opVietkong- strij tiers STAD OP PAMPUS, Dagelijks bommenregen een architectonische dagdroom „Leeg geschoten" terug naar basis ZATERDAG 4 JUNI 1966 DE LEIDSE OOURAWT Stedelijk Museum in Amsterdam toont: DOOR Link van Bruggen TAN SOW NUTH Het leek een oefening daar op die grote Amerikaanse luchtmachtbasis van Saigon. Majoor Holmes, kapitein Westenhaver en kapitein Barnowski slenterden onverschillig de barak binnen, die als instructiecentrum dienst deed. Ze zetten zich aan een tafel, tegen over een wand, die totaal bedekt was met staal kaarten. Het haar van de jonge straaljager piloten de oudste was misschien 26 jaar was standaard gemillimeterd. Ze hadden de mouwen van hun vliegeroverall nog opgestroopt. Hun armen Waren donkerbruin van de zon. ,,Okay, let's have it", zei de even uitdrukkings loos kijkende intelligence-officer. „Een korte „briefing" dit keer". En hij vertelde dat het 416de tactical fighter squadron die morgen vijftig mijl ten noordwesten van Saigon zou worden ingezet. De „Silver Knights", zoals de bijnaam van de vliegers luidde, moesten met drie F 100 Super Sabre jets twee doelen be stoken. Het eerste werd slechts vaag gedefi nieerd. Op een paar plekken in de jun gle moesten bommen worden gegooid l einde een actie van de landstrijdkrach ten voor te bereiden. Het twee doel, dat een paar kilometer cuideHjker gelegen was, bestond uit een getoucht dat door de Vietkong sterkt zou zijn. Waarnemers die met conventionele vliegtuigjes dagelijks bo ven de rimboe van Zuld-Vietnam cirke len, hadden gemeld dat ze er bunkers e ondergrondse tunnels vermoedden. Zacht eitje „Een zacht eitje-, dreunde de stem van de intelligence-officer. „Vijandelijk afweervuur wordt niet verwacht. De communisten die daar zitten hebben al leen geweren en handgranaten bij zich" Bonder zelfs gedag te zeggen verdween de intelligence-officer. In een andere barak wachtte een nieuwe „briefing". Het gebruikelijke routinegesprek be gon. Vluchtlelder majoor Holmes liep 't boekje met de vijftig punten na. boor cheapens", zei hij onder meer, ,jsijn met totaal 21,00 kogels gela gen. De bommen van 750 pond. die we bij one hebbent, zijn voor het eerste doel bestemd. Het tweede doel bestoken we met napolm. Ik duik het eerste naar be neden, dan jij, Jack, en vervolgens jij, Tom, Als ze mij te pakken krijgen neem jij het commando over Jack. Mocht er een toestel verloren gaan, dan is Cap Vanh de beste plaats om naar beneden te springen. We houden degene, die zich per parachute redden moet, net zolang in de gaten tot hij de grond heeft be reikt. Ag» het helikoptercommando in Tan Son Nuth geven we dan diens positie op om hem uit de bush-bush te kunnen halen. Als er VC's in de buurt blijken te zijn, dan blijven we die onophoudelijk met onze boordwapens beschieten". Dat waa het. De nog altijd even on verschillig kijkenden vliegers hesen zich in een junglegroen kostuum dat een rek hing, controleerden de parachute die erop gebonden zat, gespten een moesten vernietigen stonden alle in brand toen we het terrein verlieten. Ik weet het niet zeker maar ik geloof dat we een munitieopslagplaats hebben ge raakt. Na de bominslagen die wij ver oorzaakten was er een duidelijke secun daire explosie waarneembaar' De piloten meldden zich af. Toen ze op het punt stonden in de officiersmess een kop koffie te gaan gebruiken zei de intelligence-officer nog: „O ja. Ik ben vergeten in te vullen of jullie toestellen deuken hebben opgelopen. Niets dus? Okay. see you. fellers' 7.o gaat het al maanden boven Zuid- en Noord-Vletnam. Elke dag ondernemen de Amerikanen honderden luchtaanvallen de vlieg tuigen en niet de acties worden geteld op doelen ,die zich van de delta van de Mekong tot de Chinese grens uitstrek ken. Verschrikkelijke vernielingen wor den aangericht. De verliezen zijn groot, zowel bij vijand als vriend Wat het laatste betreft: er storten niet alleen vliegtuigen neer geraakt door afweergeschut of de 50-millime- ter mitrailleurs der guerilla s en er komen niet alleen piloten om. Het is de Zuidvietnamese bevolking zelf die zwaar onder de bombardementen Ifldt en die een zware tol voor een oorlog betaalt die terwille van haar werd ondernomen. De grote kritiek in Saigon is dat de Amerikaanse luchtmacht met minder