Historische optocht verleende volop luister aan eeuwfeestviering „Parel van de Noordzeekust" in een boeiende ontwikkeling B. en W. van Zoeterwoude geporteerd voor rijksweg 11 zuidelijk van zuidbuurt JubUeum-St-Jorismarsen in Surinaamse omlijsting boekten record aantal deelnemers KLAVERBLAD KOFFIE yAAMPAQ MBI X866 PS URB8V ODOHMTT JSOORDWIJK 100 JAAR BADPLAATS" Zonder enige schroom kunnen wij getuigen dat de opzet van de zaterdagmiddag gehouden optocht, uitbeeldende de ontwikkeling in de laatste 100 jaar van Noordwijk van vissers- en bloembollendorp, tot een der mooiste van de badplaatsen langs de Noordzeekust, de stoutste verwachtingen verre heeft overtroffen en de organisatoren en voor aanstaande medewerkers (sters) hierop met trots kunnen terugzien. Naast de bezielende kracht welke Is uitgegaan van de heer F. W. de Graaf van Limburg Stirum, komt op de eerste plaats een woord van lof toe aan het trio Puck van der Zwan, mevrouw De Jong-Rijnders en me vrouw Van der MeerSteenvoorden voor de grote bijdrage welke dit drie tal aan het slagen van deze optocht heeft geleverd door het ontwerpen en vervaardigen van enige honderden costuums en badpakken, die vanaf 1866 tot op heden in Noordwijk en andere badplaatsen gebruikelijk wa ren en een geheel apart cachet aan het geheel gaven. De Zoeterwoudse gemeenteraadsleden krijgen a.s woensdag een agenda van 13 punten af te werken. In behandeling Wijziging van de verordening op de heffing en invordering op de hondenbelasting. Het grote tekort op de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1966 hebben b. en w. doen beraden omtrent verho ging van de tarieven der gemeentelijke belastingen. Het college is echter van mening dat niet alle belastingen ver hoogd moet worden. De straat- en riool- belasting zijn in 1965 reeds verhoogd en deze wil men nu ongewijzigd laten. Wel voor verhoging komen in aanmerking de honden- en vermakelijkheidsbelasting. Voor de laatste belasting komt in een der volgende vergaderingen een voor stel. Het huidige tarief voor de honden belasting is 15,- en 10,- resp. voor een z.g. luxe hond en een waakhond. Blijkens een advies van de commissie van financiën staat deze een verhoging voor tot resp. 30,- en 20,-. B. en W. vinden een verhoging van 100% te in grijpend en stellen een verhoging voor tot 20,-, resp. 12,50. Door deze ver hoging zal in vergelijking met de op brengst van het kohier over 1965, naar schatting 1.250,- meer ontvangen worden. Het staat nog geenszins vast dat Zoe terwoude in de periode na 1980 een woonfunctie zal gaan vervullen in de Leidee agglomeratie. De thans geprojec teerde woongebieden in het streekplan- gebied geven tot 1980 de mogelijkheid tot huisvesting van 'n eigen bevolkings groei tot 230.000 inwoners en verder ge legenheid tot vestiging voor 30.000 per sonen van elders. Een uitbreiding van het woongebied In Zoeterwoude is derhalve tot 1980 ze ker niet nodig en wordt voorhands ste debouwkundig ongewenst geacht. Hoewel in de toeliohting van 't streek plan is gesteld, dat Zoeterwoude gedu rende een periode van 15 jaar een prak tisch voortdurend vertrekoverschot heeft gehad, wordt voor de toekomst de ge meente niet als demografisch expulsie- gebeid beschouwd. In het streekplan is rekening gehouden dat Zoeterwoude- dorp tot 1981 een vestigingsoverschot kan opvangen. De Rijkswaterstaat heeft nog geen keuze gedaan ten aanzien van het tracé van de nieuwe rijksweg 11 ten noorden of ten zuiden van het buurtschap