STILLE TOCHT NAAR HET MONUMENT Leidse slijters willen ook maandagmiddag dicht AGENDA LEIDSE RAAD DRIEDUBBEL JUBILEUM BIJ BOEKBINDERIJ JANSEN Heropening Van Velsen De wijding van de stilte De Leidse Courant AKTIEVE BEZORGERS GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DB LETOSB COURANT jjOwDERDAG f HEI JSW Na de wijdingsvolle herdenkingsbij eenkomst in de Marekerk, waarover elders in dit nummer, werd op de Oude Vest een lange stoet geformeerd, die langzaam en zwijgend in de gestadig neervallende regen optrok naar het oor logsmonument aan de Molen werf. Jong en oud liep mee, studentencorpora, zo wel vrouwelijke als mannelijke, brach ten wat afwisseling in de stoet door de meegevoerde standaarden. Toen de kop van de stoet bij het monument arriveer de, bliezen trompetters vanaf de molen schans „The last post" over de hoofden van de verzamelde menigte heen. Bij het in hel licht stralende beeld hadden leden van de voormalige binnenlandse strijdkrachten, bewapend met de sten- gun, de erewacht betrokken. De burge meester legde een krans namens het ge meentebestuur, gevolgd door andere, onder meer namens de politie en ver schillende verenigingen. Vele deelne mers aan de tocht volgden met bloemen. Na het einde van de plechtigheid ver zamelden zich de leden van de vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd („Expogé") in een der zalen van hotel „Centraal", waar de voorzitter een slotwoord van de herden king sprak. Miep Diekman, schrijfster van jeugdboeken, sprak over haar werk voor vrouwen van Voorschoten „Ik ben niet zo'n auteur, die reeds als kind fanatiek gedichtjes maakte" deelde de bekende schrijfster mevr. Miep Diek man de aanwezigen, leden van de Voor- schotense Vrouwenverenigingen, mee in de zaal de Werf tijdens haar lezing over Jeugdboeken en wat hebben wij oude ren daarmee te maken?" „Wel had ik al jong het voornemen gemaakt: als ik nog eens ga schrijven, dan wil ik ook alleen maar de waarheid schrijven". Haar opvoeding in de Ned. Antillen was daar niet vreemd aan. Van heel nabij heeft zij de discriminatie aldaar meegemaakt tussen veel oudere klasgenoten. Ook de magische sfeer heeft haar onwillekeurig beïnvloed. Mevr. Diekman geeft toe dat haar boeken over de Antillen over het algemeen sterk autobiografisch zijn. Zelf vindt zij een eerste boek heel belangrijk, vooral als het geen goede kritiek ont vangt, want dan wil je het volgende be ter doen. Maar schrijven is niet een vak dat je kunt leren. Mevr. Diekman schrijft al ruim twintig jaar. In totaal staan er 35 titels op haar naam, in hoofdzaak boeken voor kinderen en op groeiende jeugd. Want vooral heeft zij zich de leesbehoefte voor de jeugd aan getrokken. Er is een ontstellend gebrek aan goede jeugdboeken. Daar de schrijf ster ook literaire rubrieken verzorgt, is zij genoodzaakt per jaar ongeveer 5 6 honderd jeugdboeken te lezen. Er is veel „rommel", alsof er geschreven is met de gedachte ,,'t is maar voor een kind", Ook duiken er nog wel eens boeken op uit de oude tijd. „Alleen op de we reld" is een mooi boek, maar het kind heeft er heden ten dage absoluut niets san. Het kind moet leefcritisch en lees- critl8ch gemaakt worden en vraagt dui delijke, reële taal. Daarom is schrijven voor de jeugd zo fascinerend. Mèt de schrijfster Annie M. G. Schmidt behoort Miep Diekman niet tot die groep, die alleen maar rekening houden met „het tere kinderzieltje". Dat mevr. Diekman zeer zeker de goede toon treft in haar jeugdboeken bewijst haar boek, dat ge schreven is voor teeners „Als je het nog niet wist". Dit is een bestseller gewor den. Daar al haar boeken gekenmerkt zijn door een progressieve manier schrijven, is er natuurlijk ook dikwijls kritiek op. Een boekje dat veel stof heeft doen opwaaien heet „Dat danst doet maar". De laatste jeugdroman „Marijn en de Lorredraaiers" behandelt de slavernij in het Caraïbische gebied speelt in de 17e eeuw. Op een prettige VOORSCHOTEN Aanrijding Op de Valkenburgse- weg te Voorschoten vond gistermiddag omstreeks tien over vijf een aanrijding plaats, waarbij de 58-jarige Leidenaar A. RJjsbergen een hoofdwonde opliep