IK STEM OP SOCIAAL VOELENDE PARTIJ; DAT WISSELT NOGAL EENS Geen uitspraak van min. Suurhoff over maximumsnelheid GAAT BOERENPARTIJ 00K IN GEMEENTEPOLITIEK 'N ROL SPELEN? Spullen met grote snelheid van hand Noodtoestand door Wilson uitgeroepen Betoging van Indonesische studenten Ook bejaarden en kinderen hebben recht op de weg Lancering Europa-raket geslaagd Plaatselijke omstandigheden en persoonlijke factoren beslissend DINSDAG 24 MEI 1966 DE LHÜDSE COURANT PAGINA 5 (Van ome correspondent AMSTERDAM. „Ik hoor niet bij die geweldige dynamische meneren, waar de kranten vol van staan. Ik ben niet iemand, die 's morgens, 's middags, 's avonds en 's nachts met een zaak bezig is. Om zes uur is het bij mij gedaan en interessante hobby's heb ik ook niet. Dus daar kan ik je ook geen plezier mee doen." Woordvoerder is Loe Lap (met oe en niet ou, want dat klinkt afschuwelijk). Gewoon Loe Lap dus en zo gewoon is dat ook weer niet, want Loe Lap is een begrip, vooral in Holland en, naar hij van harte hoopt, binnenkort ook in Maastricht. Want Loe Lap gaat naar Maastricht. „Mijn eerste zaak buiten Holland." Loe Lap heeft een legendarisch Met in zijn achterhoofd de commerciële successen: lage prijzen hoge omzet. „Mijn assortiment meneer, dat loopt in de twee- tot drieduizend artikelen." Lopend In zijn tot de nok toe met vreemdsoortige goederen opgetaste Am sterdamse zaak noteerden wij wille keurig: mijndetectora, walkie-talkies, rubberboten, elektronische vuurleldings- apparatuur voor luchtafweergeschut, geigertellers, radio's, bikini's, verre kijkers, ligstoelen, fotokopieermachines, werkhandschoenen en een elektrocardio- graaf. En dat alles gaat met grote snelheid van de hand volgens Laps eigen verkoop techniek, zoals hij zegt. En die techniek lijkt simpel. Loe Lap zegt: „Hoe goed koper hoe liever. Ik verkoop spullen, die alleen qua maakloon het dubbele zouden moeten kosten. Hoe kan dat? Ik koop, en dat mag ik wel zeggen, op de wereld markt grote hoeveelheden ongeregelde handel, die op een of andere manier vast zit. Het kan om invoerrechten gaan of octrooien. Je kan het niet gek genoeg bedenken. Dan haal ik dat hier naartoe en dan gaat het goedkoop weg, omdat ik het goedkoop kan inkopen. HtJ begon tien jaar geleden, toevallig met een partijtje radarantennes, die hij In Londen kocht. Daarvoor deed hij ln horloges, sinaasappelen en tabak. „Daar heb lk echt mijn brood wel in verdiend, maar als je me nou vraagt, was dat mooie handel, nee. Van die radarantennes ging ik steeds verder. Eerst een zaakje op de Baarsjesweg, heel summier hoor. En toen kon ik dit hier aan de Reguliers- breestraat krijgen. Maar toen zag lk pas de enorme vraag naar mijn artikelen in zijn ware proporties". En die proporties waren groot genoeg om langzamerhand te beginnen ln Rotterdam en Den Haag (twee) en Haarlem. En zaterdag dan ln „Natuurlijk ik reis veel, ik ben in Japan, Amerika, Engeland, Italië en Frankrijk geweest. Maar edgendijk heb lk een hekel aan reizen en het liefst ben ik thuis. Ik heb een lekker huis, een lekker gezin. En dan 's avonds met vrienden een gezellige borrel drinken, mijn vrienden zoek ik onder de artiesten: Rijk de Gooljer, Johnny Kraaijkamp en Piet Römer". De bevestiging komt al „Niet gericht tegen zeelieden" (Van onze correspondent) LONDEN Premier Wilson heeft zo als gisteren ln een deel van de oplage gemeld, ten gevolge van de staking van de Britse zeelleden de noodtoestand af gekondigd, zodat zijn regering voor de duur van een maand over speciale vol machten beschikt om maatregelen te ne men ter bescherming van de meest vi tale belangen van het land. Het komt er ln de eerste plaats op aan de havens die reeds door 486 binnengekomen sche pen gedeeltelijk geblokkeerd worden, vrij te maken voor binnenkomende vaar tuigen met voor de economie noodzake lijke ladingen