Muienmuseum „De Valk" te Leiden herbergt een unieke verzameling WV Leiden ziet ondanks moeilijkheden de toekomst met vertrouwen tegemoet LDV op drempel van ere-klasse LZC speelt tegen ESCA ongelukkig gelijk NIEUW EN LUISTERRIJK 3M-GEB0UW TE LEIDEN FEESTELIJK GEOPEND PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 MEI 1986 Enig korenmolenmuseum in Nederland De molen „De Valk", een zogenaam de „walkorenmolen", die in zijn hui dige vorm uit 1143 dateert, zal donder dag 2 juni als molenmuseum worden geopend. In de loop van zijn bestaan is de molen vele malen van eigenaar veranderd. In 1870 ging de molen over naar de heer P. van Rhijn. De laatste telg van dit bekende uiolenaarsge- slacht, de heer W. van Rhijn, heeft tot zijn overlijden in 1964 in de molen ge woond. Inmiddels was de gemeente Leiden in 1953 eigenaar van de molen geworden. In 1960 kocht de gemeente bovendien een gToot deel van de in ventaris. De heer Van Rhijn bood bij die gelegenheid zijn eigen molen- kleuters openden achtste lustrum van Chemisch Dispuut Met draalorgelmuziek, gezang uit enige tientallen keeltjes van feestelijk uitgedoste kleuters van de Julianasehool aan de Herenstraat („Drink een glaasje met ons mee, want het is feest van daag"....), een serie daverende kanon- slagen en het lossen van ongeveer 200 duiven door de Leidse Postduiven Club hebben de leden van het Chemisch Dis. puut Lelden vanmorgen op spectacu laire wjjze In de-Hugo de Grootstraat de festiviteiten ter gelegenheid van het achtste lustrum Ingezet. Tot en met vrijdag zullen de ruim 600 leden van het dispuut, dat nagenoeg de gehele subfaculteit bestrijkt, actief zijn by de verschillende evenementen, waarvan de luidruchtige en studentikoze „happening'' van vanmorgen het begin was. Na de korte open^pgsceremome, waarby een kort woord werd gesproken door de heer J. W. F. van Ingen, praesos van de lustrumcommissie en het oplaten van een massa balonnetjes door de kleu ters trok het dispuut zich terug in het laboratorium voor het aanhoren van het openingscollege door prof. dr. L. Bosch over de titel: „De zin van onzin en dub belzinnigheid in de moleculaire gene tica". Vanmiddag gaan de dames en heren van het dispuut met elkaar wed ijveren in een sublimaatswedstryd. ter- wyi voor hedenavond excursies op het programma staan naar de PTT. dj Shell en Dupont. Morgenavond zal het personeel van de laboratoria onthaald worden op een borrel en de avond brengt men daarna feestend door in de kelders van het Propaedeutisch Laboratorium aan de Wassenaarseweg. In de middaguren wordt voor autobezitters een rally met versierde auto's georganiseerd in de om geving van Alphen aan den Rijn. De hoogtepunten van de lustrumvie ring zyn tenslotte geconcentreerd op vrijdag, 's Middags om 16.15 uur zal prof. dr M. Tausk. directeur van Orga- non en buitengewoon hoogleraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht ln 't Groot Auditorium een oratie houden over de pharmacologische vruchtbaarheidsbe. heersing van de mens. Met een galabal aan boord van de salonboot „Succes", die na een tocht over de Kagerplassen zal aanmeren voor de „Bonte Koe" in Kaagdorp, wordt het feestprogramma afgesloten. Oecumenische samenkomst in Pieterskerk Aan de vooravond van Pinksteren Vrijdagavond a.s. vindt de jaarlijkse oecumenische gebedssamenkomst plaats der verschillende kerken van Lelden aan de vooravond van Pinksteren. De in tentie van deze oecumenische dienst, waarvoor iedereen wordt uitgenodigd, is de bevordering van de eenheid der kerken. De samenkomst begint 's avonds om half acht en wordt gehouden in de Pieterskerk. Voorgangers zyn dr A, W. Cramer, remonstrants predikant, ds H. Bouter, Ned. Herv. predikant, en kape laan J. P. Seijsener van de Herensingel parochie. De zang wordt verzorgd door het kerkkoor van de Ger. Kerk o.l.v. de heer A. de Ru. Door dr Cramer zal een toespraak worden gehouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis Piefer. zn. v. G van Oeveren en C. M. Beekman. Alice Marie, dr. v P. G. A. M. Froeling en A. J Kerstholt. Nicolaas. zn. v. J. van Egmond en F van Delft; Edwin, zn. v. L Kuyvenhoven en J. G Braam zeel. Yvonne Catharina Maria. dr. v. W. .J M. van Gijswijk en J. J. van der Zwet; Johan. zn. v W L Gijsman en A, Laven, Cuno Michaël, zn. v. D. D van Geet en J. Jongens. Marcel Walter, zn. v. E. L. C Langezaal en C. M. Mabesoone; Cornelia Jacoba. dr. v. C. van der Plas enJ. J. van Schie; Anna Apolonia Johanna, dr. v J, J. de Jong en C. J. W Heemskerk; Al- bert Willem, zn. v. A. W. Koudij^ en E. Massaar; -Nicolaas Gerrit, zn. van G. van Duijn en C. van Zuijlen. Gehuwd: A. M. J. van Eden en E. P. Klerks. Overleden: F. W. H. van der Star ren. 63. jaar, wed. van H. Slingerland. W. Sloos. 