en vermoedelijk een lichte hersenschudding. Toen enkele auto's vóór hem begonnen af te remmen wilde de heer Rijsbergen zijn bromfiets tot stilstand brengen, maar zijn voertuig slipte op het gladde wegdek en de berijder viel op de grond. OEGSTGEEST Geboren: Marc H. L. z.v. L. T. F. L. Stubbé en M. A. Butót; Josien M. d.v. F. W. N. ten Sijthoff en J. W. A. C. Bodens Hosang; Adriaan G. z.v. W. N. Brouw en J. W. Hoek; Petronella L. d.v. W. S. Post en M. van Egmond; Michèl z.v. P. A. Barendse er Springer; Anna L. d.v. G. J. van Erk en H. J. Hoedemaker; Joyce F. d. W. R. Vriezen en J. M. C. Briër. Ondertrouwd: F. A. M. van Straalen en G. F. M. Sonneville; C. C. Ulj H. C. J. A. de Wit. Getrouwd: S. J. W. van der Lans en M. W. J. Blesgraaf; S. P. Soesan en R. E. Steijn; F. W. Hogendoorn en L. Engelen. Overleden: G. J. Weers. vaak humoristische manier vertelde Miep Diekman over al haar ervaringen in het literaire vak. Deze interessante avond was georga niseerd door de Ned. Federatie vooi Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening afdeling Voorschoten voor alle Voor- schotense Vrouwenverenigingen. Helaas as er weinig belangstelling. SCHOOLJEUGD ZIET „DE OVERVAL" In het kader van de herdenking der gevallenen is in het Greènway-theater de Nederlandse speelfilm „De Overval" vertoond voor de hoogste klassen van de scholen voor voortgezet onderwijs. Burgemeester L. de Kool wees de aan wezige leerlingen op de betekenis van deze film. Hij citeerde enige regels uit het gedicht „Ik verlang naar een van rood-wit-en-blauw" en sprak de hoop uit; dat de film voor de jeugd nu een boodschap zou inhouden. De middagvoorstelling werd door weth. Schrama ingeleid. De leden van de ge meenteraad, de heren Fortanier, Iestra en Hoogwerff Kroon, alsmede de ere burger de heer D. Limburg en zijn echt genote woorden een voorstelling bij. Met de vertoning van de film „De Overval" hebben b. en w. hun vorig jaar aan de raad gedane belofte om een toe passelijke film te vertonen ingelost. Door verschillende omstandigheden kon deze film vorig jaar niet worden vertoond. In navolging van andere winkelbran ches hebben nu ook de Leidse slijters het plan opgevat de winkelsluiting te verschuiven. Unaniem hebben ze een verzoek aan b. en w. gericht in plaats dinsdagmiddag maandagmiddag te mogen sluiten. De Kamer van Koophan del adviseert dit verzoek in te willigen. B. en w. zullen de raad maandagmiddag een voorstel voorleggen, dat de goed keuring van deze wijziging behelst. Sluitingsavond gespreksgroepen Herensingelparochie Dinsdagavond werd in het Agneslyceum de jaarlijkse slultingsavond gehouden van de gespreksgroepen van de St. Jo zefkerk aan de Herensingel. De avond werd geopend met een Eucharistievie ring, geleid door de geest. adv. kap. J. Setjsener. Na enige algemene agenda punten werd medegedeeld, dat mevr. C. Smeding-Vogelenzang bedankt heeft als secretaresse. Kap. Seijsener bedankte haar voor alles wat zij hiervoor gedaan heeft. Met algemene instemming werd be sloten nog vóór de zomervakantie een gesprek te houden over de wijze van een goede, aangepaste kerstviering in de parochie en om van gedachten te wisse len over de redactie en de samenstelling van "Wegwijs", het parochie-orgaan. Daarna kreeg de spreker van de avond het woord, de heer J. van Dijk, hoofd van de school aan de Timorstraat. In boeiende uiteenzetting behandelde hij het onderwerp: De godsdienst op de lagere school. Natuurlijk kwam de oude kate- chismus in het geding, met z'n oude ritueel en vragen en antwoorden op dreunen, maar zo zei spreker, iet 2 jaar zonder een dergelijk hulpmiddel moeten stellen. Gelukkig is in een nieuwe vorm een katechis- uitgegaan, die met september op de scholen in gebruik wordt genomen. Niettemin is er in de afgelopen 2 jaar niet stil gezeten, maar zijn er gods dienstige handleidingen op de scholen ge bruikt, zoals: „Op weg" en „Met bran dend Hart". Spr. hoopte wel, dat de ou ders er goed van doordrongen blijven dat wij met de kinderen samen „op weg" zijn naar een eeuwig heil! Na afloop was er nog gelegenheid tot vragen stellen, waar natuurlijk druk