N.V. P. Clos Leembruggen werd in 200 jaar een hecht concern Viering ingezet met drukke receptie in De Lakenhal 15 Geestelijk gehandicapten hebben „Ankerplaats" op de Oude Singel DINSDAG 3 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA I zichten verheugen. Het bedrijf staat er uitstekend voor. de expansie mogelijkheden zijn volop aanwezig en men heeft een flink stuk buiten landse markt veroverd. Zo bedraagt de export op het ogenblik zestig pro cent van de totale produktie. Naar vele landen wordt de „Leithenwol", het bekendste produkt van de fabriek, uitgevoerd: Duitsland, Amerika, Nrd. en Midden Amerika, het Midden- Oosten, Zwitserland, Oostenrijk en vele Afrikaanse staten. Alle tevredenheid dus over het ver leden en de huidige status. Wat de toekomst zal brengen? „Gesteund door onze tweehonderdjarige ervaring me nen wij op bescheiden en voorzichtige wijze te kunnen uitspreken, dat wij ook in de toekomst vertrouwen heb- Het omvangrijke bedrijf van Clos Leembruggen in de Leidse binnenstad. Op de voorgrond het uit 1949 daterende gebouw aan de Maresingel. Dit pand staat met een loopbrug in verbinding met het pand aan de 3e Binnenvest gracht, dat gebouwd werd in 1885. Weer via een luchtbrug komt men in het bedrijf, dat aan de Langegracht is ge legen. Dit derde gebouw kon in 1909 in gebruik worden genomen. Bij de produktie zijn ook nog betrokken een groot aantal panden tussen de Langegracht en de Oude Singel. bruggen-von Lieben, die in 1916 een bijstandfonds voor de werknemers in het leven riep. llit dit fonds konden de werknemers bijdragen krijgen, wanneer zij in moeilijke omstandig heden raakten. Daarnaast bestond er ook nog een eigen ziekenfonds voor de werknemers van Clos Leem bruggen. 1 Januari 1921 is een belangrijke dag in de geschiedenis van het bedrijf, want op die dag werd de firma om gezet in een N.V. De eerste directeur was de heer J. C. A. Binnendijk, om dat de heer W. A. Leembruggen het om gezondheidsredenen wat kalmer aan moest gaan doen. Tot zijn overlij den heeft hij evenwel als president commissaris zijn bedrijf in het oog gehouden. Zijn inmiddels afgestudeer de zoon, mr. C. J. Leembruggen, de huidige directeur van de tot een hecht concern uitgegroeide onderneming, kwam in 1929 in het bedrijf. Aanvan kelijk als commissaris, in 1939 als di-' recteur. In 1961 werd de directie uit gebreid door de benoeming van de heer G. Overduin Jzn als mededirec teur. In de directie opgenomen zijn ook de heren Ph. van der Kooy en A. R. van der Heyden, die beiden de functie van adjunct-directeur hebben. In de Lakenhal, die het aanzien bood van een weelderige bloementuin is gistermiddag mr. C. J. Leembruggen, sedert 1938 directeur van de N.V. Sajet- fabrieken P. Clos Leembruggen aan de Langegracht, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen, behorende bij deze hoge onderscheiding werden de heer Leembruggen uitgereikt door mr. J. C. van Alphen de Veer, directeur-generaal van het Departement van Industrie en Handel van het ministerie van Economische Zaken. De onderscheiding was onbetwistbaar het hoogtepunt van een grootse en enorm druk bezochte recep tie welke de directie van Clos en Leembruggen hield in de Groote Pers van de Lakenhal ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van deze oudste Leidse textielfabriek. Mr C. J. Leembruggen officier O.N. Tweehonderd jaar geleden op 3 april 1766 verschenen voor de Leid se notaris P. Kerkhoven Adriaansz. de kooplieden Paulus Clos, Gerard Leem bruggen en Willem van Aken Cornelisz., teneinde een compagnonschap aan te