TEEKENS RUNDVLEES X- HALVE PRIJf ©e k\uiS, Vlotter nieuws in krant van toekomst 'it ZON EXTRA BERICHT Daarnaast uitgebreid degelijke informatie DIE NAAR T>£ MAAN GfNGW^ of geen ZON DE BILT. De depressie, die gis teren in ons land stormachtige wind veroorzaakte, is snel naar Scandinavië weggetrokken, zodat de wind m de afgelopen nacht snel is afgenomen. Vanmorgen pas- K.N.M.I Wisselvallis; deelt mede: iveer seerde een zwakke rug van hoge- druk met brede opklaringen ons land. Een kleine oceaanstoring, waarvan de kern ten noordwesten van Ierland lag, bracht echter alweer regen in Ierland en West- Etigeland. Verwacht wordt, dat dit regengebied in de komende avond en nacht ons land zal pas- Morgen zal er tamelijk veel bewolking blijven. Verder op de oceaan beweegt zich een volgende actieve depressie in oostelijke rich- ting. De invloed hiervan kan zich morgen later op de dag alweer tot ons land gaan uitstrekken, zodat het weer een wisselvallig karakter Weer in Nederland DB 12HD6B OODRAHT LEONARD WtBBERLjEy Ik bel uit Neuchatel in Zwitserland. Ik zal Bern opbellen en opdracht geven me een stel mensen te sturen om een boodschappendienst voor me op te zetten. Als je me iets wilt doorgeven, doe dat dan via het postkantoor in Neuchatel". „Kan je me nog wat meer details geven dan die je me al seinde?" vroeg Redgrove. „Ja", zei de hoofdcorrespondent. „Geef me 'n ste nograaf". Reuter, die in verbinding stond met de hele Britse pers, beschikte over buitengewone goe de stenografen, die elk intercommunaal gedicteerd bericht even snel konden opnemen als het werd ge sproken. Er werd een stenograaf aan het toestel gezet en de Reutercorrespondent, die een lange er varing met dit werk had, dicteerde voor de vuist weg een verhaal over het korte radiobericht van de raket, bijzonderheden over Gloriana's afscheids speech, reacties in het hertogdom na de start en de schilderachtige bijzonderheid dat dr. Kokintz laat ste woorden voor de start naar de maan een ver zoek geweest waren zijn vogels goed te verzorgen en regelmatig te voeren. Binnen een paar minuten gaven de telexappara ten ln krantenbureaus en radio- en televisiestations de hele wereld van Darjeeling tot Detroit en Melbourne tot Manchester, de zes korte enerve rend# belletje», die betekenden dat er een spoedmel- ding doorkwam. En toen begonnen al die telexap paraten in al die bureaus over de hele wereld de woorden te ratelen: Dringend, een door kernenergie gedreven raket met twee mannen aan boord, van wie een de wereldvermaarde natuurkundige dr. Theodore Kokintz is, is vanmorgen om 9.15 uur met suc ces gelanceerd vanuit het hertogdom Grand Fen- wick in een poging op de maan te landen... Het verhaal, dat in korte stukjes van steeds een alinea werd afgeleverd, om het snel te kunnen ver werken, werd tot verscheidene kolommen kopie uit gewerkt. Het werd van de telexmachines afgescheurd ter wijl het doorkwam, alinea na alinea. Radio- en televisieprogramma's werden onderbro ken om het bericht onmiddellijk in de lucht te krij gen. Kranten gaven een extra-editie uit en zonden die in elke stad van de aardbol de straat op en plotseling was het alsof de hele verbijsterde we reld tot zwijgen was gebracht en alle ogen en oren gericht waren op het kleine hertogdom, weggestopt in de Noordelijke Alpen tussen Frankrijk en Zwit serland, dat