Ste £eidóe Goirtant Sovjetactie tegen schilder Populair „Brandpunt zoekt nieuwe vorm Vanavond in de ether TELEVISIE RADIO MielC er is §een betere! VIJF JAAR GEËIST VOOR FATALE BEITELSLAG Doeltreffende samenwerking PAGINA 2 DB LETDSE COUTlAirT WOENSDAG IS JUNI 1M9 De maat raakt vol AMSTERDAM gaat er altijd een beetje prat op. dat het een lastige stad is. Wanneer het ergens wringt in de verhouding tussen burgerij en overheid, wordt graag in herinnering gebracht, hoe in de stad, die in zovele opzichten het hart van het land is, herhaaldelijk de vuisten gebald en de hand opgeheven is om de eer en de vrijheid te verdedigen tegen dictatuur en politieke misdadigers. Maar mogen de trieste gebeur tenissen, die zich maandag en dinsdag in Amsterdam hebben afgespeeld, in enige relatie worden gebracht met het verzet tegen de dictatuur van 19401945? Neen: we geloven eerder, dat Amsterdam zijn taak en ereplicht ten opzichte van de verzetshelden aan het ver zaken is. OPEN houden we de mogelijk heid. dat maandag ongeorga niseerde bouwvakkers oprecht ge meend boos waren, toen bij het verzilveren van de vakantiebonnen him de rekening door de vak bonden werd gepresenteerd. Maar de vorm, waarin zij pro testeerden, was fout, radicaal fout en ergens ook laf. We dachten, dat men in de sociale strijd anno 1966 andere wapens hanteert, dan die waarvan de boze Amsterdamse bouwvakkers maandagavond ge bruik hebben gemaakt. Hun leiders moeten geweten hebben, dat ze in de vertroebelde sfeer binnen de hoofdstad met een burgemeester en een politie apparaat waarvan het gezag in een slopende strijd ondermijnd is de lont aanstaken van een kruitvat, dat veel gevaarlijker is dan de munitiefabriek van Muiden. Ook ditmaal heeft het optreden van het burgerlijk en politioneel gezag in de hoofdstad niet de in druk gewekt van inzicht, moed en tact. Maar de oorzaak hiervan ligt niet alleen bij de personen, die met dit gezag bekleed zijn, maar bij allen, die ertoe hebben bijge dragen om van 's lands eerste stad een burcht van de recalcitranten te maken. MEN kan het betreuren, maar de tijd is gekomen, dat de landelijke overheid haar gewicht in de schaal gaat leggen. Want de maat raakt vol. Elk slachtoffer, elke gewonde is een mokerslag op het Nationaal Monument, op de Dokwerker, op de reputatie va/n een stad, die lastig is, maar die houdt van een eerzame strijd. Buiten Amsterdam begon gis teren het Holland Festival; bijna symbolisch. Want in Amsterdam begon de verrekening van een kwa lijke geschiedenis. Velen hebben daaraan schuld. De autoriteiten in de hoofdstad hebben in de afgelopen weken ongetwijfeld fouten gemaakt. Maar de grootste fouten staan op het debet van hen die bloed willen zien en daarmee het aftre den van een hoofdcommissaris of een burgemeester willen afdwin gen. Strijdige getuigenissen DE roorziiter van de Algemene Bond van Werker® in de Bouwnijverheid, de heer A. A. Korlaar, heeft gisteravond in een t.v.-lnterview verklaard, dat de familie van de omgekomen voeger J. Wegge! aar van diens huisarts de verklaring had gekregen, dat het slachtoffer nooit iets aan zijn hart had gemankeerd. Zou de huisarts dat werkelijk met evenzovel® woorden hebben verklaard? Het is nauwelijks denkbaar. Wellicht ia de heer Weggelaar nooit met hertklachten by hem geweest en had de arts ook geen andere aanwijzingen, dat zijn patiënt hartafwijkingen had. Niet iedereen, die een hartafwijking heeft, is zich daar immer® van bewust. Hoe het ook ztJ, de heer Korlaar meende ook meer waarde te moeten hechten aan verklaringen van omstanders dat het slachtoffer is neergeslagen en aangereden door een politiewagen, dan aan de verklaring van de pathloog- anatoom dr. Zeldenruat, die had ver klaard, dat de man een natuurlijke dood was gestorven. Evenals dr. Zeldenrust hadden maandagavond twee artsen van het Wilhelminagasthuis, waar het stof- felijk