Joop Pieëte maakt technisch wetenschap ondergeschikt aan realiteit GROOT KUNSTENAAR OP ZWERFTOCHT DOOR DE WERELD DER KLEINE DINGEN SCHILDERIJEN VAN GABRIEL METSU UIT RUSLAND NAAR LEIDEN Jac Smits in landenteam Kernploeg schaatsers komt in Noordwijk voetballen DUMPPRIJZEN KUNNEN BLOEMEN HANDEL BLIJVEND STIMULEREN PAUZE PUNT donderdag e juni wot DE LEIDSE COURANT pagina Het is alweer enkele dagen geleden dat de Leidenaar Joop Pieëte ln Den Bosch tijdens het Benelux-filmfestival de Grote Prijs, be staande uit de zogenaamde „Bronzen Hertog", voor zijn film „Miroir" ln ontvangst mocht nemen. Reden genoeg dus om hem op te zoeken in zijn huis aan de Burggravenlaan. Zijn vrouw doet open en brengt mij regelrecht naar de werkkamer van haar man. Daar, temidden van een groot aantal technische appa raten en kasten vol met geluidsbanden, staat een kleine, gezette man op. Van achter de zware, zwarte bril kijken een paar heldere ogen, die gewend zijn om te registreren en te ontdekken mij afwachtend aan. Hoe het begon „Wel, U moet weten dat ik van be roep electrotechnicus ben. Dat bracht met zich mee dat ik me al vroeg bezig hield met geluid, in de ruimste zin van het woord. Al voor de oorlog maakte ik grammofoonplaten voor particulier gebruik, die ik helemaal zelf sneed, perste enzovoort. De opnamen hadden uitsluitend de familiekring als onder werp, dus de eerste geluidjes van de kinderen en zo. In de oorlog luister- we vaak naar de zenders uit niet- bezette landen en kregen aldus Ame rikaanse jazz-muziek te horen, die hier nog totaal onbekend was. We luister den altijd met een stuk of zes mensen we besloten een bandje op te rich ten dat zich op deze muziek zou con centreren. Ik speelde gitaar en zou opnamen maken als ik mee mocht doen. Dat bandje is overigens kort na de oorlog opgeheven. De platen die maakten waren niet bestemd voor ruime verspreiding; we wilden echt amateurs blijven. Het is echter wel aardig dat er enkele vroegere band leden zijn, die toch in „het vak" zijn gebleven, zoals Tom Disseveld, die nu bij de radio en TV werkt. Toen de VTede er eenmaal was, heb ik me voor de volle honderd procent gewijd aan het oprichten van een zaak. Dat heeft vijf jaar geduurd, en in die tijd deed ik niets aan geluid of wat voor hobby ook, het was alleen maar wer ken wat de klok sloeg. Pas in 1949 ging ik weer een beetje aan mezelf denken. In dat jaar deed ik mee aan Tulpenralley naar Monte Carlo. Onderweg maakte ik foto's en geluids opnamen, en toen ik weer thuis was heb ik die foto's zelf ontwikkeld. De film kwam eigenlijk zeer snel hierna. Ik werd er meteen door gegrepen, om dat het, behalve boeiend, ook zó in- beslagnemend is dat je eenvoudig de tijd niet hebt om aan zaken of iets van dien aard te denken. Ik filmde meteen op 16 mm, en mijn eerste films waren natuurlijk weer aan het gezins leven gewijd. Ik combineerde de op namen met geluidsbandopnamen en 't effect was zo, dat ik er niet meer mee kon ophouden. Toch blijft de film bij mij nummer een, dan pas komt het geluid." Foto eerste stadium „U fotografeert nog steeds?" „Zeker, want ook voor de film is de foto onmisbaar. Kijk, ik doe het altijd zo, dat ik, wanneer een film voor de boeg staat, eerst met het fototoestel er op uit ga en dan kijk ik of het op de foto de moeite waard is, voor ik ga filmen. Vaak ook gebruik ik de foto zelfstandig neem me niet kwa lijk als ik