„IK WAS NIET BANG MAAR KWAAD 8 Kogels op Honingerdijk Woerdenaar pakt rover Zenuwen bij dader speelden hoofdrol Zwaar gewapende jongeman een goed kwartier eigenaar vanfl35.000van Middenstandsbank EH 11 Wilde schoten op automobilisten in Rotterdam Tourploeg Chefarine 4 Meer samenwerking van beleidspersonen voor f40.- Kent u de nieuwe opel-motor van de KAPITAN al? N.V. HET MOTORHUIS DINSDAG 14 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van t verslaggevers ROTTERDAM. Twee kogels verbrijzelden gistermiddag de gloednieuwe auto van vertegen woordiger G. C. B. Holland uit Woerden, twee seconden later schoot een derde kogel rakelings langs zijn hoofd en doorboorde het dak van zijn wagen. Plaats van deze complete wild-west- handeling was de Rotterdamse Honingerdijk, waar Holland om streeks kwart over 12 passeerde op weg naar een zakenafspraak in de binnenstad. Dit is zijn ver bijsterend verhaal„Ik zag op een gegeven moment twee jonge knul len langs de kant staan van wie er één het bekende liftgebaar maakte. Ik schudde mijn hoofd want uit principe neem ik nooit wildvreemde mensen in nyjn auto mee. Het had trouwens geen zin, want ik was op dat moment zo goed als op de plaats van bestem ming. Opeens sprong één van de jongens vlak voor mijn auto en zag ik in een flits dat hij een revolver trok. Ik dacht nog dat kan niet echt zijn, want Je verwacht zoiets hooguit op een stille landweg, maar niet midden in een wereldstad. Twee seconden later vlogen de glassplinters om mijn oren en kon ik de straat niet eens meer zien. Ik zat als een blinde achter het stuur en moest wel stoppen of lk wilde of niet. Op hetzelfde ogenblik stond de Jon gen naast me. „Maak de deur open", schreeuwde die, maar ik zei dat dat niet kon en dat hij om moest lopen. Zijn antwoord was: ,,Ja en dan rij Je me zeker te pletter". Hij zei ook nog dat hij naar het Centraal Station moest, waarop ik riep: „Nou dat treft dan. want ik moet ln een restaurant vlak naast het station zijn". Achteraf vraag je Je verbijsterd af hoe Je zo'n huis- tuin-en-keukenconversatie onder zulke omstandigheden kunt voeren. Ik was ook, geloof lk, niet echt bang. Ik was alleen maar ontzettend kwaad op die knul, omdat hij mijn wagen had ver nield. Even later zag ik hem weglopen en ben ik op goed geluk doorgereden. 100 meter hooguit daarna ben ik uitgestapt en heb „Help, help" geschreeuwd. De jongen had Inmiddels een tweede wagen aangehouden, een Citroën, en ik zag hem het achterportier openrukken /en naar binnen struikelen. De bestuur der van die wagen probeerde hij met zijn pistool te dwingen om weg te rij den, maar die vlieger ging niet op. Dat wil zeggen, die man trok zo verschrik kelijk snel op, dat die Jongen achterover tuimelde en op de grond viel. Op dat moment was ik al bij de auto en kon net zijn polsen grijpen. Ik zag ook kans om zijn pistool te pakken en daarmee heb ik hem toen een paar keer nard tegen zijn hoofd geslagen. Ik dacht dat ie dan wel buiten bewustzijn zou zijn, maar dat lukte niet. Daarna heb ik het pistool in de lucht leeg geschoten, vier. vijf kogels zaten er nog in. Precies weet ik het niet meer, want op zo'n moment handel je eigenlijk in een soorttrance. Het enige wat ik mij concreet herin ner, is het feit dat Ik alsmaar dacht: schieten kan le in elk geval niet meer. Doodkalm Achteraf voelt vertegenwoordiger Hol land er niets voor om zich de allures van held aan te meten. Je handelt im mers in een impuls, legt hij