie auto's en brandweerwagens; met duizenden hysterisch schreeuwen de opstandige burgers eromheen. De dagjesmensen en toeristen lachen, drinken hun bier en koffie en zitten uit gebreid op de schoongewreven stoelen. Op iiun manier na te praten. Vandaag probeert men de ellende van de opstand met honderden liters zeepsop »n fusten vol bier weg te spoelen. In dit zeer onbegrijpelijke Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op speciaal verzoek van verontruste Kamerleden heeft voorzitter mr. F. van Thiel de Tweede Kamer voor morgen bijeengeroepen ter bespreking van de situatie in Amsterdam. De Kamerleden achten het noodzakelijk, dat zy worden ingelicht door de ministers Samkaiden (Justitie) en Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) over feiten en beleid van de po litie en van het openbaar ministerie. Minister-president Cals, die gisteren de gehele dag druk overleg heeft gepleegd, deelde gisteravond mede, dat, wanneer de onrust nog eens een etmaal zou voort duren, krachtiger ingrijpen geboden zou zijn. In de loop van gisteren besloot hij reeds tot het zenden van assistentie voor de Amsterdamse politie. Het bestuur van de PvdA heeft in een verklaring gezegd met afschuw kennis te hebben genomen van de ongeregeldheden in Amsterdam. Wat in Amsterdam is ge beurd is onduldbaar. Het bestuur van de PvdA acht een b-tere organisatie van de politie in Amsterdam dringend geboden. Stakingen op kleine schaal in haven van Amsterdam AMSTERDAM (ANP) In de Am sterdamse haven is vandaag hier en daar op bescheiden schaal gestaakt, zo ver nemen wij van de zijde van de Scheep vaart Vereniging Noord. Bij het Hout veem hebben circa 200 havenarbeiders het werk verlaten. De arbeiders poogden rond het middaguur bij andere bedrijven hun collega's te bewegen ook het werk neer te leggen. Gisteravond is op groter schaal bij de meeste bedrijven door de avond ploegen gestaakt. In een in de haven verspreid pamflet van een actiecomité wordt o m. geschreven dat geprotesteerd wordt tegen „politieterreurVoorts wordt geëist dat ..de"schandaalbelasting" op va kantietoeslag en overwerk onmiddellijk wordt ingetrokken. De politie dient het democratisch recht van ordelijke demonstranten te waarbor gen. Zij heeft evenzeer recht op vastbe raden steun bij het tegengaan van geweld pleging en onordelijkheden, aldus het PvdA-bestuur. Het partijbestuur van de PSP is van mening dat onverwijld een radicale wen ding in het Amsterdamse politiebeleid dient te worden aangebracht, door: a. schorsing van hoofdcommissaris Van der Molen, b. invoering van ongewapende diensten van alle dienstdoende politie functionarissen. Het PSP-bestuur is van mening, dat de afkoelingsperiode die door burgemeester Van Hall is gepropageerd, voortdurend eenzijdig door het politieapparaat door broken wordt en is van oordeel dat de heer Van Hall uit het falen van zijn be leid in deze zaak de politieke consequen tie dient te trekken. AMSTERDAM (ANP) Heden ver scheen een prospectus met de aankondi ging der uitgifte van f4 min. 71pet. 30-jarige obligaties in stukken van f 1000 en f 500 nominaal aan toonder, ten laste van de stichting Sint-Lucasziekenhuis te Amsterdam-W tegen de koers van 98 procent Een bedrag van f 500.000 is op inschrijvingsvoorwaarden geplaatst, zodat op donderdag 23 juni de inschrijving openstaat op f3.5 min obligaties bij een concortium onder leiding van de Neder landse Credietbank. Een lening met een rente van 7% pro cent per jaar en met een koers van uit gifte van 98 procent vormt op de Neder landse emissiemarkt een unicum. Hier mee heeft de rentestand een nieuwe re cordhoogte bereikt. Vorige maand werden twee ziekenhuisleningen aangekondigd (Eugeria in Almelo en r.