In Vietnam wemelt het van duizenden weeskinderen Z.-Vietnam 11 sept. naar de stembus P.S.P. tegen NAVO in ons land Reünie van inbrekers familie Kinderen inzet van kort geding Loonpolitiek volledig mislukt zeggen de aannemers Nieuw platteland in opkomst Landschap en openluchtrecreatie ingepast in ruilverkaveling AL 2037 BOEREN VERLIETEN BEDRIJF WOEiMSDAu zü iviiiii iöoo DE LELDSE COURANT PAGINA 7 SAIGON Voor mijn hotel aan de Tu Do, die vroeger als de sjiekste winkelstraat van de Zuidvietnamese hoofdstad gold, legt zich elke avond een misschien tienjarig krantenventertje ter ruste. Zijn matras is „WIE DIT KAN VOLHOUDEN IS EEN HEILIGE" 's Morgens zie ik hem al heel vroeg Hij loopt dan op blote voeten met The Saigon Post te leuren en sjouwt elke Amerikaan onvermoeibaar achterna. Op een dag miste ik hem op zijn gebruike-1 lijke plaats voor de hotelingang. Toen ik echter even rondkeek, zag ik hem tussen twee bloembakken in op zijn buik boven zijn koopwaar liggen. Hij was hard aan het werk en had de tong tussen de tanden geklemd. Met een stuk je vlakgum dat hij met vakkennis han teerde, maakte hij de op de krant ge drukte prijs onleesbaar. Aan nieuwko mers, voor wie hij een instinctief oog ontwikkeld had, vroeg hij dan vijftien in plaats van tien piaster voor 'n exem plaar van The Saigon Post. Nguyen De knaap hij zal wel Nguyen he ten, want zo wordt tenminste de helft van de mannelijke bevolking van Viet nam genoemd is een van de vele we- zen, die in Saigon op eigen houtje rond- j scharrelen. Een tehuis heeft hij niet meer, familieleden evenmin. Het enige1 dat hem nog Interesseert, is dat zijn maag op tijd wordt gevuld. Behalve ontelbare ouderloze kinderen, j die een al of niet kommervol zwervers-1 bestaan lijden, telt Saigon ook nog hon-1 derden jongens en meisjes, die in enkele i weeshuizen opgenomen zijn. Wie bij het woord weeshuis aan een oud patriciërs- i huis denkt, waar uniformen worden ver- j Btrekt en een strak regime heerst, is er naast. Weeshuizen in Vietnam zijn kale onderkomens. Het is er schoon, althans redelijk schoon. Er is een marginale medische verzorging, de rijstpot is meestal goed gevuld. Maar voor de rest worden de kinderen de behoeftlgen genieten voorrang bij plaatsing aan hun lot overgelaten. Er zijn er tenslotte zoveel dat een persoonlijke aanpak welhaast onmogelijk is. Slachtoffers De tienduizenden wezen in Vietnam zijn slachtoffers van de „smerige - oor log", die nu al jaren woedt. Hun ouders zijn omgekomen bij Amerikaanse bom bardementen op dorpen, vaak ver van Saigon vandaan, of door de Vietkong vermoord. Van een deel van hen staat overigens niet helemaal vast of ze wees 1 dan wel halfwees zijn. In de algemene p verwarring, die deze tweede oorlog in het voormalige Indo-China steeds weer kenmerkt, werden ze verlaten aange- Het is ontroerend om te zien hoe die dikwijls zo ruwe Amerikaanse frontsol- daten zich over vervuilde kindertjes bui- gen, hen koesteren en hen te eten geven. De blanke met al zijn moderne oorlogs wapens ontfermt zich liefdevol over het bruine kind. Alleen: de rimboevechters met hun volautomatische karabijnen en hun gevulde patroontassen moeten ver der; de baby's, de kleuters, blijven on der de hoede van wat oudere kinderen Uit vele landen van de wereld stroomt hulp voor het verweesde Vietnamese kind binnen. Grote en kleine charitatie ve instellingen zorgen voor kleren, voor beddegoed, voor eten en voor eenvoudig speelgoed, doch kunnen niet veel ver der gaan. De genegenheid, die een kind behoeft, de ouderliefde, die het vooral in zijn beginjaren nodig heeft het blijft er helaas van verstoken. Toen lk op het punt stond uit Neder land te vertrekken ben ik door verschil- een stuk pakpapier, dat op een