Managerziekte onderdeel van „zich dood werken" De Gaulle na Moskou naar Bonn toe Bemiddeling ontslagenen bij Davo Zelfbeheersing voor EIIBO er belangrijk BEROEP DR. DE BEUS OP VEILIGHEIDSRAAD Plannen voor vier Franse kernproeven HUIBERS Verstekeling bezorgt trein 40 minuten vertraging Nadere studie spaarloon a Staking zeelieden in omvang toegenomen Suurhoff uit ziekenhuis ZATERDAG 21 MEI 1966 DE LLTDSE COURANT (Van onze correspondent) BONN President De Gaulle zal aldi goed Ingelichte kringen ln de bond! hoofdstad, al kort na zijn terugkeer va ztfn Moskouse reis naar Bonn komei De Gaulle is, in het kader van het twet maal jaarlijkse overleg op grond van h< vriendschapsverdrag van januari 1963 toe aan de beurt om Bonn te bezoeken, aan gezien bondskanselier prof. Erhard de laatste maal in Parijs was. De Gaulies komst is ditmaal echter van bijzondere betekenis omdat men in Bonn uiteraard zeer nieuwsgierig is naar de ringskringen in Bonn niet, dat de kwestie van de nieuwe status voor de Franse troepen in West-Duitsland, die op l juli aan het NATO-bevel zullen worden trokken, dan al zal zijn geregeld, zodat het mogelijk is dat prof. Erhard en pre- DEN HAAG (ANP) Op verzoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de hoofdinspec teur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Drente zich gisteren in Coevorden op de hoogte gesteld van de voorbereidin gen voor de bemiddeling van de 225 bij de haardenfabriek Davo ontslagen ar beidskrachten, waarmee aanstonds na 't bekend worden van de sluiting een aan vang was gemaakt. Woensdag 25 mei zal het arbeidsbureau te Coevorden, versterkt met ambtenaren van andere arbeidsbureaus uit Drente, de bij Davo ontslagen arbeidskrachten inschrijven en voor elk personeelslid de bemiddelingsmogelijkheden nagaan. - (Advertentie) Dancing 't Zwaantje ZONDAGAVOND 22 MET DANSEN De Maskers Aanvang 8 uur Toegang onder voorbehoud Primair: wat moet ik laten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „We moeten ons voort durend, maar vooral ook op dit ogenblik, bezinnen op het werk van de EHBO en op de EHBO'er, die in vele geledingen -an onze maatschappij aan kritiek on- irhevig is. Het is belangrijk dat wij be ffen, dat een EHBO'er onder meer ei- ?nschappen moet bezitten, die niet al tijd even duidelijk aanwezig lijken: be den' woorden werden gistermiddag voorgehouden aan 'n groot aantal leden de Koninklijke Nederlandse Ver eniging EHBO die in het Casino te Sche- ingen de jaarvergadering bijwoon den. Spreker was dr. A. J. Schilstra, di- ecteur van de provinciale raad voor de olksgezondheid in Noord-Holland, die juist tevoren tot vice-voorzitter van het hoofdbestuur was gekozen. „Vele -artsen en autoriteiten zien de EHBO'er vaak als een zelfbewuste fi guur. die alles denkt te weten var shocks, slagaderbloedingen en hartmas- Kwestie Rhodesië Kunsthartpatiënt overleden hart werd geplaatst, is vrijdag overleden. De 61-jarige Mceans had het kunsthart dinsdag gekregen in een operatic die vijf wijderd omdat het beschadigde deel van het hart van de patiënt voldoende was hersteld. Donderdag onderging Mccans weer een operatie om een einde te maken aan een inwendige bloeding. Volgens de artsen werd de dood niet door het hart veroor zaakt. maar waarschijnlijk door een ge brekkig functioneren van de longen. I Eenzelfde oorzaak maakte op 26 april een einde aan het leven van de 65-jarige Marcel Derudder, vijf dagen nadat dr. Michael Debakey van het ziekenhuis in Houston hem een kunsthart had gegeven. OPNIEUW GARANTIES VOOR KLM DE NHAAG (ANP) De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën 'Tagen het parlement opnieuw machtiging tot het eventueel verlenen van garanties aan de KLM tot e enmaximum van 100 min. De wet tot verlening van tijdelijke financiële steun aan de KLM van twee augustus 1962 liep per 1 januari van dit jaar af. Hoewel de gang van zaken bij dit be drijf thans reden tot voldoening geeft, zijn de ministers Suurhoff en Vondeling mening, dat zij de mogelijkheid van of afwijzing van het ontwerp „schadelijk" zou kunnen zijn. Hiermee