KYP tegen verdere discussie over de gelden voor bruiloft Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar! Bloemendefilé werd grote aanhankelijkheidsbetuiging Moederschap was niet echt Kritiek van kleine partijen Prijsstijging van 5% t.o.v. vorig jaar EXAMENWEEK VOOR MMS AFGESLOTEN Lichaam van prins Frederik opgehaald uit de Rijn PREMIE SPAARPLAN Beatgroep uit Den Haag moest naam verwijderen Amedick moet terechtstaan MAANDAG 2 MEI 1966 DE T.F.TDSE COURANT PAGINA 7 BLANTYRE (UPI) Een stel schreeuwende vrouwen heeft een Afri kaanse \touw uit de kraamafdeling van een ziekenhuis gejaagd nadat haar „baby" uit in dekens gerolde bakste nen bleek te bestaan. Zij waa 'sochtends met spoed naar de kraamafdeling gebracht nadat zij over „weeën" had geklaagd. Negen maanden geleden had zij haar vriend verteld dat zij een kind verwacht te om hem te dwingen met haar te Toen hij weigerde „bewees" zij hem dat de „baby" op komst was door op gerolde dekens onder haar jurk te stop pen en na verloop van tijd voegde zij er bakstenen aan toe om het nog ech ter te doen lijken. Eindelijk stemde de „vader" erin toe haar te trouwen maar haar geheim kwam vrijdag aan het licht. Zij vlucht te uit het ziekenhuis achtervolgd door de scheldende „OPEN BRIEF" P.v.d.A. Oorlog Vietnam beëindigen DENHAAG.I A.N P.). Naar het oor deel van het bestuur van de Party van de Arbeid dient aan de oorlog in Vietnam een einde te komen Dit standpunt is neer gelegd in een schreven van het partyhe- stuur aan de ambassadeur van de Verenig de Staten in ons land. welk schrijven van morgen aan hem is aangeboden. De delegatie van de P.v.d.A-. die deze „open brief" aan de ambassadeur aan bood. bestond uit dr. J. G. H. Tans, voor zitter, drs- H. M. Franssen, tweede voor zitter en E. Meester, algemeen secretaris penningmeester van de party. In de brief wordt gesteld dat de publieke opinie in ons land „in toenemende mate wordt verontrust door het voortduren van de oorlog in Vietnam". Hieraan wordt toegevoegd, dat de P v d A. die verontrus ting deelt. Kard. Visjinski legaat Paus VATICAANSTAD (KNP) Paus Pau- lus heeft de Poolse primaat kardinaal Visjinski per telegram benoemd tot zijn legaat bij de viering van 1000 jaar chris tendom, die dinsdag 3 mei haar hoogte punt zal bereiken in Czestochowa. (Advertentie) Vrouwen met veel te lange werkdagen Iedereen weet dat moeder» de langste werkdagen maken, de meest vermoeiende en veelzijdige taak hebben en geen enkele aanspraak op salaris maken. Al- lës wat 7.(1 dóen (ëiï dat is heel wat) vinden zU vanzelfsprekend en daarom ls het Juist zo goed dat er een Moederdag bestaat - de Ideale gelegenheid om moeder extra en verdiend te verwennen. Het Is dan ook een heuglijk feit dat ledereen moeder méér kan geven dan hy of zfl misschien van plan w as: door geschenken op de markt te kopen. Marktkoopman en straathandelaar bieden een royale keus in praktische en mooie verrassingen, tegen prijzen die lager zijn dan wéar ook. Ge zellig en gul Moederdag winkelen OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN OAALDER WAARDI niet inzien, waarom het minderwaardig zou zijn wanneer over liet wetsontwerp toch gediscussieerd wordt. CENTRAAL PLANBUREAU (Van onze parlementaire redactie) j DEN HAAG Het Centraal Planbu reau heeft voor het thans lopende jaar oen aantal herziene ramingen opgesteld ten behoeve van de Sociaal Economische raad, die binnenkort weer een econo misch rapport moet opstellen. De belang- Aanleiding tot deze opmerkingen zijn rijkste correcties zijn: de prijzen zullen kritische kanttekeningen, die door en- jn 1968 gemiddeld 5 procent hoger zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote partijen uit de Tweede Kamer hebben geen behoef te nog eens terug te komen op de vraag stukken rond het huwelijk van prindes Beatrix en prins Claus als straks het wetsontwerp om formeel alsnog ander half miljoen gulden ter l>eschikking te stellen voor liet bruiloftsfeest aan de or de komt. De KVP-fractio z.ou het waar diger hebben gevonden als er ook In het voorlopige verslag niet verder op inge gaan zou zijn. De PvdA-fractie wil er ook niet verder over praten, maar kan blijkens dat voorlopige