K OP DE DAM EEN KRAS STAAT HOTEL BINNENHOF Dit zeiden Kamerfracties over regeringsbeleid SER: minimumloon nu wettelijk regelen DONDERDAG 26 MEI 1966 DE LFJDSE COURANT PAGINA 9 Basisbedrag een der zeer vele strijdpunten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad, die enige tijd geleden nog tegen het wettelijk regelen van het minimum inkomen was, toont zich thans in een nieuw advies aan minister Veldkamp een voorstander van een dergelijke regeling. Oorzaak van deze herziening van stand punt is, dat door de invoering van de vrije loonpolitiek het bedrijfsleven zelf geen afspraken over toonhoogte meer maakt. Werkgevers en werknemers in de S.E.R. verschillen echter van mening over de als uitgangspunt te kiezen hoogte en over de vraag, of het minimum inkomen waardevast dan wel welvaarts- vast moet worden. De werkgevers, kle iende voor waardevastheid, hebben een groot deel van de kroonleden aan hun zijde gekregen. Men ls het er over eens, dat het minimumloon alle uit de arbeidsverhou ding voortvloeiende inkomstenbestand delen moet omvatten, met uitzondering van overwerkdiensten, vakantiegeld, winstuitkeringen en dergelijke. Het moet gelden vanaf de 25-jarige leeftijd, al is een eerdere ingang niet verboden. Men vindt ook, dat in de wet een basisbedrag anttekeningen rond het (Van onze parlementaire redacteur) I DEN HAAG In en om het Binnen-1 hof overheerst thans de opvatting, dat het kabinet-Cals zonder overgrote moeilijkheden de eindstreep in mei 1967 zal halen. Daarvoor is een aantal factoren beslissend. Op de eerste plaats wijst men erop, dat het feit, dat het kabinet intern, in staat is ge- weest de moeilijkheden rond lonen en prijzen op te lossen, bèwijst, dat ook de problemen rond de begroting 1967 niet meer onoverkomelijk zullen zijn. De bereidheid van het kabinet om hot uitgavenbeleid te matigen reeds in het lopende If allinAt jaar, toont aan, dat ixamiiei jmen gelet ^o-1 r la nomische situatie in llaall dit opzicht geen te r#*f strakke houding voor mei 0/ 1967 behoeft te vrezen. Men hoort zélfs bewe- uf a| ren, dat met het oplos- sen van de huidige moeilijkheden; formeel gelijktijdig de vraagstukken die met 1967 verband houden, naar de mogelijkheid van een oplossing zijn gebracht. Op de tweede plaats lig Qen er de uit spraken van de liberale oppositie: dit kabinet moet aftreden, omdat het zijn program verzaakt. Dat is bijzon der forse taal. In parlementaire krin gen wijst men er voorlopig slechts op, dat elk kabinet, van welke politieke samenstelling ook, rekening dient te houden met gewijzigde economische omstandigheden. Dat heeft 't kabinet- Marijnen- ook in 1963 moeten doen. Het kabinet was toen slechts drie maanden aan het bewind en kondigde, noch voor het iets aan de uitvoering van het eigen program kon doen op X oktober een beperking met 5 pet. van de overheidsbestedingen af. Men zou dus kunnen zeggen, dat de heer Toxo- peus zelf enige politieke boter op het hoofd heeft. Bovendien is in de perio de, waarin de liberalen in het kabinet zaten, heel duidelijk gebleken, dat de regeringspartijen hechter aaneensluiten naarmate de oppositie feller en on redelijker is. De oppositie kan de par tijen als het ware naar elkaar toe praten. Een derde punt is de zaak, waarom het kabinet-Marijnen uit elkaar geval len is: het omroepvraagstuk. Bij de formatie van het kabinet-Cals moest eerst overeenstemming over het om roepbeleid worden verkregen voor an- dere zaken aan de orde konden komen, die overeenstemming kwam er, het overgangsbestel ging in werking en thans ligt de definitieve wet b%j de Kamer. Het is ondenkbaar, dat dit alles eenvoudig wordt teruggedraaid, maar het is ook ondenkbaar, dat een kabinet met liberalen het ontwerp- Vrolijk voor zijn verantwoording zal willen nemen. Over de CHU praten In verband hiermee wordt er aan her innerd, dat het niet alleen de rege ringspartijen zijn geweest, die bij her haling hebben