aan boord. Verder kunnen in het kader van de noodtoestand de eerste sedert de spoorstaking van 1955 maatregelen genomen worden t.a.v. het bin nenlands transport en de levensmidde lenbevoorrading. De regering houdt voorschriften in reserve ter bepaling van maximumprijzen van voedingswa ren. In geval van prijsopdrijving zullen onmiddellijk alle prijzen „bevroren" worden. Op 't ogenblik begint in Groot- Londen gebrek te heersen aan verse groenten en fruit. Wilson verklaarde in het Lagerhuis; „Dit is geen optreden tegen de vakver eniging van zeelieden. Wij wensen zo spoedig mogelijk 'n einde te zien aan 't conflict tussen deze vakvereniging en de Italiaan gedood door explosie in berghut BOLZANO (UPI) Een Italiaanse douanebeambte is om het leven geko men door een verborgen mijn in een berghut, die explodeerde toen de man de deur opende. Een Italiaanse woordvoerder ver klaarde later, dat de mijn vermoedelijk door terroristen gelegd was. De berghut is gelegen op de Vizzepas op 3000 meter hoogte. Er is een massale jacht op de daders ingezet. Het gehele gebied van Alto Adi- ge, het vroegere Oostenrijkse Zuid-Tirol, wordt door de Italiaanse autoriteiten uitgekamd. Munitie-experts zijn naar andere berghutten gezonden om moge lijke andere vallen op te sporen. reders. Het ministerie van Arbeid tracht te bemiddelen". De regering zal vermoedelijk een be roep doen op de vloot om in de havens plaats te maken .voor binnenkomende schepen. Voor een dergelijke maatregel werd Wilson vorige week gewaarschuwd door William Hogarth, leider van de zeelieden, die op een meeting verklaar de: „Als de oorlogsvloot ingezet wordt, kan er een staking van de havenarbei ders van komen. Een noodtoestand zou trouwens aanleiding kunnen geven tot 'n algemene staking en uiteindelijk tot de ondergang van de regering-Wilson". Terwijl Wilson zijn verklaring aflegde in 't parlement, pleegde zijn minister van Arbeid, Ray Gunter, overleg met afgevaardigden van de federatie van reders. Dit was een nieuwe poging om een oplossing te vinden voor het geschil. Vooraf had Gunter de leiders van de zeel leden geraadpleegd. Bescherming van telefoongeheim in voorbereiding (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer ontvangt binnenkort een wetsontwerp tot bescherming van het telefoongeheim. Het ontwerp is praktisch gereed en het zal waarschijnlijk snel door de Staten- Generaal behandeld worden. Andere privébelangen, die om bescherming te gen buitenstaanders vragen zijn thans in studie genomen door een werkgroep on der voorzitterschap van dr. A. Mulder, secretaris-generaal van hel ministerie van Justitie. De werkgroep neemt een hachelijke zaak in studie. Minister Samkalden van Justitie wees hierop tijdens zijn instal latierede. De groep moet zich beperken tot „die inbreuken op c1 persoonlijke levens sfeer. die door de gebruikte techniek en het slinkse en heimelijke karakter te vens een aantasting van de openbare or- Volgens de minister van Justitie moet de werkgroep uitgaan van de vrijheid van nieuwsgaring met daartenover de eerbiediging van het recht op een pri- véleven dat aan elke publiciteit onttrok ken blijve, het recht op bescherming van het geheim van de kanalen voor uitwis seling van privémeningen en -medede lingen en daartegenover de plicht tot hét beschermen van de veiligheid v_n de staat met middelen die de technische ontwikkeling daartoe ter beschikking stelt. gauw, want Rijk de Gooijer, die even een set walkie-talkies komt halen, zegt, sohrlk niet: „Zit ik gisteren met mijn boot op de plas, mijn moeder staat op de steiger te wachten en ik weet van •niets, dat overkomt me niet meer." Loopt mee naar een belendend oafé. Hij laat een donkerblauwe trui zaen met aan de voorkant het verbijsterende opschrift: „Texas Rangers". Hij houdt het hemd voor de cafébezoekers over zijn borst