Legioen hengelaars wacht met spanning SPANNINGEN IN COMMISSIE VOOR GEBOORTENREGELING Niet in oude bullen aan waterkant TITELDUEL TEGEN COOPER MILJOEN VOOR CASSIUS CLAY Roemenië tegen pact van Warschau Amerikaans blad onthult: RUMOER IN LEUVEN OM TWEETALIGHEID PAGINA 6 DE LETDSE COURANT DINSDAG 11 MEI idoö (Van een medewerker) In afwachting van de grote vissenbruiloft is het hengel- seizoen op het binnenwater ge sloten. Het nationale hengel- sportreveil is in verband met de verkiezingen van 1 juni zelfs enkele dagen vervroegd, zodat de partij, die de meeste sport vissers telt daar geen schade van zal ondervinden! De politici waarvan velen in hun vrije tijd zelf met een hengel aan de waterkant verschijnen in de strijd tegen de dreigende managerziekte, weten drommels goed, dat de kans dat een goed vangende hengelaar zijn stem plicht vergeet, erg groot is. Hoewel er in het gesloten seizoen nog niet veel over komende vangsten valt te schrijven, is het toch niet zo, dat er voor de echte zoetwatervissers niets te doen valt. Voor zover ze in deze gesloten tijd op het binnenwater, de zoute zee niet opzoeken, mogen enke le tips leren, wat thuis in afwachting van de eerste juni gedaan kan wor- Een recent consumentenonderzoek heeft aangetoond, dat nylon vislijn, dat enige tijd aan liöht en lucht is blootgesteld, veel aantrekkingskracht verloren heeft. Op zich is dat een pleidooi voor datumstempeling op vis lijnen en een vacuumverpakking waarin geen licht kan doordringen. De sportvisser zal zich moeten rea liseren, dat hij de trekkracht van zijn vislijnen, die een vol seizoen gebruikt zijn moet testen. Een vislijn is niet sterker dan het zwakste plekje. En waarom zou u de kans op die grote kanjer op de Biesbosch, Amer of Oude Maas verspelen door de ver keerde zuinigheid op een paar gul den nylon. Rol ook de werpmolens eens af en bekijk de lijp. Haal ook de werpmolens uit elkaar. Geef ze een wasbeurt met wat benzine en Dit ie er één voor wie de gemeente raad boven zijn stekkiegaat. Tal loze anderen boeit het simmetje meer, vandaar de vervroegde openingsdag. zet ze omhieuw in het vet. Wie geen technicus of knutselaar is, kan dit .werkje het best aan zijn hengelsport handelaar overlaten. Berg de gespoel de nylon altijd in een donkere kast weg. Dat spaart trekkracht. De vele duizenden aanhangers van de vaste hengel moeten de komende weken hun simmen eens con troleren. Er zijn maar al te vaak verlegen simmetjes bij met zwakke plekken na een jaar van flitsend ny lon. Let ook eens op hoe het met de tuigenplankjes staat. U weet wel die smalle houten latjes waarop de vislijn met dobber zit opgewonden. Zelfs in dure tuigendozen blijkt vaak dat de randen van die tuigenplankjes vrij scherp zijn. Dat geeft vooral bij stijf opgewonden tuigjes zwakke plek ken in de draad. Er worden jaarlijks duizenden vissen door verspeeld. U bent dus gewaarschuwd. Koop ronde randen op de tuigenplankjes of schuur ze bij. Met een elastiekje kan een vislijntje tenslotte zeer eenvoudig op het plankje worden vastgezet. Controleer ook uw hakendoosjes. U zult meestal vocht ontdekken om dat een paar druppels water na een visdag zijn binnengeslopen. Wie roest in een hakendoosje wil voorkomen, moet wat talkpoeder in het doosje doen. Een andere tip geldt het uit halen van de haakjes. Ik zou niet graag alle vishaakjes betalen, die al verloren zijn gegaan als een gehaas'e sportvisser aan de waterkant bezig was een nieuw haakje aan te zetten. Met het gewenste haakje komen meestal meer exemplaren uit het doosje rollen. Dat kan voorkomen worden door een klein magneetje in het hakendoosje te doen. Dat biedt de kans eflk gewenst haakje gemak kelijk van het magneetje te plukken. Het is maar een weet. Zorg ook voor wat vet of olie (motorolie ia al goed) in de bussen van de vaste hengels of