VOORZICHTIGE OSSERVATORE IS VAN NATURE ANTIEKE KRANT Kraamzorgwagen zit lelijk in het moeras Manzini, hoofdredacteur Osservatore Romano Bomaanslag in Saigon: tien Koreanen gedood Vakantietoeslag ook voor huispersoneel Vernieuwingen bij onderwijs Dagtarief voor velen te hoog ti<?3 ccncn KIND SMEEKT HAAR MOORDENAARS OM HAAR TE LATEN GAAN Rechtszaal diep geschokt Intelligenter voorstel nodig WOENSDAG 27 APRIL 1966 DE 1 .HU l COURANT PAGINA I Afhankelijk van de kardinaal- staatssecretaris Dezer dagen bezocht Raimondo Manzini, sinds 1960 hoofdredac teur van de Osservatore Romano, ons land. Van die gelegenheid maakte onze redacteur, dr. Alfred van de Weijer, gebruik om hem gen interview af te nemen. Manzini s een charmante Italiaan van even zestig. Als Noorditaliaan is lij vooruitstrevender dan de neeste Romeinen. Hij werd door 3aus Joannes aangezocht als op volger van de nogal strijdbare Giuseppe Dalla Torre di ■Sanguinetto.- Mijnheer Manzini, de Osservatore Ro- ,iano is een van de belangrijkste Katho- ieke kranten ter wereld. Zoudt u mij karakteristiek van uw blad kunnen reuen? De Osservatore Romano is het officieu- i orgaan van de H. Stoel. Het besteedt ?n gedeelte van zijn ruimte aan het let- erlijk weergeven van de officiële acten de H. Stoel, vooral de toespraken de Paus, berichten over diens acti viteiten, benoemingen van bisschoppen dergelijke. Ook de berichten en com- nentaren hebben een officieus karakter ie zin, dat zij de gedachte weergeven het staatssecretariaat, dit betekent in feite dat de Osservatore op politiek ge- een strikte neutraliteit in acht neemt. Op godsdienstig en moreel terrein daarentegen wordt wel degelijk stelling jenomen. In het jubileumnummer bij gelegenheid m het 100-jarig bestaan van de Osser vatore Romano heeft kardinaal Montini geschreven, dat uw krant in zekere zin afhankelijk is van het staatssecretariaat. Bent u het daarmee eens? zo is het wel ongeveer. De Osser vatore werd opgericht als orgaan van het Vaticaan. Kent u zo'n beetje de geschie denis van onze krant? Hij werd in 1861 opgericht om in een vijandelijke wereld eigen vrij stemgeluid te hebben. Toen er een einde kwam aan de wereld- ij ke macht van de Paus, streed de Os servatore voor de rechten van de H. Stoel en tegen de afdwalingen op leer stellig gebied. Toen in 1929 de Vaticaanse staat werd opgericht heeft men het hele bedrijf naar het Vaticaan overgebracht. En aangezien de kardinaal-'staatssecretaris Antipathie Wat is naar uw oordeel de reden van een zekere antipathie, die men in veel landen van West-Europa en ook in Ne derland tegen de Osservatore heeft? zou het niet met zekerheid kunnen zeggen. In de eerste plaats kennen velen de Osservatore slechts van ver. Ze zien daarin uitspraken van het heilig officie of zelfs van de Paus over kwesties, die discussie zijn en wanneer die wel eens conservatief, weinig open, weinig modern lijken, trekken zij meteen de conclusie, idat onze krant weinig open en weinig modern is: maar daarin vergissen ze zich. Want de Osservatore heeft heel wat me dewerkers die bijzonder open zijn. Tweedens vraagt men dikwijls een beetje polemisch wie of nu verant woordelijk to voor het innemen van een bepaald standpunt: de redactie of het kerkelijk gezag. Neem bijv. een artikel dat reserves maakt ten opzichte Teilhard de Chardin. Welk gezag heeft dat, vraagt men dan. In het kort kan ik daar dit op antwoorden. Alle artikelen, die niet ondertekend zjjn, worden ons geleverd door het bureau van (taatssecretariaat: daar hebben dacteuren niets mee te maken. Alleen de gesigneerde artikelen komen voor htm rekening. Bovendien zou ik in dit verband