r Comm. mr. J. Klaasesz opende Instructiebad te Voorschoten „De raad orgaan van plaatselijk burgerschap" I'"7 s-%. \j.' a* VORSCHOTEN comm. Klaasesz en Gistermorgen heeft de Commissa ris der Koningin voor Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, het nieuwe instruc tiebad van Voorschoten geopend. Hij deed dit om. met een fluitsignaal als startsein voor de estafette. Aan het instructiebad is tevens een badhuis en een gymnastiekzaal verbonden. Over deze combinatie sprak burge meester L. de Kool van Voorschoten rijn voldoening uit, temeer daar de gymnastiekzaal ook gelegenheid zal bieden voor een beperkte uitvoering van binnensporten. De burgemeester becijferde voorts dat er wekelijks zo'n 2500 zwemlessen zullen worden gege ven, hetgeen neerkomt op meer dan honderdduizend lessen per jaar. Het bed is geconstrueerd in een L-vorm. De verdere accommodatie bestaat uit 26 douches, 10 kleedhokjes en twee kleedlokalen en is afgestemd op het gebruik per dag door 400 kinderen. Het geheel is echter tevens geschikt voor het gebruik door volwassenen, hetzij in groepsverband als individueel. Het complex is gebouwd door het ar chitectenbureau Van Oerle-Schrama- Bos. Na het officiële gedeelte werden door leerlingen van de lagere- en ulo scholen gymnastiekdemonstraties ge geven en een demonstratie van pop- duiken. Aan het slot werden door en kele leerlingen zwemproeven afgelegd. De foto toont het moment dat mr. J. Klaasesz op de fluit het startsignaal geeft van een estafette door leerlin gen van de lagere scholen. LEIDSE UNIVERSITEIT Doet.ex. Duitse taal- en letterkun de, mej. A. J. Maaskant (Delft). T entoonstellingen Allemansgeest, Hoflaan, Voorschoten. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. De Ruif, Janvossensteeg 59. Tent. H. J. Slijper. Van 14 mei tot 10 juni. Academiegebouw, Rapenburg 73. Tent. Jan Beutenen. Tot 14 juni. Dag. van 9-5 uur. Tastevin, Beestenmarkt. Wandlap- pen van Caro Buurman. Tot eind mei. TAFELTENNIS DOCOS De leden wordt door het bestuur geattendeerd op de belangrij ke algemene ledenvergadering, die hedenavond zal plaatsvinden ir kantine van de afdeling voetbal op het Kikkerpolder-complex. Aanvang 20.00 POLITIEK FORUM (ALLE PARTIJEN) IN OEGSTGEEST DR. J. v. d. POEL OVER: DE LEIDSE COURANT BURGERLIJKE STAND I Gehuwd: R. D. Thierry en J. Dubbe- laar. M. B. D. Bouqrab en H. Blnnsjaar. J. C. M. Vreeburg en E. J. Koree. J. A. Wieringen en E. C. M. Baart.. G. P. la Lau en A. C. S. Rehmann. G. Atama en E. M. J. Kok. G. A. Zaal en H. M. Holter. L. van Vollenhoven en M. Nagel. B. M. Boerstoel en E. J. Klin kenberg. J. Schipper en J. W. J. Pran ger. Geboren: Ferdinand Matthtfs z. v. J. C. van Hasselt en C. J. von Ronnen. Christina Bertina d. v. J. W. Wolff en J. C. Sies. Edward z. v. J. van der Linden en J. Labordus. Marion Chris tine d. v. F. van der Mark en M. C. Serlie. Eric Cornells Hendrikus z. v. H. T. Juffermans en M. Guentchova. Her man David Nicolaas (jonkheer) z. v. Jonkheer P. Quarles van Ufford en J. C. Schulte Nordholt. Folkert z. v. M. R. Esseveld en T. Planten. Jacobus Fran- ciscus z. v. G. Hockx en M. J. Ouwer- kerk. Sigrid Wilhelmina Cornelia d. v. P. G. van der Meer en C. E. van der Geest. Johannes z. v. J. Kooien en A. Zitman. Guido René Theodorus z. v. T. P. de Koek en M. M. A. van Leuven. Ronald Peter, z.v. J. M. Eveleens en J. Vreeken; Walterus Petrus Johannes