72 jaar, man; H van Loef. 76 jaar. man; W. V. R. de Schepper 7% jaar. man; H. J. Rozier. 67 jaar. man C. Gordeau. 51 jaar. man. archief ten geschenke aan (thans on dergebracht in het gemccnte-arclyef). Kort daarna nam de gemeenteraad het besluit de molen tezijnertijd te doen inrichten tot molenmuseum, zulks in samenwerking met de Vereniging De Hollandsche Molen, die een collectie molenonderdelcn en daarmede samen hangende voorwerpen tol dit doel in bruikleen afstaat. STEDELIJK MUSEUM Molenmuseum „De Valk" zal als Leids stedelijk museum onder een directie komen met De Lakenhal, i.e. dus de heer J. N. v Wessem. De collectie mo lenzaken. die in het museum zullen worden tentoongesteld, is eigendom van de Ver. ..De Hollandsche Molen" Een groot deel van de collectie is bij eengezameld door de heer M Hoog straten, die als conservator zal optre den. Deze heer bezit naar zijn zeggen de grootste bibliotheek op molenge- bied ter wereld, niet minder dan 750 boeken omvat deze boekerij. Het ondergedeelte van de molen zal zo goed mogelijk worden ingericht in de staat var, bewoning door de heer Van Rhijn met diens voormalige be zit aan antiquiteiten e.d. Daarboven komt een woonflatje voor de concierge, de heer M. Pijnnaken. In het bijge bouw wordt een volledige molenma kerswerkplaats ingericht, die juist daarom aantrekkelijk is. omdat ze veel z.g. mallen bevat van Rijnlandse molens en afkomstig zijn van 'n sinds dien niet meer bestaande molenmake rij te Warmond. Er is een collectie molenstenen, waaronder zelfs een frag ment van een steun uit het neoliticum (pl.m. 1500 v. Chr.), enkele jaren ge leden opgegraven op de Veluwe. Een aantal handmolens, oude en een nieu we uit India, een geschenk van de Indiase ambassade, gildepenningen, cu- riose die op molen betrekking heb ben, postzegels met afbeeldingen van molens en zelfs een aantal „molen speldjes" uit de tegenwoordige speld jesrage. In een aparte vitrine zijn een aantal boeken neergelegd, waaronder zeer kostbare oude werken, uit de reeds genoemde bibliotheek van de heer Hoogstraten Zoals reeds gemeld, zal het museum open zijn vanaf de openingsdag van Keukenhof tot half september. Voor lopig sluit men gedurende de winter maanden om die tijd te gebruiken voor vervolmaking van de verzameling of evt. veranderingen in de arrangemen ten aan te brengen. Mocht echter blij ken dat er nok in de winter voldoen de belangstelling voor het museum be staat. dan wordt wellicht openstelling in de winter in overweging genomen Een uitgebreide catalogus wordt voorlopig niet samengesteld, wel zal een in verschillende talen opgestelde voorlichtende folder verkrijgbaar zyn. KORENMOLEN Museum „De Valk" is niet het enige molenmuseum in Nederland, maar het is wel het enige over de korenmolens. Het museum in Koog aan de Zaan be treft industriemolens en bovendien nog specifiek Zaanse. Daarom is „De Valk" uniek in Nederland, vooral ook omdat het een volledig beeld geeft van het molenaars- en molenmakers ambacht. Het ligt voorts in de bedoe ling de molen op bepaalde dagen, dus niet alleen op de vrijdagen zoals tot nu toe, te laten draaien. LEIDSE AGENDA WOENSDAG If, MEI Rath. Vrouwengilde. Lezing over Jeugdliteratuur floor Miep Dieckman, restaurant Bernsen. 20.00 uur. Spceltuinver. „Prinses Beatrix". Ledenvergadering, Bevrydingskerk (Montgomerystraat), 20.00 uur. Leidse Bond van Volkstuindersver- enlgingen. Ledenvergadering. Maria Gij^ensteeg. 20.00 uur. I-cidse Ver. van Postzegelverzame laars. ledenvergadering gebouw Steen- schuur 6. 