Behalve lonen en prijzen moet kabinet ook uitgaven van rijk sterk beperken VERLAGING BELASTING BLIIFT EIS D Na concilie grotere vrijheid van geweten KVP wenst nationaal beleid van sport DAGBLAD NOG VEEL TE LAAG IN PRIJS Drs. J. Loos keert zich tegen vernieuwingen Drs. Schmelzer ziet goede zijde oorlog in Vietnam MAANDAG 23 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Drs. W. Schmelzer op partijcongres (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT „Als de heren Tans en meester van de PvdA linksaf willen, moet dat een eenzame wandeling bleven. Wij moeten met de werkelijke behoeften en noden van ons volk rekening houden". I>lt iel zaterdag drs. W. K. N. Schmelzer, fractieleider van de KVP op het congres van zjjn party. Ten aanzien van de hui dige politieke moeilijkheden deelde de beer 8chmelzer mede, dat een loon- en prjjs- stop alleen thans niet meer doelmatig is. Hi) meende, dat de overheid tegelijker tijd tot een matiging van haar eigen uit gaven moet komen. Dat wil dus zeggen, dat nog ln dit lopende jaar een soort be stedingsbeperking voor het overheidsappa raat door de KVP wordt verlangd. De heer 8chmelzer noemde een dergelijke beper king „een onmisbare by<frage" tot een evenwichtsherstel in 1966. r, als voor de begroting 1967: In een overspannen economie kan men moeilijk van de vak beweging verwachten, dat zy de overheid kan zelf tot ont spanning bijdragen door haar uitgaven te beperken; een kabinetscrisis is geen pa- tentgeneesmiddel, ons land moet regeerbaar blijven; elk kabinet, van welke politieke samenstelling ook. zou tot pijn doende en vele klachten uitlok kende maatregelen tot beperking' van de uitgaven moeten komen; om die beperking van voldoende betekenis te doen rijn moet elke minister, geen uitgeaanderd, een bijdrage leveren; als desondanks een tekort blijft, gaat de KVP akkoord met een beperkte stijging van de indi recte belastingen. aan het tweede deed van de be lastingverlaging mag niet ge tornd worden. In zijn breed opgezette rede ging dra. Schmelzer diep ln op de oorzaken van de huidige moeilijkheden. Hij herinnerde er aan, dat de KVP vorig jaar heeft inge stemd met grotere publieke voorzieningen en met het vragen van meer offers aan de bevolking. De KVP-fractievoorzitter meende echter, dat het kabinet-Cals aan een ander, belangrijk programpunt, on voldoende heeft gedaan: het schrappen of verminderen van minder dringende uit gaven. Drs. Schmelzer herinnerde voorts aan de waarschuwing, die de KVP-fraotie vorig Jaar heeft laten horen tegen een te sterke uitgavenstijging in 1966, omdat de gevolgen daarvan in nog ernstiger mate in. 1967 nullen doorwerken. Pinksterbrief mgr. Nierman GRONINGEN (ANP) „Het Is toch geen kleinigheid te zien. hoe de nieuwe geeet van verzoening en vriendschap ook In ons bisdom groeiende is tussen de christelijke Kerken". Dit schreef de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. In een brief, die gisteren tij dens de eucharistievieringen in het bis dom Groningen is voorgelezen. I Hij nodigde zijn diocesanen uit 't ko mende pinksterfeest op bijzondere wij ze te vieren. Hij zou er allereerst een dankfeest van willen maken voor de ga ven van de Heilige Geeat door het afge sloten Vaticaanse concilie. Hij vroeg de gelovigen voorts om enig geduld. „Deel het vertrouwen, dat bij mij is ge groeid ln de tien Jaren, dat cms bis dom bestaat, en vooral ln Rome tij dens dat concilie". Mgr. Nierman wekte op tot medewerking aan de voorberei ding van het pastoraal concilie in Ne derland. „Door samen te zoeken en te bidden, door studie en gesprekken zul len wij moeten besluisteren hoe wij hier meer trouw kunnen zijn aan de blijde boodschap van Jezus en hoe wij samen aan de