uit. Ik ben na afloop van die schietpartij doodkalm naar mijn zakenrelatie gegaan en heb hem nog uitgelegd waarom ik een half uur te laat was. Een afspraak die ik voor half twee had, heb ik wel laten schieten. Ik ben na het verhoor door de politie met de chef naar huis gegaan, waar ik mijn vrouw in blanke onwe tendheid aantrof. Ze had niet eens ge hoord dat er een bankoverval was ge- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een goed kwartier heeft de 18- jarfge Rotterdammer R. V. zich gisteren de zenuw achtige eigenaar kunnen wanen van 135.000. Het geld, onder bedreiging van een pistool mee genomen van het bijkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank In het centrum van de Prins Alexanderpolder, lag na dat kwartier op de achterbank van een Citroën op de Rotterdamse Honingerdijk, dicht bij de Maasboulevard. De eigenaar van deze wagen had de jongeman over de achterbank laten struikelen, waarna hR van een geladen pistool kon worden beroofd en bulten ge vecht gesteld. De politie vond later een tweede, ook geladen pistool op de jongeman en een requ. Dit waa bU het Centraal Station goed voor een tas met twee geweren, waarvan een repeteergeweer met afgezaagde loop en geluiddemper, geladen en met een kogel in de kamer. Deze wapens zijn van Belgi sche makelij. Het was die morgen om kwart voor twaalf be gonnen met de komst van een taxichauffeur voor de balie van het bijkantoor aan het Jacob van Campenpleln: „Precies een taxichauffeur, zwarte Jas, zwarte das, maar geen pet", vertelt even later bijkantoorhouder C. J. Vaate (36). Het Is Ravero- taxirijder A. Baard (22 jaar), die over de balie roept: „Taxi Van Dijk". Kassier J. Rook (35 jaar) loopt naar hem toe en zegt geen Van Dijk te kennen. Op dat moment komt R. V. binnen, die zich de hele dag „Van Dijk" laat noemen, zwaait met een pistool en drijft de chauffeur dn de hoek. Hij werpt een papleren boodschappentas op de- balie met de woorden: „De wil poen zien". Om dit kracht bij te zetten lost hij een schot dat doel treft ln een muur boven de kas. Tevoren hebben de heren Vaate en Rook met het overige personeel van het bijkantoor generale repe titie gehouden van hetgeen te doen en laten valt bij een overval Dit onder de Indruk van de vrijdag J.L gepleegde overval öp een bankkantoor in Utrecht „Met mijn personeel heb lk een mogelijke overval op het kantoor in scene gezet en we hebben duide- Jijk afgesproken waarop vooral gelet moest worden: op uiterlijk, soort auto en nummerbord". Op het moment van de overval denkt ieder dan ook aan een grapje. Tot het schot ln de mum- een bewijs wordt dat er ernst in het spel is. „Op dat moment heb ik niet de moed gehad can tegen te werken", aldus de heer Vaate. De zak werd aan R. V. teruggegeven met 4000.klein geld. Maar deze reageerde: „Ik wil meer zien, ik tel tot tien" Nu toch wel in paniek zo verklaart kassier Rook later stopt hij de zak vol met 135.000. Een bedrag van 40.000 blijft nog in de kas achter. „Juist op maandagmorgen hebben we een dergelijk groot bedrag ln kas. omdat in de nachtkluis de weekendopbrengsten van onze cliënten zijn gestort. De loper zou om half één het geld komen ophalen", aldus de heer Vaate. De chauffeur voor zich uit drijvend naar zijn taxi, vertrekt de overvaller. De heer Vaate be veelt zijn kassier de politie te bellen een alarm installatie is nog niet aangelegd ln het op vrijdag 13 augustus 1965 geopende kantoor zelf rent hij naar buiten om het