gaan met Ingang van 1 mei 1766. Het kapitaal zou bestaan uit 20.000 gulden; het doel was de vervaardiging van en de handel in greinen en garens. Het werd een hechte zaak de twee eeuwen hebben dat overduidelijk bewe zen maar bovendien mag PCL dit jaar het feit herdenken, dat de familie Leembruggen twee volle eeuwen aan het bedrjjf is verbonden. Kortgeleden heeft de zevende generatie haar intrede in het bedrijf gedaan in de persoon van drs. Ph. A. Leembruggen (28). Maar om terug te keren naar 1766. Wie zijn die drie heren, die ongetwij feld met licht gekleurde pruiken, ge poederde gezichten en kanten plastron voor notaris Kerkhoven verschenen? Paulus Clos vinden we in 1736 op 16-jarige leeftijd als „student ma thesis" ingeschreven aan de Leidse Hogeschool. Op latere leeftijd werd hij de studie ontrouw; in 1766 bezat hij reeds een „grijnfabricq", die hij in de vennootschap inbracht. Hij heeft slechts kort aan de vennootschap deelgenomen, doch zijn naam bleef er voorgoed aan verbonden. Gerard Leembruggen stamt uit een oud geslacht van handelaren en am bachtslieden. We treffen deze familie reeds in de zeventiende eeuw in Leiden aan als winkeliers en „pruijekemakers", maar menigmaal ook in overheidsamb- Willem van Aken is in dit drieman schap de „stille vennoot". Hij brengt de helft van het kapitaal ine doch be dingt uitdrukkelijk, dat zijn naam niet als firmant wordt genoemd. DE „FABRICQ". Hoe moeten we ons de „fabricq", die gevestigd was aan de Oude Vest, voor stellen? Zeker niet als het imposante gebouwencomplex, zoals wij dat tegen woordig kennen. Zelf? een concentratie van het fabrikageproces ontbrak, want de produkten werden in die begintijd als „thuiswerk" vervaardigd. Men had een aantal wevers in dienst, die thuis een of meer weefgetouwen hadden. Daarop werkten zij. meestal geassiteerd door vrouwen en kinderen. Zodra een stuk stof gereed was werd het bij de heer Leembruggen thuis afgeleverd, waarna de „examinatie" van het gele verde kon beginnen. Tot de Franse tijd steeg de productie gestadig, maar daarna was een terug val te constateren tengevolge van on rustige tjjden en het wegvallen van een deel van de export. Na de Franse tijd kwam het bedrijf geleidelijk weer be- hoorlk op gang. In 1825 werd zelfs een recordomzet gehaald, maar de Belgi sche Opstand zorgde weer voor een te rugslag. Rond 1850 evenwel deed Clos Leembruggen evenwel weer flink aan de export, vooral naar Nederlands In- dië en Hongkong, dat een belangrijke afnemer was van bij voorkeur donker blauw getinte stoffen. Enkele jaren voor de viering van het eerste eeuwfeest kreeg de fabriek de volle wind in de zeilen door het ophef fen van de hallevoorschriften, zodat men voortaan vrij was in het fabriceren van iedere soort stof. De smaak van het publiek bleek vooral uit te gaan naar Engelse noviteiten, reden waarom in 1962 de Engelsman Charles Wood in de directie werd opgenomen. Zijn taak was voornamelijk het assortiment van de fabriek zoveel mogelijk in te stellen op de grote vraag naar Engelse stoffen. CALAMITEITEN In de twee eeuwen van haar bestaan is Clos en Leembruggen tot driemaal toe ernstig door brand getroffen. In 1865 brandde de vergrote en gemoder niseerde stoomspinnerij aan de Lange gracht tot de grond toe af, maar de directie zat niet bij de pakken neer, want een jaar later stond op dezelfde plaats een geheel nieuwe en nog mo dernere stoomspinnerij. Negentien jaar na de eerste brand werd het bedrijf opnieuw getrof fen door een zware brand in het gebouwencomplex, dat men in 1874 van de firma Van Heukelom en Co. had overgenomen. Een jaar later draai de ook deze fabriek weer op volle toe ren. De derde en laatste maal kraaide de rode haan in 1909. Het hoofdgebouw aan de Langegracht brandde geheel uit en het gebouw of wat er nog van overeind stond moest geheel afge broken worden voor men de herbouw ter hand kon nemen. 