Bevoorrading in Vietnam VOOR ELKE SOLDAAT PER DAG 25 LITER BRANDSTOF BLIJF ZITTEN, DIT IS EEN ROOFOVERVAL" Op klaarlichte dag in A'dam HERNIEUWD BEROEP VAN EVA OP EEG Vliegende hospitalen IN BOSSCHE KATHEDRAAL HELE VOLK VERTEGENWOORDIGD Wachtlijst telefoon ZATERDAG 14 MEI 1966 DE LETDSE COURANT Eet AMVJ-gebouw in Amsterdam, na de roofoverval van gistermiddag. Lbilcs de kassierde heer Feling, die met een mes werd bedreigd. Reohts de interne controleurde heer Van der Stuit, die met een loden pijp een klap in de nek kreeg. Op de voorgrond: een afgesneden telefoon Oud-collega op bezoek (Van onze correspondent AMSTERDAM Omstreeks het mid daguur gisteren stapte de 28-jarlge huis knecht G. M. het kassierskantoor binnen van zijn voormalige werkgever, het Cen traal Hotel aan het drukke Amsterdamse Leidse bosje. Daar was juist controleur W. van der Stuyt (49) die zijn oud-coUega herkende en hartelijk de hand wilde schudden. ..Blijf zitten", snauwde de be zoeker echter, ,.dlt is een roofoverval". Mejuffrouw Ria. Herbers, 23 jaar, dis direct na de overval de politie waarschuwde r H. van Randwijk (Vrij Nederland) overleden PURMEREND, (ANP) In het stadsziekenhuis te Pu rm er end ls gister middag om. half een overleden de heer H. M. van Randwijk, o.m. oud-hoofdre dacteur van het weekblad „Vrij Neder land". Stemming was pessimistisch BERGEN (Reuter) De raad ministers van de Europese vrijhandels associatie (EVA) heeft vrijdagavond z(jn vergadering in de Noorse plaats Bergen in een pessimistische stemming beëindigd met een hernieuwd beroep op de Europese Economische Gemeenschap (EEG) voor het beginnen van een dia loog over het handelsbeleid. In hun slot- commnniqué tonen de ministers van de reven EVA-landen (Zweden, Denemar ken, Noorwegen, Zwitserland, Oosten rijk, Portugal en Groot-Brittannlë) er rich teleurgesteld over dat op vroegere uitnodigingen aan de EEG geen ant woord is ontvangen. Tijdens de tweedaagse vergadering heeft Oostenrijk te kennen gegeven dat Samenwerking in VNU na fusie verloopt rustig AERDENHOUT (ANP) Binnen het concern Verenigde Nederlandse Uitge versbedrijven NV kon in 1965, blijkens het verslag, de basis worden gelegd voor een hechte samenwerking van de bedrijven. Ook 1965 gaf wederom bevre digende resultaten te zien bij deze groep die te voorschijn ls gekomen uit een fu sie tussen de NV Verenigd Bezit van Aandelen, NV drukkerij de Spaarne- stad en de centrale beleggingsmaat schappij „Ceboma" NV (Teulingscon- De beide houdstermaatschappijen heb ben een belang van 50 procent in de VNU. Blijkens de geconsolideerde winst en verliesrekening van de VNU steeg de omzet aan derden tot 232,8 miljoen gul den (vorig jaar 211,1 miljoen gulden). De totale exploitatiekosten liepen op tot 198,2 miljoen gulden (178,2 miljoen gul- Na afschrijvingen bedraagt het be drijfsresultaat 20,53 miljoen gulden (19,11 miljoen gulden). Na aftrek van fiscale voorzieningen ad 8.14 miljoen gulden, resteert een beschikbare winst van 12,4 miljoen gulden. Zoals bekend, etelt de Spaarnestad op grond van 16 procent dividend VNU voor 16 procent dividend over haar per 1 januari 1965 verdubbelde gewone aandelenkapitaal. De Brabantse dagbladen (dochteron dernemingen Brabants Dagblad, Eind- hovense dagbladen combinatie en Hel- mondse dagbladen combinatie) konden zich in 1965 gunstig ontplooien. Dit kan helaas niet worden gezegd van de dag bladbedrijven In Amsterdam en Rotter dam (dochterondernemingen NV druk kerij de Tijd en de Maasbode NV). De