Hong Kong maakt dollars voor communistisch China Goldberg: VS willen elke burgerregering in Vietnam aanvaarden EEN JAAR VOOR LIERSE TUINDER SOVJET-LEIDERS IN TASJKENT Peking kan koloniaal restant niet missen Provo wenst niet in Rotterdam te wonen Jongetje door auto in water geslingerd In Hoogeveen werd wit nog aanzienlijk witter De vrouw en haar huis op 1 mei zestig jaar DONDERDAG 28 APRIL 1966 DE LhJi I /ijls COURANT PAGINA 11 (Van een medewerker De Britse kroonkolonie Hongkong, die sedert 1814 onder Engels bestuur staat, wordt de bankier van communistisch Ohina genoemd. Na de overwinning van Mao-Tse-Toeng op de Kwomintang- strijdkrachten in 1950 doet deze havenplaats dienst als uitlaatklep voor rood-China. De kolonie, die momenteel 3.750.000 inwoners telt, waaronder twee miljoen Chinese vluchtelingen, wordt beschermd door Britse legereenheden van in totaal achtduizend man sterk. Hoewel de symbolische aanwezigheid van de Engelsen op de plaats reeds haar vruchten afwerpt, weet elke inwoner van Hongkong, dat commu nistisch Ohina de stad ongemoeid zal laten. Peking verdient namelijk per jaar meer dan twee miljard gulden aan de deviezenhandel waarmee de handel met het Westen kan worden gefinancierd. Leerplicht voor schipperskinderen «ïoeLer komen ZIERIKZEE (ANP) In de jaarver gadering van de koninklijke schippers vereniging „Schuttevaer" ln Zierlkzee la een emotioneel betoog gehouden vóór invoering van de leerplicht voor schip perskinderen. De heer H. Pors jr., voor zitter van de commissie tot invoering van leerplicht voor schipperskinderen, zei dat, hoewel er in de grondwet staat dat het onderwijs een voortdurende zorg van de overheid is, de schippers nu zo langzamerhand de indruk hebben, dat dit zo geïnterpreteerd moet worden „dat het onderwijs aan schipperskinde ren de overheid een zorg zal zijn". De leer Pors herinnerde eraan, dat al eertlg jaar geleden pogingen in het rerk gesteld zijn om de leerplicht ook or schipperskinderen doorgevoerd te Ijgen. Al die veertig jaar „zijn we iet grote kluiten in het riet gestuurd", Idus de heer Pors. Wegens óprhiirig1 12 weken geëist AMSTERDAM (ANP) De Amster damse officier van justitie, mr. H. E. Renesse, zei de 24-jarige voor de rechtbank terechtstaande provo Hans A. E. T. een reële kans te willen geven. Maar de tijd ls gekomen, dat hij zal moeten ervaren dat de wet er is om nageleefd te worden, aldus de officier. Hij eiste tegen hem 12 weken gevange nisstraf waarvan vier voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Hij had zich schuldig gemaakt aan verspreiding van een opruiend geschrift, het pamflet „Provokatie no IS" op het Leldseplein op 1 april. De jongeman werd toen aangehouden aar door de rechter-commlssarls vrij- NEW-YORK (UPI) Arthur J. Gold berg, de Amerikaanse ambassadeur bij Verenigde Naties, heeft verklaard wanneer de voorgenomen vrije ver kiezingen in Vietnam een constitutione le burgerregering opleveren, de Vere nigde Staten de uitslag moeten aan vaarden „hoe die ook zal uitvallen". Goldberg sprak op een lunch van de vereniging van Amerikaanse dagblad uitgevers in New-York. Hij wees erop dat zelfbeschikking van de Vietnamezen via vrije verkiezingen een der 14 punten was die Washing ton heeft voorgesteld bij eventuele vre desonderhandelingen. „Onze troepen zijn ln Vietnam niet s een bezettingsleger", zei hij, „maar Bij zijn er op verzoek van regering en van Zuid-Vietnam om hen te hel pen bij de verdediging van hun zelfbe- JALLANTSOOG (ANP) De 5-jarlge tobbie Sleutel is voor de ouderlijke wo- ïlng in Callantsoog bij het oversteken (eschept door een personenauto, be- ituurd door J. K. uit Den Helder. Het eind is door de klap in het diepe water 'an de vaart geslingerd. De autobe- ituurder heeft het Jongetje direct uit iet water gehaald, waarna het in zorg wekkende toestand naar het St.