nog willen zeggen, dat de Osservatore in omstreden kwesties altijd een voorzichtig standpunt inneemt, afwacht hoe de zaken zich zullen ontwikkelen en zich bepaald niet begeeft in de avant-garde. Vervolgens vinden velen de Osservatore een antieke krant wat zijn uiterlijk en opmaak betreft. Maar dat behoort tot de natuur van onze krant. Wij kunnen niet aan sensatie doen, wij moeten alles voor zichtig wikken en wegen, omdat zelfs het kleinste woord reacties kan oproepen. Mag is u eens een voorbeeld geven? Na de eerste wereldoorlog (Gasparri was toen nog staatssecretaris) heeft de H. Stoel eens de grootste moeilijkheden gehad met de ambassade van Tsj echo- Slow aki] e. In de Osservatore was een ar tikel verschenen, waarin Tsjecho-Slo- wakije geschreven werd met een verbin dingsstreepje tussen de beide namen. Wat zei men toen? De H. Stoel is tegen de eenheid van deze staat en verdedigt de autonomie van beide delen. Nog een voorbeeld uit een andere tijd. Toen Pius XI de Action frangaise ver oordeeld had, deed deze beweging een aanval op de Osservatore van ongeveer de volgende strekking: Het is wel dui delijk waarom deze krant de Action fran gaise veroordeelt, hij wordt (en dat was inderdaad het geval) gedrukt in de Via Germanico. (lach). U begrijpt dus wel, dat wij geen hevig bewogen krant kun nen maken, want ieder woord dat wij schrijven, kan repercussies hebben bij regeringen en op ambassades. Dan to er ook nog het verwijt van een zeker triomfalisme in onze stijl. Vroeger heeft onze krant zich daaraan wei schul dig gemaakt. Wij schreven toen als we het over een toespraak van de Paus had den: „De heiligheid van onze Heer heeft gezegd". Tegenwoordig schrijven we ge woon: „De heilige Vader heeft gezegd". En meer van die zinswendingen. Beetje voor beetje passen wij ons aan bij de nieuwe tijd. De hoofdredacteur krijgt zijn aanstel ling van het staatssecretariaat. Mijn voorganger was, zoals u weet, graaf Dal]* Torre, een groot journalist. Na ruim veer tig Jaar de hoofdredactie te hebben ge voerd wilde hij in 1960 van zijn taak ontheven worden. Ten eerste omdat hij Zuiveringsactie bij Da Nang SAIGON (UPI) In een groep Kore aanse arbeiders is vanmorgen vroeg een door de Vietkong geplaatste bom ontploft. Acht arbeiders en twee Vietna mese omstaan ders werden gedood. Ze venendertig Koreanen liepen verwondin gen op. De Koreanen, die wachtten op de bus om naar hun werk te worden ge bracht, waren in dienst van een Ameri kaanse aannemingsmaatschappij. Bij de bushalte was een dynamietlading aan gebracht om een lantarenpaal. Een militaire woordvoerder in Sai gon heeft bekendgemaakt dat Zuidvlet- namese troepen en Amerikaanse marl- Wet voor wie niet onder CAO valt (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Er komt spoedig een wettelijke verplichting om aan werkne mers, die niet onder een CAO vallen, va kantietoeslag uit te betalen. Dat heeft de minister van justitie, dr. I. Samkalden dinsdag in de Tweede Kamer toegezegd. De Kamer was het met de minister eens dat deze vakantietoeslag beter niet kan worden opgenomen in de wet, die ieder een, die in loondienst is, tenminste twee Bescherming tegen vervuiling waterwingebied Door de toenemende bevolkingsdicht heid en het gebruik en vervoer van olie, olieprodukten en chemicalieën is een ver dergaande bescherming tegen het gevaar van verontreiniging van de waterwinge bieden in Zuid-Holland nodig. G. S. vai Zuid-Holland stellen Provinciale Staten voor een groot aantal maatregelen te ne men, die betrekking hebben op waterwin gebieden met een totale oppervlakte van 11.300 ha, hetgeen vier procent ls van het 1 andsoppervlak