SPRINTKONING AARTS SPEELDE HOOFDROL IN HAAGSE VICTORIE Bekersensatie bij ADO-Go Ahead Scheidsrechter Dorpmans met spierblessure van veld gedragen Wederom prestigeduel Henk Scholte-Marty Okker tegen Drysdale op eerste dag Davis Cup PAARDRIJDEN LEO DUYNDAM DOOR VAL VAN OLYMPIA'S TROON GESTOTEN Spasski onverwacht geholpen door misgreep van Petrosjan VR] JJDAG 13 MEI 1966 DE T.ETD6E COURANT UTRECHT ADO heeft gisteravond weer eens voor een machtige brok Cuphistorie gezorgd. In een ogenschijnlijk goed gevuld DOS-stadion dat echter toch slechts 6500 toeschouwers bleek te bevatten baanden Hagenaars zich voor de vierde maal sedert het betaalde voetbal in Nederland zijn intrede deed een weg naar de finale om de KNVB-beker. Met angst en vreze had men de halve eindstrijd tegen het de laatste maonden uitstekend op dreef zijnde Go Ahead tegemoet gezien. Teirecht ook, want de De venter ploeg heeft zich naarmate de compe titie vorderde doen kennen als een bijzonder Vervanger gaf twee strafschoppen en drie ivaarschuwingen Het waren niet de enige spectaculai re momenten in het Utrechtse stadion. Jaar was ook de dramatische ontwikke- ing rondom scheidsrechter Jef Dorp- nans, die na welgeteld elf minuten met ien van pijn vertrokken gezicht uit het reld moest worden gedragen. Gescheur- t spier. De strijd moest tijdelijk on tbroken worden. Na acht minuten een van de grensrechters zijn taak r. Daar was ook de come back van Ahead in de tweede helft, toen het t na de hervatting de stand op 42 ïrugbracht. Daar was toen ook het eiharde Cup-voetbal, van weerskanten, it ADO op een officiële waarschuwing vam te staan voor Piet de Zoete en it de Deventenaren zelfs op twee man het boekje kwam te staan. Daar wa in ook twee strafschoppen, beide toe- ;kend aan ADO. Een ging er in, de ander werd naast geschoten. Utrecht droop gisteravond van spanning en sen satie Kuitbeen Het eerste kwartier was ontegenzeg gelijk voor Go Ahead. Via de toen vaak gelanceerde, snelle rechtsbuiten Ressel werd het doel van ADO meermalen on- vuur genomen en de Hagenaars mochten zich eigeniyk gelukkig prijzen, dat zich in het centrum van Go Ahead geen schutters bevonden die het goede werk van hun vleugelman wisten af te ronden. Toch hing er reeds een doelpunt in de lucht. Dat kwam dan ook in de 11e minuut. Jochems had Boekestein op onjuiste wyze van de bal gezet, uit de vrije schop kwam het leer met een kort tikje by linksbuiten Adelaar en met een misleidend schot vanaf de vleugel kon ADO tegen een achterstand aanldjken (0—1). Maar op het zelfde moment dat Ton Thie de bal uit het doel grabbelde en de heer Dorpmans naar de middeliyn had gewezen, verstomde zich het la waai om het Deventerdoelpunt. De blikken werden gericht op diezelfde scheidsrechter Dorpmans. Voelde hij zich niet goed? Neen, dat kon het niet zijn want hij wees naar zyn been. We zouden het spoedig weten. De oud-mid denvoor van Vitesse, die het nu heeft gebracht tot een van onze toparbiters, bleek in een plotselinge bewegiög een spier in zyn kuitbeen te hebben ge scheurd. Hy was niet in staat de wed- stryd verder te leiden, de goede man kon niet eens lopen. In civiel Snel overleg tussen de boomlange Joop „Mariens van de scheidsrechters- commissie en de KNVB-officials Henk Zon en Thijs Jansen bracht de beslis sing, dat grensrechter