S)e£cid6e6oiiAcmt A Rijbewijs en zebra vormen geen vrijbrief voor terreur" NIEUW VERKEERSREGLEMENT IN PRAKTIJK ONTSTANE REGELS WORDEN WET Den Haag kreeg voorkeur huwelijk prinses Margriet Tal van NON VOLGDE CURSUS nieuwe VOOR MANNEQUINS bepalingen President afgewezen „Laat herrie makers van Afsluitdijk naar huis wandelen Burgerlijke sluiting probleem SS er: Joden wilden ons vermoorden Mijnwerker doodt in vlaag van waanzin vrouw en drie kinderen VOLKOMEN OVERSTUUR BIJ POLITIE LtlUtN i-,11 J2 TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 AD VERTE NTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand ƒ8,75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES; 22 ct p. nua Telefoontje* 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 H.) DINSDAG 24 MEI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN /ANNACxix Over het algemeen veel bewolking, met voornamelijk vanavond en vannacht regen. Overwegend matige nddweete- Hjke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. 57e jaargang, no. 16.839 Allergisch voor eigen echtgenote (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Iedere weggebruiker voetganger, fietser, bromfietser, motorrijder, automobilist heeft recht op respect en veiligeheid in he verkeer. Geen enkele weggebruiker mag daarom het verkeer in gevaar brengen of hinderen. Eerbied voor de medemens geldt zeker op de weg, de verkeers deelnemer is dus verplicht zich aan de regels te houden. Hij moet bovendi engeestelijk en lichamelijk in staat zijn aan het verkeer deel te nemen. Het rijbewijs is geen vrijbrief te doen en te laten wat men zelf wil. Evenmin geeft het zebrapad aan de voetganger vrij spel in het verkeer. Meer inhoud aan taak lerares tweeën naast elkaar rijden. Binnen de bebouwde kom hoogstens 30 km, daar buiten maximaal 40 km. Iedere bestuurder, ook de fietser, moet de verkeersregels en tekens ken nen en lichamelijk en geestelijk in staat zijn zijn voertuig te besturen. Blinden en allen die zich moeilijk voortbewegen hebben recht op voorrang. De tram heeft geen absoluut voor- rangsrecht meer. De trambestuurder moet de doorgang vrijlaten voor het verkeer op voorrangswegen. Het nieuwe reglement met 147 artikelen ls thans door de ministers Suurhoff van Verkeer en Waterstaat en Samkalden van Justitie bij de Tweede Kamer in gediend. De regering hoopt dat het op 1 janua ri 1967 in werking kan treden, vooruit lopend op een geheel nieuwe Neder landse verkeerswetgeving. De verkeers- bonden zullen hun leden in de komende maanden voorlichtiing geven over de nieuwe bepalingen. Datum: 10 januari 1967 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven trouwen op dinsdag 10 januari 1967 in Den Haag. Dit heeft de regering gisteravond aan de parlementen van het koninkrijk bekend gemaakt. Mr. Pieter van Vollenhoven, die na zijn huwe lijk lid van het koninklijk huis wordt, krijgt geen adellijke titel Dit ligt volgens de regering niet in het voornemen. De kinderen, die eventueel uit dit huweiyk geboren worden, ontvangen de persoonlijke titel van prins of prnises van Oranje- De zestigjarige Zweed Sigurd Lindh houdt heel veel van zijn zesenveertigjarige vrouw Greta, maar is nochtans gedwongen ver van haar vandaan te wonen. Er i.v geen sprake van een gebroken huweiyk, maar ioei ran doktersadvies. Sigurd is namelijk allergisch voor zijn vromo. Zodra hij bij haar in de buurt is, krijgt hij astmatische verschijnselen en tranende ogen. Greta is met de kinderen Hakan (16) en Maj (12) thuis: Sigurd woont zeshonderd meter verder in een pension. DUBLIN (U.P.I.) De directrice van een school voor mannequins in Dublin in Ierland heeft bekend gemaakt dat de elegante blonde vrouw die een mannequin- cursus van twaalf weken bij haar heeft gevolgd, een kloosterzuster was. Zuster Mary van de congregatie van de Goede Herder, van ooi-sprong Margaret Quinn uit Dorvdegal in Ierland, besloot de cursus te gaan volgen om meer inhoud te geven aan baar taak als lerares aan een opleidingsinstituut voor meisjes In Londen van de zusters van de Goede Herder. Miss Anne Murray, de directrice van het instituut voor mannequins, zei. dat zuster Mary een jaar- geleden de cursus had gevolgd, maar ze er haar redenen voor