-Liduina- dekenhuis in Den Helder werd vervoerd, n de loop van de avond is het kind aan zijn kwetsuren overleden. likkingsrecht, hen te helpen tege een poging om hen een politiek stelsel en programma op te dringen door ge weld en terreur, niet door vrije keus er verkiezingen". In Da Nang heeft de strijdlustige katho lieke leider pater Hoang Ho de boed dhistische leider Thlch Thlen Minh „leugenaar" uitgemaakt. Bij dezelfde gelegenheid verklaarde hij dat het stre ven van de boeddhisten naar een geko zen burgerregering het land op den duur ln handen van de communisten zou gelaten op voorwaarde, dat hij zich zou onthouden van gedragingen en hande lingen, die tot ordeverstoring leiden of deze kunnen bevorderen. Toen hij de af gelopen zaterdagavond op het Spui bij happening rond het Lieverdje image liep te roepen werd hij opgepakt en be landde hij opnieuw in de cel. In genoemde Provokatie werd opge roepen zaterdagmiddag 2 april indivi dueel te demonstreren bij het monu ment de dokwerker tegen het geweldda dig politieoptreden. Burgemeester Van Hall had een destijds aangevraagde vergunning voor een demonstratie ge weigerd. „Laat uw kinderen thuis", stond op dit pamflet. Er waren volgens officier destijds overwegend kinderen bij de Dokwerker geweest, het deel van de oproep dat io'ii twee drieduizend mensen zouden zijn gekomen, was bereikt, de situatie akelig geworden. Dan er, aldus mr. Van Renesse, kans geweest op incidenten. En het is welbe wust om die incidenten te doen, zo voeg de hij eraan toe, het ziet er somber uit met deze verdachte. De consequen ties zijn, dat hij veel en vaker met de strafrechter in aanraking zal komen". Toen verdachte vertelde in Rotter dam voor programmeur en systeemana list te leren vraag rechtbankpresident -. J. A. Bletz: „Zou het dan niet prettiger zijn om daar te gaan wonen. zou zo rustig zijn als u in Rotter dam ging wonen". Verdachte vertelde, dat hij op de pro- »-lijst staat voor de Amsterdamse ge meenteraadsverkiezingen. Hij kan dus niet weg. Raadsman mr. Smeets concludeerde, dat het artikel der algemene politiever ordening terzake van het houden van optochten zonder vergunning in strijd is met het Europese verdrag van de rechten van de mens, en derhalve on verbindend is. Volgens pleiter dient ont slag van rechtvervolging te volgen. Hij verzocht de onmiddellijke invrijheidstel ling van zijn cliënt hetgeen de recht bank, die op 11 mei uitspraak doet, af- Gezicht op het handelscentrum van Hongkong, ongemoeid ge laten door het regiem in Peking. ROTTERDAM (ANP) De 26-Jarige tuinder A. van den A. uit De Lier is door de Rotterdamse rechtbank wegens brandstichting meermalen gepleegd, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De eis de officier van justitie luidde: twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte evenals de offi cier bewezen dat Van den A. zich aan brandstichting heeft schuldig gemaakt met het doel de verzekeringspenningen te kunnen innen. Niet bewezen achtte de rechtbank echter, dat Van den A. door het stichten van brand zijn éénja rige dochtertje in levensgevaar heeft gebracht. Van den A. moest terecht staan voor brandstichten in zijn woning en ln het ketelhuis van zijn tuindersbedrijf. Vreemd in deze zaak was dat de tuin der tot drie keer toe een bekentenis heeft afgelegd, maar deze ook stuk voor stuk weer introk. De rechtbank heeft onder mee aanmerking genomen, dat tussen de verklaringen een grote mate van over eenstemming bestaat. De branden en een reeks vernielingen hebben destijds, december 1965, onrust teweeg gebracht in het Westland. Wekenlang heeft versterkte politiemacht gezocht nas dader(s). Van den A. werd aangehouden, dat zijn verklaringen tegenstrijdigheden bevatten, en omdat hij kort vooi brand in zijn woonhuis zijn brandverze kering had verhoogd. Daar de kolonie slechts 1013 vierkan te kilometer groot is en bestaat uit een aantal eilanden waarvan meer dan de helft wegens gebrek aan water onbe woonbaar