werphengels zodat ze aan de waterkant gemakke lijk gemonteerd kunnen worden. En wait nog belangrijker is, dat ze na een geslaagde visdag weer vlot uit el kaar kunnen worden getrokken. De werphengel moet voor het nieuwe .seizoen goed op slijtage van de geleide- ogen bekeken worden. Dat kan fata le schad# aan de vislijn voorkomen. Ringgangster op jacht naar aandelen van Ernie Terrell (Van i sportredactie Soms verdient de werphengel of vas te hengel ook een lak-vernisje. Over hengels gesproken! Er zijn honderden Biesboschvissers, die van heinde en verre op fiets of brommer naar de favoriete stekken trekken met de hengels in bundels dwars over de rug gebonden. Dit wiebelend obstakel, dat soms wel anderhalve meter „breedte" in beslag neemt, heeft al menig ernstig verkeersonge val opgeleverd. Bindt de hengels als het mogelijk is liever langs de stang of schuin omhoog naar achteren. En als u ze toch over de schouder hangt, let dan op, dat ze niet te veel weg- breedte vorderen en maak er des noods een dun veiligheidstouwtje aan op de plaats, waar de hengels aan de draagriem hangen. Natuurlijk sterk genoeg om het gewicht van de hen gels te torsen, maar zwak genoeg om direct te breken als de hengels een tegenligger, boom of ander te passeren object raken. Deze tip, die velen overdreven lijkt, kan beslissend zijn voor leven en dood. Politievef- keersdeskundigen weten ervan mee Wie voor het komende seizoen een geschikt verjaardagsgeschenk zoekt moet eens aan een stevige niet te kleine rugzak- denken: Vooral de sportvissers die te voet nogal eens van stek veranderen, kunnen van deze oude hengeltassen of zware viekis- ten. Laat de hengelaars in het nieuwe seizoen 1966 ook eens wat meer op sportieve kleding letten en een voor beeld aan de jagers nemen. Te veel sportvissers aan de waterkant worden nog beoordeeld naar hun wonder lijke kleding. Soms verschijnen sport vissers met dure wagens aan de wa terkant, maar ze zijn gekleed in de oudste bullen. Menig afdankertje, broek of jasje wordt bestemd voor de sportvisserij. Het aanzien van de ze prachtige sport en vrijetijdsbe steding wordt daar onnodig geweld mee aangedaan. Het is vaak geen kwestie van de nodige contanten. Me nige gewone man met een beperkt inkomen heb ik keurig en sportief gekleed aan de waterkant zien ver schijnen terwijl rijke knapen in een schooierspak de rietkraag ontsieren. Dat zijn zo enkele tips ter voor bereiding van het nieuwe hen gelsportseizoen op het zoete water, dat gelukkig weinig vorstschade aan de visstand heeft opgelopen. Wereldkampioen zwaargewicht Cassius Clay, die reeds met succes zijn titel ver dedigde tegen Liston en Patterson, zal op 21 mei te Londen in de ring komen tegen de 31-jarige Britse kampioen Henry Cooper. De ontmoeting, met al6 inzet de wereldtitel, zal plaats vinden in het Hlghburystadion. Door de Engelsen werden al enige tijd onderhandelingen gevoerd om het gevecht op 14 mei te Toronto te houden, doch de Canadezen wilden niet voor de tweede maal hun handen branden aan een gevecht dat niet tot de verbeelding van Amerikaanse of Canadese boks- llefhebbers spreekt. Bovendien werd het duel Clay—Chuvalo een financieel fiasco. De totstandkoming van 't gevecht Olay Cooper mag sen sationeel genoemd worden, omdat de strijd om de kroon van de zwaarge wichten nu eens niet in Ajnerika, maar in Europa zal plaats vinden. Promotor Harry Levenne heeft de heren een vorste lijk bedrag geboden. Er wordt gesproken over een miljoen gulden voor de kam pioen en Cooper mag rekenen op 500.000 gulden. De wedstrijd zal recht streeks per televisie naar het Europese vasteland en de Ver enigde Staten wor den uitgezonden. De Britse kampioen heeft al eerder tegen Clay gebokst. Dat was op 18 juni 1963, vecht in de open lucht. Henry Cooper werd volgens dui zenden, misschien tienduizenden