had gehad om er nu pos mee voor de dag te komen. Ze vertelde dat ze zelf ook pas geweten had dat. de knappe blondine religieuze was nadat zuster Mary, eenmaal weer in het klooster, een brief had geschreven. _Ze was zo*n veelbelovende leerlinge", zei miss Murray. Tijdens haar stage op de school heeft zuster Mary haar geheim angstvallig be waard. Haar hospita zei ervan: .We wisten niet dat ze non was We dachten dat ze een van de vele meisjes was die van een manuequincarriere dromen." Suggestie inspecteur van A'damse politie: JPERS MOET RELLEN WEL SIGNALEREN* (Van onze correspondent) NIJMEGEN Breng de jongelui die herrie schoppen bij bet Amsterdamse lieverdje naar de Afsluitdijk en laat ze naar huis teruglopen. Deze suggestie kwam gisteren uit de mond van de Amsterdamse hoofdinspecteur van politie A. Koppejan op het congres van de Nederlandse politiebond in Njjmegen. Hij maakte een duidelijk onderscheid tussen provo's (komen samen en halen betrekkelijk onschuldige dingen uit, zo als krenten uitdelen, houden vreemde toespraakjes en maken rondedansjes) en rellet.jesschoppers (jennen de politie tot dat deze gaat optreden). Over de Amsterdamse politie-,, strip tease" zei de heer Koppejan. er niet voor te voelen vrouwelijke agenten van huis te halen voor een „dwarsliggende" juf frouw. „Daar zijn de vrouwelijke agen ten te goed voor". De Leidse hoogleraar prof. Duisterwin- kel merkte naar aanleiding hiervan op, dat juist deze affaire aantoonde hoe noodzakelijk het is, adt de bevoegdheden van de politie wettelijk worden ^bregeld'. Het geval van de gefouilleerde vrouwe lijke student bewijst hoe gevaarlijk het is als de politie van haar chef opdrach ten krijgt, die een inbreuk betekenen op de menselijke vrijheid zonder dat de wet hier regelend is opgetreden, aldus de hoogleraar. De vooratter van de Politiebond, de heer A. Mud, pleitte voor een studie over de ooi-zaken van het provoprobleem Vol gens hem mag de politie niet afwijzend staan tegenover kritiek. Hij vond het on juist- en zinloos er bij de publiciteitsme dia op aan te dringen de berichtgeving over provo's en relletjes te staken. Het is immers de taak van de publiciteitsmedia deze zaken te signaleren, aldus de voor zitter van de Ned. Politiebond. aVn belang ls alleen de wijze waarop er gesignaleerd en gepubliceerd wordt Dit is- de vijftienjarige Baarnse scholiere Yvonne Elliot Marianne Haak. die 7 mei j.l. van huis wegliep en sindsdien spoorloos is. Haar opsporing wordt thans verzocht Signalement: lang ongeveer 1.65 m, bruin haar, blauw-groene ogen, normaal postuur. Zij was gekleed in een lichtblauwe regenjas, bruine ribfluwelen rok, groene sweater, groene kniekousen en zwarte suède- Op deze algemeen-maatschappelijke normen is het nieuwe wegenverkeers reglement, waaraan professor mr. A. D. Belinfante te Amsterdam acht jaar ge werkt heeft, opgebouwd. Verkeersrecht, verkeersbeleid en verkeerseenheid zijn daarbij een onafscheidelijk totaal. Het thans ingediende „reglement ver keersregels en verkeerstekens" is voor een groot deel het in begrijpelijke taal herschreven bestaande wegenverkeers reglement. Een aantal nieuwe bepalin gen maken het nieuwe reglement echter zeer actueel en Europees: Het parkeren op de rijbaan van voor rangswegen bulten de bebouwde kom is verboden. Dat betekent, een lengte van zo'n 10.000 km aan rijks- provinciale en andere voorrangswegen. Voor der gelijke wegen, die door stedelijke be bouwing lopen is deze nieuwe regel hoogst belangrijk. De witte niet- onderbroken lijnen op de weg mogen niet overschreden wor den. Ook niet wanneer ze op wegen niet meer rijbanen de rijstrook afsluiten. De automobilist is verplicht zijn iin- ker richtingaanwijzer te gebruiken, wan- I neer hij wil inhalen. Dit geldt ook in de I stad, waarbij nog eens benadrukt wordt, dat men op kruisingen nooit mag inha- I len. Bij het gebruik van de richtingaan- wijzer wordt een overtreding op krui singen zeer gevaarlijk. Bij filevorming mag men rechts In- balen, wanneer men op zijn eigen rij- I strook blijft. Hiermee wordt het filever- j keer wettelijk erkend. Links voorsorteren mogen ook dege nen, die binnen de bebouwde kom een linksgelegen inrit willen inslaan. Buiten de bebouwde