20 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. BINNENKORT WEER BEZETTING VAN OPEN DIRECTEURSPLAATS VOORSCHOTEN Orgelconcert ln Herv. Kerk. Op donderdag 26 mei a.a. organiseert de Culturele Commissie van de Hervormde Jeugdraad een orgelconcert, dat zal worden gegeven op het prachtige orgel van de Herv. Kerk door Johan v. Dom- mele, organist van de Grote- of Euse- biuskerk in Arnhem. Voor Voorschoten is deze organist geen onbekende. Twee jaar geleden verzorgde hy een kerkmuziekavond sa men met de kindercantorlj van de Dorpskerk. Op het programma voor donderdagavond staan werken van Guilain, J. S. Bach, M. Reger en H. Kamin8ky. Het orgel van de Herv. Kerk heeft twee handk la vieren en een voetklavier. De klank van de klavieren is evenwich tig. De akoestiek van de kerk werkt er aan mee dat de verschillende klanknu anceringen zeer goed tot hun recht ko men. Dit concert begint om 20.00 uur. In de raadsvergadering van 30 okto ber 1964 hechtte de raad van Voorscho ten haar goedkeuring aan het voorne men om met de Belgische gemeente Schoten overleg te plegen over een uit wisseling tussen genoemde gemeente en Voorschoten. B. en W. hebben over deze gedachte een aantal besprekingen met de ambtgenoten van Schoten ge voerd terwijl ook reeds een aanvang werd gemaakt met. de daadwerkelijke uitwisseling, doordat de Schotense bei aardier een gedeelte van het openings concert ter gelegenheid van de over dracht van 't carillon verzorgde. Thans ls de voorbereiding in een zodanig sta dium, dat de uitwisseling tussen de ver enigingen uit beide gemeente een aan vang kan nemen. B en W. stellen de raad voor de banden tussen Schoten en Voorschoten officieel te bekrachtigen. Schoten zal hetzelfde doen in haar raadsvergadering van 27 mei. De voorbereidingen op bestuurlijk ni veau van de uitwisseling tussen beide gemeente zyn thans in een stadium, dat de eerste contacten tussen scholen, ver enigingen e.d. kunnen worden gelegd. B en W hebben geconstateerd dat ver enigingen en scholen veel belangstelling koesteren voor het leggen van interna tionale contacten. Ook het verenigings leven in Schoten staat positief tegen over een uitwisseling met de gemeente Voorschoten. Plaatseiyke verenigingen en scholen hebben van de gemeente een circulaire ontvangen, waarin in over weging wordt gegeven zich over een uitwisseling te beraden. B. en W. heb ben daarbij aangeboden bemiddeling te verlenen. Teneinde de uitwisselingen zoveel mogelijk te bevorderen, menen B. en W. dat het aanbeveling verdient enige fi nanciële steun te verlenen b.v. in de vorm van een tegemoetkoming in de reiskosten. Een bedrag van 2.250. ongeveer 13 ct. per inwoner acht b. en w. voldoende. De gemeente Schoten zal eenzelfde gedragslijn volgen en ook een bedrag van 13 ct. per Inwoner beschik baar stellen. B. en W. merken nog op, dat het in de bedoeling ligt de initiatie ven by de verenigingen te laten. De ge meente dient zich te beperken tot het verlenen van bemiddeling en het zono dig coördineren van de uitwisselingen. Tentoonstellingen Allemansgeest. Hoflaan, Voorschoten. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. De Ruif, Janvossensteeg 59. Tent. H. J. Slijper. Van 14 mei tot 10 juni. LEIDSE K0KSSCH00L VERZORGDE SL0TDINER IN NIEUWSPOORT Onder het toeziend oog van kolonel T. H. Weasels schepte gisteravond in Itot perscentrum Nieuwspoort de staats ecretaris van defensie G. H. J. M. j Feljnenburg de etensblikken van jour nalisten en genodigden vol. Het alot- dlner van het Nieuwspoortseizoen was tegelijk de bekroning van de kook- Wedstrijd; die in de afgelopen maanden journalisten in staat heeft gesteld •pllega's op buitenissige gerechten te tfacteren. De slotmaaltijd werd ver- torgd door de Leidse Militaire Koks- school. Sergeant eerste klasse H. Horns- veld bereidde met drie huzaren, J. Bierbooms, R. Greveling en J. Erne, een smakelijke hap voor de eters. Ook staatssecretaris Peijnenburg en zyn collega van financiën, dr. VV. L. G. S. Hoefnagels spoelde na afloop als ieder een het etensblikje in een grote gamel schoon. Met een pijprookwedstryd werd de avond besloten. De winnaar gaf tot ieders opluchting na 72 mindten de pyp aan Maarten. De staatssecretaris van het ministerie, dat een zware accijns heeft gelegd op de tabak, reikte ten slotte aan de doorrokers de pijpen uit. Het is vrijwel zeker dat LDV zal promoveren naar de ereklasse, even als de Huizumse Damclub. Beide tien tallen hebben nu een voorsprong van 4 punten op de rest. De LDV'ers mis ten ditmaal v. Leewuen, Bronstring, Heemskerk cn Klinkenberg en des ondanks behaalden zij een verdiende overwinning. De gedetailleerde uitslag luidt: SWZDV—LDV: 1 P. Remmerswaal- C. Varkevisser 0-2, 2 C. R. Tybout-W Kleyn jr. 0-2. 3 J. C. P. Kalden-B. Slechtenhorst 1-1, 4 L. Bal-Th. Uiten- bogaard 1-1. 