Zuid- Uit het tot dusver gevoerde overleg ia gebleken, dat deze dienst met beide mogelijke tracé's kan instemmen. De commissie is van mening, dat het gekozen tracé uit het oogj\nt van ruim- telijke ordening de voorkeur verdient. Het zuidelijke tracé zal de open ruim te tussen de Leidse agglomeratie en de nieuwe stad Zoetermeer verkleinen, het geen landschappelijk ongewenst moet worden geacht. Het onordelijk tracé gaande langs de geprojecteerde uitbreiding van Zoeter- woude-dorp, geeft daarentegen een dui delijke begrenzing aan dit gedeelte van de agglomeratie. Langs een gedeelte van de Broekweg is in het ontwerp streekplan kassen bouw toegestaan op grond met een op pervlakte van circa 20 ha. Een verrui ming van deze oppervlakte ontmoet be- Het voorliggend plan geeft duidelijk aan, dat Ged. Staten met de wensen van de raad geen rekening hebben gehouden. Wat betreft de grootte van Zoeter woude, kunnen b. en w. meegaan met de gedachte van de commissie openbare werken, dat deze ruimte voorhands vol doende ls voor aanvulling en verbetering van de woningvoorraad, waarbij dan de gedachte wordt prijsgegeven, dat ook gerekende moet worden op uitbreiding van het woningareaal ten behoeve van de beroepsbeoefenaren in de lndustrle- Met de verdeling van de bevolking in het jaar 1980, met inachtneming van de grenswijzigingen, over de gemeenten in het plan kunnen b. en w. echter niet Instemmen. Deze prognose kan niet juist zijn. Het college is van oordeel, dat in 1980 de bevolking dezer gemeente ruim verdubbeld zal zijn, omdat in het voor deze gemeente aangegeven woongebied pl.m. 1500 woningen kunnen verrijzen, die toch wel een 6000 personen zullen herbergen. Het pleidooi voor handhaving van het tracé van rijksweg 11 ten noorden van de kerkbuurt Zuidbuurt is uitermate zwak. Een ongelijkvloerse kruising werpt een barlcade op tussen de woon gebieden terwijl een 400 meter zuide lijker ligging toch geen afbreuk zal doen aan de open ruimte tussen de twee genoemde grootheden. Op dit punt kun nen b. en w. beslist niet akkoord gaan met het standpunt van Ger. Staten. De kassenbouw is in dit plan geheel vervallen. Slechts bestaande bedrijven kunnen uitbreiden en zelfs in voldoende mate. Voor nieuwe bedrijven met glas opstallen is in dit plan in deze gemeente geen ruimte gereserveerd. De commissie openbare werken acht dit niet bezwaarlijk. Zij meent, dat het voor belanghebbenden, die een dergelijk bedrijf willen oprichten, uit economisch opzicht, de voorkeur verdient zulks te ondernemen in daarvoor aangegeven centra in dit en andere streekplannen. Het vorenstaande samenvattend delen b. en w. mede, dat zij zich, behoudens het tracé van de nieuwe rijksweg 11 met het plan kunnen verenigen. Subsidieregeling kruisverenigingen De kruisverenigingen hebben over het algemeen een werkgebied, waarbinnen zij hun activiteiten ontplooien, dat zich uitstrekt tot over de grens van de ge meente van vestiging. Zo werkt het Wit-Gele Kruis afdeling Hoge Rijndijk ook in de gemeente Leiderdorp; het Groene Kruis, afd. Leiderdorp en de kruisverenigingen in Hazerswoude, ook in Zoeterwoude. Deze verenigingen ont vangen subsidie uit de gemeentekas van de plaats van vestiging en uit de kas van de gemeente waarin de vereniging wel werkt doch niet haar hoofdzetel heeft. De praktijk in deze subsidiëring opgedaan deed de wens naar voren ko men de regeling betreffende de subsi diëring van kruisverenigingen in de relatie gemeenten op dit punt op elkaar af te stemmen. Om dit te bereiken doen b. en w. het voorstel de bestaande re ge- De artistieke ontwerpen van de wa gens en groepen, in totaal 26, waren in goede handen bij de heren G. J. 