verklaard, dat het om roepvraagstuk nu op de kortst moge lijke termijn uit de wereld moet worden geholpen. Ook de VVD en de CHU hebben zich herhaaldelijk voorstander getoond van een snelle afwikkeling, opdat de 'verkiezingen van 1967 niet in het teken van deze zaak komen te staan. Nu weet iedereen met mr. Toxopeus, dat het optreden van een crisis, hetzij nu, hetzij in het najaar, vrijwel auto matisch zal moeten leiden tot Kamer ontbinding en vervroegde verkiezingen, wanneer dan bij een nieuwe kabinets formatie het omroepprobleem nog op tafel ligt, dan staat daarmee bijvoor baat vast, dat er een kabinet met socialisten zal komen, ofschoon »i* juist de VVD dat niet wenst. Het is duidelijk, dat uit de feitelijke omstandigheden valt af te leiden, dat mr. Toxopeus, als oppositieleider, wel de zaken, scherp stelt, maar dat hij in zijn hart alleen maar kan vrezen, dat zijn wensen in vervulling gaan, KVP- leider Sclimelzer heeft al gezegd, dat een kabinetscrisis geen patent-middel is, dat naar believen gehanteerd kan worden. Dat standpunt zal ook de heer Toxopeus wel kunnen onderschrijven. Het zou dan misschien voor de VVD'er verstandiger zijn, wanneer hij zich ook in de openbaarheid dienovereenkomstig gedroep. en een aanpassingsmechanisme voor dat bedrag moet worden opgenomen. Wat dat mechanisme betreft meent de meerderheid (werkgevers plus kroon leden), dat het gaat om een sociaal aan vaardbaar minimum, zodat de welvaarts stijging derhalve in het minimum niet behoeft te worden meegenomen. De werk gevers zouden dan ook het minimumloon jaarlijks willen verhogen in dezelfde mate als de kosten van levensonderhoud zijn gestegen. Zij zijn echter akkoord gegaan met een compromis van kroon leden, waarbij voor de stijging van het minimumloon wordt uitgegaan van het gemiddelde van de stijging van de kos ten van levensonderhoud en van de regelingslonen. De werknemers willen evenwel welvaartsvastheid door de ver hoging alleen te baseren op de verhoging van de regelingslonen. Strijdpunt ls ook het basisbedrag. De werknemers vinden de thans officieel geldende 120 gulden per week een goed startpunt. Werkgevers en kroonleden menen echter, dat in die 120 gulden ook al een deel van de loonstijgingen in 1966 is meegenomen. Minister Veldkamp, die om een advies had gevraagd, krijgt ook nog een tik op zijn vingers: in de adviesaanvrage was het als voorlopig bedoeld regeringsstand punt al zo vérgaand en concreet uit gewerkt, dat de S.E.R. bemoeilijkt is in zijn adviserende taak. Paniektoestand in Tasjkent MOSKOU (UPI) In de centnuü- Aziatlsche stad Tasjkent heerst een pa niektoestand nadat de stad in één maand tijds viermaal door aardschok ken is getroffen, zo is in Moskou verno- en van reizigers uit Tasjkent. Volgens ooggetuigen worden duizen- ;n mensen uit de stad geëvacueerd en zijn de ziekenhuizen gevuld met hart- en zenuwpatiënten na de hevige schokken m 26 april en 10, 24 en 25 mei. De toestand in Tasjkent verslechtert snel, ondanks regeringspogingen de pa niek te onderdrukken en noodprogram- ma's voor de herbouw van vernielde stadswijken. De scholen zijn gesloten, de kinderen geëvacueerd en zakenlieden hebben hun handel op straat uitgespreid, om te voorkomen dat zij bij een nieuwe schok het dak van hun winkel op him hoofd te krijgen, aldus de reizigers. Alleen de ou dere inwoners willen de stad niet ver- Volgens officiële mededelingen zijn bij de eerste aardbeving op 26 april tien personen gedood, 1.000 personen ge wond en 35.000 gezinnen dakloos gewor- Lij staan voerder provo's weer vrij AMSTERDAM (ANP) De rechter commissaris heeft de dinsdagavond op het terrein van het huls van bewaring aan de Amstelveenseweg te Amster dam gearresteerde provo-lijstaanvoerder bij de gemeenteraadsverkiezingen, de 25-jarige student Bernhard de Vries, gistermiddag zonder voorwaarden vrij gelaten. Een groep provo's deed op dinsdag avond een poging om de in het huis van 'bewaring