z.v. G. J. v.d. Lubbe en P. F. v. Brecht; Cornells Petrus z.v. A. P. J. Koemans en C. W. v.d. Slot; Daniëlle Josephine d.v. B. v.d. Boef en A. J. Bussen; Eli- se Amalie Hermine d.v. A. v. Es en E. H. v.d. Koppel; Marco Chrlstiaan z.v. C. Schouten en J. C; Koene; Jan Johannes z.v. J. J. Blankensteln en J. C. Lardé; Hendrik Frederik z.v. H. C. v. Weeren en T. v. Oosten; Wendy Margo Beatrix d.v. L. C. Leijne en D. Wflnhout; Margherita Silvana d.v. B. Hendrikse en I. Toet; Paulina Catha rine Johanna d.v. J. J. Uijlenbroek C. W. J. Zirkzee; Erik Pieter z.v. v.d. Ham en J. M. v.d. Pompe; Marga rita Rose d.v. A. Q. Schrama en M. C. A. v.d. Berg; Maria Geertruida d.v. J. Otgaar en M. Feitsma; Reinier Hen drikus Robertus z.v. R. Boekhout en A. de Jong; Angelique d.v. W. Tom en R. Tieeuwrik. Overleden: L. M. Schregel 83 jaar man; P. W. v. Maris 78 jaar wed. van J. van Dijk; H. H. v. Es 67 jaar wed. van L. J. Streefland; H. v. Oijen 70 jaar man; M. Metz 2 jaar zoon. H. J. v. Drunen 3 maanden zoon; J. M. Bloemendaal 87 jaar vrouw; H. Buur man 88 jaar man; D. Bouman 1 week Nigeriaanse kleding voor Rijksmuseum voor Volkenkunde DINSDAG 24 MEI 1966 Met de gemeenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht organiseerden de politieke partijen te Oegstgeest, te we ten de ARP, CHU, KVP, PvdA en WD gisteravond in het Patronaats gebouw een voorlichtingsavond voor de kiezers. De bijeenkomst stond on der leiding van dr. J. Naeff, rector van het Rijnlands Lyceum. Zittende en toekomstige raadsleden der gemeente waren rijkelijk vertegenwoordigd en ook van publieke zijde bestond voor deze unieke gelegenheid een bevredi gende belangstelling, hoewel het aan tal jongeren wel wat groter had kun nen zijn. Dr. J. Naeff gaf een korte inleiding op het gebeuren. „Het gaat de geza menlijke politieke partijen wel in de eerste plaats om stemmenwinst. Het is eerder een demonstratie van de waar de en spelregels van een gemeente raadsverkiezing". Als gast-spreker hield dr. J. v. d. Poel, gemeentesecretaris van Leiden, een inleiding over de mogelijkheden van de gemeenteraad: De raad als or gaan van plaatselijk burgerschap. Spr. oriënteerde de aanwezigen op 'n ob jectieve, globale wijze op het gebied van 't gemeentelijke bestuursapparaat en hoe men invloed kan uitoefenen op de samenstelling. Alhoewel de pro vinciale staten hun taken hebben op *t gebied van wegen en waterschap, spreekt de kiezer toch het meeste de Tweede Kamer- en raadsverkiezingen aan." Dr. v.d. Poel ging in zijn uit eenzetting meerdere malen uit van het gestelde in de gemeentewet: Artikel 1 bepaalt dat 'n burgemeester telkens voor 'n periode van 6 jaar wordt be noemd, wethouders worden echter uit het midden der raadsleden aangewe zen. „Als de kiezers geen capabele mensen als raadslid aanwijzen, kan men uit die raad geen capabele wet houders krijgen." De raad heeft een verordenende taak en kan bestuurlijke besluiten nemen Op de foto v.l.n.r.: zittend: de heren J. Bouland (VVD), J. Brouwer (PC), mevr. O. J. Samkalden (PvdA), mevr. Gouverneur-Deene (KVP), J. Thörn (KVP), dr. J. v.d. Poel (gem^ecr. Leiden). Staande v.Ln.r.: de heren A. J.D. Seelen (KVP), dr. J. Naeff (rec tor Rijnl. Lyc. en voorzitter van het forum), v. Emde Boas (VVD), drs. De Graaf (PvdA), Aldershoff. waartoe commissies uit de raadsleden gevormd kunnen worden als goede voorbereiding. „Commissies zijn goed, de