i RIJDEN ONDER INVLOED POGING TOT DOODSLAG BLOEDPROEF AFNEMEN MORELE PLICHT ARTS genezen Patiënten zichzelf en elkaar ttti ZUIDLIMBURGSE KERSENOOGST GEHEEL MISLUKT ZATERDAG 4 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT Door te rijden onder invloed kan medemens meer gedupeerd worden dan ooit door enige vorm van oplichting mogelijk is (Van t verslaggevers) ALKMAAR. „Ik ben geneigd om een dergelijk misdrijf gelijk te stellen met een poging tot dood slag", zei onlangs de officier van justitie bij de Alkmaarse arron dissementsrechtsbank, jhr. nir. A. Reigersman, bij de behandeling van een aantal overtredingen van artikel 26 van de Wegenverkeers wet. Een ernstige beschuldiging aan het adres van de chauffeur onder invloed. De officier licht ze in een persoonlijk gesprek gaarne toe. Misschien minder heftig dan somtijds in zijn requisitoirs, maar juist daarom met des te meer na druk zegt hij„Iemand, die achter het stuur plaats neemt, nadat hij te veel heeft gedronken, brengt bewust en op dit woord valt een sterke nadruk mensenlevens in gevaar. Hij stelt een misdadig handelen, een poging tot dood- Rijden onder invloed, een misdadige handeling na een gezellig avondje uit. Hoe velen zullen zich dit realiseren? Menen velen niet dat zij juist beter rijden na enkele pilsjes of borrels te hebben gedronken? Neemt iemand de moeite zich af te vragen welke risico's hij voor zichzelf en voor anderen neemt, als hij zich te goed doet aan een biertje Toch vraagt de huidige verkeersintensiteit een per manente volledige concentratie van de genen, die zich, op welke wijze dan ook, in dit verkeer wagen. Het aantal verkeersdoden in Neder land bedraagt jaarlijks meer dan 2000, het aantal ernstig gewonden een veel voud daarvan. Is de stok achter de deur, in de vorm van artikel 26 dan toch te klein, de strafmaat te gering om er enige aandacht aan te besteden? Alleen al in het arrondissement Alkmaar nam het aantal processen-verbaal op grond van artikel 26 de laatste vier jaar met ruim 80 procent toe. Arrondissement Den Haag De stijging in het arrondissement Den Haag. waartoe o.m. de gemeenten Den Haag, Delft en Leiden behoren, was minder groot. Daar steeg het aantal veroordelingen voor art. 26 in de periode 19611964 (laatst bekende cijfers) van 261 via 237, 229 tot 265. Voor de ge meente Den Haag waren deze cijfers 120, 120, 98. 125, voor Leiden 20. 15, 20. 15 en voor Delft 20, 15, 14 en 18. De dagvaarding volgens artikel 26 is zelfs in zijn ambtelijke taal voor een ieder verstaanbaar: een auto be stuurde. terwijl hij onder zodanige in vloed van alcoholhoudende drank ver keerde, dat hij niet in staat moest wor den geacht de auto naar behoren te be- De officier van institm rmt voor naamste oorzaak de hu'di-re oart. Verschijnselen van de verhoerde wel vaart vormen o.a. liet autib-zit en het alcoholgebruik Men kent na d ank- gebruik zijn eigen kracht niet meer. nog minder realiseert men zich de poten, tiële kracht van een auto" Welk een enorme ravage kan een auto niet aanrichten bij een butrio" of on- eeval, veroorzaakt met eert sn cid die boven de 100 ki'omctcr Ii"t? T'- h'vf er bij. het is misdadig handelen", z"et de officier van justitie. Toch zijn de str?ffer on grond van artikel 26 niet gering. Het maximum bedraagt drie maanden gevangenisstraf maar vaak meer nog spreekt de te-mijn aan waarover het rijbewijs kan warden ingetrokken Vijf jaar lang kan men zijn rijbevoegdheid kwijtraken na het rijden onder invloed, bij recidives tien jaar. Strafpunten Al is de officier niet van mening dat deze strafmaat te gering is, toch ziet hij meer heil in het systeem dat momen teel in Amerika opgeld doet en een goede preventieve werking blijkt te be zitten. Op het rijbewijs staat aange geven hoeveel „strafpunten" de betref fende chauffeur reeds heeft opgelopen in verband met verschillende overtre dingen. Uiteraard moet elke overtreding, elk misdrijf de normale rechtskundige be handeling krijgen, inclusief de mogelijk, held