granieten stoeptrede onder een balustrade wordt uit gespreid. Zijn hoofdkussen bestaat uit een oude legertas, die gevuld is met zijn scha- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als do reorganisatie van de NAVO het noodzakelijk maakt Nederland een NAVO-lioofdkwartior NAVO-troepen te vestigen, zal de KVP-fractie in de Eerste Kamer zich in principe niet verzetten. Ook de AR wil tegen de vestiging van een NAVO-hoofd- kwartier niet bij voorbaat neen zeggen, maar wel zullen de gevolgen moeten worden overwogen. Deze standpunten bleken gisteren in de eerste Kamer uit de redevoeringen van de heren De Quay (KVP) en Berg huis (AR) bij de behandeling van de groting van Buitenlandse Zaken. De PSP'er van Der Spek vroeg of het waar is, dat Nederland 80 miljoen gulden wil gaan betalen voor de vestiging van een NAVO-hoofdkwartier ergens op de Veluwe of in Brabant of Limburg. Hij verzette zich daar bij voorbaat tegen. Van KVP-, VVD- en AR-zijde werd zeer ernstige verontrusting uitgesproken over het besluit van Frankrijk om zich uit de NAVO terug te trekken. Het is intussen zo goed als zeker, dat praktisch alle NAVO-commando's in de Benelux gevestigd zullen worden, zoals wij enige tijd geleden al schreven. De drie Beneluxministers van Buitenlandse Zaken hebben hierover donderdag of vrijdag oriënterende besprekingen met Zuid-Limburg en een deel van Noord- Brabant kunnen zich voorbereiden op 'n groot aantal verzoeken om huisvesting. Zuid-Nederland is de vele NAVO-gezin- nen al eerder aanbevolen als woon- en ontspanningsgebied en velen zullen hier van waarschijnlijk gebruik willen ma- Maastricht heeft bovendien kans op 'n deel van het geallieerd luchtverdedi gingscommando. De hoofdstad van Lim burg beschikt al enige jaren over be paalde NAVO-communicatiesystemen. Link Bruggen lende mensen opgebeld, die me in alle ernst vroegen of ik misschien niet zo'n Vietnamees kindje voor hen mee kon brengen. Het waren van die leuke kin dertjes, werd er bij gezegd. Zo donker van huid en haar, en met van die grappige spleetoogjes. Het was natuur- ARNHEM (ANP) De rechtbank te Arnhem behandelde gisteren een groot scheepse serie winkeldiefstallen, tussen juni 1965 en april 1966 ondernomen door een 47-jarige vrouw, haar scoonzoon en drie schoondochters. Winkelbedrijven te Arnhem en Nijmegen hadden de schade lijke bezoeken van de familie onder gaan. Zij stalen voor duizenden guldens aan o.a. bontmantels, draagbare radio's, dames-, heren- en kinderkleding, boor machines, stofzuigers en badpakken. Voor de rechtbank was er sprake van 'n soort familiereünie. Tegen de schoonzoon eiste de officier acht ro -ruiden gevangenisstraf, waar van dnu maanden voorwaardelijk. Te- (.gen de schoonmoeder zeven maanden, nden voorwaardelijk, omdat de officier haar als de aansticht- ster van het kwaad zag en tegen de drie schoondochters, moeders van kinderen („onbewust kleine helertjes, omdat zij gestolen kinderkleding droegen", al dus de officier) zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een echtpaar uit Westervoort, ver want aan de Nijmeegse familie, had, ge ïnspireerd door de rijke buit van hun fa milieleden, ook het dievenpad betreden in Arnhem en Nijmegen. Bontmantels, kledingstukken en radio's vormden hun buit. De eis tegen de man was zeven maanden, waarvan drie .maanden voor waardelijk, en voor de vrouw, vier maanden, waarvan, drie maanden voor waardelijk. Uitspraak in al deze gevallen over veertien dagen. Shellraffinaderij in Zwitserland geopend ROTTERDAM (ANP) De nieuwe Shell-raffinaderij bij Neuchatel in Zwit serland is door mr. G. A. Wagner, een der directeuren van de Koninklijke Shell groep, officieel geopend. In zijn ope ningsspeech waarschuwde de heer Wag ner, dat