DE HELDERE SPIEGEL DONDERDAG 12 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 MEJ. MR. A. VERSPRILLE: LEIDSE STADSWAPEN ONTLEENT AAN EERSTE LEIDSE PAROCfflE GEEN ANTWOORD OP DE VRAAG: WANNEER STADSRECHTEN Onder meer over het Leidse stads wapen, zijn oorsprong en geschiedenis, Is onlangs van de hand van mej. mr. Annie Versprille, archivaris van het Leidse Oud-Archief, een uitvoerige publikatie verschenen onder de titel „Zegels en Wapens van steden in Z.- Holland. De publikatie werd uitgege ven in de serie XII van Zuidhollandse Studiën door de Historische Vereni ging van Zuid-Holland. Volgens mej. Versprille staat het vast, dat men in 1121 bij de wijding van de eerste pa- Een bewoner van de Telderskade deed gistermorgen een vreemde ontdek king in zfln tuin. Tot zijn verrassing vond htJ vier ongeopende bierflesjes en een aangebroken fles vermouth. Hij deed aangifte bfl de politie, die een on derzoek instelde. Er bleek een inbraak te zijn gepleegd in een speelhonk op de hoek Telderskade-Rooseveltstr., waarbij een onbekend aantal flesjes bier en fris drank waren ontvreemd. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door de voordeur van het gebouwtje te forceren. Een driewielig motorrijtuig raakte gistermiddag omstreeks half 2 op het Prins Hendrikplein In brand, toen de bestuurder van het wagentje, waarin huishoudelijke artikelen vervoerd wer den voor de verkoop, een papieren doos had geplaatst onder de opklapbare be stuurderszetel, waar zich ook de motor bevindt. Door het trillen van het voer tuig kwam de doos in aanraking met de uitlaat, waardoor het karton vlam vatte. De gealarmeerde brandweer be hoefde zich te beperken tot het losma ken van de stroomdraden. De bestuur der zelf had tevoren het brandje reeds weten te blussen. De schade beliep rond 100,-. De tweede en laatste bouw fase van het Leidse filiaal van „Van Haren's Schoenabrieken" is thans ge reed. Morgen, 13 mei, zal deze moderne winkel in de Haarlemmerstraat/Donker- steeg geheel voor het publiek worden opgesteld. In de maand april werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 3.851.061,41 en 4.001,476,67 terug betaald. Het aantal nieuwe boekjes be droeg 518 en het aantal afbetaalde boek jes" 347. Op 5.907 rekeningen van deel* nemers aan de Afhaaldienst werd 190.068,50 bijgeschreven. Er werden 1.266 spaarbusjes ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud van 49.447,29. Het tegoed der 61.464 in. leggers bedroeg aan het einde van de maand 76.057.302,35. Ik heb mijn wagen volgeladen Twee autobusjes, die een vrij onge bruikelijk groot aantal passagiert] es vervoerden in de leeftijd van 7 tot 12 jaar, werden bij een controle op het Stationsplein aangehouden, toen ze op weg waren van Zoeterwoude naar het Zweilandbad in het Boerhaave- kwartier. De busjes waren ingericht voor het vervoer van 9 personen,' nu bevonden zich in beide auto's 21 in zittenden. De bestuurders van de autobusjes, die bovendien niet in het bezit waren van een vergunning om meer dan het toegestane aantal personen te ver voeren werd een proces-verbaal op gemaakt OEGSTGEEST In onze aankondiging van de requiem mis voor de zielerust van mgr. W. Bek kers, heden in de parochiekerk van St. Willibrordus te Oegstgeest, is een on duidelijkheid geslopen. De gezongen H. Mis is hedenavond om 19.30 uur. Geboren: Gerardus Lodewijk, z.v. L. F. Gieles en E. G. van de Kooy; Mar- tinus Jacobus, z.v. W. J. Brussee en J. van der Does; Willem Jan, z.v. W. H. Pott Hofstede en A. H. Warmoltz; Ernst, z.v. J. van Noort en I. R. van Herwijnen; Karin, d.v. T. H. H. H. Horz en K. Wijnand. Getrouwd: A. L. Duijvesteijn en C. M. T. Tacx; W. A. A. Bischoff en A. M. M. T. C. Waals; N. Groenewegen en H. A. van Ettinger; C. Imthorn en J. Vletter. rochiekerk, die