nummer van de auto op te nemen: HU 81-82. Dan vraagt hij een voorbij ganger een lift, probeert de wagen te volgen, denkend dat de overvaller het Kralingse Bos zal willen bereiken om daat van wagen te wisselen. Buiten het gebouw heeft niemand lets van de overval gemerkt Een meisje dat op het kantoor werkt. en twee tellen weg is geweest., ziet de kas bij haar terugkomst geruisloos geleegd. Het tweede bedrijf van de overval vindt plaats De heer Holland (rechts) met enkele omstaan de ra bij zijn door twee kogels getroffen auto. De voorruit werd door de overvaller versplinterd en de heer Holland moest uitstappen. „Ik maakte me geweldig kwaad", vertelde hij later. aan de Honingerdijk, waar deze samenkomt met de Maasboulevard, niet ver van de nieuwe Van Brlenenoordbrug. Op de Groene Wetering had R. V. de taxi laten stoppen en de chauffeur gedwongen uit te stappen om een lilt te zoeken. Via het Laanje van Woudestein had het twee- lal de Honingerdijk bereikt, waar R. V. zich met geweld van een lift wil voorzien. Een zwarte Cortina krijgt direct twee kogels dooi de voorruit, nog voor de chauffeur, de heer C. B Holland (49 jaar en vertegenwoordiger uit Woer den) gelegenheid heeft te stoppen. Wanneer hij vraagt waar het heen moet. hoort hij „Centraal Station." De heer Holland antwoordt: ..Goed dan gaan we naar „Engels", en nodigt R. V. voor de wagen langs naar binnen te komen. Deze kiest echter de wijste weg en houdt een Citroën aan met de heer Van Galen aan het stuur Hij plaatst de tas op de achterbank, maai' op het moment dat hijzelf wil plaats nemen, verliest hij het evenwicht. De heer Holland, die zijn eigen wagen heeft verlaten en R. V. is gevolgd, weet het pistool te bemachtigen, geeft l' daarmee een kopstoot en ledigt het pisoool schietend in de lucht. V. wordt inmiddels door toesnellende toeschouwers, onder wie de heer Si es, volledig buiten gevecht gesteld. Wanneer de politie even later arriveert kan ze buit en zeer gemakkelijk overnemen. Op dat moment beginnen de geruchten. Om- staanders hebben een man zien weglopen in de richting van het Krallngse Bos, Later zal blijken dat het vermoedelijk de taxichauffeur is geweest die volkomen overetuur zijn wagen weer ging zoeken Maar het gerucht is de ooi-zaak van een enorme speurtocht van politie met karabijnen, honden en portofoons. De wijk waar de man moet zijn verdwenen, wordt geheel afgezet en tot laat in de middag is de politie ter plaatse, mede ook op grond van de mededeling van R. V. dat hij niet alleen was, („Ik heb een maat bij me met stengun en wat van die handgranaten"). Toch houdt de heer Vaate vol dat hij de taxi vai bank heeft zien wegrijden met twee mensen chauffeur en R. V. Onzeker is ook hoe een chauffeur van een volks wagenbusje op de Honingerdijk in het bovenbeen door een schot is getroffen. Is de 34-jarige heer P, J. Warmerdam door R, V. onder vuur genomen, of is het schot afgegaan tijdens de worsteling oen het pistool tussen de heer Holland en R. V politie houdt het op de laatste mogelijkheid. Ook is er onzekerheid geweest over de naam Dijk. die de taxichauffeur bij zijn binnenkomst in de bank had genoemd. Recht tegenover de bank woont taxi-eigenaar Van Dijk, die evenwel verklaart geen taxi te bezitten met het kreukel- aarsnummer HL. Later blijkt de taxi te zijn be steld door de overvaller zelf die pas laat in de avond aan de politie zijn ware identiteit onthult. Op het bureau immers Is het laatste bedrijf van de