een verdere verlaging van de opbrengsten in de aardolie-industrie de noodzakelijke investeringen onmogelijk kan gaan maken. Verlaging van het in vesteringsniveau zal de voortgang van de economische ontwikkeling van Euro pa en de rest van de wereld ernstig kunnen stagneren. Het is daarom uit eindelijk ln het belang van alle verbrui kers van aardolieprodukten dat da olie- Industrie gezond blijft lijk allemaal goed bedoeld, het hart spreekt via het ideaalbeeld, dat wij in het Westen ons van de kinderen in Viet nam hebben gevormd. Nu ik een weeshuis met voornamelijk defecten in Saigon heb bezocht, weet ik dat het heel vaak anders is. Alle kinde ren zijn lief, wordt er altijd gezegd, ook de misvormden, de spastici en de geestelijk gestoorden die misschien de hele dag wezenloos voor zich uitstaren. Het is waar en het is meer dan waar, als het kinderen van het eigen bloed be treft. Is het niet zo dat ouders zich aan gebrekkige kinderen vaak het meeste hechten? Ik wil de mensen die me voor mijn vertrek belden, niet in hun gevoe lens kwetsen; ik wil ook beslist niet cy nisch zijn. Maar ik vraag me toch af, of ze nog net zo enthousiast zijn een Vietnamees kindje in hun gezin op te nemen als die grappige spleetoogjes uit gedoofde oogjes blijken te zijn, als er af schuwelijke misvormingen van de lede maten zijn als gevolg van brandwonden bij luchtaanvallen met napalm opgelo pen en als de longen, die zich niet eens ontwikkeld hebben, al geteisterd wor den door een volksziekte als tuberculo- Machteloos Machteloos en verslagen heb ik tussen al die ellende in gezeten, tussen al die kindertjes, die door wapengeweld in naam van de vrijheid en de gerechtig heid bedreven, al zo jong tot een wrak zijn geworden. Hoe aanhankelijk waren ze. Hoe hadden die Vietnamese wezen als alle kinderen op de wereld liefde, aandacht en verzorging nodig. Vanwege het taalverschil heb ik geen woord met hen kunnen wisselen, maar ik begreep hen, zoals ze mij begrepen. Ze pakten mijn broekspijpen beet, ze aaiden me over de armen en het ge zicht, ze vleiden zich tegen me aan. Toen ik weg ging of althans wilde weg gaan, werd ik door samengebalde knuistjes tegengehouden. Ze trokken aan me, ze versperden mijn weg, ze fleemden, sommigen huilden. Chocolade en snoep waarvan ik grote hoeveelheden in mijn zakken had ge stopt, vermochten hen niet te troosten. Ik moest me als het ware van hen los rukken. Ze verloren opnieuw iemand, in wie ze Intuïtief vertrouwen hadden ge steld. Later sprak ik met een Fransman, die zich h^t lot van die verweesde, gebrek- niele bezittingen. En of er nu een avondklok is ingesteld, of niet, het jongetje verblijft dag en nacht op straat. De hemel, het wijde uitspansel, is het enige dak, dat hij kent. kige kinderen in Vietnam had willen aantrekken. Hij had zich voorgenomen elke zaterdagmiddag naar een kinderte huis te gaan om daar wat sociaal werk te verrichten. Drie keer is hij er ge- j j weest, de vierde keer kon hij het niet meer opbrengen. „Ik werd er gek van", vertelde hij, „Ik kon niet meer doen dan een balletje met ze trappen, of een an der spelletje met ze spelen, maar ze hechtten zich onmiddellijk aan me dat ik er een bewustzijnsvernauwing van kreeg. Mijn werk ging er onder lijden; ik begon de hele samenleving te haten. Het is al weer maanden geleden, maar sommige van die kopjes zijn voor eeuwig in mijn geheugen gegrift. Ik zie ze nog vechten met elkaar jongetjes die meenden dat andere jongetjes mij, hun grote vriend, wilden aftroggelen. Wie dit werk kan volhouden moet wel een heilige zijn". AMSTERDAM, (A.N.P.). Het is in het belang van de kinderen dat de moeder op de hoogte ls en blijft van hun ver blijfplaats zolang de kinderrechter nog niets heeft beslist. Dit zei mr. T. Schaper voor de president van de Amsterdamse rechtbank iij het kort geding dat mevr. P. A. S- B.