ge bruik van werd gemaakt en waaruit bleek, dat er toch ook bij de ouders nog voldoende behoefte bestaat om op de hoogte te blijven met de godsdienstige vorming van onze kinderen. Mej. mr M. E. Blok eredame in Huisorde van Oranje Voor haar begeleiding van de prin sessen Beatrix en Margriet in hun studie aan de Leidse Universiteit is mej. mr. M. E. Blok, secretaresse het bestuur van de Universiteit van het Leidse Universiteitsfonds, onder scheiden met de Huisorde van Oranje Op 29 april kwam mr. J. van dei Hoeven persoonlijk de draagmedaille overhandigen. In 1905 werd deze on derscheiding ingesteld door H.M. Ko ningin Wilhelmina. Aan de ene zijde staan de woorden „Je Maintiendrai'" rondom een hoorntje, aan de andere zijde is de W van Wilhelmina beeld. Mej. Blok heeft indertijd de zorg gedragen voor de huisvesting van d« prinsessen in een huis van het Uni versiteitsfonds, Rapenburg 45, waar van zij secretaresse-penningmeesteresse is. Daarnaast heeft ze de prinsessen ingewijd in het studieprogram en hen geïntroduceerd bij de professoren. LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. Wedvlucht vanaf Vilvoorde op zondag 1 mei 1966. Aantal duiven 531. Gelost te 7.40 uur met oostenwind. Uitslag eerste tien: Bink v. d. LJssel 1 en 5, J. Koster 2, J. van Alphen Sr. 3 en 4, L. v. d. Niewendijk 6, W. Teske 7, P. H. v. Zonneveld 8, M- Bey 9, J. Knijnen- burg 10. Geslaagden Aan de Techn. Ho geschool te Delft is geslaagd voor het kand. examen electrotechn. ingenieur de heer J. B. Grandjean. Voor het in genieursexamen electrotechniek slaag den de heren T. W. Brink en J. J. Klijnhout. UNIVERSITAIRE EXAMENS Kand. ex. W. Sociologie de heer J. de Bres (Voorschoten). Doet. ex. Wijsbegeerte mevr. C. J. Dessaur (Leiden). Kand. ex. A' W. en N. de heer C. T. C. Heynlng (Leiden). Kad. ex. L W. en N. mej. M. M. L. R. T. S. Beljaars (Leiden) en de heer H. J. J. Vergouwen (Leiden). Kand. ex. D' W. en N. de heer J. A. Konter (Leiden). Kand. ex. F W. en N. de heren R. P. Beunder en J. Van Reek (Leiden). Kand. ex. H W. en N. de heer J. J. M. W. Hubregtse (Leiden). Doet. ex. Wiskunde de heer S. W. C. in Egmond (Rotterdam). Doet. ex. Scheikunde de heren H. P. J. M. Dekkers en W. O. Bryan (Leiden). Doet. ex. Geschiedenis mej. J. Ruse ier Vlaardingen Kand. ex. Psychologie de heer F. R. Oomkes (Den Haag) en mej. W. E. Foc- kens (Den Haag). LEIDSE AGENDA DONDERDAG 5 MEI Melania Lekenmissiewerk jaar vergadering 1966. Rest. Van der Heij den, aanvang 20.00 u. 5 Mei-herdenking Professorenwijk bij Bevrijdingsboom aan Zeemanlaan. Aanvang 19.00 uur. Comité Bevrijdingsdag 1945 Volks- dansbal in Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 6 MEI Russische filmweek officiële ope ning in Burgerzaal van het stadhuis (18.00 u.), gevolgd door eerste voo stelling in 't Camera-theater om 21.00 K. en O., afd. Oegstgeest Hellen Pimentel draagt voor en speelt. Toneel zaal psychiatrische inrichting „Ende geest", aanvang 20.00 u. De Natuurvriend algemene leden vergadering. Petruszaaltje, Lamme- schansweg, aanvang 20.00 u. Café-chantant „De Ruif" Laatste programma van het seizoen met alle medewerkers. Jan Vossensteeg 59, aan vang 20.30 uur. Stichting Orgelcentrum Concert door Caroline Kaart en Feike Asma, Pieterskerk, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 7 MEI Café-chantant „De Ruif" Laatste programma van het seizoen met alle medewerkers. Jan Vossensteeg 59, vang 20.30 uur. ZONDAG 8 MEI Café-chantant „De Ruif" Laatste programma van het seizoen met alle medewerkers. Jan Vossensteeg 59, vang 20.30 uur. LEIDEN HERDACHT DE DODEN Hoog welfde zich de machtige koepel van de Marekerk hoven een zwijgende of slechts gedempt fluisterende schare. Man nen en vrouwenouderen en jongeren. De honderden elec- trische lampjes op de oude kronen slaan vonken uit het glanzend gepoetste koper aan de brede kansel en in de koperen kolommen, die het kanseldak dragen. Tegen het donkere hek onder de leze naar is het rood, wit en blauw gedrapeerd, met de bloemtoeven van lichtrose anjers en grote takken donkerder Japanse kers een sobere maar bijna feestelijkfleurige