'Kiersch uit Noordwijk en A. W. van Driel uit Amstelveen. De stoet werd geopend met vlag gendragers te paard, met Nederland se en Noordwij kse vlag, gevolgd door trompetters van de Landelijke Rij- vereniging St. Hubertus uit Lisse en een detachement van het korps Be reden Politie uit Wassenaar. Het is begrijpelijk dat in de le groep waren vertegenwoordigd bur gemeester C. L. C. Pické en W. H. van Konijnenburg, die in 1866 de ba sis hebben gelegd waarop Noordwijk zich tot badplaats kon ontwikkelen. Eerste badman In de tweede groep met de eerste badman Pieter Bedijn met baders en baadsters uit 1866 was het vermake lijk om de badpakken met lange pij pen en gesloten halsen te aanschou wen. Het eerste vervoer van de gas ten naar Noordwijk werd uitgevoerd door de oude stoomtram Leiden Noordwijk en voor deze gelegenheid was „Bello", de oude locomotief, van stal gehaald - in dit geval het Ned. Spoorwegmuseum - die een glorieuze tocht door Noordwijk maakte. Even eens kwam het originele Huis ter Duin op de proppen als een der eer ste gebouwen in de badplaats, een prachtige wagen van Bloembollen cultuur vertolkte „Noordwijk-bloemen- badplaats". Oud-Noordwijk werd opgehaald door „De Klink", nettenboetsters, schelpen- kar, de brandweer van destijds, een groep hoge velocipèdes, een aller- koddigst familietafereeltje met oer oude kinderwagens, de roeiredding- boot, waarin wij ontdekten enkele oude redders o.a. Jan en Arie van Kan, Siem Verloop. Ook de huidige toestanden in de badplaats kregen gestalte in de stoet; golf, tennis, mo torreddingboot Curt Carlssen, de mo derne brandweer en verdere activitei ten. Een prachtig stluitstuk vormde de praalwagen Noordwijk, parel van de Noordzeekust". Beide foto's tonen enkele aantrekke lijke beelden van groepen die deel uitmaakten van de grote optocht in de 100-jarige badplaats Noordwijk. Op het ene plaatje een bont uitheems gezelschap, kleurrijk ln de kleren; op de andere foto krijgt men een indruk van het' tennisspelen, zoals dat vele jaren her al in Noordwijk met enthou siasme werd beoefend. UITSLAGEN HALTERSPORT S KAMPIOENEN, 3 TWEEDE EN EEN DERDE PRIJS VOOR DE L.A.C. „DE SPARTAAN" Tijdens de kampioenschappen van West-Nederland Haltersport, welke in de Grote Burcht zijn gehouden, zijn :eer goede prestaties geleverd. Vooral de deelnemers van de organi serende vereniging zijn bijzonder goed voor de dag gekomen. Zij namen de meeste prijzen mee. De uitslagen wa- Bantamgewicht: K. Urgert 75 kg, 132,5 kg, 150 kg 357,5 kg; C. de Regt 65 kgf, 100 kg, 160kg 325 kg. Vedergewicht: T. Commers 80, 115, 142,5 337,5 kg; A. Swagers 65, 100, 145 =x 310 kg; R. Baay 70, 90, 142,5 302,5 kg; Lichtgewicht: J. Tegelaar 87,5, 130, 200 417,5 kg; J. Heppener 92,5, 132,5, 170 395 kg; A. de Bruin 80, 137,5, 170 387,5 kg. Middengewicht: D. Kuipers 100, 140, 200 440 kg; J. Meier 80, 105, 170 355 kg. Lichtzw.gewicht: J. Brand 125, 185, 215 525 kg; A. Hillebrand 87,5, 175, 222,5 485 kg; E. de Jong 110, 132,5, 200 442,5 kg. Middenzw.gewicht: S. Holswilder 95, 160, 237,5 492,5 kg; B. v. 