landgenoten gezien als de enige bokser, die in staat was om aanval op de wereldtitel van Cas- Clay te onder en. Cooper bleek inderdaad een moe. dige pugilist. Hij vocht als een leeuw, selijk toegetakeld in de vijfde ronde tegen het canvas. Eind vorig jaar ver loor de Brit van Am os Johnson, een knaap, die eigenlijk het vak nog moest Bij de Jaarwisseling waren boks experts van mening, dat Henry Cooper voorgoed had afgedaan. De Brit had trouwens zelf verklaard, dat hij hooguit nog een jaar in de ring zou blijven. In december van het vorig jaar werkte promotor Jack Solomons aan de totstandkoming van een gevecht ClayBrian Londen. De bedoeling was <Jit geyecM in- het Londienöe Wembleystadlion te houden. Maar Bill Faversham en de financiële groep, die Clays boksaangelegenheden behartigen, zagen blijkbaar toch ln Ohuvailo. Nu het gevecht om de wereldtitel toch MOSKOU (AFP) De Roemeense regering acht de Russische opvatting over de Europese veiligheid niet lan ger in overeenstemming met de werke lijkheid en dat dientengevolge de hand having van Russische troepen op het grondgebied van de leden- landen van 't pact van Warschau niet langer gerecht vaardigd is. Dit zou staan in een vorige week door de Roemeense regering aan de re geringen van de leden- staten van het verdrag van Warschau toegezonden boodschap. Volgens goedingelichte kring in Mos kou zou het document zijn verzonden na de terugkeer van Leonid Brezjnev uit de Roemeense hoofdstad. De Roemenen willen niet langer op draaien voor de verblijfskosten van de buitenlandse troepen op het grondge bied van de ledenstaten van het War schaupact. Naar de mening van de Roemeense regering moeten deze koe ten worden gedragen door het land waar toe de troepen behoren. Wenst een tot het pact behorend land Russische troe pen of troepen van een lid-staat dan zal naar het Inzicht van de Roemeense re gering een verdrag dienen te worden ge sloten met het troepen leverende land. In dit verdrag zou ook de status van de militaire basis in de leden- landen dienen te worden geregeld. De Roemenen zouden voorts verlan gen dat het bevel over de troepen van organisatie, dat sedert de oprichting in handen Is van een Russische generaal, bij toerbeurt door een officier van een der lidstaten wordt vervuld. Dit stand punt zou de Russische leiders al zijn meegedeeld voor het 'vertrek naar Boe karest van partijsecretaris Brezjnev. Het eventuele gebruik van tactische of strategische kernwapens zou bij ver drag tussen de leden van het Warschau pact moeten worden geregeld, aldus de Roemeense regering in het document. Russen toonden foto's maan WENEN (AFP) Het Russische ruim teschip, dat vorig Jaar juli op byna tien duizend km afstand de steeds van ons afgewende kant van de maan passeerde, heeft daarop meer dan duizend kraters gefotografeerd. De meeste hadden een doorsnede van vjjf tot twintig km, een tiental van meer dan honderd km. Dit is gisteren op een conferentie over ruimteproblemen ln Wenen meegedeeld door de Rus Alexander Mlchallov, direc teur van een observatorium. De „zeeën- op de andere zflde van de maan besloegen slechte tien procent van het oppervlak tegen veertig procent op de zichtbare DEN HAAG (KNP) In kringen sielid, een medicus, acht de pil bij lang- d eekun digen overheerst de ning, dat de uitspraak van Paus Pan- de geboorteregeling nog maan den, wellicht zelfs jaren op zich zal la- achten. Tot deze conclusie komt het Amerikaanse blad Ladies Home Journal ln een uitvoerige reportage ■er de werkzaamheden van de pause lijke commissie. Met behulp van ver trouwelijke informaties, verkregen uit gesprekken met leden van deze com missie licht het blad een tipje van de sluier op, die nog altijd over het werk in deze commissie hangt. Onder de Amerikaanse delegatie ln de pauselijke commissie blijkt grote