te kijk. „Een moordhemd, jongens, net bij Loe gekocht. Voor de boot." „Ja, dat zijn gillers die hemden", zegt Loe Lap. Vervolgens laat hij biertjes aanrukken, Rijk de Gooijer loopt zenuwachtig bij de cafédeur heen en weer, want zijn wagen staat voor en dat mag daar niet. „Als ze je pikken, dan zeg je maar, dat die wagen van mij is, want mij durven toch niks meer te doen", zegt een r trieste stem sprekende man aan het dere eind van de cafétafel. Rijk veert op. „Waarom niet?" „Omdat ik pas dubbele schedelbreuk heb opgelopen, mijn hersens zitten nog niet helemaal op hun plaats. Ik zie al die verkeersborden nog niet zo goed." Loe Lap stelt de man gerust: „Kijk eens meneer, van mijn ge boorte af zitten mijn hersens niet op z(jn plaats en ik zou ze niet eens op een andere plaats willen hebben." Dat is genoeg voor de stille man. Hij peuzelt zijn eitje op en verdwijnt. Rijk de Gooijer zegt: „Loe Lap is eens toen hij in Spanje met Andre Meurs op vakantie was, even met een vliegtuigje naar Nederland geweest. Om nieuwe haring te eten". „Klopt", zegt Loe Lap. „wij met een vliegtuig naar Nederland, haring eten. Wij nemen een vaatje mee en enkele potten met rolmopsen, tien kilo paling en een hoop worst. Ik vroeg aan de stewardess, zet dat even tot Barcelona zakeninstinct. Dat heeft hem in heel Nederland bekendheid gegeven, tot op de beeldbuis toe. Ruim tien jaar geleden stapte hij bij toeval en met een gelukkie uit de zuidvruchten, de horloges, de tabak en de legerspullen. „En van het armygoed kwam ik vanzelf in het nieuwe terecht, want als het nieuwe beter is, dan verkoop ik het nieuwe." ln de ijskast. Ze doet het, maar om het kwartier gaan André en ik naar achteren. Trekken het deurtje open voor een eind worst, een paling of een zure bom. In Barcelona moesten we overstappen op een vliegtuig naar Valencia. Zeg lk weer tegen de stewardess: zet dit rommeltje even in de ijskast. Nee, zegt ze want dat eten stinkt Stinken? moet je je neu^ eens in dat eten van jullie steken. Enfin de haring en de paling komen toch in de ijskast. En de lucht toen we het er later uithaalden". Eén van de vede verhalen rond en om Loe Lap. „Aan politiek doe ik niet, want politiek is de slechtste handel die er ie, zeg ik maar. Maar ik heb wel een mening over politiek. Welke partij ik aanhang? Die partij, die het meeat doet voor de mensen, die het het slechtst gaat. De meest sociaal voelende partij en dat wisselt wel eens. Kijk nou in de kranten van vandaag: loon stop, prijsstop. Maar ik zeg altijd je moet het geld halen waar het ligt. Ga eerst de industrie, de groothandel en de grote aannemers afromen. Waarom moet de arbeider het weer betalen? Als je dat zegt, zeggen ze in de politiek: die heeft toch zijn auto en zijn televisie. Nou en, mag-ie dat? En dan met die belastingen. Als de jongens die /130,- de week hebben een tientje opslag krijgen, hakken de progressieve belas tingen er zo in, dat die knaap vier plek houdt. Gooi op die opslag nou eens geen belasting, dan z(jn die jongens tenminste niet gemold." Wat wii Loe Lap? Niets liever dan concurrentie. „Ik het leuk vinden als hier tegenover knaap kwam te zitten, die met de prijzen tegen my wil opboksen. Maar de slampamper doet het niet. Ik wil vechten, maar ik krijg geen kans. Dat calculeert maar of het niks is." Rijk de Gooijer rent naar buiten, komt even later met twee briefjes terug. „Ze hebben me en noU ook Loe". Loe zegt gelaten: „Geef ze hiernaast maar af bij Japle, die heeft relaties op. het SingeL Misschien is er nog iets aan te doen". DJAKARRTA. (U.P.I.) In Djakarta hebben vandaag duizenden studenten meegelopen in een mars van de universi teit van Indonesië naar het paleis van president Soekarno om te eisen dat zo spoedig mogelijk het adviserende vonks- congres (MPRS), dat reeds in aangekon digd. wordt gehouden. Studentenleiders