't Riet 95, 172,5, 225 492,5 kg. Zw.gewicht: J. v. Loon 117,5, 155, 230 502,5 kg; C. Oudendag 107,5 155, 215 477,5 kg; C. Alleman 80, 165, 175 420 kg. WATERPOLO ROOSTER A.S. WEEK In de komende week voor de Pink sterdagen spelen vele Leidse water- polo-zeventallen, ook de ploegen die tot nu toe nog niet aan de beurt wa ren geweest. Zo speelt de Zijl mor gen de eerste wedstrijd in de tweede ldasse A tegen Brandenburg, terwijl donderdagavond de thuiswedstrijd te gen DWR volgt. Vanavond vertrekt LZC naar ESCA voor haar vierde wedstrijd in de le klasse B, Sleutel stad ontvangt vrijdagavond in 1B het Gooi. Het complete programma is als volgt: Maandag 23 mei: de Zijl 1-LGB 1 ling enigszins te wijzigen c.q. aan te Verhuur plantsoen aan O. Bruin, Bernhardstraal. s een verzoek ingekomen van de heer C. Bruin, Bernhardstraat 12, om strook plantsoen, gelegen langs de zijgevel van zijn woning, van de ge meente te mogen huren. Bedoelde strook grond wil hij als tuin gebruiken. B. en w. zijn van mening dat hiertegen geen bezwaar bestaat en stellen voor de plm. 20 m2 aan verzoeker te verhuren met ingang van 1 mei 1966 voor de duur 5 jaar onder de gewone voorwaar den tegen een prijs van 5.- per jaar. Verhuur van gemeentegrond aan de Antoniusstroat. Een drietal verzoeken is bij het college ingekomen om het perceel grond, gele gen nabij de gemeentelijke loswal aan de Antoniusstraat te verhuren. Op deze grond staan drie schuren die als garage en bergruimte worden gebruikt. De ge meente heeft de grond niet nodig voor eigen doeleinden, zodat geadviseerd wordt het verzoek in te willigen en met Ingang van 1 april 1966 voor de duur vijf jaar, behoudens eerdere opzeg ging onder de gewone voorwaarden aan elk van de drie onderstaande personen 138 m2 te verhuren voor 16,- per jaar; J. C, Mill, AntoniOMtraefc 4; C. J. v. <L Hoeven, Aatonlu—taae> èf R. ZQlstra, Antonlusstraat T. Dr. J. F. E. Einaar, gevolmachtigd minister van Suriname, sprak de jeugd toe De 20e St. Jorismarsen te Oegst- geest betekenden zaterdag op het land goed van Kasteel „Oud-Poelgeest een middag van sportiviteit, élan en vooral hartverwarmende dienstbaarheid. Het bezoek van de gevolmachtigde minis ter van Suriname, dr. J. F. E. Einaar verleende bijzondere glans aan dit ge beuren. Zijne Exellentie arriveerde te 13.45 uur bij de ingang van „Oud-Poel geest" waar een erehaag van pad- vindstcrs der Derja-groep stond opge steld ter verwelkoming der hoge auto riteiten. De ontvangst van de genodigden vond plaats in het Koetshuis waar o.m. aanwezig waren minister Einaar; wet houder J. F. M. Steenmetser, loco burgemeester van Oegstgeest; burge meester C. G. van der Willigen (Lei den) en zijn ambtscollega mr. R. M. Gallas (Leiderdorp); de hoofdcom missaris van de Ned. Padvinders Ver eniging, de heer E. J. H. Volkmaars; de presidente van het NP.G. mevr. N. A. den Haan-Groen; de vertegenwoor digster van de N.G.B., mej. R. Teggela; wethouder N. v. d. Voet en de heer J. de Visser, gemeente-secretaris van Oegstgeest; de Adj. der Rijkspolitie de (dames), DZV 1-Sleutelstad 1 (dames), Esca 1-LZC 1, LZC 2-AZ '70 2. Dinsdag 24 mei: Brandenburg 1-de Zijl 1. Donderdag 26 mei: de Zijl 1-DWR 1. Vrijdag 27 mei: Sleutelstad 1-het Gooi 1, Zian 3-de Zyl 2, DKD 1-RWV 1. KRINGACTIVITEITEN De kring Gouwe-Rijnstreek heeft enkele data bekendgemaakt van di verse activiteiten die dit jaar zullen plaatsvinden. Op zaterdag 2 juli zal het jaarlijkse kringpolotoernooi worden georgani seerd in het zwembad te Woerden. De zwemwedstrijden vinden op za terdag 9 juli plaats in het Leiderdorp- se zwembad de Does. Naar de provin ciale kampioenschappen waterpolo- jeugd op 11 juni in het zwembad de Dolfijn te Ridderkerk, zal