C. Weij uit Amers foort (scheidsrechter in de eerste klas- der amateurs) de leiding zou overne- sn. Betaalde scheidsrechter Lausberg, als belangstellend toeschouwer op de overdelcte gezeten, werd er snel van af gehaald om in civiel de vlag in de hand te nemen. Na een onderbreking van acht minuten begon de heer Weij zijn carriëre in het betaalde voetbal. Hij deed dat op bekwame wijze en dus tot ieders tevredenheid. Nochtans bleef de wed strijd voorlopig een rommelig karakter behouden, maar dat was niet zijn schuld. Dat moest meer geweten worden aan het zenuwachtige voetbal van de twee ëntwintig spelers, die door het belang de stryd niet in hun normale doen konden komen en slechts tot krampach- Europees kampioenschap 472 Grootmeesters gaven elkaar weinig toe BERN Het is zomer in Bern en nas dat misschien de reden, dat alle deelnemers aan het toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 47/2 traag van start gingen? in de koele zaal van het Casi no miste men het elan, waarmee de grootmeesters-op-het-ivoor de zweep kunnen hanteren. Goed, Henk Scholte, die weer zijn titel verdedigt en zijn gro te rivaal, de Fransman Jean Marty ga ven wel even van hun meesterschap blijk. Zij benadrukten er hun superiori teit ten opzichte van hun tegenstan ders mee, maar daarmee is ook alles gezegd. Later op de avond zou dat ove rigens wel anders worden Henk Scholte moest het in de eer9te partij opnemen tegen Hans Vultink. De Aaltenaar heeft het Henk Scholte niet moeilijk kunnen maken, want daarvoor sloeg Scholte in zijn vierde beurt met een reeks van 110 al een te grote bres (36-130). Wel kwam Vultink even terug met een serie van 77, maar elke illu sie op een overwinning sloeg de Eind- hovenaar in de zesde beurt resoluut de bodem in met een reeks 108, waarmee de stand op 131258 kwam. Jean Marty, felgebrand op elke inter nationale titel en vooral op die in het 47/2, waarmee hij de Nederlandse he gemonie op Europees niveau, in 1963 begonnen met Wijnen in Huelva en in 1964 (Bilbao) en 1965 (Heerlen) voort gezet door Henk Scholte, wil doorbre ken, behoefde zich geen enkele zorg te maken. Marty kwam pas laat tot ont plooiing, maar met slotseries van 90 en 103 maakte hij zijn partij tegen de toen ueeds lang verslagen Weingartner in elf Jeurten uit. Henk Scholte heeft in de avonduren Marty te verstaan gegeven dat hij zijn troon tot het uiterste zal verdedigen. Hij maakte van zijn partij tegen de in dit milieu veel te kort komende Weingart ner een demonstratie. Reeds in zijn ope- ningsbeurt kwam hij tot 162 carambo- waarmee de eerste stap was gezet ir een veelzeggende zegepraal. Zijn j tweede beurt leverde hem slechts vijf tien punten op, maar toen hij voor de derde maal naar de tafel ging, wilde hij eens laten zien waartoe hij in staat is. Mede hiertoe aangemoedigd door het sterke spel van Hans Vultink op de dere tafel, dat zelfs een dreiging inhield voor Marty, ontplooide Scholte zijn bes te spel, dat resulteerde in een slotserle van 223. Voor Hans Vultink, die in het strijd perk kwam tegen de Fransman, zag het er na drie beurten somber uit: 1100". Toen echter onze landgenoot de ballen in de goede positie kreeg, kende zijn scoringsdrift geen grenzen. Na z'n 250e carambole nam Vultink even een rust pauze. Hij wist op dat moment niet dat het einde