3)e Ccidóe (Bowfca/nt Tien jaar vriendin van vele kinderen Tante Hannie zegt t.v .-scherm vaarwel mmmm Vanavond in de ether Zangeres maakt tv-debuut Vloeken en vervloeken als gemeengoed DE LEIDSE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1966 Meer dan één verliezende instantie TT IER en daar steekt de begeerte Al de kop op, om de overheid aan te wijzen als de grote verliezer in het spel rond de loonpolitiek. Natuurlijk is het voor de regering geen plezierige zaak de tegenstelling op het gebied van de zwaarder geworden belasting op loverwerk, vakantie-uitkeringen en extra-beloningen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de werk gevers ten dele de bezwaren deelden tegen het ruimere aandeel dat de fiscus eist van in overwerk verdiend geld en dat de vak beweging enige redelijkheid in de consequenties van het gewijzigde belastingtarief voor het vakantie geld erkende. Maar volgens de laatste be- en documentaire tijdelijke loonstop nog geen richten uit de Stichting staan de maand na haar aankondiging werkgevers grotendeels achter de weer te moeten intrekken, zo min n°g uit d? vorige kabinetsperiode als het voor minister Veldkamp stammende fiscale herzieningen en een parel aan zijn nogal rijkelijk j eisen de werknemersorganisaties bezaaide kroon is om te moeten j dingend wijziging van de daar- erkennen, dat hij er niet in ge- door ontstane tabellen, opdat in slaagd is te bevorderen van de elk geval de zwaardere druk weer vrijere loonpolitiek een goed wer kend systeem te maken. Maar er zijn meer verliezers dan de over heid alleen. Bijvoorbeeld het bedrijfsleven en dan in het bijzonder zijn meest representatieve vertegenwoordi gingen: de werknemers- en werk- geversgroepen in de Stichting van de Arbeid. Want men is er in de Stichting niet eens in geslaagd het eens te worden over het op stellen van motieven, waarom de overheid haar meest recente loon- plannen maar weer zou moeten inslikken. Bovendien is het, gelet op de vóórgeschiedenis van enkele jaren, ook niet plezierig om de teugels nu weer stevig in de handen van het Ooilege van Rijks bemiddelaars te zien gelegd. Werkgevers en werknemers hebben met hun bezwaren tegen de loonstop alle twee wel ergens gelijk. Jammer genoeg komt echter niemand tot de erkenning, dat er naast de overheid ook andere schuldigen zijn, op wier debet het staat, dat de loonkosten stijging in 1966 toch krachtig de gevarenzone binnengeslopen is met als gevolg een toenemen van de inflatoire druk. DE groeiende afstand tussen partijen in de Stichting van de Arbeid blijkt ook uit de scherpe verlicht wordt voor die loon trekkers, die onder of niet ver boven de loongrens liggen. Uit sociale overwegingen zal een grote groep in het kabinet-Cals zeker bereid zijn .om aan dit ver zoek tegemoet te komen. Maar de vraag is, in hoeverre het sterk inkrimpen van de economische mogelijkheden en niet in de laatste plaats de budgettaire positie van de overheid nu verlaging van fis cale druk mogelijk maakt. band met het begrotingsbeeld voor 1967 en daarmee heeft de regering het ook zonder de peri kelen en rond het bijzonder tarief het al moeilijk genoeg. Een eensgezind standpunt van de Stichting van de Arbeid zou het de regering op dit punt misschien niet gemakkelijker ma ken een verantwoorde beslissing te nemen. Maar nu is elke beslis sing, die er uit de bus komt rollen, bij voorbaat al een voorwerp van nieuwe kritiek. De rust in het bedrijfsleven en het uitzicht op een beter klimaat rond de loonpolitiek zullen daar niet beter door worden. Zo be schouwd zijn de partijen in de Stichting zeker medeverliezers in de kleine crisis van het late na jaar van 1966. (Vav onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het Is al weer tien jaren geleden dat mevr. Hannie Srbol- tcn-Llps voor dc eerste maal een televisieprogramma van de KRO mocht aankondigen. Het was een jeugduit zending en aan het einde zwaaide ze met beide handen voor de t.v.