Anton iuskerkcomplex klaar om bisschop te ontvangen programma van 14 wensen voor KVP-leden leggen hun fractie POLITIEK NIET CHRISTELIJK NOEMEN ONBEVREDIGENDE FILM TEACH-IN IN DE BURCHT Nieuwe raad van Oegstgeest niet meer representatief voor gemeente nieuw stijl Aantrekkelijk ontmoetings centrum staat voor ieder open VRIJDAG 13 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DUIDELIJKHEID EN EIGEN GEZICHT GEWENST „We moeten duidelijk zijn en de kiezer moet weten waar hij met ons aan toe is". De Leidse leden van de KVP, die gisteravond in Den Burcht behalve voor de jaarvergadering ook bijeen waren ter vaststelling van het gemeentepro gram voor de jaren 1966-1970 zijn, unaniem van mening geweest tijdens de langdurige en levendige discussie, dat de KVP in de komende verkiezingstijd duidelijk moet zijn en een gezicht moet tonen aan het brede kiezerspubliek. Onder leiding van prof. mr. W. L. G. Lemaire, de afdelingsvoorzitter, is enkele uren vruchtbaar gediscussieerd over de stof, die door de werkgroep voor het actieprogram was aangedragen, want toen het laatste woord gezegd was, had den de leden hun vertegenwoordigers in de raad veertien punten in handen gegeven. k'opnniintpn volksdeel zich voldoende geëmanci- tvempumen Deieici peerd heeft meer op de behartiging Wat mogen de KVP-ledenen degenen, die op 1 juni een keus be palen tot de lijst Menken verwachten van de katholieke raadsfractie? Dat zij zullen streven naar verwezenlijking van de volgende zaken of zich bij de politieke beraadslagingen zullen laten leiden door deze grondgedachten: In de verhouding van gemeente en particulier initiatief moet de zelf standigheid der burgers primair zijn. De werkzaamheden der gemeente lijke diensten moet mede ingesteld zijn op de reële behoeften der bur gers aan dienstbetoon. („Het amb telijk apparaat is er voor de burgers en de burgers zijn er niet om het ambtelijk apparaat in stand te hou den"). Meer opening van zaken ter informatie van de burgerij is bo vendien nodig. Eerste prioriteit heeft de woning bouw. Het beleid terzake dient zo veel mogelijk op de bouw van een gezinshuizen te zijn gericht. Voor zover aan hoogbouw niet te ontko men is, dienen bij woningen hoger dan drie verdiepingen liften niet te ontbreken. De woning-toewijzing dient te be rusten op duidelijke normen. De juiste toepassing van de normen moet met waarborgen worden om kleed. Recreatie in al haar vormen, niet op de laatste plaats door de sport, die meer dan tot nog toe verzorgd dient te worden en wel zodanig, dat aan de behoeften van brede lagen van recreatiezoekenden wordt tegemoet gekomen. De bejaardenzorg, vooral met be trekking tot de mindervaliden, dient volgens een verantwoorde op zet en intensiever te worden be hartigd. De gezondheidszorg, waartoe ook maatregelen tegen verontreiniging van lucht en water gerekend wor den, dient volgens de moderne methoden te worden behartigd. De verbeteringen, die het verkeer nodig heeft, dienen met de voort varendheid, die terzake geboden is, tot stand gebracht te worden. (Meer doelmatig werkende stoplichten, zijn nodig; voorts doelmatig inge richte parkeer-terreinen en stren ger controle op slordig, dikwijls het verkeer in gevaar brengend par keren). Meer dan tot nog toe dient aange stuurd te worden op de daadwer kelijke vestiging van nieuwe indus trieën en de sanering van indus trieën uit de binnenstad. De ont wikkeling van het industrieschap „De Grote Polder" staat hierbij vooral voor ogen. Planning in verband met de uit breiding van Leids grondgebied ver draagt geen uitstel. Bijzondere aan dacht moeten de sector van land en tuinbouw hebben. Leiden zij zuinig op zijn monumen ten. Tijdige