Prachtig lenteweer drukte stempel op Koninginnedag Oranjewandeltocht hoogtepunt Leidse koninginnedag-viering Mentaliteitsverandering nodig, geen strafrechter Lampionoptocht en een muziekfestijn sloten de dag MAANDAG 2 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT De aubade op het stadhuisplein. Oranjeconcert in Van der Werfpark Muziek voor allen werd ten gehore gebracht door de Leidse harmonieka pel „Werkmans wilskracht" in het Van der Werfpark. In de morgenuren had den werklieden een muziektent opge richt tegenover het monument van burgemeester Van der Werf. Tegen vier uur trok een schare Leidenaars naar de koelte onder de bomen, waar een plaatsje werd gezocht in het gras. Jong en oud, moeders met hun kroost, groepjes schoolkinderen, die allen door het stralende lenteweer gelokt naar het oranjeconcert kwamen luis teren, werden niet teleurgesteld. In vlot tempo verzorgde de kapel een aantal pittige melodieën, die vrolijk opruisten tussen de omringende bo men. Onverwacht kregen de wils krachtige werklieden in hun musi ceren een steun in de rug van de loeiende sirenes van respectievelijk brandweer, oolitie en eerste hulp dienst, die met kleine tussenpozen gie rend de hoek namen Langebrug-Steen- schuur. op.,. Tentoonstellingen De Lakenhal, Oude Singel 28 Ten toonstelling litho's van Kokoschka. Tot 18 april. Open 10-16 uur, znd. 13-16 uur. Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11. Tentoonstelling werken van Willem Hussem. Tot 20 april dag. 10-18 uur (zond. gesl.). Allemansgeest, Hoflaan, Voorschoten. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. Tastevin, Beestenmarkt. Tentoonstel ling van wandlappen en applicaties door Caro Buurman. Tot 24 april, dag. vanaf 5 uur n.m. Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 i 1-4 uur. tr; zondags Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur, zondags 1-5 uur. Legermuseum (PesthuislaanMet uit zondering van zaterdag van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). Zo ooit, dan zal Koninginnedag 1966 nog lang in het geheugen blijven van hen, die 30 april altijd nog be schouwen als een feestelijke dag. Prachtig, zonnig lenteweer, dat op luwe plekjes weldadig warm was na de vele kou en gure regen, die ons nog niet zo lang geleden ten deel wa ren gevallen, lokte de fleurige jurk jes van de dames uit de kleerkasten en veroorloofde daarbij de over- en regenjassen thuis te laten. De lente liet zich in stad en streek op haar mooist zien. Het jonge groen en de Japanse kersen hier en daar in parken en plantsoenen toonden hun weelde aan prille en rose schoonheid. In het zonlicht kwamen de heldere kleuren van de vrij vele vlaggen prachtig uit tegen de gevelwanden en van verschillende torens (niet alle hadden de vlag op de trans) wapper de het dundoek met de oranjewimpel in vrolijke golven tegen het strakke hemelblauw De gezellige drukte in de stad kwam pas in de middag op gang. Behalve bij de verschillende evenementen, waar het overigens ook nog niet over stelpend druk was, waren het slechts wat haastige huismoeders en -vaders, die vóórdat vele winkels om 1 uur werd gesloten, nog gauw wat nood druft voor de zaterdagavond en zon dag in huis wilden halen. De meesten echter zullen in de morgenuren bij de TV hebben gezeten om het als al tijd toch wel vertederende défilé voor de jarige vorstin in Soestdijk te be- "7oals gewoonlijk begonnen de fees- telijkheden in Leiden en niet alleen daar met een réveille door vier drumbands. Om zeven uur begon het en door vele straten marcheerden Victorie, Jahn, de Paulus- en deFran- ciscusband, de trommen roerende en de trompetten stekende. In Zuid-West voerde Kunst en Genoegen een fleu rige kinderoptocht van de Vijf Hoven aan, met versierde fietsjes, steps, pop penwagens en menig ander kinderlijk vervoermiddel, zodoende een vrolijke (oranje) noot gevend aan de wat grau we straten. Schoolkinderen waren al vroeg uit de veren om deel te nemen aan de aubade op het Stadhuisplein. Nadat de kinderen het Wilhelmus hadden gezongen, hield burgemeester G. C. v. d. Willigen een korte toespraak. De burgemeester zei tot de kinderen, blij te zijn, dat we de verjaardag van de koningin op zo'n fijne dag konden vie ren. „We moeten blij zijn met een koningin, die zo veel