heeft dr. De Beus het beroep van Voorlopig van actie onthouden NEW-YORK (UPI) De voorzitter van de Veiligheidsraad van de V.N., de Ne derlander dr. J. G. de Beus, heeft gisteren voorgesteld dat de raad zolang de be sprekingen tussen Britse en Rhodesische vertegenwoordigers in Londen nog voort duren, zich van elke actie onthoudt. In Londen heeft het bureau van mi nister-president Wilson juist bekend gemaakt, dat de besprekingen zijn opge schort maar binnenkort zullen worden hervat zodra de deelnemers ruggespraak met hun regering hebben gehouden. Dr. De Beus, die namens Nederland sprak, deed een beroep op de indieners van een resolutie Afrikaanse landen waarin strenge maatgerelen tegen de Britse kolonie worden geëist, voorlopig nog niet op een stemming aan te dringen vervolgens voor de vergadering te verdagen tot maandagmiddag, hetgeen door de leden werd goedgekeurd. PARIJS, (Reuter) Volgens Franse persberichten zal Frankrijk deze zomer vier kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan nemen. Van officiële Franse zijde wil men ziich in het geheel niet over deze zaak Drie van de proeven zouden in de dampkring en de vierde onder water plaats vinden. Het zou de bedoeling zijn, dat de proe- geboorte* aankondig iogeri Maandag beraad Indonesië en Maleisië KOE ALA LOEMPOER (Reuter) Ma leisië heeft Indonesië voorgesteld de vre desbesprekingen maandag te beginnen. Het staat al vast dat de plaats van sa menkomst de Thailandse hoofdstad Bang kok is. Dit hebben welingelichte kringen in Koeala Loempoer meegedeeld. Een vlieg tuig van de Maleische luchtmacht staat al klaar om de Maleisische delegatie naar Bangkok te brengen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Koeala Loempoer zei slechts: „Wij hebben plaats en datum voorgesteld. We verwachten elk ogenblik bevestiging". heer Schilstra. En het lijkt erop dat ze niet altijd ongelijk hebben. De heer Schilstra zei er veel voor te voelen vooral in de opleidingen er de na druk op te leggen dat de taak van de EHBO'er in de eerste plaats een sociaal dienende is, maar toch zeker ook een ter ondersteuning van een arts. Gevolgen ernstiger Het grootste werkterrein van de EHBO lag naar zijn mening dan ook bij dat van de zeer kleine en de urgentiegevallen. Voor het overige moet de EHBO'er zich nooit afvragen wat zal ik doen, maar wat moet ik laten, want de gevol gen van handelen kunnen ernstiger zijn dan wanneer in hetzelfde geval alleen 'n arts gewaarschuwd zou zijn. Zelfbehersing bij de EHBO'er noem- specteur-generaal van het Korps Rijkspolitie, J. Gerritsen, ont ving de Tilanus jr.-medaille, welke was toegekend door het hoofdbe stuur van de E.H.B.O. zijn opleiding, hoe uitgebreid ook, op de keper beschouwd summier is. Ook in het jaarverslag van de vereni ging wordt op de kwestie ingegaan. Het zegt onder meer met belangstelling uit te ongevallen" worden ingesteld, oriënteerd te zijn op de richting die wel licht in de toekomst zal moeten worden ingeslagen. Een andere studiecommissie houdt zich bezig met vernieuwing van 't .EHBO-onderricht. Huldiging; Tijdens het officiële gedelte van de vergadering werden nog door het hoofd bestuur gehuldigd het korps rijkspolitie in de persoon van generaal J. Gerrit sen, algemen inspecteur van 't korps, die de hoogste onderscheiding van de vereniging, de gouden dr. C. B. Tilanus jr. medaille mocht ontvangen, en de dis trictsbestuursleden die gedurende 25 ja ren hun functie hebben vervuld. Vijfen twintig jaar geledn was het ook dat de vereniging (van 1893) zich in haar huidi ge organisatievorm presenteerden. Bij gelegnheid van de jaarvergade ring werd vanmorgen aan de vereniging door het gemeentebestuur van Den Haag een ontvangst aangeboden. Van middag zouden in Den Haag de finales worden gehouden van een nationale EHBO-wedstrijd. Luchtaanvallen op rebellen in Da Nang DA NANG. (UPI) Skyraidcr gevechts- plaatsen in Da Nang waar zich de rebel lerende militairen berinden met raketten en boordgeschut bestookt. De vliegtuigen werden van de grond met klein vuur beschoten. De regering in Saigon versterkt