reeds sinds 1962 voor deze ondernemin- gesignaleerde ongunstige ontwik kelingen bleken niet te stuiten door de arkte saneringsmaatregelen, getrof fen in 1968 en 1964. tegen 't najaar de EVA mogelijk niet langer uit zeven maar uit zes landen zal bestaan, als Oostenrijk snel tot de EEG kan toetreden. Voor Denemarken, dat wederom geen voorkeursbehandeling wist los te krij gen voor zijn uitvoer van agrarische produkten, zijn de resultaten van de bij eenkomst in Bergen vermoedelijk wel bijzonder triest geweest. Ministers merk ten privé op dat het nog onopgelost vraagstuk van de Britse landbouwpoli tiek naar het zich laat aanzien zwaar der zal wegei^, dan de plannen van Groot-Brittar f om toe te treden tot de EEG, wat de weg zou banen naar Euro pese eenheid. De ministerraad deed beroep op alle EVA-landen om In alle fazen nauwlettend met elkaar te beraad slagen. indien zij afzonderlijk naar hel lidmaatschap van de EEG wensen te dingen. In het slotcommuniqué wordt opge merkt dat de uitnodiging aan de meenschappelflke markt voor een dia loog over de wederzijdse groei van han del en over economische expansie nog steeds geldt. De EVA-ministera zijn overtuigd gebleven van de voordelen van integratie, niet alleen voor Europa, maar voor de gehele wereld. Yon Hassel wil shape in België of Nederland WASHINGTON (DPA) De West- duitse minister van Defensie, Von Has sel, zal In Washington pleiten voor het vestigen van de Shape, het militaire hoofdkwartier van de NAVO, in België of Nederland. Frankrijk wil dit hoofdkwartier niet langer binnen zijn grenzen hebben. Von Hassel heeft aan het begin van zijn be sprekingen ln Washington gezegd dat de Shape op het continent gevestigd moet blijven „dicht bij het gebeuren". De NAVO-raad moet ln Parijs blijven maar zal de Shape moeten volgen wanneer deze raad ook moet worden verplaatst. De minister zei dat de Westduitse rege ring zich over deze kwestie nog niet heeft beraden, wat hij zei was een per soonlijke mening. Y.S. kopen Duitse wapens WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten zullen van de Westduitse bondsre publiek 20-mm HLspano-Sulza kanonnen en munitie kopen ter waarde van onge veer 74.2 miljoen dollar, zo ls in Washing ton medegedeeld. De transactie is tot stand gekomen na besprekingen tussen de Westduitse minis- er van Defensie, K&i-Uwe von Hassel, en zijn Amerti MdNamsra. Onmiddellijk daarna kreeg de vriendelijke controleur een slag ln de nek met een boorijzer, die hem volledig buiten gevecht stelde. Op deze manier verliep de ouverture van de brutale roofoverval die de politie (be halve uiteraard de identiteit van M tot nu toe slechts het- nummer heeft opgele verd van de Opel 1500. waarin de drie dadere wegvluchtten. Door het hele land wordt naar de mannen uitgekeken De buit. ro bleek. Is meegevallen. De rovers verdwenen slechts me', 6100—, omdat er een kwartier voor de overval Juist 18,000.naar de bank was gebracht. Maar voor de rest ging alles in volmaakte thrillerstijl. De drie rovers dwongen na Stuyt neergeslagen te hebben kassier p. Veling met een mes tussen de schouder bladen om de kluis te openen en vertrok ken eerst na alle telefoonverbindingen vernield te hébben. Na het alarm spoedde de politie zich onmiddellijk naar de wo ning van M. maar ook diens vrouw en kinderen bleken niet aarvweeig. Later op de avond meldde de vrouw zich vrijwillig bij de politie, in geselschap van een broer van M„ maar uit hun veilklaring ls de politie niet veel wijzer