voor ons land doet en zoin goede vorstin is", drukte de burgemeester de kinderen op het hart. Nadat burgemeester een gelukwens aan de koningin had uitgesproken, zongen de kinderen nog een drietal liederen, alles onder begeleidende muziek van de Leidse Politieharmo- De gehele dag gingen verder de fees telijkheden door, waarbij ook ver schillende buitenwijken zich niet on betuigd lieten; behalve het reeds ge noemde 5 Mei-kwartier, had ook de burgemeesters wijk zoals gebruikelijk een eigen programma met een optocht met muziek, spelen voor de kinderen en de vertoning van poppenkast door het Theater Miniatuur. De laatste of ficiële evenementen van de dag wa ren een lampionoptocht van jeugdige leden van gymnastiekverenigingen en een muzikale show op het Pieters- kerkolein. JAN KLAASSEN WON 1000 GULDEN Nog vóór de warme zon de zaalfes tiviteiten zaterdag minder in trek deed komen, hadden de drie poppenkast voorstellingen door poppentheater „Devilé" in de grote Burchtzaal nog bijzonder veel succes. Vooral de eer ste voorstelling was druk bezocht. Ook de burgemeester en mevrouw Van der Wilyligen-Reddingius hadden veel plezier in de avonturen van de domme Jan Klaassen, die dan toch maar dui zend gulden verdient met het vangen van een ontsnapte aap. Natuurlijk aast ook de zwartgallige, humeurige huis baas op de centjes, maar het wakkere koor van vele kinderstemmen stond er borg voor, dat het geld in de juiste handen kwam. Vrolijkheid tijdens de officiële receptie. De burgemeester ontvangt f eestdrankje-per-fles. KINDERSPELEN OP TERREIN ZOETERWOUDSESINGEL Traditiegetrouw heeft de vereniging „Koninginnedag" zaterdagmorgen de jeugdige feestgangers (sters) weer een gevarieerd feestprogramma aangebo den. De wedstrijden en spelen voor de schooljeugd, gehouden op het terrein In de heupzwaai op het Stadhuisplein. Op de stadhuistrap Prof. mr J. V. Rijpperda Wierdsma op receptie in Burgerzaal t O Mede door het stralende wandelweer vormde de Oranjewandeltocht, voor de twaalfde maal in successie georgani seerd door de vereniging "Koninginne dag" in samenwerking met de Wandel kring-Leiden, de Leidse Jeugdactie en de Gemeentelijke Schoolsportcommissie, weer een hoogte,punt in het middagpro gramma van de Leidse Koninginnedag viering. Vanuit de grote zaal van "Den Burcht" -de startplaats van het wandelevene ment begaven zich ditmaal 27 groepen met een totaal van ruim 500 deelnemers (sters) en bijna 600 individuele wande laars stersop pad en wel voor een wan deling over de afstand van 10 of 15 kilometer. Onder laatstgenoemden be vond zich ook nu weer de ruim 78-jarige heer C. W. Oostveen, de Leidse wandel sportnestor, die voor de tiende maal in successie de 15 km-tocht volbracht en door de ontvangst van een "gouden kroon" voor zijn medaillelint weer een nieuwe prestatie-onderscheiding aan z(jn indrukwekkende verzameling kon toe voegen. Na hun sperotteve Oranje-wandeling te hebben volbracht, verzamelden de deelnemers (sters) zich op de Hoge Rijn dijk, vanwaar een lange met enkele hon derden vlaggen en vlaggetjes opgeluis terde stoet achter het muziekgezelschap "Nieuw Leven" naar "Den Burcht" mar cheerde. Daar vond de massale uitrei king plaats van de herinneringsmedail les, de jaarcijfers en de bijzondere on derscheidingen voor hen, die de tocht voor de vijfde of tiende maal volbrach- OP STADHUISTRAP Alvorens het echter zover was be weer zjjn hoogtepunt en wel toen "Nieuw reikte ook de Oranjewandeltocht-1966 Leven" bjj het stadhuis halt hield en front, maakte en zowel de burgemeester, de wethouders S. Sannes, C. J. Plena en P. S, Harmsen als liet voltallige bestuur van de vereniging "Koninginnedag" op het voorbij trekken van de wandelfeest stoet gade te slaan. De groepsprijzen werden ditmaal ge wonnen door: WandelsportverenigingB- groepen: 1 ste prijs t wisselbeker en lau wertak) "De Rippers" Rijpweterlng; 2e pr. (lauwertak) "Oranje Garde", Schie dam; 3e pr. (idem) "Sparta" Leider dorp! 4e pr. (medaille) "Houdt Koers", „Tengevolge van een betreurens- I waardige en kortzichtige mentaliteit I b de koningin en haar familie in het I jongste verleden aan zware kritiek blootgesteld. Afgezien van een enkel, reeds ver achter ons liggend feit, is die kritiek op onze vorstin nauwelijks te rechtvaardigen. Niet