ontevredenheid te heersen over de gang zaken. De vooruitstrevende leden deze delegatie klagen aldus La- dies Home Journal erover, dat het werk van de commissie wordt gesabo teerd door financiële beknibbeling en door onvoldoende vertaaldiensten. De documenten bereiken niet alle de hoge re autoriteiten, terwijl in andere docu menten met de vertaling geknoeid wordt. Zij beschuldigen drie aartscon servatieven ervan, dat zij niet zakelijk discussiëren, maar uit zijn op gelijk- hebberij, omdat zij him gevestigde op vattingen niet kunnen opgeven. De drie aartsconservatieven worden met name genoemd: de Nederlander dr. J. Visser, rector van het Alphonsus College in Rome, de Italiaan Marcelino Zalha en de Amerikaanse jezuïet John C. Ford van de universiteit van Was hington. Kanunnik Heylen van 1 Leuven zegt in Ladles Home Journal van deze drie commissieleden,n dat „zij de Paus gehoorzamen, wanneer de Paus hun ge hoorzaamt". De opvattingen binnen de schijnen als volgt verdeeld te zijn: willen onverkort aan 1 M huidige kerke lijke standpunt vasthouden, zes zijn voorstanders van volledige vrijheid in zake de keuze der methode, de grote middengroep kan niet tot een besluit komen. Pil als oplossing afgedaan De pauselijke commissie begon haar werkzaamheden eigenlijk op zeer be perkt terrein, namelijk de geoorloofd heid van de pil voor anti-conceptionele doeleinden. Deze vraag heeft zij nog niet beantwoord, wel hebben de medici in de commissie erop gewezen, dat de vrouwen, vooral in de onderontwikkel de gebieden, eenvoudig weigeren de pil langdurig in te nemen. Praktisch heb ben zij de pil afgeschreven als dé op lossing ongeacht wat de theologen zul len zeggen over de al dan niet geoor loofdheid van de pil als anti-conceptio- durig gebruik zelfs gevaarlijk. Een van de kernvragen in de discus sie is de „natuur" van de mens. Wat is natuurlijk en wat Is tegennatuurlijk? Sommige theologen noemden het ge bruik van anti-conceptlonele middelen tegennatuurlijk. Vertegenwoordigers van de andere takken van wetenschap, voor al de medioi, vroegen zich echter af wat „natuur" is. Beheerst de mens niet in veel opzichten de natuur door bijvoorbeeld dammen te bouwen en door de chirurgische ingrepen? Het was onmogelijk hier tot overeenstemming te komen. De kwestie van natuurlijk-te gennatuurlijk bleef het grote struikel blok. Zwaar tilden verschillende commis sieleden aan het prestige van de Kerk. De conservatieven, die kardinaal Otta- viani als hun leider beschouwen, zijn van mening, dat de Kerk hopeloos aan gezag zal verliezen, wanneer zij de an ti-conceptie niet met een klinkende ver oordeling tegemoet treedt. De vooruit strevende groep ln de commissie en met name de Duitse hulpbisschop mgr. Reus# vinden, dat de Kerk dan juist een ernstig gezagsverlies zal lijden. Miljoenen katholieken volgen reeds hun eigen gedachten over de anti-eonceptie en miljoenen anderen zullen nog vol gen, ongeacht de beslissing van de Paus. Casti-Connubiileer onfeilbaar Een derde belangrijk struikelblok vormt vooral voor de theologen de en cycliek Casti Connubii van Pius XI, waarin iedere vorm van geboorterege ling in krachtige bewoordingen wordt veroordeeld. Kan die encycliek opzij geschoven worden als een mening var een Paus of is die encycliek te beschou wen als een onfeilbare uitspraak van d« Paus? De mening van prof. dr. E Schillebeeckx O.P. uit Nijmegen, dat Casti Connubii niet gewijzigd, ders geïnterpreteerd moet worden, heeft zelfs bij de vooruitstrevende leden de pauselijke commissie krachtig verzet ontmoet. Met name mgr. Reuss wil van deze benadering niets weten. De eni ge zindelijke manier van handelen is de encycliek kritisch te bekijken aan de hand van de jongste wetenschappelijke resultaten om dan uit te maken, of de encycliek er naast is geweest of niet. De indruk proberen te