-k. ziekenver pleging in Hilversum) welke een rente gaven van 7 procent en uitgegeven wer den tegen 99. Zij bleken niet voltekend te kunnen worden. De voorwaarden de onderhavige lening zijn derhalve der aangepast bij de huidige rentestand op de Nederlandse kapitaalmarkt.. Zoals bekend, heeft de Bank v( derlandse gemeenten juist dezer dagen de uitgifte aangekondigd van een jarige obligatielening van f 100 min., tende 7 procent, met een koers van gif te van 99%. I (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De gebeurtenissen ln Amsterdam hebben ook enige onrust doen ontstaan onder bouwvakarbeiders elders ln het land. Wat ln Utrecht een mislukte poging tot staken leek te wor den, ls ln de loop van gistermiddag uit gegroeid tot een demonstratie, waaraan enkele honderden bouwvakkers in de Domstad deelnamen. Gedurende de mld- dagschaft besloten enkele bouwvakar beiders uiting te moeten geven aan hun ongenoegen over het optreden van de Amsterdamse politie. De groep groeide geleidelijk aan tot enkele honderden bouwvakkers. Velen legden het werk ook even neer om de oep voorby te zien trekken, maar gin- daama rustig verder. Op hun ver- ioek werd een deputatie van de bouw- akkers door de commissaris van poli tie ontvangen, die verklaarde begrip te "lebben voor de actie van de Utrechtse mwvakkers, die uiting wilden geven tan hun gevoelens. De bouwvakkers van kant waren vol lof over het optre de Utrechtse politie. In Rotterdam-Zuid heeft gistermiddag aantal arbeiders de schatting va- ieert van 20 tot 60 werkzaam aan nieuwbouw van de Clarastichting, het 'erk neergelegd. Zij trachtten op ande bouwwerken medestanders te winnen, dat lukte niet. i-otestbijeenkomst Het onafhankelijk verbond van be- "ijfsorganlsaties in Rotterdam heeft voor vrijdagavond een protestdemon •tratie aangekondigd tegen de inhouding i de 2 pet voor het verzilveren vakantiebonnen. In Den Haag heeft de poging var kele stukadoors om in de wijk Mar ia- hoeve een staking uit te lokken even- lin succes gehad. In Haarlem werd tegen het middag- ar, toen bekend werd wat zich in Am sterdam afspeelde, op verschillende bouwobjecten het werk neergelegd. Eer dere pogingen van enkele bouwvakkers om 's mórgens reeds tot een staking te komen waren mislukt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In verband met het feit dat verzilvering van vakantiezegels voor in Amsterdam wonende ongeorganiseerde werknemers niet mogelijk ls gebleken (maandagavond werd dit de aanloop tot de ongeregeldheden) hebben de. besturen van de werknemersorganisaties besloten de betaling van het vakantiegeld per cheque te doen. De betrokkenen moeten hun vakentie- bonboekjes met geplakte zegels aangete kend opsturen. Na ontvangst en controle zullen de belanghebbenden de waarde van hun ingeleverde vakantiezegels, ver minderd met 2 pet. administratiekosten per cheque thuis ontvangen met daarbij de vermelding waar zij deze cheque kun nen verzilveren. Campagne „Goed dat er politie is" voorlopig gestaakt (Van onze parlement-aire redactie DEN HAAG De op 25 mei j.i. gestarte advertentiecampagne „Goed dat er politie I*" ls voorlopig gestaakt met het oog op de gebeurtenissen in Amsterdam. ..Het lijkt ons minder wenselijk onder de hui dige omstandigheden met deze campagne verder te gaan", verklaarde ons desge vraagd een woordvoerder van het mlniste- e van Binnenlandse Zaken. Uit dit besluit moet niet worden begre- en dat het ministerie het op dit ogenblik minder goed zou achten dat er politie is. Men wil echter op het ogenblik met name iet Amsterdamse publiek liever niet ver tasten op advertenties'over b.v. een po litieman die een jongetje uit het water vist. Het ls wel de bedoeling de campagne hervatten zodra het huidige klimaat wat is opgeklaard. Ontslagenen van Davo krijgen vakantiegeld DEVENTER (ANP) Op vergaderingen van leden der drie werknemersbonden ln de metaalindustrie, die werkzaam waren in DAVO-fabricken te Deventer en Coe- vorden, is namens dc drie bonden mede gedeeld