overschot van de heer Weggelaar was heengebracht, geen uiterlijke ken tekenen van geweld kunnen vinden op het lichaam van de heer Weggelaar. Niettemin hecht de heer Korlaar meer waarde aan verklaringen van omstan ders en van mensen, die vanuit hun ra men het eerste treffen tussen politie en stakers gadesloegen. Deze getuigen verklaringen vallen uiteen in drie groepen: fie ene groep zegt, dat de man door een steen werd getroffen, de andere groep spreekt dit tegen en zag. dat de man door de politie werd neergeknuppeld en een derde groep zegt. dat de man niet werd neergeknuppeld, maar door e enachteruit rfldende politiewagen werd overreden. Dat zijn de getuigen de heer Korlaar meer waarde hecht. Oorzaak en gevolg DB heer Staphorst, voorzitter van het actiecomité van de stakende bouwvakarbeiders in Amsterdam, heeft zich gedistantieerd van de gebeurtenissen bij het gebouw van het lagblad „De Telegraaf' en van de onlusten die daarop ln de Amsterdamse binnenstad volgden. Het was de heer Staphorst, die gistermorgen tijdens de eerste samen komst van de staker* op het Jonas Daniel Metjerplein, de stakers voorhield, dat het slachtoffer van maandagavond, de heer Weggelaar, een gewelddadige dood was gestorven en niet. zoals het sectierapport van dr. Zeldenrust uitwees, een natuurlijke dood. Het was deze uit spraak van de heer Staphorst, die de gemoederen nog meer in beroering bracht en een deel van de stakers deed besluiten wraak te nemen op De Tele graaf, die (overigens samen met een ander ochtendblad) in zijn eerste be richten de mogelijkheid van een natuur lijke dood niet had uitgesloten. Program en verzinsel Onherroepelijk is. dat de politieke groepen die tot voor kort nog bekend stonden als beginselpartijen volop in ont wikkeling verkeren in de richting van een programpartij. Maakt dit veel verschil? Meestal niet terzake van de politiek die de partijen-in- kwestie willen voeren. Wanneer de poli tiek van de Katholieke Volkspartij anno 1966 afwijkt van haar politiek van tien jaar geleden, dan is het maar de vraag of dit in de eerste plaats het gevolg is van een ontwikkeling in het karakter van de party of van omstandigheden die hiermee nie*. direct te maken hebben. Maar weinigen zullen het betreuren dat de partijen die vroeger op hun etiket „be ginsel-' in de vetste letters hadden staan, tegenwoordig veel meer het accent op „program' gaan leggen. Waarmee dan overigens weer niet gezegd mag zijn, dat j het levensbeschouwelijk beginsel niet van j grote invloed zal blijven op de politieke keuze. De grote verandering met vroeger ver- geleken is. dat behalve menig protestant ook sommige katholieken vanuit hun be ginselen tot andere politieke voorkeur komen dan hun geloofsgenoten en dat zij zich heel wel kunnen verenigen met de politieke opvattingen die door anderen vanuit een andersluidende levensvisie als de best mogelijken gesteund worden. Erkend is het recht om vanuit zijn visie op de schepping en op de betekenis van de mens daarin voorkeur te hebben voor een politiek program naar eigen voorkeur. Maar erkend moet tevens biyven het recht om tussen zo n politiek program en zijn levensvisie contacten te biyven leggen. Ook in de moderne opvattingen is geloof niet iets waarvan de Invloed in het leven bij bepaalde grenzen ophoudt. Anders gezegd: de integratie van het christendom in ons leven zal vaak ook de politieke keuze sterk blijven beïnvloeden. En wie zegt. dat daardoor de democratie wordt scheefgetrokken, verengt het levens terrein tot een klein stukje grond met een zeer eenzijdige bodemcultuur. Staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur DEN HAAG (ANP) CRM-minlster mr. M. Vrolijk, heeft op advies van de Raad voor de Kunst, besloten tot In stelling van een jaarlijks toe te kennen Staatsprijs Beeldende Kunst en Archi tectuur. De prijs bedraagt 8000 gulden en kan worden toegekend aan een