is, geldt het plaatsgebrek voor de snelgroeiende bevolking als het belangrijkste probleem. De torenhoge flatgebouwen, die zelfs tot in de zeebo dem worden gebouwd, kunnen nauwe lijks de aanwas van Chinezen opvan gen. Doch deze overbevolking ls een van de voornaamste drijfveren tot de economische ontplooiing van het ge bied geworden. Zakenlieden uit alle de len van de wereld kwamen na de laat ste wereldoorlog spoedig tot het inzicht dat zij in Hongkong de beschikking kon den hebben over zeer goedkope arbeids krachten. Niet alleen Engelsen, maar cok Amerikanen, Duitsers, Fransen, Belgen, Nederlanders en in steeds toe nemende mate Japanners, profiteerden van de lage lonen, die zij konden be dingen bij de om werk verlegen Chinese vluchtelingen. Zo werd de economische opleving van de kolonie door de parti culiere initiatieven van industriëlen, bankiers en handelslui uit alle wind streken mogelijk maakt. In elke be schikbare ruimte in het oude stadsge deelte op het eigenlijke 83 vierkante ki lometer grote eiland Hongkong, wer den werkplaatsen, fabriekjes, opslag plaatsen en wisselkantoren gevestigd. Historie De gunstige natuurlijke ligging var de plaats maakte het in de vorige eeuw mogelijk, dat de Indiëvaarders de haven aandeden om voorraden in te slaan. Bovendien vervulde de stad de van doorvoerplaats naar het enor- uitgestrekte Chinese vasteland. De westerse koloniale machten hebben hier immers nooit vaste voet aan land gekregen. De kooplieden gaven de voor keur aan Hongkong als de plaats waar ij hun zaken met de Chinezen afhan delden. Ook ln deze eeuw verzorgde Hongkong de uitvoer en invoer van Chi- :se resp. westerse produkten. Om de groei van de stad niet ln de weg te staan, verklaarde de Britse rege ring de stad tot vrijhaven waardoor de formaliteiten bij de handelstransacties minimum konden worden be perkt. Voor de komst van de Japan- in de tweede wereldoorlog ontwik kelde de stad zich tot een van de be langrijkste handelsplaatsen doch de be zetting maakte hieraan een einde. De vernieling van bijna alle veninstallaties en de oorlog die op 't Chi- vasteland tussen de legers Mao Tse Toeng en Tsjang Kai Sjek woedde, stonden een snelle wederop bouw in de weg. Dezelfde oorlog bracht in 1950 echter het keerpunt toen honderden Westerse zakenlieden zich genoodzaakt zagen hun banken en kantoren in Sjanghai te verlaten en zich in Hongkong vestigden daar hun zaken weer ter hand te stig uit de opslag van goederen en doorvoerhandel terwijl tien jaar later driekwart van de omzet van de plaats uit de export van produkten van de ei gen Industrie bestond. Hongkong fabri ceert naast textiel- en plasticproduk- ten, machines, werktuigen en elektro nisch materiaal zoals draagbare ra- plck-ups en televisietoestellen. Vele buitenlandse ondernemingen, waaronder vele Japanse, hebben in Hongkong 'n assemblagedrijf waar de aangevoerde onderdelen door de goed kope arbeidskrachten in elkaar worden De voornaamste afnemer van Hong- kongprodukten zijn de Verenigde Staten die momenteel éénkwart van de totale uitvoer van de kolonie voor hun reke ning nemen. Communistisch China neemt slechts n zeer bescheiden plaats in de rij m importerende landen in. Zij voert slechts drie procent van de totale uit voerwaarde van de kolonie per jaar in. Voor de oorlog was dit percentage meer dan vijftig. De regering in Peking heeft meer be lang bij de deviezenhandel. Praktisch alle levensmiddelen voor de bijna vier miljoen Inwoners van de havenplaats is China afkomstig. Deze uitvoer bracht in het afgelopen Jaar ruim 325 miljoen dollar in het laatje van Mao Tse Toeng. Dit bedrag kan nog worden aangevuld met vijftig miljoen dollar uit invoerbelasting op de voed selpakketten die gevluchte Chinezen ln grote getalen naar hun achtergeble ven familieleden en kennissen sturen. Zo komt een gedeelte van de uitgevoer de levensmiddelen weer in China terug. snijdt