van St. Petrus, niet is afgeweken van het gebruik ook de stad onder de bescherming te plaatsen van de heilige naar wie de eerste kerk werd genoemd. Dat dit ook inderdaad gebeurd is leidt de schrijfster af uit het feit, dat in 1575 de windvaan op de Leidse stadhuistoren de beeltenis van Sint Petrus vertoonde. Het Leidse stadswapen heeft in de loop der tijd verschillende verande ringen ondergaan. Tijdens de Franse overheersing moest Leiden een geheel nieuw wapen kiezen, doch men kreeg van keizerin Marie Louise in 1813 toch toestemming tot een beperkte wijzi ging in de vorm van opname van een gouden letter N, vergezeld van een zespuntige ster. Na de Franse tijd werd het wapen vanzelfsprekend weer gewijzigd, maar het voldeed toch ken nelijk niet, want in 1948 wendde het Leids gemeentebestuur zich met een verzoek tot de koningin het Leidse stadswapen opnieuw te willen vast stellen. Het bijgevoegde ontwerp ver kreeg de koninklijke goedkeuring. Het Leidse wapen stelt nu voor, in zilver twee schuingekruiste rode sleutels, het schild gehouden door een rode leeuw, in de rechter voorklauw een ontbloot zwaard met gouden gevest opgeheven houdend. Het geheel staat op een ves tingwal van steen, waarin in zwarte letters de wapenspreuk: „Haec Liber als Ergo" („Dit omwille van de vrij heid" het devies, dat door Willem van Oranje bij de instelling aan de Leidse Universiteit gegeven werd). Mej. Versprille heeft ook getracht te achterhalen, wanneer Leiden stads rechten kreeg. Zekerheid daaromtrent kon niet verkregen worden, doch wel zeker is het, dat graaf Floris V in 1266 de stadsrechten bevestigde en uitbreid de. Het privelege daarvan werd opge maakt in het slot Teijlingen. In de middeleeuwen, toen men was aangewezen op het met de hand geschre ven boek, noemde men dit vaak „Spiegel Historiael". Nadat de boekdrukkunst was uitgevonden, gaf menig drukker en boek handelaar zfln zaak de naam „De heldere spiegel". De bouwer van het gebouw der Leidse Courant kon in 166l4 niet vermoeden, dat hij dit opschrift in de gevel had kunnen aanbrengen en dat dit na 300 jaar nog zo bijzonder aktueel zou zijn. De Leidse Courant weerkaatst het heldere beeld van al het wereldgebeu ren tot in Uw eigen straat, met een keur van artikelen, reportages en foto's en is thans DE MOOISTE EN BESTE KRANT VAN DEZE STREEK. Het is niet moeilijk een nieuwe abonnee voor deze voortreffelijke krant te winnen. Voor iedere nieuwe abonnee, die U aanbrengt, ontvangt U ons JUBILEUM SCHRIJFBLOK met 100 vel prima papier, met afbeelding van ons gebouw uit de Gouden en het unieke Leidse Courant-speldje. Ondergetekende: geeft als abonnee van De Leidse Courant op: plaats: Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE Deze advertentie COURANT, afd. Abonnementen, Papengracht 32, Leiden. COLLECTE LEIDSE KINDERUITZENDI1VG Sinds het laatste kwart van de vorige eeuw is ook in ons land het belang in gezien van de uitzending van lichamelijk en geestelijk zwakke en handicapte kin deren naar vakantieoorden. Ook in Lei den heeft men de verzorging van va kantieuitzending op zich genomen, die beoogt de kinderen die het op enigerlei wijze moeilijk hebben gehad, weer op verhaal te laten komen. Over de paedagogische betekenis van de kinderuitzending is het voldoende alleen maar te wijzen op het belang van het vroegtijdig wennen aan regel maat, reinheid en rust, alsmede het aan leren van goede hygiënische gewoonten en eetgewoonten. Het aantal kinderen dat volgens het geneeskuridig schooltoezicht in aanmer king komt voor uitzending is nog steeds vrij groot. Zo worden ih onze stad per jaar on geveer 140 kinderen voor een 6-weeks of langer verblijf uitgezonden. Door de gestegen exploitatiekosten is helaas de verpleegprijs belangrijk om hoog