geworden. I SAIGON - Kolonel Tom Hamrick tairen vobr nodig. „We slagen karwei, temeer daar de afstan- is wat trots op het „1st Logisti- er zelfs in", zegt de in Saigon den groot, de terreinen slecht cal Command". Een jaar gele- gestationeerde opperofficier, toegankelijk en de mogelijkhe- j den werd de ravitaillering van „elke soldaat elke dag tenminste den van koeling klein zijn. Met I het Amerikaanse leger in Zuid- één keer een maaltijd voor te vliegtuigen of helikopters wordt j Vietnam door nog geen vijftig zetten, die niet van tevoren is het voedsel vaak ter plaatse in- |man in stand gehouden, op 't ingeblikt. Dit is een geweldig gevlogen", ogenblik zijn er al 27.000 mill- DOOR füflMIH Link Wj wf. van v -M jL Bruggen Verse maaltijden dus voor de Ameri kaan, die elke dag weer zijn leven in de Vietnamese rimboe waagt, maar daar naast oneindig veel meer. De oorlogs machine, die in dit deel van de wereld op voile toeren draait, moet in elk op zicht gesmeerd blijven lopen. Brandstof, munitie, water, brood, douches, wasse rijen, voertuigen, schepen, hospitalen alles ls nodig om 250.000 man op de been te houden in een land, dat duizenden mijlen van het moederland verwijderd fligt. „Onze grootste moeilijkheid", aldus ko nonel Hamrick, „was het gebrek aan havenfaciliteiten. Zuid-Vietnam heeft eigenlijk maar twee havens: Saigon en Da Nang. Ze waren, toen we hier aankwa men. vrij primitief, en zeker niet ge schikt voor de bevoorrading van een leger van een kwart miljoen man. Elke haven ls echter aan een maximale capa- i citeit gebonden. Als Rotterdam plotse-1 j ling de doorvoerhaven moest worden voor de landen achter het IJzeren Gordijn zou dat ook niet geplooid kunnen worden. Vandaar dat we in de Cameranh Baai een nieuwe haven hebben gebouwd. Vandaar dat we voor Qui-Nhon. Nha Trang en Cap Saint Jacques met lichters opereren, die bijna vijf mijl de zee opmoeten om de vrachten van de uit de Verenigde Staten komende schepen over te nemen. Elke maand moet er meer dan 300.000 ton aan goederen overgeslagen worden. We doen dat voor een groot deel met een eigen vloot, die 200 zeewaardige vaar tuigen telt". Lange weg Militaire voorraden, die in Zuid-Viet- nam aan wal worden gebracht, hebben over het algemeen nog een lange weg te gaan. Daar komt nog véél meer voor kijken, want de wegen en de spoorrails bevinden zich voor het grootste deel m handen van de Vietkong, of zijn althans té onveilig om voor ravitaillering te worden gebruikt. Het vliegtuig moet dan ook uitkomst brengen honderden ma chines van alle mogelijke types, die het uitspansel boven dit verscheurde land als insecten bevolken. Ze brengen munitie aan. van zware bommen tot kleine, maar even dodelijke kogels. Ze vervoeren de onderdelen van de 15.000 militaire voertuigen, die in de enclaves („de eilanden", zegt men hief) in het noorden, het midden en het zuiden denderen. Ze transporteren wapens, si garetten, chocolade, noodrantsoenen en bloedplasma. Een heel apart probleem vormt de aan voer van water en brandstof. Een miljard liter water per maand voor de troepen aau het front; honderd miljoen liter |i| brandstof per maand om dia troepen in actie te kunnen houden. „Voor «Uee soldaat", verklaart kolonel Hamrick, „hebben toe ln deze oorlog 25 liter brandstof per dag nodig. Dat is twee keer zoveel als in de Koreaanse oorlog dertien jaar geleden. Wel een bewijs dat de mechanisatie van de strijdkrachten met sprongen vooruit is gegaan. Geen mfanterie-eenheid gaat in Zuid-Vietnam