intussen haar troepen in Da Nang. Vanmorgen vroeg zijn in Saigon vliegtuigen opgestegen waarin minstens twee bataljons valscherm troepen plaats hadden genomen, bestemming was Koning Hoessein (rechts) heeft een bezoek gebracht aan de troepen, die aan de Jordaanse grens gelegerd UTRECHT (ANP) Een twistge sprek tussen de conducteur van een trein en een jeugdige reiziger, die geen treinkaartje had, weigerde te betalen en zijn naam te noemen, is gisteravond oorzaak geweest van een rreinvertra- ging. Zelfs een d-trein kreeg daardoor 20 minuten oponthoud. ik tussen Nijmegen en Roermom De conducteur deed alleen diehst op de trein. De machinist moest er ook aan te pas komen. Hij waarschuwde tenslotte de politie, aangezien er op het station Vierlingsbeek sinds de automatisering van dit baanvak geen stationspersoneel meer is. Nadat de politie de knaap hsd meegenomen, kon de trein na veertig minuten vertraging uiteindelijk de reis vervolgen. In de trein zaten veel reizi gers voor de d-trein naar Duitsland, die ten gevolge van deze vertraging 20 mi nuten in Venlo moest wachten. De N.S. gaan thans na op welke wijze zij ook voor deze schadepost hun rekening kun nen presenteren. De verstekeling is in ieder gevar -Teeds verzekerd i ces-Verbaalv Arbeid heeft gisteren nog niet breed voerig beraadslaagd over het idee- Kloos om in 1967 en wellicht ook in la tere jaren een deel van de loonsverho ging te blokkeren tot een later tijd stip teneinde te voorkomen, dat te veel geld in consumptie wordt gebracht. De werkgeversvertegenwoordigers in de stichting vonden het plan zo'n grote draagwijdte hebben, dat zij eerst door hun eigen financiële deskundigen voor gelicht willen worden over de conse quenties ervan. Het gesprek in de stich ting zal zo spoedig mogelijk worden voortgezet. Een datum is niet vastge steld. Boog mag niet steeds gespannen blijven Weet u wat managerziekte is? Nee. dan zal ik u een man ten tonele voe ren die grote kans maakt een lijdei delijk doel, namelijk eigen eer, glo rie en gewin. We kennen dan ook geen „streverziekte", maar wel een managerziekte, omdat de manager zichzelf niet ontziet. de ,'ordei Hij zit aan zijn bureau, zoekt koorts achtig in een stapel papieren, ritselt er een paar tussen uit, smijt ze in een tas, springt op uit zijn stoel en holt de kamer uit, onderweg zijn vrouw toeroepend: „Ik kom geen koffie drinken hoor! ik ga recht streeks naar een vergadering en blijf daar metteen eten, want van avond komt er een zakenrelatie op kantoor, 't kan wel laat worden! morgenochtend moet ik vroeg op, want dan enfin dat zien we nog wel dag!" Hij stort zich in zijn auto, geeft vol gas en stuift weg. met de maximale snelheid rijdt, de motor het spoedig opgeven. „De boog kan niet altijd gespannen blij ven" is een evenoud als waar spreek woord. Als de manager dus niet op past werkt hij zich dood, in de let terlijke, betekenis van het woord. Op de weg naar die „managerdood" chaam zijn niet opgewassen tegen het tempo, dat de manager er dage lijks uitperst. Vooral de fijner ge bouwde, de „gevoelige" organen (het zenuwstelsel) zullen spoedig func- na de andere organen zullen volgen maagzweer, bloeddrukverhoging, hartafwijkingen enz.) Vooral 't hart- oorzaken van 't hartinfarct zijn aan te wijzen (ik kom hierop in een afzonderlijk artikel wat uitvoeriger Drden. Als oorzaken noem ik: 1. De concentratie (fusie) van talrij ke bedrijven in geweldige trusts en concerns met als gevolg grotere ver antwoordelijkheid en daarmee sa menhangende grotere geestelijke spanningen bij de leiders. 2) De gemakkelijke hedendaagse vervoersmogelijkheden (auto; vlieg tuig) die de leiders in staat stellen belangrijke conferenties die ver van huis worden gehouden, toch persoon lijk bij te wonen. 