hebben bij Soekarno een audiëntie aangevraagd. Tevens heb ben zij het hoofd van defensie en leger, luitenant-generaal Soeharto. een resolutie over dit onderwerp overhandigd. Het hoofddoel van de mars was druk uit te oefenen op de regering om volgende week een zitting te beleggen van de MPRS, de hoogste constitutionele auto riteit in Indonesië. Functionarissen heb ben de opening van dit congres vast gesteld in juli. De studenten ageren voor de MPRS om de macht van Soekarno te beteugelen en de eigenlijke macht terug te geven aan de vertegenwoordigende lichamen zoals het parlement. Kritiek op Zwitsers besluit Zuidvietnamese kinderen te weren GENèVE (AFP) Het beeluit van de Zwitserse regering om aan 24 zieke en gewonde kinderen uit Zuld-Vletnam de toegang tot het land te ontzeggen, heeft veel kritiek gewekt, vooral in het Franse deel van Zwitserland. De voorzitter van de socialistische partij in Genève gaf in 'n telegram aan de minister van Justitie en politie uiting aan de verontwaardiging van zijn par tij en eiste herroeping van het rege ringsbesluit. Het blad „La Feuille d'Avis de Lausanne" sprak van 'n mon sterachtige zaak. Ook de „Tribune de Genève" uitte felle kritiek. Het blad noemde het gebeurde zowel een ver grijp tegen de moraal als een actie tegen de duidelijke politieke belangen van het land. Zoals gemeld heeft het ministerie van Justitie en politie verklaard dat de or ganisatie die de kinderen heeft laten overkomen Terre des Hommes wist welk soort kinderen in Zwitserland zou mogen blijven. Van de 32 kinderen voldeden er slechts acht aan de voor waarden. De overige 24 zijn voor 't me rendeel slachtoffers van aangeboren mis vormingen of van kinderverlamming. De ze kinderen moeten het land dus verla ten. (Advertentie; Kerk en auto. In de Rotondekerk in Terband onder de rook van Heeren veen, bij het kruispunt van de rijks wegen 32 en 43 van Leeuwarden naar Zwolle en van Groningen naar de Af sluitdijk, zullen met Ingang van eerste pinksterdag gedurende de zomermaan den elke zondag oecumenische kerk diensten worden gehouden. 24 MEI 1966 573ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Prijzen van: f. 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 1197 053373 064412 025597 018813 063307 060790 015513 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de nieuwe verkeers regels en verkeerstekens heeft minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat geen uitspraken gedaan over maxi mum- en mliüniumsnelheden op de au towegen. Er is een vage toespeling op de minlmumsnelheden, omdat auto's die minder dan 40 km rijden, niet op deze wegen mogen verschijnen. Verder wijst minister Suurhoff erop, dat op bepaalde snelwegen maximumsnelheden van 70 km ingevoerd mogen worden, dit naar het oordeel van de provinciale en ge meentelijke autoriteiten en uiteraard na goedkeuring van Verkeer en Water staat. Er zullen veel proeven genomen worden op verschillende wegen. Het nieuwe wetsontwerp legt de na druk op de persoonlijke verantwoorde lijkheid van Iedere weggebruiker. Zo moet de bestuurder zijn gemotoriseerd voertuig voortdurend onder controle kunnen hebben. Met kaartlezen, met 't opsteken van een sigaret, met teveel babbelen met inzittenden en dergelijke heeft deze bestuurder zijn auto niet on der controle", zegt de toelichting op het wetsontwerp. Ook niet de bestuurder, die met een te grote snelheid de bochten neemt. Verder moet de bestuurder lichame lijk in orde zijn. „Met een gebroken arm of been proberen een auto of motor te besturen is onmogelijk. Dat mag niet", aldus de memorie van toelichting. Het nieuwe wetsontwerp doet een dringend beroep op het gemotoriseerd verkeer de voetganger te ontzien. Hij is de meest kwetsbare partij in het ver keer. Dit geldt zeker voor kleine kinde ren en bejaarden, die zich moeilijk aan het