verslag Achtervolging door Zandvoort ZANDVOORT (ANP) Zandvoort stond zondagochtend In rep en roer, toen twee autodieven kris kras door de badplaats reden om aan de politie te ontkomen. Een surveillerende agent be merkte op het Badhulspleln, dat hem een auto passeerde die vorige week als gestolen was aangegeven. Hij meldde dit onmiddellijk aan het bureau van politie, waarna twee wa gens uitrukten. Nabij de Zandvoortse- laan negeerden de knapen een stopte ken van de bemanning van een van de politiewagens, keerden en reden in ver boden rijrichting terug en vervolgden hun weg door noordelijk Zandvoort. Onderwijl was de tweede wagen ver schenen. Op een waarschuwingsschot volgde geen reactie, daarna vuurde de politie tweemaal op de achterbanden van de gestolen auto. Pas toen besloot de bestuurder zich over te geven. De inzittenden bleken twee Duitsers te zijn, een 22-jarige bouwvakarbeider uit Mun ster en een 19-jarige grondwerker uit Isendorf. Getroffen door luchtbukskogeltje NLJKERK. (A.N.P.). Zondagmiddag liep de 20-jarige mejuffrouw H. Koele- wyn uit Bunschoten op de Zeedijk tussen Nijkerk en Spakenburg, toen zij plotseling een hevige pyn In haar rug voelde en bloedsporen ontdekte. Het bleek dat zij getroffen was door een kogeltje. De her komst ervan is tot nu een raadsel- Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Het. meisje is naar een ziekenhuis in Amersfoort vervoerd waar het kogeltje, vermoedelijk afkomstig uit een luchtbuks, werd verwijderd. kele kleine partijen in het voorlopige (|an vorig jaar, dat i verslag zijn geplaatst. Zij hebben tal van informaties gevraagd over hetgeen de regering heeft gedaan of nagelaten. Zo wordt regeringsingrijpen in het t.v.-ver- slag gesuggereerd wat betreft het weg laten van relletjes van de beeldbuis. Vreemd vinden zij ook. dat giften voor het huwelijksgeschenk aftrekbaar zijn voor de belastingen. Zijn voortaan alle geschenken ter gelegenheid van het hu welijk af te trekken Zo is de vraag. Deze leden vinden het bedrag van an derhalf miljoen gulden te hoog zeker nu er overal nog zoveel noden bestaan. Vorstenhuwelljken behoeven volgens hen niet meer met pracht en praal te worden gesloten ten koste van de ge meenschap. Er besta a* ook bezwaar dat de huwelijksreis van het prinselijk paar het „koninklijk huis getrokken heeft in de militaire sfeer van het wes telijk bondgenootschap" (een deel van de huwelijksreis geschiedde met een Ame rikaans legervliegtuig). Enkele andere j leden hebben ook bezwaar tegen de om vang van het bedrag omdat het „buiten Iedere proportie staat tot de staatkundi ge positie van de betrokkenen". i half procent meer dan de aanvankelijke raming, en de betalingsbalans zal geen positief maar een negatief saldo vertonen. De ongunstige ontwikkeling van de be- 1 taiingsbalans Is 'n gevolg van het hoge binnenlandse bestedingspeil, niet in de laatste plaats door de uitgaven van de overheid zelf. Het ministerie van Economische Za- j en heeft in het feitelijke prijsverloop en de prognoses van het planbureau aanleiding gezien de prijsbewaking te verscherpen. In de eerste drie maanden van dit jaar stegen de kosten van levensonder houd met 3 procent en deze zullen nog wel verder stijgen, maar later ook weer wat dalen. Verkoop DC-9 SCHIPHOL (ANP) De groeiende belangstelling voor het nieuwe tweemo-1 torige straalverkeersvllegtuig van de Douglasfabrieken in Amerika, de DC-9. j blijkt uit de snel stijgende orderlijst voor het toestel. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Airlines heeft een bestelling gedaan op 22 van deze toestellen. Voorheen bestelde deze maatschappij reeds 42 stuks van dit type. Douglas heeft hiermee een order- lijst van 325 DC-9 bereikt, waarvan er 22 zijn afgeleverd. Eindexamenmarathon Frans en algebra voor mulo middelbare scholen de eindexaminandi met het onderdeel „opstel" bezig gehou den. Dat was voor de m.m.s. tevens het slot van het schrifteiyk examen. De on derwerpen voor de kandidaten van de h.b.a. (a en b) zyn over het algemeen actueel te noemen. Zo vonden de kandi daten de titels „waaraan herkent men een beschaafd mens" en ,,de beat" onderwer pen die ondanks hun onderling contrast toch