PREMIE SPAARPLAN Aardgas-/ convector Middenstand bepleit matiging van lonen Werkloosheid dreigt door overbesteding Min. Wirjono treedt af ZOEK ROEPING NIET OP LAGERE SCHOOL Oud-SS'ers willen feest in Bürgerbraü Laatste groet aan bisschop W. Bekkers Een levensverzekering beschermt uw gezin en helpt u sparenelk jaar neemt het Rijk 20% van de premie voor zijn rekening. Duitse piloten niet gevonden de warmste is van-. 'ctarsma. ZWAARGEWICHTEN VEREXIGEX ZICH IX CLEB VAX 250 POXDERS Van t Reve gekraakt in de Eerste Kamer WOENSDAG 11 MEI 19615 DE LiEIDSE COURANT PAvilNA 6 Fotografen boos over nieuwe N.V. in Leiden DEN HAAG (ANP) De voorzitter vai het bedrijfsschap voor het fotografisch bedrijf, de heer J. Schipper, heeft in de bestuursvergadering meegedeeld dat in Leiden een naamloze vennootschap is op gericht die zich, met Amerikaans kapitaal, gaat toeleggen op schoolfotogTafie maar die niet in het bezit is van een vestigings vergunning. Enkele ondernemers die er hun beroep van maken foto's te maken op scholen, menen dat zij ln hun bestaan worden be dreigd door deze nieuwe n.v.. die huns Inziens onrechtmatig dit bedrijf uitoefent. Een van die ondernemers heeft het be stuur van het bedrijf sschap gemachtigd een kort geding tegen de nieuwe n.v. aan te spannen. Inmiddels is van de kant van de nieuwe n.v. meegedeeld dat bij het ministerie van Economische Zaken ontheffing voor de vestigingsvergunning is aangevraagd. Bij navraag ten departemente is gebleken dat een beslissing over dit verzoek om ont heffing binnenkort wordt genomen. Onder meer wekt algemene verwonde ring dat er van de kant van het ministerie geen contact wordt opgenomen met het bestuur van het bedrijfschap wanneer zulke verzoeken om ontheffing by het ministerie zijn ontvangen. OTTAWA, (Reuter) De beroemde „Royal Canadian Mounted Police" gaat met haar tijd mee. Nieuwe leden van het korps zullen geen opleiding meer krijgen in het paardrijden. Men zal slechts 500 paarden aanhouden voor of ficiële plechtigheden. Het korps werd in 1873 gevormd als „Northwest Mounted Police" voor het patrouilleren ln het toen onherbergzame westen van het land. Regering verantwoordelijk (Van parlementaire redacteur) DEN HAAG Het onbehagen ov algemene economische situatie, waarin ons land thans verkeert, neemt toe. Ook ln middenstandskringery wordt sterk ge pleit voor een forse matiging in de loon ontwikkeling. Bovendien meent men, dat de overheidsbestedingen beperkt moeten worden, zodat per 1 januari 1967 het DJAKARTA. (Reuter). De Indone slsche minister van Justitie en president het hooggerechtshof dr. Wirjono Pro- jodikoro is afgetreden, zo meldt Antara. Demonstrerende studenten hadden vorige week het ontslag van de minister geëist. Militante studentenbewegingen hebben voorts het ontslag van verscheidene andere regeringsfunctionarissen, onder wie de gouverneur van West-Borneo, geëist. In Fürstenfeldbruck heeft dokter Wolfgang Feitge door middel van een keizersnede twee reekalfjes verlost, waarvan de moeder door een maaiende boer op het veld ernstig was gewond. De hand van de dokter moedert nu over de jonge diertjes, die zich bij fcun pleegmoeder best op Au» gemak voelen Pastoraal instituut: Status kapelaan herzien DOORN. (K.NP Vijf commissies van het Pastoraal Instituut van de Neder landse Kerkprovincie (P I.N.K.) die twee jaar lang de vraagstukken rond het pries ter-zijn in deze t|jd hebben bestudeerd, hebben de resultaten van haar studies en de aanbevelingen die daaruit gevolgd zijn, met het Nederlands episcopaat en met vertegenwoordigers van de provin ciaals van orden en congregaties bespro ken. De bijeenkomst vond dezer dagen plaats ln het A.C.