5 G. H. P. v. Kleef-J. Sla- dek 2-0, 6 A. de Ruiter-A. Kammeraat 0-2. 7 R. Ratsema-A. Huisman 0-2, 3 M. v. Setten-A. B. v. Hove 2-0. 9 P. J. Blok-F. Ong 1-1. 10 J. de Vlaming- H. de Koning 1-1; totaal 8-12. De overige uitslagen luiden: DCY-DDD 8-12, Huizum-Almelo 12-8. TDV-Vriendenkring 15-5. De stand is nu: 1 Huizum 5 gesp., 9 pnt.: 2 LDV 5—9; 3 TDV 5—5: 4 DDD 5—5; 5 Nijmegen 54; 6 DCY 5—4; 7 Almelo 5—3; 8 SWZDV 5—1. BRIDGEN DDS Eindstand parencompetitie. Groep zwart: 1 v. d. Meer-Brouwer 585,16; 2 Leenhouts-Kuilman 562,24; 3 v. Heusden jr.-Mekking 509,03; 4 da mes v.d. Meer-Visser 477.73; 5 mevr. v. Heusden-Stapel 445,55; 6 Lange- meyer-Plouvier 429,02. Groep groen1 dames Sels-v. Dee- teren 658 p.; 2 dames Kuilman-Nagel 657; 3 Parmentier-v. d. Voort 656; 4 dames de Jong-Brouwer 655; 5 dames den Holder-Verstraaten 636; 6 dames v. Berge Henegouwen-Peterzen 615; 7 v. Heusden sr.-Vogelenzang 614; 8 mej. Schneider-Tellekamp 599; 9 echtpaar Krul 580. WATERPOLO In de eerste klasse B speelde de Leidse Zwemclub gisteravond tegen de Arnhemse ploeg ESCA. Op een bij zonder ongelukkige wijze werd LZC hier van de winst gehouden. Gedu- rendfe de hele wedstrijd was de Leidse ploeg srterker, maar twee doelpunten werden niet toegekend Merkwaardig LZC begon dadelijk met een hoog tempo. Hans Parrel en Roland Koe- dooder zorgden voor verwarring in de ESCA-achterhoede, en vele malen snerpte het fluitje van de scheids rechter. Bij een dergelijk geval kreeg Parrel een vrije worp toegewezen, en via de hand van Kees Schoof schoot hij hard in. De arbiter was echter van mening dat de bal niet door Schoof was aangeraakt, en op het zachtmoe dige protest van deze speler werd hem verzocht de mond dicht te hou den. of de wedstrijd verder van de kant te volgen, waarop hij de eerste weg koos. Vele aanvallen van LZC vonden een onfortuinlijk einde op het houtwerk, tot Frank Roelofs beheerst voor een 01 voorsprong kon zorgen Nog in dezelfde tweede speeltijd forceerde Kees Bus een uitbraak en kwam door te laat reageren van de defensie al leen voor Nico van Sittert: 11. Da delijk na de hervatting in de derde periode was opnieuw Roelofs goed op dreef. Hij zwom op. kreeg de bal op de goede hand aangespeeld en scoorde 12. Schoof beleefde een nieuwe te leurstelling nadat hij een door hem geschoten bal in de touwen terecht zag komen Volgens de grensrechtei was de hal de doellijn echter niet gepasseerd, en ook deze treffer werd met genoteerd Na vele spetters op lat en paal werd Joop Kuiper naar het strafbankje ver wezen Met een man minder wist LZC tot een minuut \oor het einde de voorsprong te consolideren, maar Be:i van Vuurden bracht beide ploegen op gelijke hoogte. Onmiddellijk gingen de Leidenaars met zes man in de aanval. Parrel schoot hard op de kee per, Koedooder ving de bal op en loste een kanonskogel op de lat zodat de bal terugsprong naar Dick Tim mermans. Ook deze wist alleen het houtwerk te raken, maar opnieuw kwam het leder bij LZC terug. Voor er echter opnieuw een gevaarlijke si tuatie kon ontstaan floot de tijdwaar- nemer onverbiddellijk voor het einde. In een fabriek in de Vestestraat vond gisteren omstreeks 11 uur een ongeval plaats. De 59-jarige lasser W. Schouten uit Oegstgeest, die bezig was met een boortol een oude werkbank te slopen, werd aan de pols verwond, toen deze boortol uitgleed. De EHD vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis. In een woning aan de Fran- chimontlaan ontstond gistermiddag om streeks tien over een brand in de keu ken. De vrouw des huizes had het gas aangestoken en vervolgens de vermoe- delyk niet goed gedoofde lucifer weg geworpen. Toen zij na enkele minuten weer de keuken binnenkwam, stonden de gordynen in brand. Een te hulp ge snelde buurvrouw wist het vuur met emmers water te blussen. Er viel enige verfschade te bespeuren, terwyi boven dien de gordijnen gedeelteiyk waren verbrand". In verband met de snelle ontwikkeling van het bedrijf en herziening van de organisatie hebben bij de Ned. Rotogra vure Maatschappij N.V. te Leiden enkele benoemingen plaats gevonden. De heer A. A. Verhoef is benoemd tot commer cieel adjunct-directeur van het druk- kersbedrijf, hoofd uitgevery bedrijf is mr. L. van Vollenhoven en de heei D. van Ryn werd benoemd tot adj.