wekken, dat er geen werkelijke verandering (in de leer der kerkelijke autoriteiten) is noemt mgr. Reuss ietwat oneerlijk. Andere commissieleden merken op, dat de praktijk der Kerk reeds lang van Casti Connubii Is afgeweken door de aanvaarding van de periodieke ont houding, ofschoon ook deze methode in gaat tegen „de natuurlijke kracht tot neel middel. Een Amerikaans commit- procreatie". Bij vragen aich at wat ar Controle op uitlatingen Ondanks al deze strubbelingen schijnt de algemene toon van de discussies wat progressiever te zijn geworden. Daar staat echter weer tegenover dat enkele kardinalen in dit verband worden de namen van Ottaviani en van Cicognani genoemd trachten, be paalde meningsuitingen te hinderen, hetgeen tegen de uitdrukkelijke bedoe ling van de Paus ingaat. Na de vergadering in Rome ln maart 1965 werd Ladies Home Journal een eindrapport klaar gemaakt onder lei ding van pater Henri de Riedmatten O.P. De leden van de commissie kre gen echter geen gelegenheid meer het eindrapport ln te zien en te controle ren of hun meningen juist waren weer gegeven. Volgens een Amerikaans com missielid is later gebleken, dat er In derdaad fouten waren gemaakt. Mgr. Reuss die het eindrapport tijdens de laatste conciliezltting in handen kreeg, trof er zulke ernstige fouten en onjuist heden in aan, dat hij onmiddellijk naar de Paus ging om zijn beklag ln te die- De Paus vroeg kardinaal Suenens om advies. Deze stelde met de hulp van vijf theologen een rapport op. dat bij de Paus in de smaak viel. Sinds dien is er nooit meer iets gehoord. In kringen van de commissie wordt aan genomen, dat de Paus het rapport door gezonden heeft naar de Congregatie voor de Geloofslèer (H. Officie). Eigen geweten de norm? De situatie is volgens Ladles Home Journal nog steeds open. De commissie zelf erkent, dat zij de materie geens zins onder de knie heeft. Sommigen vra gen zich af of er wel ooit een uitspraak over de anti-conceptie zal komen. (Naschrift van de redactie) Om dat de bron waaraan wij deze gege vens ontlenen (Ladies Home Journal") op zich geen grote waarde heeft, heb ben wij over de meegedeelde feiten het oordeel gevraagd van twee deskundi gen, beiden professor in de theologie, een in Rome en een ander in Nijme gen. Zij gaven als hun mening te ken nen, dat de gegevens met de werkelijk heid, overeenkwamen. Dit deed ons tot publikatie van bovenstaand artikel be sluiten. Zontaclub- Ook Rotterdam heeft nu officieel een Zontaclub, een afdeling van Zonta-lntemational, een wereldorganisa tie van vrouwen met een verantwoorde lijke positie in bedrijf en beroep, opge richt in de V.S. Nederland telde tot dus ver een Zontaclub, ln Den Haag. Verzet studenten tegen besluit bisschoppen LEUVEN (UPI) De Vlaamse stu denten van de universiteit van Leuven zijn gisteren in verzet gegaan tegen het besluit van Belgiës zeven bisschoppen om beide taaisecties, Frans en Neder lands, aan de universiteit ln stand te houden en geen stichting van 'n af zonderlijke Franstalige universiteit ln Wallonië toe te staan. Tijdens een betoging gisteravond wer den kreten gehoord als „weg met de bis schoppen" en „weg met Suenens (Bel giës kardinaalprimaat"). Men para deerde met hoofddeksels die op bis- schopsmijtera leken. Op de grote markt van Leuven luis- terden 4000 demonstranten naar studen tenleiders, die opriepen tot een algeme ne staking „van zonodig jaren". De politie dreef de studenten met be hulp van waterkanonnen in zijstraten, waar het nog tot diep in de nacht ru moerig bleef. In hun verklaring van zondag hebben de Belgische bisschoppen hoogste be stuurscollege van de Leuvense universi teit, verklaard dat ze de institutionele, functionele en geografische eenheid van de tweetalige universiteit willen hand haven; wel werden belde taalgroepen grotere autonomie beloofd. Zondagavond