5 Mini mode Hoofdkwartieren naar Benelux hartenH Strijd om macht in Chinese top Armoede is ontoelaatbaar Kennedy pleit in Z.-Afrika voor gelijkheid BEHOUDEN GELAND POLITIE INDE IN '65 RUIM 4.5 MILJOEN Felicitaties voor Stafford en Cernan DINSDAG 7 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT RAGINA 8 MODELLEN MET BLOTE LIPPEN gaat met onthullen voort Min voor meisje, plusvoorbusiness (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM. De minimode is vandaag uit Engeland naar ons overgewaaid. Miniskirts ('n minimum aan textiel een maximum- aan benen), die de mode voor jonge mensen beheersen, zijn vandaag geshowd in Amsterdam. De strip tease" is begonnen in Engeland, maar al aardig doorgedrongen op het vasteland. Alle belangrijkere modecentra ten spijt, wordt nu de jonge toon aangegeven door Londen, dat tevoren nooit meer dan keurige, maar verschrikkelijk saaie mode- ontwerpen kon brengen. Waarschijn lijk is het juist daarom, dat de jonge ontwerpsters er uit de rokband zijn gesprongen, nadat het uit-de-band- springen op ander terrein zoveel succes bleek op te leveren. Bloté lippen Dat de mode eif Carnaby Street (waar de ontwerpsters Marion Foale en Sally Tuf fin hun alreeds be roemde boutiques hebben, waar de Beatlebruid- Patty Boyd met haar zusje Jenny de op beat gedanste shows verzorgen) zich niet alleen aan roklengtes vergrijpt, is vanzelf sprekend. Het laatste nieuws is de lippenstift, die een bloot, naakt, na tuurlijk effect geeft. In ons land zijn de „naakte lippen" (die men op alle leeftijden vertonen kan, wat van de miniskirts niet kan worden gezegd) geïntroduceerd op een beatdansehow OamabymodeUen. Sprookje De sprookjesverteller Andersen laat ,Jn de nieuwe kleren van de keizer" twee kleermakers doen alsof zij kleren maken. Dan kleden zij de keizer in de niet bestaande gewaden en de arme vorst gaat naakt de straat op, omdat de bedriegers hem en alle mensen hebben wijsgemaakt, dat alleen goede mensen de kleren- zien, terwijl slechte piensen niets De fabrikant, die de lippenstift m minitinten maakt, houdt ons voor, dat wij antiek zijn als we lippenstift laten zien, maar gedurfd en ont hullend als wij de naakte waarheid i» minitinten op de lippen dragen: minibare, mininude, min-, minder, In april wijdde Time een artikel aan de Londense aivant-gardistische mode, verlucht met kleurenfoto's, waar de beaten swingstukken vanaf vlogen. De Britten zijn vast heel gélukkig met deze populariteit en aangezien zij hun muziek, hun sterrjn en hun mode hélemaal niet gierig voor zich zélf houden, maar ijverig exporteren en bovendien graag de sfeer van dit nieuwe wereldje laten proeoen door toeristen, die het steeds belangrijker vinden Londen te doen, zorgt de Britse jeugd niet alleen voor pro blemen, maar ook voor geld in het laatje. Op de foto.' Patty Boyd, het bruidje van Beatie George Harrison, (links) en haar zusje Jenny showen de meest uitbundige, meest uitdagende mode sinds tijden: de minimode, zoals die vandaag uit Londen naar ons is overgewaaid). Mode voor en van jonge mensen, de modellen van Ma rion Foale en Sally Tuf fin, gecombi neerd met het laatste mininieuws: de mini tints lipstick van Cutex, ont hullend, de natuurlijke vorm en kleur van de mond onderstrepend. Niet voor niets heten ze ,JMini-Bare", Mini- Nude, Mini-Naturelle, Mini-Pink, Mini-Honey en Mini-Mocca. Populariteit van Johnson daalt WASHINGTON (Rtr.) Twee Ame- ikaanse instellingen voor het peilen de publieke opinie hebben gecon- tateerd dat de populariteit van presi- lent Johnson daalt. Bij het jongste on- lerzoek van Gallup keurde 46 pet. het iptreden van het staatshoofd goed, ter- vijl 34 pet. dit afkeurde en 20 pet. geen lening had. In het begin van dit jaar itemde nog 63 proc. van de ondervraag- en in met het beleid van de president, n mei was dit teruggelopen tot 54 pet. Politieke deskundigen wijzen er overi- [ens op, dat de populariteit van een •resident altijd taant halverwege zijn imbtstermijn. Johnson werd in novem- 1964 gekozen. Frans