-di- recteur van de uitgeverij bedrijf. Kath. Vrouwengilde Oegstgeest ontving De Jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de VVV Lelden, die maandag middag in rest. Van der Heijden werd gehouden en onder voorzitterschap stond van de vtce-voorzitter mr. F. Portheine, ondervond een matige be langstelling van de zijde der leden. Mr. Portheine. die allereerst het overlijden van het bestuurslid prof. Keunlng her dacht. stond vervolgens enige ogenblik ken stil by dé moeilijkheden die de VVV de laatste Jaren heeft ondervonden tij dens de ziekte van de voorlaatste direc teur. de heer G. van Weelden. en rond het abrupte ontslag van diens opvolger, de heer Ëd Meester jr.. die wegens gro ve veronachtzaming by de werkzaam heden werd heengezonden. Evenals vo rig jaar vond dus ook thans weer de jaarvergadering plaats onder een moei lijk gesternte, nldus de voorzitter. Het bestuur is niettemin zeer actief geweest bij het treffen van maatregelen om een voortzetting van de gang van zaken te verzekeren. Er bestaat goede hoop, dat binnenkort in de vakature van de directeur wordt voorzien. De heer Portheine memoreerde de voortreffeiyke wyze waarop de bureau bezetting. met name de eerste infor- matrice mej. W, Diemer, de zaken in de afgelopen tyden lopende heeft ge houden. Ook werd grote steun onder vonden van de functionarissen v^n de Holland Combinatie, waarmee de VVV al lange tyd ls verbonden. Op 20 septem ber werd het ere-voorzltterschap ver leend aan burgemeester mr. G. C. van Willigen, die de vereniging een warm hart toedraagt, aldus de voorzitter. Uit het, door omstandigheden, zake lijk gehouden jaarverslag blijkt, dat de activiteit van WV Leiden ondanks al les groot ls geweest in het afgelopen jaar. Hierbij werd van de zyde van het gemeentebestuur behoorlijke medewer king verleend bij de gerezen moeilijk heden. dat de instanties, zoals het gemeente bestuur en politie, tegenover elk initia tief een ruim standpunt zouden moeten Hanny Lips Elf jaar t.v.-omroepster bij de KRO is 'n hele tijd, geen wonder dat er over de „keuken' waar de 625 beeld lijnen worden „gemaakt", dan heel wat te vertellen valt. Mevr. Scholten-Lips (beter bekend als Hanny Lips), deed dit gisteravond op zeer charmante en gezellige wijze voor de dames van het Katholiek Vrouwengilde te Oegstgeest. De presidente, mevr. J, Staal-van Santvliet. leidde haar op hartelijke wij ze in bij de gildeleden. in de Jozef zaal van 't parochiehuis. Voor de pauze vertoonde Hanny Lips I een groot aantal dia's van de radio studio's te Hilversum en de t.v.-stu dio's te Bussum. Bijzonder fraai was ook de serie dia's van de kinderbede vaart naar Lourdes, die zij, natuurlijk als „Tante Hanny", had meegemaakt. Na de pauze werden talrijke vragen op haar afgevuurd, waarop zij op pret tige en gezellige wijze uitleg gaf. De presidente bedankte mevr. H. Scholten-Lips voor haar komst naar Oegstgeest. Om de woorden van mevr Scholten even te herhalen, die ze ten besluite sprak: TV is er, dus moet men het aanvaarden. Jongeren zullen er mis schien niet veel naar kijken, omdat ze 's avonds rog vele aktiviteiten willen ontplooien; ouders met jonge kinde ren zullen het vaak lastig vinden, maar voor oudere mensen betekent televi sie een welkome aanvulling, voor hen is het vaak een zegen dat de TV er is! plattegronden daarentegen vertoonde een teruggang. Dit is grotendeels te wijten aan het minder gunstige seizoen. Dat geldt ook voor het teruglopen van de omwisseling van vreemde valuta. Een der leden noemde dit een teken aan de wand. Van de zijde van het bestuur werd meegedeeld, dat veel ter plaatse (aan de grens en op de wisselkantoren) wordt omgewisseld. Tot op heden is het dit jaar echter al beter gesteld met het omwisselen in Lelden Het totaalaantal gasten die bij de Logies Inlichtingen Dienst om onderdak kwamen bedroeg 3220 (1721 in 1964l. Het verslag van de penningmeester, dat evenals het jaarverslag werd goed gekeurd, vermeldde een nadelig saldo van 262,52. Dg heer Portheine bracht dank aan de heren A. van de Koppel, secretaris en G. A. F. Everstijn, pen ningmeester, die in minder gunstige omstandigheden met hun werkzaamhe den een grote steun betekenden voor het bestuur. De bestuursleden H. E van der Heide, J. N. van Wessem en M. van Aken werden herkozen. Het „nachteiyk vermaak" By de rondvraag werd nog eens ge wezen op het ontbreken van nachtelijke ontspanning en vermaak in