hele wlld-vvest-affaire begonnen Rond mid dernacht vertelt de politie: „Dit wordt een heel interessante zaak". In het woonhuis van de ver dachte Is namelijk een aantal biizonder opvallen de dingen gevonden, die erop w Ijzen dat R. V. b|j een aantal heel verschillende zaken Is betrokken. Of R. V. zelfstandig opereerde valt dan nog niet te zeggen Zijn mogelijke maat. een Antwerpe naar- die hij „Dick" noemt, zou hij nog een week voor de overval hebben ontmoet, en van hem zou hij de opdracht, tot de overval hebben gekregen. Van deze Belg zouden ook de wapens afkomstig zijn. De politie, die nog steeds twijfelt aan het be staan van deze tweede, houdt evenwel rekening met alle mogelijkheden en wil het onderzoek dan ook tot België uitstrekken. R. V. beweert dat „Dick" hem vlak bij de bank heelt afgezet, en dat hij „Dick" oök na de overval nog bij de Honinger dijk zou hebben waargenomen. weeat. Ik kreeg de indruk dat ze meer van «treek was dan ik. De heer Holland, die in zijn huis aan de Reigerstraat 9 in Woerden rustig had willen bekomen van de emoties, heeft zijn thuiskomst een complete inva- van persvertegenwoordigers en foto grafen moeten verwerken. Hij is daarna volgens plan naar een vergadering ge gaan die op zijn agenda stond. Geen paniek, zegt hij. Ik ben blij dat ik nog en dat het zo ia afgelopen. Ik ben nooit ln het leger geweest, maar ik wist gelukkjg wel hoe je met een pistool moest omgaan, dat heb ik op een poli- tiecursus geleerd. Morgen ga lk met de trein naar Rotterdam en dan hoop ik r weer een nieuwe voorruit in mijn auto zit. Voor de rest hoop lk ook, dat lk voortaan van zulke verrassingen ver schoond mag blijven. Bas, waar blijf je? Datzelfde hoopt ook de 22-jarige taxichauffeur B. Baard, die gistermor- via een valse melding naar 't bij kantoor van de Middenstandsbank in de Rotterdamse Alexanderpolder werd ge lokt en daar op hetzelfde moment door de 19-jarige bankrover tot ongewilde handlanger werd gebombardeerd. Na de (Van onze sportredactie) ETTEN. Kees Pellenaars heeft de Televizlerploeg voor de Ronde van Frank rijk bekend gemaakt. De volgende tien renners zullen op 21 juni in Nancy aan de start verschijnen: Kees Haast (Rijs- bergen): Leo van Dongen (Made); Huub Harings (Scheulder); Gerben Karstens (Leiden): Huub Zilverberg (Goirle); Henk Nijdam (Zundert): Bas Maliepaard (Willemstad)Jos van der Vleuten (Mierlo-Hout); Rik Wouters (Baarle- Hertng); Jo de Roo (Schore). Eerste ve is Bart Zoet (Sassenheim). overval dwong de rover hem ln de rich ting van de Maasboulevard te rijden en schoot zijn doodzenuwachtige passa gier in pure paniek door de zitting van zijn voorbank een kogel. Na het beleg op de Honingerdijk en het politieverhoor dook hij onder in een Rotterdams ca fé, vanwaar hij pas tegen 6 uur zijn dodelijk verschrikte moeder opbelde. Mevrouw Baard had op dat moment zes Journalisten in haar voorkamer, die voor een heet ooggetuigeverslag naar haar woning waren gesneld. Bas, waar hang je in godsnaam uit, riep ze, waarom heb je niet gebeld. Je weet toch dat ik in de zenuwen zit, je moet meteen naar huis komen, want lk heb een huis vol persmensen. Even la ter zei ze lacherig met de hand op de hoorn: hij vertikt het om te zeggen, waar lüj zit. Hij zegt, lk heb niks te schaften met die snaken. Welgemoed rondde ze daarna het gesprek niet haar zoon af door hem niet moederlijke be zorgdheid toe te roepen: Je komt naar huls hoor, je laat me niet met het eten Vervolgens kon