vleesconserven Fokker Friendship verovert de aarde Geldboetes voor exploitanten van Jupiter en Delphy Opvolger Fellowship vliegtuig van de toekomst Hete strijd om korting meubels TOENEMENDE INTERESSE VOORAUTOSLAAPTREINEN Goed idee voor het menu van morgen DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 APRIL 196« Has anyone stopped to think how a small and obscure Dutch company came to sell approach ing 350 aircraft during the past ten years „Heeft iemand zich wel eens ge realiseerd hoe een kleine en on bekende Nederlandse fabriek er in is geslaagd 0111 in de laatste tien jaren bijna 350 vliegtuigen te verkopen",, aldus vroeg het gezaghebbende Britse tijdschrift „The Economist" (zie boven) zich onlangs af. Inmiddels is het verkoopcijfer van de Fokker F-27 Friendship gestegen tot tegen de 400. Over niet al te lange tijd zal het Europese verkooprecord van de (Britse) Vickers Viscount (438) gebroken zijn. „De Fokker F-27 is een goed produkt", zegt Fokkers commercieel directeur, Frits J. L. Diepen. In bijgaand artikel licht hij dit ant woord toe. Frits Diepen, de (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL „We hebben ook wel eens in de grootste zo-rgen gezeten met de Friendship. Rond 1958. In zestien maanden geen order. Zo'n situatie had niet erg lang moeten doorzetten. Want dan hadden we nu misschien niet met een voldane glim lach op de lippen gezeten." Dit zegt me Fokkers commercieel directeur Frits J. L. Diepen. We zitten in zijn sobere werk kamer. Eenvoudig meubilair, achter de conferentietafel een modern schilderij in warme kleuren, kloek van afmeting, maar zonder lijst. Verder een flinke kleureuprent De heer Diepen blijkt een van die men sen te zijn die zich volledig geven aan datgene waarmee ze bezig zijn. In dit geval is dat het gesprek met een jour nalist die hem noodzaakt voor de wie- weet-hoeveelste keer het verhaal van de Friendship te vertellen. Hfj praat alsof hfj de hele dag de tijd heeft al Is het In werkelijkheid maar één, met moeite vrijgehouden, uur. Na elk van de drie of vier telefoongesprekken waarvoor zijn secretaresse hem wegroept, vat hij zon der aarzeling de draad van het gesprek weer op. „We zijn vol vertrouwen. De vierhon derdste order kan iedere dag komen. Soms worden er tien tegelijk besteld. Dan weer eens één. Maar het gaat nog altijd door en we zijn al dicht bij de vierhonderdste." Fabelachtig Het zit er in dat Fokker het bijzondere cijfer 438 overschrijdt. Vanaf dat mo ment la de Friendship Europa's meest verkochte civiele vliegtuig. Hoe verklaart de heer Diepen dit fabelachtige succes dat al zoveel pep- nen ln beweging heeft gebracht en dat zo nauwkeurig wordt bijgehou den dat zelfs een order van slechts èèn vliegtuig op zfjn minst de finan- cieel-economische pagina van elke Ne derlandse krant haalt. Het bltykt een complex van factoren te zijn. De Friendship voorziet in een nog altijd toenemende behoefte die de concurrentie misschien te laat heeft gezien. De heer Diepen zegt er zelf dit van: „We zaten vanaf het begin in een tamelijk onbedreigde positie. De naas te concurrent, de Britse Herald was er iets eerder dan de Friendship maar de Herald kwam in het nadeel omdat men te lang aan de oude formule van vier zuigermotoren in plaats van twee turbinemotoren had vastgehouden. Na tuurlijk beïnvloedde het toenemende succes van de Friendship de verkoop, maar hoezeer het een ontwerp voor de toekomst was geweest, wordt geïllu streerd door het bijzondere feit dat pas in het tiende verkoopjaar de hoogste score werd bereikt. Dit jaar blijft de produktie op twee per maand maar volgend jaar gaan we er drie" per maand maken. Wy verwachten dat de Friendship nog jaren in produktie biyft. Er blijft plaafs voor nieuwe turbo-props. De vraag naar nieuwe Friendships zal later afnemen naarmate meer turbo-props op de tweede handsmarkt versohynen, maar dat zal pas in de zeventiger jaren zijn". Roeping De Friendship werd ontworpen voor het luchtvervoer