Kerk van Groningen een gezicht, een aanzien, kunnen geven, waarin men het gelaat van de dienende heer Jezus beter kan herkennen", aldus de bis- In zijn brief werd nog gewezen op het feit, dat er uit het concilie zeker niet een boekje zal voortkomen, waarin pre cies zal staan wat mag en niet mag, wat moet en niet moet. Ook een nieuwe ka- techismus zal dat niet geven. „Onze ver nieuwde Kerk van na het concilie zal beslist minder geboden en verboden kennen. Er zal meer ruimte komen voor eigen verantwoordelijkheid, voor mede verantwoordelijkheid voor onze mede mens" en „Het sal noodzakelijk zijn om te getuigen door woord met de daad", aldus mgr. Nierman. Colsvan Thiel en 8chmelzer laten zich de humoristische kijk van Sieto Hoving op de K.VJgoed smaken. Intussen blykt. aldus de fractievoorzit ter. dat de lonen sterker dreigen te sty- gen dan verantwoord is. de prijzen ster ker stagen dan verwacht werd, de beta lingsbalans geen overschot, maar een te kort vertoont, de kapitaalmarkt krapper en de rente hoger werd dan vermoed, de ontevredenheid toeneemt. Er ls echter geen reden voor paniek, wel voor zorg. Men moet rekening houden met de wer kelijkheid. De gevolgen van de voortgaan de inflatie noemde de heer Schmelzer ln strijd met de rechtvaardigheid. Het sparen in geld wordt gestraft en ontmoedigd. De particuliere woningbouw krijgt het moeliyk door de stjjgende rente. Daarom, aldus de heer Schmelzer, ls een gematigde en evenwichtige loon- en prijsontwikkeling nodig, maar zal dè over heid zelf bet belangrijke instrument, dat zy self in handen heeft, moeten gebrui ken: beperking van haar uitgaven. Voor een verhoging van de direct* be lastingen, via de socialistische wens voor vermogensaanwasbelastlng voelde de heer Schmelzer niets. Ook meende hij, dat de opbrengst daarvan beslist niet indruk wekkend zou zijn, maar het zou voorts de particuliere besparingen en beleggingen sterk ontmoedigen en een kapitaalvlucht naar het buitenland veroorzaken. Het KVP-etajidpunt luidt: zouden nieuwe in directe belastingen nodig zijn, dan moet rekening worden gehouden met de kin derrijke gezinnen en de laagste Inkomens. Dit behoeft niet per se onverenigbaar te zyn met het standpunt van drs. Neder- hoist, dat „nieuwe indirecte belastingen, die de brede massa in het bijzonder tref fen, een niet te verteren zaak is". Een eventueel noodzakelijke verhoging van de indirecte belastingen zal echter wel bin nen strakke grenzen moeten blijven, aldus drs. Schmelzer. In zijn openingswoord op het congres herdacht partijvoorzitter mr. P. J. M. Aal- berse de overleden bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers: Hij heeft zich geheel gegeven, zoals hij was: openhartig en be grijpend, trachtend daar waar nood was j deze te verlichten, daar waar onduidelijk heid was duidelijkheid te scheppen. Het congres herdacht de bisschop met enkele ogenblikken van stilte. Humor Na de congresrede van de fractievoorzit ter verzorgde de cabaretier Sleto Hoving een voortreffelijke politieke conference, vol spitse humor, waarbij geen der KVP- mlnlsters noch de fractie of de fractie leiding aan zijn satirieke aanvallen ont kwam. Ook prof. mr. C. P. M. Romme. een der gasten op het congres, kreeg nog me nige veeg uit de humoristische pan. Het congres werd o.m. bijgewoond door pre mier Gate en de ministers Veldkamp, Bo- gaers. De Jong en Bot, de staatssecreta rissen Hoefnagels, De Meijer en De Block, Eurotomcommissaris mr. E. Sassen, Ka mervoorzitter mr. F. van Thiel. oud-minis ter A. C. de Bruyn en vertegenwoordigers van andere politieke partijen. „Een goede bydrage voor de voortzetting van het kabinetsbeleid', aldus karakteri seerde de fractieleider van de Partij Tan de Arbeid, de