zijn straf uitzittende provolei der Hans Tuynman te „bevrijden". De Vries werd aangehouden ter zake van erf vredebreuk. De rechtercommissaris was van me ning dat de openbare orde niet was verstoord. De directeur, de adjunct-di recteur en het hoofd van dienst van het huis van bewaring plus tien politie-agen- ten moesten in actie komen om de be wuste avond een eind aan de ordever storing op het terrein van het huis van bewaring te maken. De officier zal nu zo spoedig mogelijk de zaak tegen de provo-lijstaanvoerder voor de rechter brengen. Eredoctoraat prof. Tinbergen HELSINKI (STT) Prof. dr. J. Tin bergen, hoogleraar in de economie in Rotterdam, heeft aan de universiteit Helsinki een eredoctoraat in de po litieke wetenschappen gekregen. De promotor was prof. dr. Heikkii Waris. In totaal werden 18 eredoctoraten verleend. WINTERTUIN INSPIREERDE PHILIPS (Van onze correspondent) AMSTERDAM Deze maand is Kras napolsky precies honderd jaar de over buur van de koningin, wanneer die ten minste in het paleis op de Dam logeert. Op zich hoeft dit geen reden te zijn om de feestneus op te zetten. Er zijn in onze vaderlandse horecasector wel krassere grijsaards. Met het etablissement pal achter het Nationaal Monument is het echter in zoverre iets anders gelegen, dat het een onuitwisbaar stempel heeft ge drukt op het Amsterdam van rond de eeuwwisseling. De geschiedenis van het fin-de-siècle kan nauwelijks geschreven worden, zonder dat men althans óók even gemijmerd heeft in de vermaarde winter tuin, waar zoal niet Eline Vere, dan toch vele van haar kwijnende lotgenoten onder het uitbundige palmengroen aan een likeurtje hebben genipt. De hoofd stad en Kras zijn niet van elkaar los te denken. Hun trouwe huwelijk heeft op velerlei gebied wederzijds profijt opge leverd, zoals straks zal blijken. En zelfs tot ver in „dè provincie" werkte het etablissement 'inspirerend. Bracht de schitterende elektrische verlichting de enige in Nederland de Zaltbommelse ingenieur Gerard Philips niet op het idee, in Eindhoven een gloeilampen fabriek op te richten? Fin de siecle en tweede jewgd Redenen genoeg dus, om even bij het jubileum stil te staan voor het werpen van de beken de terugblik. Dit wordt ons niet moeilijk gemaakt, want ter op luistering van het feest heeft Gerhard Werkman een bijzon der leesbaar boek geschreven. Het kijkt ver over de ene hec tare, die Kras aan de Dam in beslag neemt heen, en geeft in één adem een kleurige kroniek van 100 jaar Amsterdam. In 1856 zien we In de kaleidos- copische ontwikkeling van de stad de kleermakersgezel Wil helm Krasnapolsky binnenwan delen. Hij kwam uit het Duitse plaatsje Teine en trad in dienst bij Slnkel aan de Nieuwendijk. Wie vergeten mocht zijn, waar de uitdrukking „een winkel van Sinkel" zijn bakermat heeft, krijgt van Werkman meteen alle bijzonderheden te horen. De eigenaar, die in 1821 als marskramer in garen en band uit het Duitse Oloppenburg in Nederland was aangekomen, noemde zijn zaak zelf „een af faire in wollen, katoenen en zij den manufacturen", maar men kon er ook meubels kopen, champagne, Anadijn Neoklesis (dat is: olijfpitjes uit Jeruza lem, aan een zijden draad ge regen, A f2,75) en al dat heer lijks uit het bekende rijmpje: .daar kan je krijgen, manden met vijgen, doosjes pommade, flesjes orgeade, drop om te snoepen, pillen om be. De taak van de jonge Krasna polsky in dit heterogene bedrijf was nogal zonderling. Na zijn komst adverteerde Sinkel prompt, dat hij nu een eerste klas coupeur had, die in staat was, binnen 24 uur een rouw kostuum te leveren. Kras ver diende er in ieder geval een aardige stuiver mee, want al in 1866 was hij kapitaalkrachtig genoeg om samen met de kelner August Volmer het Nieuwe Pool- sche Koffijhuis aan de War moesstraat over te nemen. Wat deze laatste betreft hij nam in 1885 afscheid van zijn ven noot om het in Weense Renais sancestijl gebouwde American Hotel aan het Leidsepleln