decoratie vormende. Er hing een sfeer van plechtige intimiteit in het grote ronde kerkgebouw. De klokken van de Leidse kerken slingerden sonore klanken opwaarts naar een grauwe, reeds duister wordende hemel. Ge stadig plenste een kille regen neer op de natglimmende straten. Plechtige orgelmuziek dringt door de grote kerkdeuren naar het kleine pleintje voor de machtige gevel. Dan vult zich plots de ruimte met gezang als van een psalm: Wilt heden nu treden voor God den Heere. Barok juichend en smekend tegelijk speelt het orkest en zingt een jonge vrouw: Qui sedes ad dexteram' patris, miserere nobis Gij, die zit aan de rechterhand van de Vader, ontferm U over ons. Brieven van ter dood veroordeelden uit vele 's Heren landen worden voorgelezen. Ontroering bevangt de menigte, ontroering trilt in de stem van de lezeres en hangt als onzichtbare wierook rond haar gestalte voor de lezenaar. Dan luidt de klok en begeleidt de woorden van het Wilhelmus van Nassouwe. Nadien omvangt ons weer de stilte, twee lange minuten lang, twee minuten van inkeer en herdenking van een triest verleden en de doden. Die roerloze stilte heeft iets gewijds en lugubers tegelijk. Die twee minuten stilte omvatten twee din gen: de eerbied voor de gevallenen en de'herinnering aan de droefheid, die hun dood teweegbracht. Men voelt het bijna als een verademing, wanneer de stilte weer wordt verbroken: Mijn schilt ende betrouwen, syt Ghy, O God mijn Heer en wij voelen weer de dank en de blijdschap om de bevrijding, waarvoor velen goed en bloed hebben geofferd: Hadd' ons de Heer, Hem zij de eer, alzoo niet bijgestaan, wij waren lang, ons was zoo bang, al in den druk vergaan. Buiten in de stromende regen sloten zich velen aan bij de stille stoet, die in langzame stap optrok naar het monument. De gemeenteraad van Leiden vangt aan op maandag 9 mei te 14.00 uur. Te behandelen onderwerpen: 1 Notulen van de vorige vergadering; 2 Mededelingen; 3 Ingekomen Btukken; 4 Voorstel inzake aanwijzing van mej. N. H. Mak, lerares in de lichamelijke Oefening aan de Louise de Coligny HBS, als tweede onderdirectrice van die school: 5 Voorstel inzake het geven van uit breiding aan de werking van het boe kenfonds aan het Rembrandt-lyceum; 6 Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing van meubilair en inventarisartikelen ten behoeve van de Gemeentelijke Be drijf stechnische School; 7 Voorstel inzake het vaststellen van dt vergoedingen in de kosten wegens be loning van vakonderwijzers, waarop de besturen van de bijzondere Bcholen voor gewoon-, voortgezet gewoon- er uitgebreid lager onderwijs over hel jaar 1963 aanspraak hebben; Voorstel inzake het verlenen van voor schotten op de vergoeding wegens kos ten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor buitengewoon lager on derwijs voor het jaar 1966; 9 Voorstel inzake het verlenen van voo*' schotten op de vergoeding wegens kos ten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor gewoon-, voortgezet ge woon- en uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1966; 10 Voorstel inzake het aankopen van eer perceel grond, gelegen nabij de Boer- haavelaan; 11 Voorstel inzake verkoop aan het Rijk van gronden, gelegen in de gemeente Oegstgeest, ten behoeve van leg van rijksweg 4; 12 Voorstel inzake het verlenen dewerking aan het r.k. Kerkbestuur van de parochie St. Antonius dua voor het doen oprichten een muur op een perceel grond, eigen dom van de gemeente, gelegen op de hoek van de vyf Meilaan en de Bos- huizerlaan, door middel van het vesti gen van een erfdienstbaarheid; 13 Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aan de heer A. ter Haar uit te keren schadeloos- stelling wegens ontruiming van hei door hem gehuurde gedeelte van hel eigendom aan de gemeente toebeho rende perceel Maredijk 157 en het in erfpacht uitgeven van een perceel meentegrond, grenzend aan de woning Maredijk 135 aan ter Haar voornoemd 14 Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aanleg gedeelte van de z.g. Leidse invalsweg tussen het oude en het nieuwe wegvak van rijksweg 4; 15 Voorstel om in te stemmen met het ontwerpstreekplan "Rijnstreek-West". 