3) De zware concurrentiestrijd, die vaak noopt tot snelle beslissingen in belangrijke zaken, zonder dat rustig overleg mogelijk is. 4) Ik noem dan nog de ongeregel de wijze, waarop Dit managei ïen groot kenman, een leider van een wereld firma, een organisatieman van klas se. Hij heeft het druk, erg druk. Rusteloos is hij bezig (geen dag is hem te lang. geen nacht te kort) om zijn zaak tot een zo groot moge lijke hoogte op te voeren. Hij leeft voor zijn zaak, hij heeft er alles voor over. en hoewel vanzelfsprekend de financiële consequenties van zijn werk hem niet onverschillig laten is het toch vooral de zaak zelf waar van hij bezeten is. Hij heeft er be hoefte aan te regelen, te organise ren, beslissingen te nemen, contac ten te leggen, conferenties te lelden. Hij vindt zichzelf eigenlijk een on misbare schakel in het bedrijf. Het wonderlijke bij zo'n manager is dat deze uitbundige dadendrang zich niet beperkt tot zijn eigen bedrijf, maar dat hij vaak diezelfde instel ling heeft tegenover andere dingen, die met zijn zaak niets te maken heb ben, en die hem dan ook geen enkel persoonlijk voordeel opleveren. Ook heeft hij er behoefte GEEN „STREBER" oplijkt maar dat er toch grotelijks van verschilt. Ik bedoel 't type mens dat de Duitser aangeeft met het woord „Strèber". Dit woord kun nen we in het Hollands vertalen door „strever, iemand, die met alle mid delen die hij tot zijn beschikking heeft (en vaak is hij niet erg kies keurig betreffende de aard van deze middelen) er op uit is zichzelf naar boven te duwen. Ook hij werkt erg hard, maar al zijn inspanningen zijn beredeneerd en gericht op eigen voordeel, eigen gewin, op persoon lijke eerzucht. Hij ziet niet op de eer ste plaats de zaak, doch zichzelf. Hij zal zichzelf terdege ontzien, omdat zijn persoonlijke lichamelijke en geestelijke gesteldheid een fac tor is, die meespeelt in zijn uitein- I terug) is deze hartaandoening toch vaak een belangrijk verschijnsel van de managerziekte. In Amerika vergeleek men het percentage man nen. dat in 1900 aan hart- of vaat ziekten leed, met het percentage in 1953 en men constateerde een schrik barende toename, vooral na de mid delbare leeftijd. ACHTMAAL Natuurlijk zijn deze hartziekten niet farct b.v.). Bijtijds zal moeten 1 den ingezien, dat „het zo niet lan ger gaat", hetgeen zeggen wil, dat het levenspatroon van de manager radicaal moet worden gewijzigd. Dit is meestal héél moeilijk, gezien de mentaliteit van de manager en er zal dan ook (behalve van de kant van de huisarts) van de vrouw van de manager, zijn familie en zijn vrienden een grote overredings kracht gevraagd worden om de ma nager er toe te brengen zijn activi teiten te gaan beperken. Dit zal dan moeten gebeuren volgens het beken de recept: wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Verenigingsfunc ties (vooral wanneer die veel kop zorgen geven) zullen moeten worden afgekapt, hoe jammer dit ook in ve le gevallen kan zijn. Ook in het za kenleven zal de manager wat „kal mer aan" moeten doen en leren be grijpen dat hij niet helemaal onmis baar is en dat er anderen zijn die een gedeelte van zijn werk kunnen ;n zonder de zaak te scha- symptomen van manager ziekte, doch het feit, dat de sterkte aan hartziekten bij groot-industrië len en topambtenaren acht maal zo groot is als bij klerken en vertegen woordigers toont toch wel duidelijk aan dat overdadige geestelijke in spanning een belangrijke rol speelt. Als dr. P. Schrama (zoals de krant meedeelt) tienduizend mannelijke PTT-ambtenaren boven de veertig jaar aan een hartonderzoek wil on derwerpen en nu al tot de (m.i. voor barige) conclusie komt, dat zij haar onderzoek instelt bij een categorie mensen die uit de aard van hun beroep weinig gevaar lopen ma nagerziekte te krijgen. In het in dustriegebied van Duitsland is de ge middelde leeftijd van de gehele be volking gedurende 30 jaar toegeno men van 43 tot 69 jaar, doch die van de leidende personen slechts tot 59 De vraag of managerziekte tegen- MATIG Matigheid in het eten (vooral vet- beperking), minder roken, minder alkoholgebruik, voldoende nachtrust zullen het voorschriftenlijstje moe ten completeren. Dat een doelmatig geplande vakantie (rust in bos of aan strand) van groot belang is be hoeft géén betoog. Het zal moeilijk zijn. r ...het n Merkwaardig is, dat bij allerlei be schouwingen over de manager en zijn ziekte, zo weinig