restauratie en goed on derhoud dienen steeds verzekerd te zijn. De functionele rol van Leiden als universiteitsstad, industriestad, marktstad en centrumgemeente zal dienen te worden vergroot. Gezonde gemeente-financiën zullen door een verantwoord financieel beleid en doelmatige bestedingen •gewaarborgd dienen te zijn. Naar systematische samenwerking met de naburige gemeenten, niet in het minst teneinde de woningnood te lenigen en de efficiency van openbaar vervoer te bevorderen, zal krachtig worden gestreefd. het algemeen belang werpen" doch in tal van plaatselijke problemen blijft het wel degelijk nodig, dat onze principiële stem gehoord wordt. Het raadslid M. G. J. Ham verdui delijkte deze uitspraak door er op te wijzen, dat de KVP zich in het jongste verleden enige malen op geheel eigen wijze heeft laten gelden. Dat was op de eerste plaats de „Schouwburgkwes- De P.v.d.A. wilde kosten noch moeite sparen om haar cultuurver ering tot uiting te brengen, terwijl de KVP stelde, dat het gemeenschaps geld besteed diende te worden aan urgente zaken. Een tweede punt, waarbij de KVP kwam tot een prin cipiële stellingname was de „Erfpacht kwestie". De katholieke raadsfractie heeft zich bij alle waardering voor het standpunt van de linksgerichte groe peringen in de raad voorstander ge toond van het recht op de verkrijging van vry eigendom, daarbij wel aan tekenend, dat een goed gebruik en geen misbruik gemaakt wordt van het eigendomsrecht. Contact met de randgemeenten De intergemeentelijke samenwerking, waarvoor door de werkgroep geen concrete suggesties gedaan waren, werd in het program opgenomen op uitdrukkelijk verzoek van de leden. De katholieke raadsfractie zal niet aandringen op de instelling van een bovengemeentelijk orgaan met uitge breide wetgevende bevoegdheden als de Rijnmondraad „Het lijkt ons wat griezelig ons te begeven op een ge bied, waarvan de consequenties nog niet te overzien zijn", aldus prof. Le maire doch de KVP-fractie zal alle pogingen steunen en eventueel met suggesties komen om tot een beter contact en optimale samenwerking met de randgemeenten te komen. De normen, welke Leiden hanteert voor de uitkeringen krachtens de Al gemene Bijstand Wet en die ongunstig afsteken tegen de normen in omlig gende gemeenten, vormde eveneens inzet van de besprekingen. Mej. M. van Buel betoogde, dat de gemeente naar aanleiding van vragen uit de raad. studeert op een nieuwe normvaststel ling. Afgewacht zal worden wat er uit de bus komt, waarna er altijd nog ge legenheid is actie te nemen. Voorafgaande aan de bespreking van het beginselprogramma nam de afdeling de jaarstukken door. Goed keuring kregen het jaarverslag van de heer B. C. Klein (secr.) en het finan cieel overzicht van de heer Balleur, waaruit een batig saldo bleek van 581,19. Dit saldo biedt stellig weinig ruimte voor een intensieve verkie zingscampagne doch ter vergadering kreeg de verkiezingskas een welkome versterking in de vorm van het resul taat van een actie, welke door de heer G. Bergers onder vrienden en kennis sen gevoerd was: ruim 600,-. De positie van de afdelingskas blijft niettemin zorgelijk, reden waarom door het bestuur verzocht werd zo vroeg mogelijk in het jaar de contri buties per giro over te maken aan de penningmeester. Bij acclamatie gingen de leden ten slotte ook akkoord met de bestuurs- voordracht ter vervulling van drie vacatures (o.a. voor de binnenkort vrij komende functies van penning meester en secretaris) in het bestuur. Gekozen werden mr. C. P. Chr. Oomen, mevrouw M. H. M. F. Garde- niers-Berendsen en de heer J. M. J. Werter. KVP-BESTUURSL1D SPIL: „En dan tot slot nog even dit: een film teach-in