Polynesië atoomgebied PARUS (Reuter) De „Figaro" neldt dat de Franse regering de lucht- aartmaatschappijen die boven de Stille 'uldzee vliegen, heeft laten weten dat iet gebied rond het atol Moeroeroa in ''rans Polynesië van 30 juni midder- lacht als gevarenzone moet worden be- chouwd. De „Figaro", die geen bron 'oor dit bericht noemt, zegt dat dit be ekent dat Frankrijk na die datum dit tol zal gebruiken voor een kernproef. Yankrijk zou van plan zijn in dit ge- "ied vier proeven te doen. Drie in de itmosfeer en een onder water. Beslissing NAVO-landen Zwolsmanplan ook op tafel (Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De Benelux heeft giste ren ln Brussel van elf NAVO-landen officieel het verzoek gekregen de mili taire hoofdkwartieren van de NAVO te huisvesten. Men verwacht hierover een spoedige beslissing van Nederland, Bel gië en Luxemburg. Het gaat hierbij om het NAVO-hoofdkwartler van de Euro pese strijdkrachten (SHAPE) en de tot een hoofdkwartier samen te brengen staven van land- en luchtstrijdkrachten ln Midden-Europa. SHAPE komt ver moedelijk ln het Belgische Waveren, terwijl Nederland zich gisteren officieel bereid verklaard heeft een kleinere mi litaire eenheid van de NAVO op zijn ge- ZONNEBLOEM VflKANTlE-flKTIt voor langdurig zieken GEEF van harte f.5,' van uw vakantiegeld bied te huisvesten. Voor dit laatste komt eventueel ook het gebied rond Aken of Trier in aanmerking. De Benelux krijgt een volledig over zicht van de consequenties van deze huisvesting. De drie landen hebben al enige gegevens ontvangen, maar in de bijeenkomst van de 14 NAVO-landen is gisteren besloten zo spoedig mogelijk al le inlichtingen te verschaffen. Het gaat hierbij om technische, militaire en fi nanciële gegevens over deze hoofd kwartieren. Bij dit alles komt in aanmerking een aantal bureaus, militaire installaties en enige duizenden woningen voor NAVO- militairen. Voor Nederland zouden de kosten van deze verhuizing geraamd kunnen worden op een bedrag tussen 50 en 100 miljoen gulden, zonder de grondprijzen. De Belgische regering staat daarbij op het standpunt dat de lasten over de drie Beneluxlanden deeld moeten worden. Over enige weken wordt over de verhuizing van de mili taire hoofdkwartieren een definitieve be slissing verwacht. In strikt besloten zitting hebben de 14 minister van Buitenlandse Zaken m dag onder voorzitterschap van mr. J. Luns ook vergaderd over het al of niet overplaatsen van het NAVO-politiek hoofdkwartier te Parijs. De besprekin gen over dit agendapunt waren zo trouwelijk, dat alle niet-ministerlële de legatieleden, zelfs de persoonlijke advi seurs van de ministers, de conferentie zaal 'moesten verlaten. In deze vertrouwelijke zitting schijnt minister Luns de plannen van Reindert Zwolsman, om voor dit politiek hoofd kwartier bureaus en woningen in Den Haag te bouwen, overgelegd te hebben. Ook Londen komt echter eventueel in aanmerkiAg voor de nieuwe vestiging van de NAVO-raad. GIRONUMMER f 11.55.555 t n.v. VAKANTIEFONDS - BREDA Geld voor armen verduisterd ROME (Reuter) In Rome proces begonnen tegen twee 22 vrouwen die ervan worden beschul digd onder het mom van liefdadigheids werk ruim 155.000 gulden aan staatsgel den hebben verduisterd. Zij hadden als leden van een zogenaamd liefdadigheids vereniging geld voor armen ingezameld maar dit onder elkaar verdeeld in plaats het aan de regeringsinstantie te overhandigen die zorg draagt voor de maandelijkse verdeling. Het plan was beraamd door aan van de mannen, Stel- vio Dalnotto, die werkzaam is op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Duitsland moet meer Amerik. wapens kopen WASHINGTON (UPI) West-Duits- land is door Amerika gewaarschuwd dat de V.S. hun militaire mankracht in Duitsland misschien aanzienlijk zullen Inkrimpen, tenzij Duitsland zijn wapen aankopen In de Verenigde Staten op- Uit gezaghebbende bron in Washing ton is vernomen dat deze mededeling in nog al scherpe woorden door de Ame rikaanse minister van Defensie Robert S. McNamara is gedaan