kom blijft dit wegens het gevaar verboden. De gemotoriseerde weggebruiker moet zeer voorzichtig zijn bij het wisselen van rijstrook. De bromfiets wordt als afzonderlijk voertuig erkend en zo ook behandeld. Geen hinderlijk lawaai en niet met t Advertentie) Berlijnmuur weer open voor bezoek in Pinksterdagen (Van correspondent) BERLIJN In Berlijn zijn gisteren de doorlaatposten in de Ulbriehtmuur weer geopend voor 't bezoekersverkeer van Westberlijners aan familieleden in Oost-Berlijn gedurende de pinksterda gen. BRANDEN BIJ STORMWEER SCHIEDAM (ANP) De Sollied ani se brandweer heeft gistermiddag voor een zware taak gestaan om bjj storm weer een felle brand te blussen. Deze was uitgebroken in twaalf stapels hen nep, sisal- en katoenafval, die opgesla gen waren aan de Westerkade. In to taal een hoeveelheid van meer dan 200 ton. Het wordt waarschijnlijk geacht dat kinderen de brand hebben aangestoken. In een oogwenk joegen de vlammen over een lengte van plus minus honderd meter over de kade. De brandweer kon de nabij gelegen fabriekscomplexen sparen. Een brand in de N.V. Krukplatenfa- briek in Driebergen heeft gistermiddag zeer grote voorraden samengeperste kurk in de as gelegd. De voorraden la gen opgeslagen op een terrein achter de fabriek. Op het erf van een onderaannemer j van sloopbetonwerken te Amstelveen heeft gistermiddag een felle brand ge woed. Een grote opslaglood-, een voor opslag gebruikte autobus en een vracht-1 wagen brandden geheel uit. Zestig ko- I De beide Kamers der Staten-Generaal ;n de Staten van Suriname en de Neder landse Antillen zullen het verzoek om toestemming voor het huwelijk zeer bin nenkort in behandeling nemen. De gemeente Den Haag gelooft dat de persoonlijke voorkeur van prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven groot gewicht is geweest bij de aar zing van Den Haag als plaats waar het huwelijk gesloten zal worden. Men ziet het niet. als een soort compensatie voor het feit dat het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus in Amsterdam niet in Den Haag werd gesloten. In de komende maanden zal het Haagse gemeentebestuur zioh in nauw overleg met het Hof over vele problemen moeten buigen. Zo zijn er moeilijkheden met de plaats, waar het burgerlijk huwelijk ge sloten zal worden. Volgend jaar januari is de verbouwing van het historische Oude Stadhuis aan de Groenmarkt nog niet voltooid, terwijl de oud-Franse trouw kamer in de raadszaal aan de Java- straat ook enkele vraagstekens oproept. Wat betreft de plaats waar het kerkelijk huwelijk gesloten zal worden gaan de eerste gedachten uit naar de Grote Kerk. De Centrale Kerkvoogdij van de Her vormt'» Gemeente in Den Haag hoopt dat de kerkelijke plechtigheid in deze kerk plaats zal vinden, mede uit oogpunt van traditie. Zoals bekend werd het huwelijk tussen koningin Juliana en prins Bern- hard in deze kerk gesloten. De voogdij heeft zich over deze mogelijkheid nog niet beraden omdat men hierover nog niet benaderd is. Mocht de Grote Kerk inderdaad aan gewezen worden als de plaats voor het kerkelijk huwelijk, dan veiwacht de kerk voogdij dat er niet veel extra-maatregelen behoeven te worden genomen. Men vindt de kerk flexibel en erg bruikbaar, hetgeen onlangs nog gebleken ls bij het huwelijk van prins Karl von Hesse en gravin U. Szapary. „Voorlopig wachten we maar rustig af. want we weten nog van niets," aldus de heer Wiggers van de kerkvoogdij. Toerisme Ook uit. toeristische oogpunt gezien heeft liet huwelijk aantrekkelijke kanten. Vandaar dat de VW in Den Haag ge ïnteresseerd is. Die belangstelling zal wel voornamelijk tot uiting komen in het Na zijn bezoek aan liet Bethesda marinehospituul in Washington, waar gewonde militairen uit Vietnam verpleegd worden, wilde president Johnson een grapje maken met het dochtertje van een Australische militair. Het kind wilde er niets van iveten. MUNSTER (Reuter) De voormali ge SS-kapitein Hans Krüger heeft voor een rechtbank in Miinster gezegd, dat de joden van plan waren geweest zijn veiligheidstroepen te vermoorden. De 56-jarige Krüger. die beschuldigd wordt v n moord op meer dan 26.000 joden in de oorlog en terechtstaat met achttien leden van een voormalige SS- groep in de Poolse