zonder luchtdekklng de jungle in. Ook de bombardementen wan vijandelijke stel lingen en schuilplaatsen zijn bijzonder intens". Daar er geen pijpleidingen zijn om de aanvoer van water of brandstof ta be spoedigen. geschiedt de distributie via het conventionele vat. Duidelijk is dat er een toporganisatie nodig is om de verste verdeelpunten op tijd te bevoorraden op geen moment van de dag mogen er. waar dan ook, tekorten ontstaan maar dat is de bureaucratlsch-effldënt werken de Amerikanen wel toe te vertrouwen. Overigens ls het niet zo dat alle 250.000 Amerikaanse militairen, die tot nu toe naar Vietnam zijn gestuurd er komen nog 40.000 geallieerden bU, als de Zuid- koreaanse, de Australische en de Nieuw- zeelandse eenheden worden meegeteld met de karabijn in de hand de rimboe intrekken. Het „thuisfront", dat voor een man nodig is. die oog in oog met de Vietkong vecht, is aanzienlijk groter dan de leek wel eens denkt. Achter elke „vechtjas" staan vijf militairen, die een verzorgende functie hebben, wat betekent Gewondenvervoer per helikopter dat de communisten, die ln deze wrede guerillaoonlog alle tactische voordelen aan hun zijde hebben, „slechts" door 50.000 met-Viet names* geweren worden gekweld. Met de nauwkeurigheid van een reken machine somt kononel Hamrick nog en kele cijfers op. En ze zijn, met Ameri kaanse zin voor publiciteit, zó verpakt dat ze niet alleen onmiddellijk kunnen worden gebruikt, maar ook nog beeldend kunnen worden genoemd. Een voorbeeld? „Sinds vorig jaar mei hebben wij aan onze troepen 80 miljoen meter prikkel draad en 25 miljoen zandzakken uitge reikt. Genoeg om rond heel Zuid-Viet nam" een stelling te bouwen van twee zandzakken en tien prikkeldraadstrengen Lang wijdt de opperofficier nog over de vijftig luchtambulances uit, die dag in dag uit in de frontlinie opereren. Het zijn speciaal ingerichte helikopters, die negen gewonden en de nodige hospitaalsoldaten kunnen vervoeren. De eerste medische zorg wordt al in de lucht gegeven. Als dit nodig is, kunnen er zelfs bloedtrans fusies worden toegediend. .Dank zij deze helikopters-loot", aldus kononel Hamrick, „is de statische sterfte kans van onze gewonden minder dan één procent. De hulp. die geboden wordt, is direct en snel. Een militair, die door een kogel of granaatscherf is getroffen, wordt meer dan eens binnen het kwartier van het slagveld naar het hospitaal ver voerd. Verschillende van onze hospi talen zijn net zo mobiel als helikopters. Ze worden door vliegende kranen met apparatuur en al opgepakt, en door de lucht naar de gewenste plaats getrans porteerd". Het laatste cijfer van de kolonel be trof niet het „1st Logical Command", maar zichzelf. Terwijl hij op z"n datum horloge keek, zei hij met een brede grijns: „Nog maar 122 dagen, om precies te zijn: 12214. Dan zit mijn jaar dienst in Vietnam er gelukkig op. Ik zal blij zijn een snelle blik op een gezinsfoto. die ingelijst op zijn bureau stond. als ik weer terug ben bij mijn vrouw en kinderen. De oorlog hier is helaas een noodzakelijk kwaad". Elektrologica moeilijke zaak voor Nillmij DEN HAAG (ANP) De gang van za ken by de eomputerfabriek Electrologica te niet xo rooskleurig geweest als bet be stuur van de N.V. Levensverzekeringmaat schappij Nillmij wel van deze deelneming had verwacht. In de jaarvergadering van vorig jaar had men er zich nog optimis tisch over uitgelaten, mede gezien de par ticipatie van Philips. In de loop van 1965 is de situatie op de computermarkt