Samenleving van Saigon: een gistende heksenketel Johnson: ruzie in Vietnam bijleggen Doodkisten op vliegveld Stafford en Cernan vanmiddag ruimte in Oprichting van Nationale Raad MEER COÖRDINATIE ZIEKENHUISWEZEN Hogere straf voor aanslag op moeder Gevechten in Mozambique Behoefte aan bejaarden tehuizen is schijnbehoefte Kanon uit 1666 uit zee opgevist DINSDAG 17 MEI 1966 DE T.KTDSE COURANT PAGINA 5 - SAIGON In verschillende, al geheel op de Amerikaanse smaak ingestelde winkels in de Znidvietnamese hoofdstad hangen kleurige, glimmende vesten, op het rugpand waarvan twee volzinnen zijn gestikt. De woorden, die al op een afstand van twintig meter te lezen zijn, hebben een inhoud die misschien alleen de stoeren onder Er lüjn Amerikanen, die dit afschu- jpeHjke vest kopen. Ik heb het welis- 'waar nog nergens zien dragen, maar totoechlen moet men daarvoor In de Verenigde Staten zijn. in Een souyenir, dat vest, een souvenir xdk Znid-Vietrtam. De pakjes dragen- Q9 immer foto's knippende AmerW IpMMwe militairen in burger, dia men Bin de straten van Saigon ontmoet, an de winkels, die herinneringen i mogelijke vormen verkopen, stromen ran piasters. En iedereen, die handig is en de nodige koopmansgeest Derit, pikt er «en graantje van mee» Ook dat oude mannetje, dat lelijke, piaar felgekleurde tekeningen van rijstvelden en waterbuffels tracht te Ultjten. Ook het magere meisje, dat op blote voeten met slecht afgewerkt lak werk leurt. Ook de jongetjes, die ge spikkelde, groen en geel geverfde kat jes in een kooitje bij zich dragen, en steeds maar roepen* „Hi, boy, verry ons aanspreekt. „Als ik sterf", zo staat er, „ga ik naar de hemel, want ik heb m'n tijd in de hel doorgebracht". Bij nadere bestudering staan er nog een paar plaatsnamen onder, die in deze tweede oorlog in het voormalige Indo-China steeds weer worden genoemd. Saigon dus, Da Nang, Pleikoe en Qui Nonh. Hemen Mensen in een land, waar een smeri ge oorlog woedt* mensen in Zuld-Vlet- toam. De Fransen, die nog in Saigon verblijven, draalen zloh met zichtbare afkeer van de passagierende Amerika nen af, Ze vinden hen veel te luid ruchtig. Ze lachen schamper, als er snoepjes aan de kinderen op straat wor den uitgedeeld, of als de verbroedering met wildvreemden door middel van een Slok uit een fles whisky moet worden gevierd. Ook het nafluiten, of aanspre ken ven Vietnamese schonen achten ze weinig verfijnd en geciviliseerd. Boven dien en dat is wel de diepere achter grond zien de Fransen de Amerika nen Veel te veel als de nieuwe macht- Iwbbera Het Franse Indo-China van Vroege», zo wordt met pijn en spijt ge- Af et niet meer dan wat handbagage worden deze vluchtelingen per vlieg tuig naar Soigon gebracht constateerd, is als een kolonie van de Verenigde Staten geworden. Men .wenst de Amerikanen dezelfde nederlagen toe al» die in „da schande van Dien Blen Phoe", culmineerden, hoewel vergeten wordt dat dit 'tevens het einde zou zijn van de laatste Franse restanten in Zuid- Vietnam. Hoezeer die van Saigon ook aan de stijl van de Amerikanen moeten wennen, die met geld, dat de laatste overal rond strooien, wordt veel goed gemaakt. De bijna twee miljoen inwoners van de Zuid-Vletnameae hoofdstad ook de havenplaats Cholon is hierbij gerekend, zijn minder in de militaire operaties en in de politiek geïnteresseerd dan in de moeilijkheden van het dagelijks bes- geld werk hebben gevonden. Een enk O- Weer wandeling om de aarde CAPE KENNEDY (Reuter) Van middag om negen over half zee Neder landse tijd staat de lancering op het programma van de Gemini-9, met aan poord Thomas Stafford en Eugene Cer nan. Om vier uur zal een Agena-raket worden gelanceerd, waarmee de ruirn- tovaasdere contact moeten maken. Het H Voorts de bedoeling dat Cernan als tweede Amerikaan en als derde ter we- »dd het ruimtevoertuig zal verlaten voor Ka „wandeling" rondom de aarde. Ook ■al een gesimuleerde redding