plaats Stanislau, zei woordelijk: „De joden wilden ons ver moorden en willen dat wjj nu opgeslo ten worden omdat wij de enige overle venden zijn die kunnen vertellen wat er gebeurd is." i hotels voor binnen- en buitenlandse gasten, die het huwelijk willen bijwonen. Het tijdstip, waarop het. huwelijk wordt) gesloten vindt de VVV gunstig, omdat er dan in de hotels vol doende plaats is. Bovendien zijn er tot nu toe in deze maand nog geen congres sen in Den Haag gepland In de Haagse hotels zullen vermoede lijk ook de genodigden worden onderge bracht, Een van de hotels, die traditie getrouw hoge gasten ontvangt, fa hotel Des Indes aan het Lange Voorhout. Een van de directieleden verwachtte dab er wel enkele hoge gasten in zijn hotel zou den worden ondergebracht Ook hij vond het tijdstip van het huwelijk gunstig omdat het dan in zijn hotel rustig is. zodat alle aandacht geschonken kan wor den aan de genodigden. John falenn ontmoet collega Voor deze bezoekdagen zijn, a) lang voor Pasen, rond 600.000 pasjes uitge reikt. Verder mogen in deze bezoekperio- de 100.000 auto's naar Oost-Belijn. Gis teren was de drukte nog niet erg groot. De stromloop op de gaten in de muur wordt niet de komende pinksterdagen nijnen kwamen in de verwacht. Daarmee loopt dan ook het kele koeien konden worden gered, huidige pasjesakkoord tussen Bonn en j In de afgelopen nacht is een groot het regime in Oost-Berlijn weer af. Na woonhuis te Stadskanaal door brand to- de dertigste juni moeten opnieuw onder- taal verwoest. Van de inboedel kon niets handelingen beginnen over een bezoek- j worden gered. De familie kon met veel regeling voor de komende herfst, met I moeite het brandende huis in nachtkle- Kerstmis en Nieuwjaar. I ding door een raam verlaten. SITTARD A.N.P.). In liet Lim burgse plaatsje Einigbaiisen nabij Sit- tard heeft een mijnwerker afgelopen nacht in een vlaag van verstandsver bijstering zijn vrouw en drie kinderen met een bijl gedood Een vierde kind, de oudste zoon, werd door bijlslagen levensgevaarlijk gewond en ligt in het ziekenhuis te Sittard. De mijnwerker, die vanmorgen geheel overstuur was, is door de politie aangehouden. Het drama heeft zich in de vroege ochtenduren voltrokken. Rond half acht belde de mijnwerker, de 43-jarige J., aan bij een vriend, die in dezelfde straat, de Theresiastraat, woont. „Er is iets vreselijks gebeurd. Ik heb ze allemaal vermoord. Al mijn kinderen zijn dood. Waarschuw de politie", zo zei hij. Ver volgens wachtte de man bij de vriend op de politie. De ijlings gealarmeerde politiemannen vonden in het hui6 de stoffelijke resten van de vrouw en drie kinderen. De zoon, die nog in leven bleek, werd snel naar het ziekenhuis gebracht De slachtoffers zijn: de 44-jarige echtgenote, Annie J.-D., en de drie kin deren uit het eerste huwelijk van de vrouw, de 9-jarige Francien, de 15-jarige Huub en de 17-jarige Marlies. De oudste, nog levende, zoon was de 19-jarige Leo. De slachtoffers zijn allen niet bijlslagen op het hoofd gedood. De man. die werkte bij de cokes- fabriek Emma in Geleen. blijkt reeds enige malen in een psychiatrische inrich ting te zijn verpleegd. Hij was ook nu weer enige maanden onder doktere- De officier van justitie bij de recht bank in Maastricht, mr. W. Moors, ls met het onderzoek belast. Tijdens zijn verblijf in Kopenhagen kwam de Amerikaanse ruimte vaarder John Glenn een collega tegen, die hij evenwel ontmaskerde ls een charmante jongedame. Priesterstudenten in Nederland steunen priesters Barcelona HAAREN NIJMEGEN (KNP) De vereniging van studenten aan de Neder landse katholieke theologica en philoso- phica „Vindivanius", heeft aan de actie voerende priesters en priester-studenten te Barcelona haar medeleven betuigd. De priesterstudenten spreken onder meer hun „waardering en bewondering uit voor de medewerking van de Spaan se priesters en priester-studenten aan de acties voor een werke'ijke erkenning van de mensenlijke vrijheid en waardig heid in Spanje". Vindicamus vervolgt: „Wij spreken echter onze verwondering uit over de uit uw kringen opgekomen eis tot excommunicatie van hen, die krachtdadig optraden tegen uw vreedza me manifestatie".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1