aansluiten by wat in de jeugd leeft. Voor de meer literair ingesteldën werd de was specialistische titel over Heyer- mans gegeven en een citaat van Mul- tatuli. Meer bestemd voor de kandidaten van de a-afdellngen waren titels over het opinieonderzoek en de concentratie van bedrijven. De onderscheidenheid in on derwerpen was overigens niet al te groot, voor velen bestond er een uitwykmoge- lykheid met de titel ..overlast van water in ons land" of voor een wellicht poëtisch aangelegde „zondagmorgen". De titels voor de m.m.s. gaan Hoofdredacteur „Student" wordt niet vervolgd DEN HAAG (ANP) In de strafzaak tegen de hoofdredacteur van het maand blad „Student" waarvan de oplage liet aprilnummer door de gemeentepoli tie te Den Haag in verband met eer daarin voorkomende afbeelding, (beledi gend voor prinses Beatrix) In beslag la genomen, zal door de officier van Justi tie te Den Haag geen strafvervolging worden ingesteld. Het onderzoek ls ingesteld naar aan leiding van een telefonische mededeling door de drukker van het blad aan de po- tie. De drukker wenste geen enkel risico te nemen voor het verspreiden van de pas gereedgekomen oplage. Nader on derzoek toonde aan dat de uitgeefster van het blad het initiatief had genomen om de drukker te attenderen op een op een zeer laat moment opgenomen foto. Gelet op het optreden van de uitgeef ster en van de drukker, en ok op het feit, dat de redactieleden verklaarden niet de vooropgezette bedoeling te heb ben gehad prinses Beatrix te beledigen, Deze man heeft beweerd de vermiste ls besloten geen strafvervolging in tc prins Frederik te zijn. De man werd stellen. zaterdag door de politie van Genua aangehouden, toen hij zich als verstekeling aan boord van een schip probeerde te verbergen. WIESBADEN (UPI) Het stoffe lijk overschot van prins Frederik van Pruisen, dat zondag drijvend In de Rijn is aangetroffen, is vandaag naar 't hoofdbureau van politie in Mainz over gebracht. Het lichaam van de prins, die een kleinzoon was van de laatste Duitse keizer, werd door de bemanning van een rijnschip gevonden ter hoogte van Bingen. Door deze ontdekking is 'n eind gekomen aan een speurtocht die twee weken heeft geduurd. De politie herkende het lichaam onder andere door het feit dat er manchet knopen op werden gevonden die de prins bij zijn geboorte op 19 december 1911 ten geschenke heeft gekregen van koning George V van Engeland, de a grootvader van koningin Elizabeth. De zijn gekomen en dat 52 inwoners prins was op 19 april verdwenen van I dingen hebben opgelopen. Voorts worden zijn familieslot. Hij was in een toestand nog 60 mensen vermist Deze cijfers heb- van grote wanhoop in verband met een ben alleen betrekking op de districten aanstaand echtscheidingsproces. Kediri en Blitar. BEZWAAR TEGEN B.M.P. Koekoek beducht voor verwarring DEN HAAG. (A.N.P.). De heren Koe koek en Harmsen, resp. voorzitter en secretaris van de Boerenpartij, hebben in een brief aan de koningin beroep Inge steld tegen de beslissing van de kiesraad van 7 april j l.. waarbij de raad in zijn register de .Boeren en Middenstandsparty" met de aanduiding B.MP. heeft ingeschre ven. De heren Koekoek en Harmsen zeg gen in hun brief van oordeel te zyn. dat deze naam en aanduiding ..in hoofdzaak" overeenstemming met de naam en aandui ding van hun partij, waardoor verwarring te duchten is Keloed maakte veel slachtoffers KEDIRI (UPI) Terwyl nog steeds zware rookwolken uit de krater van de Keloed opstijgen blijft het aantal slacht offers dat de uitbarsting van deze op Oost-Java gelegen vulkaan heeft geëist steeds maar stijgen. Een districtsambte naar in Blitar, de geboorteplaats van pre sident Soekarno. heeft telefonisch tegen over UPI verklaard dat volgens de jongste verlieslijsten 82 personen om het leven Hier is een groot nationaal plan. het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een 8paarpremle van 20%, dus maximaal f 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,verdienen. Per deelnemer maximaal 250,—. 