-L. uit Niagara FaUs (Canada) heeft aangespannen tegen haar in Am sterdam wonende echtgenoot. Mr. Schaper verzocht de president namens zijn cliënte de heer S. te bevelen haar de verblijfplaats van hun twee oudste kinderen (6 en 8 jaar) bekend te maken en hem voorts te verbieden de kinderen elders onder te brengen totdat de Amster damse kinderrechter heeft beslist wat er met hen moet gebeuren. De heer S. bestreed dat hij de kinderen voor hun moeder verborgen hield. Hij had zijn vrouw geschreven waar zij woonden maar zijn brieven werden steeds onge opend teruggezonden of niet beantwoord. Ook had hij diverse malen getracht zijn vrouw te bewegen met de kinderen naar Nederland te komen, omdat'hij vond dat de kinderen het recht hebben beide ouders bij zich te hebben. Al die pogingen waren echter op niets uitgelopen. Uitspraak op 2 juni. AMSTERDAM (ANP) Wij betalen' lonen uit die niet door een stijgende produktlviteit worden gedekt. Ook ni iedere zekerheid over de loonpolitieki structuur op langere termijn ontbreekt weten we niet waar we aan toe zijn, wat wordt geïllustreerd door de loon- pauze, die de regering heeft afgekon digd. Ik kan In deze ontwlkkeUng niets anders zien dan een voUedlge misluk king van het loonpolitieke beleid sinds Deze mening uitte de voorzitter van de Nederlandse aannemers bond en pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, de heer L. J. te Pas, in de jaarvergadering van de organisatie die in het RAI-congrescentrum in Amster dam wordt gehouden. Volgens hem droegen de afspraken, die in 1965 zijn gemaakt, zozeer het stempel van een compromis, dat de uitvoering daarvan al bij voorbaat tot falen was gedoemd. De werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben er beide recht op dat er op loonpolitiek terrein klare wijn wordt geschonken en er een loonbeleid wordt gevoerd dat ook praktisch uitvoerbaar is. Steeds duidelijker wordt, dat de loon politiek niet meer ten dienste van de economische groei staat, maar in de eerste plaats wordt gebruikt om 't na tionale inkomen te herverdelen op de rug van en ten nadele van het bedrijfs leven. Het wordt, aldus de NAPB-voor- zitter, tijd, dat men ook in overheids kring met zijn beide benen op de grond gaat staan. Hij waarschuwde, dat de gevolgen van de loonsverhogingen niet zullen uit blijven. De krappe arbeidsmarkt zet de werkgeverspartij bij de onderhandelin gen met de rug tegen de muur en de bedrijfstaksgewijze vrije onderhandelin gen zullen bij een voortdurende, krapte leiden tot een verdere ongunstige ver houding tussen produktiviteit en loon- kostenpeil. Hij achtte het een illusie, dat door het afremmen van de con sumptie door het toepassen van het in- vesteringsloon de inflatie wordt bestre den. De last van het consumptieve loon het spaarloon samen drukt op de prij- i en de hieruit onvermijdelijk voort vloeiende prijsverhoging zal leiden tot een bestedingsbeperking, waarvan de bondsvoorzitter zich nauwelijks kon voorstellen dat die voor de werkne- n in deze vorm aanvaardbaar was. Het leek -hem een gezonder uitgangs punt als de jaarlijkse loonstijging be perkt zou blijven tot een cijfer dat on geveer overeenkomt met de bedrijfstaks gewijze verhoging van de produktiviteit. SCHIPBREUK Gevreesd wordt dat 29 zeelleden zijn omgekomen bij een schipbreuk van de 2.485 ton metende Kaltawa, een Nleuw-Zeelands kolen- Veertig zieke Vietnamese kinderen zijn in Zwitserland aangekomenmaar de Ztoitserse vreemdelingenpolitie heeft hen een verblijf vergunning geweigerd. Ze magen alleen blijven voor medisch onderzoek. De Zuidvietnamese ambassadeur in Zwitserland, Phan Van