van de provincie Zuid- Holland. De waterwingebieden, die bij goedkeuring onder de verordening zullen vallen, zijn de waterleidingbedrijven van onder meer Leiden, Noordwijk, Alphen a/d Rijn, Bodegraven, Voorschoten, het .Westland, Den Haag en Wassenaar. weken per jaar betaald vakantie garan deert. De Kamer nam dit wetsontwerp gisteren z.h.s. aan. De nieuwe wet, waarin alle werkne- ers in loondienst recht hebben op ten minste twee weken vakantie per jaar, is vooral van belang voor het huisperso neel. De jongeren onder hen krijgen zelfs minstëns drie weken vakantie per jaar. Mej. A. Kessel (KVP), die bij de- gelegenheid haar maidenspeech hield, legde er de nadruk op, dat het hier minimumregeling. In on derling overleg, tussen werkgevers en werknemers mag meer vakantie worden bedongen. Minister Samkalden wees er nog op, dat reeds in 1962 Nederland het enige land binnen de EEG was, dat nog geen wettelijke regeling van de vakantie krijgt, maar dat het loon in die periode wordt doorbetaald. De minister hoopte, dat velen, die reeds thans vrijwillig aan hun personeel doorbetaalde vakantie ge ven, nu ook onverplicht vakantietoeslag zullen uitbetalen. Via een wijzigingsvoorstel van r vrouw Singer Dekker (PvdA) werd de nieuwe wet neergelegd, dat ook de periode, waarin men aan cursussen var vakverenigingen deelneemt, voor de be rekening van de vakantie zal meetellen als werktijd. Benoemingen ROTTERDAM, (K.N.P.). Aangezien de P. E L Ingen wegens gezondheids redenen het pastoraat over de prochie Wederkomst van de Heer te Rotterdam niet kan waarnemen heeft de bisschop op zijn verzoek benoemd tot vicaris «ubgtitu tus J. Tol, die kapelaan was van d* paro chie H. Liduina te Rotterdam. niers bij een zuiveringsactie in de buurt van Da Nang 20 Vietkong strijders heb ben gedood en 4 krijgsgevangenen ge maakt. De Zuidvietnamezen en Ameri kanen waren gisteren bij Thanh Kwit door helikopters afgeworpen. INVENTARISATIE NODIG DEN HAAG De KVP-senator en oud-minister van 0„ K. en W. prof. Glelen heeft gisteren in de Eerste Kamer gepleit voor een Inventarisatie vai onderzoekingen die gaande zijn Inzake „Ik verwacht daar veel van. We moeten weten wat er op deze terreinen allemaal ln Nederland gebeurt", aldus senator Glelen, die bijval oogstte van de VVD-'er Van de Vliet. Prof. Gielen drong gisteren bij de be handeling van de begroting van minister Diepenhorst voorts aan op instelling van een centrale didaktische dienst en op een verplichte en liefst regelmatige her scholing van leerkrachten. Prof. Glelen maakte ook de kritische opmerking, dat er te weinig serieus gestudeerd wordt op mogelijkheden voor een grotere efficiency bij het wetenschappelijk onderwijs. Ten slotte bepleitte hij een vernieuwing van de lagere school. Senator Van de Vliet drong aan op de opstelling van een prioriteitenschema bij het ministerie van O.. K. en W. Volgende week dinsdag komt minister Diepenhorst aan het woord. Raimondo Manzini, hoofdredacteur van de Osservatore (links) in gesprek met dr. Alfred v. d. Weijer. vermoeid was. Maar toch ook, omdat hij voelde, dat zijn polemische stijl (die het een kerk-vijandige tijd goed had ge daan) minder paste in de nieuwe verhou dingen. Na de overwinning op het fas cisme had heel Italië de vrijheid gekre- en ook de Kerk. Het Vaticaan wilde wat rustiger, een wat minder strijd bare krant. „Ik ben niet de man om zo'n krant te maken", zei Dalla Torre en vroeg zijn ontslag. Hetgeen kardinaal Tardini hem na enig aarzelen gegeven heeft. Paus Joannes XXIII kende mij nog uit de tijd. toen hij patriarch van Venetië Mijn krant 'ik bij namelijk 32 jaar hoofdredacteur van de