-De Bruyn Instituut te Doorn Enkele aanbevelingen: voor de vorming van priesters, religieuzen en leken steeds aparte specialisten aantrekken. De pro blemen rond de hogere studies van de toekomstige priesters maken het nodig, dat de concentratie van de studie-instel lingen. die reeds aan de gapg is en per 1 september reeds vier centra zal omvat- MÜNCHEN, (D.P.A.). Scherpe pro testen heeft het plan uitgelokt van de afdeling Beleren van de ..onderlinge hulp gemeenschap van voormalige leden van de Waffen-S S." (HIAG). uitgerekend in de Miinchener „Biirgerbraiikeller". vroe ger de traditionee ontmoetingsplaats van Hitier en zyn trawanten, haar vijftien jarig bestaan te vieren. De vereniging van voormalige gevan genen uit het concentratiekamp Dachau heeft de autoriteiten gevraagd de bijeen komst, vastgesteld op 21 mei. te verbie den. Een organisatie van tegenstanders van de dienstplicht heeft alle democra tisch voelende mensen en in het bijzonder de jeugd van München opgeroepen ..door een machtige demonstratie van zelfverde diging deze bijeenkomst van eeuwig natio naal-socialistische en onverbeterlijke lie den te verhinderen". GROENTEVEILING LEIDEN LEIDEN. 11 met Tomaten a 1380—1420. b 1460, c 13801400 cc 1320. kornk extra 76 kg 38—43. 60 kg 31-33, 50 kg 28. 40 kg 26. kwam 1, 50 kg 28—29, 40 kg 27—38, 35 kg 23. 30 kg 17. ten, met kracht wordt doorgezet. Voor kloosterlingen dient o.m. de plaats van het noviciaat herzien te worden. Verder moet gezocht worden naar een samenspraak rond het benoemingsbeleid ten aanzien van de zielzorgers. Zeer posi tief wordt de bisschoppen geadviseerd de zlelozrgers-in-het-veld suggesties te doen voor een aangepast gebedsleven. Met het oog op de werving van hen die zich geroepen kunnen voelen tot het pries terschap. kloosterleven en de zielzorg, wer den enige duidelijke adviezen geformu leerd: goede presentatie van het priester leven aan het einde van de middelbare school en geen activiteit op de lagere scholen tegenover tien- tot twaalfjarigen. Werving teneinde seminaries en institu ten ln stand te houden zal zo spoedig mogelijk beëindigd dienen te worden. De positie, waarin de middenstand thans verkeert, wordt steeds moeilijker, omdat de winsten geen gelijke tred hou den met de voortdurende kostenstijgin gen. Ten aanzien van het loonbeleid ge looft men in middenstandskringen, dat deze in het volgend jaar de stijging van de produktlviteit zal overschrijden. Wan neer in de loop van dit jaar niet wordt ingegrepen staat het vrijwel vast, dat de wal het schip zal gaan keren, aldus de middenstand. Met name wordt gevreesd voor een overbesteding die onvermijde lijk tot werkeloosheid zal leiden. In mid denstandskringen beseft men voorts ter dege, dat het tijdig beperken van de be stedingen door afremming van overheidsuitgaven ook zal leiden tot beperking van de omzetstijging bij de middenstand. „Het is echter ook voor de midden stand beter enkele jaren geen of slechts een beperkte omzetstijging te hebben dan met een werkeloosheid te moeten kampen die haar sporen ook bij het mid den- en kleinbedrijf zal achter laten", zc werd ons gezegd. In middenstandskringen verlangt men. dat maatregelen genomen moeten wor den om de economische ontwikkeling in de hand te houden. Men wijst de idee dit via prijsmaatregelen van de minis ter van Economische Zaken te doen, vol strekt van de hand. Ook