dit wonderbaarlijke en ongelooflijke feit had volbracht. Het nieuws bereikte de oostelijke kust van de Ver enigde Staten om ongeveer acht uur in de avond, toen de laatste edities van de New-Yorkse avond kranten al lang van de pers waren. Niettemin wer den de redacties teruggeroepen en werden er extra edities gedrukt en uitgegeven. De secretaris van het persbureau van het Witte Huis, die in de Persclub in Washington aan de bar iets zat te drinken, kreeg het verhaal heet van de Reutertelex, die vlak bij de bar geïnstalleerd was. Toen de zes waarschuwingsbelletjes rinkelden, liep de bar leeg en iedereen dromde samen rond de Reutertelex. Iemand las het bericht hardop zoals het óoorgetypt werd en plotseling ontstond er een massale uittocht toen de correspondenten terug renden naar hun bureaus voor het geval zij nodig zouden zijn voor een reactie van Washington. De naam van de persagent van het Witte Huis was O'Hara. Hij was van de krant naar de politiek overgegaan en was na een geraffineerde perscam pagne voor de juiste kandidaat in Het Witte Huls terecht gekomen. In zijn schooljaren was hij kam pioen sprinter geweest, maar hij brak al zijn vo rige records in de ren van de Persclub naar het Witte Huis, waar hij zich achter zijn bureau Het neervallen en de president opbelde, die juist een diner had met de ambassadeur van de een of an dere Arabische staat. „Meneer", zei hij. „er is zojuist een Reuterbericht binnengekomen dat zegt, dat het hertogdom Grand Fenwick met succes een raket naar de maan heeft gelanceerd, met Kokintz aan boord. De pers zal zich over enkele minuten als een lawine op ons storten". „Zeg dat nog eens", zei de president. O'Hara herhaalde zijn verklaring en vroeg of hij enig commentaar van het Witte Huis kon geven. „Commentaar?" schreeuwde de verbaasde presi dent. „Commentaar? Wat vind jij ervan, O'Hara? Ik vind het krankzinnig". „Precies wat ik dacht meneer", zei O'Hara. „Maar er zijn teveel details, het moet wel waar zijn. We moeten het een of andere commentaar klaar heb ben liggen. Ik geloof dat we moeten zeggen, dat we deze schitterende prestatie met gejuich begroe ten en zo en we moeten erop wijzen, zonder op enigerlei wijze afbreuk te willen doen aan de re putatie van Grand Fenwick, dat wij het waren die het geld gaven voor het onderzoek en dat wij hun een Saturnusraket als ruimtevaartuig hebben ge- Er viel een verschrikkelijke stilte, terwijl de pre sident de betekenis van deze laatste verklaring ver werkte. (Wordt vervolgd) onbewolkt 13 10 onbewolkt 16 8 licht bew. 14 9 onbewolkt 14 3 onbewolkt 16 4 licht bew. 16 PFeer in Europa licht bew. 9 2 5 waar bew. 17 6 0 onbewolkt 16 6 0 onbewolkt 16 2 18 3 licht bew. 19 7 licht bew. 21 13 onbewolkt 20 8 onbewolkt 18 3 half bew. 15 9 mist 13 9 n bewolkt 25 10 0 Kunstenaars Erik Bauknecht exposeert van 21 mei tot 12 juni figuratieve schilderijen en gouaches in Galerie Mol. Muurhuizen. Amersfoort. Alje Olhof zal de expositie zaterdagmiddag 21 mei om 3 uur openen. ALLEEN DINSDAG EN WOENSDAG Door bijzonder gunstige inkoop van 100 voorvoeten van jonge osjes, dus vlug gaar, is het ons mogelijk Uw juspannetje weer extra voordelig te vullen. 