-camera een afscheidsgroet naar de jeugd van Nederland. Sindsdien is tante Hannie de vriendin geworden van tienduizen den kinderen in ons land. Ze stuurden haar briefjes en tekeningen of vroegen haar foto's met handtekening. Binnen kort. om precies te zjjn op 2 juli. zal tante Hannie voor het laatst t.v.-om- roepster in een uitzending van de KRO verschijnen. Kees Schilperoort zal haar dan als ..prominente figuur" in dc t.v.- wedstrijd ..Het gulden schot" ont- Hannie Lips Is in de loop der jaren begrip geworden bij de vaderlandse televisie. Ze werd ontdekt door de heer Jan Castelflns het toenmalig hoofd van de KRO-t.v. Hij zag haar als bloemen- fee tijdens een tournee en na een ampele kennismaking wist h(j haar te interesseren voor de vacature van t.v.- omroepster. Haar voorgangster Mies Bouwman werkte toen bij de AVRO. Deze charmante KRO-gastvrouwe. die zelf haar teksten schreef en de kijkers inliohtte over de verschillende pro grammapunten. heeft nimmer de be hoefte gehad om door haar glamour een .careergirl" te worden. Integen deel. haar uiterst beschaafde presen tatie. waarover zij zo haar eigen op vattingen heeft, schonken haar deson danks een ongekende populariteit. Ze probeerde nooit in haar werk te acte ren. maar bleef zichzelf. Tegenover de kinderen vond zij het nimmer moeilijk om de juiste toon te vinden. Deze Rotterdamse van geboorte, trad enkele jaren geleden in het huwelijk met de heer Scholten. een zakenman in de textielwereld. Hun echtverbintenis bleef tot nu toe kinderloos en mis schien is het. wel daérom. dat talloze figuren uit' de mode- en publiciteits- wereld een beroep op haar deden en vaak niet tevergeefs. Toch is het nooit haar bedoeling geweest om van haar functie een business te maken, maar de aanbiedingen bleven binnenstromen. Haar succes als gast- vrouwe en lady-speaker heeft haar In het begin nogal een tikje beduusd ge maakt. Maar allengs raakte ze daar ook aan gewend. En nu na tien jaren gaat de populairste gastvrouw van de KRO-televisie af scheid nemen. Af en toe zal zjj hier en IN NOORDWIJK Zomercursus studenten in natuurkunde (Van ten onztr verslaggevers) NOORDWIJK De Europese raad voor het kernonderzoek (CERN) houdt dit Jaar voor het eerst In Nederland, van 6 tot 18 Juni, een zomercursus voor studenten In de natuurkunde uit dertien west- en vier oost-Europese landen In hotel Noordzee le Noordwjjk. minis ter van Onderwijs en Wetenschappén prof. mr. I. A. Diepenhorst, leidde gis termiddag met een toespraak de cursus In. i die CERN sinds 1962 achtereenvolgens twee maal in Zwitser- j land, eenmaal In Joeg-Slavië en een- maal In West-Dultsland organiseerde, houdt ten nauwste verband met de snel le ontwikkeling van de wetenschap. Na het afstuderen blijkt maar al te vaak, dat men zich steeds opnieuw op de hoog te moet stellen van nieuwe ontwikke lingen. wil men niet achterraken. De Europese raad voor het kernon derzoek heeft door de samenwerking op Internationaal niveau weten te berei ken dat de achterstand op het gebied van hogere energiefysica ten opzichte van de Verenigde Staten, volledig is in gelopen. Hiermede heeft men tevens de emigratie van talentvolle natuurkundi gen naar de Verenigde Staten weten af te remmen. Het aantal natuurkundigen, dat hoge re energiefysica studeert ls vrij ge ring (4 pet van de Nederlandse fysici). De zomercursus wil de Interesse in de ze tak van wetenschap bevorderen en trachten het onderzoek op dit gebied te stimuleren. daar nog wat blijven „sclinabbelen" in de mode- en reclamewereld. Maar wat i d et.v. betreft vindt ze thans de tijd gekomen om haar plaats aan jongere j omroepsters af te staan. C. v. Leeuwen chef continuïteit NTS? (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Naar verluid is vol- j gentle week de benoeming le ver wachten van de heer Cor van Leeu wen tot chef van de afdeling conti- nuïteit bij de NTS. De heer Van Leeuwen, die sinds 1960 als continui- tyreglsseur werkzaam was bij de VARA-televisle, trad vorig jaar In dienst van de NTS. Tijdens de t.v.