over te nemen, dab noodlijdend was. Een verhaal op zich! Slapende stad Toen Krasnapolsky zijn koffie huis kocht („Pools" geheten, omdat het een verzamelpunt was van personen, die zich met de handel op Polen bezig hiel den) was Amsterdam een sla pende stad. De 250.000 inwoners piekerden er eenvoudig niet over, nieuwe bronnen van ver keer, nijverheid en welvaart aan te boren. Al was sinds enige jaren de eerste ijzeren spoorlijn naar Haarlem in gebruik geno men, de trekschuit ging nog en de Amsterdammers zaten liever in het roefje hun lange pijp te roken dan in allerhaast naar Haarlem te stomen, gezeten in spoorwegcoupés met open raampjes. Mên vraagt zich af, schrijft Werkman, hoe Krasna polsky het aandurfde, in zulk een tijd een "eigen bedrijf té be ginnen. waarvan de gang van zaken wel in de eerste plaats af hankelijk was van de gunsten der geachte clientèle. Het ant woord moet zijn. dat de snijder een vooruitziende blik had en bevroedde, hoe de opheffing van allerlei beperkende maatregelen op scheepvaartgebied plus de toekomstige opening van het Noordzeekanaal noodzakelijker wijs voor een nieuwe opbloei zouden zorgen. Thans valt er. op de provo's na. over de directe omgeving van de Dam weinig slechts te zeg gen, maar toen Krasnapolsky begon, was dat anders. Waar nu zyn trotse nalatenschap staat, het Grand Hotel met zyn meer dan 100.000 overnachtin gen per jaar, lag toen een labyrinth van steegjes en slop pen, onvoorstelbaar oud, verval len, benauwd, verwaarloosd en vervuild. Er woonden mensen van het allerlaagste allooi, „bierbeschoolers, visvrouwen, varensgasten, kaaiwerkers, por ders, zetters van gelagen en houders van twijfelachtig logies voor den relzenden man". Als er een misdrijf was begaan, be gon de politie In deze hoek te zoeken. Krasnapolsky kocht in het ge heim 39 kwalijke punten op om de uitbreiding van rijn bedrijf te kunnen realiseren. Een citaat uit 1906: „Er is geen man in Amsterdam, die een groter deel van het oude Amsterdamse le ven verdreven heeft dan de wereldbekende Krasnapolsky, en tegelijk het nieuwe bevor derd. Hij heeft het bestaan van de aloude helden en heldinnen van de Bierkaai met één slag vernietigd en de eertijds alom bekende zegswijze: wie kan tegen de bierkaai?, onverklaar baar gemaakt. De Ipatste ver tegenwoordiger van het ruige volk die verdween, was vader Jeremlas uit de Servetsteeg, die logies verschafte voor een dub beltje per nacht en karne- melksepap met stroop voor een stuiver. Westeuropese sensatie De verbouwing van 1879 was zeer ingrijpend. Zij zou Kras tot de sensatie van West-Europa maken, want zij behelsde onder meer de inrichting van de win tertuin. De lange wanden van deze zaal (oppervlak 600 vier kante meter) waren tot aan de eerste verdieping bekleed met platen kurk en van de balustra de tot aan het glazen dak met wandschilderingen. Het geheel was gevuld met bloeiende plan ten. cacteeën en palmen, die hun tropische weelde weer kaatst zagen in talloze spiegels. Zo groot was de illusie van een tuin, dat de bezoekers blijkens oude afbeeldingen steevast hun hoed ophielden, als zij rond wandelden. Om de flora op peil te houden richtte Kras in Zaandam een kwekerij In van 3800 vierkante meter met tien verwarmde kas sen en 180 broeiramen. Daar werden palmen gekweekt, va rens, azalea's, primula's, clivia's, aspedistra's, ara/ucaria's, nar cissen, stamrozen, rododen drons en laurieren. Om de aan trekkingskracht van de glas- overhuifde wintertuin te kun nen begrijpen moet men zich het Amsterdam van de vorige eeuw even voor ogen halen. Het was een stad zonder openbare parken. Artis bestond welis waar, maar was uitsluitend toe gankelijk voor leden en hoeveel bevoorrechten waren er. die ooit het groen achter de grach tenhuizen te zien kregen? Ver reweg het merendeel der Am sterdammers leefde in de stad met een minimum aan bloe men. Daarom was het tuinen- complex van Kras naar de maatstaven