reserves boven Zuid-Vietnam dan boven Noord-Vietnam opereert. Het gebruik van napalm een zeer brandbare en explo sieve ..jelly", die in grote containers naar beneden komt wordt in bepaalde krin gen betreurd. Het aantal plattelanders, dat er door is gedood of verminkt, bur gers dus. die net zo weinig met de Viet kong en de communistische doeleinden van Ho Tsji Minh te makpn hebben als de boeren van West-Europa, bploopt de tienduizenden. ,,De luchtaanvallen brengen met zich mee", aldus een Zuidvietnamese vluch teling wiens hele familie door napalm werd uitgeroeid, ,,dat voor elke Viet kong die wordt gedood negen onschul dige burgers het leven laten moeten". Commentaar van de Amerikanen: „Wij kunnen helaas niet anders. Dit is een ..all-out war", als we stil blijven zitten krijgen we zelf alles op ons hoofd. De Vietkongnesten In Zuid-Vietnam moeten vernietigd worden. Anders kan niemand hier ln vrede en in veiltghpid leven". Commentaar van een ..Yankee", die tot de vele werkelijk aggressieve elemen ten behoort ln de „strijdkrachten voor de vrijheid" teen officiële naam die voor de geallieeerde legers ln Zuid-Vietnam staat en die er via de 24 uur per dag opererende soldatenzender worden lnge- hamerd': „We doen het hier totaal fout. We mogen dan de beste junglevechters van de wereld worden genoemd omdat we in staat zijn de rimboe zelf te vernieti gen. zolang de politiek niet toestaat dat we Noord-Vietnam. In het bijzonder Hanoi, een eohte militaire afstraffing geven, zjjn we nergens. Een paar atoom bommen zouden wonderen doen. Na Hlrosjima was er van de strtjt van Japan ook niets meer over**, (Van onze correspondent) AMSTERDAM De titel van de tentoonstelling „Stad op Pampus", die in het Stedelijk Museum te Amsterdam is geopend, zou de indruk kunnen wekken, dat het om een bouwkundige affaire gaat, waarbij alleen de hoofdstad belang heeft. Pampus immers is het verlaten, ietwat desolate fort, dat eens de ingang tot het IJ bewaakte, maar dat bij gebrek aan vijanden, die komen aansluipen over het IJsselmeer, thans nog slechts wordt aangedaan door nieuwsgierige watersporters. Als Amsterdam dit kale eilandje wil gaan benutten om zijn honger naar bouwgrond tijdelijk te stillen 0K, maar moet de museumbezoeker daarmee lastig worden gevallen? EXPOSITIE OVER BOUWEN IN RUIGE RUIMTE De reden, waarom het Stedelijk nochtans zijn deur gastvrij geopend heeft. is. dat de elementen „Pampus" en „Amsterdam" slechts min of meer toevallig ln het plan van de architecten Van den Broek en Bakema figureren. De heren zetelen ln Rotterdam alleen deze omstandigheid al pleit hen vrij van leder iokaal patriottisme. Wat zij hebben willen doen. is een „bijdrage leveren voor de oplossing van de komende totale verstedelijking van heel Neder land", om Bakema zelf te citeren. Hij vervolgt dan: „Wij denken, dat de tegenwoordige concentrische uitbreidingen alléén hiervoor onvoldoende zullen zijn en zien ons plan als een pleidooi voor een even wichtige samenhang van verkeren en verblijven, zon der welke het beeld van de totale verstedelijking niet gevormd kan worden TOCH BUITEN Het visioen van de ontwerpers is een straalvormig uitwaaierende stad Een woon-werkstad midden ln de open ruimte, met recreatiemogelijkheden binnen handbereik van het huls. waardoor men en daar gaat het om ..in de stad buiten kan wonen Omdat binnen afzienbare tijd de Flevopolders droog komen, waarna uitbreiding van Amsterdam in die richting voor de hand ligt. hebben de architecten hun droomstad gesitueerd op de plaats, waar nu nog de golfslag kabbelt en wel op drie denkbeeldige eilanden in wat straks als het IJmeer op de kaart zal staan. Hier vonden zij de nodige speelruimte voor hun toekomstfantasie Maar nogmaals: het Is eerder toeval dan opeet. Bakema «egt: „De opvattingen, die In het plan «tin verwerkt, «tjn toepasbaar In elke omgeving, die dan karakteristiek wordt voor de stad die daar ont staat." Voor Amsterdam is hel element „water" bepalend, bedoelt hij. maar elders «uilen het bossen zijn, heuvels, duinen, noem maar op. Veel groen en het oplossen van verkeersproblemen geven nog geen leefbare stad, aldus de grond gedachte. waarop het plan Pampus ls gebaseerd. Waar we naartoe moeten, ls de bouw van ge concentreerde wooneenheden, die