Mgr. Bekkers vindt rust waar hij deze altijd zocht: Sint Oedenrode PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MEI 1966 (Van onze speciale verslaggever) SINT OEDENRODE Mgr. W. Bekkers is te rug in Sint Oedenrode. Zijn lichaam rust sinds - zaterdagmiddag op de begraafplaats achter de de- kenale Sint Martinuskerk. Zijn laatste reis langs j li de drie grootste Brabantse steden van zijn diocees is ten einde. Hij ging naar Eindhoven als zieke, naar Tilburg als stervende. Toen hij naar Den Bosch vervoerd werd, was hij dood. Zaterdag hebben de Inwoners van Sint Oedenrode hun bisschop met waardig eerbetoon verwelkomd in zijn ge boorteplaats, nadat de monseigneur zijn allerlaatste reis gemaakt had vanaf zjjn residentie over de weg, die hij duizend keer is gegaan en waarvan hij iedere bocht en boom kende. Tussen Sint Oedenrode en Den Bosch ligt symbolisch gezien het gehele leven van de hoogvereerde bisschop. In het Brabantse dorp Sint Oedenrode geboren, ging hij naar het seminarie in Sint Michielsgestel (een halteplaats op de begrafenisroute van zaterdag) en be ëindigde zijn leven ten slotte als bisschop van Den Bosch. Toch bleef hij altijd een kind van zijn geboortedorp. Hij hield van Brabant, maar het meest van al van het land, waar hij als kind heeft gespeeld en zijn mooie jeugd heeft doorgemaakt. Daarbij was hij zoon van een boer, die verknocht is aan de grond, die zijn voetsporen draagt en waar zijn zweet ligt. Die houdt van de aarde, die hij bewerkt en die hem voedsel geeft. Een stadsmens, die in een hoge flat weggerukt wordt van de grond en onder hem het asfalt vrij moet laten voor het ronkend verkeer, begrtjpt dat misschien niet zo goed meer. Mgr. Bekkers laatste wens is nu vervuld, zoals zijn i hulpbisschop, mgr. drs. J. Bluyssen het zei in zijn korte I toespraak in de Sint Martinuskerk. De wens om in Sint Oedenrode begraven te worden heeft hij reeds vroeger voor zijn ziekte uitgesproken, aldus mgr. Bluyssen. Hier heeft hij rust en ontspanning gevonden in de boerderij van zijn moeder over wie hij altijd met eerbied en liefde sprak. In Sint Oedenrode hoopte hij ook later te rusten, sprak mgr. Bluyssen, omdat hij hoopte hier gespaard te blijven van de vereenzaming van de oude dag. Inderdaad heeft mgr. Bekkers zijn vrienden altijd graag dicht bij zich ge had. Hij hield van mensen, maar kon ook zelf niet leven zonder de weldadige ontmoetingen met vrienden. Alles was er. Links voor de ingang van de kerk in helrode jaquets en met zwarte bontmutsen de kleurige K.A.J.-drumband met trommen, jachthoorns en trompet ten, die bij de aankomst van de lijkwagen op het kerkplein het „dodensignaal" speelde naar een eigen compositie van instructeur L. C. Govaarts. Rechts van het kerkportaal Koning, hdöfdman, vaandrig en raadsleden van het uit de dertiende eeuw daterende kruiabooggUde „Sint Joris" uit Aan de kop van de stoet de treurmarsen spelende fan fare „Nos jungit Apollo". Achter de lijkwagen en de auto's met de familieleden de „landelijke ruiters" met wie de overleden bisschop talloze malen heeft gereden voor zijn lievelingssport. Er was slechts een uitzondering met de optochten van weleer. Een speciale volgwagen vod behan gen met kostbare rouwkransen. Na de korte kerkdienst zetten zes dragers de eenvoudige houten kist, waarop een zwart kruis zonder corpus, neer op de houten balkjes boven het graf aan de voet van de Sint Odakapel op het kerkhof. Achter de baar volgde de 84-jarige moeder van de bis schop. Zij zat in een rolstoel en werd begeleid door haar drie dochters-religieuzen en droeg een kanten oud-Bra bantse poffermuts. Achter de verdere familieleden liep, in paars en purper, de stoet van kerkelijke waardigheidsbe kleders. Bisschop Wilhelmus Marinus Bekkers vond zijn rustplaats voor de kapel van Sint Oda, de be schermheilige van Sint Oedenrode, welke plaats naar haar is genoemd. Duizenden dorpsgenoten trokken urenlang langs de groeve voor een laatste groet. Foto's: Simon F. Smil Ds. N. i. Akker -- in ambtsgewaad eprak, staande tassen kardinaal Al/rink en hulpbisschop Bluyssen een ontroerend gebed Deken-kanunnik W. Kaal uit Eindhoven leest tijdens de Eucharistieviering het epistel Ook Uf .Xet laatste afscheid aan de groeve bleef mevrouw Bekkers De laatste slechtigheid op het kerkhel van Btnt OedenredM helpbteeahop Toer noorderlingen een vreemd pee P t!mm!Ln tekent de Met me» t^hevt. <n de etc*, et mg voor met een groot geloof

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8