-uitzendingen houdt hij te Bussum in de hoofdcontrolekamer de talloze beeldmonitoren in de gaten. Hij last als het ware het ene programma aan het andere en zorgt dat men thuis niet een paar minuten tegen 'n leeg scherm zit aan te kijken. Zijn echtge note. Jetta v. Leeuwen, moeder var vier kinderen, is al een jaar of vijf t.v.-omroepster bij de VARA. Menig maal heeft haar man het beeld van zijn charmante vrouw uit de Vitus- studio te Bussum naar de Nederland se hulskamers overgeschakeld. Maar Jetta kwam nooit eerder in beeld voor vader Cor in de controlekamer zijn hand hief en de schakeltechnicus eej teken gaf. ETHERSPOT Het. bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft zich verenigd met de be noeming van de heer C. Cabout uit Groningen tot plaatsvervangend hoofd t>an de N.R.U.-programmastaf. Hij zal zijn functie per 1 augustus aan- Waarschuwing van regering aan Pools episcopaat LUBLIN (Reuter) De Poolse rege ring heeft de r.-k. primaat kardinaal Visjinski en de andere Poolse bisschop pen gewaarschuwd voor de juridische gevolgen ingeval de manifestaties ter viering van het duizendjarig christen; dom in het land. tot ongeregeldheden zouden lelden. Een brief met deze waar schuwing ls volgens mededeling van ka tholieke zijde zaterdag J.I.. aan het epis copaat overhandigd. Aleksander Skar- sjinski, hoofd van het staatsbureau voor godsdienstige zaken, verklaarde hierin dat bedoelde kerkelijke feesten in ver scheidene steden inbreuk maakten op de regelingen vanwege de staat. Vorige week vernielde, zoals gemeld, m menigte jongeren in Gdanksk een' >or de Kerk grievend geacht aanplak biljet. Zondagavond werden de straten in het centrum van Lublin bijna een uur lang geblokkeerd door een grote menig te mannen, vrouwen, kinderen, pries ters. nonnen en zelfs Invaliden toen een beeltenis van de m^agd Maria van de Sint-Janskathedraal naar de katholieke universiteit twee kilometer verderop werd gebracht. De mensen wilden die overbrenging niet per auto laten ge schieden, maar door vele handen werd de beeltenis midden in de menigte mee gedragen. Een politiewagen ging voor op en er werd niet ingegrepen. Maar wel werd een door een buitenlandse cor respondent opgenomen film in beslag genomen. I j TELEVISIE Hedenavond j NEDERLAND I NTS: 18 45 Film astronauten Gemini-9. 19.00 Nieuws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les, 20.00 Journaal! VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20,45 Voordracht; NTS: 20.55 showprogr. van de Noorse tv; VARA: 21.20 Een verdrag tegen sprei ding van kernwapens'.' (gesprek), 21.55 Mies en scène. NTS: 22.45 Journaal. 22.5023.20 Teleac: Logica. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. NCRV: 20 01 Dieren kijken. 20.20 Ame rikaanse blues- en folksinger. 20.35 Amsterdam, gezien en beleefd door de ogen van een Fransman: NTS: 21.15 Composities voor viool virtuozen, mod. onderdelen, die sterk van elkaar verschillen. Begonnen wordt niet de Noorse bijdrage aan het internationale televisiefestival te Montreux: .That's entertainment". Het werd 't programma waar men het meest om moest lachen en dat derhalve werd beloond met de Chaplinprljs, De V.A.R.A. vervolgt daarna met een vraaggesprek tussen de journalist W. L. Brugsma en de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lord Chalfont, die speciaal belast is met de vraagstukken over ontwapening. Tenslotte in Mies-en-scène .voor de laatste maal in dit seizoen mensen, dingen en gebeurtenissen van gisteren, vandaag en morgen. (Nederland I, 20.55).' Amsterdam gezien door een Fransman Advertentie Gemeente Katwijk De Direkteur van Openbare Werken te Katwijk maakt bekend dat het bureau van zijn dienst in het gebouw Zeeweg 117, alsmede de Gemeentewerf aan de School-1 straat op woensdag 8 juni 1966 de gehele dag gesloten zullen zijn. Het ophalen van GROF VUIL zal die dag normaal doorgang vinden. ..Amsterdam" is het onderwerp van een documentaire van de bekende Franse filmer Jean-Marie Drot. De documentaires