van een op drift geraakte astronaut worden be- BjJ da gisteren voltooide mechanische yntrole is geen enkele afwijking ont dekt. De weersvooruitzichten zijn gun stig. Volgens de artsen zijn de beide ruimtevoertuig te tollen en was men Twee maanden geleden lukte het de Geminl-8 wel aan de Agena-raket vast te maken, maar kort daarna begon het ruimtevoertuig te tollen was was men gedwongen voortijdig naar de aarde te rug te keren. De ruimtevaarders Elliot 8ee en Charles Baasett waren voor de Gemlni-9 uitgekozen. Zij zijn echter in februari bij een vliegtuigongeluk omge komen. De 35-Jarige Thomas Stafford is luite nant-kolonel vap de luchtmacht. Hij is methodist, getrouwd, en heeft twee dochters: Dianne van elf en Karin van acht jaar. Eugene Cernan is 32 jaar en lultenant- commander bij de marineluchtmacht. Zijn vrouw Barbara is stewardess ge weest en neemt sinds februari vliegles. Het paar heeft een dochter van drie, Te - Hocine Ait Ahmed in Rome ROME, (Reuter). Hocine Ait Ahmed, een van de leiders van het verzet tegen het Franse bewind in Algerije, bevindt zich in Rome. Hij kreeg destijds ruzie met president Ben Bella over diens persoon lijke macht en het feit dat er in Algerije maar één partij werd toegelaten Zijn aanhangers, die in de bergen van Kaby- lië een guerrillastrijd begonnen waren, werden verslagen. Hocine Alt Ahmed werd gevangen genomen en ter dood veroor deeld. Deze straf werd later gewijzigd in levenslang. Enige weken geleden slaagde hij erin te ontvluchten. GROENTEVEILING LEIDEN DEN, 16 mei Andijvie 54-71. snljb 40. peulen 320—530, kroten gekookt 10, «in 25—10. prei 21—39, rabarber 24— •inazie 33, stoof sla 45—62. bloemk 36. apii 60—146 sla 16—47, kroten 33—12, radUs 74 —16; komk extra 75 kg 63—66. 60 kg 56. 50 kg 47. 4fi kg 40; komk 1 45-». KAASMARKT BODEGRAVEN Aanvoer 24 partijen gouds© kaas. Pril ze 370, Handel flauv^ 326—352 extra kwal staan. Zo moeten kunnen rondkomen; hun kinderen moeten met gevulde maag naar bed kunnen gaan. Als t nodig is. willen ze er best Engels voor leren spreken. Barleven Het restaurant en het barleven heeft wel de grootste bloei en groei on dergaan. Hoeveel nieuwe café's er on dertussen niet geopend zijn. en hoeveel meisjes niet de kost verdienen, met, hangend over een arm van „G. I. Joe" de ene whisky na de andere te bestel len alleen de kleur en de prijs van de thee die ze drinken, doet aan een scotch of een Bourbon denken is niet met twee, respectievelijk drie nullen te schrijven. De Amerikaanse soldaat, die een paar weken in de verraderlijke jungle heeft rondgebanjerd, moet tijdens zijn twee verlofdagen in Saigon vermaakt den, nietwaar? En aangezien de ree tie zich voornamelijk concentreert op sterke drank is er goud aan hem te ver- Behalve een sterk Amerikaans stem pel draagt de Zuidvietnamese hoofdstad ook de typische kenmerken van opvangcentrum voor vluchtelingen. De stumperds: mannen, vrouwen en kinde ren, zijn in honderden kampen onderge bracht. De voornamelijk plattelanders, die alles verloren wat ze bezaten, voe len zich als een kat in een vreemd pak huis, waarbij nog komt dat ze dikwijls de vuilste karweitejs moeten opknappen om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Corruptie Officieel krijgt elke vluchteling, die door de Vietkong uit zijn geboortestreek werd verjaagd elke dag een kommetje rijst, zomede een kwartje. Nog afgezien van het feit, dat niemand hiermee kan rondkomen, zijn er ontelbaren, die niets ontvangen. De corruptie tiert welig in Zuld-oost- Azié, ook in Vietnam. Wat voor de pauper, de nietsbezitter, is bestemd, verdwijnt al te vaak in de zakken van hen, die van alles overvloed hebben. Zeker, er zijn vluchtelingen onderdak gebracht. En er zdjn er ook, die gere- Verjaagd van zijn land door oor- logsgeweldL Amerikaanse soldaten toreen op een brancard nog wat van zijn bezittingen mee ling heeft zelfs het geluk gehad als