aan zijn Duit se ambtgenoot Kai Uwe von Hassel toen deze drie weken geleden in de Ameri kaanse hoofdstad was. Von Hassel van zijn kant heeft be toogd dat de Duitse strijdkrachten alle uitrusting hebben die zij nodig hebben en dat Duitsland geen wapens kan ko pen die het niet wenst. Wel is Bonn, zei Von Hassel, bereid, de afgesproken som vol (e maken door middel van andere aankopen in Amerika, met name indus triële produkten die dan zouden worden benut in het Duitse program voor bui tenlandse hulp. McNamara hield vol dat Duitsland het geld volgens de oude af spraak diende te gebruiken. PAUS TOT V.N. NEW-YORK (UPI) -r- In een bood schap aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft Paus Paulua gisteravond een beroep gedaan „op al le mensen van goede wil" om door „on zelfzuchtige hulp" de doelstellingen te bereiken van het UNO-ontwikkellngs- project. De boodschap van de Paus houdt verband met de vergadering van de bestuursraad van de VN-ontwlk- kelingsprogramma's die op 10 juni ln Milaan begint. „De hele wereld moet zich bewust worden", aldus de Paus, „dat armoede niet alleen een ontoelaatbaar kwaad ls voor wie erdoor getroffen wordt, maar armoede moet zo ook ervaren worden door leder mens die die naam waardig ls. De mens moet in staat zijn te le ven en hij moet de middelen daartoe tot zijn beschikking hebben. Hij moet in staat zijn een gezin te stichten en zijn kinderen waardig groot te brengen. Dat zijn taken die de onbaatzuchtige hulp van alle mensen van goede wil, onge acht nationaliteit, ras, cultuur en gods dienst, nodig heeft". DE verwijdering van Peng Tsjen als le secretaris van een van de voornaamste afdelingen der Chinese communistische partij, is 't duidelijkste bewijs tot nu toe dal in de hogere part ij regionen een strijd om de boventoon aan de gang is. Het is een strijd die ver uitreikt boven „revisionisme" en andere ideologi sche Ismen", wat Peking ook om propagandistische redenen mag zeggen over centrale kwesties op dit vlak en dit vlak alleen. Simpel en duidelijk gesteld, het is een kwestie van leiding. Het ls een strijd die al tien jaar aan de gang is en heftiger is geworden zo niet op kookpunt gebracht door de oorlog ln Vietnam. Dit is, essen tieel, de lezing van diegenen in Hong kong die zich met de observatie van de Chinese volksrepubliek bezighou den. Onder hen bestaat er weinig twijfel aan dat nog andere belang rijke hoofden zullen rollen dan al leen dat van Peng Tsjen, die burge meester van Peking en hoofd van de plaatselijke communistische partij was. Gespeculeerd wordt dat zelfs Lioe Sjao-Tsjl, vice-voorzitter van de partij en president van de republiek, Peng Tsjens lot zal ondergaan. De speculatie heeft grond gekregen door een passage uit een artikel dat zaterdag verscheen in het Volksdag blad van Peking, krant van het cen trale comité van de Chinese commu nistische partij. Die passage luidt: „Iedereen die het opneemt tegen partijleider Mao Tse-Toeng die in gaat tegen M^> Tse-Toengs theorie KAAPSTAD (Rtr) De Amerikaan se senator Robert. Kennedy heeft in een rede voor studenten van de universiteit van Kaapstad de apartheid een kwaad genoemd en er bij zijn gehoor op aange drongen zich te ontdoen van de „illusie" dat er verschillen bestaan op grond van huidskleur. De Amerikaanse senator pleitte krachtig voor gelijkheid en recht voor de neger. Kennedy wekte zijn toe hoorders op tot het tonen van morele In zijn toespraak tot leden van de na tionale unie van Zuidafrikaanse studen ten, rangschikte Kennedy apartheid on der de huidige euvelen in de wereld, waaronder discriminatie in New-York, de honger in India en gevangenzetting van intellectuelen in Rusland. De Ame rikaanse Benator zei nog, dat landen ten noorden van Zuid-Afrika hulp behoefden om hun armoede te overwinnen. In een wereld, gezuiverd van haat en vrees en kunstmatige slagbomen, zou Zuid-Afrlka een belangrijke rol in dit opzicht kunnen vervullen. Want Zuid- Afrika bezit op het Afrikaanse con tinent het merendeel van de op de praktijk