Felle jacht op shirts van de spelers toen Ajax kampioenstitel bezat DAVIS CUPDUEL TEGEN ZUID-AFRIKA VOOR NEDERLAND ONTGOOCHELING Spaanse tonelen in het Diekmanstadion PIET KEIZER SCOORT EEN MAGNIFIEK DOELPUNT Sittardia naar eredivisie Op Je METS kwam toch geen tennissensatie Jan Hajer had een veelbelovende start ENSCHEDE Juichend sprong Ajax- trainer Rinus Michels zondagmiddag om tien voor half vijf op, toen scheidsrechter Bus het eindsignaal blies van de wedstrijd FC TwenteAjax. „Zijn" jongens hadden met 20 gewonnen en omdat ruim een half uur eerder bekend was geworden dat Elinkwijk in Rotterdam Feijenoord met 10 had ver slagen, wist Michels dat het kampioenschap voor Ajax een feit was. Eindelijk was aan F. C. Twente startte furieus. Reeds in de eerste minuut was de dit keer als middenvoor opgestelde Ten Donkelaar met een formidabel afstandschot heel dicht bij een doelpunt en drie minuten later kreeg Heskamp een fraaie kans, toen hij na een goede pass van de ac tieve Höher oog in oog met doelman Wals kwam te staan. De jeugdige En- schedeër schrok kennelijk van de kans en schoot via back Suurbier naast. F. C. Twente bleef sterk in de aanval en de Ajaxdefensie bleef slechts met kunst en vliegwerk overeind. Pas na zeven minuten kwamen de Amsterdammers voor de eerste keer in de buurt van het doel van Ardesch, die zich uitstekend weerde by schoten van Cruyff en Kei zer. Nadat laatstgenoemde in de vyf- tiende minuut by een der schaarse Ajax- aanvallen de bal tegen de lat had ge kopt, mocht Ter Beek even buiten het strafschopgebied een vnje trap nemen wegéns een overtreding van! Soetekouw tegen Höher. De Enschedese spil, deze middag met rechtshalf Nemes de gro te uitblinker in de Twentse ploeg, plaat ste de bal in de doelmond. Suurbier wil de, fel gehinderd door de aggressieve Ten Donkelaar, op zyn doelman terug spelen, maar buiten bereik van Aals schoot de Amsterdamse rechtsback te gen de paal. Tegen het einde van de eerste helft wist Ajax zich enigszins aan de druk te ontworstelen en Ardesch kreeg volop gelegenheid zich te onderscheiden. Op kundige wijze maakte hy schoten van Cruyff, Nuninga en Keizer onschade- ïyk. De laatste kans in de eerste speel periode was voor Höher, die rakelings langs de voor hem verkeerde kant van de paal kogelde. Toen kort voor het begin van de twee- de helft de telefoniste van het Diekman stadion bekend maakte, dat Elinkwyk in Rotterdam met nog een kwartier te spelen een 01 -voorsprong tegen Feije noord had, kwamen de Ajacieden in kampioensstemming. Zeven minuten na de hervatting werd de feestvreugde der (Van onze sportredactie) de onzekerheid 'n einde gekomen. Honderden dolblije Amsterdamse supporters namen bezit van de Diekmangrasmat en droegen hun favorieten in triomf langs de tribunes. Uit de staande ovatie, die de duizenden in de Enschedese sportarena de Ajaxspelers brachten, bleek wel dat men van mening was dat het kampioenschap bij de juiste club is terecht gekomen. Ajax heeft inderdaad ook in Enschede zijn klasse op ondubbelzinnige DP CHAMPAGNE WAS NOG NIET GEREKEND Van onze sportredactie) ENSCHEDE Er vloeide zondag middag geen champagne in de kleedka mer "an Ajax. De moegestreden Ajaxleden vierden hun kampioenschap wel bijzonder luidruchtig, rr ar het geestrijke vocht ontbrak, omdat nie mand rekening had gehouden met de mogelijkheid, dat Ajax reeds giste ren kampioen zou kunnen worden. Het gemis aan champagne Ucn de fc;..; vreugde der Amsterdammers evenwel niet verfhinderen. Terwijl buiten hon derden Ajaxsupporters tevergeefs schreeuwden om