is eigenlijk waanzin. Vietnam-ja, Duitsland-ja, woningpro- bleem-misschien ook, maar film. nee!" Dit was de laatste opmerking van de heer Wielek, die gisteravond voor een zeer matig gevulde Jacobazaal in de Burcht een teach-in over film zou leiden en inleiden. Men had met het oog op de Russische filmweek een op de Russische film gericht betoog kun nen verwachten, maar dat bleek niet het geval. Na de vertoning van een drietal semi-documentaire filmpjes („Germany calling", „Prasident Roo sevelt lachelt" en „wat is agressie?"), gevolgd door een bijzonder kort film pje, waarin een rood-geel gekleurd bolletje en een lichtblautv draadje de hoofdrol in een wervelende dans ver tolkten, wat op niets slóeg, hield de heer Wielek een beschouwing over de Duitse filmregisseurs van vlak na de tweede wereldoorlog. Hoewel hij een enkele maal opmerkte, dat de Russi sche film de hoofdschotel zou vormen, slaagde hij er niet in om van het Nazi probleem, dat hij zo verrassend had gelanceerd, af te komen, zodat het ge heel verzandde in een nutteloze en weinig terzake doende, uitvoerige aan val op de algemene Duitse houding ten opzichte van de vernietiging der Joden („Wir haben es nicht gewusst" en „Und als man sie dann wiederfand, dann waren sie beim Wiederstand"). Ook de volgende sprekers slaagden er niet irr" van Duitsland over te gaan op Rusland, maar zij hadden het excuus dat ze onvoorbereid waren, „vanmor gen nog niet wisten dat ze hier van avond zouden zijn", wat natuurlijk te denken geeft over de organisatie van deze avond. De discussie, die na de inleiding aarzelend ontstond, richtte zich voornamelijk op een opmerking, dat de film in feite ontzettend gevaar lijk is en dat men zich er niet door moet laten beïnvloeden, waarna een typische „dusser" opstond en „dus verklaarde dus over een afweerme chanisme dus te beschikken, zodat hij dus nergens bang voor hoefde te zijn dus." Hiertegen was niets in te bren gen, zodat de „duscussie" min of meer als een nachtkaars uitging. Waar schijnlijk heeft de heer Wielek met zijn opmerking, die wij aan het begin vermeldden, gelijk gehad, in ieder ge val was deze avond totaal onbevredi gend en de Russische filmweek niet waardig. T eleur stellend Ook enigszins teleurstellend was de film „Volwassen kinderen", waarin de jeugd, die normaal gesproken uit vliegt, binnenvliegt bij het ouderpaar van het meisje. Door deze inwoning ontstaan typische Familie Doorsnee spanningen. die dan ook volgens het beproefde kneuterige recept tot een oplossing worden gebracht. Geen propaganda Van grote kwaliteit daarentegen is de film „Het huis waarin ik woon" van de regisseurs Lew Koelidzjanow en Jakow Segel. Zij zijn er in ge slaagd om in dat ene huis, waarin een handjevol families woont, tegen het decor van de tweede wereldoorlog een groot aantal menselijke problemen zich te laten afspelen; huwelijken gaan kapot, zoons gaan naar het front en keren terug, moederverdriet, overspel (onder Stalin natuurlijk ondenkbaar in de film), de tragiek van de oorlogs invalide, dat alles wordt ons op een weliswaar soms wat zware, maar in ieder geval niet-propagandistische ma nier getoond. Opmerkelijk is de ge- schiedsvervalsing: nergens wordt over Stalin gesproken of wordt er een por tret van hem vertoond, terwijl men de jaren 1940'45 beschrijft. Ook de hu mor ontbreekt in deze film, maar daar leent het gegeven zich niet voor. MOTIE AAN MINISTER GEZONDEN Een christelijke politiek is onbestaanbaar. Tot deze voor velen misschien wat scherpe stelling kwam mr. drs. C. Spil, bestuurslid van de KVP, gisteravond op een politieke vergadering van de Jongeren-KVP. Lange tijd is op de poli tiek van de confessionele