Thinh, tijdens een bezoek aan de kinderen. Maatregelen tegen rebellen aangekondigd SAIGON (Reuter) De militaire leiders die in Zuid-Vietnam aan de macht zijn, hebben bekendgemaakt, dat de verkiezingen voor een grondwetge vende vergadering op 11 september zul len worden gehouden. Zij stelden deze datum vast als verzoenend gebaar, na dat zij een einde hadden gemaakt aan de rebellie in Da Nang die een week lang heeft geduurd. pogingen tot verzet tegen de regering in Saigon. Maar de premier, lucht- maarschalk Nguyen Cao Ky, de presi dent, luitenant-generaal Nguyen Van Thieu, wilden niet zeggen wat zij zouden doen tegen de universiteitsstad Hue, op 90 km ten noorden van Da Nang waar de regering al in geen twee maanden gezag uitoefent. In deze plaats hielden ver scheidene vooraanstaande tegenstanders van de regering-Ky gisteravond een bij eenkomst. Aanwezig waren o.a. da boeddhisti sche leider Thick Tri Quang, luitenant- generaal Ton That Dinh, die twee weken geleden als commandant van de noorde lijke zone van Zuid-Vietnam werd ont slagen, en brigade-generaal Phan Xoean Nhoean, de bevelhebber van de in Hue gelegerde eerste infanteriedivi sie. Naar verluidt heeft Thick Tri Quang voor de derde maal ln een telegram aan president Johnson er voor gepleit dat de VS geen steun meer verlenen aan de re- H gering Ky. Ook in het algemeen nemen 1 de anti-Amerikaanse gevoelens in Hue toe. Hetzelfde geldt ook voor Saigon, waar een Amerikaanse militair maan dag bij ongeluk een lid van de Zuidviet namese militie doodschoot, toen een me nigte een dreigende houding aannam te genover een Amerikaans benzinekon- (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Over een jaar of. twin tig heeft Nederland weer nieuwe bossen, tientallen parken, die Iets weg hebben van het Amsterdamse hos, recreatiege bieden met alle mogelijke voorzieningen eri toeristische wegen, waar iedere Ne derlander zijn ontspanning gaat zoeken. Midden ln het platteland, waar de boer gewoon zijn dagelijks werk blijft ver richten aan de rand van bos en park. Daarvoor ook werden vorig jaar voor een bedrag van elf miljoen gulden aan bomen en struiken en dergelijke geplant. En met dit nieuVve ideaal voor ogen be steedt de cultuurtechnische dienst bij zijn ruilverkavelingen over geheel Ne derland ongeveer tien procent aan land schapsverzorging (in samenwerking met staatsbosbeheeren aan recreatieve voorzieningen. In de komende jaren wordt dit nog hoger. Dan maakt de landschapsverzorging en de recrea tie in de begrotingen van de ruilverka veling evenveel uit als de aanleg van plattelandswegen, pe waterhuishouding, de vernieuwing, verbetering en nieuw bouw van boerderijen enzovoort. Ir. S. Herwijer, directeur van de cul tuurtechnische dienst vertelde gisteren, dat bij het terloops aanbieden van een Jaarverslag vol werkzaamheden, dat de diensten van de andere EEG-landen een tikkeltje jaloers op Nederland worden vanwege deze nieuwe idealen voor de ontspanning zoekende Nederlanders. Om gekeerd echter zijn de Nederlandse boe ren wat afgunstig op collega's ln de ver- sohlllende EEG-landen, waar de finan ciële steun aan de individuele boer nog hoogtij viert e lasting anders derland. Dit laatste is echter geen onder deel waarvoor ir. Herwijer en zijn dienst de verantwoording draagt, al heeft daar over ook zijn eigen helaas niet uitge sproken gedachten. Onder zijn verantwoording liggen wel de 250.000 ha. die tot 1966 al verkaveld zijn, de 430.000 ha voor verkaveling in uitvoering en de 1.3 miljoen ha aange vraagde ruilverkavelingen. Onder zijn verantwoording werkt de cultuurtechni- schie dienst ook aan een nota platte landswegen, die ir. Herwijer beschei den laat verschijnen nadat de nota ruim telijk ordening