le vende Nederlandse beeldende kunste naar of architect voor zijn gehele oeu- Tc beginnen met 1966 komen achter eenvolgens de volgende categorieën in aanmerking: schilderkunst, grafische kunst en tekeningen; beeldhouwkunst; toegepaste kunsten en industriële vorm geving; architectuur. De prijs kan ook worden toegekend aan een vaste samen werkende groep van kunstenaars. Voor de categorie schilderkunst, gra fische kunst en tekeningen die in 1966 aan de orde is. heeft de minister een jury benoemd, die bestaat uit: Chr. N. E. de Moor te 's-Gravenhage, lid en voorzitter, mr. G. J. P. Cammelbeeck te Eindhoven, J. Diederen te Amster dam, dr. W. J. de Gruyter te 's-Gra venhage en jhr. dr. W. J. H. B. Sand- berg te Amsterdam, leden: mevrouw G. P. Stips-van Weel te 's-Gravenhage. secretaresse. kon. Ned. Akademie van Wetenschappen AMSTERDAM (ANP) Bij KB zijn bekrachtigd de benoeming tot buiten lands lid van de Koninklijke Nederland se Academie van Wetenschappen, afde ling natuurkunde, van dr. P. C. Michot, hoogleraar in de petrografie, mineralo gie en kristallografie aan de universiteit van Luik en dr. M. Schwarzsehild, hoogleraar ln de astronomie aan de uni versiteit van Princeton t NJen tot cor respondent der academie, afdeling na tuurkunde, van dr. B. J. D. Meeuwse, hoogleraar in de plantkunde aan de ..University of Washington" te Seattle, dr. A. Nijenhuis, hoogleraar in de wis kunde aan de „University of Pennsylva nia", Philadelphia, dr. D. ter Haar. „reader" in de theoretische natuurkun de, werkzaam aan de universiteit van Oxford en dr. P. van de Kamp, hoogle raar en directeur van de „Sproul" ster- rewacht. Swarthmorecollege. Swarth- more (Pennsylvania). Dr. Schulte Nordholt hoogleraar in Leiden DEN HAAG (A.N.P.l. Bij K.B. is dr. J. W. Schulte Nordholt benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der letteren aan de rijksuniversiteit te Lei den. om onderwijs te geven in de ge schiedenis en cultuur van Noord- AmerUca. MOSKOU (Rtr) Het officiële or gaan van het Russische ministerie van Cultuur, Sovietskaya Kultura, heeft dinsdag een felle aanval gedaan op de kunstschilder Oscar Rabin die onlangs Perry Mason in i laatste rechtzaak i heeft gehad op een tentoon- luisterende veel i stelling ln Londen. Hot blad vindt dat het expressionistische werk van ..onofficiële" schilder seer afwijkt de officieel goedgekeurde stijl van socialistische realisme" en hel noemt de schilderijen van Rabin Rabin is vroeger werkzaam geweest als spoorwegarbeider. Hij woont in voorstad van Moskou. Veel van zijn schil derijen geven zijn speciale zijn omgeving, met bepaalde steeds te rugkerende symbolen, onder andere religieuze aard. Ongeveer tien jaar gele den kreeg hij een prijs op een tentoon stelling van jongeren in Moskou. Hoe wel zijn werken voorkomen in de melingen van liefhebbers van de Rus sische moderne kunst, is er sindsdien vrijwel geheel geen aandacht zijn werk besteed. Sovietskaya Kultura schreef dat de expositie in Londen „een nieuwe provo catie was tegen de Sovjetkunst, waar van zekere specialisten in onze artistie ke achtertuin een gewoonte gaan ma ken. Men kon onmogelijk ernstig gelo ven dat deze absurde en dubbelzinnige rommel enige esthetische waarde kan hebben". Het blad gaf Rabin de raad „de kracht op te brengen om 'n wer kelijk kunstenaar te worden. Dan zal niemand u herinneren aan hetgeen er is gebeurd. U zit ln de zak van een specu lant en daar zult u moeten worden uit getrokken", aldus het Russische blad. Beatleshoes ivas al te dol HOLLYWOOD (UPI) De platenfa- brikant „Capitol" heeft de hoes van de jongste grammofoonplaat van de Beat- uit de verkoop genomen, nadat „disc Jockey's" ertegen hadden gepro testeerd. Op de hoes stond de Britse beatgroep getooid ln slagersjassen omgeven door stukken vlees, beenderen en de kop van een onthoofde pop. De Beatles hadden de hoes zelf ontworpen. Ze