16 Voorstel inzake het verstrekken de Stichting "Huize Roomburgh" een aanvullende hypothecaire geldle ning; 17 Voorstel tot het vaststellen van verordening, houdende wijziging die op de Winkelsluiting 1953; 18 Voorstel tot het aanvaarden va: door het bestuur van het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Zuid-Holland voorgestelde wijzi gingen in de Intercommunale I.Z.A. regeling. AANWIJZING TWEEDE ONDER DIRECTRICE LOUISE DE COLIGNY- H. B. S. Bfj haar ter inzage gelegde brief stelt de directrice van de Louise de Coligny- H.B.S. voor mejuffrouw N. H. Mak, le rares in de lichamelijke oefening aan haar school met ingang van het komende cursusjaar aan te wijzen als tweede on derdirectrice. Aangezien het aantal leerlingen van de Louise de Collgny-H.B.S. bij de aanvang van de nieuwe cursus zeer waarschijnlijk meer dan 500 zal bedragen zijn b. en w. vain mening, dat het verzoek van de di rectrice dient te worden ingewilligd. Boekbinder^ P. M. Jansen Witte Singel te Lelden vierde gen het jubUeum van drie van haar werknemers, die aUe drie 25 jaar In dienstbetrekking van dit bedrijf z\jn. n gezellig Ingerichte kantine sprak de directeur, de heer A. Quakernaat de Jubilarissen, de heren C. van de Hout, Th. Drlessen en J. Verhoeven toe. In zijn dankwoord zei de directeur m., dat door de handen van de jubila rissen een lengte aan papier moet zfln gegaan, die zeker 10 maal de omtrek de aarde haalt. Voorts memoreerde hij, dat zij de overgang van ambachte lijke naar industriële arbeid hadden meebeleefd, die het mogelijk maakt dat in het bedrijf van 35 werknemers jaar lijks zo'n miljoen boeken de deur uit gaan. Door de onteigeningsplannen zal het bedrijf tussen de drie en vijf jaar verdwenen moeten zijn, om plaats te maken voor o.a. een torenflat van 12C meter hoog. Een andere vestigings plaats is echter nog niet gevonden. Vervolgens voerden nog het woord de heer L. C. van Oldenburgh, commis saris; de heer H. van Leeuwen, namen» het personeel; de heer F. Arnoldus, die als afgevaardigde van de Ned. Chr. Grafische BedrijfsboncL kwam geluk wensen - de drie jubilarissen zijn overi gens alle drie van een andere bond lid, nl. de Algemene, Christelijke en Katho lieke - voorts de heer T. van Boven, bedrijfsleider, de heer C. v.d. Water, algemeen bedrtjfschefen mej. C. Krol, die als procuratiehoudster namens de administratie sprak. Behalve de vele mondelinge geluk- en werd de dank van de verschil lende sprekers uitgedrukt in een grote verscheidenheid aan geschenken. De jubilarissen, die in de hierboven ge noemde volgorde respectievelijk boek- binder-handzetter, machine-vouwer en magazijnbeheerder zijn, waren verge zeld van een uitgebreide -familie-schare, die het bijzonder ongedwongen feest tot een waardige huldiging maakten. I vraagt voor Leiden en randgemeenten Wat lesers schrijven STRIPTEASE H. Ik zou N. M. van S. eraan willen her inneren, naar aanleiding van het inge zonden stuk van j.l. dinsdag, dat de politiestaat 1940—1945 niet door poli- tle-mensen is gemaakt, maar door de provo's en hun aanhang onder leiding van een zekere mijnheer Hitier. Ons daarvoor te behoeden is de wei nig benijdenswaardige taak van de po litie nu. Al dat happening-gedoe en vooral al die goedpraterij daarover is zo tegen recht en orde, dat de politie er maar mee zit. Maar dat mag wel M. Leiden, 4-5-'66. (geen politieman). BRIDGECLUB „SANS ATOUT" Uitslag 5e ronde voor de krooncom- petitie (tussen haakjes de totaalstand): Groep A Echtp. Vissers 132 (769-1); Star-Goutier 169 (767-2); mevr. Tielkemeyer-v. d. Drift 130 (740-3); v. d. Zeeuw-v. d. Zeeuw 147 (736-4); mevr. v. Brakel-v. Rhijn 137 (710-5); Crama-v. d. Mark 159 (687-6); echtp. Aanmey 119 (643- 7/8); v. Brakel-Bonnet 156 (643-7/8); Eling-Sypestein 142 (628-9); echtp. Ber nard 101 (618-10); v. d. Ende-v. d. Drift 110 (611-11); De Graaf-v. Zanten 118 (548-12). i Groep B Jonkers-Dubbelaar 138 (605-1); Ooyen. dijk-Tomey 115 (576-2); dames Stik- voort-v. d. Zeeuw 101 (566-3); De Jong- mevr. Den Dekker 104 (554-4); v. d. Oever-Rijnsburger 130 (553-5); Werdt. Meiboom 88 (528-6); v. Zanten-mevr. d. Heuvel 111 (521-7); La Lau Partner 93 (508-8/9); mevr. Crama-v. d. Heuvel 108 508-8/9dames Pot- Groenewegen 92 (481-10). Aan het Noordeinde no. 41 open den de gebr. L. J. en G. W. L. van Velsen gistermiddag hun nieuwe zaak in huishoudelijke artikelen. Een ruim begrip voor een ruime sortering, want naast haarden en wasmachines bevat de winkelinventaris een ongekende verscheidenheid aan artikelen. De firma Van Velsen, die sinds ongeveer 45 jaar een smederij houdt op de Varkenmarkt, was voorheen 14 jaar lang met een winkel gevestigd op nr. 24 aan het Noordeinde. Het nieuw in gebruik genomen pand, waarin de firma Lasschuit voor die tijd nering dreef, kon voor een groot gedeelte in eigen beheer worden verbouwd. Zo kon in drie maanden een stijlvolle winkelruimte worden geschapen met een vloeroppervlakte van ruim 100 m2. De firma's Bigra en Niersman verleenden hun medewerking bij de verbouwingswerkzaamheden. VOORSCHOTEN DODENHERDENKING In Voorschoten werden gisteravond de gevallenen herdacht uit de tweede wereldoorlog by het monument by het raadhuis. Een stille stoet vertrok van het gemeentehuis en kwam door het Berkhoutpark naar het monument, waar de beide plaatseiyke muziekverenigingen Benvenuto en St. Lauréntius toepasse lijke muziek ten gehore brachten. Na de twee minuten stilte volgde de krans- legging. Burgemeester L. de Kool en loco-gemeentesecretaris A. Oosterbaan legden namens de gemeente een krans, gevolgd door de Kon. Wilhelminavereni- ging, het voormalig Verzet en nabestaan den van de slachtoffers. De voet van het monument werd bedekt met een pracht van bloemen en kransen. Na het zingen van het Wilhelmus volgde een interkerkeiyke" byeenkomst in de Geref. kerk. De liturgie werd ver zorgd door pastoor M. M. Out en de toe spraak werd gehouden door ds. D. J. Modderaar. BEZOLDIGING WETHOUDERS In een brief geven Ged. Staten van de provincie Zuid-Holland voor de bezoldi ging van de wethouders maximum be dragen van 7500.en 95.00.die behoren by een gemeente met een in wonertal van resp. 14.00118.000 en van 18.00124.000. Deze bedragen zyn ver hoogd tot resp. 8100.en 10.250. Op 1 januari 1966 bedroeg het aantal inwoners van Voorschoten 18.488, zodat de gemeente voor de berekening van de salarissen der wethouders is ingedeeld in de klasse van 18.00124.000 inwo ners. De burgemeester geeft de raad in overweging Ged. Staten der provincie Zuid-Holland voor te stellen de jaar wedde der wethouders met Ingang 1 januari 1966 U bepalen op 10.250,—» Aansluitend aan het voorstel van 7 februari 1966 betreffende de aankoop door de gemeente van het perceel Mare- dyk 157, alhier, delen b. en w. u mede, dat met de heer A. ter Haar alhier, huurder van een gedeelte van genoemd perceel, biykens brief van diens gemach tigde van 27 december 1965, overeen stemming is bereikt met betrekking tot de ontruiming van dit gedeelte. De heer ter Haar heeft zich daartoe bereid verklaard, wanneer hem: a. voor de duur van 25 jaar een perceel grond in erfpacht wordt uitgegeven grenzend aan zyn woonhuis Maredyk 135, tegen een jaariykse canon, bere kend naar 1,50 per m2. b. een schadeloosstelling wordt uitge keerd ten bedrage van 6 386,--. Met het oog op de gedachte toekomstige bestemming van het door de heer ter Haar gevraagde terrein, achten b. en w. verkoop daarvan ongewenst, terwyi er onzerzijds geen bezwaar tegen erf pachtsuitgifte bestaat. De verlangde schadeloosstelling is voor de gemeente aanvaardbaar. By besluit van 4 maart 1963, werd de Stichting „Huize Roomburgh" vestigd te Lelden, voor de aankoop grond en de bouw van een bejaarden centrum een hypothecaire geldlening verstrekt tot het totale bedrag va grond- en bouwkosten, geraamd op 3 654 000,-. De totale stichtingskosten worden thans nader geraamd op 4 260 000,-. In haar ter inzage gelegde brief vi 21 februari 1966, waarin een verhoging van het oorspronkeiyk beschikbaar gestel de bedrag met 606 000,- wordt ge vraagd, worden als voornaamste fac toren, die tot deze verhoging hebben ge leld genoemd a. wy'zlging van de indeling van de 7e verdieping van het verzorgingsgebouw, waardoor 