een beetje technisch word dan werk ik met twee diaprojec tors tegelijk die samen een irreëel heeld vormen, omdat twee gelijke beel den over elkaar vallen en door het regelen van de spanning er hoogst merkwaardige kleur-effecten kunnen ontstaan. Deze methode gebruik ik als voorontwerp vhn mijn films. De foto grafie is eigenlijk het zakboekje van Techniek moeiteloos „U bent van huis uit technicus, heeft dit als gevolg dat U bij het fil men de nadruk legt op de technische kant van het geheel?" (Gaat plotseling verzitten, drukt de handen tegen elkaar tot een soort ge bedshouding en zegt, na een korte pauze, fel:) „O nee, zeker niet. De kunst staat boven de techniek. Mijn grote voor deel is dat ik zó met de techniek ver trouwd ben dat ik de noodzakelijke handelingen bijna blindelings kan uit voeren, zodat ik als het ware de tech nische kunstgrepen die een bepaalde situatie vereist automatisch èn goed kan verrichten. Kort gezegd komt het er dus op neer, dat ik mijn aandacht kan concentreren op de artisticiteit en niet bepaald moeilijk hoef te doen met Natuur centraal „Ik stel de natuur centraal. Ik heb wel eens een speelfilm gemaakt, on der meer „De blauwe vogel", geba seerd op een oud poëem, maar dat was meer een uitzondering. Weet je, er is zo machtig veel te zien in de natuur, dingen, heel klein soms, waar de mensen .gedachteloos aan voorbij gaan. Die wil ik ze laten zien, omdat je uit.de natuur veel kunt leren." „U wilt een soort boodschap aan de mensen geven door middel van de film?" „Dat is iets te sterk gezegd. Ik ben er niet op uit om de mensen iets te leren. Beter gezegd, ik ben pas bevre digd als de ontroering, die ik zelf heb meegemaakt, op anderen overslaat. Ik film ook niet meer zo concreet, het abstracte overheerst in mijn werk. Daarmee kun je gevoelens bij de men sen opwekken (die overigens helemaal niet met je eigen visie hoeven over een te stemmen) zonder ze nu iets op te dringen. Dat doe ik wel enigszins in mijn lezingen, in 16 jaar tijd heb ik er 300 gehouden. Een ervan heeft niet minder dan 9 jaar „gedraaid" en heette „van kleine dingen in de grote wereld". Daarin wees ik met concrete beelden op de massa wonderlijke en mooie dingen die je in de macro-we reld kunt aantreffen. Twee mieren die een insekt verslepen en zulk soort din- „Miroir" en „Muota" „Hoe is „Miroir" tot stand geko- „Ik was een hele tijd ziek en heb toen opgeschreven wat ik allemaal zou gaan doen als ik weer beter was. Ik luisterde naar muziek van Ravel en de Bussy en andere Franse impressio nisten, en toen werd het idee voor „Miroir" opeens geboren. De muziek werd het uitgangspunt. Kijk, (staat op en komt terug met een partituur) ik heb de muziek precies gevolgd. De hele film is aangepast aan ritme en tempo van de muziek. Dat is weer iets waar de techniek een grote rol bij speelt, zonder dat je het merkt. Door verandering van de beeldfrequentie liet ik de filmbeelden naar believen langzamer en sneller op elkaar volgen, zodat ze meedoen aan het ballet dat de muziek uitdraagt. Maar als je de film ziet, onderga je hem als 'n soort kleurendouche en denk je niet „wat een technisch vakmanschap". Precies het tegenovergestelde van „Miroir" is Muota", waarmee ik dezelfde onder scheiding in 1964 heb gewonnen. Daar was de film eerst, en koos ik later een muziek, waarna ik de film op enkele punten natuurlijk weer een beetje moest