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van f 25,—; een levensverzekering of spaarkas inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juist u past Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen. de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT SOESTDIJK. Een door de leden van het Haagse operette ballet „Morgenstond" spontaan aangeheven „Lang zal ze leven" waarvan het driewerf hoera aan het slot door de vele wachtenden achter de hekken zoveel maal krachtiger werd teruggekaatst, sloot zaterdagmiddag om kwart over twaalf voor paleis Soestdijk het bijna twee uur eerder begon nen bloemendefilé af ter gelegen heid van de 57ste verjaardag van koningin Juliana. Het défilé, waarna het statige karak. ter al zeer snel omsloeg naar een on gedwongen aanhankelijkheidsbetuiging, kreeg In al haar fleurigheid en kleur- geheel verwachte richtjng op Terwijl hef Chartres door tot voor kort gebruik was een tiental meer of minder geschikte titele op te ge ven. zonder dat men die nader preciseer de. geeft men nu bij enkele titels ruime toelichtingen, die de kandidaten misschien wat vreemd voorkomen. Verder herin nert men zich van de vorige jaren, dat er altijd een mogelijkheid was om naar aanleiding van een bepaalde titel een verhalend opstel te schrijven. Die moge lijkheid ontbreekt nu wel niet, maar d? titels geven op het eerste gezicht niet direct aanleiding daartoe. Bovendien kan men van een enkel derwerp zonder meer stellen, dat het thuis hoort op het gymnasium. De titels over wel veel opstellen geschreven sullen zyn, luiden: „dienstplicht voor meisjes", De onderwerpen waaruit de kandida ten gymnasium a en b een keus moesten maken, waren dit jaar zodanig, dat de meeste weinig moeite gehad zullen heb ben met het vinden van ..de" titel. Wie de voorkeur gaf aan een fantasietje, zal daarvoor genoeg inspiratie hebben gevon den in het citaat van Churchill: „Alleen als het donker is. schijnen de sterren". Wie het liever zocht in een degelijke beschouwing zal zeker een betoog heb ben kunnen schrijven onder het motto: ..buitenlandse arbeiders" of een verhan deling over de problematiek rondom de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. De leerling met bijzondere belangstelling voor het literaire heeft zich misschien ge waagd aan een paradoxaal citaat van G K. van 't Reve. Historici zullen met belangstelling kennis nemen van de op merkingen onder de titel „de betekenis van het onderwys in de geschiedenis". M.u.l.o Voor de laatste maal dit jaar hebben m.u.l.o.-a-eindexaminandi zleh vrydag- middag met het sehriftelyk gedeelte van het examen bezig gehouden. De twee laatste vakken van Frans en last hut not least algebra. De Franse tekst ging het redden van de kathedraal van patrouille uit handen van de Amerikanen in de wereldoorlog. Om enkele Duitse soldaten In een van de torens zou het bouwwerk verwoest gaan worden. De tekst was er een zoals men die op een mu.l.o.-examen mag venvachten. Evenals dat met het. beantwoorden van tien vragen het geval was. De vijf losse zinnen ter vertaling in het Frans boden de geykte grammaticale moeilijkheden Een gevarieerd algebraprogTamam met zeven opgaven bevatte zeer veel cljfcr- werk mea de nodige fikse problemen, be halve de traditionele vierkants- en In geklede vergelyking waren enkele opbe- kende berekeningen, gevraagde wortel uitwerkingen en een breukberekening. rijkheid dit jaar extra-glans door het aangename zomerse weer Om precies vijf minuten voor half elf verscheen de koninklijke familie onder gejuich van de velen die zich zowel binnen als bulten de hekken hadden opgesteld, op het toen nog „kale" bordes. Het défilé werd ge opend door 150 leden van de Koninklijke Nederlandse Christelijke Gymnastiek vereniging afdeling Baarn. Daarna bood het collegium van het Leidse studenten, copra de koningin een oorkonde aan, die door een studenten estafetteploeg in zeven uur tijd van Leiden naar Soestdijk wea gebracht. De eerste bossen bloemen die door hulpvaardige gidsen op de trappen van het bordes werden neergelegd, kwamen van een aantal gebrekkigen uit Ridder kerk en omgeving, die ln twee buseen langs de koninklijke familie reden. Een onafgebroken stoet van vertegenwoor digers van verenigingen, folkloristische groepen en maatschappelijke instellin. gen uit alle windstreken trok toen ge durende