te rechtvaardi gen, omdat de kritiek te ver gaat en dikwijls een onheus karakter heeft, maar evenmin te rechtvaardigen, om- I dat koningin Juliana op bijzonder po sitieve wijze uitdrukking geeft aan 't j moderne koningschap". Dit zei zaterdagmiddag prof. dr. J. V.. Rijpperda Wierdsma, hoogleraar in het Staatsrecht, tijdens de feestelijke (wisselbeker en lauwertak) Pacelli- school; 2e prijs (lauwertak) r.k. Vak school voor meisjes, Galgewater; 3e prijs (idem) Du Rieuschool; 4e prijs (medail le) Kon. Julianaschool: 5e prijs (Idem) Pr. Marijkeschool, alle te Leiden. Evenals vorig jaar volbracht het hond- Je Molly aan de lijn van haar 16-jarige bazin Coby Eradus met succes de 15- k.m.-tocht. Coby verwierf het Jaarcijfer 4 en op het lint van de medaille aan Molly's hefcfcend prjfkt nu het jearotyfer receptie in de Burgerzaal van 't Leid se Stadhuis, waarop een groter aantal burgers dan voorgaande jaren rond het Leidse gemeentebestuur verenigd waren ter gelegenheid van de verjaar dag van de koningin. „Tegenover de bedenkelijke menta liteit past het een andere mentaliteit te stellen", aldus prof. Rijpperda Wierdsma", een mentaliteit van men selijkheid. rechtvaardigheid en naas tenliefde. Het zijn dezelfde deugden en goede eigenschappen, welke koningin Juliana sieren." Dat het Nederlandse volk zich met een mentaliteitsveran dering bezint, in plaats van het inroe pen van de strafrechter om het ver schuldigde respect af te dwingen, acht te prof. dr. Rijpperda Wierdsma wel zo .belangrijk, omdat Nederland, wil het zijn positie te midden van de vol keren behouden, alleen maar gebaat kan zijn met een hechte eenheid. De troon en het moderne koningschap, waaraan koningin Juliana zo voortref felijk inhoud geeft, zijn bij uitstek middelen om die gewenste eenheid van het Nederlandse volk tot stond te brengen, aldus spreken aan de Zoeterwoudsesingel vormden hiervan ook nu weer een alleszins ge slaagd onderdeel. Ruim 650 meisjes en jongens van 8 t.m. 12 jaar, naar hun leeftijd onder verdeeld in 14 groepen, hebben weder om een sportieve strijd gestreden in een aantal wedstrijden w.o. hardlopen, hindernisraces per fiets, ringsteken, blokjes rapen en korfbal-werpen. Naast de eer van de overwinning stond weer een groot aantal mooie prijzen (diverse speelgoederen) op het spel en het behoeft daarom geen be toog, dat de jeugdige deelnemers (sters) menige spannende strijd heb ben geleverd. Zoals gewoonlijk werden allen na afloop weer onthaald op limonade met spritskoek en mochten de gelukkige winnaars en winnaressen hun welver diende prijzen in ontvangst nemen. Kinderen bij de lampionoptocht. Om een uur of half acht verzamelden zich op de Kaasmarkt vele 6 tot 10-jari- ge leden van verschillende gymnastiek verenigingen om met muzikale mede werking van de drumbands dezer ver enigingen "Victorie" en "Jahn" en de Chr, Muziekvereniging "Kunst en Ge noegen" een grote optocht met lampions te formeren. Om een echte onvervalste lichtstoet te verkrijgen, was het eigen lijk nog wat vroeg in de avond, maar dat neemt niet weg. dat de kinderen vrolijk hun route liepen, die begon op de Kaas markt, om vervolgens langs Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje. Steenschuur, Ra penburg. Langebrug, Pieterskerkgracht en straat naar het Pieterskerkplein te marcheren, waar om half negen een mu zikaal festijn begon, verzorgd door "Jahn" en door "Kunst en Genoegen". Totaal 150 personen werkten aan deze show mee, die ongeveer een uur duurde. Het was altijd weer een prachtig ge zicht. Tegen de achtergrond van de al oude Pieterskerk marcheerden de musici hun ingewikkelde figuren tot een zeer mooi licht- en lijnenspel, afgewisseld door "stilstaande" nummers. Feestelijk schetterden de klanken over het met vr(j veel publiek omzoomde plein, tegen de hoge kerkmuren en de gevels van Gra vensteen en andere gebouwen op het plein en langs de Kloksteeg. Een grote taptoe besloot dit festijn èn de officiële viering, tot om ongeveer half tien de muzikanten hun instrumenten inpakten en de rust op het stille plein weerkeerde. De verzamelde menigte trok weg. Naar huis of om de dag in gelegenheden elders nog wat door te vieren. Zaklonen aan de Zoeterwoudse Singel,

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5