in zicht was. Na de 273ste carambole kwam de ballen vast te lig gen. Hij besloot tot de acquitstoot. De ze mislukte. Het woord was nu aan Mar ty. Deze kwam echter tot 27 punten en liet bovendien de ballen voor onze land genoot in een fraaie positie liggen. Vul tink profiteerde er echter niet van. Hij haalde er slechts tien punten uit. Mar ty, van wie men vermoedde dat hij was aangeslagen, bleek in het geheel niet ge ïntimideerd. In een razendsnel tempo verzamelde hij de resterende carambo les en stopte pas toen hij de 400 had volgemaakt. Zijn laatste serie was pre cies even groot als de produktieve vier de beurt van Vultink: 273 caramboles. De uitslagen van de eerste dag luiden: GiryotCorin 1S9—400 (10). Galvez—Spiel- mann 316—100 (19). Vultink—Scholte (134— 400). Weingartner—Marty 118—400 (11). Corin—Splelmann 400—236 (14) Guyot— Galvez 136—100 (11), Weingartner—Scholte 21—400 (3). Vultink—Marty 284—400 (5). De stand na de eerste dag luidt resp. machtpunten, hoogste serie en algemeen gemiddelde: 1. Scholte 4—223—72.72 - 2, Marty 4—273—50—, 3. Corin 4—168—33.33. 4 Galvez 2—130—23.S6. 5 Splelmann 2—187 —19.27, 6. Vultink 0—273—32.15, 7, Gyot 0—83—15.47, 8. Weingartner 0—(7—9.92 Nederlandse dravers naar Eur. titelstrijd DEN HAAG Op het Europese kampioenschap draven, dat donderdag 19 mei te Malmö en zondag 22 mei te Stockholm wordt gehouden, zal ons land worden vertegenwoordigd door de amateurrijders J. S. Vink met Zanto, en J. J. Glimmerveen met Olivier B. Aan dit kampioenschap zullen zeven landeD deelnemen. De draverijen gaan over een afstand van 2200 meter en zijn in totaal gedoteerd met 80.0000 Zweed se kronen. tige pogingen geraakten. En toen was er ineens de gelijkmaker van ADO, in de 17e minuut. Linksback Harrie Vos plaat ste eindeiyk de bal eens goed, Kees Aarts zette er zich in sneltreinvaart ach ter, gaf een fraaie voorzet en de even vrygelaten Heijnen knalde op de andere vleugel enorm hard in (11). ADO kreeg weer hoop. Was het dan toch nog niet verloren? Trainer Ernst Happel verslond de ene sigaret na de andere, manager Eddie Hartmann dorst nauwe lijks te kyken. Er was ook niet veel te zien want het bleef een angstvallig zoe ken en aftasten van eikaars krachten zonder dat ér schokkende dingen gebeur den. TotdatDaar "draafde Kees Aarts naar de doeliyn van Go Ahead, er volg de wederom een voorzet, weer stond daar Heinen en weer was diens schot volslagen onhoudbaar. ADO leidde met 21, en was nu niet meer te stuiten. Het had de zwakke plek in de Deventerachterhoede gevonden: rechts back Butter. De aanvoerder van Go Ahead zal nog zeer lang aan nachtmerrie Kees Aarts terugdenken, in sombere herinnering wel te verstaan. ADO's linksbuiten wervelde talloze ma len langs hem heen en kon dat doen omdat hij zo uitstekend werd gelanceerd. Drie minuten later werd- de sprintsnel heid van Aarts opnieuw uitgebuit. Nu stond hij zelf op het punt uit te halen voor de derde treffer, maar op het be slissende moment werd hy door Gre- ving onderuitgehaald. Amateur- scheids rechter Weij aarzelde niet naar de witte stip te wijzen. Strafschop. Kees Aarts zette er zich zelf achter en weinige ogen blikken later was de stand 31 voor ADO. Nog vonden de Hagenaars dit niet vol doende. Go Ahead sidderde en werd compleet overrompeld. Piet de Zoete sneed de