de helden uit De Meer, feliciteerde voorzitter Jaap van Praag spelers en trainer Michels met het behaalde kampioenschap. Tonny Pronk, en aanvoerder Frits Soetekouw onmiddellijk na de wedstrijd door de bijna hysterische massa reeds van hun shirts beroofd, wilden trainer Michels onder de douche duwen, maar de Am sterdamse oefenmeester wilde daar toch niets van weten. De eersten, die de Ajacieden in de kleedkamer compli menteerden waren de spelers en lei ders van FC Twente. Namens 't hoofd bestuur van de KNVB feliciteerde bondsbestuurder Henny van Dalen de Amsterdammers met het behaalde kampioenschap, terwijl bondscoach George Kessler eveneens zijn "-eluk- wensen kwam aableden. Het was eer groot feest in de catacomben van het Diekmanstadion, een feest, dat gister avond in het Amsterdamse hotel Kras- napolsky werd voortgezet en dat eerst vanmorgen vroeg eindigde. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Sittardia speelde gisteren tegen RBC en won met 3—1. Door het feit dat Alkmaar en NAC elkaar nog moeten ontmoeten in de eerste divisie, is Sittardia dus officieel naar de eredivisie gepromoveerd. Amsterdammers vergroot, toen Keizer Ajax een 01-voorsprong bezorgde. Van zeker 40 meter knalde de links buiten van het Nederlandse elftal op het doel van de dappere Ardesch die zich kennelyk op de snelheid van de bal ver keek en te 'laat reageerde. Tientallen Amsterdammers bestormden het veld de maker van het doelpunt te beju belen. De politie zorgde er nogal hard handig voor dat het veld snel werd schoongeveegd en de niet altyd even zekere scheidsrechter Bus liet via de luidsprekers bekend maken, dat hy de wedstryd wanneer de toeschouwers het veld weer zouden betreden, zou sta- Ajax speelde na het doelpunt van Keizer een gewonnen wedstryd. Hoe F. C. Twente het ook probeerde, de hechte Amsterdamse defensie, waarin Pronk bekwaam stond te verdedigen, weigerde te capituleren. In de vijftiende minuut scoorde Nu ninga koppend na een gave voorzet van Keizer. Scheidsrechter Bus keurde de treffer wegens buitenspel af. Achttien minuten voor het einde werd het ech ter toch 02, toen Cruyff de bal na een combinatie tussen Keizer en Nuninga bijzonder beheerst over de uitlopende Ardesch heen in het doel deponeerde. Nadat Cruyff nog eens tegen de paal had geschoten ondernam de dit lieer zeer sterk spelende Ter Beek in de 32- st" minuut een solo, die door knap in- gi 'jpen van Bals geen doelpunt oplever de. wijze gedemonstreerd. In een zeer aantrek kelijke wedstrijd wonnen de Amsterdammers verdiend, zij het niet onfortuinlijk van een zich voortreffelijk verwerend FC Twente. Vooral in de eerste vijfenveertig minuten boden de Enschedeërs uitstekend tegen stand en mocht Ajax zelfs van geluk spreken dat de ploeg van trainer Donenfeld een overwicht niet in doelpunten had weten uit te drukken. stryd Feijenoord-Elinkwyk bekend ge worden en de Ajaxsupporters waren bijna niet meer te houden. Een hoofd stedeling raakte slaags met de Ensche dese politie. De man liep verwondingen op en moest per brancard worden weg gedragen. Even later kwam hij terug, hij voegde zich opnieuw by de voortdu rend jubelende Ajaxsupporters. Wéér kreeg de man het aan de stok met enkele politieagenten, die hem opnieuw sloegen en trapten. Ajaxvoorzitter Jaap van Praag verzocht de aanhangers van zyn club via de geluidsinstallatie om zich behooriyk te gedragen en F. C. Twen te niet in moeiiykheden te brengen door na afloop het speelveld op te lopen. Het was aan dovemansoren gezegd, want nadat scheidsrechter Bus een handsbal van