op korte afstand, lucht lijnen met hoge frequenties en lage ta rieven. De heer Diepen: „De Friendship en straks ook de Fellowship, een typisch vliegtuig van de zeventiger jaren, heb ben in dit opzicht een stuk roeping.. Het zijn vliegtuigen die geld verdienen en dat is in elk geval nodig wil men het de ondernemers mogelijk maken de ser vice aan het publiek zo hoog mogelijk op te voeren-. Ook een punt dat het succes van de Friendship heeft gestimuleerd is de ser viceverlening. „We hebben er heel wat kilometers voor moeten reizen maar we hebben er een uitstekende reputatie mee kunnen opbouwen". Een organisatie opbouwen die als de vies voert „binnen 24 uur zijn er uw reserveonderdelen" Is voor elke vlieg- tuigenfabriek een zware opgave.- Nog moeilijker wordt het als de cliënten over de hele wereld verspreid zitten tot in de oerwouden en woestijnen toe. Want een van de opmerkeiykste maar tevens veel problemen veroorzakende ontwikkelin gen in het verkoopsucces van de Friend ship was het enorme aantal van kleine opdrachtgevers die vooralsnog steun van de fabriek nodig hadden bij het ver werven van de nodige know how. Deze versnippering van het totale orderpak ket eiste aanzienlijk meer mankracht en energie voor de ..backing". zoals ser viceverlening in de vliegtuigindustrie wordt genoemd, dan aanvankeiyk vdbr- Niet verouderd Is een vliegtuig dat al tien Jaar aan de markt is, intussen niet verouderd'.' De heer Diepen: „De Friendship van nu is niet meer dezelfde als die van tien jaar geleden. Regelmatig worden kleine verbeteringen aangebracht. Dat is een contlnuproces waardoor je steeds weer opnieuw een up-to-date-vliegtuig af levert. Voor de cliënten in Amerika wordt de normale Friendship op bepaal de trajecten al te klein. Daar is het binnenlandse luchtvervoer, mede door toedoen van de Friendship, ao in om vang gegroeid dat er behoefte aan meer stoelen is. Fairchild in Amerika, die de Friendship in licentie bouwt, is al met een langere Friendship aan de markt. Daarmee krygt de cliënt zyn méércapaciteit ter wijl hij met hetzelfde economisch-zuinige materiaal kan blijven vliegen". Concurrentie Verwacht Fokker van de opvolger van de Friendship, het straalverkeersvlieg- tuig F 28 Fellowship een even groot suc- De heer Diepen: „Ik zou om te begin nen de Fellowship niet nadrukkelijk de opvolger van de Friendship willen noe men. Het is een nogal beperkt begrip. In zekere zin is de DC-8 de opvolger van de DC-3 nietwaar? Ik zie de Friendship en de Fellowship naast elkaar. De Fellowship is een vlieg tuig voor de zeventiger jaren en na- tuuriyk krijgt het in veel gevallen de taak die nu de Friendship uitvoert, maar daarnaast zal er nog zeer veel jaren plaats blijven voor de turbo-props. De F 28 ligt ln elk geval goed ln de markt. Op het ogenblik is er nog niet één rechtstreekse concurrent. De als concurrenten van de Fellowship gedood verfde vliegtuigen als de DC-9 en de BAC 1-11 zijn groter en duurder. De Fellowship is voor werkelijk korte af stand, modern van conceptie, geschikt om te opereren van kleine vliegvelden. Klein maar volwaardig. We zijn optimis tisch over de kansen van de Fellow ship. De resultaten van ons marktonder zoek rechtvaardigen dit optimisme". Achterstand van de Friendship en een model van Fokkers jongste troef: de Fellowship. Op en rond de boekenkast enkele herinneringen aan verre reizen, ln de hoek naast de deur en zichtbaar achter het bureau: een vergrote foto van Anthony Fokker de stichter van het bedrijf. grotere orders toch voornamelijk van landen als Australië. Amerika. Japan, de Phillppynen, India, Pakistan etc. Hoezeer het Europese luchtnet achter bleef wordt eigenlijk min of meer door het geografische verkooppatroon van de Friendship geïllustreerd. Bovendien: in landen als Japan en Australië haalden Friendship geïllustreerd. Bovendien, in dan vierduizend uren. In Europa wordt een jaarproduktie van 2500 uren per vliegtuig al uitzonderiyk hoog genoemd. De