'Arbeiders-vereeniging' Niet alleen op zakelijk gebied toon de de directie van Clos Leembrug gen zich altijd bijzonder slagvaardig altijd vernieuwd en verbeterd ook op sociaal gebied ging men mee met zijn tijd. In 1867 werd de Leidse „Arbeiders-Vereeniging" opgericht, welke direct de steun kreeg van de heer C. JJ. Leembruggen, die met nog een zevental Leidse industriëlen zit ting nam in de „Commissie van Toe- zigt". De heer Leembruggen was daarmee een van de eerste Nederlandse werk gevers, die met zijn werknemers aan één tafel ging zitten. Het doel van de organisatie was het oprichten van een eigen winkel, waarin goedkope en deugdzame voedingsmiddelen, alsmede dagelijkse benodigdheden verkocht zouden worden. De winkel werd ge sticht met gelden, bijeen gebracht door de leden-werknemers en er werd slechts tegen contante betaling ver kocht, want men wilde op deze ma nier tevens een eind maken aan het funeste „op de lat kopen". Bij iedere aankoop kreeg men tevens 'n „blikje". Deze blikjes bestonden in waarden van één cent tot een rijksdaalder, die aan het einde van het jaar konden worden ingewisseld tegen contant geld. Heden ten dage vindenwe zo iets heel gewoon. De „blikjes" zijn vervangen door zegeltjes of bonnen en een dergelijke organisatie een coöperatie. Bijstandsfonds Uitbreiding in Veenendaal Nadat het bedrijf in 1921 was om gezet in een naamloze vennootschap, werden nog enkele bedrijven aange kocht. In 1923 was dit de Leidsche Katoenvlechterij en Nettenfabriek v/h Jaeger en Co. en na de tweede wereldoorlog de Frisia Wolspinnerij en de Hollandia Wol- en Kousenfa- briek v/h gebr. Van Leeuwen, beide te Veenendaal. In het kader van ver dere rationalisatie van de bedrijfsvoe ring zal de reeds aangevangen samen voeging van Hollandia en Frisia te Veenendaal in de naaste toekomst haar beslag krijgen. De enige jaren geleden aangevangen en in de toe komst verder door te voeren specia lisering houdt in dat te Leiden de handbreigarens worden gesponnen en in Veenendaal de industriegarens. De N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen mag zich bij die viering van dit tweede eeuwfeest in alle op- Vrijdagmorgen is op het Raadhuis, in aanwezigheid van huisgenoten en collega's, door burgemeester mr. R. M. Gallas de koninklijke onderschei ding in goud van de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt aan de heer J. v. d. Berg, ass. bibliothecaris, med. afdeling aan de Universiteit te Leiden en woon achtig in Leiderdorp. De heer Van der Berg hoopt nog dit jaar zijn 40-jarig jubileum aan de R.U. te herdenken. Behalve door de bur gemeester werd de jubilaris ook nog toegesproken door ds. prof. dr. Vele- Geboren: Laurentius Cornelis, z.v. J. C. van der Meer en J. M. Riet broek; Marcel, z.v. M. A. Romijn en T. van der Heide; Arie, z.v. A. van der Hoogt en M. van Velzen. Gehuwd; Jacob A. Nievaart, 20 jaar en Cornelia J. Broers, 17 jaar. Overleden: Johanna M. Zaalberg, 72 jaar, weduwe van Hendrik ter Wee. MUZIEK De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 mei a.s. tussen 19.00 en 21.00 uur verboden is in het openbaar of op voor het publiek toegankelijke plaat sen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toegankelijke ver- gunnings- en verlofslokaliteiten