ze nog mededelen dat hij een zenuwenlijer is die nooit uitgaat, nooit drinkt en geen café van binnen kent. Dat ie nou dus in een verlofzaak zit, stelde ze vast, moet dus een vergis sing zijn. Die Jongen is gewoon over zijn theewater heen. Dat het uitgerekend ook Bas moest overkomen. De hele we reld zit vol ongein. Geintje Een blauwdruk van die mening reik te ook de heer C. Vaate aan, die als be heerder van de gekraakte Midden standsbank in de Alexanderpolder haas tig de kasopbrengst van maandagmor in de toegeworpen papleren zak propte, nadat een kogel achter hem in de gepleisterde muur was gevlogen. Toen die man binnenkwam dacht ik nog dat het een geintje was, geeft hij glim lachend toe. Ik was op dat moment ook nog niet in paniek. Dezelfde ochtend heh ik nog met mijn (Advertentie) 4 beroemde middelen doen wonderen VIer middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. VOORZITTER CHR. POLITIEBOND Daags AlgemeenAbonnemént; f 60.- le klasse. Kinderen 3 t/m 9 jaar half geld. Ideaal voor uw vakantie. 8 Dagen onbeperkt reizen door heel Nederland. Het abonnement is b(j alle stations en reis bureaus verkrijgbaar. Pas foto meebrengen. personeel een mogelijke overval op on ze bank gereconstrueerd. Na die over val van vrijdag in Utrecht vond ik dat nodig. We kwamen overeen, dat mijn kassier vooral zou letten op het signa lement van de bankrover, terwijl ik zijn autonummer zou opnemen. Toen het twee uur later menens werd, Is 't pre cies zo gegaan als ik me had voorge steld. Ja, ook dat geld geven. Want 'n blik op die jongen was voor mij voldoende om te weten, dat hij op me zou schie ten als ik weigerde. Niet omdat ie nou zo puur slecht was, maar gewoon omdat ie de zenuwen had. Het water stroomde van zijn gezicht. Op zo'n moment voel ik er niks voor om de held tegen wil en dank uit te hangen. Deze nieuwe 2.8 liter-motor (142 pk) heeft al de voor delen van zijn volume: kracht, soepelheid, lange levensduur! Kan fel sprinten maar ook urenlang rustig, geruisloos manoeuvreren door het verkeer. Een geheel nieuwe constructie van ervaren Opel-ingenieurs! uw OPEL KAPITAN en uw opel-dealer: twee die voor u klaar staan Kritiek komt ten onrechte op politie zelf APELDOORN (ANP) „Er zijn ge lukkig vele voorbeelden, waaruit blijkt dat het politieoptreden gewaardeerd wordt. Er mag niet gesteld worden, dat met betrekking tot het optreden van de politie sprake is van een algemeen landelijk onbehagen." Dit heeft de heer D. Rook, voorzitter van het hoofdbe stuur van de bond van christelijke poli tieambtenaren ln Nederland, vanmld-1 dag gezegd bij de opening van de 46ste algemene vergadering van de bond In 1 Apeldoorn. Voor zover er sprake is van kritiek j komt die hoofdzakelijk nog neer op het hoofd van de hoofdstedelijke politie en dat is naar ons gevoelen nagenoeg ge- heel ten onrechte, en dat zeker voor wat het uitvoerende deel van het korps be- treft. Er zijn namelijk twee instanties buiten de politie, die aan de gang van za- I ken op dit punt allereerst leiding hebben te geven, aldus de heer Rook. Dat zijn de burgemeester en de rechterlijke macht. Een burgemeester die zijn gemeente als een lastige stad kwalificeert, is ge roepen om allereerst zelf zijn houding tc vinden en duidelijke richtlijnen te han teren wanneer het gaat om de handha ving van de herhaaldelijk verstoord wor dende openbare orde. Vervolgens heeft de rechterlijke macht in de gegeven situatie tot taak om wan neer die orde is