van beroep Maar als de straf een maal definitief is, moeten de strafpun ten op het rijbewijs worden bijgeschre ven. Een aantal strafpunten betekent onherroepelijk intrekking van het rij bewijs. „Ik geloof dat dit een verant woord appèl is op het verantwoordelijk heidsbesef van de mens. dat nu nog maar al te vaak ontbreekt", aldus jhr. mr Reigersman, groot voorstander van de invoering van deze regeling in Neder- Beschaving En voor het overige? „Het rijden onder invloed is een beschavingselement, of liever een uiting van gebrek aan innerlijke beschaving, dat door alle maatschappelijke klassen heen te vin- De officier van justitie weet dat de personeelsbezetting bij de politie een opsporing van alle gevallen onmogelijk maakt. Des te meer moet de chauffeur zelf weten wat wel, maar vooral wat niet verantwoord is. ..Door het rijden onder invloed kun je je medemens meer duperen dan ooit door enige vorm van oplichting mogelijk zou zijn". Het zijn zware woorden, die klinken als een bedreiging, maar er in feite op gericht zijn de gemeenschap leef baarder te maken door een grotere mede menselijkheid. ook ontsproten uit een nuchter realiteitsbesef. Rijden onder invloed: de gevolgen zijn vaak fataal. „De Oosthoek?', nog midden daarachter de (Van een onzer verslaggevers) LIMMEN „De Oosthoek is geen rusthuis in de duinen maar een weirkkliniek in de polder.'' Dr, M. L. J. Vaessen, grijzende ronde baard, prettige stem en heldere ogen die beurtelings ernstig en lachend kijken, houdt, waar het zijn nieuwe kliniek betreft, wel van „slagzinnen" die de mensen aanspreken en vooral: die een juist beeld geven van wat daar midden tussen de koeien in het al bijna zomers aandoende polderland langs de Oosterzijweg allemaal ge beurt en nog gebeuren gaat. „Psychotherapeu tisch Instituut De Oosthoek" heet het fraaie complex officieel, dat. in twee jaar tijds in een snel tempo uit de grond is gestampt. „Mensen die op de een of andere manier in de maat schappij, in hun werk of hun gezin zijn vastge- lopen worden hier door ons, maar vooral ook door zichzelf en door elkaar geholpen om over alle moeilijkheden heen te komen. Dat kan op twee manieren: poliklinisch, dan komt men een of tweemaal per week een dag hier en gaat 's middags weer gewoon naar huis terug: of klinisch en dan blijven de mensen drie tot negen maanden bij ons wonen." Dr. Vaessen trekt er zijn jasje bij uit. Hij krijgt het warm en dat komt niet alleen omdat het zo'n schitterende warme meidag was toen wij hem opzochten: de Oosthoek in zijn schepping. Mag hij er dan mis schien enthousiast over zijn? Voor mensen vastgelopen in de maatschappij Half februari is de kliniek zo zachtjes aan gaan „draaien". De eerste patiën ten „eigenlijk het juiste woord niet. maar vindt maar eens een ander" werden onderzocht en zijn nu al regel matig in behandeling, een- of tweemaal per week. Uit deze patiënten is al een groep geselecteerd die in juli als eerste een klinische behandeling zal onder gaan: 22 mannen en 22 vrouwen. Men moet zich die klinische behandeling beslist niet voorstellen, als een behan deling in een „inrichting". Er is geen verplegend personeel, de doktoren lopen niet in witte jassen of andere unifor men en medicijnen worden er niet of nauwelijks verstrekt. De patiënten die worden toegelaten worden streng ge selecteerd. THERAPIE De Oosthoek ls, zoals dr. Vaessen het uitdrukt, bestemd voor diegenen die op de een of andere manier zijn vastgelo pen ln de maatschappij, en daardoor een langere psychotherapie behoeven zonder dat opname op de een of andere wijze gewenst of noodzakelijk is. Daar naast is er de kliniek voor 44 patiën ten die er enkele maanden blijven wonen. In de behandeling wordt de nadruk gelegd op psychotherapie en resocialisatie. Dat wil zeggen het leren omgaan met zichzelf en het leren samenleven met anderen. Het instituut is daarom opgezet als een gemeen schap. waarin men zijn eigen verant woordelijkheid heeft. De psychothera pie wordt vooral