vleesconserven STUDIEVRIJHEID IN GEDING kJ^ssw I ffrPl Amrobank wapent zich tegen rovers ill2L %ir Aardgas? convector Kamer zal wet op medische studie wel aanvaarden Bloemengroet geliefd Surveyor in in nuchter Nederland winterslaap pLEUROPGEEN VERKOOP IN WARENHUIZEN IN E.E.G. 1 AUTO OP ZEVEN INWONERS Index terug in andere vorm Jongeren in West-Irian vrijgelaten MILITAIREN KAMPTEN MET BUIKLOOP de zuinigste is van: Kasboxen en stil alarm naar politie WOENSDAG 15 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van t i onderwijsmedewerker TILBURG Minister Diepenhorst heeft zijn wets ontwerp voor de instelling van een „numerus clau- sus" voor eerstejaarsstudenten, die medicijnen wil len gaan studeren, bij de Tweede Kamer inge diend. Het ziet er niet naar uit dat deze wet, die voor de periode van vijf jaar geldig zal zijn, door het parlement zal worden verworpen. Er zijn we liswaar enige waarschuwende, stemmen tegen deze maatregel opgegaan, doch zij wegen nauwelijks op tegen de argumenten die de bewindsman van on derwijs en wetenschappen voor de numerus clau- sus naar voren heeft gebracht. Men kon niet anders verwachten dan dat de Ne derlandse Studentenraad afwijzend zou staan te genover de noodwet. De argumenten, die dit hoog ste overkoepelend orgaan van studentenbelangen in ons land naar voren brengt, zijn deels van twijfel achtige aard. Door het aantal eerstejaarsstudenten, dat medicijnen wil gaan studeren, aan een maxi mum te binden, zou de studievrijheid ernstig in gevaar worden gebracht. Hier heeft de ervaring de afgelopen jaren geleerd, dat het aanbod van me dicijnenstudenten niet zo veel hoger is dan maxi maal aantal toelaatbare studenten. Onder minis ter Bot zijn eens 80 eerstejaars afgewezen en het ziet er naar uit dat dit aantal belangstellenden, dat niet de kans krijgt geneeskunde te gaan stu deren, in een bepaald jaar veel groter zal worden. Een ander argument vindt de NSR ln de gedach te van minister Diepenhorst een selectieprocedure voor de belangstellenden in te voeren op grond van de resultaten van het eindexamen middelbare school. Nu heeft de NSR en met haar de Neder landse Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst in zoverre gelijk dat een dergelijke se lectiebasis niet garandeert of de gelukkigen ook goede artsen zullen worden. Beide instanties ont kennen het verband dat er bestaat tussen het eind examenresultaat en de kans een goed arts te wor den. We vragen ons af waarom dan nog eindexa mens, Bovendien heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs nog berekend dat er wel de gelijk een positief verband te constateren is tussen de prestaties op de middelbare school en die op de universiteit of hogeschool. Een selectieprocedure van minister Diepenhorst vormt voorts geen prece dent in Europa. In Engeland en in de Skandinavi- sche landen worden de eindexamencijfers van de middelbare school reeds lang als uitgangspunt ge nomen voor het onderzoek naar geschiktheid van kandidaten voor de medische studie. Artsenbehoefte denten in de medische faculteit de toekomstige art senvoorziening in de knel komt. vormt een punt niet alleen. Ook in medische kringen vreest men van ernstige overweging. Hier staat de NSR weer in de nabije toekomst een tekort aan artsen. Het is echter de vraag of dit tekort te wijten zou zijn aan een lichte beperking van het aantal eerste jaarsstudenten. Het voordeel is immers een selec tie van de kandidaten, waarbij de n^eest intelligen- ten de voorrang hebben om deze kostbare studie te volgen. De medische opleiding is de duurste die we hebben. De