verslechterd door toene mende concurrentie van buitenlandse merken, waarvan de fabrikanten soms zwaar door de overheid gesubsidieerd wor den. Tegen het einde van het Jaar werd duidelijk, dat dit bedr(jf een moeilijk in te halen verlies zou gaan lijden en dat ook voor de komende jaren rekening ge houden moest worden met verliezen. Aan gezien liquidatie onmogelijk was wegens de verplichtingen tegenover de afnemers, was het bestuur van de Nillmij verheugd over de belangstelling, die Philips voor het bedrijf toonde. NUlmij heeft haar aande len in dit bedrijf a pan aan Philips kun nen overragen. Het effect van deze trans actie zal zijn: verdere afschrijvingen van f 4,5 miljoen A f 5 miljoen op de balans van het lopende boekjaar, terwijl het ef fect op verlies- en winstrekening praktisch nihil zal zijn. Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Onder de vele duizenden die vanmorgen in de kathedrale basiliek van St. Jan de uitvaartplechtigheid van mgr. Bekkers meemaakten, bevonden zich naast de familie van de overleden bisschop ongeveer achthonderd genodigden. Onder hen waren mgr. G. Beltrami, de'pauselijke internuntius en het voltal lige Nederlandse episcopaat, mgr. G. van Zuylen, bisschop van Luik; mgr. J. Pohl- schnelder, bisschop van Aken; mgr. J. Daem, bisschop van Antwerpen; mgr. J. Hoeffner, bisschop van Münster; mgr. B Schoenmaeckers, hulpbisschop van Mechelen; mgr. H. Mekkenholt S.C.J., MUNCHEN (UPI) De SS-oudstrij- dersorganisatie HIAG heeft besloten haar voor 21 mei vastgestelde bijeen komst in München niet door te laten gaan, nadat achtereenvolgens de be ruchte BUrgerbraukeller en de Franzis- kanerkeller waren teruggekomen op het afstaan van hun ruimte aan de oud- Goederenrekening VRG-papier steeg AMSTERDAM (ANP) 1965 is voor de NV gemeenschappelijk bezit VRG- papier, blijkens het verslag, een zeer gunstig jaar geweest. Volgens de geconsolideerde winst- en verliesrekening steeg de goederenreke ning tot 15,95 miljoen gulden (vorig jaar 12,62 miljoen gulden). Na aftrek van sa larissen, lonen en andere kosten ad 11.6 miljoen gulden (0.97 miljoen gulden), afschrijving ad 725.000 gulden (711.000 gulden), voorziening belastingen ad 1,47 miljoen gulden (0,87 miljoen gulden) etc., resteert een jvinst van 1,89 miljoen gulden (1,15 miljoen gulden). Voorge steld wordt, zoals bekend, een dividend van zestien (14) procent over een onge wijzigd kapitaal van 6,02 miljoen gul emeritus-bisschop van Palembang; mgr. M. Lucas S.V.D., emeritus apostolisch delegaat; mgr. P. Kramer O. F.ML, emeritus-bisschop van Lu an Fu (China); mgr. U. Lehman S.S.C.C., emeritus apos tolisch vicaris van de Cook-eilanden; mgi'. U. Pessers O.F.M„ emeritus-aposto lisch prefekt van Kiangchow (China); verder mgr WL van Hees. magister generaal van de orde van het H. Kruis; mgr. A. Haselager, hoogwaardig heer van de abdij van Benie Heeswljk; Dom J van Engelen van de abdij Marlënkroon te Nleuw-Cuyck; pater S. van den Bo- gaart. superior van de trappistenabdij van Tilburg; pater E. van Gassel, supe rior van de Achelse Kluis te Achel. Behalve ds. N. van den Akker,, die tijdens de dienst een persoonlijk gebed sprak, waren verder van andere Kerken aanwezig: Mgr. A. Goedmakers en D. Groenendijk van de Vrije Katholieke Kerk, ds. Legras van de Waalse Kerk. ds. mr. A. Maris en mevr Wierenga van de Doopsgezinde Gemeente, ds. Vreug- denhill van de Gereformeerde Kerk. onderhoudende artikel 31, ds. Groenloh. secretaris van de Synode van de Evan gelisch