aandacht ge- de manager. Ik geef u twee uitla tingen van een managervrouw: vóór de genezing: „Zelfs gedurende de vakanties heb ik niets aan mijn man; hij neemt zijn papieren romp slomp mee, telefoneert alle kanten uit en is met zijn gedachten voort durend bij de zaak" mi de genezing: „Ik begin nu pas te leven, het is heerlijk als mijn man rustig 's avonds thuis in de huiska mer zit en de „uitgaantjes" zijn complete feestjes". Conclusie: hoe minder managers, Tsjang Kai Sjek in vierde ambtstermijn TAIPEI, (UPI) Generalissimo Tsjang Kai-Sjek is gisteren in Taipei geïnstalleerd voor zijn vierde zesjarige ambtstermen als president t Koningin Elizabeth II van Engeland inspecteert, begeleid door de kapitein John Workman, eon erewacht van piekeniers en musketier den, opgesteld vóór de „Guildhall". De koningin bezocht daar d jubileumviering van het Nationale Luchtverkeer kan het niet aan LONDEN (Reuter) De Britse zee- liedenstaking breidt zich in snel tempo uit. Steeds meer schepen liggen te wach ten in de ovenolle havens van het land. Naar een schatting van de scheepvaart maatschappijen zijn thans 430 schepen bij de staking betrokken. Ongeveer 12.000 van de 62.500 loden tellende vakbond van zee lieden hebben het werk neergelegd ter ondersteuning van hun cis tot ïninder werk tegen betere betaling. De nu i ijf Sa gen oude staking belemmert een vitale exportweg van Engeland. De luchtvaart maatschappijen, die meer vracht te ver werken hebben dan zij aankunnen, heb ben exporteurs, die hun goederen uit het land trachten te krijgen, moeten teleur stellen. Doch ondanks de2 Britse economie was onmiddellijk teken worggreep op de r gisteren nog geen n nieuwe pogingen Nieuwe boten Harwich-Hoek zal zo'n nieuw schip van het rij-(H) rij - af type in de vaart brengen. Het motorschip Koningin Wilhelmina van de maatschappij Zeeland, dat de dag dienst onderhoudt, biedt op het ogenblik plaats aan ongeveer 30 auto's en kan geen vrachtwagens meenemen. Het Britse schip Avalon heeft een nog geringere capaciteit voor het vervoer van auto's. De Koningin Wilhelmina kan zo'n 1200 passagiers ver voeren. de „Avalon" (nachtdienst) heeft een accommodatie voor 630 mensen. De maatschappij Zeeland heeft bekend ge maakt, dat beide schepen zullen worden verbouwd, waardoor zij zowel dag- als nachtvaarten kunnen verzorgen. Er wordt naar gestreefd de nieuwe schepen in het zomerseizoen 1968 ln dienst te stellen. i Arbeid, n te be middelen tussen de zeelieden en de reders. Reeds was de hoop op een snelle beëindi ging van de staking toegenomen toen woordvoerders van beide partijen zeiden dat zij een initiatief van de regering of van de vakbond om een einde aan de sta king te maken zouden toejuichen. Rege ringskringen meiatien dat het onwaar schijnlijk was aal er tot medio volgende week stappen zouden worden ondernomen staat te stenen hun werkzaamheden nor- maai voortgang te doen vinden. In hun pogingen de staking de baas te worden, neten exporteurs hun vrachtgoed naar luchthavens overbrengen, maar op Londen Airport moesten vrachtwagens met zware machinerieën en andere zee vracht weggestuurd worden. Een functio naris van BBA verklaarde dat er een lange wachtlijst is voor vrachtruimte per vlieg tuig, in hoofdzaak naar West-Europa en Ierland. De vooraanstaande Britse auto fabrikanten, die normaal omvangrijke exportverpllchtingen hebben, trachten hun produktie te handhaven door meer orders naar de binnenlandse markt over te brengen. De staking begon algelopen maandag de e 40- urige werkweek tegen een betaling van 15 pond sterling kracht bij te zetten. Hun huidige werkweek omvat 56 uur. DEN HAAG (ANP) Naar wij verne men is de heer J. G. Suurhoff. minister van Verkeer en Waterstaat, die op 30 maart j.l. wegens een aandoening aan de dikke darm in het centraal Israëlitisch ziekenhuis te Amsterdam werd opgeno men, een dezer dagen uit dit ziekenhuis ontslagen. Het zal echter, voor zijn volledig her stel, nog enige weken duren alvorens minister Suurhoff zijn werkzaamheden zal hervatten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11