is nu vervan gen door een conventionelere uitvoe ring. ze omroepcor res pondentj 1 i de vele by de K.R.O. In gebruik zijnde villa's, die j n. ligt aan de YVernerlaan een royale behuizing.f de veelzeggende titel „Halfweg". Hier zetelt de top de Johnny Halliday moet betalen PARIJS (UPI) De bekende Franse zanger en komiek Henri Salvador krijgt 10.000 franc schadevergoeding van de populaire zanger Johnny Halliday we gens smadelijke geschriften, zo heeft de rechtbank ln Parijs gisteren beslist. Salvador had Halliday en het Fran- weekblad France Dimanche laten vervolgen wegens een artikel dat ln no vember van het vorig Jaar in genoemd blad was geplaatst en waarin Halliday hebben gezegd dat Salvador tijdens Johnny's eerste optreden ln het open baar hem had uitgejouwd en geroepen „Stuur hem weg". Het optreden vond plaats in het Parijse Alhambratheater in september 1960. De rechtbank meende dat Halliday niet in staat was getuigen voor te bren gen die Salvadors gedrag kunnen bewij- i. Daarentegen had de laatste ver schillende getuigen opgeroepen die ver klaarden dat Salvador altijd van me ning is geweest dat Halliday een grote kans op succes zou hebben. De rechter heeft voorts de krant ver plicht de uitslag van de rechtszaak met grote koppen op een opvallende pa gina af te drukken ln het nummer van eerstkomende week. Het enige belang dat de krant bij het plaatsen van het vraaggesprek met Hal liday had, was de openbare belangstel ling te wekken voor een verzonnen ri valiteit tussen twee bekende sterren, al dus de rechter. Inhoud verandert met K.R.O.-televisie, precies halverwege het studiocomplex en de riante villa ..De maretak", waarin loorzltter mr. H. IV. van Doorn en het bestuur Is gehuisvest. In „Halfweg" spraken wy met mr. Ben Schmltz. adjunct-hoofd van de K.R.O.-t.v. en Richard Schoonhoven, chef van het veelgeroemde Brandpunt-team. Mr. Schmltz en Richard Schoonhoven, twee geheel anders geaarde figuren, 'maar belden van onschatbare waarde voor de K.R.O, tingstijd op 10 over half elf en vier keer in de week om vijf voor half elf. Ook de ideale samenstelling voor de inhoud van „Brandpunt" is nog steeds zoek. Soms lukt het dat we, wat woord en beeld betreft, fifty-fifty spelen, maar beter is 30 procent ge sproken woord en 70 procent beeld. Als we een groter budget hadden, konden we meer equipes naar het buitenland sturen. Een Nederlander ziet de strijd in Vietnam met heel andere ogen bijvoorbeeld dan een Amerikaan. Er zullen nog heel wat besprekingen moeten worden gevoerd voor we het nieuwe gezicht van „Brandpunt" hier samen hebben be- De pijp van Richard Sohoonhoven is uitgegaan. Als hij opstaat zegt hij: „Nog even dit, het geheim van ons succes bij de miljoenen kijkers ligt in onze hechte teamgeest We doen allee samen en bespreken punt voor punt de onderwerpen van onze ru- De sympathieke advocaat-detective Perry J Mason verdedigt vanavond zijn laatste televisiecliënt. Hoofdpersoon in dit juridische conflict is ene Claire Olger. Zij wordt niet alleen beschuldigd van het veroorzaken van een auto-ongeluk, maar ook van moord op Michael Greeley. Diens lijk werd nameiyk door inspecteur Tragg in haar hotelkamer gevonden. Tragg gaat verder en verzamelt zoveel bewijzen, dal de zaak voor Perry Mason onmogelijk schijnt. Het zou echter heel raar moeten lopen, wil Perry deze laatste rechtszaak verliezen(Nederland I, 21.20). J ..De Hiimboltschool", i* nieuwe t.v.-serie Als we vragen of zij het verstandig efficiënt vinden, dat de Nederlandse televisie liefst vier verschillende actua liteitenrubrieken kent, antwoorden ze zonder dralen, dat ze „verzuiling? heerlijk vinden. Het mag wat vreemd klinken uit de progressieve monden, maar ze laten er meteen op volgen, dat alleen de „verzuiling" de kans schept om verschillende opinies te uiten over hetzelfde vraagstuk Met een kleurloos, neutraal en algemeen getint actualiteitenprogramma, kan men nimmer een modus vinden om tegen een gevestigde mening in te gaan, zonder voor partijdig te worden uitgekreten. LATER TIJDSTIP Dat inhoud en presentatie van „Brand punt" een succesvolle is, heeft de waardering van kijkers en t.v.