bereikt via gesprek ken met het team van deskundigen en specialisten Voor de sociotherapie is onder meer het grote woongedeelte aan de achterzijde van het complex ge creëerd, ZELF DOEN Onder leiding van enkele groep6wer- kers begint de groep patiënten in dit woongedeelte aan zijn eigen herstel Men eet samen, woont samen en slaapt zelfs op kleine slaapzalen, waar overi gens toch iedereen nog een eigen stuk je privacy heeft. Men praat en discus sieert samen en met de doktoren en vormt op den duur zelfs een patlën- tenraad. die een belangrijk stuk verant woordelijkheid draagt. Iedere dag komen de patiënten bfyeen in een grote vergaderruimte, samen met doktoren en grocpswerkers. waar over alle mogelijke onderwerpen ge praat en gediscussieerd kan worden .Men kan er. zo men wil, zijn klach ten over de kliniek uiten, over een van de specialisten, maar er ook een ge sprek beginnen over „het nieuws van de dag". Op deze manier kunnen emo tionele interacties ontstaan, groeien de gevoelsmatige intermenselijke verhou dingen weer aan en leert men opnieuw contact te krijgen met zqn medemen- Door deze dagelijkse zaalvergaderingen wordt ook de afstand tussen doktoren, personeel en patiënten verkleind. „De pyramide die men in vele inrichtingen vindt van specialisten (top), patiën ten basis en alles wat daar tussenin zit, wordt afgevlakt": zo ziet de „chef de cliniqe". dr. Vaessen het. BEWEGING Maar er zijn meer manieren waarop de patiënten, ook van de polikliniek, behandeld worden. Daar is de bewe gingstherapie, waarbij men zich door sport, lichamelijke opvoeding en allerlei speciale oefeningen kan uiten en be vrijden van geestelijke lasten Hiervoor ls bij het Instituut een prachtige gym nastiekzaal gebouwd terwijl het sport- Werkkliniek in de polder veld nog in aanleg ls Er is de creatieve of expressietherapie Daarvoor zijn ln >en speciale vleugel zes grote werkruim ten gebouwd, waar men zich met aller lei soorten handenarbeid en gezellig, knutselwerk kan bezighouden, ook al met hetzelfde doel zich geestelijk te uiten en te ontspannen. En dit alles gaat dan vanzelfsprekend onder lei ding van een team van specialisten. COMPLEX In twee jaar tyd is er aan de Ooeter- zljweg, op de grens van Llmmen en Heiloo een prachtig complex verrezen, dat nog fraaier zal worden als de be planting er omheen en de tuinen een beetje meer opgegroeid zijn. „De Oosthoek" vormt een gespeciali seerd onderdeel van het psychiatrisch centrum St.-Willlbrord te Heiloo, wordt ook bestuurd door de congregatie van de broeders van O. L. Vr. van Lourdes, maar leeft verder toch een geheel eigen STEMPEL Het Instituut draagt een katholiek stempel, maar staat open voor mensen van alle gezindten. Naast een katho lieke is er ook een protestantse pastoor aan De Oosthoek verbonden. De staf bestaat uit 28 artsen, specialisten en therapeuten en voorts is er nog huis houdelijk en administratief personeel. Het gebouw is modern ingericht en bij - zonder mooi afgewerkt met teakhout en geluiddempende plafonds. Het is dan ook geenszins verwonder lijk dat dr. Vaessen en met hem zijn gehele staf, toch wel een beetje trots is op „De Oosthoek". En terecht: wan*, wat daar midden in het wjjde polder land tot stand is gebracht is uniek voor geheel West-Nederland. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR „Er zijn artsen, die in theorie beweren alle hand- en span diensten ten behoeve van de justitie te weigeren', zegt de heer J. J. van Mechelcn. „Maar zelfs zij zullen in de praktijk de bloedproef toepassen. Ik kan nauwelijks een reden vinden waarom men dit zou weigeren". En daarmee confor meert deze zegsman van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde zich aan de mening van de Alkmaarse officier van justitie, jhr.' mr. A. Reigersman. Deze immers noemde bij een van de laatste rechtszittingen het op treden van een arts, die weigerde een bloedproef af te nemen bij een chauffeur onder invloed, „asociaal". „Deze man onttrekt zich aan de nor male