sjouwer, als chauffeur, of als adminis tratieve kracht bij een Amerikaanse in stantie te worden aangesteld, wat een twee- tot driemaal zwaarder loonzakje dan elders betekent. Het merendeel van de ontheemden echter leeft in overvolle •barakken en schuren. Teisterende ziek ten doen daar de ronde. De tuberculose, snijdt veel mensenlevens al heel vroeg af'. Cholera, dystenterie, pokken al les wat een mens verder nog kan bela gen, is ln da „slums" van Saigon te vinden. Ook de Vietkong is als een chroni sche ziekte, die niet onder de duim te krijgen is. De communistische „plas- tiqueurs" zijn als een handjevol onder gedoken moordenaars ift een grote stad, waar geen politiemacht tegen opgewas sen is. Elke dag slaan ze op verrassen de wijze toe met hun handgranaten, huil explosieven, of hun vuurwapens. Dood Wie de moeite neemt dagelijks het macabere lijstje van gewelddadig om het leven gebrachte mensen te bestuderen, gruwt er alleen maar van. Journalisten (sinds kort gewapend), die voor huis, of in hun auto worden neergeknald Een Amerikaanse jeep, waarin plotse ling een handgranaat wordt gegooid. Mannen en vrouwen, die drijvend in de rivier worden aangetroffen met dat in middels stereotiep worden gaatje in hoofd of nek. De politie, die zich op elke straat hoek bevindt, de militairen die voor elk gebouw van enige importantie de wacht houden, staan machteloos. „De schoten worden gelost uit een on geïdentificeerde auto". „De moorde- die een scooter bereden, verdwenen spoorloos". Het is alles wat men ooit van leest of hoort. Een bijenkorf met op elkaar geworpen mensen. Een gekrioel van volkeren, rassen, bescha vingen, ideeën en Idealen. Eén ding hebben al die schepselen in Saigon met elkaar gemeen: niemand voelt zich he lemaal op zijn gemak: iedereen is voortdurend op zijn hoede. De metalen klik van een sigarettenaansteker in 't donker van de nacht kan iemand al ver schrikt doen op of omkijken. En wie regelmatig op de luchtbasis Tan Son Nuth komt, ziet pas goed wat er gebeurt in deze smerige oorlog, op er in deze smerige oorlog, op die onzichtbare frontlijn, gebeurd. Een lange rij doodkisten voor een vliegtuig opgesteld. Amerikaanse militairen in keurig gestreken khaki treden aan. On der de brandende zon wordt het volks lied gespeeld. De laatste eer: een laatste groet, „back home" gaan die vernielde licha men, tussen de 100 en 150 per week. De Amerikaanse soldaat, die een Jaar in Zuid-Vietnam dienst moet doen, gaat graag voortijdig naar huis. Maar niet in een doodkist, of gewond op een bran card, waarvan er elke week tussen de 400 en 500 moeten worden gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog dit jaar wil men in Nederland komen tot de officiële op richting van een Nationale Ziekenhuis raad, een overkoepelend orgaan van al le organisaties van ziekenhuizen, sana toria, psychiatrische inrichtingen, ver pleeghuizen etc. in de beleidssfeer. Daarnaast zal een Nationaal Zieken- huisinstituut ontstaan waarin de nu be staande (ziekenhuis-) economische insti tuten worden geïntegreerd. Dit laatste is bedoeld als technisch reeearchappa- raat met een economisch-financiële af deling, een medisch-organlsatorische en bouwafdeüng. Het ligt in het voor- en een en ander ook naar buiten ge stalte te geven door vestiging op één Met de totstandkoming van Nationale Ziekenhuisraad en -instituut zal organi satorisch een afronding worden gegeven de reeds jaren groeiende behoefte :ot een beter gecoördineerde opzet te komen van het ziekenhuiswezen. Op het ogenblik bestaan in ons land 'n aantal verenigingen van ziekeninrichtingen, samenkomend in de Stichting het Netl. Ziekenhuiswezen en een reeks katholie ke organisaties, die gebundeld zijn in 't Centraal Bureau voor het Kath. Zieken huiswezen met daarbij diverse econo mische instituten. Dit geheel zal in de nieuwe constellatie worden samenge voegd. Planning Behalve de betekenis