dat aan de leden die bij DAVO werkten, tachtig procent van de vakantie toeslag zal worden betaald. Tot de uitbetaling hebben de drie bon den besloten, nadat was gebleken, dat de Nederlandse Middenstandsbank niets kon doen in deze richting. Van de circa 175 te Deventer ontslagen werknemers hebben er veertig tot vijftig (handarbeiders en beambten) tot nu toe nog geen werk kunnen vinden. Van de rest hebben velen buiten Deventer werk gevonden, vooral in Apeldoorn en Zutfen. Schillebeeckx werpt zich in het debat Nadat er over het priestercelibaat veel en hevig is gedisputeerd door de mindere goden, werpt nu prof. Schillebeeckx zich in de strijd niet een boekje onder de titel; „Het ambtscelibaat in de branding". Hij be toogt daarin, dat er een innerlijke verwant schap bestaat tussen ambt en celibaat. Deze verwantschap is niet van dien aard, dat bet ambt noodzakelijk het celibaat meebrengt, maar wel zodanig, dat het uiterst zinvol is, bet een met het ander te verbinden. De Kerk kan dan ook voor haar ambtsdragers 'n celi- baatswet uitvaardigen. Volgens prof. Schille beeckx zou echter in onze tijd de uitnodiging tot het celibaat, die in het ambt vervat ligt. moeten prevaleren op een strikte eelibaats- wet. De auteur gaat bij zijn beschouwingen uit van bet bijbelse gegeven, dat sommige mensen zozeer in de ban komen van Jezus en van zijn levenswerk, dat zij eenvoudig niet anders kunnen dan alles verlaten en bet echtelijke leven prijsgeven. Deze religieuze ervaring zelf maakt, hen naar bet woord van Jezus „onhuwbaar", ze kunnen niet bieer huwen, voor hen is dit geen reële mogelijkheid meer. We zien dit in feite gebeuren bij de apostelen en ook later nog bij vele figuren uit de kerkgeschiedenis. Dit religieus ervaringsgegeven heeft zowel in het Oosten als in het Westen zijn neerslag gekregen in de kerkelijke wetgeving. Aanvankelijk hebben daar bij ook onzuivere motieven een zeke re huwelijksvijandigheid en een antisek- sueel sentiment hun rol gespeeld. Bo vendien heeft het vrij lang geduurd voor de inzichten een vaste juridische gestal te hadden gekregen. In het Oosten ge schiedde dit op de Trullaanse synode (692) die de bisschop verplicht, in onthouding te leven; is hij voor zijn wij ding gehuwd dan moet hij scheiden van zyn vrouw, die „in het klooster" gaat; priesters, diakens en subdiakens mogen na hun wijding niet meer trouwen; zijn ze evenwel vantevoren gehuwd, dan mogen zij met hun vrouw blyven leven en de huwelijksomgang voortzetten. In het Westen heeft men nog langer op een definitieve regeling van deze moeiiyke kwestie moeten wachten. Tot de twaalfde eeuw kende de Latijnse Kerk geen celibaatswet. alleen 'n ont- houdingswet. Clerici mochteri - el ge trouwd zijn maar omgang met hun vrouw mochten zij niet hebben Pas op het concilie van Lateranen (1139) is de celibaatswet ingevoerd:hogere kerkelij ke ambten werden toegangelijk ver klaard voor hen, die uit eigen vrije wil afzagen van het huwelijk. Deze wetge ving werd door het concilie van Trente (15451563) bekrachtigd en door de in voering van het seminariesysteem ook overal geurgeerd. Zij hield ook op het tweede Vatacaans concilie stand, alleen is er toen een uitzondering gemaakt voor het diakonaat: dit werd onder ze kere voorwaarden voor gehuwde man nen opengesteld. Eenzijdig priesterbeeld Prof. Schillebeeckx gaat in z(jn boek je na, welke motieven in feite tot deze wetgeving hebben geïnspireerd. Hy komt tot de conclusie, dat aanvankelijke onzuivere elementen een rol hebben ge speeld. Eeuwen land heeft de Kerk een nadruk gelegd op het cultische aspect van het priesterschap, zodat een nogal oud-tcstamentisch gekleurd priester beeld ontstond. Bovendien sloot zij zich aan de bij de opvatting der antieken, dat eultushediening eigenlijk niet met de Westerse canonisten belering der seksualiteit kon samen gaan. Daarbij kwamen