gegaan. Dit is een van de redenen waarom de diverse uitzendverenigingen er financieel niet zo bijster goed voor staan. De verenigingen immers dragen zelf een groot deel der kosten. Wil ook dit jaar weer een groot aan tal Leidse kinderen van de kinderuit zending kunnen profiteren, dan is een beroep op de milddadigheid van het pu bliek noodzakelijk. De gezamenlijke Verenigingen voor Kinderuitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, organise ren daarom deze week een collecte, die door de directeur van de Leidse GG en GD, de heer J. G. Bazuin van harte wordt aanbevolen. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 12 MEI Kath. Volkspartij, kring jongeren groep Leiden bijeenkomst over: „Grondslag en karakter van de KVP". Rest. Zomerzorg, aanvang 20.00 u. Kath. Volkspartij, afd. Leiden Jaarvergadering. Den Burcht, aanvang 20.00 uur. Russische filmweek Teach-in in Jacoba-zaal van „Den Burcht", aan vang 21.00 uur. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden Vervolgcursus. Gebouw GG en GD, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 13 MEI L.A.K. In het kader van Russische filmweek: ciné-beat-bal. Jacobazaal Den Burcht, aanvang 01.00 uur. ZATERDAG 14 MEI Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en plantkunde Excursie naar Clingen- dael (Den Haag). Vertrek om 12.55 u. voor het Stationsplein met NZH-bus 43. Anthoniuskerk Inzegening door mgr. M. Jansen, 17.00 uur. Herdenkingscommissie mei 1940 van het 11de depot infanterie te Leiden Herdenking gevallen militairen. Mo nument Haagse Schouw, 15.30 uur. Folk Beat 14 Jazzavond met op treden van Matt Matthews. Hockey- kantine sportpark Roomburg, ingang einde Asserstraat, aanvang 20.00 uur. „De Does" heropennig van zwem bad. Leiderdorp, aanvang 10.30 u. ZONDAG 15 MEI De Gastspelers opvoering van „Alles volgeboekt". Schouwburg, aan- van 20.00 u. Geopend voor spoedeisende geval- en: apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. LEIDSE POSTDUIVENCLUB Voor de wedvlucht vanaf St. Ghis- lain H. waren 467 duiven gekorfd. Zij werden gelost om 07.40 uur, met Z.W.- wind. De afstand was 196.819 km. Uitslag: J. v. Alphen sr. 1-7-8-9; L.' v. d. Nieuwendijk 2-3-10; Bink-v. d. IJssel 4; B. Geenjaar 6. Ter voorbereiding van K. en O.-excursie Lezing over „De windmolen, onze vriend" Onder auspiciën van K en O hield de heer M. v. Hoogstraten gisteravond in het Snouck Hurgonjehuis aan het Rapenburg een voordracht over wind molens. De heer Van Hoogstraten is als oudheidkundige verbonden aan 't Instituut Stad en Landschap van Z.- Holland te Rotterdam. In zijn inleiding wees spreker op het Grondslag en, karakter van KVP wordt in kring van jongeren belicht LEIDSE UNIVERSITEIT Tachtigtal boeken van Zuid-Afrika gekregen De ambassadeur van de Republiek van Zuid-Afrika, dr. J. J. Fouché, zal in de morgenuren van 25 mei namens de Zuidafrikaanse minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een tachtigtal boeken aan de Leidse universiteit ten geschenke aanbieden. Daartoe zal de ambassadeur ontvangen worden door de rector magnificus, prof. dr. J. Dankmeijer. in diens werkkamer in het Academiegebouw. De aanbieding van deze boeken, waarvan de onderwerpen zich vooral bewegen op het terrein van de Zuidafrikaanse taal en historie, vindt plaats in het kader van het cultureel verdrag tussen Zuid-Afrika en Nederland. Gymnasium te Maastricht. Van sep tember 1952 tot september 1954 was hij conservator van 't Van der Waals laboratorium te Amsterdam. In deze periode promoveerde hij met lof te Lieden op een proefschrift getiteld „Theorie of the radiation from orien ted nuclei". Enkele maanden na zijn promotie volgde zijn benoeming tot lector in de theologische natuurkunde aan de universiteit van Groningen, welke universiteit