Muller in het strafschop gebied onbestraft had gelaten en Bals zich nog een keer voor de voeten van Heskamp had moeten gooien, kwam het eindsignaal, dat voor vele Amsterdam mers aanleiding was om een massale stormloop op de Ajaxspelers te onder- Gert Bals, Wim Suurbier, Ton Pronk, Frits Soetekouw, Theo van Duivenbode, Ko Prins, Ben Muller, Jacques Swart, Klaas Nuninga, Johan Cruyff en Piet Keizer wer den een prooi van de mas3a, die ten, koste van alles in het bezit wilde komen van de shirts der kampioenen. Trainer Michels ging op de schouders, evenals de andere Ajax-spelers. De vreugde was groot. In triomf werden de helden rond gedragen langs de tribunes, waarvandaan een minutenlang spontaan applaus opklonk. De ver diende hulde voor een groot kam pioen. Duel aan het net. Op de achtergrond Tom Okker, die tegen de gevaarlijke Drysdale het loodje moest leggen (Van onze sportredacteur Jan Lutz) DEN HAAG De Davis Cup is weer een korte droom voor Nederland geweest. Zaterdagmiddag op een vrijwel uitver kocht METS te Scheveningen en onder de ogen van het prinselijke paar Beatrix en Claus werd het verzet van Tom Okker en Jan Hajer zonder al teveel energie gebroken door Cliff Drysdale en Keith Diepraam. En zondagmiddag trachtte aanvoerder Breukink met de dubbel OkkerHajer nog te redden wat er te redden viel. De poging viel ook verkeerd uit. In drie sets (75. 86, 61), werd het Nederlandse duo, het sterkste dat wij op de been kunnen brengen, verslagen door de Zuidafrikaners. Diepraam en McUulian. In op de lop af zeventig minuten was het spel uit, de nog kleine illusie ver schrompel. tot niets. En zo ziet het er dus naar uit dat men een reprise krijgt van het vorige jaar toen Nederland ook zonder enige winst werd uitgerangeerd door Zuld-Afrlka. De zon scheen zaterdag volop en de zon scheen ook voor het Nederlandse tennis veel liefs in het vooruitzicht te hebben. Immers Jan Hajer, degelijk voorbereid voor dit treffen en een dag voor het duel nog in een oefenpartij de baas over sparringspartner Dennis Ral ston, Amerika's eerste speler, startte veelbelovend tegen de wat slome Keith Intussen was de uitslag i i de wed- Diepraam. Een bedriegelijke sloom heid overigens, want de atletisch ge bouwde Zuidafrikaner beschikt over een enorme reach en over een dodelij ke smash, die hij bovendien nog voor treffelijk weet te plaatsen. Daaraan is juist Jan Hajer stuk gegaan. En Hajer begon toch zo goed. Hij serveerde ze ker, nu eens niet slagen in het wilde weg, maar beheerst vakkundig tennis. De zwakke punten van de grillige Diep raam, nog stevig onderhanden geno men door sparringpartner, de oud- Wimbledonkampioen Jaroslav Drob- ny, waren zwak spel bij zachte slagen en een niet al te zekere backhand. Zijn kracht school echter in de smashes, in harde, scherp geslagen crossdrives, en in dreigende oplopen naar het net. Daarom de merkwaard 7e tactiek van Hajer om vanuit het achterveld keer op keer met lohs zijn lange tegenstan der pogen te verrassen. Het gelukte hem geen enkele maal. Integendeel, el ke lob betekende feitelijk een vast punt voor Keith Diepraam. Waarom werd Jan Hajer niet attent gemaakt op die onjuiste tactiek door nonplaylng-cap- tain Beukerink In de tiende game kwam Hajer bij de stand 51 met 4015 voor, een bijna zekere zege. Maar hij heeft nog verbeten moeten vechten om dat inderdaad te bereiken. Tweemaal werd het deuce en toen triom feerde een hevig transpirerende Hajer eindelijk door een foute backhand van Diepraam. Toen begon meteen de misère. Ha jer verloor z'n eerste servicegame. De lange