Lutherse Kerk, ds. C. van Voort huizen, scriba van de Provinciale kerk vergadering en het secretariaat van het IC.C.C Opperrabbijn Berlinger van de de Joodse gemeente heeft bericht van verhindering gezonden wegens de sab bath. Vele dominees waren op persoon lijke titel genodigd. Onder de wereldlijke autoriteiten zagen wij: minister-president J. Cals en de ministers Samkalden, Veldkamp en Bo- gaers; voorts prof dr L. Beel. vice-presi dent van de Raad van State; lr. J. Welle, directeur-generaal van de Landbouw; de commissaris van de koningin in Noord- Brabant, dr. Kortmann; de commissaris van de koningin ln Gelderland, mr. Bloe- mers; de burgemeesters van Den Bosch, Nijmegen. Tilburg en Helmond. St.- Oedenrode en Oss; de oud-mlnlsters prof. dr. J. de Quay, mr. L Deckers, Batsen en De Bruijn; oud-burgemeester van Den Bosch, H. Loeff en leden van de Ge deputeerde Staten van Brabant en Gel derland. Ook waren tegenwoordig afvaardigin gen van de studentenorganisaties in Nederland en tal van professoren uit Nijmegen, Tilburg en Eindhoven. Van de ridders van Malta: mr. E. H J. Baron van Voorst tot Voorst en G. F. M. Baron van Voorst tot Voorst; van de rid ders van het H, Graf; prof. dr. J Zee- gers en mr. H. W. van Doom; voorts waren daar de besturen der ziekenhui zen. waar mgr. Bekkers verpleegd werd, geneesheren, ipke-verpleegsters en nacht zusters. die bij de bisschop gewaakt hebben. Math. Ludendorff overleden (88) MUNCHEN (DPA) MathUde Luden dorff. de weduwe van de voormalige chef van de generale staf van V. Hindenburg ln de eerste wereldoorlog Erlch Ludendorff, Ls gisteren op 88-jarlge leeftijd in Tutzlng bij München overleden. Mabhilde Ludendorff had ln het begin van de Jaren dertig het streven van haar man overgenomen en ln verscheidene an tisemitische organisaties gestreden tegen het Jodendom, de vrijmetselarij, marxisten en Jezuïeten. Haar theoriëen en omstreden geschriften vonden ook na de dood van haar man (1937) tijden» de naaitijd in gang. Bij 1.527.445 aansluitingen 166.829 DEN HAAG (ANP) Het bij de Jaar wisseling aanwezige aantal telefoonaan sluitingen van 1.504.434 is In de loop van het eerste kwartaal J966 gestegen tot 1.527.445, hetgeen een netto toeneming betekent van 23.011 nunslultingen. Fr werden nl. 45.628 aansluitingen In dienst gesteld en 22.617 opgeheven. Aldus een comuniqué door de PTT ■verstrekt. Het aantal verzoeken om een aansluiting, dat gedurende de heerste drie maanden van dit Jaar werd ontvan gen bedroeg 65.260, waarvan er 6.227 werden ingetrokken, zodat er 59.033 aan vragers bqkwamen (over het eerste kwartaal van het vorig jaar: 54.607). De wachtlijst liep op van 153.424 aan het einde van 1965 tot 166.829 ultimo maart 1966. In het eerste kwartaal van 1966 wer den ca 565 min brievenpoststukken in het binnenlands verkeer behandeld overeenkomstig kwartaal 1965: 555 min). Het aantal binnenlandse postpakket ten bedroeg in de periode januari tot en met maart 1966( 2,98 min., In 1965 werden in dat tfldval 3,11 min pakket ten besteld. Op 31 maart 1966 had de postchèque- en girodienst 1.133.000 rekeninghouders (v.j. 982.000). Het aantaal spaarders bij de rijkspostspaarbank steeg tot plm. 5.7 miln, d.i. bijna 60.000 meer dan ul timo maart 1965. De ontwikkeling van het spaaroverschot was minder gunstig. Dit lag nl. In de eerste 3 maanden ruim 23 miljoen gulden (67.8 miljoen gulden I44,2 miljoen gulden) beneden dat in dezelfde periode van 1965.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5