Leiden. Dit werkt ongunstig op het vreemdelingen verkeer en de hotelbezetting. De heer Portheine. die altijd al een voorstander is geweest van meer openbaar vermaak na het middernachtelijk uur, meende. Minder leden De hotelaccommodatie werd ook in 1965 helaas niet uitgebreid. De bezet ting van de pensions was gunstiger dan het jaar daarvoor. Het aantal verwijs borden naar het WV-kantoor is in aan zienlijke mate toegenomen. Hoewel de plaats van het nieuwe kantoor vaststaat, zijn bepaalde financiële factoren nog niet geheel rond. Het aantal leden is wederom verminderd; a^n ledenwerving werd niet veel gedaan. Dit is te meer verontrustend, omdat de gemeentelijke subsidie gebaseerd is op de inkomsten van de vereniging. Ondanks alle ups en downs, zo zei de heer Portheine, ziet de WV de toe komst met vertrouwen tegemoet. Meer inlichtingen Het aantal verstrekte inlichtingen bedroeg ruim 53.000, dat is 6000 meer dan in 1964. Het aantal handelingen in verband met verkoop van kaarten en Kath, Houtbewerkers vierden 50-jarig bestaan vakbond De Ned. R.K. Bond van Houtbewer kers, Meubelmakers e.a.v. „St. Antonius van Padua" vierde afgelopen zondag 22 mei het 50-jarig bestaan. Begonnen werd met een H. Mis, opgedragen door rector v. d. Ploeg in de kapel van de zusters Carmelltessen aan de Oude Vest. Na in de Kleine Burcht de inwendige mens versterkt te hebben, werd over gegaan tot het officiële gedeelte. Voorzitter Vogelenzang heette de aan wezigen van harte welkom Onder de aanwezigen zagen we verschillende oud. voorzitters en zelfs een der laatste over levende oprichters der afdeling, de heer Lut. Verschillende sprekers voerden het woord, waaronder districtsbestuurders Vonk en Klein. De secretaris van hel N.K.V., als ook de voorzitter van her N.K.V. hadden acte de présence gege ven. Het organisatie-besef in deze afde ling. hoewel klein, leeft! Er is iets van een band, die allen bindt. Van de zijde der NZH werd vernomen, dat misschien het volgend seizoen deze vervoermaatschappy Iets zal doen rond Leiden in de vorm van b.v.' rondritten, zoals dat ook al ln Amsterdam en Haar- 'em gebeurt. Ver. Belangstellenden in de Lakenhal vergaderde Tijdens de algemene ledenvergade rin van de Vereniging van Belang stellenden in de Lakenhal, gistermid dag in de Lakenhal gehouden, werd mevrouw J. M. Oort-Graadt van Rog gen als secretaresse gekozen in de plaats van mevr. A. Huizinga-Schöl- vinck. De aftredende bestuursleden de heren H. J. de Koster en »P. Herfst werden herkozen. De contributie werd voor 1967 gehandhaafd op zes gulden. De vereniging telde op 1 april j.l. 544 teden. Vrijdag 27 a.s, zal de directeur van de Lake: drs. J. N. van Wessem, een lezing houden als inleiding op de Metsu- tentoonstelling die in de Lakenhal wordt ingericht. Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondags I 1-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage-1 lijks van 10-5 uur. zondags 1-5 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Met j uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). Leidse Universiteit Aan de Ryksuniversiteit te Leiden is de heer J. F. N. de Watteville, predikant der Waalse kerk, geboren te Ltyon en thans wonende in Den Haag, gepro moveerd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift „Le sacrifica dans les textes eucharistique des premiers siê- cles". Promotor was prof. dr. J. P. Bak huizen van den Brink. Geslaagd voor de examens kandidaats engels: mej. B. W. M. Jurgens (Wasse naar). doctoraal Engels: de heer H. B. J. Van Santen (Rijswijk), doctoraal peda gogiek de heren P. M. Verheul (Scheve- ningen) C. J. Barendse (Monstr). kan didaat Duits: de heer A. J. Pouwels (Den Haag), doctoraal Ned. recht de heer J. A. Walkate (Den Haag) doctoraal muziekwetenschap de heer W. F. Zwaan (Voorburg), semi-arts: mej. F. L. Hoo- gewerff (Katwijk aan Zee), de heren B. Robert) (Oegstgeest), H. G. Schmit (Den Haag), arts: de heren G. J. Heede- rik (Treebeek). H. Stelfolaar (Lelden). GEVAARLIJKE STUNTS BRACHTEN WEGGEBRUIKERS VOOR DE KANTONRECHTER NOG GEEN INTREKKING VAN HET RIJBEWIJS Drie vrywel Identieke zaken, drie uiterst gevaartyke stunts waarvan de reden wel werd verondersteld, doch prak tisch niet vast kwam te staan. Drie tot wrak gereduceerde auto's, waaruit tot ieders verwondering slechts lichtgewonden te voorschyn kwamen. Drie zaken ook, waarin de verdachten inzake de strafmaat in zoverre het ge luk mee hadden, dat zy nog een blanco strafregister bezaten en de onvoorwaar- delyke Intrekking van hun rijbevoegd heid ditmaal dus nog niet ln het geding werd gebracht. 