Zuidafrikaner ging rustiger slaan en toen hij in de zevende game opnieuw de service van Jan Hajc de baas was. was deze set ook een bekeken zaak, 26. Het spel en de tegenstand van Jan Hajer verslapte. Mentaal was hij minder uitgerust dan zijn rustige on vriendelijk kijkende tegenstander. In de derde set bereikte Jan Hajer nie mendal, verloor zijn eigen se-vices keer op keer, zodat de nu volkomen op z'n gemak spelende Diepraam de set met 60 won. Er zou een wonder moeten gebeuren wilde Jan Hajer de dreigende nederlaag nog een ■msationele keer ge ven. In de vierde set leek het even te gaan. Maar toen de eerste service van Hajer weer werd afgeslagen door de Zuidafrikaner, kon men alle sensatie wel opbergen. En toch was er even weer iets van de vechtjas Hajer terug. Diep raam had met 40 de leiding toen Jan Hajer ineens eindelijk alle geluk meehad, goede services, dikwijls de eerste met een hard en goed en zuivere pas- seerslagen. Met zijn backhand plaatste hij menige bal precies langs de lange arm van Diepraam in de hoek bij de baseline. Te achterstand verschrompel de zienderogen. Het werd 45. Maar toen kreeg de Zuidafrikaner de servi- n met een love game sloeg hij het laatste restje aspiraties van Jan Hajer de bodem in, 46. Van hetzelfde laken Tom Okker tegen numer vier op de ranglijst Cliff Drysdale. Dat zou een partij van knap tennis worden. Okker heeft in Bournemouth en Rome laten zien dat hij heel en heel wat in zijn mars heeft en dat hij zelfs voor een man als die Drysdale niet behoeft on der te doen. En bovendien iedereen wist het te vertellen was Drysdale niet in vorm. De ballejongens, "die raison van een consumptiebon ter waar de van 65 cent en voor het overige voor de eer achter dc ballen aan moch- (Zle verder pag. 11 1) Guus Haak eigen doel Het zou onzin en niet sportief zyn de nederlaag van Feijenoord aan ongeïnteresseerdheid te wij ten. daarvoor had het te veel belang bij winst en de teleur stelling na afloop was een duidelijk bewijs van het tegen deel. Het ging dit keer eenvou dig niet. Slechts tegen de rust was er een klein sprenkje van het oude Feyenoord te herken nen. Het Utrechtse doel kwam onder druk te staan, maar drie fantastische reddingen van De Bree voorkwamen evenveel elpunte t de gi genadeslag. By een van de schaarse uitvallen van Elink wijk ontmoette de felle Van der Merkt alleen Haak op zyn weg, die eerder bij de bal was. maar zo onbesuisd terugspeelde dat de bal hoog over de uitlopende Eddy Pieters Graafland in het doel verdween. Feyen.—EUnkwyk 6—1 (6—0) 63. Haak (eigen doel 01. Scheidsrechter Voermans, toe schouwers 25.500. Zenuwen de overhand hebben in het Til- burgse sportpark de overhand gehad, het spel van Willem II en MVV had daar alle kenmer ken van. De spanning vergoede echter veel en steeg tot een kookpunt toen tijdens de rust bekend werd. dat de hekkeslui- ters DOS en Elinkwijk op winst stonden. In Tilburg was er toen nog niet gescoord. Het begon er voor Willem n zonniger uit te zien. toen invaller Van Riel een offensief bekroonde met een treffer. Merkwaardig genoeg werd Willem II na dat doelpunt nog nerveuzer. MVV drong sterk op. maar kwam niet verder dan een schot van Brokamp tegen de lat. Negen minuten voor het einde maakte Willem II via Met- tes aan alle onzekerheid een Willem II—MVV 2—0 (6—6) 52. Van Riel 1—0 81. Mettes 2—0. Scheidsrechter Van Oos- terom. 