keerzijde ervan is echter dat de discussie in de openbare raadszitting er onder lijdt en dat vele agendapun ten hamerstukken worden." De raad kan voorts optreden als be- leidscontrolerend orgaan (de begro tingsbehandeling); ze heeft mogelijk heid tot interpelleren en het recht om vragen te stellen (rondvraag). Spreker analyseerde voorts een aan tal Oegstgeester raadsagenda's die meestal in drie onderdelen zijn samen te vatten: kleine zaken de enkeling bereffende, kleine zaken van algemeen belang en dito grote zaken (uitbrei dingsplannen e.d.). „De gemeenteraad is van belang, we hebben de staatsrechtelijke plicht de beste mensen aan te wijzen", zo be sloot de heer J. v. d. Poel. Dr. Naeff bedankte spreker. PARTIJPROGRAMMA'S Hierna werden achtereenvolgens de vertegenwoordigers van de AR, de heer W. G. Aldershoff; CHU, de heer N. v. Weizen; KVP, de heer A. J. D. Seelen; PvdA, drs. I. W. de Graaf, er VVD, de heer M. J. v. Emde Boas, ge durende 5 minuten ieder, in staat ge steld hun politiek standpunt en par tijprogramma nader toe te lichten. Na een korte pauze bestond er ge legenheid tot het stellen van vragen aan 'n forum waaraan deelnamen: dr. J. v.d. Poel; mevr. M. E. Gouverneur, géb. v. Deene, en de heer J. J. Thorn (KVP); de heren J. P. Brouwer en N. v. Weizen (PC); mevr. O. J. Samkal den en drs. J. W. de Graaf (PvdA); drs. J. A. Bouland en M. J. v. Emde Boas (VVD). Voorzitter was dr. J. Naeff. Er werd naar aanleiding van vra gen van gedachten gewisseld over fluoriolering van drinkwater, de zin van 't bestaan van Oegstgeest als zelf standige gemeente naast Leiden en an dere gemeentelijke aangelegenheden. Dr. Naeff bedankte aan het einde van de bijeenkomst de partyen, die, vrijwillig, deze avond hebben moge lijk gemaakt. Schenking van P.v.d.A. te Utrecht werd gehouden, heeft de Par tij van de Arbeid een bedrag van 60.000 gulden aangeboden aan de heer Tai Solarln, hoofd van de Mayflowerschool In Nigeria. Deze gift Is bedoeld oi het kader van de internationale sa: werking een bijdrage te leveren aa opbouw van deze school waar 500 kin deren een middelbare opleiding krijgen. Uit dankbaarheid voor deze gift schonk de heer Solaria de PvdA twee kledingstukken.,uit zfln land. Op haar beurt schonk de partij deze kledingstuk ken aan het Rijksmuseum voor Volken kunde. De secretaris-penningmeester van de PvdA, de heer E. Meester, over handigde gisteren de geschenken een bewerkte mantel en een kinderpakje aan de directeur van het hiuseum, dr. P. H. Pott, die de kleding in zijn ver zameling heeft opgenomen. LEIDERDORP Recordbezoek bjj zwembad De Does. Vanaf de openingsdag, zaterdag 14 mei telde het zwembad De Does 25.000 bezoekers tegen 2000 het vorig jaar. Het thans verwarmde bad, dat constant op een temperatuur van 21 22 graden wordt gehouden, blijkt dus wel zeer in trek te zijn. Dr. G. H. M. Posthumus Meyjes hoogleraar geschiedenis van het christendom By K.B. is dr. G. H. M. Posthumus Meyjes benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid, om onderwys te geven In de geschiedenis van het christendom en van de leerstel lingen van de christelijke godsdienst. Dr. G. H. M. Posthumus Meyjes, die in 1927 te Amsterdam is geboren, stu deerde na aanvankelijk de juridische studie gekozen te hebben, theologie te Utrecht en Leiden, in welke laatste plaats hy in 1954 het doctoraal examen aflegde. Na een studieperiode aan