kosten voor een student medicijnen per jaar zijn ruim zeven maal zo hoog als voor een student economie. Er zijn vele andere factoren aan te voeren waarom er van een artsentekort sprake zou ktfhnen worden. In de eerste plaats be treft het de vermoedelijke tekorten aan huisartsen, dat geheel andere oorzaken heeft. Wanneer de bestaande medische faculteiten verkla ren dat zij maximaal 1400 eerstejaarsstudenten kunnen verwerken dan betekent dat dat het be staande leermateriaal niet toereikend is om deze limiet te overschrijden. Doet men dit toch dan komt de kwaliteit van- het onderwijs onmiddellijk in gevaar. De vraag is echter of het materiaal en de apparatuur maximaal worden benut. Het stre ven naar efficiënt gebruik van de kostbare apa- ratuur zou In gevaar kunnen komen wanneer men niet gedwongen is pogingen hiertoe te doen. Effi- j ciêncybevordering is echter een onsympathiek klin- kend woord bij vele instellingen voor hoger onder- G t* Het eerste treinstel voor de Metro werd vandaag naar -de Maasstad vervoerd. Het treindeel staat hier nog op het emplacement van Werkspoor in Utrecht. BRUSSEL (ANP) Terwijl nog maar twaalf jaar geleden een op iedere 30 in- ers van de Europese gemeenschap personenauto had, is dat nu met een op Iedere 7 inwoners het geval. Wij ha- achterstand op de Ver. Staten snel in, aldus de voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschappen. In Ame rika was de autodichtheid al die jaren 1 op 3, een cijfer dat nauwelijks nog enige toename mogelijk maakt. Verhoudingsgewijs het minst nam het autobezit toe in België, namelijk van 1 op 20 tot 1 op 7, maar het sterkst in Ita lië, namelijk van 1 op 69 tot 1 op 10. Ook in Nederland nam het aantal autobezit ters sterk toe, namelijk van 1 op 48 tot 1 Meer dan de helft van de personenau to's in de Europese gemeenschap wordt in Duitsland vervaardigd, op een totale produktie in 1965 van 5.413.000 auto's in de gemeenschap kwamen er 2.734.000 Duitsland gereed. Frankrijk staat op de tweede plaats met een produktie var 1.423.000 en Itajië op de derde .104.000. in*België kwamen 163.000 personenau to's gereed, terwijl Nederland er 30.000 produceerde. PASADENA (UPI) De Amerikaan se maansatelliet Surveyor is gisteren aan een winterslaap begonnen, met het invallen van de duisternis en het dalen van de temperaturen op het deel van de maan waarop hij is neergekomen. Tijdens de maannacht zal de Surveyor geen foto's nemen, omdat de antenne in een positie van de aarde af is gebracht. Die positie is zodanig dat de antenne- achaduw in de richting van de aarde valt, zei de woordvoerder. Sinds zijn spectaculaire zachte lan ding op het maanoppervlak op 1 juni, heeft de Surveyor 10.335 foto's van het maanoppervlak en de maanhorizon naar de aarde gerelayeerd. LISSABON Proces tegen lehova's getuigen verdaagd LISSABON (Reuter) Het proces tegen 49 Jehova's getuigen 35 vrou wen en 14 mannen in Lissabon is ver daagd tot 23 juni omdat één van de be klaagden niet is verschenen. De 49 wa ren indertijd gearresteerd, maar later op borgtocht vrijgelaten. Zij worden be schuldigd van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Ghana levert kamparts uit BONN (UPI) Ghana zal de vroege re concentratiekamparts, dr. Horst Schumann, ter berechting aan West- Duitsland uitleveren, zo heeft het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. Record in 1965 voor Prins Bernhardfonds AMSTERDAM (A.N.P.). Het Prins Bernhardfonds heeft gedurende 1965 zijn 25ste bestaansjaar voor een bedrag van f 1.858.278 aan subsidies verleend. Dit wordt een bij het jubileum