van die tijd een aangelegenheid van onvoorstel bare weelde en schoonheid binnen ieders bereik en voor eenieder toegankelijk. En dan was er - natuurlijk de verlichting! Aanvankelijk ge- bruikte Kras er gas voor (ln het complex bevond zich een eigen gasfabriekje) maar in 1881 schakelde hij over op elektri sche lichtbogen en ln 1882 op 200 a 300 bedden de wintertuin „do peertjes van Edison". Het onmiddellijke gevolg was, dat de temperatuur in de zaal daalde van 30 graden tot 22, hetgeen de clientèle uiteraard niet on welkom was. De Oprechte Haar- lemsche Courant kwam met eigen ogen kijken en jubelde: ,een sprookjesachtig tafereel van oog-verblindende glans en schoonheid, een zee van goud geel stralend licht van elek trische gloeipeertjes, dat gans de wintertuin herschiep in een zomcrlusthof, welke overgoten werd door een strabende juli- De wintertuin mocht dan een sensatie van de eerste orde zijn, die in heel Europa navolging vond het hotel, dat Kras in 1883 boven zijn koffiehuis open de, deed er nauwelijks voor onder. „Zeventig kamers met eiken parket" schreven de kran ten verbaasd, „alle voorzien van stoomverwarming. Men heeft de mogelijkheid van koude en war me baden en de kaarsen zijn in de kamerprijs inbegrepen. Er liggen tapijten in de kamers en op het dak is een inrichting ge maakt om de kleden te kloppen. Het hotel is van alle gemakken voorzien: elektrische schellen, een spreekbuisje en telefoon". Kras werd een sociaal centru'm van de eerste orde. Het veertig jarig Jubileum van koning Willem ni werd er gevierd als ook zijn huwelijk met prinses Emma en later elke verjaardag van prinses Wilhelmina. Vooral was het etablissement beroemd om zijn gastvrije, vriendelijke sfeer. Een citaat uit 1906: „Kras en zijn vrouw ontvangen de be zoekers met een blijde lach en gerieven hen beter, dan zij elders gewend zijn. door iets meer dan het Amsterdamse broodje met kaas of vlees te verstrekken en de biefstuk en pannekoet in ere te brengen en goed bier te schenken. Zij hebben een gehele ommekeer gebracht in het Amsterdamse leven, in het etende en drinkende Am sterdam en weldra in dat van heel Nederland". Een ander citaat: „Men komt hier niet om bier te drinken, maar men komt er in de eerste plaats om er te zitten, om er ge weest te zijn, om er zich te koesteren In de overtuiging, dat de hoofdstad van Nederland ln staat ls, binnen de wanden van 'n gebouw ln haar centrum voor een kleinere of grotere contri butie alles aan te bieden, wat zijn hart begeert, volgens de nieuwste uitvindingen van het comfort en de weelde. Gelijk in overoude tijden onder de vijge boom, nog in het Oosten op de pass ar, en op de koopmans beurzen van alle handelssteden, ontmoeten hier bekenden en vrienden uit alle hemelstreken elkander bij afspraak of onver wacht. Men geeft elkaar rendez vous bij Kras of de eenzame bezoeker der hoofdstad gaat er opgewekt en welgemoed heen. omdat hij overtuigd is, er stel lig één of meer kennissen te zullen vinden". In 1909 gaat de oude Kras ge nieten van een welverdiende levensavond. Gelijktijdig breekt voor zijn schepping een tijd van verval aan. De stad groeide uit haar grachten. Er kwamen meer hotels en restaurants van allure. De uitzonderingspositie van het tierige etablissement aan de Dam ging teloor. Wat eens een eerste klas hotel was geweest, dreigde af te zakken tot het peil van tweederangs café, waar tijdei de tweede consumptie verplicht moest stellen. Het iB de verdienste van de huidige directeur J. F. Staal, die ln 1934 het roer in handen kreeg, dat een schipbreuk op het nippertje kon worden voor komen en dat er een nieuwe bloeitijd aanbrak. Hij begon met het inrichten van vergader- en toneelzalen. Hij stimuleerde toeristische activiteiten. Hij zocht aansluiting bij de reizi- gersstroom. die de luchtvaart op Schiphol afzette. Hij stak grote sommen in modernisering en uitbreiding. Het gevolg is, dat Kras op zijn 100ste verjaardag