't Onderzoek ln de eerste zaak bracht aan het licht, dat de Verdachte, een 25- jarige onderwijzer uit Zoeterwoude, met zijn auto op Rijksweg 4A zonder enige „verkeersnoodzaak" een zwenking naar links bad gemaakt. De auto raakte daarby een trottoirband, sloeg tweemaal over de kop en kwam vervolgens op een parkeerberm pas definitief tot stilstand. Toen voorbijgangers hem uit de auto haalden was de onderwijzer alleen een beetje duizelig en bleek hij slechts en kele onbetekenende schrammen te heb ben opgelopen „Ik snap zelf niet hoe het kwam. Ver moedelijk ben ik ergens over heen ge reden en daardoor het stuur kwytge- raakt", aldus de wat vage verklaring die hy aflegde. ,,U verklaarde destijds tegen de politie dat u vermoeid was en hevig schrik toen uw auto plotseling zomaar naar links schoot" kon de kan tonrechter, mr. W. de Koning, gezien het proces-verbaal repliceren. „Ja, ik was inderdaad wel wat ver moeid". gaf verdachte toe. „Dan had u niet met een snelheid van circa 100 km. per uur over de weg moeten racen maar er beter aan gedaan eerst even ergens wat uit te rusten" las de kanton rechter de onderwijzer scherp de les. Deze had hiertegen geen verweer. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, nam het verdachte eveneens by- zonder kwalijk, dat hy door overver moeidheid en zo'n hoge snelheid mede weggebruikers in gevaar had gebracht. Omdat verdachte nog een blanco straf register had eiste hij behalve een geld boete van 100.subs. 20 dagen dit maal nog slechts de voorwaardelijke in trekking van diens rybevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef- tyd van 2 jaar. „Bij een volgende soort gelijke overtreding kan verdachte op 'n onvoorwaardelijke intrekking van zyn rijbewijs rekenen" zo voegde hy er een waarschuwing aan toe. Gezien de ernst van het feit vonniste de kantonrechter conform. KLEEFSTOF VOOR TOEKOMST BELANGRIJK Met een bijzonder goed verzorgde re ceptie, voorafgegaan door een aantal obligate speechjes, Is gistermiddag het nieuwe gebouw van de Minnesota Min ing and Manufacturing Company aan de Rooseveltstraat feestelijk geopend. Talrijke vertegenwoordigers uit de za kenwereld waren aanwezig (oen oni twee uur de heer P. van Zyl, de directeur van 3M (zoals de Company kortweg genoemd wordt), zyn welkomstwoord uitsprak. Zijn rede werd ogenblikkelijk opgeno men op een I gesloten televisie-circuit, hetgeen overigens ook met dc speeches van de heer A. L. Martin, Amerikaans deskundige en van burgemeester Van der Willigen gebeurde. I)eze tele-recor- ding was later in de expositieruimte, waarin een overzicht van de vele werk zaamheden van SM (ongeveer 30.000 'verschillende produkten!) werd gegeven, te bezichtigen. In zijn langdurig, maar toch boeiend exposé doorliep de heer Martin de ge schiedenis van de kleefstof, van de oud ste tijden af, terwijl hij de bijbel als documentatie aanvoerde. In Genesis XI 3 staat namelijk, aangaande de bouw van de toren van Babel: „En zij zelden leder tot zijn naaste: Kom aan. laat tichelen strijken en wel doorbran den En de tichel was voor hun steen en het lijm was voor hun leem' Hierna stipte do heer Martin, na enige moderne voorbeelden te hebben laten zien van kleefstof-toepassing, de vraag aan of wij tegenwoordig ten aanzien van de vraag waarom kleefstof plakt enige vooruitgang in vergelijking met de klassieken hebben geboekt. Adhesie helangryker dan cohesie Daarbij kwam hij tot de konkluslo dat vooral in Nederland en Rusland een uitvoerige studie gemaakt wordt over de kernkrachten tussen de moleculen, adhesie dus, terwijl men over'het alge meen de nadruk legt op de bestudering van de cohesie, de werking binnen de moleculen. Dat de bestudering van de adhesie voor de toekomst zeer belangrijk zal wor den onderstreepte de heer Martin door een toekomstvisie te geven, waarin hij aan de kleefstof zowel op het gebied van de mode als ook van het interplene- tair verkeer, een welhaast beslissende plaats toekende. Ook het woningprobleem belichtte hy uitvoerig, zelfs visueel door een teke ning te laten zien waarop een kant-en klaar-huis van 1984 de woningnood doel treffend oploste. Hoe