hij in 1958 verliet voor de aanvaarding van een lectoraat in Lei den. Dit lectoraat is thans dus om gezet in een ordinariaat. Prof. Cox die verscheidene buitenlandse studie reizen heeft gemaékt en gedurende het cursusjaar 1964/1965 werkzaam was aan het Rockefeller Institute k New York. heeft behalve zijn proef schrift veel gepubliceerd in binnen- en buitenlandse vakbladen. Voorts is hij o.m. lid van de commissie voor hoge energiefysica van de stichting F.O.M., en redactielid van het tijd schrift „Physica". Dr. J. Cox gewoon hoogleraar in de theoretische natuurkunde Bij K.B. is dr. J. A. M. Cox, sedert 1958 lector in de theoretische natuur kunde en de mechanica, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen, om onderwijs te geven in de theore tische natuurkunde. Dr. J. A. M. Cox, die in 1923 te Heerlen is geboren, studeerde aan de universiteit van Utrecht. Na zijn doc toraal examen in 1948 was hij enkele jaren werkzaam aan het Stedelijk Over dit onderwerp zal donderdag a.s. om 8 uur in restaurant Zomerzorg spre ken: mr. drs. C. Spil, lid van het partij bestuur der KVP. Waarschijnlijk is Spil degene, die zaken als de confessionalisering, pro gram- of beginselpartij het meest doordacht heeft binnen de KVP. In het maart-nummer van de „Jongeren- Voorop", het orgaan van de Jongeren- KVP, schreef hjj in een artikel „De doorbraak van de KVP; begrip en onbegrpi" o.a. het volgende: „Achter al die schermutselingen met termen als christelijke politiek, christelijke inspiratie, de confessione- ring etc., etc. schuilt misschien een wezenlijke overeenstemming die ver troebeld wordt door onbegrepen woor den en terminologische barricades". Dit laatste moet natuurlijk nader toe gelicht worden. Wanneer men spreekt over christelijke politiek, dan kunnen twee dingen bedoeld worden. Ten eer ste kan het betekenen een politiek die aan zekere ethische eisen van christe lijke oorsprong voldoet; dat betekent dat christelijk geïnspireerde politici hierin bevredigd kunnen zijn. Men kan er ook mee bedoelen een politiek, die rechtstreeks gebaseerd is op het ge loof en daarvan zijn vormgeving ver krijgt. Beide betekenissen zijn hier mee nogal schematisch gekarakteri seerd. Nu vallen de tegenstanders van christelijke politiek, de deconfessio- neerders dus, over de laatste beteke nis als daarmee een concreet program ma bedoeld wordt. De voorstanders van christelijke politiek hebben het over de eerste betekenis. Voorwaar 'n aardige kluif. Even verder schrijft hij: „kan de partij zich niet veroorloven een stand punt in te nemen, de jongeren kunnen dit wel." Spil, 25 jaar oud, heeft zijn standpunt ingenomen: de doorbraak van de KVP. Alle belangstellenden zijn welkom. belang van molens in het algemeen, ten opzichte van de vroegere Neder landse industrie. Of anders gezegd, het belang van de windkracht t.b.v. het economisch bestel. Hij besprak uit voerig de moeilijkheden welke ge paard gaan met het streven naar het in stand houden van sommige molens. Soms moet van restauratie worden afgezien omdat de betrokkene zelf ook een klein percentage van de kosten moet betalen. De restauratie van mo lens vergt veel veld. Vroeger gebruik te men binnenlands hout, maar tegen woordig komt het hout meesta^ uit het buitenland. De houthandelaren hebben nog geen hout beschikbaar, dat jaren in het water heeft gelegen; de oorlog heeft hen parten gespeeld. Nadat het belang van olie-, pel-, koren-, hout zaag-, specerij-, snuif- en nog andere soorten molens waren getoond, werd stilgestaan bij de zgn. windmolen. Dui delijk werd welke rol zij speelt in de Westnederlandse waterhuishouding. De lezing werd gehouden als voor bereiding tot de K en O-excursie naar de molens en boerderijen van de Al- blasserwaard. Zilveren jubilaris