huidige verkeer kunnen aanpassen. „Maar men kan hen het gebruik van de weg niet ontzeggen". WOOMERA, (Reuter. U.P.IJ Van de Australische basis Woomera is vannacht om vjjf over half een Nederlandse tijd de Europaraket gelanceerd. Hoewel de lan cering geen volledig succes was de mo toren sloegen als gevolg van een storing Iets te vroeg af ln het gestelde doel. de beproeving van de gehele raket, vol komen bereikt. De lancering is een nieuwe faze ln het Europese plan om een' verbindings satelliet omstreeks 1970 in een baan om de aarde te brengen. Aan dit project wer ken de zeven ELDO-landen mee, namelijk Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië, Nederland, België en Australië. Volgende maand komen deze landen bij een om de resultaten van de proeflan- cerlng te bestuderen. Door de stijgende kosten ls het plan namelijk twijfelachtig geworden. De kosten waren aanvankelijk geraamd op 700 miljoen gulden maar zijn Inmiddels op 1.5 miljard gekomen. De eerste trap van de Europa 1 ls de Britse Blue Streak, de tweede de Franse Coralle en de derde een Westdultse raket. De neuskegel levert Italië. Nederland zorgt voor de meetinstrumenten. De Europa 1 ls met zijn 104 ton de zwaarste raket die bulten de V.S. en de Sovjet-Unie gelanceerd is. Alleen de eer ste trap was met brandstof geladen; de tweede en derde trap bevatten alleen maar ballast. De raket kwam 240 km eer der dan was voorgenomen neer ln on bewoond gebied ten noorden van Lake Eyre. De totale vluchtafstand was 670 km. Diplomatieke vertegenwoordigers van de betrokken landen woonden de lancering hij. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Met een grotere belangstelling dan in vele jaren het geval ls geweest gaat de Neder landse kiezer op woensdag 1 juni naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. De politieke aardverschuiving, opgetreden bij de Statenverkie zingen van 23 maart, ligt eenieder nog vers in het geheugen. Kon men de uitslag van de Staten verkiezingen nogal gemakkelijk in het landelijke politieke vlak trekken, bij de raadsverkiezingen gaat dat veel moeilijker. Plaatselijke omstandig heden, het niet deelnemen in vele gemeenten van de vijf grote partijen en vaak ook persoonlijke factoren kunnen beslissend zijn voor het beeld, dat de verkiezingsthermometers aan het eind van de verkiezingsdag zullen opleveren. Maar één vraag zal ongetwijfeld alles overheersen: zal de Boeren partij van Koekoek ook in de gemeentelijke politiek een rol gaan spelen? De veelheid van politieke partijen. Iij6ten en lijstjes die in vrijwel alle provincies van het land aan de stembusslag bij raadsverkiezingen meedoen, maakt het schijnbaar onmogelijk om tot verge lijkende cijfers te komen Toch zijn die cijfers er wel. mits men enkele grote lijnen trekt. Zoals bekend neemt de officiële KVP in zeer veel ge meenten in de provincies Brabant en Limburg niet aan de raadsverkiezingen deel. In plaats van deze partij treden dan allerlei plaatselijke groe peringen. die onder eigen naam opereren, maar die toch als katholieke lijsten kunnen worden aan geduid. Hetzelfde geldt voor de AR. CHU en SGP. In veel gemeenten, tot zelfs in enkele zeer grote steden, treden deze protestants-christelijke par tijen gezamenlijk met een lijst op. Voor het lande lijke beeld kan men dan de prot.-christelijke lijsten onder één noemer brengen. Combinaties Wat de PvdA en de WD betreft dient te worden beseft, dat deze partijen meestal niet meedoen in •«meenten weer zij geen schijn van kans op een raadszetel hebben. Combinaties onder de naam „Gemeentebelangen" e.d. zijn dan ook vaak het resultaat van samenwerking van enkele niet-con- fessionele politieke groeperingen, die met elkaar vaak één. soms zelfs twee of meer zetels weten te bemachtigen Uit de volgende staat blijkt hoe het politieke krachtenveld, naar deze maten gemeten, er heeft uitgezien bij de raadsverkiezingen van 1953, 1958 en 1962. Als vergelijking geven we daarbij de landelijke cijfers van de jongste Statenver kiezingen. Vergelijkend overzicht der behaalde percentages van de stemmen. Daarbij zijn de katholieke groe peringen en de protestantse groeperingen tot één percentage samengevoegd. KVP en kath. lijsten 32.5 33.4 33.3 PvdA VVD Prot.