ingestelde geleerden en ook het grootste gedeelte van de staal produktle en die van steenkool en elektrische energie. Maar die hulp zou niet aanvaard kunnen worden als de on schendbaarheid van het individu en de mensheid als een gemeenschappelijkheid niet erkend werden. In de Westerse de mocratie bestaat naar de mening van senator Kennedy de staat ten behoeve van het individu. Het belangrijkste ele ment van de Individuele vrijheid is vol gens hem de vrijheid van meningsuiting. verzet zich tegen het centrale leiderschap van de partij, ver zet zich tegen de dictatuur van het proletariaat, verzet zich te gen de juiste vorm van socialisme. En wie hij ook ls, hoe hoog hij geplaatst moge zijn, hoe groot ook zijn aan zien: hij zal door de hele partij en door het hele volk omlaag gehaald worden". Opmerkingen van dezelfde aard heeft men in recente weken kunnen lezen in partij- en legerorganen. Maar geen klonk zo dreigend als die ln het Volksdagblad. Wat het artikel zo voren gekomen. Een andere is U JoeJ-Tsjing. chef-staf van de Chine se strijdkrachten, vice-premler en 'n vice-voorzitter van de Chinese natio nale defensieraad. Joel-Tsjlng is sinds november van het vorig jaar niet in het openbaar gezien of door het Volksdagblad genoemd. Veelal betekent dit dat de betrokkene Is uit gerangeerd. Algemeen wordt aangenomen dat als Joel-Tsjlng inderdaad in ongenade is gevallen, dit was om dezelfde reden ln 1959 Peng The- dreigend maakt, ls het feit dat maar een handvol Chinezen hoger ge plaatst en belangrijker is dan Peng Tsjen was. Hij was negende ln rang in het machtige politieke bureau van het centrale comité. Dat de naam van Sjao-Tsji ls op gedoken, is doordat deze nauw met Peng Tsjen bevriend was en met hem samenwerkte. Berichten uit het recente verleden hebben 't zelfs over Peng gehad als een soort protégé van Lloe. Niet alleen de naam van Sjao-Tsjl ls In verband met Peng Tsjens val naar Hoeai als minister van Defensie af gedankt werd: meer nadruk op poli tiek dan op Ideologie. Ongeacht de precieze redenen, als Joei-Tsjing ln moeilijkheden ver keert, dan is dat vanwege Vietnam. Sinologen in Hongkong zijn het er ln grote mate over eens dat de oor log in Vietnam en het toenemende gevaar van een rechtstreekse confron tatie met de Verenigde Staten, de oorzaken zijn voor de verschillen van opvatting die zich in de Chinese partijleiding in de voorbije tien Jaar geopenbaard hebben. Hogere bedragen voor transactie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op 1 juli gaat zoals ln een deel van onze edktie gisteren al ge meld een verhoging ln van de ln 1959 vastgestelde bedragen, die men b|j een verkeersovertreding direct aan de poli tie kan voldoen (de zgn. transactie ln handen der politie). De nieuwe bedra gen zjjn: 5 gulden voor voetgangers en fietsers (tot dusver 2,50 gulden), 7,50 gulden voor bromfietsers en bestuur ders van tweewielige motorvoertuigen (tot dusver 5 gulden), 10 gulden voor be stuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen (tot dusver 7,50 gul den). Goed nieuws voor copoclefdisten. De uit Frankrijk overgeioaaide rage van het verzamelen en ruilen van sleutelkettingen begint ook in ons land goed op gang te komen. Op de vakbeurs voor koffers en lederwaren in da Jaarbeurshal te Utrecht kan men bovenstaande sleutelkettingriemen bestellen, Dameshorloge fataal voor brutale insluiper UTRECHT, (A.N.P.) Dc brutale in sluiper. die zondagnacht met succes heeft Ingebroken b(j dc 53-jarige maatschappe lijk werkster mej. C. Spaans in Utrecht, is vannacht gegrepen, de dader, de 19- jarlge Utrechtse tuinder S., heeft reeds bekend. Alle ontvreemde bezittingen, zo als een dameshorloge en enig geld zijn eveneens terecht. De snelle aanhouding is te danken aan de oplettendheid van een agent van het Utrechtse politiekorps. In de nacht van de inbraak hield hij namelijk een fietser aan voor een routinecontrole. De man had een dameshorloge bij zich. Toen de agent later vernam, dat er een dameshorloge bij een inbraak was