Avvenire d'Italia geweest met als zetel Bologna) had een afzonderlijke editie voor Venetië. Boven dien hadden wij elkaar al ontmoet tij dens het heilig jaar 1925, toen ik het geïllustreerde weekblad II Pellegrino verzorgde, dat tijdens dat jaar verscheen. Toen Dalla Torre vervangen moest wor den. dacht paus Joannes meteen aan mij. Hij liet me naar Rome komen. En al heb ik me aanvankelijk nogal verzet (ik was namelijk Kamerlid, drie maal sinds de bevrijding heb ik een zetel voor de De- mocrazia Cristiana veroverd), de Paus hield zo lang aan, dat ik tenslotte ben bezweken. Wat is uw specialiteit als hoofdredac teur? Dalla Torre zocht het ln de pole miek. Wat beschouwt u al» uw sterke Toen ik nog in Bologna was, was ik ook polemisch. Ik moest er vechten tegen de communisten, die hier bijzonder sterk waren. En nog altijd zijn. Bologna is de meest communistische stad van heel Italië. Maar op mijn nieuwe post probeer ik vooral een zo breed mogelijke infor matie te geven vanuit katholiek stand punt, een zo objectief mogelijke bericht geving met zoals ik u reeds heb uit gelegd een grote voorzichtigheid. Po lemiseren is er echt niet meer bij. Ik heb er geen tijd en ook geen ruimte voor. Dat is misschien een gebrek van krant. We spelen wel eens met de ge dachte. Maar eenvoudig is het niet, gezien veel mensen de meest dwaze din gen in dergelijke brieven zetten, schien zou het toch wel nuttig kunnen zijn. Als we er met onze kleine ploeg tenminste de tijd voor kunnen vinden Vijftien. Heel weinig voor een kra En buitenlandse correspondenten? Hebt u ook vaste medewerkers, theo logen bijvoorbeeld? O ja, zeer veel. En dikwijls met bekende namen: Danielou, Guitton, Meritain er maar enkele te noemen. Zeer vrij hier Hebt u enige indruk van de katholieke pers in het buitenland, met name in derland? Enigszins wel, maar toch slechts indirect oiudat ik de taal niet beheers. Je krygt de Indruk, dat de katholieke pers hier vrij ls, zeer vrij. Ik heb kardinaal Alfrink in Milaan horen spreken. Hjj heeft daar een goede kjjk gegeven op de grote auto nomie. die de katholieke pers ln Neder- uitgesproken voor het herrijzen .an „wilde bakers" en „buurvrouwen"). De mededeling van de heer Van Gel- fler dat „ln vier provincies zeshon derd aanstaande moeders haar ver zoek om kraamhulp hebben Ingetrok ken" overtreft toch wel de op dit punt meest pessimistische verwach tingen. En dan breekt er wéér een van mijn klompen, als ik lees, dat staatssecre taris Bartels gezegd heeft, dat „hij ook niet weet, waar het aan ligt en dat er iets met de coördinatie tussen alle betrokkenen moet zijn mtoge- Als de onderminister dan gelooft, dat „de verschuiving van de kosten naar hen, die het beter kunnen be talen, is bereikt", dan zou ik willen zeggen: „Maar je moet niet vragen hóe!" Er Is echter meer. In het verslag van de Kamercommls- „Nou breekt mijn klomp", was mijn eerste reactie toen ik een verslag las over een bijeenkomst van de „Twee de-Kamercommissie voor de Volksge zondheid" file 24 februari JJ. is ge houden. Ik lees: „Leden van de com missie hebben kritiek geoefend op de nieuwe regeling van de kraam zorg, die op 1 Januari J.L ls Ingegaan. De kraamzorg wordt nu geheel via de ziekenfondsen geregeld. De verschillende woord voerders waren het daar wel mee eens, maar niet over het hoge tempo van uitvoering". Is dit tempo soms zo hoog geweest, dat genoem de Kamercommissie niet tijdig ge noeg vanuit het betreffende departe ment (namelijk van Sociale Zaken en Volksgezondheid) op de hoogte ge bracht is van de kraamzorgplannen? En hebben de leden van de commis sie daardoor pas nu (24 febr.) ontdekt dat zij