10 bejaarden meer gehuisvest zouden kunnen worden, en andere wijzi gingen die tydens de bouw ijoodzakelljk bleken; b. verhoging van de stichtingskosten tengevolge van de styging van lonen materiaalpryzen tydens de bouwperiode, die ingevolge de van toepassing fcynde risicoregeling voor rekening van de op drachtgever kwamen. Voor de financiering van deze hogere kosten is een aanvullende geldlening de gemeente nodig. Deze geldlening kan worden verstrekt tegen een rente, geiyk aan de effectieve rentevoet van de door de Bank van Nederlandse Gemeenten hiervoor te verstrekken lening, terwyi de aflossing in combinatie met de aflos sing op de oorspronkeiyke hypothecaire geldlening wordt aangepast aan de af- schryving op het tehuis. Hoge honorering. Aardige Job voor intelligente scholleren. Sollicitaties bureaus Papengracht 81. Lelden, tel. 20935 LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB De donderdag j.l. aangevangen vier tallencompetitie van de Leiderdorpse Bridgeclub bracht in groep rood al direct een grote verrassing doordat het echtpaar Schutte in samenwerking met de heren Blom-Danz jr. een over winning behaalde op het sterker ge achte viertal Van der Bijl-Zwanenburg en mevr. Zwarts-Karstens. Goed werk deden ook Tyssen-De Winter, die met de heren Loof-Witkamp een, zy het wat bescheidener, overwinning boekten op het echtpaar Danz en Gerllcht-Van Leeuwen. In groep zwart hadden de dames Jans-Van Zonneveld met de heren Brummelkamp-Van Berge Henegouwen een overdonderende start door met niet minder dan met +51 te winnen van de dames Van der Bijl-Zwanen burg en de heren Veldhuyzen-Van Vliet. Wat bescheidener was de zege van de heren Pias-De Vries in samen werking met de dames Hoogervorst- Zandbergen, die het echtpaar Van Kla veren en het echtp. Verduyn aan hun zegekar bonden. In groep groen hadden de gebr. Karstens met de dames Van Berge He- negouwen-Kengen ook een goede start door de echtparen Van der Velden en Stokhuyzen te verslaan. De dames Van Gelder-De Jong en de heren De Koning-van Zonneveld kwamen een vredige remise overeen met de heren Jans-Pouw en het echtpaar Van der Pool. Volgende week hopen wij, wanneer er iets meer tekening in de stryd is gekomen, de standen te publiceren. Vertrokken personen In de week van 20 i. 27 april 1966. H. E. C. Swart en fam. Boerhaaveln. 116 De Bilt (U), v. Goyenln. 16; H. Noor- dervliet en fam. Surinamestr. 18 Viymen, Potgieterstr. 8; T. Reychard en fam. Ringkade 12 Leiderdorp, Molenaarstr. 17; P. P. v.d. Leiy en fam. Haarlem- merstr. 252 Leiderdorp, Ln. v. Ouder zorg 111; C. Stolker en fam. Parkstr. 57 Zoetermeer, Vermeerstr. 95; C. v.d. Ket terij en fam. Beijerinckln. 30 Den Hel der, Schout en Schepenenstr. 50; H. H. v.d. Maas en fam. Bachstr. 536 Koude kerk a.d. Ryn, Hogewaard 186; J. T. Kootstra en fam. Brederostr. 19 Hattem, Uilennest 33; A. J. J. v.d. Griendt en fam. Zwarte Pad 20 Lienden, Buisjes- str. 2; H. Nieuwenhuyse de Laat de Kanterstr. 13 Voorburg, Carel Vosmaer- str. 74; J. B. Zandbergen-Breedeveld Mei- doornstr. 34 Hazerswoude, de Genestet- str. 32; J. A. Schouten Schelpenkade 41 's-Gravenhage, Bentlnckstr. 126; A. G. Boogmans de Sitterln. 123 Canada; S. Brussee Zeemanln. 2 Roermond, Raad- hulsstr. 1; H. A. Lockhorst de Wetstr. 2 Utrecht, Oude Gracht 143 bis; J. S. Kraak Ravelstr. 25 's-Gravenhage, Me- loenstr. 21; C. D. van Rooden Vijf Mei laan 13 Eindhoven, Leenderweg 147; Z. L. B. M. Beckers Willem de Zw. ln. 163 Oegstgeest, Pr. Ireneln. 3; W. G. Koore man Nw. Ryn 60 Duitsland; J. M. Bates de Sitterln. 95 Oegstgeest, Karei Door- manln. 72; J. P. C. Hagen-Bergman Driftstr. 81 Voorschoten, Ryndyk 38; J. W. A. Hagen Julianakade 29 Voorscho ten, Ryndijk 38; H. O. Kampschuur Ros- sinistr. 2 Venezuela; T. Rynberg-Hart- man Breestr. 8 A'dam; Amstel 75 hs; F. Bosgraaf Noordeinde 2a Den Helder, Buitenhaven 5; J. Verhoeven Rapenburg 27 Katwijk, Overryn 7F. W. Offermans Plantsoen 45 's-Gravenhage, v. Galen- str. 39; K. C. G. Zeegers Pasteurstr. 6 Leidschendam, Veursestr. weg 186; W. N. d. Heeten-v. Leeuwen v. Speijksr. 43 Leiderdorp, Splinterln. 