voor je moeder ^Duizenden sterren komen, duizenden sterren gaan Advies aan tienerzangersWees Malik bereid om met Maleisië te spreken VAN DE 2 MILJOEN SPAARDERS BIJ DE RAIFFEISENBANK WONEN ER 4 DUIZEND IN FLEVOLAND. Waarde van Nederlands bodembezit stijgende WOENSDAG 18 MEI 1968 11 DE T .TOSS COURANT "»rw*T"i 1 PAGINA 7 W' Over beukende beatboys, langharige fondantzangers, hippende kreuners en schokschouderende gitaristen, die sinds de tweede wereldoorlog de wereld bedelven onder hun oorverdovende decibellen, heeft journalist-cursief- schrijver Abraham Duif onlangs een onthullend boekje opengedaan. Hitters en Toppers" noemde hij zijn diepte- psychologisch werkje, waarin hij en passant ook de sterren van morgen de korste weg naar wereldsucces wijst. Duif, die in kantooruren het damesblad „Elegance" bestiert, heeft voor deze Journalist A. Duit doet boekje open over keiharde wereld van de beat Elvis Aaron Presley is daar een spre kend voorbeeld van, de brave jongen. Hij is nu 81 jaar oud en het „jonge' is er wel wat af, al blijft zijn trillerige, glibberige, hakkerige, ongecoördineer de en onmuzikale wijze van zingen nog •ven onveranderd als in het begin. De ze Presley werd geboren in Tulepo in de staat Mississippi, zoals wij allen im mers nauwkeurig weten, op 8 januari 1935 en hoe lelijk men ook over hem praat en hoe vals men al dan niet gedreven door gele jaloezie over hem schrijft, hij is wereldberoemd geworden mede, aldus vermelden zijn biografen (want die heeft ie) omdat hij altijd ln-goed was voor moe. Multimiljonair En als wij wereldberoemd zeggen dan bedoelen wij ook wereldberoemd zijn bankdirecteuren kunnen ei meepraten: hij is multi-miljonair. Maar vooral t goed voor moe. In-goed. Op zijn eerste plaatje zong hij „Thats all right mama". En wat deed de bengel? Hij legde er zijn hele hart in. En die stu dioman, die daar aan de opnametafel verhard en dof nederzat en de zaak beetje regelde (voorzover er nog iets te regelen was), die cynische man, over wiens hoofd al vele, vele opnamen wa ren heengeslagen als golven narigheid, die man werd geraakt. Die voelde iets van binnen, zoals dat heet. Die kreeg een brok in de keel, die wiste een traan van de snor af. En toen Pres ley met zijn plaatje was weggelopen (een illusie armer uiteraard, want niets klinkt zo belabberd als zo'n opname en dan zeker als geen verhullende bege leiding de zaak nog een beetje kan op fleuren) toen rees deze studioman op zijn naam is voor de onsterfelijkheid bewaard; hij heet Sam Phillips (met twee ellen, anders mocht gij eens den ken: die Philips zit ook overal) en wankelde naar het raam en keek de vrachtauto van Presley na. De vracht auto ja, waarin Elvis naar moe reed. En wat deed toen deze Phillips met zrjn twee ellen? Hij nam de telefoon op, puntje puntje puntje. Begrijpt ge wel: Elvis was ontdekt. Vooral later. Toen er meer platen kwamen. En nog meer. En oneindig veel meer. studie jarenlang gegrasduind in de knollentuin van elektronisch oergeweld en kwam daarbij tot de adembenemen de conclusie, dat allé zangers, die de smalle top wisten te bereiken, dit over de rug van moeder hebben gedaan. ,,Goed zijn voor moeder", zegt hij, ,,is een devies, dat altijd raak is. Voor tienerzangers en popsterren - die lieden dus, die wereldfaam hebben verworven met het zingen of spelen van populaire liedjes en wijsjes, geldt deze raad zelfs in bijzondere mate". Fijn trekje En die plaat voor moe? Ja, waar bleef die plaat voor moe? Phillips wou wel geld aan Presley verdienen en daarom ging hij naar een vriendje, zo werkt dat, en dat vriendje deed weer Iets bij RCA-Victor, een