gele genheid tot dansen te geven. (Adv.) SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretaris en de bu reaus der gemeentelijke bedrijven op donderdag 5 mei 1966, des middags voor het publiek gesloten zullen zijn. (Adv.) In het kantoor van een matrassen- fabriek in de Merelstraat is de afge lopen nacht een inbraak gepleegd, waarbij een geldbedrag van 500 werd buitgemaakt. Waarschijnlijk hebben de daders zich toegang verschaft door een raam op te schuiven. De uitge slapen lieden achtten het niet nood zakelijk nog de nodige matrassen mee te slepen. Gistermiddag omstreeks 4 uur vond een aanrijding plaats op de nog niet zo lang geleden gerecon strueerde Wilhelminabrug. Een 20- jarige automobiliste uit Zoeterwoude reed op de brug, komend uit de rich ting Leiden, toen plotseling een 7- jarig meisje, wonende in de Spaarne- straat, de weg op liep zonder op het verkeer te letten. De automobiliste zag geen kans meer uit te wijken, met als gevolg dat het meisje frontaal werd aangereden en enkele meters werd weggeslingerd. Met ernstig letsel aan het hoofd moest het meisje worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag kreeg een 22-jarige Leidenaar het vrij warmpjes, toen de motorfiets waarop hij over de Zoeterwoudsesingel reed, door een lek kende carborateur in brand vloog. Met een sprong verliet de motorrij der het brandende monster, dat tegen een stilstaande auto vloog, waarin een fikse deuk werd aangebracht. De ijlings gealarmeerde brandweer zette de spuit op de vlammen, die hoog oplaaiden in het motorblok, dat overigens na genoeg uitgebrand was. Geslaagd Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen slaagde voor het examen agrarische sociologie mevr. M. Koops-Boers te Leiden. LEIDSE AGENDA DINSDAG 3 MEI Cornelis Musius Stichting Ope ning tehuis voor geestelijk gehandi capten. Oude ■Singel' 238, aanvang 15.00 Comité Bevrijdingsdag 1945 organiseert volksdansbal en wandeltochten voor Leidse jeugd Door het comité Bevrijdingsdag 1945 van de Leidse Jeugd Actie worden op 5 mei a.s. verschillende, traditionele activiteiten georganiseerd. Jongeren van 14 jaar en ouder kunnen 's avonds om ach! uur terecht in het Leidse Volkshuis, waar de Leidse Volksdans groep „Oud Poelgeest" de leiding zal hebben van een volksdansbal. Ieder- Alg. Woningbouwver. te Voorschoten opgericht „De woning, als één der eerste levens behoeften die verband houden met het welzijn en geluk van velen, verdient ook uw aandacht", dit was de slotcon clusie van de heer C. J. Koole, stafme dewerker van de Nationale Woning raad, van zijn inleiding tot de belang stellenden bij de openbare vergadering In het Cultureel Centrum te Voorscho ten, welke uitgeschreven werd om te komen tot de oprichting van een Alge mene Woningbouwvereniging in Voor schoten. De heer Kools deelde mede, dat het thans zo is, dat in gemeenten, waar tot op heden geen woningbouwvereni ging is gevestigd, de overheid in het al gemeen de oprichting daarvan toejuicht, hoewel de Initiatieven daartoe volledig aan de burgerij worden overgelaten. Nog sterker spreekt de wens tot In schakeling van woningbouwverenigin gen uit de wettekst van de Woningwet 1965, welke wet bepaald hier en daar de voorkeur uitspreekt voor een orga nisatie als een woningbouwvereniging. Het is goed, dat de inwoners van een gemeente zich eens heel voorzichtig be zinnen op de mogelijkheid tot het leve ren van een bijdrage aan een ontlasting van 't gemeentelijk apparaat, dat voor al in een sterk uitbreidende gemeente als Voorschoten voor de schier onmo gelijke taak