-criticl allervvege aangetoond. Toch zoekt Richard Sohoonhoven voor het ko mende seizoen naar een nieuwe for mule, zowel wat inhoud, presentatie als tijd van uitzending betreft. Toen wij hierover iets naders wilden ver nemen stak Schoonhoven bedachtzaam een pijp op en keek naar mr. Schmltz. „Voorlopig kunnen wij nog niets defi nitiefs hierover vertellen", zei de heer Schmitz. „Wij hebben wat de plan ning betreft nog nooit zo'n gek seizoen voor de boeg gehad als nu Allereerst Ls nog steeds niet bekend wat de nieu we programmacoördinatiecommissie voor beslissingen gaat nemen. Inhoud en vorm van „Brandpunt" zijn sterk afhankelijk van het tijdstip van uit zending. We willen in plaats van om 20.20 uur te beginnen de rubriek op een later uur starten. Bijvoorbeeld omstreeks half tien. Het opinieonder zoek wijst namelijk uit, dat je dan vaak een anders samengestelde groep van belangstellenden raakt. Uit het cijfermateriaal van het continu-ondei- zoek naar de kijkdichtheid en kijk gewoonte blijkt, dat velen omstreeks 10 uur naar bed gaan. Vooral op het platteland. Toch zou het voor ons leuk zijn, om er eens achter te komen of een deel van de t.v.-bezitters terwille van de inhoud van „Brandpunt" wat later zijn sponde gaat opzoeken". OP BREDER VLAK „Het staat ons Inziens wel vast, dat „Brandpunt" eenmaal per week en later dan nu het geval ie, zal worden uitgezonden op Nederland 1. Op het tweede net zullen wij voorlopig niet verschijnen. We zijn van plan om de inhoud van „Brandpunt" een breder vlak te geven. Tot nu toe bepaalden wij ons voornamelijk tot politieke .en sociale problemen. Als het budget dit toelaat zullen wij nog meer gaan werken met correspondenten ln het buitenland Maar zo'n unilaterale t.v.. verbinding' met een eigen correspon dent ls erg duur. Trouwens de live reportages uit het binnenland vragen ook om meer teohnische faciliteiten dan de N.T.S. momenteel kan realise ren. Vele wensen, die beslist niet van de afgelopen maanden dateren, moeten om financiële en technische reden nog steeds in de ijskast worden gezet. Het wordt tijd dat de Nederlandse t.v. op tenminste één net tot 's avonds 12 uur in de ether is. Volgens de huidige voorschriften ligt nu driemaal de slui- De Duitse televisieserie ,.De Humbolt- school" behandelt een aantal korte J geschiedenissen over leraren en leer- lingen van een middelbare school J ergens in Duitsland, waar het leven veel overeenstemming vertoont met dat op Nederlandse h.b.s.'en, gymnasia en lycea. De meeste avonturen spelen zich af in de „achtste" klas, waarin de oudste leerlingen zitten. In de eerste aflevering, die de N.C.R.V.-t.v. vanavond op het scherm brengt, moeten deze jongens kennismaken met hun nieuwe kiasseleraar Vohwinkel. die er zo jong uitziet, dat de scholieren in deze „nieuwe" aanvankelijk een medeleerling zien (Nederland n, 20.01). Haags kamerkoor ï^r*N 'I T T nnflor o.l.v. Van leperen De N.C.R.V.-radio brengt vanavond voor J microfoon het „Haag-s Kamerkoor" onder leiding van Rocus van Ieperen. Van het koor is te horen: „Domine, non sum dignus" van T. L. da Victoria, „Psalm 122 J Els ist das Heil uns kommen her" uit „Zwei J Motetten", opus 29 van Johann Brahms, „De lustelijcke Mey" van J. Clemens J non Papa, „Al is den tijd nu doloreus" van Joan Wintelroy en „A amoureusisch j mondeken root" van Jan Belle. (Hilversum II, 19.30). j i J. P. Sweelinck, Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les. VARA: 19.35 Het scheepvaartdorp J Maasbraoht. filmreportageNTS: 20.00 ir Journ.: VARA: 20.20 Achter 't nieuws. 20.45 Tel uit je winst, hobbyquiz. 21.20 De echtgenoot Perry Masonfilm. 