7000 7 weemaal Fritsen Een experimenterend en weinig geïspireerd PSV heeft op GVAV weinig indruk kunnen maken. Van Wissen en Pijs konden in de eerste helft op het middenveld niet de verwachte steun verlenen aan de voor hoede. waarin Van der Kuylen bijzonder goed werd bewaakt door Breinburg. Een bewege- lijker GVAV kreeg niet alleen een overwicht maar ook vol doende kansen die evenwel slecht werden benut. Na de rust had PSV een vertrouwder aan zien. hetgeen invloed had op de krachtsverhoudingen. Veteraan Bekkering deed in het Brabant se doel goede dingen maar na een verdedigingsfout moest hy capituleren voor Fritsen. die vervolgens na goed voorberei dend werk ven Van Tilburg op fraaie wyze ook de stryd defini tief besliste. GVAV—PSV 2—0 62. Fritsen 1—0 71. Fritsen 20. Scheids rechter Van Gemert 6000 toe- Meer animo voor radio Een zwak spelend DWS heeft tegen een nog minder impo nerend Heracles een verdiende 41-zege behaald. Hoewel He racles. volgens de ranglijst de punten zeer goed kon gebrui ken. toonde ook de ploeg uit Twente niet erg veel lust tot voetballen. Ook arbiter Brouwer had kennelijk zijn dag niet. van de vyf treffers kwamen er zeker enkele in buitenspelpositie tot stand. Direct nadat Heracles door Morslnk de leiding had ge nomen bracht Temming de stand weer in evenwicht. Twee minuten na de rust leidde DWS door Van der Berg met 3—1 en daarna toonden de toeschouwers meer belangstelling voor de transistorradio's die hen in staat stelden de verrichtingen van Ajax en Feijenoord te vol gen, dan voor de 22 spelers op de grasmat. DWS—Heracles 4—1 (2—1) 21. Morsink (01) 22. Temming (11) 33. Van der Berg (21) 47. Van der Berg (3—1) 59. Geurtsen (41). Scheidsrech ter Brouwer, toeschouwers 6500. Sparta wel erg pover Zonder tot voetbal vay kwali teit te komen was het spel van DOS voldoende om met groot verschil van een ongeïnteres seerd spelend Sparta te winnen. De Rotterdammers moesten het zonder Madsen doen. waardoor er van de voorlinie wel heel weinig uitging. Bij DOS waren het Visser en Wery. die het Sparta nogal eens lastig maak ten. Van der Linden nog niet geheel hersteld van een bles sure. hield zich wat op de achtergrond. De aanvallen van Sparta waren te doorzichtig van opzet. Pas nadat het 3—0 was geworden, schakelde Sparta op een wat hoger tempo over en kwam de bepaald niet hechte defensie van DOS enkele ma len ln moeilijkheden. Onsman redde toen de eer, waarna Spar ta weer indommelde en Wery nog twee doelpunten kon sooren. DOSSparta 51 (20) 17. Wery 1—0 40. Visser 2—0 59. Van der Linden 30 68. Onsman 3—1 80. Wery 4—1 85. Wery 51. Scheidsrechter Van der Veer, toeschouwers 6500. Voetballes Go Ahead In de vooorlaatste thuiswed- stryd heeft Fortuna '54 zyn 1500 supporters zeer teleurge steld. Go-Ahead gaf in Geleen voetballes aan een duideiyk ver moeide Fortunaploeg die nim mer ook maar de indruk kon wekken een gelijkwaardige te genstander te zijn. Het werd voor de Deventenaren. die ondanks de bekemederlaag tegen ADO een frisse partij voetbal ten beste gaven, een alleszins diende zege. Door een doelpunt van de snelle rechtsbuiten Res- sel ging de rust met 0—1 ln. In de tweede helft brachten Boeke stein (2x) en Niehaus de eind stand op 04. Het had zelfs nog veel erger kunnen zijn, maar doelman Vogels,, in uitstekende vorm. behoedde zijn ploeg voor een grotere nederlaag. Fortuna '54—Go-Ahead 6—4 (6—1) 3. Ressel 0—1 56. Boeke- steln 02 80. Niehaus 0—3 85. Boekesteln 0—4. Scheidsrechter Snoek, toeschouwers 1500. Prinses Beatrix en haar man waren zaterdagmiddag op de METS ge tuige van de ondergang van de na tionale Davis-Cupploeg. Voor het paar is Cliff Drysdale bezig in zijn party tegen Tom Okker

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9