heer Nederhorst. de rede van de heer Schmelzer. In een radio- interview voor de KRO zei hy. de gelijk tijdige benadering van de problematiek van lpnen. prijzet en overheidsuitgaven een goed uitgangspunt te vinden. Met in stemming had hy beluisterd, dat men ln een tyd van overspannen arbeidsmarkt, moeilijk matiging zonder meer van vak bonden kan verwachten. De liberale frac tieleider, de heer Tovopeus, vond dat het kabinet eigenlijk dient heen te gaan. De beperking van het uitgavenbeleid, zou zyns inziens het faillissement van het re geringsprogram moeten betekenen. Wat nu gebeurt, is Iets dergelijks als het plan- Joekes. Er zijn echter allerlei zaken op gang gebracht, die niet zonder meer kun nen worden stilgezet, w> zei hy. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De llchameiyke vor ming en de sport hebben dringend be hoefte aan een duldeiyk nationaal be leid. dat »yn uiting vindt In een rege ringsnota. Fr moet een hechte coördina tie tot stand komen tussen de over drie ministeries verspreide afdelingen, die op dit terrein werkzaam zyn. Dit is van de conolusie6. waartoe men zaterdag j.l. bij de discussies in de sectie „Sport" op het KVP-partijcongres kwam. Andere conclusies van deze sectiever gadering waren o.m.: het subsidibeleid voor de sportorgani saties moet eventueel via een over- gartgsfaze zodanig worden gewijzigd, dat de subsidie wordt berekend op basis van een bepaald percentage van de ex ploitatiekosten; De mogelijkheid en wenselijkheid van een wettelijke regeling voor de subsidië ring van de sport moet onderzocht wor den. Het rijk moet de gemeenten via de financiële verhoudingswet meer finan ciële mogelijkheden geven; Er moet voldoende bouwvolumen wor den verstrekt voor de bouw van met name gymnastieklokalen, zweminrich tingen en sporthallen: Er is samenwerking en overleg nodig tussen rijk, provincie, gemeenten en sportorganisaties om plaatselijke en re gionale behoeftenprognoses op te zetten als basis voor een doelbewust beleid: Intergemeenelijk overleg tussen kleine re gemeenten over de bouw van zwem baden, sportparken e.d. is dringend ge boden. wenselijk is dat elke gemeente, of een aantal gemeenten tezamen, be schikken over een ..sportnota" voor het uitstippelen van een meerjarig beleid; M enmoet eraaar streven de lichame lijke vorming in het onderwijs en de vor mingsinstituten werkelijk tot een essen tieel onderdeel van de totale vorming te maken. Een dagelijkse lestijd lichame lijke vorming is wenselijk; Er moet een opleiding komen voor full time leiders in de sport. Eerste viscentrum gehandicapten WIERENGEN. Mies Bouwman heeft zaterdagmorgen op Wieringen het eerste viscentrum voor gehandicapten in Nederland geopend. De afdeling Am sterdam van de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsinvaliden nam enkele jaren geleden het Initiatief tot 't stichten van een viscentrum voor gehandicapten. Voor 14.5 cent 23 pagina's Etherreclame geleidelijk invoeren M0I Vijf Atristerdammers, die in een gloednieuwe wagen een ritje maakten langs de Amstel, raakten allen min of meer ernstig gewond, toen de auto, bestuurd door iemand zonder rijbewijs, plotseling moest uitwijken voor een kat. De auto ramde een gevel van een huis in Nes aan de Amstel (zie foto). De gevel werd zo zwaar beschadigd, dat de auto niet mocht worden weggehaald, omdat dan de muur zou instorten. Priesterambt wordt gebagatelliseerd Men loopt over minderheid heen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Drs. J. Loos, de enige functionerende gehuwde priester in Ne derland, heeft In een Interview, dat zo juist in „Ruim Zicht" is verschenen, 't klimaat, dat momenteel in het Neder landse katholicisme heerst, bijna ondra