Deventerdefensie open, weer met 'n pass in de richting van T itter en dus van Aarts. ADO's linksbuiten lokte V. Zoghei uit z'n doel, leek in vol le vaart hard in te zullen schieten maar stopte plotseling af. Van Zoghei had gevaarlijk outsider. Welnu, ADO is erin geslaagd ook deze hindernis naar de Europa Cup voor bekerwinnaars te overwinnen. In een bijzonder sensationeel gevecht is ook Go Ahead aan de kant gezet en van alle illusies beroofd. Eén kwartier bliksemvoetbal van ADO, met linksbuiten Kees Aarts in de grote hoofdrol, zorgde voor een ongekende 42- overwinning. Dat was het laatste kwartier van de eerste helft, waarin een gelijke stand van 11 door een enorme krachtserplosie van de Hagenaars in stukken werd geschoten en op een voorsprong van 41 werd ge bracht. Bekerfinale ADO-Sparta in Feijenoord (Van onze sportredactie) UTRECHT. Onmiddeliyk na af loop van de wedstrijd tegen Go Ahead hebben vertegenwoordigers van ADO en Sparta, de andere bekerfinalist, de koppen by elkaar gestoken om de plaats te bepalen, waar de finale zou kunnen worden gespeeld. De onderhandelingen vergden slechts enkele minuten. Beide verenigingen hadden slechts één terrein in gedachten. Het bleek hetzelfde te zjjn: het Feijenoord- stadion. Daar zullen ADO en Sparta elkaar op 25 mei dus in de finale ontmoeten om uit te maken wie Nederland straks zal vertegenwoor digen in de stryd om de Europa Cup voor bekerwinnaars. deze manoeuvre niet verwacht werd daardoor uit balans gebracht en beheerst boogje ging de bal hem heen (41). Een schitterende tref fer, die de toeschouwers met applaus beloonden. ADO. zat goed. Sterker Na de hervatting verloor de strijd zienlijk aan aantrekkelijkheid. Het werd nu keihard, waarin de ploegen niets voor elkaar onderdeden. Linkhalf Kan selaar kwam op de bon, omdat hij zich met de leiding bemoeide en Piét de Zoe te en Butter volgden nadien wegens resp, natrappen en grof en onbehoorlijk spel. Go Ahead werd in die tweede helft be grijpelijk sterker. Maar als het dan tot een schot kwam stond er in het doel ADO nog altijd Ton Thie, die zyn kooi magnifiek verdedigde. In de 16e mi nuut was*echter ook hy kansloos by de fraaie kopbal van Niehaus uit een hoek schop van Adelaar (42). Go Ahead kreeg weer moed, maar 't bleek alles vergeefs. ADO hield stand, hield dapper stand en kreeg in de 22e minuut zelfs opnieuw een strafschop te nemen toen de doorgebroken Heijnen ten val was gebracht. Nu schoot Kees Aarts evenwel naast. Het mocht niet hinderen. De voorsprong van ADO wai reeds te groot om nog in gevaar te kun nen komen, al ontsnapten de Hagenaars in de slotfaze op gelukkige wijze bij schot van Ressel tegen de lat. Op n de finale! SCHEVENINGEN rDe speivolgor- de voor de Davis Cupwedstrijd Neder land-Zuid-Afrika (zaterdag, zondag en maandag op de Metsbanen in Scheve- ningen), is omgekeerd aan die van ver leden jaar. Toen had Nederland een „gunstige" loting, waar in de praktijk een teleur stellende nederlaag uit voortvloeide, dit maal is de loting ons niet zo welgezind geweest, maar wie weet komt dat alleen maar de Nederlandse vechtlust ten goe de. In elk geval speelt Jan Hajer zater dag het eerste enkelspel tegen Keith Diepraam en volgt daarna het grote kas stuk: Tom Okker—Cliff Dryudale. Na het dubbelspel van zondag (hoogst waarschijnlijk