het niet eens zijn met de fi nanciële consequenties De commissie zit wat betreft het „niet betrokken zijn in de plannen" ln hetzelfde schuitje als de kraam centra. Ook deze zijn voor een vol dongen feit gesteld. De kraamcen- tra hebben zich echter wél zo spoedig mogelijk een oordeel gevormd over de financiële consequenties van de nieu we regeling en zij hebben dat oordeel kenbaar gemaakt ln vak- en dagbladen. De heer Zwanikken (lid van de Kamercommissieblijkt intussen geen goede voorstelling te hebben ronasen geregeia en u*l u* vei- J .t.nrt vnn zaken, al» hit utt- ■chlUende woordvoerder, het daar- bepaald. Hoe kunnen deze onderhan delingen doeltreffend gevoerd worden als niet door de ziekenfondsen „ope ning van zaken" (eventueel ook van boeken) van de kraamcentra kan worden gevraagd (geëist?)? Naar verluid zal het ziekenfonds zelfs een vinger in de pap hebben (misschien wordt het wel een hele hand) bij de bepaling van het kraamzorgtarief voor de niet-zlekenfondsleden, waar bij het ziekenfonds er bezwaar tegen kan maken, als dit tarief lager is dan de verstrekking van het zieken fonds (dus 27 gulden) plus het tarief, dat aan de ziekenfondsverzekerden in rekening wordt gebracht. .'8 10 gulden). Waar blijft de autonomie van de kraamcentra Spot 8ievergadering is opgemerkt, dat de kraamzorg nu geheel via de zieken fondsen geregeld ls en dat de de stand van zaken, als hij uit rekent, dat „de gezinnen vroeger ge middeld 95 gulden voor een periode van kraamzorg moesten betalen, maar nu gemiddeld 190 gulden". Het gaat namelijk helemaal niet om een gemiddelde. Er zijn twee groepen kraamhulpzoekenden en deze groepen interesseert dat gemiddelde niet. De eerste groep bestaat uit zieken fondsleden en deze leden krijgen een bedrag van 27 gulden per dag uit de ziekenfondskas (waardoor hun eigen kosten tot 8 k 10 gulden per dag wor den teruggebracht). De tweede groep, namelijk de nlet-ziekenfonds-verzekerden moeten de volle kostprijs van de kraamver- zorging (35 k 40 gulden per dag) be talen. Daar gaat het om dóér hgt de grote moeilijkheid De heer De Vreeze blijkt beter ge oriënteerd, als hij constateert, dat „de groep die een inkomen heeft van 11.500 gulden tot 18.000 gulden au te zwaar is belast, waarvan het gevolg is, dat men „goedkopere (dus ondes kundiger) hulp neemt". De heer Van Gelder deelt mee, dat „er veelvuldiger een beroep wordt gedaan op wilde bakers". zijn. Open deur Hier trappen deze beide heren toch wel een open deur in, want hun treur zang is reeds in alle toonaarden ge zongen in verschillende publikatles (ook in deze rubriek werd de vrees Het ls echter bekend, dat de lande lijke kruisverenigingen bij de onder handelingen met het departement van S.Z. en V. over de nieuwe kraam zorgregeling als uitgangspunt hebben gesteld, dat de voornaamste taak van het ziekenfonds moest zijn: het op treden als passage-orgaan voor de financiële bijdragen. Aan het ziekenfonds (lk citeer hier woordelijk uit een ambtelijk schrij ven) zou „geen ruimte gegeven wor den tot een al te Intensieve bemoei ing met alle factoren, die de kost prijs (van de kraamzorg) in een centrum bepalen". Op provinciaal-kruls-niveau heeft „Hulsarts" uiting gegeven aan zijn vrees, dat hier wel eens een addertje onder het gras zou kunnen schuilen en dat er een grote kans zou be staan, dat hier bewaarheid zou wor den wat als een variant op een oud spreekwoord werd aangeduid, name lijk: Wiens geld men krijgt, diens macht er dreigt. Het is nu inderdaad al zo ver, dat aan de kraamcentra wordt voorge schreven overeenkomsten aan te gaan met alle ziekenfondsen in hun werk gebied. Met deze ziekenfondsen