gesteld wordt om steeds maar meer woningen zelf te bouwen. Het voordeel van een woningbouwver eniging is, dat de burger mede ingescha keld wordt In het huisvestingsprobleem, bovendien ontstaat er een andere ver houding, dan alleen die van verhuur der en huurder. De heer Koole raadde de bewoners van woningwetwoningen en de toekomstige bewoners van deze wo ningen aan toe te treden als lid van de woningbouwvereniging. Donderdag 12 mei komt de Algemene Woningbouw vereniging in een korte vergadering bij een in café Ligthart om 8 uur ter vast-1 stelling van de statuten. een, dus ook degenen, die nog nooit „gevolksdanst" hebben, kan hier aan meedoen. De twee wandeltochten, die het co mité Bevrijdingsdag 1945 organiseert bestaan uit een tocht langs de buiten kant van Leiden voor deelnemers van 9 t/m 11 jaar en een wat moeilijker tocht door de binnenstad van Leiden voor deelnemers van 12 jaar en ouder, die een aantal vragen moeten beant woorden. Alle deelnemers, die één van de speurtochten hebben volbracht, krij gen een bevrijdings-fietswimpel als be loning. Voor beide tochten vertrekken de deelnemers 's middags om half drie van het Veemarktterrein achter Molen de Valk. Men kan zich zowel voor het volksdansbal, als voor de wandeltoch ten opgeven bij het bureau van de L.J.A. in het Stadhuis. Caroline Kaart en Feike Asma in de Pieterskerk Onder auspiciën van de Stichting Orgelconcert wordt op vrijdag 6 mei een concert gegeven in de Pieterskerk te Leiden. Naast de bekende organist Feike Asma zal de mezzo-sopraan Ca roline Kaart optreden. Deze geliefde en veelzijdige kunste nares met haar warme en gevoelvolle stem, gaf met genoemde organist reeds vele kerkconcerten. Zowel voor zang als orgel wordt een programma uitge voerd van bekende en graag gehoor de werken. Met begeleiding van Feike Asma zingt Caroline Kaart liederen van Bach, Handel, Durante en Mozart. Voor orgel o.a. Koraalvoorspelen, Fantasia en Fuga in c, J. S. Bach; Pré- lude-Fugue et Variation, Cesar Franck. Feike Asma besluit met Bach's grot* Toccata in F. Aanvang van het con cert 8 uur n.m. T entoon stellingen Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11. Tentoonstelling werken van Hans Frisch. Dag. 10-18 uur (zond. gesl.). Allemansgeest, Hoflaan, Voorschoten. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. De Ruif, Janvossensteeg 59. Tent. F. C. Batenburg, Grafiek, tot 6.mei. LEIDSE UNIVERSITEIT Afscheidscolleges van hoogleraren dr G. Sevenster en dr J. N. Bakhuizen van den Brink op 31 mei Prof. dr. G. Sevenrtt. r w J. N. Bakhuizen van den Bri-'k, heiden hoogleraar in de theologische faculteit. De Timdelerclub Opv. van „De zullen met ingang van het komend heksen van Malta". Schouwburg, aan- academiejaar met emeritaat gaan. In vang 20.00 uur. verband hiermee zullen beide hoog- Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd leraren op dinsdag 31 mei in het Groot Leiden Aanvang-cursus. Gebouw Auditorium een afscheidscollege ge- GG en GD, 20.00 uur. ven, prof. Sevenster des ochtends te Kath. Bond van personeel in de han- 11 uur, prof. Bakhuizen van den Brink del Feestelijke algemene jaarverga- des middags te 4 uur. dering. Rest. Van der Heijden, aan- Prof. dr. G. Sevenster is sedert 1933 vang 20.00 uur. aan de Leidse universiteit verbondtn R.K. bejaarden besloten seizoen met jaarvergadering prof. ,,d^| geweest, aanvankelijk, als hoogleraar vanwege de Nederlands Hervormde van het Nieuwe Testament, met inbe grip van de inleidingswetenschap en Oud-Christelyke letterkunde. Hij was in het acdemiejaar 1961/1962 