partijen het etiket christelijk geplakt, aldus de heer Spil. Soms om tot een niet eens zo christelijk doel te geraken. De eerlijkheid gebiedt, dit voortaan achterwege te laten. Wie zal zeggen wat christelijk is? Het enig juiste uitgangspunt is z.i. dat christelijk is. wat Christus in dezelfde omstandigheden gedaan zou hebben. Wij mogen niet de pretentie koesteren, dat wij daartoe in staat zijn. Daarom: onze politiek niet verhullen in een christelijk jasje. We moeten in de toekomst naar een niet-confessionele mid denpartij, niet socialistisch, niet liberaal, louter een programpartij, die zoals de laatste zin van het rapport van de structuurcommissie het uitdrukt de leefbaarheid van deze wereld en de menswaardigheid van een ieders be staan nastreeft. We moeten naar een niet-confessionele partij ding ten opzichte van de samenleving, terwijl we de evangelische levenshouding individueel zullen moeten bepalen, onzekerheid en twijfel gerezen aan gaande het bestaansrecht van de christe lijke politiek. Samenwerking tussen christelijke partijen thans niet te verwezenlijken Christelijk is eep.term die vopr twee ërlei uitleg vatbaar is, aldus dë heer Spil. Eerst is daar het woord christelijk, dat men gebruikt ais' het gaat: 'om de kérk als instituut, als juridisch lichaam. Ver volgens geeft christelijk aan, hoe een christen in navolging van Christus in zijn persoonlijk leven moet handelen. De eerste betekenis vinden we in vele fa cetten van het maatschappelijk leven toegepast. Er is een katholieke sport vereniging, een katholieke arbeiders bond, dus ook een katholieke politieke partij. Nu het inzicht ingang heeft ge vonden, dat we de dogmatische gericht- heidWoor een groot gedeelte moeten ver wisselen voor een medemenselijke hou- „Eigen gezicht" Diepgaand van gedachten gewisseld werd o.m. over het „eigen gezicht" van de KVP in de gemeentelijke politiek. Enkele leden waren van mening, dat op het gebied van de gemeentepolitiek de wensen van de verschillende par tijen nagenoeg parallel lopen. Prof. Lemaire kon slechts tot op zekere hoogte met de mening van deze leden meegaan. „De KVP kan zich de laatste jaren, doordat het katholieke Leidse Universiteit Promotie J. F. N. de Watteville De heer J. F. N. de Watteville, predi kant der Waalse Kerk, geboren te Lyon en thans wonende te 's-Graven- hage, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der Godgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Le sacrifice dans j ies textes eucharistiques des premiers slècles". (Het offer in de eucharistische teksten van de eerste eeuwen). Promo tor was prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Het onderzoek betreft het begip „of fer" in de opvatting van de Eucharis tie in de Vroege Kerk, een kerk- en dog- menhistorisch en tevens een godsdienst historisch vraagstuk. Het probleem is, ln welke zin de gedachtenis van het lijden van Christus in de Eucharistie als offer, Verbondsoffer, waarin Zijn lichaam en bloed tegenwoordig gesteld worden, door de participatie van de ge- gelovigen beleefd wordt. Om deze veel zijdige betekenis van de ritus te ver klaren worden de Nieuwtestamentische en de na-nieuwtestamentische teksten, tot Hippolytus en Origenes, volledig ge ïnterpreteerd. Hierdoor komen zowel de realistische inhoud als de spirituele be oordeling van de liturgische praktijk der Vroege Kerk in het licht te staan. Toe gevoegd worden enige beschouwingen over het verband tussen de Reformatie de Vrcege Kerk op dit centrale punt. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 13 MEI L.A.K. In het kader van Russische filmweek: ciné-beat-bal. Jacobazaal Den Burcht, aanvang 01.00 uur. St. Antoniuskerk Rouwdienst mgr. Bekkers, aanvang 19.30 uur. Hartebrugkerk Rouwdienst mgr. Bekkers, aanvang 19.00 uur. ZATERDAG 14 MEI Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en plantkunde Excursie naar Clingen- dael (Den Haag). Vertrek om 12.55 u. voor het Stationsplein met NZH-bus 43. Speelgroep Toneeluitvoering van „Mijnheer Pim komt even aan" t.g.v. 't 40-jarig bestaan van de Leonarduskerk in de Schouwburg. Aanvang Anthoniuskerk Inze'gening door mgr. M. Jansen, 17.00 uur. Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 u 1-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur, zondags 1-5 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). PROGRAMPARTIJ Volgens spreker zijn er in het verleden politieke acties gevoerd, die onder chris telijke vlag opportunistische en ambiti- doeleinden beoogden. Was het nood zakelijk de schoolstrijd soms op bijna onchristelijke wijze te voeren? Het is de vraag, of het in de geest van Christus is geschied, aldus spreker. De heer Spil meent, dat het niet meer mo gelijk is onder het vaandel „christelijke politiek" te blijven koersen. Hij is er zich bewust, dat de partijen, die de z.g. doorbraakgedachte voorstaan, nu prompt met de vraag zullen komen naar het be staansrecht van een confessionele partij. Het antwoord zal moeten zijn, aldus de heer Spil, dat wij een programpartij z(jn, die wel niet een christelijke, maar dan toch wel een goede politiek voert. Het heeft geen zin volgens spreker, bij lou ter zakelijke kwesties een beginsel voor te staan op christelijke gronden. In der gelijke gevallen staan we eenvoudig de meest efficiënte oplossing yoor. Het zou profanerend zijn bij een wereldse zaak het christendom te betrekken. GEEN SAMENWERKING Met het oog hierop verwerpt de heer Spil ook de christelijke samenwerking. „Hier schieten we niet mee op. Stel, dat er een christen-democratische unie tot stand komt. De protestants-christelijke partijen voeren nog altijd een politiek met de hand op de bijbel. In plaats vooruitgang zou een dergelijke fusie dan ten maken in de christelijke politieke dénkwijze". Spr. ging er in deze dat de prot. chr. partijen nog lang niet rijp zijn voor deconfessionering, de KVP wel. Spr. noemde bedoeld, standpunt van CH en AR een van de oorzaken van het recente stemmenverlies bij deze partijen. Alleen op puur politieke gronden zou sa menwerking gunstig zijn, om front te kunnen maken tegenover de socialisten en liberalen. KNELPUNTEN de nodige moeilijkheden met zich mee brengen. Het programma zal zo moeten worden gekozen, dat trouwe KVP'ers niet af zullen vallen, en anderzijds, dat principiële niet KVP-stemmers KVP gaan stemmen. Het is heel moeilijk, pre cies uit te maken, wanneer het tijdstip gekomen is, dat het bijvoeglijk naam woord „christelijk" moet worden weg gelaten. De KVP zal moeten oordelen; leer we dit doen, zullen we zoveel kiezers verliezen en teg'ëlelijkertijd zo- velen winnen en dan afwegen. Spr. was het op één punt volstrekt niet eens met de structuurcommissie, nl. waar het de naamgeving betreft. Volgens de com missie past KVP niet meer doch ander zijds is men niet bereid een andere naam te kiezen. De heer Spil stelde b.v. voor aam chr. dem. volkspartij aan te De jongeren van de kring Leldeh wa in het blijkens de discussie die later ontstond, in grote lijnen met spr, eens. Óp bepaalde punten, o.a. waar het sa menwerking tussen de christelijke, .par tijen betrof, namen ze een tegengesteld standpunt in. „De raad is van mening dat in de wet over de grenswijzigingen van Lei den en omliggende gemeenten (die op 1 juli 1966 van kracht wordt) bepa lingen hadden moeten worden opge nomen ter voorkoming van het feit, dat