bij Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden De heer A. M. Doeleman, bemidde laar bij het Gew. Arbeidsbureau Lei den in de sector „Bijzondere Bemid deling", mocht woensdag het feit her denken, dat hij gedurende 25 jaar in overheidsdienst werkzaam is geweest. Op zijn verzoek is dit jubileum te zijnen huize in intieme kring herdacht. Daarbij waren tegenwoordig de heer J. Sjoerds, directeur van het Gew. Arbeidsbureau Leiden met de adjunct directeur de heer A. Stroosnijder, voorts mej. R. Palache namens de personeelsvereniging van het G.A.B. Leiden. Het uitspreken van geluk wensen ging gepaard met het aan bieden van een geschenk, terwijl mevr. Doeleman een bloemenhulde in ont vangst mocht nemen. De heer mr. M. G. van Rijswijk bracht de geluwensen over van de heer H. C. Boon. hoofdinspecteur- directeur van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Hol land, die de jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde, eveneens onder aanbieding van de beste wensen voor de toekomst als bemiddelaar van minder-valide beidskrachten, welke arbeid door de jubilaris zeer ambitieus en met veel toewijding wordt verricht. Voor de gebrachte hulde dankte de jubilaris hartelijk. Hij hoopte nog vele jaren in goede gezondheid deze arbeid te mogen blijven verrichten. De heer Doeleman is in het particu liere leven eveneens op sociaal terrein werkzaam. Hij is namelijk penning meester van de R.K. Cornelius Musius Stichting en contactpersoon voor de Kath. Reclassering te Leiden. HAZERSWOUDE Leden van „Ons Verblijf' willen meer animo voor speeltuin in Zuid Nadat b. en w. tijdens de laat ste gemeenteraadsvergadering hebben meegedeeld, dat de gemeente Hazers- woude in de toekomst beslist niet on genegen zal zijn medewerking te ver lenen inzake de aanleg van een speel tuin in plan Zuid, hebben de leden van de speeltuinvereniging „Ons Ver blijf" zich over de toekomst van hun vereniging beraden tijdens een bijeen komst. Het bestuur had hiervoor in het bijzonder de ingezetenen van plan Zuid en het westelijk gedeelte van Ha- zerswoude-dorp uitgenodigd, temeer omdat zij op de eerste plaats baat heb ben met de aanleg van een speeltuin in wijk Zuid. PROMOTIE C. BEZEMER De heer C. Bezemer, geboren te Katwijk en thans wonende te Hattem, predikant bjj de Ned. Herv. Kerk, ls gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der Godgeleerd heid op een proefschrift getiteld "Het christelijk geweten bij Alexandre Vlnet". Promotor was prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. De aandacht van Vinet (1797-1847) voor de wijze, waarop in het geloof het geweten als christelijk geweten func tioneert. is bepalend voor zijn gehele theologische denken. Het gewetensbe grip van Vlnet wordt primair geken merkt door een objectief-existentiële en secundair door een objectief-morele be tekenis. Deze dienen wel onderscheiden te worden, maar zijn niet te scheiden. Krachtens de objectief-existentiële be tekenis functioneert het geweten in ver ticale zin en krachtens de subjectief- morele in horizontale zin, d.w.z. in de verhouding van de mens tot God en tot de medemens. In de christelijke religie verneemt het geweten Gods stem, en richt zich, daaraan gehoorzaam zijnde, op God en de medemens. De toepassing van deze gewetensop vatting heeft Vinet in zijn strijd voor gewetens- en godsdienstvrijheid gebracht tot stichting van de Eglise lfbre in het canton Vaud (1846). De verwantschap van Vinet met Pascal en van de ethische theologie in Neder land met Vinet, o.a. inzake de onlosma kelijke verbondenheid van dogma en moraal, die Vinet in zijn "theologie van het geweten" tot uitdrukking brengt, en waardoor deze existentieel wordt geken merkt, ls onmiskenbaar. Doet. ex. Algemene taalwetenschap de heer S. G. Noteboom (Leiden). Kand. ex. Geschiedenis mej. E. B. Scholten (Scheveningen). Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondags 1-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur, zondags 1-5 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). NOORDWIJK Postzegelverzamelaarsjeugd De jeugdclub van de Noordwijkse Vereni ging van Postzegelverzamelaars komt dit seizoen nog tweemaal bijeen, en wel op zaterdag 14 mei a.s. en op za terdag 11 juni a.s. De bijeenkomsten van de club, die zich steeds in grote belangstelling mo gen verheugen, vinden beide malen plaats in de aula van de Ulo-school aan de Van Panhuysstraat. De leiding berust mij mevr. T. Hagenaars-v. d. Raad. De belangstelling mocht dan niet groot zijn, in elk geval is er een com missie gevormd uit de aanwezige le den in zaal Timmermans. Deze com missie gaat zich o.m. bezig houden met het werven van leden en trach ten bij de ingezetenen de animo voor de aanleg van een speeltuin in Zuid wat op te voeren. Zo'n speeltuin is be slist noodzakelijk, zo kwam tijdens de vergadering naar voren, £n het is te hopen, dat de gemeente zo spoedig mogelijk grond ter beschikking kan hebben, teneinde de plannen te ver wezenlijken. Overigens waren de aanwezige le den wel content over de mededelin gen, die b. en w. tijdens de recente raadsvergadering naar voren brach ten, hoewel allen hoopten, dat nog dit jaar grond beschikbaar zal zijn. (Van de zijde van b. en w. werd medege-, deeld, dat dit niet direct aanwezig is, red.). Conclusie van deze bijeenkomst was wel, dat het woord nu is aan de be woners van plan Zuid en het westelijk deel van het dorp. Zij immers dienen zich en masse als lid aan te melden bij het bestuur tegen een contributie van tien gulden. Met een groot iantal leden immers in bedoelde dorpsdelen kan het bestuur activiteiten gaan ont plooien, die aan de gestelde doelstel lingen beantwoorden. Lukt dat niet, dan blijft het bestuur maar één weg: liquidatie van de vereniging. Zoals al eerder werd bericht, heeft het bestuur van „Ons Verblijf' in een vorige vergadering de situatie rondom de speeltuin in Zuid besproken. Be doeling is immers de speeltuin nabij de Burgemeester Warnaarkade, die onrendabel wordt genoemd, over te plaatsen naar plan Zuid, een wijk in Hazerswoude-dorp, waar een groter aantal personen woonachtig is, dat zich als „consument" van de speeltuin kan Gemeenteraadslid M. Zanen (PvdA) heeft het college van b. en w. der ge meente Hazerswoude de volgende schrif telijke vraag voorgelegd: „Het zal uw college bekend zijn, dat naast de oprit voor de Koudekerkse brug een benzinestation ls verrezen. Is uw college niet van mening, dat door de plaatsing van het betreffende benzinestation en de ligging van de in- en uitrit de reèds gevaarlijke ver keerssituatie ter plaatse is verergerd? Indien uw college bovenstaande vraag bevestigend beantwoordt, welke maat regelen denkt uw college dan te ne men om alsnog de verkeersveiligheid ter plaatse te verbeteren?" LEIDSCHENDAM Geboren: Jacqueline J. M. d. van J. W. Vreeburg en M. A. M. Kulker. Wil- helmina A.d. van J. C. Diekman en M. H. Douwens. Annemarie J. d. van T. O. Veldkamp en B. J. Akse. Anouk d. v. J. G. Kamp en J. B. Boers. Wilhelmina A. M. d. van C.J. Overdevest en H. H. Verhagen. Angèle M. J. C. d. van H. N. van Rijn en H. A. M. Greuter. Wilhel mina M. d. van L. J. Olsthoorn en J. A. Lourens. Henrik L. z. van J. Wattel en T. H. Oudman. Karin T. W. d. van W. A. G. Bolleboom en E. M. Kortekaas. Ondertrouwd- Leonardus W. Tille- mans te Den Haag en Jaocba H. Groe- neveld. Johannes A. van Gaaien en Anna M. Meijer te Den Haag. Johannes Meu- lenbroek en Marie I. T. van der Meer. Willem G. van 't Veer en Neeltje A. Rehorst. Berend Jager en Anna L. Stoutjesdijk. Josephus