bewerken. Het opmerkelijke is dat het geluid van „Muota", dat het ontstaan var. een Zwitserse rivier be handelt, live is opgenomen door mijn vriend Leo Oostenburg, mijn enige medewerker aan mijn films. In „Muo ta" is het water de hoofdrolspeler. Het begint als een klein straaltje, dat wordt een hele sliert straaltjes, enzo voort, steeds groter en groter. De mu ziek, van Barraux, geeft dat ook prach tig aan en zwelt aan tot een orkaan. Aan het slot is het water helemaal een abstractie geworden, dan duik je met enorme telelenzen de waterval in, je wordt helemaal omspoeld door wa ter, water en nog eens water. Het ge luid sleept je helemaal mee, een dreu nend slotakkoord en opeens is het uit. Het laatste beeld is dat van de kanali satie. Zo gauw als er mensen aan te pas komen trek ik mijn handen er Mensen in de polder „Vindt U het niet een beetje on natuurlijk om de natuur zo „onmense lijk" te benaderen?" „Dat zei Louis van Gasteren onlangs in Den Bosch ook tegen me. „Pieëte, je staat alleen", zei hij. Ik heb hier zeker begrip voor, en eerlijk gezegd voel ik het wel een beetje als een be zwaar om altijd alléén de natuur te benaderen. Op het ogenblik maak ik een film, waar ik nog geen naam voor heb en die over de polder gaat. Maar dan de polder om vier uur 's morgens, wel te verstaan. Alles is broos, ijl en kleurrijk. Nou, en in die film introdu ceer ik voor het eerst een mens in mijn werk: een danseresje dat de na tuur begroet op muziek van Eric Saty. Die muziek wordt soms onderbroken door een stem, die een gedicht op de polder leest, „het is goed in de polder te zijn". Hier, luister maar (staat op en brengt met een paar geroutineerde handbewegingen een band in de tape recorder), maar dit is een technisch onvolmaakte opname." Er weerklinkt een rustige, tot kalm te brengende en naar het schijnt van zeer ver komende muziek. Je ziet als het ware de polder, die door de zon wordt gekust en het meisje, dat licht als een libelle door de tere, pas ont waakte wereld danst. Op bepaalde momenten komt een stem, die een lang gedicht leest, dat sfeertekenend is. „Dat gaat er uit'', zegt Joop Pieëte plotse ling, als de stem iets over de wet zegt. Even later volgt er een minder ge slaagde beeldspraak, waarin over ef fecten en andere monetaire zaken wordt gepraat, en weer schudt Pieëte het hoofd. De realiteit en de verzin sels van de mensen passen niet in zijn visie van de natuur. Amateur nader tot onderwerp „U maakt gebruik in deze film van professionals, zoals de danseres en de lezer. Vroeger deed U dat niet. Be tekent dat, dat U misschien vroeg of laat toch de richting van de beroeps- filmerij zult opgaan?" „Zeker niet, ik blijf amateur. Ze hebben me herhaaldelijk, soms heel aantrekkelijke, aanbiedingen gedaan om „in het vak" te komen. Ik heb ge weigerd. In de eerste plaats omdat je als beroeps afhankelijk bent van je opdrachtgevers en de zaak min of meer uit handen moet geven, terwijl een amateur alles zelf doet, de gehele ap paratuur verzorgt en dus zeker nader tot zijn onderwerp staat. Voorts is de techniek van de professionals beslist slordiger. Van de honderd meter film gebruiken zij er een stuk of tien, ter wijl bij ons de uitval ongeveer één op twee is, m.a.w. wij gebruiken de helft en vaak nog meer. Dat komt de per fectie ten goede en dwingt je de film- bare momenten af te wachten, hetgeen je opmerkingsgave en ook je