hierbij voor Peking van twee kanten. De voedsellmporten ver lichten immers de eigen inspanningen ommunes om voor het noodza kelijke voedsel zorg te dragen. Deze ontwikkeling heeft een versterkend ef fect. De klachten van de familieleden verwanten ln Hongkong wor den steeds groter waardoor de import- vraag naar levensmiddelen opnieuw toe neemt en nieuwe pakketzendingen mo gelijk maakt. Bank of China Midden in de zakenwijk van Hong kong, in Victoria, staat een zeventien verdiepingen tellend pand dat eigendom de communistisch Chinese rege ring. Het is het gebouw van de „Bank China", die in de volksmond ter plaatse wel de „brandkast van Mao" wordt genoemd. Vanuit de directieka- dit gebouw worden nog zeven andere banken in de kolonie gecontro leerd terwijl van daaruit tevens de be drijfsleiding van talrijke maatschappij- die handelen in roerende en onroe rende goederen, alsmede van een ze vental bioscopen, waar Amerikaanse filmsterren elke avond de toeschou- toelachen en van een groot aantal bordelen, waar alleraardigste Suzy- Wongs de bezoekers Hongkongdollars aftroggelen om deze aan de loketten in de Bank of China in te wisselen. De loketten van deze bank zijn elke dag geopend voor Chinese vluchtelingen die geld naar hun verwanten in China willen overmaken. Op deze manier ver werft de bank. en dus de regering in Peking, jaarlijks een bedrag van 75 mil joen Amerikaanse dollars, terwijl de activiteiten van de „besloten hulzen" zelfs honderd miljoen dollar opleveren. Enige Jaren geleden heeft de bank enkele warenhuizen geopend waar te gen billijke prijzen (in Hongkongdollars natuurlijk) alle artikelen die de Wes terse welvaart heeft verzonnen, kunnen worden gekocht. De communisten incasseren momen el voor ongeveer 550 miljoen Ameri kaanse dollars per jaar. Dit Is de prijs de rust in de kolonie. Het bestuur deze gemeenschap voelt er dan ook niets voor om aan deze praktijken een einde te maken. Wanneer zij tegen de bank optreedt, wordt de watertoe voer uit China afgesloten en laden de soldaten van Mao's legers, die langs de 118 kilometer lange grens met de kolo nie liggen, hun geweren. En wat zal er dan worden van deze welvarende vrijhaven met haar vier mil joen Inwoners, die niet groter is dan de helft van de provincie Limburg )m een verovering van de stad door rode legers te voorkomen, ging de Engelse regering in 1951 over tot de po litieke erkenning van het nieuwe com munistisch regiem. Hongkong werd met rust gelaten. De Britten, die de nieuwe mogelijkheden van de vrijha- direct inzagen, legden een grote fiscale wijsheid aan de dag, die snelle opbloei van de handel garandeer de. Er werd slechts een uniforme be lastingheffing van 12,5 procent op alle bedrijfswinsten ingesteld, terwijl de be lasting op het particuliere inkomen de lage kant bleef. Ook op monetair gebied ontwikkelde de kolonie zich in gunstige richting. De Hongkongdollar staat zeer goed geno teerd en is een begeerde geldsoort wel voor Chinese als voor andere kenlieden daar zij vrij Inwisselbaar tegen elke gewenste valuta. De communisten maken van deze mogelijkheid veelvuldig gebruik zodoende over Amerikaanse dollars te kunnen beschikken waarmee zij him importen van machines en kapitaalgoe deren kunnen financieren. Afnemer In 1950 wai de Inkomsten Het is de eerste maal tijdens de hui dige politieke crisis dat de katholieken openlijk de boeddhisten of hun voor naamste leiders hebben aangevallen. De openlijke aanval heeft de mogelijkheid van nog een religieuze oorlog doen ont- De katholieke leider sprak zijn be schuldiging uit tijdens de eerste van 'n reeks katholieke demonstraties in het Thannh Bo-complex in de noordelijke buitenwijk van Da Nang. een streek die bij de laatste botsing ln 1964 tussen de beide groeperingen zwaar werd getrof fen. Vermist jongetje is verdronken UTRECHT (ANP) Spelende kinde ren hebben in het water van de Vecht bij Loenen het