100 V.V. is 6.000 kg magere runderlappen die wij U kunnen verkopen, zolang de voorraad strekt voor het extra voordeeltje van. HET TWEEDE POND HALVE PRIJS Drs. W. van Norden (NDP) bij afscheid (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Technisch gezien zal het over tien jaar mogelijk z\jn de voorpagina van de New-York Times in het sprcekwoordelüke Tjieterksteradeel eerder op het t.v.-scherm te zien dan de bewoners van een buitenwijk in Amster dam hun krant ontvangen." Tegen deze futuristische achtergrond projecteerde de scheidende voorzitter van de vereniging de Nederlandse Dag bladpers, drs. W. van Norden (alvorens hij werd opgevolgd door mr. W. van der Kallen en zich door minister Vrolijk be noemd zag tot officier in de Orde van Oranje Nassau) het beeld van het Ne derlandse dagblad anno 1976. „De randstad Holland zal dan zesen eenhalf miljoen inwoners tellen en voorts zullen zich grote bandsteden heb ben gevormd van Deventer tot Ensche de, van Bergen op Zoom via Breda, Til burg en Eindhoven tot Helmond", al dus z(jn visie. „Het aantal krantenlezers zal atijgen et 700.000 a een miljoen ten opzichte n nu. Als de aanwezige neiging om ilaohtrundei Marktwverzlcht korter handel lui kalf- en melkkoeien aanv als vorige wei nde lstroef. prijzen onveranderdvs eien aanv gewoon, hande lredeiyk, ru pr(jsh- vaarzen en pinken aanv kleine handel kalm, prijzen stabielvette k&lvere 1 ndel redelijk, prijz minder; schapen .V als vorige week, handel sral nleit hoger: weide- en v groter, handel tamelijk *2* Woensdag niarkt. Nog een keer tweepersoons geborduur de lakens 10.98 nu 7.98; een persoons 8.98 nu 6.98. Bijpas sende slopen 2.25; duster - schorten 3.98: washandjes, theedoeken. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht. Japie. ^2" Bijverdienste. Vaste ver spreiders gevraagd voor het verspreiden van drukwerk, etc. te Leiden en Warmond. Tel. 01710 - 2.36.36. "g Te koop woon-weekend- arkje met ligplaats in Noord- wijkerhout. Prijs ƒ6000.- Kan met 3500.- worden aan vaard. Brieven onder i bur. v. d. blad. 'Z Student genegen tot geven van bijlessen wis-, natuur- scheikunde. Brieven nr. 89 bur. v. d. blad. 2" Aangeb. V.W. de Luxe '58'59, zeeblauw, motor en mech. beslist 100 z.g.a.n. banden, div. accesoires, Prijs sl. 1400.- incl. 9 mnd. W.A.- verz. l mnd. wegbel. Haven 26B. Tel. 24682. "2* Wegens aanschaffing van auto te koop aangeboden een goed onderhouden scooter, merk Vespa. Te bevr. Devile. Haarlemmerweg 57d. Koopjes halen van mo derne bankstellen, clubstel len, bergmeubels, eethoeken, vloerkleden, windsorstoelen, -tafels, kloostertafels, schrijfbureaus, legkasten, hanglegkasten. wandelwagen, stofzuigers, rijwielen, kapok- bedstellen, tafels, stoelen, kinderbox, kinderledikanten, autopeds enz. Nieuwenburg. Hooigracht 55 (gesloten huis) Aangeboden: Aronde 1961. In zeer goede staat. Tel. (01710)-32278. Aangeboden Tomaten planten, 1 x verspeend, all round. Eind van deze week. Oppotbaar. J. P. Segaar, Krlmkade 2. Voorschoten. Tel. 01717 - 2646. Vogelpark Avifauna vraagt: jongelui voor hulp ln de manege en de speeltuin. Aanmelden: Hoorn 65, Alphen i den Rijn. 'Sf Woensdag markt. Ter kennismaking ons bekende superwit rib heren sportgoed zo mooi blijft ln de was nu elk tweede stuk 99 cent. Nieuwe Rijn over Klei ne Buroht. Japie. I. 150,- korting bjj aan koop van een nieuwe brom fiets- Diverse merken. Hoov- mans. Rijksstraatweg 328. naast Rest Den Ouden Deyl. Tel. 5143 en 3542. 