dan nog enkele sociologische motieven, maar die heb ben volgens prof. Schillebeeckx geen rol van betekenis gespeeld. In de middeleeuwen echter keerden AMSTERDAM (ANP) De traditie van de laatste tien jaren getrouw brandden, ondanks de relletjes op en rond het Damrak, gisteravond de lichtjes langs de Amsterdamse grachten. De traditie wil namelyk dat bij het begin van het Holland Festival de opening vond gisteravond in de Doelen in Rotterdam plaats de illuminaties van de Amsterdamse grachten worden ontstoken. Grachtenhuizen en kerktorens o.a de Westerkerk. waren met schijnwerpers verlicht. De boogbruggen waren met rijen lampjes versierd en het Damplein had een extra-versiering Dit laatste deed het gisteravond nog niet zo goed. De Dam was Ihet domein van politie en demonstranten en van een feestverlichting kwam in die sfeer weinig terecht. Maar langs de grachten was het een uitbundig feest van lichtjes, dat vooral van een rondvaartboot uit gezien een bijzonder mooi en leuk gezicht was. een zeer bijzondere attractie voor buitenlandse toeristen Aan energie kost deze verlichting 1000 kilowat. 30 kilometer kabel was nodig. 900 schijnwerpers staan opgesteld en 6000 lompjes geven hun licht. En daarmee was er toch, ondanks alles. Iets feestelijks in Amsterdam te bespeuren. AMSTERDAM (ANP) Bewindvoer ders in de voorlopig verleende surseance van betaling aan dc firma Gebr. Teixeira dc Mattos e.a. hebben meegedeeld, dat de boedels uitermate onoverzichtelijk zijn, vooral omdat er tal van dochtermaat schappijen zijn, die zelf weer dochter maatschappijen hebben enzovoort, terwijl deze maatschappijen weer onderlinge ver plichtingen hebben. Deze toestand is nog en raadsel. Daarnaast zijn er tal van vorderingen en andere activa waarvan de waarde thans in het geheel nog niet vast te stel len is. De vraag van het lot der na de datum van de verlening der voorlopige surseance binnengekomen bedragen heeft bewind voerders in hoge mate bezig gehouden. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat de credit staande cliënten, die geen obligo's uit anderen hoofde hebben, voor wie na 31 mei 1966 bedragen binnengekomen zijn, daarover de vrije beschikking hebben, zo wel ten behoeve van zichzelf als van der den. Opdrachten betreffende na bedoeld tijdstip binnengekomen bedragen worden dus uitgevoerd. Opdrachten kunnen wor den gedaan op de wijze als vroeger ge bruikelijk was. mits schriftelijk. Voor debiteuren binnengekomen en binnenkomende bedragen strekken uiter aard uitsluitend in mindering der debet- saldi, verder crcdiet kan niet worden ver strekt. Bij Gebr. Teixeira de Mattos werd ten aanzien van obligaties een interne num meradministratie gevoerd. De firma Teixeira ha der evenwel nog niet voor gezorgd, dat de nummers van de aan delen. welke van de cliënten onder haar berusten, voor iedere cliënt afzonderlijk vaststonden. Er zijn echter cliënten, die niet debet staan of andere obligo's heb ben. van wie uit andere gegevens vast staat welke nummers door hen gedepo neerd zijn. In dat geval kan, wanneer d« betreffende stukken er nog blijken te zijn, tot teruggave worden overgegaan. Franse tienerster ran gewicht PARIJS (U.PJJ. Als de Fransen besluiten nieuwe tienersterren te lan ceren lean men erop rekenen, dat ze dan grondig te werk zullen gaan. Vanavond zal een nieuwe ster, Dikke Bertha ge naamd, haar debuut maken. Ze is 1.60 m lang en weegt niet minder dan 16// pond. Dat is niet alles wat er over haar mede- te delen valt, want ze is nog kaal op de koop toe. Haar grote kracht zou liggen in een stevig nummertje rock an' roll. Massale vergiftiging met chloor in La Spezia LA SPEZIA AFPIn de Italiaanse havenplaats La Spezia hebben tweehon derd mensen door chloordampen vergif tiging opgelopen. Honderdvijftien men sen liggen nog in een ziekenhuis ter ob servatie. De dampen ontsnapten uit een buis van een elektrische centrale. Nieuwe burgemeester voor Zandvoort DEN HAAG (A.N.P.). By KB van 13 Juni 1966 is met ingang van 1 juli 1966 benoemd tot burgemeester der ge meente Zandvoort, de heer A. Nawijn. 