de kring een dames- en een herenzevental af vaardigen. hebt al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! Bij duizenden Tientallen touringcars voerden in tussen duizenden padvinders, pad- vindsters, welpen, kabouters, gidsen, voortrekkers en verkenners uit de wijde omgeving naar Oegstgeest. „Oud- Poelgeest'' was start en finish van de wandeltochten over 7 '/t en 15 km. De route was uitgezet in de omgeving van Oegstgeest, terwijl de langste afstands mars ook door een gedeelte van Rijns burg voerde. Langs de route waren vele controleposten, terwijl de Rijks politie en ordecommissarissen het ver keer in goede banen leidde. Hun past een woord van hulde dat alles zonder incidenten verlopen is. Traditiege trouw vferkte het weer bijzonder mee zodat er uit volle borst werd gezongen. De jeugd was enthousiast. Het schone lied „Zo gaat het goed. zo gaat het beter. alweer een kilometer bleek evenals voorgaande jaren nog steeds een „tophit" te zijn. Een enke ling werd het lopen wel eens wat te machtig, zo bijvoorbeeld 't meisje dat last ondervond van haar schoeisel en het verder maar deed op sokken. Vlaggen hijsen Alvorens al die duizenden jongeren echter de voorgeschreven route „uit wandelden" verzamelden zij zich om half drie óp een terrein nabij de grote slotvijver. Op deze vijver lagen een tweetal opgetuigde zeilboten van de Zeeverkenners zachtjes te wiegen op de „passaat". Voorafgegaan door de Goudse Districtsband arriveerden even later de genodigden, waarna onder de tonen van het „Groot Saluut" de vlag gen werden gehesen en het „Hoort, zegt het voort" werd gezongen. De voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer G. Lignac, sprak een woord van welkom op deze mid dag van „grote vreugde". „Vreugde om tweeërlei redenen", aldus spreker, .vanwege de aanwezigheid van minister Einaar en de viering van het vierde lustrum". De heer Lignak overhandig de de minister een aandenken in de vorm van een plaquette. Toespraak minister Minister Einaar begon zijn openings toespraak met allen té bedanken voor het geschenk. „Ik hou ervan voor de jeugd alles te kunnen doen wat in mijn vermogen ligt', aldus spreker, „en ik beschouw het dan ook als een grote eer deze marsen te mogen openen, omdat er jongeren aan deelnemen en deze middag staat in het teken van 't Koninkrijk. Als wij elkaar beter leren kennen en waarderen dan marcheren wij in de richting van St. Joris: 't goede zegeviert over het kwade. Dat is niet alleen van betekenis voor de jeugd in Nederland, maar ook voor hen aan de overzijde van de Oceaan. De padvinderij, zo dacht ik, werkt in de richting van verbroedering in het gehele koninkrijk, "^ij moeten besef fen dat er jongeren zijn aan wie de toekomst is toegewezen om op te groeien tot ouderen. Vangt uw mars aan en hoopt iets over te houden van wat er nu over Suriname te horen en te zien is!", aldus minister Einaar. Onder leiding van de heer W. Tirolf, algemeen marsleider werd hierna in vele toonaarden het St. Joris-marslied gezongen engefloten. Een zestal drumbands brachten de tientallen groepen vervolgens een flink eind op mars. Surinaamse markt De Surinaamse markt trok intussen bijzonder veel belangstelling. Er was een expositie ingericht met typisch Surinaamse gebruiksvoorwerpen, be schikbaar gesteld door de directeur van het Museum van Volkenkunde te Leiden. Voor de „lekkerbekken" wa ren er heerlijke Surinaamse hapjes te verorberen, zoals o.a. Pindasoep. In het Koetshuis werd de