de nieuwe raad (die op 1 juni 1966 voor vier jaar wordt gekozen) naar I alle waarschijnlijkheid niet meer ge acht kan worden representatief te zijn voor de samenstelling van de bevol king. Dit tengevolge van het verlies van ongeveer tien procent van deze bevolking aan Leiden en Rijnsburg". Met 9 tegen 6 stemmen besloot gister avond de raad een motie van deze strekking te zenden aan de minister van binnenlandse zaken en aan de Staten-Generaal. Niet democratisch Evenals in de vorige vergadering had ir. W. H. B. van Dunné (VVD) de zaak aan de orde gesteld. Het meren deel van de bewoners van de betrok ken gebieden (Mors en Rijsjes) kiest A.R. en CHU (61 procent). Het per centage dat de prot.-chr. groepering in geheel Oegstgeest haalt, bedraagt 30. De heer Van Dunné achtte het dan ook niet democratisch dat deze kie zers een raad voor vier jaar helpen samenstellen, die slechts één maand merkelijk representatief voor geheel Oegstgeest is. De meeste raadsleden spraken hun instemming met deze gedachtengang uit, al verwachten zij niet dat de mo tie in de praktijk iets zal uitrichten (bijvoorbeeld een herverkiezing). De heer J. P. Brouwer (prot.-chr.) hoopte dat de motie „geen brok electorale propaganda" was en wees op de con sequenties, die een eventuele herver kiezing ook voor Leiden en Rijnsburg zou hebben. Het is niet mogelijk zonder veel geldverlies verkeerslichten bij het via duct over de Rijnzichtweg aan te brengen' vóórdat deze weg wordt ge reconstrueerd. Wél direct in aanslui ting op de verbeteringen aan de weg. Aldus wethouder Van der Voet op een vraag van de heer J. W. de Graaf (PvdA). B. en w. zullen voorts de aanschaf van een rijdende verkeers lichteninstallatie, waarom de heer J. A. Bouland (VVD) vroeg, overwegen. P.C. TELEURGESTELD De heer N. v. Weizen (prot.-chr.) sprak zijn teleurstelling uit over de wijze, waarop b. en w. kwesties rondom de grenswijzigingen menen te moeten op vatten. „Zaken, waarop onze fractie in de algemene beschouwingen bij de begroting ernstig de aandacht vestigt, en waarover vragen worden gesteld, moeten niet worden opgevat als een grapje". De heer Van Weizen duidde op de nonchalante wijze, waarop in de vorige vergadering b. en w. hadden gereageerd op een opmerking van de heer Brouwer ten aanzien van huizen bouw in de Kamphuizérpojder. Deze had namelijk gesteld, dat het onjuist zou zijn als Rijhsburg tezijnërtijd (na grenswijziging) zou mogen bou wen op grond, waarop Oegstgeest nu niet mag bouwen. Loco-burgemeester J. F. M. Steen metser (burgemeester Du Boeuff is met vakantie) feliciteerde in zijn openings woord o.m. gemeentesecretaris Jac. de Visser met diens benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Jac. Vreeken, die is aangewezen als tweede waarnemend-secretaris van de gemeente, legde de eed af. Lesauto te water Inzittenden gered Met de schrik en een nat pak kwamen vanmorgen omstreeks 11 uur een rjj-instructour en een leerling-chauffeuse vrij uit een leswagen, die bjj het afrjjden van de Wouterenbrug in 't water langs de Ryn en Schiekade geraakte. Bij het nemen van de lastige draai op de steile afrit raakte de bestuur ster de kluts kwyt en voor zjj had kunnen bijsturen kantelde de auto over de zachte walkant in het water. Een geluk was, dat de wagen gedeeltelijk boven het wa ter bleef hangen, waardoor de In zittenden zich vla het schuifdak ln veiligheid konden stellen. Terwijl een kraanwagen de flink bescha digde auto op het droge zette, konden de onfortuinlijke Instruc teur en leerlinge bij bewoners van de Rijn en Schiekade op verhaal komen. MORGENMIDDAG om vijf uur deze oppassendetaak gemeldde kin- komt mgr. M. A. Jansen, bisschopJ van