op beleidsniveau (gezamenlijk overleg met allerlei in stanties en samenwerking met bijvoor beeld artsenorganisaties en landelijke specialistenorganisatie) via de Nationa le Ziekenhuisraad, wordt ook groot be lang gehecht aan de werkzaamheden van het Ziekenhuisinstituut dat voor een ver antwoorde planning moet zorgdragen, 't Instituut zal het medisch wenselijke en economisch mogelijke tegen elkaar moe ten afwegen, prognoses maken, onder zoeken instellen naar factoren die kos- tenstijgend werken en aangeven langs welke wegen ziekenhuizen kunnen sa- orts denkt men in het algemeen aan eeiv vergunningenstelsel voor ziekenin richtingen via een betere methode dan de huidige die in feite slechts steunt op het al of niet aanwezig zijn van bouw- ■olume (rijksgoedkeuringen). In dit ver band zal hijvoorbeeld een sociografisch onderzoek nodig zijn. Daarnaast zal men doorgaan met de reeds bestaande finan ciële statistieken die ieder jaar worden uitgegeven en waarbij men een uniform rekensehema hanteert dat een inzicht geeft in de kostenontwikkeling. Voor een goede ordening en behoefte- I planning is research vereist die onder I meer methoden, die in het buitenland worden gebezigd, op hun merites beoor deelt en nagaat hoe de benadering in ons land eruit zou kunnen zien. Het is duide lijk dat door een dergelijke gezamenlij ke opzet een zware wissel kan worden getrokken op overdreven prestigegevoel en te grote Onafhankelijkheidszucht doch 1 dat daarnaast de voordelen staan van van een efficiëntere bedrijfsvoering, niet i in het minst in het belang van de patiënt die bij alles centraal moet blijven. DEN BOSCH (ANP) Voor 't ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heet't ad vocaat-generaal mr. Pfeil, drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en ter beschikkingstelling van de regering geëist, tegen de 32-jarige Duit ser J. W., die op 23 juli van het vori ge jaar heeft gepoogd zijn in Heerlen wonende moeder door wurging om het leven te brengen. De rechtbank in Maastricht had ver dachte veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar- Verdachte ontkende nu voor het hof de opzet tot doden. De psychiater dr. Kroft, die als getutge-deskundige werd gehoord, meende dat verdachte onder in vloed van een grote dosis alcohol heeft gehandeld. Hij wilde geld van zijn moe der hebben en toen zij dat weigerde is er een twistgesprek ontstaan, waarbij hij zich zodanig moet hebben opgewon den, dat er een schemertoestand is ont staan. De president, dr. De Vries merkte op, dat het moeilijk zal gaan om de Ne derlandse regering te laten zorgen voor de verpleging van een Duitser, doch de advocaat-generaal meende, dat die ter beschikkingstelling noodzakelijk is, voor de bescherming van de openbare De raadsman bepleitte, mede op ver zoek van de moeder, een zo kort moge lijke vrijheidsstraf, gevolgd door ver pleging. Arrest van het hof op 25 mei. LOURENCO MARQUES. (U.P.I.). In de eerste twee weken van mei zijn bij gevechten tegen Portugese strijdkrach ten zeker 134 nationalistische Afrikanen gedood, aldus een officieel legercommu niqué, uitgegeven in Lourenco Marques. In dezelfde periode sneuvelden acht Por tugese militairen. Twee schuilplaatsen van de nationalisten werden vernietigd en grote hoeveelheden materiaal werden in beslag genomen tijdens een operatie ln het district Niassa. Besparing Cijfers die aangeven hoe het zie kenhuis van charitatieve instelling in het begin tot het stadium van wetenschappelijke bedrflfsvorming nü is gekomen noemde in januari van dit Jaar prof. dr. J. B. Stolte bij de aanvaarding van zijn bljz. hoogleraarschap ln de leer van het ziekenhuiswezen aan de universi teit van Nijmegen: In 1940 waren er ongeveer 16 personeelsleden per specialist werkzaam, in 1965 circa 28; per specialist was in 1940 f 200.000 geïnvesteerd, in 1965 f 1.600.000 (acht maal zoveel); directe uitgaven per specia