even vitaal midden in het Am sterdamse (en nationale) leven staat geplant als rond de eeuw wisseling Niet minder dan 3500 instel lingen uit alle provincies plegen er te vergaderen en de gasten in het hotel vertegenwoordigen 80 nationaliteiten. De eerste rock 'n rollkampioenschappen heb ben zioh er afgespeeld. Lou de Palingboer heeft er gepreekt en boer Koekoek heeft er zijn ver kiezingsresultaat geestrijk be sprenkeld. Maar ook luncht er de Rotary, congresseren er de psychologen en bespreekt het Nederlands Atoomforum er de vooruitgang der kernfysica. Er zijn plannen, om het hotel met nog eens 120 bedden uit te breiden en er komt een parkeer garage voor 150 auto's. Kras ls op zijn 100ste jaar weer piep jong. Het dividend van 20 per cent. dat vorig jaar aan de aan deelhouders werd uitgekeerd, moge daar het klinkend bewijs van zijn. Textielbonden gaan pleiten voor CAO's UTRECHT (ANP) De drie werk nemersbonden in de textiel- en kleding industrie gaan op korte termijn contact opnemen met de minister Van Sociale Zaken en Volksgezondheid om hun c.a.o.'s (textiel en confectie) goedgekeurd te krij gen. De uitlatingen van minister Veld kamp in dc Tweede Kamer tijdens het lonen- en prflzendebat heeft de bonden goede hoop gegeven dat belde contracten, waarvoor de rode lamp was gehesen, toch kunnen worden gerealiseerd. Dit heeft de voorzitter van de NVV- bond De Eendracht, de heer Th. de Jong, desgevraagd verklaard. Hete hangijzers bij beide c.a.o.'s zijn de vrouwenionen en een extra-verhoging 'van het loonniveau (met name in de textielindstrie) voor het inhalen van achterstanden. Voor een be langrijk deel gaat het daarbij om het „witten" van zwart loon. Nu minister Veldkamp te kennen heeft gegeven dat de extra-verhoging van de vrouwenionen geen probleem meer ls en dat hij bereid ls met het bedrijfsleven overleg te plegen over een soepele regeling voor het Inhalen van achterstanden, gelooft de heer De Jong, dat binnen afzienbare tijd een op lossing zal worden gevonden. DEN HAAG Het was opvallend dat gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de regeringsplannen voor lonen en prijzen alle veertien sprekers, zfl het met verschillende bedoelingen, er aan herinnerden, dat zij de regering reeds eerder hadden gewaarschuwd. Kort samengevat kwamen de standpunten op het volgende neer: Mr. P. J. M. Aalberse (KVP) De K.V.p. staat onverkort achter het regeringsbeleid. Matiging van de uit gaven wordt verlangd, niet om het wezen van het beleid aan te tasten, maar juist om het te redden. Geen reden voor paniek, wel voor grote zorg en waakzaam heid. Geen bezwaar tegen loonpauze; hoopt dat deze slechts kort behoeft te duren. Regering moet zich goed reali seren, wat prijsstijgingen voor het huis houdboekje betekenen. Stijging rijks uitgaven boven de verwachtingen van de miljoenennota (bijna één miljard) is onrustbarend. Mr. Th. van Lier (P.v.d.A.) P.v.d.A. heeft begrip voor genomen maatregelen. Wil regeringsplan een eer lijke kansgeven. Waakzaamheid geboden omdat economische ontwikkeling ver keerde kant uitgaat. Met spoed iets doen aan prijsbeheersing van onroerend goed. vooral van grond. Pleit voor afschaffing nieuwe belastingtarief bijzondere belonin gen. Mr. E. Toxopeus en J. Corver (WD) Kabinet heeft sfeer geschapen van „Ga j» gang maar, het kan niet op". Rege ringsfracties zijn mede verantwoordelijk voor huidige situatie. Kabinet zou moeten aftreden. Wijzen prijsmaatregelen af. Beperking overheidsuitgaven zullen niet veel om het lijf hebben. Loonpauze is discriminerend. Minister Veldkamp moet doorgaan elke C.A.O. te toetsen en zo nodig onverbindend te verklaren. Drs. J. Boersma en G. Kieft (A.R.) Economische groei blijft gunstig. Vol strekt in overeenstemming met verant woordelijkheid regering dat zij ingrijpt nu toestand slechter wordt. Moedig be sluit. Bereid verdergaande maatregelen te steunen als overbesteding daartoe aan leiding zou