rector- magnificus. Prof. Bakhuizen van den Brink is •te Leiden werkzaam van 1934 af, met als opdracht de geschiedenis van het Christendom en van de leerstellingen van de Christelijke godsdienst, bene vens de geschiedenis van het Gerefor meerd Protestantisme. Evenals prof. Sevenster vervulde ook hü een jaar het rectoraat, en wel gedurende het cursusjaar 1954/1955. De hekkesluiter van de R.K. Bond gepensioneerden Enkele honderden hebben gistermiddag in de Groote Pers van de Lakenhal de directie van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen gefeliciteerd met het tweehonderdjarig bestaan van de onderneming. Behalve de directeur-generaal van het ministerie van Economische Za ken, die (zie hiernaast) mr. Leembruggen de versierselen van het officierschap van Oranje Nassau kwam overhandigen, waren o.m. aan wezig: mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Leiden, de wet houders C. Piena, S. Menken, de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers, ir. A. Sitsen, voorzitter van dc Leidse Vereeniging van Industriëlen; de heer J. van der Lande, voorzit ter van de Ned. Wolfederatie; de voorzitter van de landelijke werkne mersorganisaties „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" en de vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel, en de heer G. J. den Heeten, die met mr. H. A. C. Branderhorst, de secretaris van de Kamer het jubilerende bedrijf de gouden legpenning kwam aanbieden. In de morgenuren heeft het voltallige personeel van de fabriek de directie geluk gewenst. Mr. Leembruggen van zijn kant liet het perso neel, dat vrijdag nog uitgebreid gaat feesten, delen in de. vreugde van de directie en de commissarissen met het aanbieden van een stel gouden manchetknopen met inscriptie aan alle mannelijke werknemers. De vrouwelijke personeelsleden kregen allen een prachtig uitgevoerde zilveren bonbonnière aangeboden. de activiteiten i zigen spoedig konden genieten van Bejaarden en j 't „uurtje-gezellig-samenzijn" dat door et seizoen '65- enkele bevriende relaties van de Bond '66 was de jaarvergadering die in het werd verzorgd. Na een dankwoord van Anthonius Clubhuis plaats had. In te- de voorzitter en een „tot ziens in sep- gensteliing tot bij de andere activitei- tember" ging iedereen in een vrolijke ten, die de Bond haar leden biedt, was stemming huiswaarts, de zaal ditmaal slechts matig gevuld. Door het jaarverslag van de secre taris en het financieel overzicht van de penningmeester werden de mensen geconfronteerd met datgene wat het bestuur in het afgelopen jaar heeft gepresteerd. Het aftreden van de pen ningmeester, om gezondheidsredenen daartoe gedwongen, veroorzaakte een wijziging in het bestuur. Met welge meende afscheidswoorden voor zijn ve le diensten aan de Bond bewezen, be dankte de voorzitter hem hartelijk onder aanbieding van een tastbaar bewijs van waardering. In een kort kernachtig toespraakje maande de geestelijk adviseur pastoor Van Berkel de bejaarden tot grote tevredenheid aan. De voorzitter han delde de andere agenda-punten bekwame spoed af, zodat de Leids Madrigaalkoor bij dodenherdenking in Utrecht Woensdag 4 mei a.s. wordt i na de Stille Tocht om half negen dodenherdenking gehouden in de Dom kerk. Tijdens deze herdenking spreekt dr. L. de Jong. Na diens rede zal het Nederlands Madrigaalkoor uit Leider: o.l.v. Herman Strategier met begelei ding van het U.S.O. de dodenherden king opluisteren met een uitvoering van het Requiem, dat Herman Strate gier componeerde ter nagedachtenis zijn broer, die in mei 1945 in een e-1 