van minister Bogaers verschenen is. De cultuurtechnische dienst heeft bij onderzoekingen merkte op, dat de zo genaamde olattelandswegen steeds meer ln trek komen. Massa's Nederlanders verlaten zo snel zij kunnen de grote au towegen en waaieren uit over de pro vinciale wegen en de vele fraaie platte landswegen. Zes procent van de toeris tische rontee van de ANWB liggen al atiestroken tussen de weilanden in kunnen we voortaan onze tenten opzetten. Ruilverkaveling is een absolute nood zaak. Ir. S. Herwijer is daarvan over tuigd, omdat anders in de toekomst op het platteland niet meer te leven valt. Over 20 jaar wil men alleen nog maar op het platteland verblijven wanneer dit land gezond is, aldus de directeur van de cultuurtechnische dienst. „We kunnen ons niet meer laten terugschroeven, zelfs nier meer door de EEG, die met zijn infrastructuurplannen voor 't plat teland 'n eind achter ligt bij Nederland. Ons rest alleen nog maar de weg voor uit met financiële hulp van ministeries van Landbouw en Cultuur, Recreatie, en Maatschappelijk Werk". Nieuwe plannen voor 1966 zijn er ge noeg: in uitvoering komen zeer waar schijnlijk ruilverkavelingen in Noord- Brabant: Oirsehot-Best. Wanroy, Veg- hel-Erp en Uden. In Noord-Holland: de Niedorperkogge. In Overijssel: Steen- wijk-Oost, Luttenberg en Notter-Rectum en verder nog in gebieden in Groningen Bij de sanering In de landbouw speelt de cultuurtechnische dienst eveneens 'n belangrijke rol. Vorig jaar verlieten 2037 boeren de landbouw, waardoor 10.109 ha land beschikbaar kwam voor de vergroting van andere bedrijven of voor niet-agrarische doeleinden. Men verwacht, dat het aantal boeren, die hun bedrijf zullen verlaten dit Jaar zal oplo pen tot bijna 3000, vooral omdat de re gering hiervoor gemakkelijker gemaakt ls. Zakkenpakhuis in Maardingen afgebrand VLAARDINGEN (ANP) Gister middag Ls door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de derde verdieping van het uit vier etages bestaande pakhuis- pand „Lissabon" aan de koningin Wll- helminahaven te Vlaardlngen. Het pand was eigendom van Leljendekkers Zak- kenhandel, die er 700.000 A 800.000 sak had opgeslagen. Het vuur, dat ln het brandbare mate riaal gretig voedsel vond. breidde zich in korte tijd over het gehele pand uit en ging gepaard met een geweldige rookontwikkeling. Met veel geraas stortten na enige tijd de muren in, waardoor van het pakhuispand sléchts een smeulende massa is overgebleven. De brand werd bestreden met 16 stralen en met een drijvende spuit uit Rotter dam. Met veel moeite is men erin geslaagd de aangrenzende pakhuizen te behou den. Antillen klaagt weekblad aan WILLEMSTAD (ANP) In Willem stad (Curasao) is in eerste aanleg de ci viele procedure behandeld, die de An tilliaanse minister van Justitie. R. J. Isa, aanhangig heeft gemaakt tegen de Nederlandse uitgeversmaatschappij „De Spaarnestad". Het betreft de aanklacht van minister Isa tegen het artikel, dat verschenen is in het weekblad Panorama door Henk de Mari over de toestanden op Curapao. Nadat mr. Rojer namens de minister zijn eis van 25.000 Ant. guldens scha devergoeding handhaafde, diende mr. Van der Voort namens de uitgevers maatschappij een schriftelijk antwoord Hierna verzocht eiser om een uitstel Benoemingen bisdom Rotterdam ROTTERDAM, (K.N.P.) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen, heeft benoemd tot pastoor van de parochie O. L. Vrouw van Lourdes te Den Haag (Sche- veningen», F. C. Verheul; tot pastoor van de parochie H. Andreas te Kwintsheul P. Th. A. Perquin; tot pastoor van de pa rochie Maria ter Zee te Noordwijk aan Zee Joh. Voortwi6t. die pastoor was van de parochie St.-WiHibrord te Den Haag.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7