gelijk genoemd voor zichzelf en voor de genen die uit de reformatie zijn overge komen. Hy herinnert eraan, dat hij zelf en verschillende met hem onder Pl us XII zijn overgegaan, vooral om de theologie van het ambt. „Maar wat wij in de Kerk van vandaag zien, is dat het ambt van alle kanten wordt gebagatel- ambt van alle kanten wordt gebagatel liseerd. Dit is nog maar één tendentie, want er is een sterke relativering van al deze waarden ln rooms-katholiek Nederland". Drs. Loos vraagt zich af, waarom er binnen de Kerk geen scherpe reactie op deze verschijnselen komt. Hij wijt het ontbreken van een dergelijke reactie de monopolisering van de publiciteisme- (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT De sultan van Djokja karta. minister van Economische Zaken in het huidige Indonesische knhinet, zal binnenkort een bezoek aan Nederland brengen. Dat. heeft de fractievoorzitter van de KVP. drs. W. K. N. Schmelzer. zaterdag op het congres van zijn partij bekend gemaakt. Hi j hoopte, dat de sul tan tijdons zijn bezoek zal ervaren, dat er nog altijd sterke handen bestaan tus sen zijn land en het onze. Sprekende over de kwestie-Vietnam zei drs. Schmelzer, dat het hier gaat om een conflict, dat ook de christenen zeer diep beroert. Men behoeft niet kritiek loos te staan tegenover de buitenlandse politiek van Amerika, maar landen, die niet zelf bij dit conflict betrokken zijn. moeten zich in hun kritiek matigen. Hij deelde mee. dat bij de Nederlandse re gering maatregeen in een vergaand sta dium van voorbereiding zijn tot hulpver lening in het burgerlijke, zuiver mense lijke vlak. Drs. Schmelzer geloofde niet, dat de krachten, die onlans ln Indonesië zijn losgemaakt, hiertoe in Btaat zouden zijn geweest, wanneer het Vietnamese bol werk van de vrijheid in handen va communisten zou zijn gevallen. Hij loofde minister-president Cals. die niet alleen bij de moeilijkheden rond lonen en prijzen, maar ook bij het kabinetsbe raad over de „misplaatste brief van de PvdA" over Vietnam de ministerraad tot een esMgezind standpunt beeft ge- de dagbladen Inderdaad de gelegenheid zal worden geboden zich gedurende een aantal jaren aan de nieuwe omstandig heden aan te passen. Te abrupte Invoe ring van de maximum-zendtijd zou veel persorganen nodeloos schaden, aldus het verslag. Daarin wordt het voor alle be trokkenen gewenst genoemd, dat de definitieve invoeringsdatum van de radio- AMSTERDAM (ANP) Als gevolg en televisiereclame zeer geruime tijd J van redactionele activiteiten, van de tevoren wordt bekendgemaakt, steeds voortgaande kostenstijgingen in het algemeen en van de invoering van Over de compensatieregeling voor de radio- en televisiereclame moet verwacht p*rg (ten hoogste 40 van de opbrengst worden, dat enige verdere verhoging van van reclame in radio en televisie) zegt de abonnementsprijzen op de dagbladen het jaarverslag o.m. dat de pers zich onvermijdelijk zal zyn. daar niet „geheel behaaglijk" by voelt. Opgemerkt wordt, dat een goede pers Deze conclusie staat in het vandaag huiverig moet staan tegenover uitkcrln- verschenen jaarverslag 1965 van de ver- uit overheids- en semi-overheids- eniglng De Nederlandse Dagbladpers, fondsen. Voorts wordt opgemerkt, dat aan Voor die verhoging is „ruimte", aldus het de ..televisiekoorts", die in de huidige verslag, eraan toevoegend, dat wellicht periode by veel adverteerders valt te ook bij de lezers voor de noodzaak daar- j signaleren, zeker een einde zal komen, van begrip bestaat. wanneer na verloop van enige tyd ge- In het verslag wordt opgemerkt, dat de bleken zal zyn dat „de televisiereclame, abonnee thans dagelijks het dagblad van j hoe waardevol ook voor bepaalde reclame- zyn keuze met gemiddeld 