het „Institut für europaische Geschichte" te Mainz in de kerkhistorische afdeling, was hij van 1955 tot 1961 assistent van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die hij thans gaat opvolgen. In 1963 pro moveerde de nieuwbenoemde hoogleraar te Leiden met lof op een proefschrift ge titeld „Jean Gerson, zijn kerkpolitiek en ecclesiologle". In september vorig jaar werd aan prof. Posthumus Meyjes door de Gro ninger theologische faculteit de Mal- iinckrodt-prijs voor het beste theologi sche proefschrift in de laatste tien jaar aan een Nederlandse openbare univer siteit verdedigd, toegekend. Na het be halen van de doctorstitel heeft prof. Posthumus Meyjes zich voor een periode van drie jaar ean de zending verbonden als docent aan de „Ecole de theologie" op het zendingsstation Ndoungué in (voormalig Frans) Cameroun. Dr. D. S. Ruegg hoogleraar Boeddhologie en Tibetaans By K.B. is dr. D. S. Ruegg benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren om onderwys te geven in de Boeddhologie, de Voor-Indische wijs begeerte en het Tibetaans. Dr. Ruegg, die in 1931 is geboren, ontving zijn middelbare schoolopleiding in de Verenigde Staten en studeerde Sanskrit en Indische beschavingsge schiedenis te Londen, Zürich en Parijs. In deze laatste stad begon hij met de studie van het Tibetaans. Na een blijf in India en wetenschappelijk onder zoek te Parijs verwierf hij in 1957 het diploma der „Ecole Pratique des Hau- tes Etudes" op een proefschrift getiteld „Contributions a l'histoire de la philoso phic linguistique indienne". In de jaren 1957 tot 1961 verbleef de nieuwbenoem de hoogleraar in India, waar hy zich in het bijzonder toelegde op Indo-Tibetaan- se onderzoekingen. Het resultaat daar van zal binnenkort in boekvorm ver- schijnen. Drama-sectie op Leidse Universiteit De directeur van de Amsterdamse to neelschool, de heer W. Ph. Pos, gaat met ingang van het komende college jaar twee colleges in de dramaturgie geven in de dan startende drama-sec tie: Inleiding tot de dramaturgie, en: De partituur van het drama. Men kan dan dramaturgie als bijvak kiezen het doctoraal examen in de literaire faculteit. Later groeit de nieuwe sectie schien zo uit, dat men dramaturgie als hoofdvak kan nemen. Deze studie heeft niets te maken met enige acteursoplei ding. „Noch het opleiden van studenten tot toneelkunstenaars noch het omvor men van toneelspelers tot beoefenaars van de wetenschap is m.i. de taak van een drama-sectie," schrijft de heer Pos in het Leids Universiteitsblad. „Deze studie dient als mogelijkheid tot ge schoolde confrontatie met het drama en het stimuleren van de ontvankelijk heid voor datgene wat in de scheppen de fantasie van de dode letter tot het levende woord in de ruimte zal uit groeien". De heer Pos krijgt de rang van we- tenschappeiyk hoofdmedewerker. .STUDENTEN WILLEN PROTESTEREN TEGEN BEZOEK Z.-AFRIKAANSE AMBASSADEUR Een groep leden van de Leidse afde ling van de Studenten Vakbeweging heeft een oproep gericht tot alle Leidse studenten om te protesteren tegen het bezoek dat de ambassadeur van Zuid- Afrika, dr. J. J. Fbuché, morgen 25 mei aan de Leidse universiteit zal brengen. Om half elf 's ochtends wordt de am bassadeur in het Academiegebouw ver wacht, waar hy door de rector magni ficus, prof. dr. J. Dankmeijer, in diens werkkamer wordt ontvangen. De heer Fduché zal de rector een tachtigtal boe