knots van een bedrijf inzake de produktie van gram mofoonplaten. En dat bedrijf nu kocht Presley op voor 35.000 dollar. Van Phil lips. Die zich de haren nu nog dage lijks uit het hoofd rukt van spijt, dat hij dat ooit gedaan heeft. En die man bij RCA-Victor kocht vervolgens alle platen die er nog van Elvis in omloop mi op en liet ze vernietigen. En, 'n heel fijn trekje in dit levensverhaal, die ene plaat voor moe, die ene plaat waar Ehrls zijn hele hart in had gelegd, die brak deze man van RCA-Victor per soonlijk in stukken. Waarna hij uitriep: ,,Nu kerel, gaan we eens fijn samen platen maken". Het resultaat: Elvis Aaron Presley werd de meest succesvolle grammo foonartiest, die ooit geleefd heeft. In april 1964 had hij reeds 55 gouden pla ten ontvangen en zijn totaaloplage is in middels gestegen tot 100 miljoen pla- En niemand weet waarom? Dat is juist het verwarrende van het feno- o der popzangers, der tienerster ren. Het is, althans aan de hand van de Binds eeuwen geldende kritieknormen op het gebied der kunsten, erg moeilijk of zelfs onmogelijk uit te leggen, waar om zij ineens tot wereldfaam stijgen. Want ofschoon in de meeste gevallen geen van de vereiste kwaliteiten zoals talent, schoonheid, noblesse, vakman schap etc. etc. aanwezig lijkt en dus niets voor het conventionele oog is, toch gebeurt het: dan staan overal ter wereld de pick-ups te draaien. En zij draalen de Ster. En overal eer we reld worden de muren van teenagerka- volgehangen met foto's van de Ster. En overal ter wereld zijn redac teuren in de weer om nieuwe foto's door te geven voor de extra-edities van hun popbladen. En de Ster zelf? Die wipt aan de draden van zijn publici- tietsmensen als een marionet. Hij wipt ritmisch en de dollars rinkelen mee In zijn zakken. En in die van zijn mee- wippende exploitanten. Identificatiedrift De gewone klassieke kritiek staat hier machteloos. Het is duidelijk dat andere normen aangelegd moeten wor den bij de beoordeling, normen, die op gans ander vlak liggen dan de ,,ge- e, klassieke muziekvormen", die al ven lang het stramien vormen, waarop de kunsten geweven worden. Zeker is in elk geval en dat is een verbijsterende constatering dat de poppers en hitters de brengers zijn van iets dat nog nimmer tevoren in de kunsthistorie van de mensheid is voor gekomen: een specifiek voor de jeugd, door de jeugd, in de jeugd tot bloei ge komen kunstvorm. Voor het eerst is in dagen een totaal nieuwe kunst uiting van Homo Sapiens ontstaan: de jeugdmuziek. De geleerden, de psychologen en so ciologen beweren nu, dat de jeugdige kopers van deze platen geen goede stemmen willen. Zij willen geen kunst. Ze willen iets horen dat hun de indruk geeft, dat zij, als ze zich de borst (of de borstjes) maar even flink nat zou den maken, ook zouden kunnen voort brengen en zo tot eenzelfde faam zou den komen. De bewuste geleerden spre ken dan ook van identificatiedrift: het zichzelf herkennen zou de basis zijn *n de faam en het succes. Zeker is in elk geval, dat werkelijk >ed zingen geen succes oogst. Zeker is ook, dat elke tienerzanger er goed aan doet lief te zijn voor zijn moeder. Rest de vraag: waar zit vader bij dit alles? Vader? Vader werkt. Op kantoor. Op de zaak. Op de fabriek. Vader zit mok kend in de achterkamer, terwijl vóór de gitaar met versterker dreunt. Va der is moe van het harde werken, van het zogeheten sappelen, vader wordt knots (aldus roept hij woordelijk uit) dat verdomde gedreun en gedon der. Moe, die goed is, zit lam aohter de tafel, zij is een gedweëe, zachte vrou welijke vrouw, die vader als Hoogste CteKg erkent, Maar óvor eo bóven