verbeel dingskracht bevordert. Je moet gewoon kunnen „zien", dat wat je filmt ook op het doek uit de verf komt. Dit alles maakt dat je als amateur een veel groter persoonlijk kontakt met je werk hebt dan de beroepscineast. Kijk, ik film niet voor mezelf, dat heb ik al gezegd. Mijn doel is, ruim genomen, communicatie. Niet alleen met films, maar ook met lezingen en dergelijke. Communicatie is ook de televisie. Maar die haalt het niet bij de echte film. Ik blijf amateur. Alles wat ik zie plaats ik in een door mijzelf ontwor pen kader (maakt een vierkant-aan duidend gebaar met zijn handen). Ik trek er op uit om te gaan waarnemen. In de auto rijd ik door de natuur. In een auto héb je al vanzelf een kader. Ik kijk dus eigenlijk voortdurénd naar een film. Altijd speelt mijn autoradio, afgestemd op radio Parijs. Ja, ik ben Frans georiënteerd. Ik kijk, luister, combineer geluid, beeld en idee. Een idee dat ik zelf krijg, dat ik zelf uit werk en dat helemaal van mij is. Nee, ik word geen beroeps, ik blijf ama- ALEXANDER MüNNINGHOFF. De op 20 juni te openen Gabriel-Metsutentoonstelling in de Laken hal te Leiden zal ook vijf werken van Metsu te zien geven, die in Rus sisch bezit zijn. Als uitvloeisel van het onlangs tussen de Sowjet-Unie en ons land gesloten culturele akkoord heef de Leningradse Her mitage voor de tentoonstelling afgestaan: „de Oestermaaltijd", „de verloren zoon", „Kantklossend vrouwtje", „Bij het raam" en „Duet". De tentoonstelling duurt, zoals bekend, tot 5 september. ZOETERWOUDE DONDERDAGAVOND-VRIJDAG AVOND E.H.B.O. De inwoners van Zoeterwoude zijn de laatste dagen vertrouwd geraakt met de „donderdagavond-vrijdagavond EHBO". Hopelijk zijn deze woorden voor eenieder een begrip geworden. Wordt het een top of wordt het een flop? Het EHBO-bestuur hoopt op het eerste en dat kan, als iedereen over tuigd is van z'n verantwoordelijkheid t.a.v. de voortzetting van het EHBO- werk. Hoe dikwijls reeds verleenden EHBO'ers de eerste assistentie bij gro te of kleine ongelukken. Eerste hulp kan pas goed en effectief zijn, wan neer men gebruik kan maken van goed onderhouden zuurstof koffers en van degelijk gevulde verbandtrommels. De manier, waarop deze actie ge voerd wordt, past precies in het raam van het EHBO-werk. De étuis met pleisters, die te koop zullen worden aangeboden, kan men heel gemakke lijk ergens tussen steken, waardoor men deze onopvallend altijd bij zich kan hebben. Op de meest ongelegen ogenblikken kunnen zij een uitkomst voor iemand betekenen! Ongetwijfeld zullen meerdere ge zinsleden in het bezit willen komen van zo'n étui. Hedenavond gaat de EHBO-kara- vaan op pad Het is nog niet bekend welke richting zij eerst zal kiezen. Om een vlotte werkwijze van de propagandisten-verkopers te bevorde ren is het wel noodzakelijk dat de „voorverkoop" in elk gezin geregeld is, zodat, wanneer er aangebeld wordt, nauwkeurig is bepaald hoeveel étuis er in het gezin nodig zijn. Leidse danslerares had succes in Engeland Mej. Henny van Roy uit Leiden (oorspronkelijk uit Steyl) behaalde als jongste danslerares op het vaste land van Europa, tijdens dit „Werelddans- congres" het scrutineeringdiploma. Dit diploma geeft het recht aan de bezit- ter(ster) voorzitter (ster) te zijn van de jury bij nationale en internatio nale danswedstrijden. De bekende Ter Aarse langeafstand- crack Jac. Smits is opgenomen in de landenploeg