een algemene prlj8stop of een zogenaamde margestop zijn voor de middenstand niet aanvaard baar. In feite staat de georganiseerde middenstand strikt afwijzend tegenover elk beleid dat de rentabiliteit, de finan ciële levensvatbaarheid dus, van midden- en kleinbedrijf nog verder gevaar kan brengen dan reeds thans 't Op grond van deze overwegingen voelt men bijzonder weinig voor het zoge naamde investeringsloon, omdat de mid denstand vleest dat dit geblokkeerde loonbestanddeel boven de „normale" loonsverhoging betaald zal moeten den. Aan de andere kant meent me deze kringen dat de huurverhoging tien procent per 1 januari wel zal moeten doorgaan. Uitstel van deze verhoging namelijk ook de grotere vrijheid, die minister Bogaers aan de woningbouw ln vijf provincies zal geven, onmogelijk maken. TILBURG/DEN BOSCH. Op de Parade aan de voet van de machtige basiliek van St.-Jan, in de toren waar van de vlaggen nog altijd, halfstok hangen en voor het bisschopshuis, ston den dinsdagmiddag honderden Bossche naren stil bijeen, wachtend op de aan komst van het stoffelijk overschot van mgr. W. Bekkers, dat van het St.-Elisa- bethziekenhuis te Tilburg naar de bis schopsstad werd overgebracht om daar te worden opgebaard in de kapittel kamer van het bisschoppelijk paleis. Bij het St.-Elisabethziekenhuis in Til burg vond circa half vier een korte plechtigheid plaats ten afscheid van de overleden bisschop Doktoren van het ziekenhuis droegen' het stoffelijk over schot naar het binnenplein waar het gehele ziekenhuispersoneel en vele be langstellenden, ongeveer een duizend personen, waren bijeen gekomen. Mgr. J. Bluyssen verrichtte hier de zegening van het stoffelijk overschot, waarna de eenvoudige met zilver be slagen kist in de lijkwagen werd gedra gen, uitgeleide gedaan door de rector van het ziekenhuis. In de stoet die zich daarna in beweging zette op weg naar Den Bosch en die geëscorteerd werd door vijf motorrijders van het korps rijkspolitie, reden mee mgr. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch, mgr. Oomens, vicaris-generaal, mgr. Rooy- ackers, vicaris, en de twee secretarissen van het bisdom Biemans en Moster- Om acht minuten over vier arriveerde de kleine stoet voor het bisschopshuis. Voorafgegaan door mgr. J. Bluyssen en de vicarissen werd het stoffelijk over schot het bisschopshuis binnengedragen om daarna te worden opgebaard i kapitteikamer. Na de eucharistieviering in de St.-Jan was er gelegenheid de bisschop epn laatste groet te brengen, waarvan hon derden Bosschenaren stil en verlegen gebruik maakten. Een levensverzekering geeft u en uw gezin zekerheid. Met periodieke betalingen (waarvan u zelf dè hoogte bepaalt) vormt u waardevol bezit Het Rijk geeft hierbij daadwerkelijke steun.met het Premie Spaarplan. Hoeveel Over maximaal f 500,jaarlijks aan ver zekeringspremie ontvangen u en uw vrouwna vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2). Hoe? Bij uw betalingen laat u eenvoudig aan tekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na verloop van 4 jaar krijgt u de spaarpremie uitgekeerd. Voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ver zekeringspremie betaalt krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,—. Het betaalde bedrag mag natuur lijk ook minder zijn dan f 500,de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang als u aan uw verzekering betaalt De bijdrage van het Rijk kan zo in de loop van de jaren tot een flink bedrag oplopen. Wlo? U kunt aan het Premie Spaarplan deek nemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Levensverzekeringmaatschappijen en de Assurantie-tussenpersonen. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT DEN HAAG. (A.N-P.). Het zoeken naar de twee Duitse piloten, die gisteren met hun Starfighters bij Terschelling met elkaar in botsing kwamen en met hun toestellen in zee stortten, is vannacht en vanmorgen voortgezet. Intussen zijn twee liferafts. eenpersoonsrubberboten, uit zee 'opgepikt. Vandaag zijn voor de Speurtocht op en boven de Noordzee ingezet eeq Nederlands sqiiadron mijnijvegers. een vliegtuig van de marineluchtvaartdienst ;n Duits vliegtuig. Advertentie Granada/8.000 Kcal/u/ f575.. Dikke mannen willen aftrek van belasting (Van een onzer verslaggevers) BAARLE-NASSAU Nooit Is - voor zover bekend in Nederland zo'n zwaarwich tig gezelschapbijeen geweest ais gistermiddag op het land goed Schalduinen te Baarle- Nassau. Daar werd, op initia tief van de Bredase zwaar gewicht, de heer M. A. M. Mlgchielsen, de „Club van 250" opgericht. Voorwaarden om als lid te worden toegela ten: minstens 250 pond wegen, gezond, en meerderjarig zfln. >Ien krijgt een lidmaatschap voor het leven. En daar kwamen ze dan van heinde en verre. Gezellige boys, goede eters, buikjes van hier tot ginder en broeken, waar je kamers in kunt verhuren. De officiële weging van de kandidaten vond plaats in de jachtzaal, waar een reusach tige weegschaal met een capa citeit van 250 kilogram stond opgesteld naast een tafel vol smulgerechten van Vlaamse specialiteiten, die door de exploitant gratis ter beschik king waren gesteld. Midden tussen de vleesschotels pronk te een gelardeerde kalfskop. Het geheel werd gecompleteerd door stapels worsten, zult, ka zen en hammen. Hieraan kon den de tien kandidaten, die op kwamen dagen, zich na weging tegoed doen. Kam pioen zwaargewicht Frits Lan- geland sloeg echter ook met een lege maag geen misselijk figuur. Toen hij op de weeg schaal stapte, vloog de wijzer met een reuzenzwaai de ver- deelschaal rond en bleef tril lend staan op 188 kg. Kam pioen „Ome Frits" is 43 jaar. komt uit Coevorden en heeft een loodgietersbedrijf. Stevige eetpartij De magerste uit het gezel schap bleek J. van der Hoven uit Sprang-Capelle te zijn. Hij haalde bij zijn aankomst ln Schalduinen de 250 pond eigenlijk nog net niet. Maar. na een stevige eetpartij, bij gevuld met glazen koel, schui mend bier, haalde hi) met glans de rode streep. Een zware concurrent van kam pioen F. Langeland bleek W. Jansen (49 jaar) uit Utrecht te zijn die 181,5 kik» op de schaal deponeerde. Initiatief nemer M. Migchleleen, 27 Jaar, vertegenwoordiger ln wijnen en gedistilleerd te Breda, werd met 159,5 kilo derde. Na hem kwam F. Staas, 56. acquisiteur in De Lier, met 156,5 kilo, die onlang6 tijdens een vermageringskuur nog 40 pond was afgevallen. Na een stevige maaltijd zet ten de tien gewogen en zwaar genoeg bevonden leden zich aan de oprichtingsvergadering van de cluh. Ze werden het er allemaal over eens, dat wat het zwaarst is ook het zwaarst moet wegen. Zodoende kwam /ie heer Langeland als voor zitter uit de bus. Liefdadig doel Bij acclamatie werd verder de heer Broekhuizen als secreta ris gekozen. Een penning meester vond men niet nodig, omdat men toch geen contri butie enz. wil heffen. Beslo ten werd zelfs dat. zo de club bijvoorbeeld uit reclameobjec ten inkomen zou verwerven, deze gelden afgestaan zullen worden aan een nader te be palen liefdadig doel. De „Club van 250" is van plan om actie te gaan voeren voor