dit alles loeit de gitaar en klinkt de stem van de kleine Poppedijne en soms van de grote Bimbam en zo nu en dan ko men er kornuitjes met mondharmoni- kaatjes en drumstellen en nog meer versterkers en microfoons en ook met basgitaren en begeleidingsgitaren. En vader zit daar maar en grootmoeder ook wel en opa soms ook, en allen trek ken ritmisch met de gelaatsspieren en woelen in bed. Alleen moe die goed is en nobel ook, zit met een zachte glim lach te luisteren, terwijl de buren door het behang brullen of het nou eindelijk 's effe stil kan zijn. Vader is er gewoon niet bij. Vader komt pas tevoorschijn als plots, door een wonder, zoonlief of dochtertje suc ces heeft. Dan ineens treedt hij naar voren, een aktetasje onder de arm, een vulpen in de hand. Zo ontsnappen zij soms, zulke vaders, aan de sleur van een eigen benauwde kantoorbaan. En zij rijden alras rond in duur autovjerk en zoeken algauw een riant ivoonhuis bij een rijk viswater. En hoe vaak schaffen zij zich geen knickbockers aan alsmede een jagerspetje f Maar men kan er rustig van uit gaan dat op moe en het „goed zijn voor moe" veel van het popsucces berust. Vandaar dan ook dit eerste advies: wees toch goed voor uw lieve moeder, beste kin deren. Het kan nimmer kwaad. Nim- Blanke top Duif duikt in zijn boek vervolgens in het succes van de geheide toppers en komt tot astronomische berekeningen. „White Christmas", dat kreuner Bing Crosby wereldbekendheid gaf, haalde een oplaag van 20 miljoen exemplaren. Victor Silvester behaalde echter het ab solute record in die vooroorlogse tie nerjaren met een verkoop van 31 mil joen platen. Op zijn beurt werd hij jaren later weer overtroffen door de Beatles, die in hun mirakeljaar 1964 35 miljoen pla ten omzetten. Nog een record: Radio Luxemburgs Top Twenty, het zondag avondprogramma, dat in 1948 startte; meldt, dat het langst van alle nummers op de toplijst is blijven voorkomen het nummer van Mr. Acker Bilk „Stranger on the shore". Het stond 38 weken lang in de Top Twenty. Aan de top van de ze Top Twenty heeft het langst gestaan het lied „I believe" van Frankie Lai- ne: 18 weken beheerste het de blanke top der hitduinen. De grootste voorverkoop, bolt buy me tove"i 8.100.000 I waren voorbesteld. Het is dan ook ge bleken, dat de economie van Engeland in niet geringe mate gestut is door de deviezen die de platenverkoop van dit viertal inbracht. Hoe waardevol hun werkjes in economische zin zijn kan verder worden afgeleid uit het feit, dat een maatschappij werd opgericht „Northern Songs Limited", die niet meer bezittingen heeft dan het auteurs recht op 56 liedjes van John Lennon en Paul McCartney. Hoe groot echter het vertrouwen in de Beatles is, bleek wel uit de aandelenemissie, die onmiddel lijk overtekend was: l\i miljoen aan delen voor gezamenlijk 4,0 miljoen gul den gingen binnen twee minuten van de hand en men had achteraf met ge mak het 10-voudige kunnen omzetten. Stones-haar Over het gevaar van de rage, van de plotselinge springvloed van onverklaar bare populariteit, merkt Duif op: „Van de massaliteit van de rages behoeft men zich niet al te veel aan te trekken. Goed: wat het uiterlijk aangaat zijn er beïnvloedingen die wel eens doen af vragen of de zaak erop vooruitgaat met dat lange Stoneshaar of die dasloze overhemden. Men bedenke daarbij ech ter, dat elke actie een reactie oproept: het blijkt dat de jeugd van 1966 duide lijk weer tot prettige kleren, tot hele pakken, tot leuke jurken en tot ver zorgde haardracht terugkeert. Trou wens de Beatles zijn daarin zelf voor- Over rages gesproken: op k april 1965 stonden de Beatles i« Amerika