voor de internationale 30 km. wegwedstrijd te Assinghausen op 19 juni a.s. De andere leden van de ploeg z(|n Rudi Mol, Aad Steylen en Ruud den Sassenheimse klanten huldigen Leidse melkrijder Dezer dagen was het 25 jaar gele den dat de chauffeur van de Melk inrichting „De Landbouw" te Leiden, Jan Hoogenboom, begon met melk en melkprodukten te bezorgen bij de diverse melkhandelaren alhier. Deze meenden dit feit niet ongemerkt voor bij te moeten laten gaan en alle Sas senheimse melkhandelaren, 10 man sterk, met hun ega's trokken naar Lei den om in de Sweelinckstraat 13, van hun erkentelijkheid blijk te geven. Zij deden dit niet met lege handen, allen kwamen met goede gaven, zodat Jan Hoogenboom en zijn gezin een buitengewone prettige avond kon wor den bezorgd. De heer H. Kadee hield een korte speech waarin deze de dank van de handelaren uit Sassenheim tot uit drukking bracht, en wees op het feit dat door weer en wind, en niet te vergeten de vaak haast onbegaanbare wegen, trouw gezorgd werd dat Sas senheim van de onmisbare zuivel werd bediend. Deze 25-jarige trouwe dienst mag wel een unicum worden genoemd in deze tijd. In de dankwoorden werd ook mevrouw Hoogenboom betrok ken. De heer Kadee onderstreepte zijn woorden door een enveloppe met in houd aan te bieden. weet u het ook niet Routebschrijving De kortste rou te van Sassenheim naar Haamstede wordt ons gevraagd door C. T. te Sassenheim. Antwoord Sassenheim, Den Haag, Rotterdam, Brienenoordbrug, Baren- drecht, Numansdorp, Hellegatsplein, Oude Tonge, Bruinisse, Zierikzee, Haamstede. Fietstocht Een abonnee uit Oud- Ade J. S.) verzocht ons een fietsroute uit te stippelen rond het IJaselmeer via Harlingen (Friesland) en Hamers- veld (bij Amersfoort). Antwoord Uiteraard moet onze routebeschrijving enigszins beperkt blijven. De grotere plaatsen die wor den genoemd zijn dan ook niet be doeld als noodzakelijke pleisterplaat sen als wel om in grote lijnen aan te geven in welke richting de tocht gaat. Meestal zult u onderweg aanwijzingen kunnen vinden die de voor wielrijders meest interessante gedeelten wfl- zen. Oud-Ade, De Kaag, Lisse, Hille- gom, Bennebroek, Heemstede, pont- veer Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Egmond, Bergen, Schoorl. Warmenhuizen, Schagen, Wieringer- werf, Afsluitdijk, Harlingen, Bolsward, Workum, Staveren, Lemmer, Kuinre, Vollenhove, Genemuiden, Zwolle, Hat- tem, Heerde, Epe, Vaassen, Uddel, Garderen, Voorthuizen, Hamersveld, Bilthoven, Holl. Rading, Nieuw Loos- drecht, Loenersloot, Vinkeveen, Uit hoorn, Leimuiden, Oud-Ade. Aantal kilometers in etappes: Oud-Ade Velsen: 30 km; Velsen - Afsluitdijk: 100 km; Afsluitdijk - Vollenhoven: 100 km; Vollenhoven - Hamersveld: 100 km; Hamersveld - Oud-Ade: 75 km. Wij wensen u een plezierige reis toe. Reisroute Wat is de meest ge schikte autoweg van Langeraar naar Emmen (Drente), vraagt ons S. S. te Langeraar Antwoord Langeraar, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Nijkerk, Har derwijk, Nunspeet, Zwolle, Ommen, Coevorden, Emmen. Afstand: ca. 180 kilometer. Geslaagden Mulo-examen Leiden Geslaagd voor het mulo-diploma A de dames J. Erades, M. E. Bosman, M. A. Jansen, E. D. D. Kengen, C. Labor- dus, G. Rijnsburger, A. J. v.d. Tuin, al len te Leiden; de dames H. J. Aartse te Noordwijk; M. C. v. Burk te Warmond; S. Ruiter te Hazerswoude; J. H. v. Heelt te Leiden en de heren