moet* worden onderhandeld over de kost prijs van een verzorgingsdag ln een bepaald centrum, waarna aan de hand van deze kostprijs de persoonlij ke bijdrage van de ziekenfondsleden aan het kraamcentrum zal worden Het ergste dat kan gebeuren bij het lanceren van een nieuw idee, bij het invoeren van een nieuwe regeling, is niet dat deze nieuwigheden worden becritiseerd, bestreden of aangeval len, maar dat er de spot mee gedre ven wordt. Zo ver zijn we nu met de nieuwe kraamzorgregeling. Ik zag 'n plaatje met als opschrift: dure kraamzorg. Op dat plaatje was een aanstaande vader afgebeeld, die be zig was. zich (met de handen in het haar) door een aantal doe-het-zelf- boekjes heen te worstelen. In een an der tijdschrift las ik de opmerking: „Waarom zoveel zorg over de dure kraamhulp, nu er toch „de pil" la?" Niet helemaal waarderen kon Ik de opmerking van de heer (collega) Lamberts in de reeds vaker genoem de kamercommissie, als hij hoopt, „dat de wilde bakers en oma's de brandewijn met suiker voor de baby's achterwege zullen laten". Intussen zit de met zoveel zorg en toewijding opgebouwde kraam zorgwagen lelijk in het moeras. Er is echter één lichtpunt. Ik lees: „On derminister Bartels zal bij de kruis verenigingen Informeren, waar de moeilijkheden schuilen". Vooral bij degenen die niet bij een ziekenfonds verzekerd zijn, dacht hij. Ik denk dat hij hier inderdaad goed dacht. Mag ik met gepaste vrijpostigheid enkele suggesties doen 1. Laat de kraamcentra zelfstandig (dus zonder bemoeienis van de zie kenfondsen) hun kostprijs bepalen. Op deze kostprijs ls toch altijd nog de controle van de rijksaccountants dienst. Het bedrag dat de zieken fondsleden moeten bijbetalen kan in overleg tussen ziekenfondsen en kraamcentra worden bepaald. 2. Laat de kraamcentra zelfstandig de tarieven bepalen van de „parti culieren". Onder deze categorie is er een gedeelte (ln sommige streken van ons land to dit gedeelte vrij groot), dat Juist (of niet zo ver) bo ven de welstandsgrena ligt en het hoge dagtarief niet kan betalen. Als een kraamcentrum op een of andere wijze ln staat zou zijn (Ik denk aan verhoging van gemeentesubsidie, handhaving van provinciale subsidie stichting van moeder-en-kindfond sen) het te hoge dagtarief voor de bovenbedoelde groep enigermate te drukken, dan moet dit niet kunnen worden belet. Ook deze gezinnen moeten door de kraamcentra opge vangen kunnen want deze kraamcen tra houden steeds vast aan hun grote Ideaal: „Aan leder kraambed een deskundige hulp". land geniet. Toch Iykt mij, dat de katho lieke intelllgentla wel eens te ver gaat met haar publikatles over problematische kwesties: neem bijvoorbeeld wat er alle maal geschreven Is over de werkelijke tegenwoordigheid van Christus ln de eucharistie. Een voordeel van uw situatie ls wel, dat er een bestendige ontmoeting plaats heeft tussen katholiek en niet-katholiek. Dat scheelt veel met Italië. Bij ons is de katholieke pers lange tijd een apolo getische pers geweest, wij moesten de gelederen sluiten om de Kerk en het kerkelijk gezag te verdedigen tegen het vrijmetselaars-liberalisme, dat Italië wil de ontkerstenen. Later werden we gecon fronteerd met het fascisme, dat de vrij heid wilde vernietigen, wij hebben toen vooral een behoudende taak gehad, wij werden een gedisciplineerde pers, die de Uitspraken van het kerkelijk gezag pu bliceerde en probeerde de actieve katho lieken bij elkaar te houden. En tenslotte zijn we terecht gekomen in deze huidige situatie. Ik dacht, dat we op dit terrein al iets hadden gedaan: meer aansprekende kop pen, meer foto's, een nieuw lettertype. Maar het is nog te weinig