ken aanbieden voor de Leidse universi teit, zulks in het kader van het cultureel verdrag tussen Zuid-Afrika en Neder- KAMER VAN KOOPHANDEL KREEG CADEAUTJE Gistermiddag werd in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Rijnstreek een oude schuld vereffend. Daar werd namelijk door burgemeester Van der Willigen een handgeknoopt tapijt aangeboden namens de gemeentebesturen van alle gemeenten van de Rijnstreek. In zijn speechje zei de burgemeester dat de gemeentebesturen indertijd bij de ope ning van het gebouw weliswaar zeer verheugd waren geweest en ook acte de présence hadden gegeven maar dat een geschenk in het gedrang was gekomen. Nu had men echter, dank zij de voor beeldige samenwerking van alle ge meenten, de gelegenheid om dit verzuim goed te maken. „Ik heb gehoord dat het tapijt in de kamer van de secretaris komt te liggen", zo sprak de burger vader, „niet dat ik hem hierdoor als voetveeg wil betitelen, maar hij zal wel vast met belde benen op de grond biy- In zijn wederwoord zei Ir. J. J. G. van Hoek, de voorzitter van de Kamer, dat er altyd een grote mate van samenwer king heeft bestaan tussen de gemeente en de Kamer „Vroeger was het zo, dat de gemeente de totale kosten droeg, maar dat was toen niet zoveel als het lijkt, aangezien de secretaris slechts 250 gulden per jaar verdiende Nu is het natuurlijk onmogelijk, zodat de Ka mer in eigen behoeften moet en kan voorzien. Verheugend is echter dat de verbondenheid blijft en dat die nu wordt uitgedrukt in dit geschenk, dat met zijn warme kleuren de relatie symbolisch weergeeft". PIET IS NIET VOOR DE POES. Dit is Piet, een eendje geboren in de Keukenhof. Daar werd hij enige dagen geleden doornat en in deerniswekkende toestand gevonden door mej. Helga Wegman, 5e jaars studente, en de heer Peter Hondius, eveneens vijfde-jaars Leidenaar. Men besloot om, gezien de toestand van het beestje, de natuur te hulp te roepen eh bracht het eendje naar poes Poes, die zojuist voor de vijfde maal van een vierling was bevallen. En zie, het mirakel geschiedde: Poes had geen bezwaar tegen adoptie, integendeelhet heeft er alle schijn van dat Piet de oogappel van haar kroost wordt Intussen gedijt het diertje wonderwel en slaagt er zelfs vaak in vier katjes zijn wil op te leggen. En er is niemand die hem als een vreemde eend in de bijt ziet. RAAD VAN VOORSCHOTEN GAAT NIEUWE SECRETARIS BENOEMEN De raad van Voorschoten zal vóór de verkiezingen niet meer bijeenko men, doch op vrijdag 3 juni 1966 's avonds om 8 uur. Benoemd wordt dan allereerst de nieuwe gemeentesecre taris. Voorts komen in behandeling het bekrachtigen van de contacten tussen de Belgische gemeente Schoten en Voorschoten. Dit heefi tot gevolg dat er gelden op tafel moeten komen. 2.250.- wil de gemeente voteren als bijdrage in de reiskosten met betrek king tot de uitwisseling tussen de bei de gemeenten. Tenslotte komt er een voorstel van b. en w. inzake het streek plan voor de Rijnstreek-West. In de vakbladen zijn gegadigden voor de functie van gemeente-secretaris opgeroepen. De ingekomen sollicitaties liggen vanaf dinsdag 24 mei ter inzage. Gelet op de belangrijkheid van de functie heeft het college een nauw gezet onderzoek ingesteld naar de be kwaamheid en de geschiktheid van de sollicitanten. B. en W. doen de na volgende aanbeveling; 1 Mr. J. M. C. Peeters, oud 41 jaren, gemeente-secre taris te Dongen (N.Br.); 2 J. Schoon- derbeek, oud 39 jaren, chef afdeling financiën c.a. te De Bilt. V.l.n.r.: burgemeester Gallas van Lei derdorp; C. F. Meerpoel, vice-voorzit- ter van de Kamer; ir. J. J. G. v. Hoek, voorzitter; mr. Branderhorst, secreta ris; mr. G. C. v. d. Willigen, burge meester van Leiden; en L. de Kool, burgemeester van Voorschoten. JAAROVERZICHT IBB TE OEGSTGEEST Het Ingenieursbureau voor Bouwnij verheid, gevestigd te Oegstgeest en te Rotterdam, bekend onder de afkorting IBB, publiceerde dezer dagen 't verslag over 1965. Onder andere wordt hierin voorgesteld het dividend over het jaar 1965 te bepalen op 10 pet. De omzet steeg in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar met ruim 2,5 mil joen: In 1964 bedroeg de totale omzet ƒ31.000.000, in 1965 ƒ32.363.000. Arbeidsbesparingen Gedurende het gehele jaar 1965 was de bedrijfsbezetting bevredigend. Aan de oplossing van de problemen als gevolg van de spanningen op de arbeidsmarkt hielp de inzet van een aantal buiten landse arbeidskrachten. De investering in arbeidsbesparende machines en gereedschappen ging on verminderd verder en zal ook in de toe komst krachtig voortgezet worden. Van de in 1965 opgeleverde wei-ken worden genoemd een fabrieksgebouw voor Rank Xerox te Venray, kantoor en fabriek voor Johnson's Wax te Mijdrecht een bejaardencentrum te Den Haag, 'n vlietuighal voor de TH te Delft. Eveneens werd eind 1965 het nieuw- bouwgedeelte, dat in het kader van de uitbreiding en modernisering van ons kantoor te Oegstgeest werd uitgevoerd, in gebruik genomen. Van nieuw verkregen opdrachten worden o.a. vermeld een complex wo ningen te Hoogezand, het gebouw voor Bouwkunde voor de TH te Delft, een aantal kazernegebouwen voor de Kon. Marine te Den Helder, de afbouw van het Confectiecentrum te Amsterdam, 'n havenloods voor Pakhuismeesteren te Amsterdam etc. Vooruitzichten Het jaar 1966 laat zich, zowel voor wat betreft de bezetting als de opbreng sten, gunstig aanzien. Voorspellingen te doen voor een langere termijn is altyd een hacheiyke zaak, gezien de vele fac toren, waarvan het bouwbedrijf afhan kelijk is en waarop het veelal slechts weinig Invloed kan uitoefenen. Naast de zorgwekkend hoge rentevoet, welke reeds een duidelijk afremmende werking op de bouwmarkt uitoefent, wordt hier nog een andere factor genoemd, nl. de steeds voortschrijdende werktijdverkor ting. Het zal noodzakelijk zijn, ook in de komende jaren voort te gaan met het doen van aanzieniyke investeringen in machines en gereedschappen. Tengevol ge van de werktijdverkortingen dreigen nu de zin en het rendement van de in vesteringen uit te vallen. Wellicht is hiervoor een oplossing te vinden door althans de zwaardere kapitaalsgoederen door het instellen van een ploegen- systeem tot een redelijke bezettings graad te brengen. LEIDSE AGENDA DINSDAG 24 MEI K. en O. Dag-uitstapje naar Bre da, vertrek Garenmarkt 20.00 uur. Gespreksgroepen Herensingelparo chie Hedenavond aanvang 8 uur, bij fam. Bekema, Marnixstraat 113; onderwerp: „Lege kerken" en Kerst viering. AANTAL NACHTVERBLIJVEN VOOR LANDLOPERS GRONDSLAG VOOR LEIDSE ZIEKENHUISZORG „DE VROEGSTE geschiedenis de geneeskunde in Leiden". Dit de titel van een voordracht, die de Leidse chirurg, dr. M. A. van Dongen gisteravond in restaurant Zomerzorg hield voor een jongerencontactgroep, die bekend staat onder de naam „Club de Limetz". Aan