burgerplicht, mee te werken aan een goede rechtsorde", zegt jhr. mr. A. Reigersman. „Ik kan me niet voorstellen om welke werkelijke reden die arts ge weigerd heeft. Hij kan zich niet beroepen Alvorens een arts kan overgaan tot het nemen van een bloedproef bij een chauf feur onder invloed, moet aan bepaalde eisen worden voldaan. Zoals bij elke in greep moet de persoon in kwestie zijn toestemming geven. Geeft men deze toe stemming niet. dan moet de arts de bloed proef achterwege laten. Verder moet er geen sprake zijn van een arts-patiënt-verhouding en ook in dit opzicht bestaat er geen misverstand. „Als een huisarts een bloedproef gaat af nemen bij een van zijn patiënten, dan tast hij zijn vertrouwenspositie aan. Ik kan me voorstellen dat hij dan weigert en ik billijk dat" zegt de officier van justitie. Een bloedproef immers, kan een be langrijk bewijsmiddel zijn. Een arts, die op deze wijze bijdraagt tot het in staat van beschuldiging stellen van zijn eigen patiënten, ondermijnt zijn positie. „In zo n geval kan hij zich beroepen op zijn ambtseed, die zegt dat de arts geen mededelingen doet omtrent datgene, wat hij uit hoofde van z'n beroep kent", zegt de heer Van Mechelen. Een eed, die dik wijls aanleiding geeft tot gewetenscon flicten in velerlei opzicht. Gewetenscon flicten die elke arts individueel moet op lossen, maar die bij de afname van een bloedproef geen enkele rol spelen. Sportiviteit „Een bloedproef kan voor de verdachte ook ontlastend werken. Er kan bijvoor beeld uit blijken dat niet de alcohol maar een slaapmiddel oorzaak is van bet vreemde rqden van de chauffeur. Ik ge loof dat een arts zich hieraan niet mag onttrekken. Sportiviteit ls ln dit opzicht niet in 't geding", aldus de heer Van Mechelen. met de laatste opmerking doe lend op de uitlating van de betreffende Noordbolland se arts die uit „sportiviteit" had geweigerd de bloedproef af te nemen, ofschoon de uitdrukkelijke toestemming door de betrokkene wel gegeven wat. Wel bloesem geen vruchten MAASTRICHT. De ZtiidlimburgM* .ersenoogst wordt ook nu, evenals vorig ■aar, weer rt-n mislukking. De kersen- »ogst 1965 was nauwelijks tien procent .an een normale oogst. Nu zal, zoaJs het 'i' nu voorstaat, een kwantum komen lat ln het gunstigste geval een kwart an een normale oogst haalt. In elk ;eval zijn er ook dit jaar weer heel wat ersenboomgaarden waar geen ladder oeft worden recht gezet om de vruch- •n te plukken. Vergeleken bij de opbrengst der goede senoogst van 1964 betekent dit voor Je fruittelers een inkomstengeml* van naar schatting in totaal tweeëneenhalf miljoen gulden (een miljoen export). De fruittelers hadden tot nu toe nog altijd hoop dat het met de kersen toch nog iets zou worden na de misoogst van vorig Jaar. De bloesem had weliswaar met veel koud en slecht weer af te reke nen en dan was er nog de strenge nacht, vorst, maar er was bloesem ln overdaad en dat gaf nog enige hoop. Nu blijkt echter dat bij de meeste soorten van de vruchtzetting weinig of niets is terecht gekomen Vorig jaar was de pluk door het dun hangen in de meeste gevallen ondoenlijk. Daarbij kwam nog dat de vogels van het beetje kei sen ook hun portie moes ten hebben met als gevolg dat ln totaal toen maar enkele tienduizenden kilo's aan de veilingen kwamen. Dezelfde omstandigheden zullen ook dit jaar weer spelen en daardoor blijft van de kwart-oogst nog een deel dat kan verwaarloosd worden. Van peren en appels ls op het moment nog niet te zeggen wat het worden zal, maar erg optimistisch is men niet. Van de Legipontperen, één van de belang rijkste perensoorten van Zuid-Limburg, staat onder hand wel vast dat het kwantum nauwelijks de helft van vorige oogst haalt en ook die was toen al niet zo geweldig. Tenslotte nog de pruimen. Alles wijst erop dat ook dit een misoogst wordt dis ongeveer gelijk zal zijn aan de magers oogst van vorig jaar. Alleen een paar soorten hebben een beetje behoorlijks

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11