van deze cineast zou men eigenlijk het best reisdagboeken kunnen noemen. Als kunstenaar wordt hij bij aankomst in een vreemde stad het eerst aangetrokken door schilders, schrijvers, musici en cineasten Hij neemt uitvoerig kennis van hun werk. Uit dit contact vloeit dan weer zijn onderzoek voort naar sociale, historische en menselijke verhoudingen. De documentaire ..Amsterdam" maakte hij tijdens zijn eerste bezoek aan de hoofdstad van ons land. Het Nederlandse commentaar is van Kees van Langeraad. (Nederland II. 20.35). ..De tijden veranderen", cumentaire De emancipatie van de vrouw is heden ten dage haast volledig te documentaire ït- oefenen, die vroeger en dat is nog niet eens zo heel lang geleden) uitsluitend werden uitgeoefend door het sterke geslacht. Deze volledige emancipatie laat zich thans ook gevóelen in de Kerk. hoewel het de vraag blijft of de vrouw de evenknie van de man is in het religieuze ambt of dit ooit zal worden. Over deze vraag gaat de documentaire ,,De tijden veranderen", die werd samengesteld door mevrouw drs. T. Govaart-Halkes. De presentatie ls in handen van Mia Smelt. (Hilversum II. 21.00). Veronica's jukebox (verzoekjes). 1900 Beatmuzlek. 19.15 Joost, mag 't weten, nieuwe en ongehoorde hits: 20.00 Gevar. muziek. 21.00 Even voorstellen. 22.00 tot 1.00 Gevar. gram. muziek. 18.45 Sport, 18.52 continent. 19.'V> Nieuws <k. 20.30 Hoorspel, 21.13 •k. 22.00 Nieuws Mia Smelt, presentatrice van het documentaire programma „De tijden Hilversum II, 21.00). werken ;NCRV: 21.50 Attentie; CVK- 1 IKOR: 22.10 Religieus progr.. NTS: W0€llSCl(lQ 22.40 Journaal. ENGELAND BBC (330 m) 19.30 KI muziek. 23.15 Kamermuziek. ENGELAND BBC <1500 m) - 20 40 Souvenir. 21.30 Orkestmuziek. 22.35 Ge var. muziek. 1.00 Lichte muziek. j Woensdag NEDERLAND I de kinderen. liADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m) AVRO: progr.. 21.5 Stereo: Metropole-orkest. 18.00 Nws. aotual18.30 RVU. lezing. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 J Stereo: klass. en mod muziek. 19 30 Amateurs musiceren. 20.00 Nieuws, i 20.05 Gevar. progr.. 21.05 Stereov Me- tropole-orkest. 21.30 Kunstkroniek. 2.00 Klass. muziek. 22 30 Nieuwe en J actual.. 23.00 Gram., 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.00 Licht instrumentaal septet. 18.20 Uitzending van de P.v.d.A.. 18.30 Ned. J en Duitse cabaretliedjes. 18.50 Voor en over het midden- en klein bedrijf, 19.00 Nieuws, actual., 19.30 Klassieke gewijde muziek. 21.00 De vrouw in de kerk van Nederland in de afgelopen J 40 jaar (documentaire'. 21.45 Orgel- recital. 22,00 De zingende kerk. 22.25 J Boekbespr.. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog, 22.45 Gevar. muzlekprogr.. 23.55 Nws. RADIO VERONICA (192 m) 18.00 HILVERSUM I (402 m) VARA; 7.00 Nieuws, och tend gymn., 7.23 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.05 Kamermuziek, 9.35 Waterstanden; VPRO; 9.40 School radio; VARA: 10.00 Gram., 10.45 v. d. kleuters, 11.00 Nieuws, 11.02 v.d. vrouw, 11.40 Gram.. 12.0 Amusementsmuziek. 12.22 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, actual.. 13.30 Filmmuziek. 13.45 Gespr. portret. 14.00 Franse liederen. 14.20 Strijk kwartet. 15.00 v.d. jeugd. 16.00 Nws. 16.02 v. d. zieken. 16.30 Tips voor va kantie en snipperdagen. 17.30 Vara's Popshow: dansorkest. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7 20 Gram., 'om 7.30 nieuws). 7.45 Radiokrant. 8 00 Nieuws, 8.10 Gram 8 30 Nieuws. 8.32 Plano- récitat. 9\00 vi d. zièken. 9140 t d vrouw. 10.10 Accordeonmuziek. 10.10 Herv. studiodienst. 11.00 Gram.. 11.15 Schoolradio. 11.40 Gram 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram, en actual.. 12.50 Stereo: Licht orkest, 13.10 Operafragmenten. 14.00 Windeieren (hoorspel). 14.25 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd, 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianoconcert. 17.40 v .d. kleuters. 17.50 Overheids voorlichting: reportage. HILVERSUM III (240 m en FM-kan); NRU-KRO: 9.00 Nieuws, gram. 10.00 Nieuws, actual, en gram.. 11.00 Nieuws, actual., en licht platenprogr.. 