G. Hockx te Kou dekerk a. d. R. en Christina A. M. Koot. ZO ZONGEN ZE IN... TER AAR DRIEDELIGE DRIVE VAN DE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" Stand na de eerste ronde van 10 mei '6t. 1. Robbers-Lepelaar 348: 2. de Vrier Biesot sr. 346; 3. Selier-Koning 338; Bloemhoff-de Jong 333; 5. dames Sier v. Zijl 311; 6. dames Stigter-v.d. End- 306; 7. Koningen-Verwey 305; 8. echt paar Jansen 284; 9. Rodenburg-Wesse- ling 280; 10. Klinkenberg-Smittenaai 278; 11. Biesot-v. Weizen 276; 12. dames Bernard-Bon 275; 13. Dek-Goedhart 273; 14. mevr. Harloff-Harloff 271; 16. echt paar Tijssen 270; 16. echtpaar de Vrind 267; 17. v.d. Steen-Kappers 264; 18. dames Derogee-Winkler Prins 259; 19. mevr. Vroom-Foppe 257; 20. Tan-Phi- lips 255; 21. Kammeraat-v. Kempen 250; 22. v. Ravenswaay-Engels 247; 23. Vrij- enhoek-v. Helvert 239; 24. mevr. den Dekker-Riel 236; 25. mevr. Vrijenhoek- Rompes 231; 26. Middelham-Beugelsdijk 229; 27. Janson-Rip 214; 28 echtpaar r. Kempen 202. In het Dorpshuis te Ter Aar zijn gistermiddag opnamen gemaakt voor een nieuwe jeugduitzending van de Avro die onder leiding staat van Herman Broekhuizen. De schooljeugd van Ter Aar heeft met veel enthousiasme haar mede werking aan deze opname verleend. De jongens en meisjes zongen liedjes en er werd een wedstrijd gehouden, waarbij een bepaalde tekst gezongen moest worden op een zelfgevonden melodietje. Aan het programma werd medewerking verleend door o.a. Herman Emmink, Lieke van Bommel, Herman Broekhuizen en Wim Jansen. Ere-gast was schaats kampioen Kees Verkerk, die op vele schaatsvragen een antwoord gaf. „Zo zingen wij in Ter Aar" wordt zondag 29 mei a.s. om vijf uur des middags door de Avro uitgezonden. Op de foto, eerste rij v.l.n.r. Kees Verkerk, Lieke van Bommel en Herman Emmink; op de rug gezien Herman Broekhuizen. HILLEGOM RAADSAGENDA De gemeenteraad van Hillegom ver gadert woensdag 18 mei, de» avond» om 8 uur. De agenda vermeldt o.m. een voor stel tot aanleg van een „buitenspeel plaats" aan de oostzijde van de Prin ses Marijke-kleuterschool. Verder stellen b. en w. voor om in het „doorstromingsfonds" jaarlijks een aanvullende bijdrage te verlenen van 25 pet. van de rijksbijdrage en een „Verordening doorstroming woningen" vast te stellen. Bovengenoemde rijksbijdrage bestaat uit een bedrag van f 50.per gereed gekomen woning en een bedrag van f0,50 per inwoner. De bedoeling van dit fonds is om een tegemoetkoming te kunnen ver strekken aan hen, die hun woonsitua tie wensen aan te passen aan hun be hoeften door het verkrijgen van een grotere woning en/of meer comfort. Een en ander onder bepaalde voor waarden. In verband met ingrijpende verbou- wings- en uitbreidingsplannen van de exploitanten van het hotel-restaurant Flora stellen b. en w. voor om een herziening van de regeling van „Cen trum II', waarin dit bedrijf is gelegen. De voorbereiding van deze partiële herziening vraagt een krediet van f 3000.—. Omdat de verlichting van de Beek laan en het Wilhelminaplein onvol doende zijn, stellen b. en w. voor, de ze te vernieuwen. Langs de Beeklaan worden de 13 bestaande profielmas- ten vervangen door 30 nieuwe licht masten en nabij en op het Wilhelmina plein komen inplaats van de 2 be staande profielmasten 5 nieuwe licht masten. Kosten geraamd op f39.500. Sluiting gemeentelijke kantoren op Hemelvaartsdag De gemeentelijke kantoren en diensten te Hillegom zijn op Hemelvaartsdag gesloten. Het ophalen van het huisvuil in de wijken van donderdag 19 mei worden opgehaald op woensdag 18 mei. Voor klachten voor de gas- en wa tertoevoer wende men zich tot K. Bouwman, Brouwerlaan 71. tel. 6535. De gemeentelijke dienst voor socia le zaken is tevens gesloten op woens dag 18 mei in verband met de jaar lijkse uitgaansdag