45; F. M. Duson Rijnsburgerweg 10 's-Gravenhage, Joh. Camphuysstr. 147; M. C. A. Brasker Hoge Morsweg 138 Nieuwkoop, Zuid- einde 32; H. W. J. Bosch Roodenburger- str. 29 Hazerswoude, Pleter Breughelstr. 22; M. E. Dry ver Hogewoerd 87-89 Ede, (Gld) Hullenbergln. 17; S. Steinz Noord einde 2a Hilversum. Noordweg 37; W. d. Heeten Nw. Rijn 103 Leiderdorp, Splin terln. 45; M. T. Wessels-Paridon Boshof 20 Lisse, Broekweg 33; M. B. v. Dam Merelstr. 31 's-Gravenhage, Laan Meerdervoort 1006; M. J. v.d. Zyden Kloksteeg 7 Oegstgeest, M. H. Trompln. 220; E. Sanders Hooigracht 3 Haarlem, Marnixstr. 18; A. W. J. ten Brink-v.d. Meer Kapteynstr. 21 Hazerswoude, de Genestetstr. 12; J. Brussee Schelpenka de 37 Oegstgeest, Pr. Ireneln. 9; S. H. J. Bruins Slot Zijlsingel 37 Oegstgeest, Emmaln. 56. Gevestigde personen in de week van 20 t.e.m. 27 april 1966: B. v. Zeggelaar en fam. Mozartstr. 63 bedrijfsleider; J. Rynsburger en fam. Op- penheimstr. 39 militair; H. G. de Block en fam. Kennedyln. 63 ingenieur gem. werken; G. v.d. Straaten en fam. Colen- branderstr. 3 automobielvertegenwoor diger; J. P. Dam en fam. Janvossensteeg 17 concierge; G. J. ten Brinke en fam. Vrouwensteeg 16 caféhouder; G. d. Lind wyngaarden en fam. Merelstr. 15; A. Zatout en fam. Volmolengr. 2 chauf feur; G. L. Wielaert en fam. Kennedy- laan 21 leraar; K. C. J. v. Tongeren-v. Beek en fam. Hogewoerd 91J. D. Keita Papengracht 11; N. v. Tilburg Rijnsbur gerweg 10 1.1. verpleegster; G. Burg- graaff Rynsburgerweg 10 ziekenver-» zorgster; T. J. M. Ottlnk Kanaalstr. 68 maatsch. werkst.; P. J. M. Granberg Tesselschadestr. 11 onderwyzeres; H. G. Schlaman da Costastr. 27 lerares; M. J. Kardol Drie Oktoberstr. 18a chem. Ana list; L. M. A. van Eljck Morsstr. 58 des- sinatrice; J. Klarenbeek P. C. Hooftln. 1 verkoper; J. M. Brandenburg Leeuwe- rikstr. 14 telefoon technicus; M. M. Ham burger Nieuwsteeg 27a secretaresse; W. Kastermans Oude Singel 192 bouwvak arbeider; A. M. I. Al Hooigracht 15 1.1. verpleegster; W. H. G. Boers Witte Ro- zenstr. 21 bejaardenverzorgster; C. L. de Nood Oude Singel 68; M. Strik Morsweg 49 militair; E. Prummel Stuyvesanthof 18 militair; A. Jansen Oude VeBt 17 landbouwkundige; J. M. T. v.d. Voort de Sitterlaan 59; B. A. 1 Ataylu Varken markt 7 timmerman; A. T. Yaber Var kenmarkt 7 timmerman; M. M. Abdel- kae Ndw. Beestenmarkt 8 arbeider touw- fabrlek; C. N. J. Neisingh Hogewoerd 71 Y. Heida da Costastr. 13; I. G. M. Ba cker Mezenstr. 2 ziekenverzorgster; J. H; v.d. Weerd Mezenstr. 2 ziekenverzorg ster; C. P. v.d. Hoeven Herengracht 83; M. J. Beemer Hooigracht 15 verpleeg ster; W. F. Tiwow Peter v. Amrooy- str. 75; W. C. Schryvers Heilige Geest hofje 11; H. L. A. v. Beurden Plantsoen 51; J. Molkenboer-v. Houten Bredero str. 26; M. A. Regeer-v.d. Kwaak Park str. 6a verkoopster; C. Bruynes Voor- str. 20 bouwk. tekenaar; B. A. E. v.d. Lande Witte Singel 27; E. T. Keyer Rynsburgerweg 10 1.1. verpleegster; J. E. M. Goemans Mezenstr. 2 ziekenverzorg ster; J. G. M. Hesslng Jan v. Goijcnkade 7; F. H. Habibe Oude Singel 58; R. C. M. Bakker Mezenstr. 2 ziekenverzorgster; H. W. van Soest Cobetstr. 28 ryksamb- tenaar; L. M. Vereyken Noordeinde 2a militair; M. A. G. Pannebakker Bakh. Roozenboomstr. 2; A. Spaarkaren Hoge Ryndijk 2; H. v.d. Jagt Zaanstr. 151; C. J. J. Stal Oude Herengracht 16; J. A. C. M. v.d. Burg Plantsoen 105; A. M. M. I. H. Paulussen Oude Singel 68; J. Koren hof Lingestr. 88 coupeuse; C. A. M. van Wleringen Corellistr. 72 kantoorbedien de; W. Wols Breestr. 3B adv. en procu reur; J. C. K. W. Bartel Lijsterstr. 20 ryksambtenaar; J. Smit Hogewoerd 142 leraar; W. Claus Joh. Verhulststr. 4 con structiewerker; W. M. J. Avé Lallemant- de Boer Kennedylaan 47 lerares; C. Kruyff Kllkspaanweg 17; Abdallah ben Ahmed de Laat de Kanterstr. 3 wolspin ner; M. M. Berger Oude Singel 154; C. B. M. L. Italiaander Hogewoerd 129a; C. T. A. de Goede-de Bruyn Zaanstr. 151; H. b M. Noudairl de Laat de Kanterstr. 3 textielarbeider; T. M. J. Franse Herman Gortestr. 6 1.1. verpleegster; C. L. Wij- nands Ger Brandtstr. 1 chauffeur.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4