anderhalf uur voorbij het bor- aantal epandoeken dat werd meegevoerd. Daarbij maakte de meeste indruk het vierkleur!ge spandoek dat 40 Italianen, 40 Spanjaarden en 40 Turken, allen werkzaam in Nederlandse bedrijven, met zich meevoerden. Elke groep van bui tenlandse arbeiders bood de koningin een pop aan gekleed ln de nationale klederdracht van het land van herkomst. Commerciële gelukwens Groot was dit Jaar ook weer het aan tal harmonieorkesten en muziekvereni gingen dat het défilé luister bijzette. Het défilé werd besloten met het voor- I stellen van een aantal personen aan de koningin, die toen het Inmiddels door bloemen bedolven bordes naar beneden kwam. Te voren was zij nog toegezon gen door de Haagse balletgroep met het lied „Mijn moedPr is jarig vandaag". De enige commerciële gelukwens kwam dit jaar uit de lucht. IJverlg cirkelden tijdens het défilé twee reclamevliegtuig jes boven het paleis met ln hun kielzog de woorden „Gelukgewenst majesteit. Uw 1400 Kroonwinkeliers". Ook in de West ls de verjaardag van de koningin uitbundig gevierd. In Dja karta gaf de Nederlandse ambassadeur oen receptie, die door ongeveer 800 gas ten werd bezocht President Soekarno zond een telegram, waarin hij koningin Juliana gelukwenste en het Nederlandse volk blijvende voorspoed. Op 30 april was ook mr, f*ieter van Vollenhoven jarig. De ouders van Pieter kregen voor hun woning te Schiedam een muzikale geLukwens aangeboden van het Schiedamse polltiemuziekkorps. Naam verwijderen Voor de eerste maal heeft tijden» het défilé beatniurlek geklonken, ten gehore gebracht door een uit leerlingen van het Haagse Grotiuslyceuni bestaand bandje. Hel had maar een haar ge scheeld of ilit nieuwe element 70U geen doorgang lichben gevonden. Toen de jongelui 's morgens op Soestdijk aan kwamen werden zij aangehouden door rechtbank te Padcrborn. zo spoedig de Baarnse politie, omdat bleek dal de «clijk terecht za! staan. Dit op grond DUSSELDORF iAFPi Arthur Stra- ter. de minister van Justitie van de West- duitse deelstaat Rijnland-Westfalen, heeft gelast, dat dr. Amedick. president t Een laaiende vuurzee heeft vrijdagavond de- grote neerzethal van dé groenteveiling te Poeldijk in de a.% gelegd. De hal. die een oppervlakte heeft van 6600 vierkante meter en ook gebruikt werd als sporthal, werd in een uur volkomen verwoest. Brandweerkorpsen uit vier Westlandse gemeenten konden alleen maar zorgen, dat de andere gebouwen van de veiling gespaard hieven. De tuinders uit Poeldijk moeten voorlopig hun produkten veilen op veilingen in de omgeving. Ook de verzendhandelarendie de hal gebruikten om de produkten voor de export te verpakken, moeten uitwijken naar naburige veilingen. De echode wordt op enkele miljoenen guldens geschat. Het terrein van de veiling zag er zaterdagmorgen bijtonder triest uit. ■aaronder zij in Den Haag omstreken regelmatig optreden. „De Provocations" luidde. De Baarnse politic gelastte de jongelui de naam te verwijderen van het drum stel Zou dat niet gebeuren dan werd hen de toegang tot de paleistuin ont zegd. Hoewel het verwijderen van de verf niet geheel lukte en voor ledereen nog zichtbaar was onder welke naam de jongelui gewoonlijk opereerden, wer den zij toc.h in de gelegenheid gesteld hun muziek ten gehore te brengen. Ove rigens was het drumstel zodanig opge steld dat de koninklijke familie van de naam niets zag. Opmerkelijk waa dit Jaar het grote tegen hem ingebrachte beschuldigingen vervat in een artikel van de hand van Nico Rost in de „Groene Amsterdammer", waarin onthuld wordt, dat in 1944 door een Duitse rechtbank in het bezette Ne derland zes jongemannen ter dood veroor deeld werden omdat zij actief betrokken waren by de verspreiding of vervaardi ging van het verzetsblad De Waarheid. De zes ter dood veroordeelden werden later terechtgesteld. Een van de drie on dertekenaars van het vonnis, aldus het artikel van Nico Proost, dr. Amedick. thans president van de rechtbank in de Westduitse stad Paderborn. Van de zijde van de rechtbank in Paderborn is ge zegd. dat men niets van de zaak afweet en dat rechter Amediok op het ogenblik met ziekteverlof i«.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7