Okker-Hajer tegen Diep raamMc-Millan speelt Okker maan dag tegen Diepraam, terwijl de party HajerDrysdale deze ontmoeting voor de tweede ronde van de Europese zone zal besluiten. De winnaar treedt daar na aan tegen Italië Hoe de ontmoeting Nederland Zuid-Afrika ook zal aflopen: één verliezer is reeds bekend. Cliff Drysdale liet tijdens de training 500 dollar in de kleedkamer liggen en kon een paar uur later consta teren, dat ze verdwenen waren; Op een open park als de M.E.T.S., was van de dader geen spoor te vinden (Advertentie) onder deskundige leiding in open. of overdekte rijbaan. LANGEVELD Manege Noordwijk Langevelderlaan 9 Telefoon 02533-2111 Op de Van Brienenoordbrug de hand. Het peleton lag nog geheel bijeen Enorme chaos in tweede etappe VLISSINGEN Alsof de waren, donderde het water bij het binnentrekken van Zeeland met razend geweld naar beneden. Alsof er zich te weinig menselijke drama's afspeelden in de tweede etappe van Olympia's Toer. gaf Kurt Vyth zijn employé Piet Liebregts met schorre stem het advies „om desnoods naar huis te gaan". Boven de gillende sirenes van nog steeds binnen- jakkerende motoragenten uit, schreeuwde er Iemand om dokter Rolink, want Leo Duyndam vertrok zfjn vriendelijk gezicht in een akelige grimas als iemand zijn pols aan raakte. Een paar meter verder vloekte Pierre Pellenaars en ranselde met zijn schoentjes de Vlissingse keien. „Hij heeft Iets tegen mijn vader. Maar dat moet niet op mijn hoofd uitgevochten worden." Lijkbleek, met trillende handen, ge baarde Plet Liebregts wat er gebeurd moest zyn. „Koopmans (Van onze sportredactie) nog niet genoeg gegeseld hield myn jongens op. Ten onrechte. Een schande. Hij sloeg met zijn vlaggestok. Ja. Bram sloeg, nietwaar, Pierre..." Pellenaars jr. wees op zyn pols. ..Hier." Er trok iemand aan Liebregts jack. Leo Duyndam. ..My sloeg hy op het hoofd Toen hakte Kurt Vyth, duideiyk nerveus, de knoop door. „Ze zeggen dat we altyd commercieel doen en denken. Nu willen we echte sport laten zien. maar als het zo moeten de accu-miljonair maakte Liebregts duidelyk, dat wat hem betrof, de Olympia's Toer wel afgesloten mocht worden. ,Je moet zelf je plan maken. Ik heb niets gezien". Liebregts bleef, met een flinke boete die Bram Koopmans hem gaf. Alles en ledereen die wat met deze koers te maken had. verwensend. Op de ploegleidersvergadering zou hy zijn mond wel eens opendoen. „Wat hier gebeurde grenst aan het idiote", gaf hy asl slot- mening. Ploegleiders kregen ruzie Zo idioot vond bondscoach Joop Mid- delink het echter niet. „lm Kamperland reden Van Katwijk, Kettenis en Ha- rings voor de tweede groep uit. Daar achter volgde de grote massa, met o.a. Duyndam en Pellenaars. Tot zijn grote schrik zag Bram Koopmans die naast mij zat, plotseling het peleton naar die drie racen. Daarachter pas kwamen de mensen die eerst in tweede stelling fietsten. Pellenaars c.s. waren verkeerd gegaan. Koopmans hield ze terecht op en liet het trio uitlopers opnieuw star ten met dé voorsprong die ze aanvan kelijk hadden. Groep twee en drie ver trokken gelijk. Daar maakte Liebregts bezwaar tegen. En Bram Koopmans geslagen? Welnee, hij is gek Deze lezing droeg het tegenover ge stelde karakter van degenen, die zo'n tumelt aan de finish veroorzaakten. „Want", verkondigde Piet Liebregts daar", Het