1950 burgemeester van Olst. Hij is Neder- De heer Nawijn (53) is sinds 16 augustus lands Hervormd en lid van de V.V.D. vering de authentiek bijbelse moti- i 't celibaat. Zij ontdekten op- er een innerlyke verwant schap bestaat tussen het authentiek be leefde kerkelijk ambt en het celibaat .terwille van het Rijk Gods". Deze ver wantschap was volgens hen zo sterk, dat de Kerk van alle kandidaten voor wijdingen een gelofte van maag delijkheid mocht eisen, die vóór de wij ding ten overstaan van de bisschop moest worden afgelegd; de verplichting tot het celibaat berustte niet op de wij ding zelf maar op deze vrywillig gedane belofte. Zy redeneerden ongeveer als volgt: de Kerk verplicht niemand pries ter te worden; zy verplicht ook niemand tot het celibaat, dat zou ze zelfs niet kunnen; zij omschrijft alleen de con crete bestaanswijze van haar ambtsdra gers en modelleert deze naar het evan gelische model; by gevolg moeten al de genen die priester willen worden ook de ze evangelische levenswijze Vraagteken In 'n apart hoofdstuk gaat prof. Schil lebeeckx dan op zoek naar 'n eigentyd- motivering van het celibaat terwil- van het Ryk Gods. Hij stelt zich trblj eerste de vraag, hoe het onge- huwd-blijven als binnenwerelds feno meen kan worden verklaard, b.v. by we tenschapsmensen en kunstenaars. Bij hen is de oproep, die van bepaalde bin- nenwereldse waarden uitgaat zo sterk, dat zij de uitnodigende kracht van ande re binnenwereldse waarden, met name van 't huwelijk, geheel overschaduwt, Het ongehuwd-zijn wordt dan 'n levens project, dat 'n gespecialiseerde en ge concentreerde toeleg op kunst en weten schap mogelijk maakt. Iets dergelyks geldt ook voor het re ligieuze celibaat, echter altyd met dit verschil, dat daar het huwelijk wordt prysgegeven niet om een waarde die de ze wereld te buiten en te boven gaat: om God en om zyn Rijk. By hen, die zich onder het evangelische celibaat stellen is de gevoeligheid voor deze le venswaarden zo groot, dat andere le venswaarden en met name het huwelijk hun concrete aantrekkingskracht liezen. Zij hebben hun grote 'voorbeeld in Jezus zelf, die als mens zozeer in de ban is gekomen van de „dingen Zijns theologen te-i Vaders" en van het „ryk der hemelen", De relatie Hem het huwelijk geen reële mogeiykheld meer was. Het zou ver keerd zyn, Jezus' celibaat zo maar op rekening van zyn god-zyn te schryven; hij heeft het als mens vrywillig geko- Nagels knippen duur betaald CARRARA (Reuter) Giorgia Sroglieri heeft in (Italië) 'n boete gekregen den wegens het knippen va De student Carrara in 32,50 gul- i zijn nagels op straat. HIJ werd schuldig gevonden aan het verrichten van een deel van zijn tollet op een openbare weg. fsen priester en jonge vrouio is een geliefd onderwerp van veel filmregisseurs. Dat daarbij nogal eens geromantiseerd wordt, kan men aan bovetistaande foto (ontleend aan de film „The singer not the song") wel heel duidelijk zien. Zelden of nooit ivordt doorgestoten naar de kern van het vraagstuk. Hoe scherp wy aldus het celibaat ook in het vizier krijgen, toch biyft het binnenwerelds een onoplosbaar vraagte ken. Dat men van het huweiyk afziet I libaat zijn vastgelopen, moet de deur van »n wetenschap, valt barmhartigheid wijd worden opengezet; menselijk wel te begrypen. Maar dat indien hun permissie wordt gegeven om dit doet terwille van het Ryk te trouwen, moeten zij uitoefening van Gods is voor de menseiyke mens een j hun ambt neerleggen; onbegrypelyke zaak. „Het is," aldus afschaffing van het celibaat (in die prof, Schillebeeckx, ,,'n levend appèl, dat onrust zaait en er de aandacht op vestigt, dat de diepste zinvervulling