5J Gebruikte T.V.'s, groot- en kleinbeeld. vanaf 100 - Antenne en installatie materiaal. onderdelen en ac cessoires. Technische Dienst- uigtvoet-Gangetje. Hoogland- seko-rkgracht 8. Leiden. Te koop: prima onder houden mah. bankstel, tafel en schemerlamp. Brieven on der no. 4300 bur. v. d. blad. «2* Woensdag markt. Net lieren sporthemden, korte mouw. Alle kleuren en maten 9.98 nu 5.96. Grote frisse bad lakens vanaf 2.50: damesslips tot 50. 98 cent. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht. Japie •2* Citroën 2 CV 1959. Uiter- lijk en motorisch in goede staat: zo goed als nwe ban den; met stoeitjeshoezen. Zeer betrouwbare wagen. Vraagprijs 800.-. Ook tegen inruil van D.K.W. 3-6. Hoge Morsweg 142, Oegstgeest. Te koop een houten sloep ln opbouw, lengte c-a. 9 Va m. voorzien van dieselmotor en keerkoppeling. Prijs 1750 - Inl. Herenweg 57, Warmond. Tel. 01711 739. Gevraagd: 1 verkoopster. 1 bediende. Levensmiddelen- bedrijf J. Bavelaar. Hooi gracht 88. Leiden. Tel. 25462. *2" Radio- delen. sno buizen e: weerstanden televisieonder- i en stekers, condensatoren, potentio- Technlsche Dienst Ligtvoet- Gangetje. Hoogland sekerkgracht 8. Leiden Mevrouw Coebergh, Noordheijlaan 5a. Leidschen- dam, vraagt een zelfstandige hulp i.d. huishouding. Dage lijks van 9—3 uur, behalve zaterd. Hoog loon. Tel. 01761- 6160. Te koop: kinderwagen, merk Mutsaert, uitneembaar, ln goede staat. tel. 31939. 2500 speldjes te koop. Te bevragen bij H. Valentijn. Korteraarseweg 86. Ter Aar of Tel. 01722 - 201. 32* Harley-Davidson 750 cc, bj. 1952. In goede staat. ƒ300.- W. M. Witte. Lorentz- kade 1. Leiden, tel. 31525. ^2* Prima Peugeot 403 195» met schuifdak. zeer goede staat 1225.-. Tel. 01717-3417 ^2" Inruil T.V.'s vanaf 100. mime keus ln groot- en kleinbeeld. Ook onderdelen en accessoires. Technische Dienst Ligtvoet - Gangetje, Hooglandsekerkgracht 8, Lel den. meer dan een krant te lezen een och tendblad en een avondblad, een landelijk blad en een regionaal blad toeneemt, wordt dit getal alleen maar hoger. Het aantal ondernemingen, dat dagbladen uitgeeft, zal daarentegen dalen. In 1950 waren er 60 zelfstandige uitgeverijen in ons land, nu zijn het er 44, die concen tratie zal nog verder voortschrijden. Het kleine, lokale dagblad heeft een moeilijke toekomst. Grote landelijke kranten en dominerende regionale bla den zullen het beeld gaan beheersen. Voorzover kranten officiële partijbindin gen hebben of confessioneel gestempeld zijn, zal dit karakter afnemen en ver dwijnen. Er zullen natuurlijk wel rich tingen blijven, al was het maar op grond van de gerichtheid van de eigenaren en leidende personen bij de kranten, maar de lezers zullen zich steeds sterker af wenden van voorlichting, die op een of ficiéél. buiten de redactie totstandko mend programma gebaseerd is. De investeringen, die met de ontwik keling in de komende tien jaar gepaard gaan, zijn enorm. De ouderwetse zelf financiering, uit teruggeploegde winsten dus, is in de toekomst niet meer toe reikend. Alleen grote lichamen, die door bundeling van krachten en door onper soonlijke financiering sterk zijn, zullen de ontwikkeling overleven. Hier ligt een van de oorzaken van het concentra tieverschijnsel. Rentabiliteit, huidige of toekomstige, is nu eenmaal de basis voor- elke beslissing tot investeren. Het is vanuit dit gezichtspunt duidelijk, dat