geven. Naast loonstop ook dividendstop. Maatregelen nemen om af- betaligssysteem wat krapper te maken. H. Kikkert en drs. D. v. d. Mei (CHU) Regering is te optimistisch geweest. De sociale kant van het beleid krijgt nu de rekening gepresenteerd. Loonpolitiek discriminerend. De zwaksten worden de dupe. Doeltreffende controle op prijs maatregelen zijn onmogelijk. Verkeerd beleid kan men niet met prijsmaatrege len corrigeren. H. Lankhorst (PSP) Loonstop onaanvaardbaar. Regering moet geld halen waar het zit. Het maakt weinig verschil af P.v.d.A. af V.V.D. in kabinet zit. Winst- en dividendstop in voeren. H. Hoekstra (CPN) Gedwongen en renteloze lening instel len voor miljonairs. Loonstop onaan vaardbaar. H. Koekoek (Boerenpartij) Regering is schuldige van alles. Altijd al gewaarschuwd. Lonen en prijzen moe. ten geheel vrij gelaten worden. Ir. C. v. Dis (S.G.P.) Regering heeft veel te laat ingegre pen Grote onzekerheid over maatrege len die regering zelf wil nemen. Kabinet heeft verkeerd beleid gevoerd. Ghanezen mogen Oost-Berlijn verlaten WEST-BERLIJN ReuterOost- Duitsland heeft de tweede secretaris van de Ghanese handelsmissie in Oost-Ber lijn, Solomon Mbroh, en twee Ghanese studenten op vrije voeten gesteld in ruil voor de vrijlating in Accra van de Oost- duitse majoor Jürgen Krüger, die vol gens de Oostduitsers adviseur was van ex-president Nkroemah en volgens de Ghanezen een door Nkroemah gehuurde spionagedeskundige. Kort nadat Krüger per vliegtuig uit Accra was vertrokken arriveerde Mbroh en de twee studenten in West-Berlijn in gezelschap van het hoofd van de Ghane se handelsmissie, James Mensah-Bon- soe. Ontwikkelings landen krijgen 0,45 procent van ons inkomen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Bot (Ontwik kelingshulp) heefU de Eerste Kamer medegedeeld dat hij zeer binnenkort nota over de ontwikkelingshulp aan parlement zal aanbieden. De minister verklaarde dat Nederland in 1965 In to taal 0,45 procent van het nationaal inko men aan ontwikkelingswerk had be steed, Iets meer dan vorige jaren. Er zijn thans 31 projecten in uitvoe ring, terwijl de uitvoering van nog 28 projecten in dit jaar gepland is. Over de hulpverlening aan Zuid-Vietnam zei de minister, dat eind van dit jaar 2 Neder landse centra voor de t.b.c.-bestrijding gereed zullen zijn. Inmiddels blijkt mi nister Bot, door tegenvallers wijs ge worden, besloten te hebben de Neder landse bilaterale hulp aan Zuid-Vietnam te vervangen door additionele hulp in samenwerking met reeds in Vietnam aanwezige instellingen en in samenwer king met organisaties als de FAO, Unes co en Unicef. VERVUILING ROTTERDAMSE LUCHT MINDER (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Vorig jaar zyn in (Groot) Rotterdam lagere concentraties verontreinigingen van lucht, water en bodem gemeten dan in voorgaande ja ren. Het is nog te vroeg om iderover te juichen, omdat de meteorologische om standigheden ook gunstiger waren, maar in elk geval is de toestand niet er ger geworden. De gemeentelijke commissie „bodem, water en lucht" van Rotterdam, die zich speciaal met deze materie bezighoudt, constateert in haar jaarverslag over '65 dan ook, dat de situatie hoopgevend is, omdat de tendens naar verdergaande verbetering waarneembaar is. Niet al leen verheugende medewerking van be drijven ligt hieraan ten grondslag, maar ook de komst van het aardgas. De hui dige situatie wordt door de comissie niet alarmerend genoemd. Voorzitter Europees parlement op bezoek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op officieel bezoek ln Nederland ls de nieuwe voorzitter van het Europees parlement, de Fransman Alain Poker, gisteren door koningin Ju liana op Soestdijk ontvangen. Alain Po ker is naar ons land gekomen om onder meer kennis te maken met de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. v. Thiel en met verschillende ministers.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9