van het personeeL SASSENHEIM Schaken Dinsdagavond werd de laatste ronde van de onderlinge com petitie van de Sassenheimse Schaak club gespeeld, welke de beslissing moest brengen wie dit jaar clubkam pioen zou worden. Dit seizoen werd na enkele ronden spelen reeds duidelijk, dat C. H. Er- brink een serieuze kandidaat werd voor de titel. Toch is de spanning er tot de laatste jonde in gebleven, voor dat de qieuwe clubkampioen bekend werd. Met slechts y, punt verschil be zet J. J. den Bak de tweede plaats. In de tweede groep is A. Maas on bedreigd kampioen geworden. Fel is er gestreden om de tweede plaats, welke uiteindelijk is veroverd door C. Clement. Beide spelers promoveren lar de eerste groep. De eindstanden van de competitie luiden: le Groep: C. H. Erbrink 13^ p., J. J. den Bak 13, F. v. Dijk 10, M. A. Kop penaal 9, C. Kamer 8 C. v. d. Lip 7Vj, C. v. Nieuwkoop 6, K. v.d. Wil- lik 6, J. Boogerd 5% p. 2e Groep: A. Maas 10yt p., C. Cle ment 9y, C. P. Daudey 9, J. Bouw meester ly, J. de Jong 7, J. Zonder- 7, E. J. Bosch 6 yG. Marinus 6, P. Wassenaar 5y, E. v. Dijk 5, A. v. Pijpen 2 p. CHRISTEN-VROUWENBOND VIERDE 45-JARIG BESTAAN De Christen-vrouwenbond van Sas- senheim heeft het 45-jarig bestaan ge vierd met een uitstapje naar Groenen- daal in Heemstede. Tijdens een in het restaurant gehouden koffiemaaltijd werden aan de presidente, mevr. Wes terbeek. die reeds 30 jaar deze functie bekleedt, een zilveren kandelaar aan geboden en werden een zestal andere dames gehuldigd en met geschenken begiftigd omdat zij 40 jaar lid van de bond waren. Het aftredende bestuurs- v. Nieuwkoop kreeg een pla- tenbon. LISSERBROEK Bloembollencultuur. In de woens dagavond gehouden vergadering van de afd. Lisserbroek van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur werd eenpa rig gestemd vóór de vestiging van een beursgebouw ln Hillegom. Men zou het absurd vinden om in Haarlem hoge kosten te maken, terwijl Hillegom zo veel voordelen biedt! Voorzitter A. J. Mesman stelde ln zijn openingswoord, dat het met het bloem bollenvak niet zo best gaat. Met name is de tulpenhandel momenteel het kind de rekening. Ook het gewas zal veel zorgen baren! Verloting van ka merplanten was het besluit van deze ge animeerde vergadering. Plattelandsvrouwen te Woubrugge vierden 20-jarig jubileum Het 20-jarlg bestaan Van de plaatse lijke afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen werd woensdagavond ln het Oude Raedthuys op feestelijke wijze herdacht. Na een gezamenlijke broodmaaltijd wees de presidente, mevr. E. van Beye- ren-Drieven, op het doel en de activi teiten van de Bond tijdens een drukbe zochte receptie. De 56.000 leden tellende landelijke bond ls aangesloten bij de wereldorganisatie van Plattelandsvrou wen, die zich beijvert voor actieve hulp vaardigheid en naastenliefde op allerlei gebied. Burgemeester J. C. van Wage- ningen memoreerde de oprichting door mevr. G. Loth-Kattenbusch en de ac tiviteiten van de afdeling speciaal voor de bejaardensoos en de kerstviering der bejaarden. Hij bood de presidente een fraai tafelkleed aan voor de bestuurs tafel. Voorts waren er afgevaardigden met bloemstukken van onder meer het fanfarekorps Harmonie en de kath. en herv. vrouwenverenigingen. Mevr. J. Bochove-Boon bood namens de leden een bondsvlag aan. In aanwezigheid van de echtgenoten werd 's avonds nog een afwisselend feestprogramma ten beste gegeven, ge heel verzorgd door eigen krachten, waarna het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen bleef. ROFI.OFARENDSVEEN AVONDMIS VOOR MGR. BEKKERS. Morgenavond half acht gelezen avond mis voor de zielerust van mgr. Bek kers in de kerk van St. Petrus Bandon, Noordeinde 187, Roelofarendsveen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3