van liet menselijk leven niet in het binnen wereldse gelegen kan zyn." Verwantschap Zo komt de auteur langs verschillen de wegen tot de kernpunt van zyn be toog. Volgens hem bestaat er een inner lijke verwantschap tussen het evange lische celibaat en het kerkelijk ambt. Beider grondpatroon is immers: totale en speciale religieuze beschikbaarheid voor God en de mensen. De priester moet zich geheel inzetten voor de rea lisering van de religieuze waarden in het menselijk leven, niet zozeer als een ambtenaar maar veeleer al., een pro feet, als iemand die met heel zijn we zen staat achter alles wat hij zegt en wat hij doet. Zijn ambt en zyn leven vormen een onscheidbaar geheel. „Als deze priesterlijke dienst een levenspro ject is. zoals dat in de Westerse Kerk het geval is, bevat hij de innerlyke uit nodiging tot 't religieuze celibaat -als speciale beschikbaarheid voor God en de mensen: 'n hoogst zinvolle mogeiyk- heid, een reëel godeelijk appèl, geen strikte eis". Maar als liet geen strikte eis is, hoe is het dan te rechtvaardigen, dat de Westerse Kerk het celibaat verplichtend heeft gesteld? De auteur antwoordt op deze vraag, dat de liiërarclde het recht heeft om het kerkelijk ambt te reser veren voor hen, die vrywillig het reli gieuze celibaat op zich nemen. De Oos terse Kerk heeft deze regeling getrof fen voor haar bisschoppen. Waarom zou de We? -rse Kerk het dan niet voor haar priesters mogen doen In een afsluitend hoofdstuk trekt de auteur enkele patoraal-theologische consequenties uit zijn betoog. Deze ko men in het kort hierop neer: er moet een betere vorming van kan didaat-priesters komen, mede gericht op een authentieke beleving van het celi- het zou zinvol zyn, ook in de Wester se kerk reeds gehuwden tot het pries terschap toe te laten en dit niet alleen bij wijze van uitzondering; voor priesters, die ln feite met het ce- zin, dat reeds gewade priesters mogen trouwen en toch hun functies mogen bly ven uitoefenen) zou een heilloze onder neming zijn. Oosterse kerken Tot zover 't betoog van prof. Schil lebeeckx. Niet ontkend kan worden dat hij het debat over de band tussen ambt en celibaat tot een van zijn kernpunten heeft teruggebracht. Zijn boekje bevat waardevol studiemateriaal en kan de aanzet vormen van een nieuwe faze in de gedachtenwisseling over deze bul- tentengewoon actuele kwestie. Toch kan het boekje niet helemaal be vredigen. Met name stelt de weergave van het standpunt der Osterse Kerken hier en daar teleur. Niet alleen omdat zij erg beknopt gehouden is maar ook omdat zij tekort doet aan de feiten. Ern stig betwijfeld moet worden of in de Oosterse Kerken wel 't-zelfde celiÖaats- ideaal voor de clerici leeft als in het Westen en uitzonderingen er alleen ge zien worden als concessies aan particu liere en pastorale noden (pag. 31). Bo vendien ls 't moeilijk in te zien, hoe de Westerse Kerk zich bij de Trullaanse wetgeving dat n.m. 'n kandidaat-dia- ken of priester niet mag trouwen) over eind zou kunnen houde (pag. 104). Ten slotte is de mededeling, op pag. 105 over de gewoonte op de Ooster se seminaries met betrekking tot het ce libaat op zijn minst onvolledig: niet al leen staat daar voor kandidaat-priesters de mogelijk open om te huwen, maar zelfs wordt op vele seminaries het huwe lijk gezien als een normale voorwaarde voor 't priesterschap en worden kandi daten in de periode voor de hogere wij dingen naar huis gestuurd om een vrouw te zoeken: zo is het althans in heel de Rus8isch-orthodoxe Kerk geweest tot aan de revolutie; hoe de situatie daar op het ogenblik Is, hebben we niet kunnen achterhalen. Het wil ons voorkomen, dat de auteur aan de situatie in de Oosterse. Kerken voldoende aandacht heeft besteed. En dat daardoor zijn betoog aan kracht heeft ingeboet. Dr. ALFRED VAN DE WBIJER

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7