12.00 Nieuws, actual., en gezellige Holland se plaatjes. 13.00 Nws; NRU-KRO: 13.02 Actual., en gram 14.00 Nieuws, actual,, en gevar. platenprogr.. NRU- AVRO: 15.00 Nieuws, en gram.. 16.00 Nieuws, volksliedjes. 16 30 Rhythm and blues. 17.00 Nieuws, verder tot 18.00 Gevar. gram. muz. v. automobilisten. RADIO VERONICA '192 m> 7 00 Ook goeiemorgen. 9 00 Muziek terwijl u werkt verzoekplatenprogramma) 10.00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Kookpunt: Huisvrouwenverzoekprogr., 12.00 Muziek bij de lunch, gezellige muziek. 14.00 De draaikolk met teen agershows en vooral veel muziek. 15.00 Woensdagmiddag-speciaal. 16.00 Ge var. cowboymuziek. 16.30 Tijd voor toppers. 17.00 Veronica's Teenager Muziekexpress. BRUSSEL Nederlands (32t meter) i Carmiggelt leest weer i eigen werk. (Nederland I, 20.45). Fan onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Het is heel lang geleden dat er in Nederlandse trams tdat her- inner ik me) zwart-witte bordjes wa ren aangebracht waarop respectieve lijk stond: „Verboden te spuwen" en „Verboden te vloeken". Sedertdien is er veel veranderd en, ik neem aan, dgt die bordjes er niet meer zijn. In Italiëin Rome, zouden zulke verbo den niet veel uithalen maar wel dege lijk van pas komen. Over 'teerste wil ik 't niet hebben, ook al is en blijft 't een viezig schandaalhet gemak waarmee men hier het eerstgenoem de uitvoert. Liever over het ticeede, het vloeken. Weten wij eigenlijk wat vloeken isf Ik geloof beslist van niet. Wij kennen een groot aantal kracht termen, die meer of minder iemands opvoeding en manieren kunnen illus treren. Maar vloeken, echt vloekenf Hier is het de gewoonste zaak van alledag. Zodra iets niet lukt, wordt er gevloekt. Zodra er een rampspoedig bericht binnenkomt, dito. Maar als er ergens een ruzie uitbreekt, probeert u dan maar eens te luisteren naar wat de scheldende partijen elkaar naar het hoofd slingeren aan vloeken en ver vloekingen. En waar echte conflicten en felle ruzies bijna altijd ontstaan tussen mensen, die elkaar goed ken nen, trachten ze meteen de zwakste plekken van hun tegenpartij te raken. In de vlaag van razernij-zonder- tegenpartij dus als er iets niet wil luk ken of er doen zich persoonlijke ram pen voor, dan worden O. L. Heer en de Madonna en een behoorlijk aantal heiligen op de meest onthutsende wij ze onteerd en beledigd. Maar, zoals dat zo vaak gaat, hebben de meeste van deze termen hun bewuste beteke nis totaal verloren en alleen degene, die eens even de moeite neemt om te luisteren en de gebezigde vloeken als het ware te ontleden, kan zich nog ge schokt voelen. De taal is hier nu een maal bloemrijk en kleurig en dus, he laas, hopeloos-grof tegelijkertijd. Maar nu staan er twee vijanden tegen over elkaar, om het even of het man nen of vrouwen zijn. En jawel hoor. dan gaat het van dik hout zaagt men planken. Wat is immers de kern van Kwetsen, wonden, pijndoen. Ook en wel degelijk zich zelf (bijvoorbeeld ingeval van een lekke band dan wordt de Madonna uitgemaakt voor alles wat vuil is). Dit is zelf kwetsen, want de verering voor de Madonna is nu eenmaal onbegrensd. En tijdens een ruzie met anderen, zoekt men die anderen te verwonden in het heiligste wat ze hebben. En dat is in volgorde ongeveer het volgende, de dierbare overledenen. De en die andermans dochters. Italianen hebben een roerende, inge boren, vele duizenden jaren oude eer bied voor „hun" doden. Iedereen, die ooit Allerzielen in Italië heeft meege maakt. zal dat hebben begrepen. De verbondenheid met de doden is zo hecht en onaantastbaar, dat wie hier aan raakt, een diepe wonde slaat. En zo krijg je dan het echte doelbewuste vervloeken van iemands overledenen verschrikkelijk en lk ga er niet op door. Diepe haat Dan de mamma. De allesbeheersende, allesregelende, alleswetende, allesbe- grijpende Italiaanse moederfiguur, die zichzelf volkomen wegcijfert om wille van