R. P. Loekenbach, H. Tieleman, J. Schouten, C. B. v. Ark, A. v.d. Bogaard, C. J. v. Gent, J. v.d. Mark, H. J. Vink, A. Bon, C. J. Frans^. allen te Leiden. Geslaagd voor diploma B, de dames: Th. Lagerwetj te Leiden; A. M. v. Brie- men, Haarlemmermeer; C. B. v. Harten te Woubrugge en de heren D. A. Sand- berg te Lelden; R. A. Douglas, C. J. Pronk. K. J. Volkers te Den Haag en W. M. v.d. Hulst te Hlllegom. Geslaagden Leidse Hout Ulo, diploma A: de dames A. v. Mourik, M. H. Noor- duin, M. J. Laman, C. A. de Mey, M. v. 't Zelfde Xallen Lelden, I. Magnin X Katwijk. A. M. de Graaf (X), Oegst- geest, en de heren J. N. de Wolf, G. P. H. Plomp (X), J. J- de Vries, C. E. de Vos (X). te Leiden Y. v. Duyn, Kat wijk, H. A. v. Oorde, Oegstgeest, K. J. v. Muyden, Zoeterwoude. Dipl. B. de heren P. A. Splinter. F. J. H. Lopez Cardozo, te Leiden, S. J. M. Lemmers, Hillegom, F. R. J. Knetsch, Katwijk, G. Koelmans, Voorhout, en W. Los, Oegstgeest. WEER EEN INBRAAK IN ZOETERWOUDE Voor de derde maal binnen korte tijd zijn inbrekers in Zoeterwoude actief geweest. In de afgelopen nacht werd ingebroken in de woning van de zuivelhandelaar C. van Leeuwen aan de Schenkelweg. Het ongewenste be zoek is via een raam aan de achter zijde van de woning naar binnen ge komen. De gehele benedenverdieping werd nagezocht, maar er werd slechts een onaanzienlijk geldbedrag vermist. Uit de garage werden echter twee transistor-radio's meegenomen. De po litie heeft een onderzoek ingesteld en een speurhond ingeschakeld. De in braak werd vanmorgen vroeg door de eigenaar ontdekt. Reisroute II Hoe rijd ik het best naar de Efteling en hoeveel kilometer is dat van ons verwijderd, vraagt E. van E. te Alphen aan den Rijn. Antwoord Alphen, Boskoop, Gou da, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Gorinchem, Heusden, Efteling (Kaats heuvel). Afstand: 55 km. Waterreservoir Kunt u mij zeg gen hoeveel water zich in het bassin van de watertoren te Roelofarendsveen bevindt, vraagt ons de heer W. H. te Oude Wetering. Antwoord De watertoren te Roe lofarendsveen bevat 150 m3 water. Op zaterdag 25 juni a.c. zal op hc-t Gemeentelijk Sportpark te Noordwijk een spectaculaire voetbalwedstrijd wor den gespeeld. Dan zal namelijk een elftal van de kernploeg schaatsen rijders van de K.N.S.B. uitkomen tegen het voetbalteam van de Noordwijkse Polltiesportvereniging. Dit zal een mooie gelegenheid zijn om verschil lende nationale schaatsprominenten van dichtbij aan het werk te zien. In de ploeg van de schaatsenrijders spelen o.m. mee Kees Verkerk, Ard Schenk, Anton Huiskes, Jorit Joritsma, Peter Nottet, Egbert van 't Oever en anderen. Deze wedstrijd vindt plaats in het raam van de festiviteiten ter gelegen heid van de viering van het eeuwfeest van de badplaats. Ard Schenk, aan wie door de voetbalvereniging Alk maar een profcontract is aangeboden, zal het doel van de kernploeg ver dedigen. Kees Verkerk is midvoor De wedstrijd begint om 7 uur nam. Ongetwijfeld zal deze match, waar van de opbrengst bestemd is voor een liefdadig doel, veel belangstelling trekken. BRIDGECLUB DE SLEUTELS Uitslag van de einddrive van 7 juni: Groep Al: 1 Kuyt-Eldering 84, 2 Vrijenhoek-Verkuil 78, 3 Kllnkenberg- Smittenaar 70, 4-5 Janson-Rlp en v. d. Steen-Kappers 65, 6 mevr. Vrijenhoek- hoek-Rompes 54, 7 echtp. De Vrind 51, 8 dames Sier-v. Zijl. Groep A 2: 1 Biesot-v. Welzen 73, 2 de Vries-Biesot sr., 3 dames Stigter-v. d. Ende 70, 4 de Vries-Lodder 67, 5 v. d. Burg-v. Ingen 59 en Bloemhoff-de Jong 59, 7 v. Ravensswaay-Lie 56, 8 echtpaar Tijssen 38. Groep B 1: 1 Koningen-Verwey 84, 2 Kammeraat-v. Kempen 72, 3 dames Ber- nard-Bon 65, 4 echtp. Jansen 60. 