Als weer in Rome bent, kom dan langs. Ik zal u graag laten zien, dat ook bij ons heel wat jonge, open nsen zijn. En dat heus niet alles riekt ir de catacomben. Dr. Alfred van de Weüer. Ja, dat BEHANG is hef! Nieuw behang op de muien De kamer omtoveren. Meubelen,gordijnen, alles komt meer tot z'n reel Kevie uit meer don 1.000 DESSINS va. 1,20 per rol van 10 m rsamCEHEET Bandopname slachtoffertje Evans (17) die in Brady's woning in Hy de bij Manchester, met een bijl werd vermoord. Belden verklaren onschuldig te zijn. Op de bandopname zijn drie stemmen te horen: van een man, een vrouw en een kind. Het kind smeekt voortdurend om naar huis te mogen gaan; de man en de vrouw vallen haar telkens booa en dreigend in de rede, in de trant van „hou stil of je krijgt er een" of: CHESTER Zestien minuten lang boorden de schrille angstkreten van een dodelijk beangst kind door de stilte var de rechtszaal te Chester, terwjjl vrou- op de publieke tribune in naanilo- l'snij je nek afDe letterlijke opna- ontzetting hun oren dichtstopten, me is van dien aard, dat zelfs de Brit- was een bandopname van de Iaat- se boulevardbladen zich van een gede- ste levensogenblikken van de tienjarige j tailleerde weergave hebben onthouden. Lesley Ann Downey, die destijds ver- De bandopname is afkomstig uit een moord in het veengebied van de Britse koffer, die opgespoord werd in een ba gagedepot. Senator Van'Hulst over numerus clausus (Vnn onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Iedereen die ook maar 5 procent van de intelligentie van minis ter Diepenhorst bezit zou meè een wets voorstel voor een numerus clausus bij de medische opleiding kunnen komen, 't Numerus-claususvoorstel is dan ook niet adequaat aan de intelligentie van de minister. Ilij zal «en regeling moeten zoeken die meer bevredigt dan de han tering van het bordje „stop". Dit zei senator Van Hulst ICHU) gis teren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begroting van onderwijs en wetenschappen. De senaat1 wilde en kon ook eigenlijk nog niet op het wetsontwerp numerus clausus ingaan, omdat de Tweede Ka mer zelfs nog geen voorlopig verslag heeft uitgebracht. Niettemin kwam se* nator Van Hulst reeds tot zijn bovenge melde uitspraken. De PSP'er Van Pelt kondigde reeds aan dat hij tegen het wetsvoorstel zou stemmen, omdat in perking van de vrije studiekeuze voor hem onaanvaardbaar is. plaats Chester gevonden is. De opname was gemaakt door haar vermoedelijke moordenaars: de 28-jarige Ian Brady, die tjjdens de weergave in de rechts zaal onbewogen op 'n perpermuntje zoog en zijn 23-jarige vriendin Myra Hind- ley. De angstkreten en de smeekbeden naar huis te mogen gaan werden tenslot te overstemd door kerstmelodieën. „Een macaber preludium op de dood van Lesley Annzo legde de openbaar aanklager uit aan de diepgeschokte zaal. Ian Brady en Myra Hindley worden beschuldigd van moord op Lesley Ann Downey (10) en John Kilbride (12) wier stoffelijke resten, begraven in het veen gebied. gevonden zijn en op Edward Voor diefstal uit auto's 2 jaar (Van onze correspondent ALKMAAR Twee jaar gevangenis straf met aftrek eiste gistermiddag de officier van justitie bij de rechtbank te Almaar tegen de 44-jarige C. H. R. uit Haarlem. Verdachte bekende meer dan hem ten laste was gelegd: diefstallen uit auto's te hebben gepleegd in Den Haag, Wassenaar. Zandvoort, Haarlem, Velsen en IJmuiden. Een diefstal te Castricum bracht hem voor de rechtbank. Hij ont vreemd* allerlei artikelen, maar scheen een voorliefde te hebben voor dames tassen. De total* buit b*droeg ruiin 2.000 gulden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7