22.10 I Koning Klant, consumentenrubriek. 1* 22.35 Actueel Humanisme; NTS: 22.40 Journaal. j NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. I 20.01 De Humboldtschooltv-film. 20.25 I Play Bach: Plano, bas en slagwerk, j 20.45 Konlngsgambiet, tv-spel 21.40 I Attentie 22.05 Boekbespreking. NTS: i 22.10 Journaal. I Donderdag KRO: 14.30 Voor Hedenavond Dieter Geissler als de nieuwein de eerste aflevering van ,J)e Humbolt- school". (Nederland II, 20.01). (Advertentie) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEl 92, P Geldnood drijft vrouw tot doodslag (Van onze correspondent) UTRECHT Met gebogen hoofd, de schouders schokkend van Ingehouden snikken, aanhoorde Jenneke van M. (51), weduwe van A. I>. uit Utrecht, gis teren de eis van de officier van Justitie, mr. Van den Berge. Een gevangenisstraf van 5 jaar met 'n onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hiermee kwam een einde aan het lang durig onderzoek naar de oorzaken die geleid hebben tot de bijzonder tragische geschiedenis, die zich vorig jaAr novem ber afspeelde In een kruideniers win kel tje aan de Leidseweg. Een trieste geschiedenis die de eige naresse van het winkeltje mej. N. J. F. de Groot met de dood moest bekopen. Jenneke van M. sloeg haar de schedel in met een betonbeitel omdat zij weigerde de vrouw, die in geldnood zat, wat te le nen. Het was niet de bedoeling van de vrouw geweest de kruidenierster van het leven te beroven. Zij wilde haar alleen buiten westen brengen, maar toen de ou dere dame na de eerste klap met de beitel begon te gillen, sloeg Jenneke er in paniek op los. Vanaf de dag. 23 oktober, waarop Jen neke. moeder van vier kinderen (waar van er drie werkten) een brief ontving ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder 27 ok- van een deurwaarder dat hij tober 2 uur 's middags geld moest heb ben en dat anders het huis ontruimd zou worden, had zij nog maar één gedachte, aan geld zien te komen. De fatale dag naderde, enkele uren voor zij de deurwaarde 't geld moest brengen, stapte zij op de fiets en reed naar het winkeltje aan de Leidseweg. Waarom juist dat winkeltje? De totaal ontredderde verdachte kon geen antwoord geven op deze- vraag. Zij was er eens een paar keer geweest voor een boodschap. Zij vroeg de kruidenier ster haar wat geld te lenen, maar deze weigerde. Zoiets had zij nog nooit ge daan. Ondertussen kwamen wat school kinderen ln het winkeltje en verdwenen weer. Voor een tweede maal vroeg Hen- neke om hulp, maar juffrouw De Groot beschouwde het onderwerp echter als afgedaan en wilde haar winkel gaan sluiten. Zij wilde het opstapje achter de toon bank opgaan, maar op dat moment haalde de verdachte de beitel uit haar boodschappentas en sloeg de vrouw daarmee op het hoofd. Vervolgens Mep ze om de toonbank heen, kon niel goed bij de geldla komen omdat het slacht offer op de grond lag, pakte haar hij de enkels en op dat moment begon de vrouw te gillen. Elf slagen In totaal werden toegediend. Schedelbreuken, verbrijzeling van het dak van beide oog kassen. kneuzingen en bloedingen ver oorzaakten daarna onmiddellijk de Verdachte nam 300 gulden mee. ver liet zonder meer het winkeltje, droeg 280 gulden af aan de deurwaarder en ging toen de stad in. Door oplettendheid van een van de schoolkinderen, toeval lig een dochtertje van de hoofdagent re chercheur A. J. de N.. die haar vader 's avonds over het gebeurde hoorde pra ten en zich toen de vrouw herinnerde, werd verdachts diezelfde avond nog ge arresteerd. HILVERSUM I (402 ml - VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18 20 ir Uitzending van de Rath. Volkspartij. 18.30 Liohte klanken uit Hongarije, J 19.00 Voor de kinderen 19.10 Muziek voor kinderen. 19.30 Artistieke staal- kaart 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd platenprogr.. 20.45 Voorsorteren, lezing over het verkeer. 