met zijn eigen enorme produktie van platen op de vijf eerste plaatsen van de toplijsten. Dat was nog nooit voor gekomen. Dat verklaart ook hun vol gende record: zij hebben het hoogste honorarium ontvangen, dat ooit voor één kunstenaar verkregen werd: voor één optreden in Kayisas City kregen zij op 17 september 196/f een bedrag van van 585.000 gulden. Het ging om 'n op treden van een half uur. Het kwam dus neer op zo'n 17.850 gulden per minuut. Tijdelijke zaak Duif richt de schijnwerper ook op de jongens achter het succes: de mana gers, die de roem aanblazen. „De tijden veranderen", zegt hij, „jonge mensen nemen overal de leiding in handen en dat geldt met name in de wereld van de beatmuziek. In dit verband moet gewe zen worden op Phil Spector, een 24-ja- rige Amerikaan, die een groot zaken- concern heeft opgebouwd en miljonair is geworden. Hij is de president van de Phil Spector Productions en directeur van de grammofoonplatenmaatschap pij „Philles", die hem alleen al 'n twee miljoen dollar heeft opgebracht. Sinds 1962 heeft hij 25 singles uitgegeven, waarvan hij er meer dan 13 miljoen verkocht heeft. Hij is de eerste teen- age-miljonair van deze tijd: hij heeft 'n dure auto met chauffeur en lijfwacht, hij heeft een staf van kantoorpersoneel en een verkoopafdeling, hij heeft zelfs een portier en dat maakt hem anders dan andere jongeren. Hij zegt nu: „Star dom is maar een heel tijdelijke zaak in de platenwereld. Een zanger houdt het nooit lang uit. Er zijn een paar uitzon deringen, maar over het algemeen kan gezegd worden, dat drie jaar wel de hoogst-haalbare periode is. Een groep haalt alleen bij een hele goede leiding die drie jaar. En dan is het on herroepelijk voorbij. Neem de groep, waar ik zelf lid van was „The Teenage Teddy Bears", waarmee we een num mer van mijzelf speelden „To know him is to love him". Vier weken stond dat nummer boven aan de toplijst en er werden 2 miljoen exemplaren van ver kocht. We werden ster, we raakten de kluts kwijt, we werden door de faam uit het lood geslagen, kregen toen ru zie. Er was veel geld maar nooit ge noeg en toen gingen we uit elkaar. Weg Teddy Bears. Waar ze zijn weet ik niet. Ik weet wèl waar ik ben". Stomme plaat En Jerry Wexler, vice-president van de Atlantic Recording Company zegt over tienerroem: „Ze verdwijnen ge woon. We hadden in 1955 een groep The Cords, die met Sh-Boom heel lang nummer 1 op de lijsten stonden. Maar van de volgende platen wilde er daarna niet één. De zaak verliep op die ma nier. De jongens vielen terug: ik geloof, dat er één zo verstandig is geweest een normaal beroep te nemen en nu huis schilder is; de ander werkt op een sto merij, de derde gokt nog steeds op suc ces en de vierde probeert alsmaar hard nekkig terug te komen. Daarbij verge tend, dat hij tien jaar ouder is. Hij is als mens mislukt door de korte roem van die ene stomme plaat". Duif noteert daarbij: Ja, de illusie van belangrijkheid door de snelle roem is een der pwarte zijden van de zwarte grammofoonplaat. Niets la zo funest voor de teenager als snelle roem, hij loopt atla gevaren dt» da Bom be waart voor mensen, wie het fortuin in de schoot valt, zónder dat er werkelijk voor gewerkt is. Als de omzet van de jeugdzanger stijgt, stijgt sneller nog zijn eigenwaan en wordt de blik geheel vertroebeld voor wat hij nu in feite presteert. De jonge artiest denkt dat de wereld rondom hem zonder hem niet kan bestaan. Hoezeer vergist hij zich. Het sprookje van de gram mof oonroem is vaak niet meer dan een droom. Dui zenden komen, duizenden gaan. En steeds begon het met ,,er was eens", maar het eeuwige be sluit