belastingaftrek. Dik zijn is nu eenmaal erg duur. Een maatkostuum van behoorlijke proporties kan wel 5 600 gulden kosten. En met een taille van (schrik niet) zo'n twee meter, is het haast on doenlijk om aan passend ondergoed te komen. Deze Duitse kastelein zou geen slecht figuur slaan in c Nederlandse „Club van £50". Hij mag zich Europa's zwaarste kastelein noemen (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG ..Er zijn In Nederland uitgevers, die alles uitgeven als er maar winst ln zit. Bij hen is meer aanwezig van i de zakenmentaliteit van de souteneur dan die van de ambachtsman, die van zijn produkten houdt en zyn klanten respec teert". Deze felle veroordeling werd dinsdag avond in de Eerste Kamer uitgesproken door de heer Algra A.R.) over sommige produkten van de hedendaagse literatuur. Hij vroeg aan minister Vrolijk of de be windsman grenzen trekt, wanneer het gaat om het stimuleren van een bepaald soort arbeid met geld uit de schatkist. Evenals dr. J. W. Beerekarap (CHU) verwees de heer Algra naar de regeringsverklaring van het kabinet-Cals. waarin werd gezegd, dat het kabinet zich bij zijn beleid zou laten leiden door de waarden van het christendom en het humanisme. „Ik neem aan", aldus de heer Algra, „dat de minis ter nooit werken zal subsidiëren, waarin het fascisme wordt verheerlijkt of waarin de jood als een minderwaardig wezen wordt voorgesteld. Is er bij de minister ook zo'n duidelijk standpunt als het gaat om werken, waarin de christen wordt ge hoond en getrapt?". De lieer Algra. die reeds eerder in de Eerste Kamer fors was uitgevallen tegen de schrijver G. .K. van 't Reve kreeg nu bijval van dr. Beerekamp. die het laatste werk van deze auteur „Nader tot u" af kraakte. Het ging de senator daarbij voor al om de passages, die reeds eerder door anderen alls godslasterlijk zijn aangemerkt en waarover thans een gerechtelijk voor onderzoek gaande Is. In dit boek verge lijkt Van 't. Reve God met een ezel, met wie ontucht wordt gepleegd. „Wanneer dit niet extreem provocerend is. weet ik niet meer wanneer het dat wel is", aldus dr. Beerekamp. Het zich laten leiden door de waarden van christendom en humanisme brengt grenzen mee. waarmee ook de be heerders van het fonds der Nederlandse letteren rekening moeten houden. In dit boek. aldus de CH-senator, is de grens van het toelaatbare overschreven De heer Algra (AR) noemde dit boek niet. wel andere werken, o.a. van de uit geverij de Bezige Bij. De heer Algra wilde van minister Vrolijk weten of de minister in zijn literair subsidiebeleid grenzen en normen erkent en zo ja welke die zijn. Dit heeft niets te maken met de vrijheid van drukpers. Het gaat hier om het be leid van dit kabinet. Dr. Beerekamp wees er nog op. dat het niet gaat om de vrijheid te schrijven wat men wil. maar om de vraag of de overheid dit soort schrijverij al dan niet moet subsidirën. SIGNALEMENT OP T.V, Gevaarlijk man in Den Haag gepakt (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG Terwijl hij rustig lag te slapen heeft de Haagse politie vanmorgen de als zeer gevaarlijk beschouwde 29-jai1ge man uit Voorburg aangehouden, die vorige week woensdag ontsnapte uit een psychia trische Inrichting in Franeker. Bewoners van de Hekkelaan herkenden de man naar aanleiding van het signalement, dat gis teravond via de televisie werd verspreid. Inmiddels is ook bekend geworden dat deze man een verpleegster op haar kamer heeft beroofd en een verpleegster heelt aangerand.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5