-Chr. lijsten CPN PSP Boerenpartij Overigen 28.1 26.3 28,2 23,4 8.1 12,8 8.4 10 20,5 21,3 20,6 21.3 5.2 3.4 2.8 2.7 1.0 2.8 5.0 6.7 5.6 1.8 3.9 0.8 100 100 100 100 Uit dit overzicht blijkt, dat de KVP gekoppeld aan de katholieke lijsten, meestal een resultaat boekt dat Iets uitgaat boven het percentage, dat de KVP boekt bij KamerverkiezingenVoor de PvdA en de VVD ligt dit iets lager, terwijl de protestants-christelijke lijsten hetzelfde beeld als de KVP vertonen. Evenals over de Boerenpartij kan nauwelijks iets met zekerheid worden gezegd over de PSP. De pacifisten hebben reeds bij vorige verkiezingen in enkele gemeenten meegedaan en toen in totaal 77 raadszetels behaald. Dat aantal kan op 1 juni tot boven de honderd uitgroeien. Wanneer de Boerenpartij bij deze raadsverkiezingen hetzelfde stemmingsbeeld zou opleveren als op 23 maart, kan dat betekenen dat de partij van Koekoek enkele honderden zetels kan binnenhalen. Hierby dient echter een zeer groot vraagteken te worden geplaatst Vele kiezers hebben bij de Statenver kiezingen van hun verontrusting willen doen blijken. Nu dat gebeurd is en naai' wij aan nemen ook door de vijf grote partijen is verstaan en begrepen zal de behoefte om een dergelijk gebaar bij 20 plaatselijke zaken als raadsver kiezingen te herhalen aanzienlijk geringer zijn. Zonder ons aan een afgeronde prognose te wagen, geloven we toch dat het gebeuren van maart zich in geen geval in dezelfde omvang zal herhalen. By de gemeentepolitiek spreekt immers ook zo duide lijk de persoon van de kandidaat een rol. Geen volledig beeld Het ls jammer dat nog geen nauwkeurige gegevens bekend zyn over het gebeuren bij de jongste Statenverkiezingen. Enkele analyses zijn reeds gemaakt, maar zij zijn onvoldoende om een vol ledig beeld van de verschuivingen te kunnen geven. Het is wel bekend dat de Boerenpartij niet zo zeer op bet platteland als wel In de steden een forse stemmenwinst heeft behaald. De PSP heeft op het platteland nauwelijks enige aanhang van betekenis. Haar stemmen komen vrijwel volledig uit de grote steden. De aanhang van de PvdA is het laagst op het platteland, neemt toe in het verstedelijkte platteland en is het grootst in de steden. Eenzelfde beeld geeft de CPN te zien. De KVP heeft op het platteland een flink deel van de stemmen, maar zij is het sterkst in het verstedelijkte platteland en het zwakst in de steden. Een nauwkeurig overzicht hiervan geven onderstaande cijfers: Verhouding der stemmen op het platteland, het verstedelijkte platteland en de steden in 1962. Verst. Plattel, plattel. Steden KVP en kath. lijsten 36 41,6 25,7 PvdA 19.2 21 36.7 Prot.-chr. groepen 30 22 13,8 VVD 5.6 8.3 10.5 CPN 0.8 1.5 5.5 PSP 0.3 1.0 5.9 Overigen 8.1 4.6 1.9 Tenslotte een enkele opmerking over de blanco en ongeldige stemmen by de raadsvekiezingen Deze bedragen tezamen bijna 180 000. Een verre van gering aantal. Bij Kamerverkiezingen zouden deze stemmen-in-de-prullenmand goed zijn voor zeker vier zetels in het parlement Bij raadsver kiezingen is een dergelijke vergelijking onmogelijk te maken Immers: de blanco en ongeldige stem men worden uitgesmeerd over meer dan 900 ge meenten. die bij deze verkiezingen geen eenheid Feit ls dat blanco stemmen of opzettelijk ongeldig stemmen vrijwel altyd een averechts effect heeft. Men bereikt er niets mee. of men bereikt juist het tegendeel van hetgeen men wenst.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5