langer de heer Martin aan het woord was, des te meer werd het duide lijk dat kleefstof, evenals dat met steen kool het geval is, voor een verrassend grote hoeveelheid industrieën en werk- sectoren van gewicht is, bijvoorbeeld chirurgie, tandheelkunde, mode, huizen bouw. de autoindustrie enz Maar, zo besloot de heer Martin, hoewel kleefstof voor de ruimtevaart van wezenlijk be lang is, zal men het op de maan zelf niet meer nodig hebben, omdat daar de oppervlakte-verontreiniging, die op aar de dc intermoculaire krachten te niet doet, niet bestaat. „Dus, meneer' Van Zijl ".besloot hij, „terwijl ik een grote toekomst en nieuwe marktgebieden voor uw branche zie op aarde en deze kleef stoffen nodig zijn om ons naar de maan te helpen, raad ik u aan als u plannen maakt voor een nieuw gebouw van Min nesota Nederland Maan N.V. geen ruim te te reserveren voor de kleefstofafde ling". Druk op de knop Ogenblikkelijk hierop volgde de offi ciële openingshandeling door burgemees ter Van der Willigen, die» na een kort speechje op de knop van een micro-1 apparaat drukte, waardoor een plan- schets. die op een ponskaart was aan gebracht. enige malen vergroot in in drukwekkend tempo het toestel weer verliet. Hiermee was de opening achter de rug en kon men het gebouw en de J daarin ingerichte tentoonstelling gaan bezichtigen, in de zekerheid dat Leiden i er een hijzonder belangrijk en dynamisch bedrijf by gekregen heeft. Geen ryervaring In de tweede zaak bleek dat verdach te. een 20-jarige lokettiste uit Leiden, met een door haar bestuurde auto op Rijksweg 4 plotseling naar links wa: gezwenkt, via de middenberm de ry baan van het tegenliggend verkeer over stak, om vervolgens over een sloot „zwevende" in een weiland terecht te komen. Ook zy liep wonder boven won der hierbzij geen noemenswaardig let- „U had die auto gehuurd en vrij we: nog geen ry-ervaring. Desondanks reed u daar met een snelheid van ruim 10( km. per uur" las de kantonrechter ir het proces-verbaal. „Ik had wel enlg< rij-ervaring, maar werd verrast door 'r plotseling opkomende zijwind", wees ver dachte het verwyt, dat zij roekeloos had gereden van de hand. Uit het verder" onderzoek kwam onder meer naar ren, dat verdachte, nadat zij in juni het vorige jaar haar rijbewijs had ge haald, slechts „rijervaring" had opge daan door zo. nu en dan met vaders autn of een huurauto de weg op te gaan „Geen wonder dat de politie van oordeel is. dat onervarenheid hier de hoofdrol heeft gespeeld" kwam de rechter tot de slotconclusie. De automobiliste kon hier blijkbaar niets tegenin brengen zweeg dus maar. De officier bepaalde zijn eis op geldboete van 100.- subs 20 dageD alsmede bij wijze van waarschuwing di voorwaardelijke ontzegging van vei dachtes rijbevoegdheid voor de tijd vai 6 maanden met een proeftijd van 2 jaai Nadat verdachte te kennen had ge geven dat zij „niets tegen de eis in tJ brengen had", luidde het vonnis geheel conform. De bocht „vergeten" „Ik weet niet hoe het kwftm. Het is daar een nogal scherpe bocht en ver- moedelijk berekende ik de afstand vei keerd, waardoor ik doorschoot". Hierd) kwam althans de verklaring van eel 62-jarige vertegenwoordiger uit Leider dorp neer. Hij stond terecht, omdat hij met zijn auto op de Broekweg te Zoetei woude in plaats van de bocht te neme rechtdoor was gereden met als gevolg dat hij via een sloot een weiland in reed alwaar hij met auto en al over de kop sloeg. Ten een boer. door d$ klap ge alarmeerd, verdachte uit de vernielde auto haalde, bleek hij alleen maar versuft" te zijn. „De betreffende bocht is absoluut scherp en kan gemakkelijk genomen worden als men tenminste goed rijdt voldoende oplet", weerlegde de kanton1 rechter verdachtes lezing. De officier vond. dat verdacht zonder enige noodzaak of aanwysbare macht een uiterst gevaarlijk stunt had uitgehaald Omdat de vertegenwoordi ger nog een blanco strafregister had liet hij het ditmaal nog bij een geldboete van 75.— subs. 15 dagen en het rij bewijs buiten het geding. „Ik heb nogal wat eigen schade en zou dus wel een lagere boetewillen hebben", aldus verdachtes laatste woord. De kantonrechter was echter van oor deel, dat verdachte blij mocht zijn, dat hy zijn rijbewijs nog mocht behoudc en hij er dus nog) vry clement vanaf kwam. Zyn vonnis luidde dan ook

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4