al kwamen de Vlaamse studenten in verzet. In het rectoraats gebouw werden ruiten ingegooid, en er werden pamfletten verspreid „tegen klerikaal imperalisme". Voor gister avond werd geadviseerd tot het „maken van een avondwandeling" en voor van daag tot een algemene staking van on beperkte duur. Bij een bezoek aan het beroemde zeeaquarium in Miami (Florida) kwam wereldkampioen Cassius Clay tot de ontdekking, dat er wezens zijn met nog grotere manden dan hij. Frankie Garbo beheerst de bokswereld ln JSuropa wor-dt gehouden, hadden we graag Karl Mildenberger in de ring ge zien. Tenslotte is .-'hij- nu at -sd-nds 17 ok tober 1964 Europees kampioen. De West duitser boekte toen in de eerste ronde een k.o.-zege op de Italiaan Santé Amontd. In november van het vorig jaar ver dedigde de 28-jarige Mildenberger in zijn tweeënvijftigste partij als prof zijn titel met succes tegen de Berlijner Ger hard Zech, kampioen van Duitsland. Mildenberger had dus de meeste rechten. Op de W.B.A.- en Ringranglijsten staat de Westduitser nog steeds beter geno teerd dan Cooper, die op de W.B.A.-lijst van november 1965 nog niet eens bij de eerste tien stond. Intussen wacht de bokswereld nog steeds op een gevecht tussen Clay en de W.B.A.-kampioen Ernie Terrell. De W.B.A. verschafte Terrell in januari van dit jaar geen boksvergunning voor de staat New-York, omdat hij contacten onderhield met Bernie Glickman, een beruchte ringgangster. Terrell werd met de dood bedreigd, niet rechtstreeks maar via medewerkers, tenzij hij in New-York tegen Clay zou uitkomen. Maar omdat er geen vergunning kwam, kon de strijd in Madison Square Garden" geen door gang vinden. De bedoeling van de New- Yorkse bokspromotors was een „dubbel- gevecht" te organiseren, waarin Dick Tiger en Emile Griffith om de wereld titel middengewicht zouden strijden. Maar het ging allemaal niet door. De belangstelling van de sponsors van Clay ging daarna uit naar Doug Jones, Zora Folley en George Chuvalo. Laatst genoemde verloor vorige maand op punten van de wereldkampioen. Bleven dus over Jones en Folley, doch het werd de Britse zwaargewicht Henry Cooper. Het ziet er dus naar uit, dat Clays titel nog geen gevaar loopt. Maar wat er ook gebeurt, op een avond zal de grote krulharige kleurling Ernie Terrell toch tussen de touwen moeten stappen om zijn plaats op de ranglijst waar te maken. Voor de boksofficials zal het dan zijn alsof er op een hete avond een koude wind zal waaien. Ze zijn namelijk bang, dat Clay zal verliezen en dat hij dan opnieuw onder invloed van de racketeers zal komen. Terreur De wedstrijd Clay—Terrell is nu al zo dikwijls ter sprake gekomen en be sproken. dat niemand er de uitslag van durven voorspellen. Maar één ding is zeker, ze zullen elkaar ontmoeten. De officials hebben persoonlijk niets tegen Terrell. Uitgezonderd zijn neiging om wat te veel in de clinch te gaan heeft hij ongetwijfeld capaciteiten, al is zijn carrière zo vers als pas gevallen sneeuw. Het gaat meer om zijn vriend, die en niet mag, in het bijzonder Bernie Glickman, die erg dicht bij Frankie Garbo staat. De racketeers van Garbo beheersten de bokswereld al vanaf het lent, dat het spel van de vechtende knapen begon. Garbo controleerde reeds vijf van de acht wereldkampioenen en ook de managers en promotors hadden niet veel te zeggen. Ook de International Boxing Club, die in 1958 werd opge heven, had hij volkomen in zijn macht. Garbo verdiende miljoenen dollars. Door veel mensen van „the racket" te gebruiken als manager of promotor konden Garbo en zijn naaste medewerkers de bokswereld van onder tot boven plunderen en terroriseren. De meeste managers namen tien procent van de ver dienste van de boksers mee naar huis, maar voor de racketeers gold vijfentwintig procent.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6