pas: send record genoemd. Ook de baten ste gen en wel tot f 2.541.936 (in 1964 f 1.662.758). De hogere opbrengst is voor- namelijk te danken aan liet. aanzienlijk ilerhandeliiigen in de Ke.iiiiedy-rondc h grotere aandeel, dat het fonds uit de j treft over bel dode punt heen is", dit sporttoto ontving, namelijk f 1.208.280.21 dit verklaarde gisteren de minii (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK De nuchtere Neder lander verstuurt per jaar heel wat bloe men. Binnen 's lands grenzen hebben wij elkaar vorig jaar 700.000 bloemengroe- ten gezonden. In Europees verband neemt Nederland met dit respectabel aantal een derde plaats in na de Duitsers en de Zweden. Per duizend inwoners be steedden wij vorig jaar ongeveer 50 gul den aan het verzenden van bloemen. Met dit bedrag bezetten we een rijfde plaats na de Zweden, Denen, Duitsers en Noren. Deze feiten werden naar voren ge bracht op de algemene jaarvergadering van de bloemenorganisatie Fleurop-In- terflora Nederland, die gisteren in het Palace-hotel te Noordwij k gehouden werd. De voorzitter van de organisatie, de heer A. de Zoeten, stelde de verga dering voor, zich teweer te stellen tegen het streven der supermarkten en wa renhuizen om bloemen te gaan verkopen, zonder dat daar een erkend vakman de zo nodige verzorgingsvoorlichting naast stelt. Volgens hem beschikt Nederland over een best systeem van afzetkanalen voor bloemen, namelijk speciaalzaken, straat handel en marktverkoop. Dit in tegen stelling tot het buitenland, waar de grootwinkelbedrijven een welkome aan vulling zullen vormen van het afzetge bied met name van uit ons land geïm porteerde bloemen. Ruim 31.000 bloemisten in 120 landen zijn bij Fleurop-Interflora aangesloten. De wereldomzet bedroeg in 1965 bijna 23 miljoen orders met een totale waarde 1964 van 7 procent. Fleurop Nederland mag met een orderpakket van 700.000 orders ter waarde van 8 miljoen florins een bescheiden bijdrage leveren tot de wereldomzet, het is een sterke organi satie die voortdurend de ontwikkeling van de wereldorganisatie heeft gestimu leerd. Per dag worden er 74.000 orders over de gehele wereld uitgevoerd, of el ke minuut van de dag of de nacht 51. Het ogenblik is niet ver meer dat elke secon de een bloemengroet ergens ter wereld verzonden wordt. Tweede Kamer stemt in met huwelijk Margriet Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Uit de schriftelijke voorbereiding van de goedkeuringswet voor het huwelijk van prinses Margriet en de heer mr. Pieter van Vollenhoven blijkt, dat de Tweede Kamer zich met het wetsontwerp geheel kan verenigen. Enkele leden hebben nog de vraag ge steld, waarom de regeling de heer Van Vollenhoven geen adellijke titel verlenen. Deze leden waren het er overigens wel mee eens. dat de heer Van Vollenhoven niet in de adelstand moet worden ver heven bij zijn huwelijk met de prinses. MORELE WAARDE Smakelijk... balletjes in de soep! Soep met balletjes... dat eet u toch ook véél liever? Ze staan daarom altijd in uw eigen 'keu- kenwinkeltje' met vleesconserven. Dat winkeltje is dag en nacht open en u vult de voorraad regelmatig bij. Zo hebt u altijd wat in huis. Ook gemakkelijk voor weekend en vakantie. En... de inhoud is altijd méér dan u denkt! Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Moby Dick weer op weg naar de zee? KEULEN (AFP) Het schijnt dat Moby Dick, de witte dolfijn of walvis die in 't zoete water van de Rijn dartelt, 't zoute water weer gaat opzoeken. Het dier dat onlangs nog bij Bonn werd waargenomen, is bij Keulen opgedoken en zwemt met een snelheid van naar schatting vijftien km per uur in de rich- Waarnemers hebben menen op te mer ken, dat het dier magerder is geworden. DJAKARTA (ANP) In West-Irian zijn 63 jongeren die sinds vorig jaar au gustus werden vastgehouden wegens een opstandige actie te Manokwari, vrijge laten. Dit hebben politiefunctionarissen te Soekarnopoera, het voormalige Hol- landia, bekendgemaakt. De betrokkenen hebben de waarschu wing gekregen dat zij zich niet nog eens schuldig moeten maken aan tegen de Indonesische regering gerichte acti viteiten. Akkoord tussen Egypte-Syrië BAGDAD (AFP) Egypte en Syrië zijn overeengekomen, dat Egypte twee luchtmachtbases op Syrisch grondgebied zal vestigen. Voorts zal Egypte aan Sy rië de duikboten, torpedobootjagers en de vliegtuigen verkopen die Egypte had behouden toen Syrië zich in '61 losmaak te uit de unie die tussen de twee landen bestond. Dit heeft radio-Bagdad dinsdag be kendgemaakt na afloop van de Egyp- tisch-Syrlsche besprekingen die op 10 ju ni in Cairo waren begonnen. (Van een correspondente) UTRECHT. Naar schatting de helft van de in de Utrechtse Kromhoutkazerne gelegerde militairen (officieren, onder officieren en leerlingen) heeft het afge lopen weekeinde last gehad van hard nekkige diarreeverschijnseien. Enkelen moesten zelfs in bed blijven. De mili tairen zelf toijten deze plotselinge epide mie aan het feit, dat zij afgelopen woemdag bedorven bokking zouden hebben gekregen en bovendien lever pastei kregen voorgezet waarop de op merking stond „voor 1 mei opmaken". „Ik heb zelf van vis, zowel als lever pastei gegeten", zegt dr. Visser, die da gelijks waakt over het lichamelijk heil van de Kromhout, „en ik ben geen minuut ziek geweest. Inderdaad zijn de afgelopen dagen abnormaal veel diarreeverschijn seien waargenomen, maar dat is niet alleen in de kazerne, doch in de hele stad het geval. Dat krijg je met dat benauwde weer. Ik zou overigens niet met zekerheid durven zeggen, dat de bokking en de leverpastei aan die diarree totaal onschuldig zijn." Dr. Visser: „Het leed is alweer ge leden. Ik heb de jongens tabletten toe gediend en heb gezegd het SJj beetje kalm aan te doen. Er meer aan de hand Nieuwe bedragen ziektekosten ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zijn de bedragen vast gesteld die krachtens de Inbërimrege- ling ziektekosten ambtenaren voor 1966 zullen gelden. De bedragen zijn voor ongehuwden: netto 11.15 gulden per maand of 133,80 gulden per jaar (was 117 gulden); voor gehuwden: netto 22,30 gulden per maand of 267,60 gulden per jaar (was 234 gul den); voor elk studerend of minder-va!i- de kind van 16 jaar of ouder, waarvoor over een maand kindertoelage is ont vangen; 7,45 gulden per maand (waf 5,85 gulden). Het is de bedoeling de nieuwe bedra gen tegelijk met het salaris over augus tus uit te betalen. Advertentie Andorra!6.000 Kcal/u/535.- AMSTERDAM (ANP) De Amster dam-Rotterdam (Amro)bank heeft zich na de overval op haar bijkantoor in Tilburg van oktober 1965 bezonnen op verdere beveiligingsmaatregelen. Een groot aantal kantoren van de bank is inmiddels reeds met geluidsalarni uitge rust, terwijl opdrachten zijn gegeven tot het aanleggen van een groot aantal stil-alarmverbindingen met de politie. Het aantal beschermde kasboxen wordt in versneld tempo bij de kantoren uitgebreid. De kantoren hebben boven dien de instructie gekregen de kassaldi klein te honden, waarbij zich in alle kassen steeds een aantal bankbiljetten bevindt, waarvan de nummers bekend zijn. Toen het aantal en de omvang van bankovervallen in de ons omringende landen toenamen, was de