verstoord in eensgezind heid en naar vermogen zodanige maat regelen te treffen, dat herhaling zoveel mogelijk wordt voorkomen. Helaas zijn wij er niet van overtuigd, zo zei de heer Rook. dat beide genoem de instanties reeds hebben gedaan wat noodzakelijk is om de huidige ordever storingen van allerlei aard te beteuge len. En zeer zeker is het in de hoofdstad nog niet gekomen tot wat elders zo vruchtdragend heeft gewerkt, te weten een duidelijke afspraak en samenwer king tussen burgemeester, rechterlijke macht en leiding van het politiekorps, aldus bondsvoorzitter. Uitspraak zaak koppelbazen DEN HAAG (A.N.P.). De> recht bank in Den Haag heeft drie verdachten ln de zogenaamde Leidse koppelbazen- affaire veroordeeld tot gevangenisstraf fen. De door de officier van justitie als uitvinder van deze vorm van zwendel gekwalificeerde verdachte uit Den Haag werd veroordeeld tot een Jaar met af trek van voorarrest wegens bedriege- lijke bankbreuk en valsheid in geschrif te. Tegen hem was veertien dagen ge leden anderhalf jaar gevorderd. Een zelfde struf was geëist tegen een Inwo ner uit Lelden. De rechtbank sprak hem vrij van het gebruiken van een valse machtiging, maar achtte uitlokking van valsheid in geschrifte cn valsheid In geschrifte wel bewezen. Daarvoor legde zij hem een gevangenisstraf ran een jaar, waarvan 2 maanden voorwaarde lijk en met aftrek van voorarrest op Een derde vèrdachte in deze zaak uit Leiden werd wegens valsheid in ge schrifte en het medeplegen van dit feit veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk Tegen hem was een jaar geëist. Het drietal had samengewerkt als onderaannemers, die stromannen in schakelden, die geen cent hadden, maar op wie tal van betalnigsverplichtingen werden afgewenteld. Dit gebeurde door arbeiders onder te brengen als werk nemers van de stromannen, die evenwel feitelijk geen werkgever waren. Bij de behandeling van de zaak werd veertien dagen geleden door de officier van Justitie opgemerkt, dat de staat der Nederlanden en het sociaal fond9 voor de bouwnijverheid voor miljoenen gul dens waren opgelicht. In januari van dit jaar werden door de Haagse rechtbank ook twee koppelbazen veroordeeld tot gevangenisstraffen. In Leiden en omge ving is thans enige beperking gesteld aan deze zaak, aldus de officier van Justitie, maar het kwaad heeft zich niet tot Leiden beperkt, terwijl volgens hem de verantwobrdelijke mensen tegen woordig de zetel van hun onderneming in het buitenland hebben. DEALER VOOR LEIDEN EN OMGEVING: STATIONSWEG 3-4 LEIDEN TEL. 01110-26869, 2414], 24144 Opel Kepitan speciaal voor u ontnomen door General Moten. Mevr. Soebandrio wil echtgenoot helpen vluchten SINGAPORE (UPI) De „Stem van vrij Indonesië" heeft bekend gemaakt dat mevrouw Hoeroerstiati Soebandrio. die nog ln Europa verblijft, heeft gepro beerd haar echtgenoot, de voormali ge minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio, uit zijn gevangenschap te helpen ontsnappen. Er werd vérder meegedeeld dat de In donesische regering onmiddellijk maat regelen heeft genomen waardoor me vrouw Soebandrio wordt belet zich met „plaatselijke volgelingen" van haar echtgenoot in verbinding te stellen. Het moest er wel van komen. De rage in sleutelringen heeft in Parijs de geboorte van een nieuwe miss gebracht. Mannequin Sabine heeft dr titel voor dit jaar gekregen. Ze is dan ook door tientallen ringetjes te halen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5