23 pagina's aan boodschappen, niet de panacee voor alle huls ontvangt h raison van 14% cent, publiciteit is. Dagbladrecrame ls dikwyis een bedrag waarvoor nu de kleinste onmisbaar en onvervangbaar", aldus het dienst of het geringste produkt niet meer geleverd kan worden. In het verslag wordt gewezen op de aanzienlijke uit breiding van de redactionele voorlichting in de laatste tien jaren en geconcludeerd wordt, dat het dagblad in die periode goedkoper is geworden. Ondanks het feit. dat de abonnements prijzen de laatste jaren een aantal malen zijn verhoogd is de prijs van het dagblad bij het algemene prijsniveau achter gebleven. aldus de NDP. Geconstateerd wordt, dat de huidige prys structui'eel nog steeds te laag is. in welk verband de verwachting wordt, uitgesproken, dat enige verdere verhoging van de abonnements prijzen onvermijdelijk zal zijn. Het abon nementsprijsniveau der bladen onderling ligt nagenoeg op geiyke hoogte. Daarin wordt gewezen op een opvallende wikkeling van de advertentieprijzen, die sinds 1948 voortdurend ln prijs zijn ge daald. Opgemerkt wordt, dat het ln het belang van de dagbladen is te trachten deze prijsontwikkeling ook in de toekomst voort te zetten. Of dit mogeiyk is, is evenwel de vraag. In het verslag wordt gememoreerd, dat het aantal zelfstandige dagbladonder nemingen in 1965 vermLnderde, als gevolg van de concentratie in de dagblad pers. van 47 in 1964 tot 45 in het verslag jaar Het aantal dagbladtitels. In 1964 nog 96. verminderde tot 91. De oplagecUfers gaven een styglng te 1 zien. Het totaal aantal betalende abon nees der Nederlandse dagbladen (exclu sief De Waarheid en Cobouw) bedroeg eind 1964 in totaal 3 466.650 en eind het vorig Jaar was dit aantal met 96.749 of 2.8 gestegen. De oplagegroei hiermee ruim dubbel zo groot als die de bevolking en overtrof de styglng i het aantal huishoudens. Het aantal dag- j bladen per 1000 inwoners bedroeg einde van het vorig jaar 288 tegen 217. respec tievelijk 171 televisie- en radiotoestellen per 1000 inwoners. In het jaarverslag wordt ook aandacht geschonken aan het vraagstuk va reclame ln radio en televisie Gesteld wordt, dat aangenomen wordt dat de Invoering daarvan zo geleidelijk zal zyn. I dat een schokeffect wordt vermeden en I Behoud grond voor openluchtrecreatie (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Bij onttrekking van door openluchtrecreatie bestemde gron den zal voor een passende vervanging gezorgd moeten worden. Voor de ontslui ting en Inrichting van gebieden voor openluchtrecreatie is samenwerking no dig tussen gemeenten, die over veel en nig open ruimten beschikken. Dit zijn enkele conclusies, men zaterdag j.l. bij de discussies In de sectie „openluchtrecreatie" op het KVP- partijcongrea kwam. Andere conclusies waren onder meer: het rijk en de provincie zullen op pas sende wijze steun moeten verlenen ook financieel aan de uitvoering van die objecten, die een boven-gemeentelij- ke betekenis hebben, de huidige finan ciële verhouding rijkgemeenten biedt de gemeenten onvoldoende mogelijkheden haar taken op dit terrein te vervullen: de gemeentelijke overheid is het nauwst betrokken bij de uitvoering van maatre gelen op het gebied van de openluchtre creatie. De gemeente moet ook het par ticulier Initiatief stimuleren tot zelf werkzaamheid: het KVP-partijbe8tuur moet ln de naaste toekomst aan de open luchtrecreatie door onderzoek en studie bijzondere aandacht besteden. vindt dat een bedenkelijke zaak. bedenkelijker dan de vernieuwingen zelf: hy spreekt in dit verband zelfs van een „progressieve terreur". Ook het Neder- derlandse volkskarakter speelt volgens hem een rol in het proces: „Het ls Ne derland nu eenmaal eigen", zegt hy „niet die rebellie maar dat lompe, dat vorm loze. Naar land, Nederland. Ik ben erg Engels georiënteerd". „Ik -wil", zo vervolgt hy zijn betoog, „echt niet pleiten voor een integraal her stel van het „rijke roomse leven", maar mij hindert wel de hautaine wijze, waar op men wil afrekenen met het jongst* verleden. Ik vind het een hopeloze toe stand in Nederland, zodat ik mij ervan distantieer. Drs. Loos pleit dan voor meer plurifor miteit In het Nederlandse katholieke kv ven. Hem verontrust het gemak, waar mee men over een minderheid heen loopt, „een minderheid die warm loopt voor de bewaring van de antieke en christelijke erfenis". Met de nieuwe liturgie ls drs. Loos al lerminst Ingenomen, hij noemt haar zelfs een geestelijke kwelling. „De hoog mis van vroeger was een feest, het is nu een ruïne. Als er ergens een tlenermas moet worden gevierd, vind ik het best. laat ze maar differentiëren, als ik het maar niet hoef mee te maken". Ook de kerkenbouw vindt in zijn ogen geen genade: „Ik heb maar een troo6t. Er wordt tegenwoordig zo slecht gebouwd, dat je die nieuwe kerken over 25 Jaar niet eens hoeft af te breken". Voorzieningen gemeentelijk bestuur (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - Op het KVP-congres te Amsterdam heeft men zich zaterdag jongstleden in een speciale sectievergade ring bezonnen op de waagstukken Inzake gemeentelijke samenwerking en beatnurs- voorzienlngen. Men kwam tot de opstel ling van een aantal richtiynen voor een modern bestuursbeleid, dat rekening houdt met grotere verbanden en waarbij een gezonde regionale ontwikkeling een grote rol speelt. De inhoud van enkele richtiynen luidt: er moet een grondige studie over de eisen van een bestuursbeleid worden onderno men. zowel op landelijk, proviciaal als regionaal niveau en zonodig ook in partij verband: de gemeenten die niet meer in het belang geacht kunnen worden van het welzyn en de welvaart der bevolking komen voor opheffing in aanmerking. De KVP behoort voorstellen tot ophef fing en samenvoeging per geval te be oordelen; grenswijzigingen moeten niet alleen worden bezien vanuit de behoefte der betrokken gemeente, die vergroting voor haar gebied verlangt, maar ook mei het oog op de regionale ontwikkeling van de betrokken streek: het agglomeratie- beleid blijft bijzondere aandacht vragen, waarbij tegen de uitbreiding van grote tot zeer grote gemeenten bezwaren be staan. Een agglomeratiebestuur moet reële bevoegdheden bezitten, naar gelang van de belangen van de agglomeratie; terzake de bestuurlijke indeling van ge meenten moet hoge waarde worden ge hecht aan het informeel overleg van de provinciale besturen met de gemeente besturen in een vroegtijdig stadium en voorafgaand aan de wettelijke procedure Suriname niet naar festiviteiten in Guyana PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse premier. J. A. Pengel. heeft op <*n persconferentie in Paramaribo mede gedeeld. dat Suriname geen gevolg zal geven aan de uitnodiging van premier Burnham om de feestelijkheden ter ge legenheid van de onafhankeiykheid van (Brits) Guyana mee te maken. Ook zal Suriname niet vertegenwoor digd zyn ln de konlnkryksdelegatie. die naar de onafhankeiykheidsfeesten tal pelzen. Premier Pengel zei. dat hy het besluit een „vervelende zaak" vond, voor premier Burnham. maar Suriname wil met deze beslissing onderstrepen, d* grenskwestie niet als een kleinigheid te beschouwen. Er ls overigens, aldus de premier, geen sprake van een slechte verstandhouding tussen beide landen. In zyn telegram sprak premier Pengel dan ook de hoop uit dat het onafhankelijk Guyana met Suriname op economisch gebied nauw zal samenwerken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5