peleton met Duyndam en Peilenaars fietsten de goede kant op. Die anderen koersten fout. Koopmans liec die jongens stoppen. Duyndam ook. Omdat hij meneer Vyth niet mag. Schande. Wat een schande". Bram Koopmans raakte amper van stuk door het geharrewar. „Precies zoals Midde- link zegt", luidde zijn eenvoudig com mentaar. Geloof Niemand in de volgerskaravaan die nog aandacht had voor Nol Klooster man, de 24-jarige Leidse magazijnbe diende van wie het vaststaat dat hij vol gend jaar als prof rijdt. Gisteren in het door regen overspoelde Vlissingen werd hij gesterkt in zijn geloof, dat het met succes zal kunnen. Enkele honderden meters voor de finish, rukte de Loco motiefrijder zich los uit de kopgroep van 28 man. Eén keer slechts keek hij om. Toen wist Nol Kloosterman dat de etappe naar Vlissingen de zijne zou worden. Geen Beugels, Steevens, Dolman en Wagtmans die daar wat aan kon den doen. Verslagen, met een doffe blik in zyn ogen, kwamen de vijf Caiballero- renners over de meet. Verrast Stil sukkelden ze naar de ploeglei derswagen, waar Ge Peters al even be drukt wachtte. „Vianen zou de sprint voor mij aantrekken. Het mislukte. We heten ons verrassen", gaf Jan van der Horst verslag van deze trieste onder gang. Verrast ja....alle 27 die na zoveel pijn en moeite doordrongen tot het voor ste gelid. In een verschrikkelijke slag hadden zij elkaar gevonden, een Rini Wagtmans, Johnny Brouwer, Harry van Piere, Leo Poort/vliet, Henk Hoekstra en Piet de Wit. Na 20 kilometer al. Even verder sloten zioh Wil Geraerds, Daan Holst, Hans Lüthi, Wim Neeskens en Peter Heynig aan. Onder leiding van Rini Wagtmans, het meest gebaat bij een gelukkige afloop, bouwden de lei ders een voorsprong op van anderhal ve minuut. Meer niet. Want er haper de plotseling wat in de lange tandem. Er werd slecht overgenomen en min der hard gereden. Maar Wagtmans bleef sleuren, trek ken aan de sliert die amper vooruit wil de. Met gebogen hoofd daverde hij de rijksweg op bij Oude Tonge. Brullende claxons en woeste armgebaren, van hen die wat te vertellen hebben in de ze koers, duidden erop dat het stel op de verkeerde weg zat. Wagtmans draai de om, samen met Daan Holst. Ande ren zwenkten via een grasberm naar het rijwielpad, waar de club thuishoorde. „Koersen" brulde Bram Koopmans en hij gaf een zwaargehelmde agent op motor UL 4386 opdracht Wagtmans en Holst te stayeren. Gebruik makend van deze verwarring, zette de grote groep vaart in. Er vielen harde klappen, want op het moment dat het tempo met sprongen omhoog ging, ontstond er een valpartij. Duijndam sloeg met zyn schouder tegen een verkeerspaaltje en reed met tra nen van de pijn door. Pierre Pellenaars en Harry Steevens zetten een zware achtervolging in, om eenmaal bijgeko- te horen dat het hele peleton ver brokkeld was op de Grevelingendam, dat degenen die voorop zaten het kop- groepje pakten. Steevens verbleekte, „Dolman voorin, Beugels op kop, Wagt mans erbij.Wetend dat hij een nooit meer te overbruggen achterstand kon oplopen, beet Limburgs trots zich vast aan die stippen in de verte. Springend van groep naar groep, bereikte hij de leiders na een kilometer hard en een zaam gevecht. Met 28 man waren ze nu, de voorbo des van Olympia's toer. En toch lieten zij zich overbluffen door één waaghals Nol Kloosterman. Zijn