concentratiekamp omkwam. PROVINCIALE SUBSIDIE VOOR HET LORIDANSHOFJE Bij besluit van 14 februari 1962 van Provinciale Staten van Zuid-Holland werd aan de Regenten van het Lori- danshofje te Leiden een subsidie van 10% toegekend in de op 142.310,- geraamde kosten van restauratie van dit hofje. In de nader door monumen tenzorg op 263.516,- geraamde res tauratiekosten is van de nieuwe eige- Utrecht nares van het hofje, de Stichting Leidse Studentenhuisvesting thans een verzoek om subsidie ingekomen. Het rijk heeft in deze kosten een subsidie van 50% toegekend. Gedeputeerde Staten stellen aan Provinciale Staten van Zuid-Holland op de in deze maand te houden ver gadering voor aan genoemde stichting een subsidie van 10% toe te kennen, hetgeen bete'-"«nt dat het eerder ver leende subsidie met 12.120,60 wordt verhoogd. Deken W. P. Haring onthulde naambord w benoemde officier in de Orde van Oranje Nassau, luistert, geflankeerd door zijn een van de vele toespraken die gistermiddag in de Lakenhal werden gehouden tijdens de drukbezochte receptie. I Door de onthulling van de naamplaat door Deken W. P. Haring is de „Ankerplaats", het tehuis voor geestelijk gehandicapten van de Cor nelius Musius Stichting, vanmiddag officieel geopend. Vanaf zaterdag a.s. zullen de eerste bewoners hun intrek gaan nemen in 3it royale herenhuis op de Oude Singel, dat als doel heeft ca. 15 geestelijke ge handicapten, die overdag een werkkring hebben in de beschutte werkplaats of in het vrije bedrijf „een achtergrond" te geven, die zij door ziekte, ouderdom of overlijden van de ouders niet meer hebben. Aankoop en inrichting tehuis: .1250.000,- De Cornelius Musius Stichting, waar van wethouder S. Menken de voor zitter is, behartigt de sociaal-paedago- gische zorg voor geestelijke gehandi capten in Noordelijk Zuid-Holland en heeft haar bureau in het pand Oude Singel 236, naast het nieuwe tehuis dat de Stichting na veel zoeken heeft kunnen kopen. Met de „Ankerplaats", een naam die men te danken heeft aan een prijs vraag uitgeschreven onder de leden van de Katholieke Oudervereniging voor het Zorgenkind, krijgen 15 ge handicapten, nl. 7 vrouwen en 8 man nen, in leeftijd variërend van 23 tot 61 jaar, de gelegenheid om zoveel mo gelijk in „gezinsverband" te leven en hoeven zij niet, zoals vaak het geval is na bijv. de dood van hun ouders naar een internaat voor zwakzinnigen. De koopsom en de inrichting van het huis Oude Singel 238 kopit de Stichting op 250.000 te staan, een bedrag, dat men naast een lening van de gemeente Leiden, verder uit een aantal fondsen hoopt te krijgen. Het huis dat grondig verbouwd en opgeknapt is heeft op de begane grond een hal, een eetkamer, een conversa tiezaal en een ruime keuken. De eer ste en tweede verdieping hebben ieder twee vierpersoons slaapkamers voor resp. mannen en vrouwen en een ka mer voor de leidsters, die niet inwo nend zijn, maar waarvan er op iedere verdieping altgd 's nachts een aanwe zig zal zijn. BEGELEIDINGS COMMISSIE Met de dagelijkse zorg van de gang van zaken in dit tehuis zijn een hoofd- leidster en drie assistent-leidsters be last. Plaatsing in dit tehuis geschiedt door een zgn. „begeleidingscommis sie" waarin o.m. dr. J. F. Caljé, chef van de geestelijke gezondheidsdienst van de Leidse G.G. en G.D. zitting heeft. Het zal in de toekomst eventueel mogelijk zijn het tehuis uit te breiden in de grote tuin, waarover men de be schikking heeft en waarin een garag* waarin men een knutselruimW gaat maken en een schuur staat

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3