5 Se- lier-Koning 59, 6 Robbers-Lepelaar 58, 7 dames Derogee-Winkler-Prins 57, 8 mevr. Harloft-Harlpff 40. Groep B 2: 1 Reus-de Heer 82, 2 Wes- seling-v. d. Berg 73, 3 Middelham-Beu- gelsdijk 70, 4 Dek-Goedhart 64, 5 mevr. Vroom-Foppe 60, 6 echtp. v. Kempen 56, 7 echtp. v. Leeuwen 52, 8 mevr. Den Dekker-Riel 47. De middenscore ln alle groepen was 63. Dinsdagavond werden in de zaal aan de Lammenschansweg de onderlinge wedstrijden voor dames en heren gehou den. Er werd in twee groepen gewerkt zowel b(j de dames als bij de heren en na een spannende strijd, waarbij voor het eerst met de nieuwe toestellen ge werkt werd, kon de voorzitster, mevr. Heemskerk, de volgende uitslag bekend maken: Dames A: 1 Jenneke Verver 32.25 p. 2 Marian de Wekker 28.80 p.. 3 Riet Paardekooper 28.45 p., 4 Loes Witte brood 26.50 p., 5 Cobi Goldenberg 26.25 p., 6 Toos Kamerling 24.75 p. Dames B: 1 Rla Bakker en Jannie Kroeze 26.70 p., 2 Anneke Alberts 26.45 p., 3 Wieneke Kroeze 24.40 p., 4 Ineke van Kins 23.05 p. Heren A: 1 Jan Meerpoel 32 p., 2 Fr. Devilee 31.85 p., Heren B: Bij de heren B eindigde Hans Ham op de le plaats, gevolgd door Ruud Röling op de 2e plaats, no. 3 werd Mar tin Vinkesteyn, no. 4 Joop Burghout en als 5e eindigde tenslotte Plet Ouwer- Zwitserse import van bolbloemen bewees het Levensmiddelenbedrijf beet spits af Tot 1948 waren bloemen in Zwitser land een luxe artikel, dat met een flinke winstmarge in bloemenwinkels werd verkocht. In dat jaar vernam Mlgros, een levensmiddelenbedrijf met filialen over heel Zwitserland, dat de anjer- prijzen aan de Italiaanse Rivièra zo laag waren, dat de kwekers in moeilijkheden zaten. Als het invoerrecht in Zwitserland betaald was kwamen de anjers nog maar op 4 rappen per stuk. maar de bloe menwinkels verkochten ze voor 70 tot 80 rappen. Migros begon toen te impor teren en verkocht met groot succes bossen van 16 stuks voor één frank, of 6 rappen per stuk. Aanvankelijk maakten de bloemisten zich grote zorgen en probeerden zelfs regeringsmaatregelen te krijgen, die Migros de handel zouden bemoeilijken. Dit lukte echter niet. Enkele jaren later begonnen de bloe menwinkeliers zich te realiseren, dat hun eigen omzetten, In plaats van een rampzalige daling te vertonen, veel ho ger waren geworden. Daarnaast kon „de kleine man" nu ook bloemen kopen tegen redelijke prijzen. Dit lazen we ln „Flora Nieuws", een uitgave van de Rljnsburgse bloemenveiling. Ook tulpenbloemen. In 1958 begon de Migroe ook tulpen bloemen te importeren uit Rijnsburg. Die werden in de Migroswinkels voor 1 frank per 5 stuks verkocht. Steeds meer Zwitsers gingen bloemen kopen. In de volgende jaren breidde Migros het sortiment voortdurend uit en ging practisch alle soorten verkopen. De handel ging beter dan was ver wacht en men begon ook met de Zwit serse kwekers contracten af te sluiten voor de levering van bloemen en plan ten, waaronder ook narcissen, irissen en fresia's. De redelijke prijzen waren ook hier voor de kwekers gunstig. In meer dan 300 van de 450 Migroswinkels verkoopt geschoold personeel thans bloemen en planten. Een grote omzet is bereikt; ln alle