voorsprong bleek te weinig om een Oranjetrui te krijgen. Nee, die was voor Jan Serpenti, 21 jaar en timmerman als hij niet in de wieler wedstrijden zit. De zoveelste teleurstel ling voor Rini Wagtmans, want hij no teerde in totaal eenzelfde tijd als Ser penti, tweede, hy negende) gaf de door- penti, tweede, hij zesde) gaf de door slag. „Och, wat moest ik ermee", vroeg Wagtmans nuchter, en hij wees naar de groene trui, die om zijn borst spande„Ik kan ze toch niet alle twee dragen 1. Nol Kloosterman z.t. (bon '4.00.20); 4. Ëddy Beugels (Trio Bubble Gum). 5. M. Gerrits (Breda Bier): 8 W. Geraerds (Caballero) 7. Jos van Dertiende partij opnieuw afgebroken, maar: MOSKOU. De 13de party tussen Spasski en Petrosjan is, na 91 zetten, opnieuw afgebroken. Het voordeel van Spasski is Inmiddels tot „winstpositie" uit gebreid. Vandaag volgt de 14de ontmoe ting. Petrosjan heeft dan wit. Eventueel wordt de 13de party zaterdag voortgezet. Dat Petrosjan voordien capituleert is evenwel niet waarschynlyk. De voortge zette stryd Is ontzaglyk gecompliceerd en enerverend geweest. Niet minder dan 5 /2 uur hebben Spasski en Petrosjan resp. op winst en remise gespeeld- De prognoses waren by de aanvang eensluidend som ber voor Petrosjan. Ze bleven dit ook toen de uitdager met 42. Lgl, een onver wachte weg insloeg. Naarmate de stryd evenwel vorderde en Spasski na de 50ste zet de grote lijn mis te. werd het steeds minder duidelijk hoe hy zijn materiële evenwicht tot gelding zou kunnen brengen. Dit te meer toen de wereldkampioen, na adembenemend knap manoeuvreren, de door wit geforceerde vrije c-pion wist te veroveren. Het is vrij wel zeker, dat de ontmoeting daarna in remise had moeten eindigen. Spasski bleef evenwel compliceren en werd onverwacht geholpen door een misgreep van de titel houder. juist voor de laatste zet van de derde tijdcontrole. Wat daarna op het bord kwam was de zgn.technische faze, die weliswaar nog niet teneinde is, doch o.i. geen vragen meer openlaat. De party werd afgebroken in de navol gende stand: Wit: B. Spasski, Kc2, Tdl, Te4, Lc5. Pi. a2. c3. g3- Zwart: T. Petrosjan, Kc7, Te8. Lg5. Pd5, PL b7, c6, e5. h5. 41b7b6, 42. Lc^-gl De eerste surprise na de hervatting. Er zouden nog vele verbysterende momenten 'volgen. Verwacht werd 42. c4, Bo5i 43. Voortgezette strijd ontzaglijk gecompliceerd Cd6-, Kd6 44. Dc6:t. Kc6:,. De analytici in Moskou hadden deze stel ling woensdagavond „zonder meer als ge wonnen" geschat, evenals de meerderheid van de Nederlandse commentatoren. Ver- moedelyk is het gelyk aan hun zyde, doch er dienen zoveel struikelblokken te worden ontweken, dat men zich kan voorstellen, dat Spasski na urenange analyses met secondant Bondarevski tot een andere methode heeft besloten. Die ..derde weg" blykt even wei ook een marathon-karakter te dragen. 42. Lg5d8. 43. Tdl—fl Pd5— f6. 44. Te4e2. c6—c5 (Niet 44Kd6? wegens 45. Lb6:) 45. Tfl—f5 Kc7d6, 46. a2—a4 (In aanmerking kwam zeker 46. c4). 46Kd6—d5. 47- Kc2—d3 Pf6—g4. 48. Te2—b2 (Na 48. Th5:. is 48Tf8 sterk) 48Te8h8, 49. a4a5 c5—c4t. 50. Kd3e2 Kd5e4. 51. Tf5—f7 b6xa5. 52- Tb2b8 a5a4. 53. Tb8—c8 (Interessant is 53. Td7, a3, 54. Td8:. a2 uitroepteken 55. Ta8. Td8:. 53 Ld8—f6. 54. Tc8xc4t Ke4—f5. op. 54 Kd5 volgt 55. Tg4:. enz. (Een uiterst knappe tussenzot, waarvan de betekenis op de 59ste zet bUJkt). 