genodigden 'n portie „bruine bonen met rijst" aan geboden. Prettig was het optreden van *t „Guyana-orkest" met een viertal sym pathieke Koto-missies die vrolijk op het ritme van de muziek de danspas sen maakten. Er was veel applaus voor dit muzikale evenement waarvan bin nenkort ook de patiënten in de Leidse ziekenhuizen kunnen genieten. Er werd door leden van de ziekenhuis- omroep „De Vrye Lyn" te Leiden een uitgebreide opname van het padvin dersfestijn gemaakt. Minister Einaar was zeer enthou siast en onderhield zich met de leider van het Guyana-orkest. Het was reeds ver na vieren aleer zijne Excellentie afscheid nam van de Joris-marsen. Drumband-concours Te ongeveer half vier meldden de tambour-maitres van een zestal drum bands zich stuk voor stuk met hua band bij de jury op het bordes van ^1 Kasteel „Oud-Poelgeest". Deze bestond uit de heren Th. Eykman en J. v. Wil gen en mevr. J. de Keyzer-Kopnils. Opvallend waren de verrichtingen van de Haagse distriktsband met pij pers en 'n achttal jachthoornblazers. Imponerend was voorts het strakke en toch prima, doorlopende ritme van een mars, getrommeld en geblazen door de Goudse Padvinders-marsband. Ook de Paulusband uit Leiden gaf acte de présance door als eerste, iet wat onwennig, het spit af te bijten van het concours. Onder supervisie van de „St.-Joris- arts" dr. H. A. Reterink verrichtte de EHBO onder leiding van mej. van der Horst (Rode Kruis Kolonne „Rijn land") in een grote, van alle gemak ken voorziene tent, haar taak. Geluk kig bleef het allemaal beperkt tot schrammen en blaren-behandeling. Radio Traditiegetrouw waren de jongens van de Ewout-Joppensz.-groep weer aan wezig met hun radio-installatie, die uitstekend voldeed. De verbindingen naar „buiten" lieten weinig te wen sen over. Voldaan zijn de 5307 deelnemers voorzien van prachtige bekers en me dailles (de prijzenkast was rijk voor zien) met o.a. een fraaie beker van „De Leidse Courant") naar huis ge togen. De Oegstgeester deelnemers hebben ten besluite bewezen dat de „dank voor het aangenaam verpozen" tot uiting kwam in een terrein dat keurig was ontdaan van alle ongerech tigheden. Bravo! Vermeldenswaard is voorts het feit. dat de vroegere waar nemend districtscommissaris, oubaas Molenaar, in een telegram uit Bei roet, waar hij gedurende een half jaar werkzaam is, staf en deelnemers veel succes bij de Joris-marsen toewenste. De uitslagen Prijzen bandconcours: 1 NPV Den Haag, 2 NPG Gouda, 3 NPG Den Haag. Prijzen marsen: kabouters: 1 Eikel tjeskring, Haarlem; 2 Zonnige Boska bouters, Heemstede; 3 St. Agnes, Zoe terwoude; 4 Duivenvoordegroep, Voor schoten; 5 Lydiagroep, Leiden; 6 Zon nestraaltjes, Oegstgeest. Welpen: 1 Dauwtrappers, Leiden; 2 Tarsisiusgroep, Warmond; 3 Spaar- negeuzen. Heemstede; 4 St. Lodewijk, Leiden; 5 Prinses Irene, Beverwijk; 6 St. Joseph, Warmond. Padvindsters: 1 Neeltje Jacoba, Heemstede; 2 Senioren Caprera, Bloe- mendaal; 3 Elfregigroep, Overveen; 4 Koetolang, Heemstede; 5 Marnix Boi- sot, Leiden; 6 Maratonvendel, Haar lem. Verkenners: 1 Dauwtrappers, Lei den wisselprijs)2 Lisser Kanine- faten, Lisse; 3 Prinses Irene, Heem stede; 4 Dauwtrappers, Leiden; 5 Kan- tankijs, Gouda; 6 Tjarda, Hillegom. Extra prijs grootste groep (49 deel nemers): St. Zita, Boskoop; verst ko mende groep: Jacontha, Driebergen. Mej. C. Moorhoff uit Haarlem kreeg een boeket bloemen voor het feit, dat zij voor de twintigste keer had mee-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3