leiding van de Amro-bank er zich van bewust dat ook in Nederland met de mogelijkheid van een toeneming van criminaliteit op dit gebied rekening moest worden ge houden. Na okt. '65 is ook Nederland ge plaagd door grotere bankovervallen. Per 1 juli 1965 werd een oud-politiefunc tionaris in dienst genomen om de leiding van het bedrijf te adviseren. Na de overval in Tilburg in oktober 1965 heeft de Nederlandse Bankiersver eniging in samenwerking met de centra les der landbouwkredietinstellingen eer werkgroep gevormd, die het probleem van de bankbeveiliging in studie Deze werkgroep voorzag zich var hulp van enige politiële autoriteiten. Een van de eerste conclusies uit de studies is, dat alarminstallaties een ze kere mate van verhoogde veiligheid kun nen bieden en wel in die zin, dat door het geven van geluidsalarm de eventue- le overvallers kunnen worden afge- J schrikt, respectievelijk de buitenwereld J kan worden gewaarschuwd, terwijl daarnaast een zogenaamde stil-alarm- verbinding met rijks- of gemeentepolitie de opsporing van de daders kan be- jspoedigen. Hoewel de leiding van de bank mening is. dat het moderne bankbedrijf nijgen u,u^ kerki-li iki 545 miljoen florins (eigen rekeneen- j heid van de organisatie. Nederlandsi waarde 80 cent). Dit is een stijging t.o.v wet met de da: zich bij voorkeur dient af te spelen in kantoorruimte met open balie, zoals ook in het buitenland en met name in de V.S. veelvuldig wordt aangetroffen, noopt de toenemende criminaliteit in ve le gevallen tot het plaatsen van de kas in beschermde kasboxen. die moeilijk te forceren zijn. De bank realiseert zich, dat door een en ander de service aan het publiek enigszins In het gedrang kan komen, terwijl het kaswerk zwaarder wordt, niaar zij verwacht dat de cliënten in de eerste plaats waarde zullen hechten aan een zo groot mogelijke mate van vei ligheid en dat het personeel hiervoor be grip zal kunnen opbrengen. Overigens zal het duidelijk zijn, al dus de Amrobank, dat niet over alle getroffen of te treffen maatregelen en de details daarvan publiekelijk medede ling kan worden gedaan. DJAKARTA Betoging voor beëindiging van conllict Maleisië DJAKARTA (l'PI-Reuter) Ongeveer 25.000 Indonesiërs hebben gisteren op het Bantengpleln in Djakarta een beto ging gehouden tegen de confrontatie je gens de federatie Maleisië en voor toe treding van Indonesië tot de Verenigde Naties. Generaal Soeharto, heeft met Ghazn- lie Bin Sjafie van het Maleisische minis terie van Buitenlandse Zaken overeen stemming bereikt over het vestigen van vreedzame betrekkingen. Volgens An- tara kan de zaak, „als alles goed gaat", in een week of hoogstens ln een maand worden geregeld. Universitair nieuws NIJMEGEN (ANPi J M. v i prof. op proefschrift [arceiermej "E S' -en in Den Haag. rijksi EEG over dode punt heen van Kennedyronde (f 854.424 in 1964). Heel Rotterdam fluor in drinkwater ROTTERDAM (A.N.P.). Met ingang van vandaag drinkt heel Rotterdam gefluorideerd dinkwater. Dan zal ook het water dat wordt geproduceerd in het waterwerk aan de Berenplaat, van fluor worden voorzien. In het bedrijf van de gemeentelijke drinkwaterleiding aan de Honingerdijk werd dit middel tegen tandbederf al eerder aan het water toe gevoegd. Hiermee hebben ook alle ge meenten, die hun drinkwater van Rot terdam betrekken, w.o. Delft, gefluori deerd drinkwater. Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, iu Brussel nadat er een aantal be sluiten in de Europese ministerraad wa ren genomen om de Europese commis sie te machtigen de onderhandelingen in Genève voort te zetten. Deze besluiten, die na een opvallend kort debat door de ministers van Frank rijk, West-Duitsland. Italië, België, Ne derland en Luxemburg werden geno men, houden in, dat de Europese com missie namens de Zes de partners in de GATT algemene overeenkomst voor handel en tarieven) aanbiedingen kan doen voor het internationale handelsver keer in industriële produkten zoals alu minium, krantenpapier en chemische produkten. •ties tegen het betrokken boek zelf en tegen degenen die boeken lezen en verbreiden. De betekenis en de mo rele waarde van de index, namelijk als een oproep aan ieder christelijk gewe ten geen boeken te lezen die voor geloof of zeden gevaarlijk zijn, blijven echter behouden. Wie deze verplichting bewust niet na koini, zondigt ook wanneer hij geen kerkelijke straffen meer krijgt. De controle over alle publikaties be rust voortaan bij de bisschoppenconfe renties, respectievelijk de individuele bisschop. Aldus een mededeling van de congregatie voor de geloofsleer die hier mee nieuwe beschikkingen heeft getrof fen ter bescherming van de geloots- en zedenleer. Kardinaal Ottaviani zegt hier mee te antwoorden op vragen van tal rijke bisschoppen die niet wisten wat zij nu met bepaalde boeken aanmoesten sinds Paus Paulus in zijn motu proprio van 7 december 1965 het H. Officie re organiseerde en de afdeling voor boe kencensuur ophief. Kardinaal Ottaviani wijst er echter uitdrukkelijk op dat de H. 'Stoel zich overeenkomstig de eisen van natuurwet en goddelijke opdracht het recht voorbe houdt een boek dat geloof en zeden kwetst publiekelijk te veroordelen. De H. Stoel zal dit echter niet doen zonder eerst de schrijver te hebben verzocht zijn publikatie te corrigeren. De H. Stoel spreekt de veroordeling slechts uit wanneer de auteur aan het verzoek geen gevolg geeft. LEIDEN Leiden zijn geklaagd voor het kand. westerse sociologie J. Rebergen. D Haag. en M. de Groot uit 's-Gravenzant UTRECHT Aan .Ie rijksunivei sit. wis- en' natuur kumto sio't make de Bruine. Den Haag: Idem "k: m. A Bosma. Leidendoctoraal geologie: 1 .1. Vreeken. Den Haag. 84. nucht kalv 1 >27. lopers 29. paait d elamm '577, bokken of geiten 40 Prijzen alnchtrund extra kwal43 le Itw .1.70 380 3e kw 325-340. vett exLrti kw 330—355. le kw 310—330. 290-310. 3e kw 280 - 290. i 320—335, kalf. en len 875- 575—725. 320—350. lopers -ren 60-80. .ht runderen korter, handel traag, prijzen hoger- kalf- en melkkoeien aam ■O. vaarzen. 800 Wfc lv 90—160, slac-htpaarde 125, sc-hapen SO—110. lai l..verzicht Don Xavler lioger; kali- en melkkoeien aanv matig, h. stil. prijzen gedrukt; vare koeien aanv kor ter. handel slepend, niet geh prijsh. vaar zen en pinken aanvoer kleiner, handel zeer stil. prijzen gedrukt; graskalv aanvoer minder, handel stug. prijzen iets lager; vette kalveren aanv ruimer, hand slepend, Eryzen lagernucht kalv aanvoer kleiner, andel flauw, prijzen iets minder, slacht- paarden aanvoer gewoon, handel traag, prhzen vooral niet hoger; lopers aanvoer als vorige week. handel redelijk, prijzen onveranderdschapen en lamm aanvoer korter, handel traag, prijzen lager; weide en zulglammeren aanvoer Iets minder, han del zeer stil, prijzen Iets lager KAASMARKT WOERDEN* 77 partijen Prijzen le kwal 378 j tot EI ER VEI 1,1 NG HET WAPEN VAN VEIR LEI DSCHEN DAM Aanvoer 79.500 kippeëieren27000 no. 0 1525—1625, 9600 no. 1 1350-1480. 23500 no. 2 1115-1270. 1790o no. 3 960—1030. 18400 no. 4 800—.845. 5000 no 5 700-750, 900 nr. 6 685—7. 6f'0 nr. 7 550—580. 900 kneus 600—700. 125 eendeeieren 1125-1205

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5