lineair op ruime afstand van elkaar liggen en door het hart, waar van het verkeer wordt geleid, zodat de randgebieden onaangetast maar toch bereikbaar zijn. De woon eenheden dienen een duidelijke structuur te krijgen, met hoge „kernwandendie als ruimtevormende elementen de centra markeren DRIE DELEN De ontwerpers zien drie verschillende karakteris tieken binnen, elk der wooneenheden: het stedelijke (op de ontmoetingsplaats tussen de centrale verkeers ader en de buurtaders), het dorpse en het landelijke In het stedelijke deel zal men de winkels vinden, de stopplaatsen van de monorail, die als een lang lint de verschillende wooneenheden samenbindt, de parkeergarages en de bebouwing, die noodzakelijker wijs hoog moet zijn (kantoortorens bijvoorbeeld' Het dorpsachtige deel is de eigenlijke woonbuurt. Hij ls omsloten door hoge bebouwing, waarbinnen parkeergarages met erboven speelplaatsan en speel straten. scholen, wijkgebouw, kerk. kortom met de verschillende ontmoetingspunten voor de vijfduizend mensen, die ln elke buurt wonen. „In tegenstelling tot de tegenwoordige nieuwbouwwijken, waar nauwe lijks herkenbare buurten zijn", menen de ontwerpers, „kan hier in de besloten buurtruimten een geheel ander gemeenschapsleven ontstaan". Tenslotte komt dan het landelijk gebied, waarin sportvelden, volkstuinen, speelweiden en, wat het plan Pampus betreft, jachthavens. Alle woningen grenzen aan deze open ruimten en zullen er door een groot woonbalkon als het ware mee verbonden zijn. De behoefte aan een gemeenschappelijke of privétuin komt daarmee te vervallen. EILANDSTEDEN Op deze wijze zien de ontwerpers binnen de spiege lende omlijsting van het IJmeer vier eilandsteden groeien met respectievelijk 55000. 65.000. 30 000 en 200.000 inwoners. Het laatste eiland, dat als het ware om Pampus ligt heengevlijd. wordt een zelfstandige grote stad (Haarlem heeft 170.000 inwoners», met een grootscheeps winkelcentrum, een ruime haven, een boulevard van anderhalve kilometer, schouwburg en dergelijke. „Deze stad zou nog meer een eigen karakter krijgen, wanneer zij bestemd zou worden voor bijvoorbeeld een Europese zetel", dagdromen van de ontwerpere. De loopafstand tot de centrale verkeersader (monorail) zal nergens meer dan vijf minuten bedragen. De onderlinge afstand tussen de wijkcentra daarentegen ls ongeveer drie kilometer De centrale verkeersader, waarlangs de kantoren, bedrijven en winkelcentra zijn gegroepeerd, vormen een dagdroom apart. Hij omvat een monorail, die veertigduizend personen per uur kan verwerken, veertien autobanen met een capaciteit van tien duizend auto's per uur en voorts nog fietspaden met ruimte voor tienduizend fietsers of brommers per uur. De totale capaciteit ln elke richting bedraagt 65.000 personen ruim voldoende voor een stad met 350.000 Inwoners, rekenen de ontwerpers op de expositie vlot voor. ZEBRAPAD OVERBODIG Maar ook aan de voetgangers ls gedacht. In elke wooneenheid loopt viereneenhalve meter boven de centrale ader een traverse met winkels, openbare gebouwen en stations van de monorail. Deze traverse sluit aan op de interieurstraten en liften van de woonblokken en op de speelstraten en speelplaatsen boven de parkeergarages en werkplaatsen. Geen enkel zebrapad ls meer nodig. Voetgangers en overig verkeer zijn absoluut gescheiden. Zo ziet „een stad op Pampus" er ln ruwe trekken uit en zo zou. als de ontwerpers het voor het zeggen hadden, de uitbreiding van welke andere Btad ln Nederland er ook uit moeten zien. Bakema: „Wij hebben aan het denkpatroon van de planologie een nieuw element toe willen voegen, waarbij stad en land ln elke woning direct brfeef- baar zijn. We hebben bewust getracht ln een ruige, natuurlijke ruimte te bouwen. Dit kan. wanneer men de voorzieningen concentreert binnen de woon- wanden. Dan krijgt de landschappelijke ruimte een grote gebruikswaarde bij naar verhouding een klein oppervlak dit te meer. omdat versnippering ver meden is en omdat verschillende functies (wandel groen. sportvelden, speelweiden en volkstuioen) ver vlochten worden. Als we niet meer met zijn allen op de grond kunnen wonen, dan zijn in ieder geval nieuwe normen voor het wonen noodzakelijk."

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13