list (personeelskosten vormen het leeuwedeel): in 1940 25.000. vorig jaar f 225.000. Ook als men met de waardedaling van de gul den rekening houdt is er in 25 jaar een belangrijke stijging van investerings- en exploitatiekosten in het spel (een ziekenhuisbed kost momenteel een ton). Door (regionale) samenwer king, aldus prof. Stolte, zijn ech ter vermoedelijk besparingen te bereiken, een samenwerking die van grote betekenis kan worden voor de planning van de gezond heidszorg en daarom z.i. ook huis artsen en kruisverenigingen moet Al protesteer je met al je lange haren nog zo hard tegen kortharige orde, als je wüt zwemmen, moet er toch eet badmuts aan te pas komen. Deze twee jonge heren trekken zo sterdamse Mirandabad op last van de directie de uiterste van hun nonconfornuisme. Ze waren de eersten gevestigde i traditionele in het Am- consequentie Weinig kans op burgeroorlog WASHINGTON (UPI) President Johnson heeft in Washington ver klaard dat de Verenigde Staten hun in vloed zullen aanwenden om de on derling ruziënde Zuidvietnamese leiders nader tot elkaar te brengen, en de voor genomen vrije verkiezingen plaats te doen vinden. De Amerikaanse president heeft voorts de Amerikaanse vastbeslotenheid herbevestigd, „de communistische agres sie en de sociale misere ln Zuldviet- nam" te verslaan. Amerikaanse regeringskringen zei den dat Ky zijn aanval op Da Nang had ondernomen met instemming van alle leden van de militaire raad van itlen generaals, die de regerende junta vormt. Het betekent dat niet maar de emoties van één man een rol gespeeld hebben. President Johnson, aldus is in Was hington meegedeeld, heeft van de boed dhisten in Zuid-Vietnam een verzoek ont vangen om in de crisis in Zuid-Viet nam in te grijpen, een stap die premier Ky's religieuze tegenstanders nooit eer- De Russische ruimtehonden Ugoliok (links) en Veterok zijn merkbaar opgeluchtnadat een medisch onderzoek had ttitg»vw*n ■mêf. kerngeeond sudKen na hun uitstapje in Kosmos-lio. Aanhankelijk leden ee aan uitdroging, ge krompen spieren en halhgebreh der gezet hebben. Amerikaanse regeringskringen heb ben de vrees dat een burgeroorlog in Zuid-Vietnam de oorlog tegen de com munisten nadelig zou kunnen beïnvloe den, ongegrond genoemd. H. H. VAN DE WUSTENi APELDOORN (ANP) De behoefte aan verzorgings- en verpleegtehuizen voor boven 65-jarigen is voor een groot deel een schijnbehoefte, die voortkomt uit een gebrek aan juiste voorzieningen: een hele reeks, van de zorg voor een voldoende in komen tot het oragniseren van dienstver leningscentra, waarop de oudere mensen een beroep kunnen doen ter compensatie van hun afnemende krachten. De basis voor het welslagen van al deze bemoeiingen moet worden gevonden door een goede zelfstandige huisvesting waarin de oudere mens van straks zich thuis kan voelen. Dit betoogt de Maastrichtse stede- bouwkundige H. H. van de Wusten op de vandaag in Apeldoorn gehouden Jaar vergadering van de katholieke vereniging van bejaardentehuizen. H(j pleitte voor een prognose van het totale aantal te ver wachten mensen vanaf b.v. 65 jaar. Van dit totaal zal men moeten nagaan hoevelen als bejaard aangemerkt dienen te worden. Met een zekere marge kan men dan de capaciteit van de benodigde ver- zorgings- en verpleegtehuizen bepalen. Voor het overblijvende aantal oudere men sen zal gestreefd moeten worden naar een zelfstandige hulsvesting in kleinere wo ningen, met aangepaste inrichting. BRUINISSE (ANP) Een visser uit Stellendam heeft op de Noordzee een bronzen kanon opgevist, met een ge wicht van 380 kilo. Het kanon is nog geheel gaaf. Naast de naam van de gie terij. staat er duidelijk op „De admira liteit tot Rotterdam" met het Jaartal 1666 en een klauwende leeuw tussen twee ankers. De kanonnen die naast het standbeeld van De Ruyter te Vllsslngen staan, ver tonen hetzelfde beeld.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5