haar (ontrouwe) man en vaak waardeloze zoons en nietsnutti- ge dochters. Kijk, als je dan tijdens zo'n ruzie iemands mamma bevuilt, dan is 't wel raak. Dan wordt er met evenzoveel woorden het verleden van die andermans mamma belicht, haar afkomst en haar vermoedelijke acti viteiten vóór haar huwelijk. Dan ben je nergens meer (De Amerikanen met hun fameuze „son-of-a-bitch" zijn er ook niet karig mee, maar ook daar heeft deze uitdrukking zijn letterlijke doelbewuste betekenis evenzeer verlo ren als bij ons „verdomme" of het alomtegenwoordige gvd). En tenslotte de dochters, altijd nog van die ander. Wat de vervloekingen zijn, laat zich wel begrijpen, en het Vloeken en vervloeken hangen met een echte haat samen als water met een fontein. En haat is ongeneeslijk en door niets of niemand te overwin nen. Haat is een vretende zweer, een slepende ziekte haat kent maar één uitweg, één oplossing: de dood van de tegenstander. En dat is het heilloze gevolg van het verschrikkelijke vloe ken. Want de ene moord heeft zonder mogelijkheid van ontkomen een ande re moord tengevolge. De „vendetta", de bloedwraak, die geen grenzen kent en geen bevrediging, integendeel, die een steeds groter kring gaat omvat ten. Als olie op water. Hele families raken er ten slotte bij betrokken, ge slachten en generaties, ongetelde do den. Oog om oog. tand om tand. Twin tig. dertig, vijftig jaar en tot ver over de grenzen. Niemand ontkomt aan de bloedwraak. Voor ons is het ergens een zegen, dat ■eform het naam van God zo streng verbood. Vloeken len dus vervloeken) is in de landen van de reformatie eigenlijk onbekend geworden. In Italië is het helaas gemeengoed. Ik zou er nief j over hebben geschreven, als ik gister-' avond niet een felle ruzie had bijge woond waarbij iemand de ander zijn\ doden vervloekte. Toen zag ik opeens wat haat betekent De zangeres Anette Roco maakt donderdagavond voor de N.C.R.V.- haar televisiedebuutZij zingt een aantal van haar eigen liedjes, waa muziek is geschreven door Enrico Neckheim. Weer rumoer rond P.v.d.A.-Schriftuur N Hoofdbestuurslid J tot minister: j democratische orde herstellen anders aftreden Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In PvdA kringen heerst wederom onenigheid, ditmaal niet om een brief maar om een tele gram, dat het jongste lid van de PvdA hoofdbestuur, de 25-jarige J. G. Nagel heeft verzonden aan zijn partijgenoot de minister van Justitie prof. Samkalden. S De inhoud van liet telegram luidt: v.'l „Het huidige optreden van politie en justitie tegen provo's en andere perso ns nen. zoals vorige week tegen de NTS- M medewerker de heer Van der Linden, en |S de wijze waarop deze worden vervolgd het woord vervolgingsbeleid lijkt mij ij| hier misplaatst wordt in brede kring 91 steeds sterker afgekeurd. Met name de II veel te ruime mate, waarin door de of- ficieren van. justitie in deze gevallen in- verzekeringstelling wordt toegepast en voorlopige hechtenis wordt gevorderd, zulks in scherpe tegenstelling tot de al gemene tendens om voorlopige hechte nis juist zoveel mogelijk te beperken, of' voor vrijlating onaanvaardbare voor waarden worden gesteld, en de onrecht vaardig hoge vrijheidsstraffen die dooi de officier van justitie worden geëist geven aanleiding tot grote verontrus ting. Via de procureurs-generaal, tevens fungerend directeuren van politie, bent u in de eerste plaats verantwoordelijk. Naar mijn mening dient u drastische maatregelen te nemen om de demo cratische orde in Nederland te herstel len. of indien u zich hier niet toe in staat acht, onmiddellijk af te treden." Partijvoorzitter dr. Tans heeft vpr- klaard. dat het telegram geheel voor re kening komt van de heer Nagel. Hij heeft hierover geen contact gehad met zijn mede-bestuursleden. Indien dat wel het geval zou zijn geweest, zou de tekst zeker zo niet gehandhaafd zijn. De heer Tans heeft vooral bezwaren tegen de „harde regels" aan het slot van het te legram.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2