56. Ta7xa3, nt8—b8, 57. Tc4—b4, Tb8—c8, 58. c3c4 Lf6e7, 59. c4—c5 e&-e4 (Natuurlijk niet 59Lc5:, 60. Tf3t, Ke6, 6L Tc4, Kd5, 62. Tfc3, en winst). Na de tekstzet blykt het in een ont zaglyk omvangrUk complex van varian ten nauwelyks meer mogelijk de c-pion zodanig te dekken, dat .liet oprukken" op redelyke termyn kan worden voortge zet. Het paard wordt via e5 actief, ter wijl de zwakte van pion g3 een storende rol gaa t spelen, byv. 60. Tc4, Pe5 61. Tc2, Pc6, en de winstweg is niet licht te vinden. 60. Ta3a7 Le7—f6, 61. Ta7—h7 Kf5—g6 62. Th7d7 Kg6—f5. 63. Td7—d5t Lf6—e5. 64. Tb4b6 e4e3 uitroepteken, 65. Ke2—f3 (Niet 65. Le3:. wegens 65Ke4) 65Pg4—f6, 66. Td5d3. Tc8xc5 (Aan te nemen val.t dat deze positie als remise moet worden getaxeerd). 67. Lglxe3 Tc5—c2. -68. Td3—d8 Tc2—c3. 69. Kf3e2 Tc3—c2t, 70. Ke2—dl (Op 70. Kf3, volgt ook 70Tc3). 70. Tc2c3, 71. Le3—f2 Pf6—e4 (Niet 71Lg3: wegens 72. Ld4) 72. Td8f8f. Kf5— g5? (De laatste zet voor de derde tydcontrole en tevens een ernstige fout). Na 72Pg6 zou de party vrijwel zeker in remise zyn geëindigd. 73. Tb6b5 uitroepteken, Tc3d3t (Beperkt de schade, doch redt onvoldoen de. Evenmin ging 73Pf2:). 74. Tf2:, Te3, 75. Te2 uitroepteken, en wint op den duur). 74. Kdle2 Td3—d5. 75- Tb5xd5 Pe4—c3t. 76. Ke2—f3 Pc3xd5. 77. Tf8—a8 Kg5—f5. 78. Ta8a5 Kf5—e6. 79. Lf2—el Pd5—f6 (Wit kan winst bereiken, indien hy zyn loper tegen één van de zwarte stukken weet te ruilen). 80. Ta5b5 Pf6d5, 81. Lel—d2 Le5—g7. 82. Ld2—cl Lg7e5. 83. Lel—b2 Le5—c7. 84. Tb5c5 Lc7d6. 85. Tc5—cl Pd5—e7. 86. Tel—elf Kd6—f5. 87. Tel—al. Pe7—c6, (Er dreigde 88. La3, Le5. 89. Thl). 88. Tal—a6 Ld6—e5. 89. Ta6xc6 Le5xb2. 90. Tc6c5f, Kf5—g8, 91. Kf3—f4. op nieuw afgebroken. 10. W. Em De rem. (Vredestein) «m. - HR ,Loc-Vrede- Heynekamp (Olympta) staakten de striid. Het algemeen klassement na twee dagen luidt: 1. J. Serpenti (Peugeot) 7.31,42; 2 Rini Wagtmans (Vredestein) z.t.; 3 Nol Kloosterman (Loc.-Vredestein) 7.31.56: 4. Jo van Seggelen (Vredestein) 7.31 jS7j Van Pier 13. J, Ëols ^Fongers^) eU£re° 16. P.' HèyniE Bier) Ui Gum) z.t.'; 17. Goos J Hoogland (Vrede.' 20 Evert Dolman (Trio luidt: 1. Rini Wag'.n, Do proatatieprijs Vijfdaagse Duinkerken MAUBEUGE. De Belg Walter Bouc- quet heeft gisteren het eerste gedeelte van de tweede etappe van de Vijfdaagse van Duinkerken gewonnen. De Belg kwam na de 112 km. lange rit van Valencien nes naar Maubeuge met 21 seconden voorsprong aan de finish. Zyn landge noot De Boever werd in 2.50,30 tweede en de Fransman Nedelec in dezelfde tyd derde. De best geplaatste Nederlander was Arie den Hartog, die in 2.50,40 als vyftiende geklasseerd werd. Koopmans bezette in 2.56.17 de 26ste plaats. Het tweede gedeelte: een ploegentyd- rit over 13.9 km werd gewonnen door de ploeg van Peugeot in 19.44,0. Televizier eindigde met 20.13 op de zevende plaats. Het algemeen klassement luidt thans als volgt: 1. Nedelec (Fr) 8.19,09; 2. Bracke (Belg) 8.19.29; 3. Duez (Fr) z.t.4. Hooan (Fr) z.t.5. Sweerts (Belg) z.t.8. Levebvre Lute fN8.22,45. arsr Wereldtitel rolhockey SAO PAULO Gisteravond zijn in Sao Paulo de wereldkampioenschappen rolhockey begonnen. Engeland versloeg in de eerste wedstrijd Chill met 32 en Brazilië won met 20 van de Verenigde

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11