20 55 Stereo: Metro- j J pole-arkest: amusementsmuziek. 21.25 BRUSSEL Fi Bekende Nederlander beantwoordt vragen van Jonge mensen. 21.45 Or- 20.00 Jazz. if kestomuziek, 21.55 Stereo: Salonorkest. 22.25 Sport halverwege 22.30 Nieuws. J 22.40 Actualiteiten. 22.55 Jazzmuziek, 23.20 Muziekrevue, 23.55 Nieuws. prettv girl is like a melo- 4 irésiliên. Danke schön. Si 4 "X - BRUSSEL Nedei IS.00 X'. - IS 50 Sport. 19.00 Nieuws, actual.. ENGELAND BBC ■■■Pil ENGELAND BBC (II Hoorspel. 21.40 Dansr aangelegenheid óók een feit van hoge nieuwswaarde. Voor de manier waar op de t.v. het nieuws bracht hebben we alle lof, zeker met de wetenschap dat het voor t.v.-mensen in rumoerig Amsterdam moeilijk werken pleegt te zijn. Er werd teven» aangetoond dat als het erop aankomt het moge lijk I9 om ondanks de te veel gesmade verzulling-in-de-omroep tot een doel treffende samenwerking te komen. Dat bleek bijvoorbeeld toen na het ex tra) AVRO-Televizier verwezen werd naar het (extra) KRO-Brandpunt op „TI", dat in voortreffelijke samenwer king met VARA's Achter het Nieuws voor nieuwe feiten en commentaren zorgde. Het NTS-journaal weerde zich om in enkele extra-uitzendingen, eveneens goed. Beste filmbeelden: Fred Osters (Televizier) reportage van een twistgesprek tussen bouwvak ker en provo. Beste interview: Ad Langebent (Brandpunt) in diep-prik- kende gesprekken met vertegenwoor- digers van N.K.V. en eategoralen. Brandpunt schuwde niet zijn uitzending j J met telefoongesprekken af te ronden. Daar zijn we over liet algemeen geen j voorstander van, omdat t.v.-taal een j beeld-taal behoort te zijn. Maar als het gaat om een keuze tussen door- gebeld-nieuws of géén-nieuws. vervalt dat bezwaar. Gisteravond paste het doorgebelde iaatste nieuws voortref- 1 felijk in het reportagepatroon. Holland Festival Bij de t.v.-reportage rond de opening van de Rotterdamse Doelen hebben we ons destijds van commentaar ont- houden. Het geluid was toen namelijk j abominabel en dat leek kennelijk te j wijten aan een storing in de geluids verbinding. Gisteravond werd een deel van het openingsconcert van het Hol land Festival uitgezonden Het geluid was zo goed als men zich maar wen sen kon; zo goed als men venvachten mocht bij de veelgeprezen Doelen- akoestiek. Willem Duys leverde commentaar. Nog al blunderend. Zo scheen hij niets te weten van het gebruik dat bij aan wezigheid van „royalty" de dirigent zijn plaats Inneemt vóór de konink lijke gasten verschijnen. Dus annon ceerde hij: „Daar is prinses Beatrix" toen dirigent Franz Paul Decker met applaus werd begroet. Niet zo'n erge vergissing, maar in plaats om zich te excuseren probeerde hij erover heen te praten en dat was weinig elegant. Terzijde: Beatrix en Claus zijn het „prinselijke" paar; niet het „konink lijke" zoals Duys vermeldde. En pre mier Cals. door de commentator aan- (Van otni wezig bevonden, wka helemaal niet in HILVERSUM, HILVERSUM II (298 mNCRV: 18.00 Orkestmuziek. 18.30 Spectrum. J 18.50 Gram.. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio- Ar krant 19.30 Klass. en mod. liederen. 4 19.50 Buitenlands commentaar. 20.00 ir Stereo: Amusementsmuz, 20.30 Stereo: Mod. en seml-klass. muziek, 21.45 Lezing, 22.00 Gram., 22.15 Avondover- denking, 22.30 Nieuws 22.40 Gram., 23.00 Lezing, 23.15 Stereo: Metropole- if Orkest, amusementsmuziek. 23.55 Nws. J RADIO VERONICA (192 m) 18.00 Veronica's jukebox. Gezellige muziek J met groeten en wensen. 19.00 Joost if mag het weten: Hot Honderd u.S.A., 20.00 Klassiek verzoekplatenprogr., J 22.30 tot 1.00 Gevar. gram. muziek. DRAADOMROEP <4« l(ji Dusty 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., (om 8.30 de groenteman). 8.50 Morgenwijding, 9.00 Klass. pianoconcert, 9.35 Waterstan- den, 9.40 Graan, muziek voor oudere luisteraars, 10.00 Voor de kleuters,, J 10.10 Arbeidsvitaminen, (11.00 nws), 12.00 Stereo: Orkestmuziek. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Dansorkest. 13.00 Nieuws, 13.10 Journaal. 13.30 Kameimuziek. 14.15 Praatje. 14.30 J Stereo: Klass. en mod. liederen, 15.00 41 Voor de zieken, 16.00 Nws. 16.02 Licht progr. voor de militairen, 17.00 .Voor de jeugd. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7 10 Meditatie. 7.15 Gram., (7 30 Nieuws). 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., <8.30 Nieuws). 840 Voor de huisvrouw, 9.40 Schoolradio. 10.0 Operettemuziek. 11.0 Voor de zieken. VPRO: 1145 Licht instrumentaal kwartet. 12.10 J Leven op het land. gesprek, 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Praatje. 12.45 Actual.. 13.00 Praatje, 13.05 Mod. pianomuziek. 13.15 Klass. muziek. 13 45 Voor de vrouw: NCRV: 14.15 Moderne en klass. muziek. 15.00 Bij beloven! 15.30 Stereo: Klassieke operamuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Stereo: Musette ensemble. 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Sportrubriek. J HILVERSUM III (240 m en FM-kan) NRU-VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Kwink: gevar. muziek, met tips, actualiteiten, lom 10.00 en 1100 Nws). 12.00 Nieuws. J actual, en orgelspel. 12.30 Gevarieerde gram. muziek. 13.00 Nieuws, actual., gevarieerd muziekprogr.. 14.00 Nieuws. gevar. gram pl en tips v d. wouw. 1500 Nws. actual, en licht ensemble, J 15.30 Gram16.00 Nieuws, actual en Zorro: progr. voor tieners, 17 00 Nws. actual., tot 1800 Gevar. platenprogr. RADIO VERONICA (192 mi - 7 00 Ook goeiemoi gen. 9 (10 Muziek terwijl u werkt verznekplatenprngramma J 10 00 Koffietijd met Tineke. 1100* Kookpunt. Huisvrouwenverzoekprogr., 12.00 Lunchmuziek. 14.01.' Van Concert- zaal tot. jukebox, 14 45 Gevar progr., 15.00 Speciaal progr., voor alle zieke J vrienden van Veronica, 16.00 Donder- dagmiddagparade: gezellige muziek voor jong en oud. 17 00 Intern, muziek, 17 15 Favorieten expiess een teener-* toptuneparade. 17 45 I81111 Gram BRUSSEL Nederlands <32-1 meter) 12.03 Gevar. muziek, 13.20 Gr. platen. 14.03 Operamuziek. 17.15 Lichte muziek. Rotterdam. Vg- (Advertentie/ PRIESTER ZIJN Jongelui_ die een vrijblijvende oriëntatie zoeken, inzake: ..Priester zijn in onze tijd", zijn welkom van 's avonds 15 aug. tot 's avonds 18 aug. in het Bezinnings centrum. Kerkstraat 80. Noordwijkerhout. Vexg. 15.maxim, deeln. 12. Aanmeld, tot 1 aug Nadere schrift of tel. inl. bij directie: 02533-2207. Terry Scully ais koning Hendrik ir Zesde in een scene uit ..Invloed vo vrouwen", het elfde deel cun de cycli if „Kon ingsga/m biet". (Nederland II, SO.JfS minister-president aan het adres van de NTS. toen men bij een vorige Kamerreportage meende te kunnen vol staan met de samenvatting van het regeringsantwoord aan de Kamer, kan men thans wel aannemen, dat morgen Den Haag alleen zijn fiat zal geven, indien de debatten en het antwoord van de regering integraal zullen wor den uitgezonden. De tv-uitzendingen zullen morgenochtend om 11 uur beginnen en behoudens de lunchpauze voortduren tot 5 uur in de namiddag, op welk tijdstip men ver wacht. dat het debat in Den Haag af gelopen zal zijn. Dit echter alleen als de Kamervoorzitter zijn toestemming geeft. Kamerdebat over Amsterdam op tv? Haag besprekingen gaande tussen mr. F. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer en de programmaleiding van de NTS. Het gaal hier om een recht streeks beeldverslag van het Kamer debat dat mftrgen naar aanleiding van de onlusten in Amsterdam wordt ge houden. Indien van officiële zijde geen bezwaren tegen dit plan bestaan, zal de KRO-televisIe morgenmiddag- cn 1 -avond haar eigen programma op het De KRO zal waarschijnlijk zijn vrou- eersto net belangryk wijzigen. wenprogramma „3/4- in de middag voor deze gelegenheid verplaatsen naar Sinds de krtlsche opmerkingen van de 1 een nog nader te bepalen datum.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2