nieuw te openen zaken worden speciaal aangepaste bloemen en plantenstands geplaatst. In de vfjf grote Migros-supermarkets alleen al werd in 1964 voor bijna 2% miljoen franks omgezet. Dertig miljoen. Dat de afzet van bloemen, waaronder dus ook bolbloemen, in Zwitserland sinds het begin van het Migros-experl- ment met sprongen vooruitging, mogen de cijfers van het Migrosconcern be wijzen. De totale bloemen- en planten- verkoop ln alle Migros-zaken bedroeg In 1961 ruim 9 miljoen franken en steeg geleidelijk aan ln 1964 tot 21 miljoen. Voor 1965 zijn de cijfers nog niet be kend, maar de totale omzet aan bloemen en planten wordt voor dat jaar op rond dertig miljoen franken geschat. ADVERTENTIE Heden: Sacramentsdag. KISTJE TEGEN DE MUUR In moderne kerken wordt het H. Sa crament het brood, dat overgebleven Is van het offermaal niet meer be waard in een tabernakel („tent") op het altaar, maar in een kunstig kistje of schrijn tegen de muur. Deze nieuw lichterij valt b(J velen weinig in de smaak. Het heeft ons altijd weinig ge ïnteresseerd, of wfl een kathedraal bin nenkwamen in een kathedraal wordt „ons Heer" nooit op het hoogaltaar be waard of een oude kerk met een z.g. „sacramentshuisje", of een nog oudere kerk met een kastje in de muur, of een Griekse kerk met een uit het gewelf neerhangende doos in de vorm van een duif, als het H. Sacrament maar aan wezig is. Een kerk, hoe schitterend ook, zonder de geheimzinnige en zeer bijzon dere Aanwezigheid van de Heer als he mels brood, is voor ons een lege huls. Het is het uitgesproken verlangen van Christus, dat wij dit brood zullen eten, echter niet, zoals reeds Augustinus zei „dan na het tevoren aanbeden te heb ben". Op het eten ligt toch wel de na- LEIDSE BIOSCOPEN De films in de weck van 9-15 juni zijn door de Ka.holieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De man. die verdwijnen, moest (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Derek Flint (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Studio: Lady „L" (14 jaar) Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Trianon: What's new Pussycat? (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Rex: De (14 jaar) van Atlantis Je hebt helemaal niet naar me ge luisterd anders was je wel woedend geworden. KORRELTJE De mens is een koppig schepsel; hij wordt moeilijk voortgedreven, maar gemakkelijk geleid. MARKTBERK UTEN LEIDSCHENDAM, 8 juni Eieren Aangevoerd waren 68600 kippe-eieren. De prijzen waren voor: 2400 eieren no. 0 f 16.80-f 17.65, 87oo no. 1 14.50-15.4". 18200 no. 2 12.90-13.55. 15500 no. 3 10.60-11.25, 16900 no. 4 8.60-9.15. 5000 no. 5 8.10-8.25. 1200 no. 6 7.40-7.65. 700 kneus I 7.2C-9.50, 81 eende-eieren 13.00- 13.40. RIJNSBURG 8 juni Bloemen Irissen: Proff. Blauw 130-140; Golden Emperor 70-80; Imperator 70-80; Yellow Queen 70; Wedgewood 30-45; Chrysanthen To kio 330-380; Indian Polls 330-340; Dui zendschoon 40-60; Anthemus 75; Fre sia's: White Swan 110-120; Golden Yel low 90-100; Aurore 80-90; Stockholm 70- 80 alles per bos. Numph 2800, Roblnette 1300-1400; Colvlllei 1200-1400; Spltsflre 1200-1300; Am. Anjers Sim rood 1500- 2000; Sim rose 1500-1900; Sim wit 1500- 1900; diverse anjers 1500-2000; Gladiolen Live Flame 2200-2300; Pierson 1200- 1400; Margrieten 300-400; Korenbloe men 240-260 alles per 100 Lely's 24-26 per kelk.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3