het zeer uitvoerige overzicht, dat de heer Van Dongen illustreerde met vele dia's en prenten, ontlenen we enkele punten. Oorspronkelijk was een middeleeuws gasthuis niet veel meer dan qen gratis nachtverblijf voor landlopers en on gure lieden. De functie van de beyaerd, zoals dit verblijf ook wel genoemd wordt, was mede, de straat 's nachts te zuiveren van ruige en mogelijk ge vaarlijke elementen. Gezien hel lief dadigheidskarakter weiden de gast huizen ook wel godshuizen genoemd. In Leiden bestond een gasthuis met boven beschreven functie reeds in 1250. Dit tehuis, dat later de 'titel kreeg van St. Cathrijne-Gasthuis, be vond zich ter plaatse van de huidige Stadsgehoorzaal. Thans herinnert nog een gevelsteen, gemetseld in de gevel van de Waalse Kerk aan de Breestraat, voorstellende een rad met vilmessen (martelaarsattributen van St. Catha- rina), aan dit middeleeuwse godshuis. Vest 'tot de HaaiTemmerstraat, bezui den de Lange Mare, was voorts het St. Cecilia-Gasthuis gevestigd, dat ontstaan uit de verbouwing van oud klooster. Hier gaf de befaamde Boerhaave zijn praktische lessen aan het ziekbed. Bovendien was in dit stadsgedeelte nog het St. Elisabeth- Gasthuis gelegen, ter plaatse van het nu nog bestaande St. Elisabeth-Hof, dat door een poortje aan de Oude Vest is te bereiken. De Lodewijkskerk het Steenschuur is in vroeger dagen ook eens gasthuis geweest. Toentertijd di'oeg dit de naam SI. Jacobs Gasthuis. Allengs was hel doel van vermelde instellingen zich meer gaan richten op de specifieke ziekenzorg. De gebrui kelijke geneeskunde beperkte zich echter nog lange tijd tot het werk van de barmhartige Samaritaan, hetgeen niet moeilijk te begrijpen valt als we bedenken, dat de middeleeuwer be trekkelijk weinig zorg besteedde aan het lichaam. Daaniaast ontwikkelden zich geleidelijk vele geneeskundige op vattingen, die men thans met de tei-m kwakzalverij zou bestempelen. De as trologie was vaak een niet onbelang rijke bx'on van medische opvattingen. REEDS VROEG mocht het gilde van geneeskundigen zich verheugen in een aantal beschermende privileges. Onder andere werd vrijdom van accijns ver leend op tien vaten bier 's jaars. Hel stadsbestuur hield strenge controle op beunhazen. Dit verhinderde niet, dat laatstgenoemden niet onwelkom waren bij lijders aan sommige ziekten. Im- mers, rondtrekkende beunhazen kon den het hazenpad kiezen als een ope ratie een mislukking werd. De gezeten meesters in de medicijnen van de stad konden zich eenvoudigweg niet het risico veroorloven, gevaarlijke me dische ingrepen te verrichten, omdat hun loophaan bij een falikante afloop ten ondergang gedoemd was. Enkele namen markeren het begin punt van de Leidse geneeskunde. Daar zijn o.a. figuren als Nicolaas Merre, die leefde in het begin van de 14de eeuw. Merre vervulde 'tevens de func tie van rector van de Latijnse school, zoals in later tijd ook medicus Jan van Haarlem deze taak kreeg toege wezen. Een andere persoonlijkheid is Dirk van Tienen, die bevriend was met Filips van Leiden, een beroemd Leids geleerde. Aan het eind van zijn betoog raadde de heer Van Dongen aan, eens een kijkje te nemen in Beaune in Frank rijk, waai- zich nog een gasthuis in goede staat bevindt. Hötel Dieu ge naamd, dat een goed inzicht kan ge ven in de bouwwijze en inrichting van een middeleeuws gasthuis.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4