van het goede prettige sprookje „en ze leefden daarna nog lang en gelukkig" blijft bijna altijd uit." Referendum in Broenei-Sabak hoeft niet meer SYDNEY, (Reuter) Indonesië ls be reid af te zien van een referendum ir Serawak, Sabah en Broenei om spoedige besprekingen te beëindiging frontatie tegenover Maleisië mogelijk te maken. Dit zou de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, hebben verklaard in een interview In Djakarta, aangehaald door de Australische Malik zei dat Indonesië zonder vooraf gaande voorwaarden besprekingen wil be ginnen en niet wil vasthouden aan eis dat er in de op Borneo gelegen staten van Maleisië opnieuw een reft dum wordt gehouden over de vraag of de bevolking deel wil uitmaken van de fede ratie. „Ik wil overal naar toe gaan om di Maleisische minister van Buitenlandse Zaken, Abdoel Razak, te ontmoeten; hoe eerder hoe beter". De Indonesische regeling heeft zoals Gesprek SED-SPD 11-16 juli BONN (DPA) De socialistische een heidspartij Duitsland heeft de Westduit- se socialistische partij laten weten dat de bijeenkomst, waarop sprekers uit West-Duitsland het woord mogen voe ren, tussen elf en zestien juli in Chem nitz zal plaatsvinden. De SPD schortte onlangs de techni sche voorbereidingen van de uitwisse ling van sprekers met de Oostduitse communistische partij op in afwachting van een definitieve datum waarop de bijeenkomst in Oost-Duitsland zou wor den gehouden. De vergadering van de Westduitse socialisten, waarop Oost duitse sprekers de gelegenheid tot spre ken zullen krijgen, heeft plaats in aan sluiting op de bijeenkomst in Chemnitz, waar voor de SPD haar voorzitter, Willy Brandt en de vice-voorzitters Herbert Wehner en Fritz Erler het woord zullen voeren. Vroeger was er alleen maar water; de Zuiderzee. En nog verder in het verleden heette het Flevomeer. Daarom heet de nieuwste Zuiderzeepolder: Flevo land. In het midden van die nieuwe akkers ligt Dronten. Er zullen veel mensen in Nederland zijn, die nog nooit van Dronten hebben gehoord. Het is ook niet groot: 3500 inwoners. Tóch is er al een Raiffeisenbank. En op de zevenduizend inwoners van Flevoland heeft de Raiffeisenbank in Dronten vierduizend spaarrekeningen! Flevoland zal verder groeien. Allerlei beroepen en ambachten zullen zich er vestigen. Die zevenduizend zullen er vele tienduizenden worden. Maar nil al staat de Raiffei senbank voor hen klaar om aan a! hun wensen op bankgebied te voldoen, in een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet... 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. IQlül ËMOOIi.lE.lt [KJ 10 spaarbank en alle bankzaken gisteren in een deel van de oplage ge meld. 15 gevangenen in vrijheid geateld, onder wie verscheidene voormalige poli tieke leiders. Deze gematigde Islamitische politici werden achter slot en grendel gezet na „ontdekking" van de zogenaamde „samenzwering van Bali". Zij werden er drie jaar geleden van beschuldigd dat zij president Soekarno hadden willen ver moorden. De „samenzwering van Bali" is later een verzinsel genoemd, uitgedacht door ex-minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio. Bij de vijftien zijn ook de romanschrijver Mochtar Loebls, die acht jaar in de gevangenis heeft gezeten, sultan Hamid van Pontianak. ex-minister van Buitenlandse Zaken Anah Agoeng en ex-minister van Binnenlandse Zaken Moh. Roem. AARDGAS EN -OLIE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „Ik wil met de mees te nadruk tegenspreken, dat de staat ook maar een stuiver schade geleden of een gulden verloren heeft, omdat nog niet begonnen is met het boren naar gas of olie op de Noordzee. Integendeel: sinds de nieuwe vondsten hl) Ameland en op het Engelse deel van het conti nentale plat ls de aantrekkelijkheid van het Nederlandse gebied slechts groter geworden. De toekomstwaarde van ons deel stijgt nog steeds." Dit zei minister van Economische Za ken drs. J. M. Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer in verweer tegen opmer kingen van de heren Blalsse (KVP), Portheine (WD) en Van der Peijl (CHU), dat de staat schade zou lflden door het uitblijven van boorvergunnin- gen op de Noordzee. De minister was wat boos over deze kritiek. Hij wees er op, dat het bij het uitgeven van boor- vergunningen gaat om zeer grote belan gen. De boringen zullen tientallen Ja ren duren en er zfln miljarden guldens meer gemoeid. Dat betekent, dat de re gering de grootst mogelijke zorgvul digheid bij het opstellen van de voor waarden in acht moet nemen. Kamer en minister bespraken deze zaak bij de behandeling van een wets ontwerp, dat de opsporing van delfstof fen op het land aan een vergunning van de minister van Economische Zaken bindt. Dit om chaotische toestanden te voorkomen. Wie boort zonder vergunning verspeelt elk recht op vindersloon of op delfstoffen te winnen. Bedrijfsleven in Benelux werkt te weinig samen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Tussen het Benelux - bedrijfsleven bestaat volgens oud-staats secretaris M. J. Keyzer te weinig samen werking. In Nederland schijnt de animo ervoor groter te zijn dan in Belgic en Luxemburg, maar zij is tot nu toe veel te schamel. De heer Keyzer, voorzitter van het Nederlands- Beneluxcomité, betreurt dit bijzonder, vooral omdat in de grensgebie- van de drie landen levensgrote kan sen aanwezig zijn door de spectaculaire ontwikkelingen in deze streken. Gisteravond in Den Haag sprekend op in bijeenkomst van Belgische en Luxem burgse journalisten wees de heer M. J. Keyzer erop, dat men zeker in de grens gebieden de bedenkelijke vorm van de .ge landsgrenzen moet verlaten. De heer Keyzer waarschuwde ook, dat een veel" krachtiger Benelux-samenwerking op regeringsniveau nodig is, nu te voorzien valt dat het supranationale beginsel*in de E.E.G. minder zal doorwerken dan bij de ondertekening va nhet EEG.-verdrag de bedoeling was. De rechtsreekse invloed van de regeringen zou wel eens groter kun nen zijn dan enige jaren geleden nog viel te voorzien. De Beneluxlanden moeten >r zorgen, dat zij in het Europa van de toekomst een positie naast de andere grote partners behouden en dat zij poli tiek gesproken niet de kans lopen tot ondergeschiktheid te worden gebracht, 20 stelde hij. Zes Nederlandse chauffeurs in West-Duitsland aangehouden ENSCHEDE (ANP) Bij een actie van de Westduitse politie zijn zes Ne derlandse vrachtautochauffeurs aange houden. Deze actie was een gevolg van reeks ernstige verkeersongelukken, waarbij ook Nederlandse vrachtauto- chauffeurs waren betrokken. Zij hadden de maximumsnelheid overtreden bi de bebouwde kom ln Duitse dorpen en ste- Het gaat hier voornamelijk om chauffeurs, die greonte, fruit en bloe van de Nederlandse veilingen naar Hamburg en Bremen vervoeren. Aan gezien zij met „akkoordionen" werken, hebben zij er belang bij zo snel moge lijk hun vracht af te leveren en terug te rijden. zes mannen zijn in vrijheid gesteld nadat er een borgtocht ls betaald. Zij zullen zich te zijner tijd moeten verant woorden. In Nederland wordt de maxi mumsnelheid aangegeven met het bord 50 km, maar in West-Duitsland begint d« maximumsnelheid van 50 km. tenzij anders ia aangegeven, bij het naam bord van da gemeente.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7