lijkje ontdekt van de driejarige Chrisje de Leede uit Breuke- len, die sinds 5 april werd vermist. Het knaapje was op die dag bij de ouderlij ke woning gaan spelen. De rijkspolitie, reserve-rijkspolitle, brandweerlieden en burgers hebben op 5 april de hele avond en nacht ln de omgeving naar het ver dwenen Jongetje gezocht. De vindplaats lag acht kilometer van de ouderlijke woning. Mevrouw R. Bouwsema, Jan Steenstraat 47", Hoogeveenheeft bezoek gehad van een Sunil was- team. En wat zijniet verwacht had gebeurde: in haar eigen wasma chine werd al haar wasgoed witter, aanzienlijk witter! "Nooit geweien, dat Sunil zo bij- ■■H zonder is", zei mevrouw Bouwsema „Wat een verschil en wat fijn dat ik nooit meer hoef te bleken en te blauwen 1" Haar enthousiasme over Sunil wordt door honderdduizen den gedeeld. Stellig ook door u. Probeer het maar eensl Het oudste Nederlandse blad voor de vrouw viert op 1 mei zijn zestigste ver jaardag. Ofschoon dit maandblad met een moderne Inhoud en aantrekkelijke la> out geheel bij de tijd ls kon het zes decennia trouw blijven aan een princi pe: een echt Nederlands blad te willen zijn met een eigen karakter. Het uitgangspunt is een ander dan dat van de damesbladen. „De Vrouw en Haar Huls" richt zich niet tot de masj sa, wel tot een groep die steeds groter wordt: tot de vrouwen met culturele en sociale belangstelling die hun huishou delijk bedrijf nuttig en noodzakelijk maar niet alleen zaligmakend vinden. Het kent de vrouw het recht toe „mens" te zijn met eigen belangstellingen, ook als zij echtgenote is en naast haar man Partijleider Leonid Brezjnev (geheel rechte) en premier Llexei Kosygin van de Sovjet-Unie hebben Tasjkent bezocht, de stad die deze week door een aardbeving werd getroffen. In hun gesprekken met arbeiden informeerden beide Russische leider» naar de echode die de aardbeving aan de stad en de bevolking had toegebracht. Tasjkent ie de stad waar onder leiding van premies Koaygin India en Pakistan hun geschil om Kasjmier hebben bijgelegd. De aardbeving heeft vooral materiële schade aangericht. Zoeken gestaakt naar Duitse prins WIESBADEN (DPA) De Westdult- se politie heeft de nasporingen naar de vermiste prins Frederlk van Pruisen gestaakt. Aan het onderzoek in de om geving van de plaats waar de prins het laatst is gezien, bij Wiesbaden, hebben onder andere hefschroefvllegtuigen deel genomen. Ook ln de Rijn heeft men niets gevonden. Voor de theorie van zelf moord zou pleiten het feit dat de echt genote van de prins, een dochter van de Engelse bierkoning Guinness, na een huwelijk van twintig Jaar wilde schei den. staat, ook als zij moeder ls. Het helpt die belangstellingen levendig te houden ln de tijd dat de gezinsverzorging een full-time Job ls en het 'wekt nieuwe in teressen wanneer deze drukste periode afneemt. De jubilerende zestigjarige, die met snelle pas de tijd bijhoudt heeft grote belangstelling voor Jonge culturele» en laat ze ook graag de pen voeren, zoals blijkt ln het meinummer (weliswaar geen echt jubileumnummer maar toch bijzonder aantrekkelijk) uit een artikel van een onze meest belovende jonge auteurs Steven Membrecht. Dit nu heeft een blad vóór op een le vende vrouw en op een echt huls: het kan zichzelf blijven vernieuwen sonde r Derde kernproef in China verwacht WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse geheime dienst heeft Inlichtin gen ontvangen, dat China binnenkort zijn derde kernproef zou kunnen nemen, aldus verluidt ln de Amerikaanse hoofd stad. Do V.S. zouden hun bondgenoten hebben laten weten, dat een dergelijke kernproef zeer spoedig te verwachten is. De eerste Chinese kernproef was op 16 oktober 1964, de tweede op 14 mei 1965. De tweede explosie was krachtiger dan de eerste, die even krachtig was als de ontploffing van de in 1945 op Hlroajlma afgeworpen Amerikaanae kernbom.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11