Rotterdam, de nieuwe St. An toniuskerk in Leiden Zuid-West inzegenen; een feest rond een Godshuis, waarvan wij enkele weken geleden reeds uitvoerig de vele facetten op architectonisch en liturgisch gebied hebben belicht. De laatste dagen is men gereedge komen met het ontmoetingscen trum, dat bij het complex van kerk en pastorie gevoegd is. Op het verhoogde kerkplein, dat als een soort buitenkerk één geheel vormt met de overdekte kerkzaal, verlevendigen drie bloemperken de aanblik. kolommen (twee zijn er nelaas inge bouwd in een muurtje) rust, is een aan trekkelijk bouwsel geworden, 's Zon dags kan men er tussen de Missen door een kopje koffie gebruiken tegen een civiele prijs en de ouders kunnen het voortaan op de Dag des Heren met één probleem minder stellen: ze mogen de babies, peuters en kleuters gerust mee nemen en ze afleveren aan het ont moetingscentrum, waar enkele meisjes er hebben zich ongeveer twintig voor deren opwachten en hen aangenaam be zig zullen houden met een grote hoe veelheid speelgoed, dat door meelevende parochianen ter beschikking is gesteld. Confortable ruimte. Behalve als chèche zal het centrum ongetwijfeld ook slagen als comforta bele ruimte voor bruiloften, partijen en vergaderingen. Iedereen, parochiaan of niet kan hier terecht. Achter de fraaie hal, die men bereikt na een kleine klim, ligt de gemeenschapsruimte. In de don kere, houten zijwand bevindt zich een keukentje annex buffet voor het natje en het doogje. Men kan er desgewenst, als de zaal is afgehuurd, een potje ko ken of thee en koffie zetten; het for nuis staat er voor. Verder is er een koel kast aanwezig en het gebruik van ser vies en ander eet- en drinkgerei is bij de prijs inbegrepen. De zaal, die 120 personen kan her bergen aan vele tafels en op niet stuk te krijgen flexibele stoelen, is nu al voor vele avonden besproken. Winst zoekt pastoor Commandeur hier niet; de penningen zijn louter bedoeld om de onkosten te dekken en de aflossing lichter te maken. BOEKWERKJE DE PAROCHIANEN van St. Anto- nius krijgen dezer dagen alle een overzichtelijk samengesteld boekwerk je met eigentijdse illustraties in de bus waarin uitvoerig wordt ingegaan op de voorgescheldenis, het bouwen en de in richting van de kerk en een verkla ring. Ook de architect komt aan het woord en hij stipt even het verschijn sel zitbank aan: „samen zitten om het liturgisch gebeuren". Twee stromingen hebben beide hun plaats in de kerk gekregen. De ene stroming wilde klaarblijkelijk een zit meubel. Welnu, we duidden hierop reeds eerder, in deze mogelijkheid is ruim schoots voorzien. De mening van het andere, heel kleine strominkje is ge ëerbiedigd achter de laatste stoelen. Hier is een ongemakkelijk smalle ge legenheid om te knielen, waarschijn lijk bedoelt voor de laatkomers of de even-aan-wlppers. Het boekje vermeldt verder, dat de totale kosten voor de bouw van kerk en pastorie ƒ932.809 bedragen: het ont moetingscentrum kost ruim anderhalve In het Interieur van de nieuwe St. An toniuskerk z(jn kleuren en voorwerpen volkomen met elkaar ln harmonie. Op de achtergrond 't priesterkoor als litur gisch centrum met altaartafel en drie zetels. Rechts het orgel van Vermeulen dat het volgens de bouwer uitstekend doet ln deze ruimte. Links wordt de dooltuin" overspoeld mat sonlicbfe Bezijden het kerkplein staat op hoge onder) is co; rtabel en van alle ge- poten 't parochieel ontmoetingscentrum, makken voorzien. Bovendien geniet men Onder het centrum door kan men met door de doorlopende vensters van een de auto het parkeerterrein afrijden. De riant uitzicht, zaal van deze gemeenschapsruimte (zie

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3