structureel te lage verkoopsprijzen voor het abonnement en voor de adverten tie tot een onnodige versnelde uitdun ning van de persdifferentiatie voeren moet." Als een onvermijdelijke ontwikkeling in het «lagbladwezen zag de heer Van Norden het verschijnsel, dat de vlot ge schreven populaire dagbladen, die mas saal gelezen worden, steeds meer aftrek zullen vinden. „Daarnaast verwacht ik echter een duidelijke groei van de pers. die uitge breide en veelzijdige informatie ver schaft, ook over serieuze onderwer pen." Premier Cals was ook aanwezig en wat hem betreft hoeft het Nederlands dagbladwezen de toekomst niet somber in te zien. Hij hield een uitvoerig be toog over het wezen van de persvrij heid en kwam tot de conclusie: „Het Nederlandse volk mag zich gelukkig prijzen met de pers die het heeft.' Ook de regering is die mening toegedaan. De regering beklaagt zich niet over een har de journalistiek, schrikt niet terug van ongezouten kritiek en felle politieke aan vallen. Het gaat er maar om dat men fair play speelt. Daar zal iedereen mee moeten kunnen leven." Voorbeurs Amsterdam 11.15 137.40 98.80 104.50 KAASMARKT BODEGRAVEN' 375. Handel matig. ENSCHEDE De kans bestaat, dat Friedrlch Donenveld, de Utrechtse ere divisieclub DOS gaat trainen. De Oos tenrijker, die als bekend FC Twenthe zal verlaten, zal deze week een bespre king hebben met het DOS-bestuur. De heer Donenveld ls ook bena derd door MW en het naar de ere divisie gepromoveerde Xerxes. Tot onze diepe droefheid overleed heden, voorzien van het H. Sacra ment der Zieken, onze lieve man, zorgzame vader en opa LAMBERTUS PETRUS DULLAART echtgenoot van C. DE ZEEUW, in de leeftijd van 55 jaar. Sassenheim, C. DULLAART-De Zeeuw E. L. P. DULLAART Hoemsbroek, A. M. SIPS-Dullaart A, A. A. M. SIPS LEX en ELLA Koudekerk a/d Rijn, R. L. DULLAART H. E. M. DULLAART- Van Glabbeek Wuppertal (W.-Duitsland), E. HASSE-DuUaart P. HASSE THOMAS Sassenheim, 23 mei 1966. Gladiolenstraat 30. Thuis liever geen bezoek. De plechtige gezongen H. Requiem mis zal worden opgedragen op don derdag 26 mei as. om 10 uur in de parochiekerk van de H. Pancratius te Sassenheim, waarna de begrafe nis zal plaats vinden op het r.-k. kerkhof aldaar. Rozenkransbldden dinsdag en woensdag a.s. 's avonds 8 uur in de kapel van Huize St.-Bernardus. Hoofdstraat 82 te Sassenheim, waarna gelegenheid tot condoleren. Met. grote verslagenheid wij het. bericht van het overlijden van onze werkgever de lieer L. P. DULLAART GEBR. DULLAART Wegens sterfgeval zijn wij donderdag 26 mei a.s. DE GEHELE DAG GESLOTEN Glasindustrie GEBR. DULLAART Korte Maxe 2 Universitair nieuws UTRECHT. A.N.P.Aan de r(Jks- J-ggJI Haag); landarts: R. N. Slootweg (Voor schoten). LEIDEN. B(j K B. Is dr. D. S. R benoemd tot gewoon hoogleraar aai Leidae universiteit in de faculteit dei teren om onderwijs te geven In de Boe. T^etaa.6 Voor"In^iache wijsbegeerte c-n het B(j K.B. la dr. G. H. M. Posthumus Meyjes benoemd tot gewoon hoogleraar eveneens in Leiden ln de faculteit der god geleerdheid. om onderw(Js te gev - geschiedenis van het christendon let- dieni tellingen van de christelijke gods- EDE. Aanvoer: 326.460 stulcs, handel vlot, prijzen per 100 stuks: 42-47 grom 654—699, 48-54 gr. 771—927 55-61 gr. 820— 1115, 61-66 gr. 1160-1375.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11