ontvreemd, kwam zijn geheugen hem te hulp, zodat tot aan houding kon worden overgegaan. terie en rechter plegen vast te stellen in gevallen waarin niet tot transactie in handen der politie is overgegaan. De be staande verschillen tussen die bedragen waren namelijk in de loop der jaren zo groot geworden. dat onbillijkheden dreigden te ontstaan. Door de geldont waarding en de strengere beboeting wa ren deze verschillen steeds verder ge- Voor foutief parkeren bijvoorbeeld is het huidige transactiebedrag 7,50 gul den terwijl het openbaar ministerie door gaans 11 gulden boete eist en de rech ter een boete van 12 gulden oplegt. De verhoging van de transactiebedra gen houdt niet in, dat nu ook de rech ter hogere geldboeten zal gaan opleg gen. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Justitie, dr. A. Mulder, neemt althans aan, dat de rechter aan die bedragen „niet veel zal verande- Als regel mag in ieder geval het transactiebedrag niet hoger zijn dan de boete. In het andere geval zou niemand meer voor een directe transactie voe len, terwijl het juist de bedoeling is er een preventieve werking van te laten uitgaan. Administratief gezien is de transactie in handen der politie ook voor het Openbfiar Ministerie aantrek kelijk, omdat men zich er een boel ad ministratieve rompslomp door bespaart. Volledige vrijheid Voor de overtreder blijft volledige vrij heid bestaan om al dan niet met trans actie in handen der politie in te stem men. De politie mag nimmer aandrang uitoefenen om te. transigeren. Rond de transactie ln handen der po litie verschafte dr. Mulder nog de vol gende gegevens: in 1965 werden er 1.793.000 verkeersovertredingen gecon stateerd, waarvan er 832.000 werden ge transigeerd, 311.000 werden er voldaan direct na oproeping door de politie en 649.000 werden er op de orthodoxe wij ze met een proces-verbaal afgehandeld. Vorig jaar inde men aan transacties in handen der politie een bedrag van 4.532.000 gulden. Los van dit alles staat de vraag of be sloten zou moeten worden tot verhoging van de maxima der geldboeten voor ver schillende overtredingen. Dit onderwerp is thans bjj «en speciale commissie in studie. KAAP KENNEDY. (UPI/Reutor). Breed lachend onder hun baard van enkele dagen zijn Thomas Stafford (r) en Eugene Cernan teruggekeerd op de basis vanwaar z(j hun ruimte- vlucht met de Gemlni-9 hebben on dernomen: Kaap Kennedy. Zjj waren daarheen gebracht met afzonderlijke vliegtuigen van het vliegdekschip Wasp, dat de twee astronauten met hun cabine uit de Atlantische Oceaan had opgepikt „We hebben een en ander geleerd", zet Stafford, terwijl Cernan zei: „Het was een geweldige ervaring". De twee astronauten zijn nu ondergebracht op de basis, waar zij drie dagen zullen verblijven om verslag avn bun reis uit te brengen. Donderdag keren zij naar hun gezin nen In Houston terug. President Johnson heeft gisteravond met beide astronauten een telefoon gesprek gehad en Stafford en Cefaan gelukgewenst met hun moedige pres taties. Ook het Russische persbureau Tass sprek van een „prestatie van de Amerikaanse ruimtevaart", ook al had de bemanning van de Geminl-9 niet het gehele programma kunnen afwer ken. De belde astronauten werden door het persbureau gelukgewenst met hun behouden terugkeer. Inmiddels bereidt liet Amerikaanse bureau voor luoht- en ruimtevaart al de volgende ruimtevluehten voor: de Gemlni-10 op 18 Juli, de Gemini-11 in september en de Gemlni-12 in novem ber. Hiermee is het Ge mini-program ma afgesloten, dat voorafgaat aan de eindfaze van het Apollo-project, dat men met een landing van oen mens op de maan hoopte te bekronen. Mr. Fontein (Den Haag) burgemeester van Dalen DEN HAAG. (ANP) Bij K B. is met ingang van 16 juni 1966 benoemd tot bur gemeester van Dalen, mr. F. Fontein te Den Haag. De heer Fontein, die 42 jaar ls, is referendaris bij de directie voor de emigratie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hy ls Neder lands Hervormd en lid van de VVD.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5