heer Diepen die van de Europese achterstand op dit gebied een studie maakte heeft énkele interessante voor beelden verzameld om die achterstand aan te tonen. Een willekeurige greep: „De dlenstfrequentie tussen Londen en Parys is 25 maal per dag. die tussen New-York en Chicago 91 maal per dag en tussen New-York en Boston 69 per dag. De drukste Japanse lijn Is Osaka Tokio: 39 keer per dag Wereldreis De heer Diepen betoogt dan ook dat de frequenties in Europa veel te laag zijn. Daarnaast zijn te weinig Europese steden aangesloten op een luchtnet en bovendien zyn er dan nog te weinig rechtstreekse verbindingen tussen Euro pese steden. „Wij moeten om zakeiyke redenen dikwijls in Biarritz en Toulouse zyn. Dat ls een wereldreis! En dan heb ben wy nog het geluk dat we althans aam één zyde in Amsterdam aan een luchthaven gevestigd zyn". „Ook de tarieven zijn ln Europa veel te hoog", zegt de heer Diepen. „Weer een kleine vergelijking: de Amerikaanse ar beider moet om met zgn vrouw van Los Angeles naar San-Francisco en terug te kunnen vliegen tweeëneenhalve dag werken om de passageprijs 4e verdienen. Maar de Fransman die vanuit Parijs heen en weer naar Marseille wil met zijn vrouw (dezelfde afstand) moet voor dit uitstapje meer dan vyfeneenhalve week van 45 uur werken. Dit ls meer dan 10 procent van zyn jaarinkomen". Even een sprong naar Australië: „Daar produceren de luchtvaartmaatschappyen 200 passagierkilometers per hoofd van de bevolking. In Europa bedraagt dit cy- fer 40". Overstapjes Nationaal gezien maakt de binnenlandse luchtvaart in Europa momenteel een grote ontwikkeling mee. In Frankrijk, Italië, Noorwegen en zelfs in Zwitser land zyn snel groeiende binnenlandse luchtnetten. Maar zo lang die in feite alleen maar dienen om passagiers op te halen voor de eigen Intercontinentale luchtvaartmaatschappijen kan deze ont wikkeling geen algemeen Europese door braak forceren. Toch komt die er. Het ls gewoonweg niet tegen te houden. Het is al opmerkelijk dat het Europese pu bliek het allemaal blijft slikken. Je kunt binnen Europa bijna geen luchtreis ondernemen zondèr tijdrovende overstap - jes. Soms moet je zelfs overstappen van het ene vliegveld naar het andere, zo als van Le Bourget naar Orly, waarvoor je dwars door Parijs moet. De Europese luchtvaart ls te nationaal gestructureerd. Het systeem van de lan dingsrechten vormt een barrière voor een gezonde ontwikkeling van. het Euro pese luchtverkeer. Stel je voor dat de scheepvaart ook aan zoiets gebonden zou zijn, dan zouden we in korte tijd hongersnood hebben. Meer eenheid in Europa en een volledige samenwerking zullen echter een explo sieve ontwikkeling veroorzaken: stellig ook ten voordele van de Fellowship", zegt de heer Diepen. Fokker hoopt in mei van het volgend jaar tydens de internationale luchtvaart salon op Le Bourget deze nieuwste troef aan de wereld voor te stellen. By Fokker kunnen ze optimistisch zijn. De heer Diepen: „Brits embargo of niet, Ik blijf vol vertrouwen over het licentie- contract met Indonesië en over de 20 Friendships voor de Indonesische lucht vaartmaatschappij Geruda. ARNHEM (ANP) De Arnhemse rechtbank heeft rich gisteren vele uren bezig gehouden met de spelen Jupiter en Delphy. die door de exploitanten wprden beschouwd als jChéndlgheidsspelen, maar door de officier van justitie, mr. Bakker, xulver moeten worden gezien als kansspelen, als hazardspel. De officier eiste ln beide zaken een symbolische boete van 10.— en vorderde dat de ln beslag genomen speeltafels zullen worden teruggegeven. RECHTERS ACHTER DE SPEELTAFEL De leden van de rechtbank wilden nu wel eens precies zien hoe een en ander ln zyn werk ging en dus nestelden zy zich met een aantal geoefende behen digheidsspelers rond het groene laken en vóór de verticale installatie met goten, bakjes en draaiende schijven. De heer C. J. Osse uit Scheveningen, de uitvin der van Jupiter, bediende de appara tuur. Onder de belangstellenden bevon den zich vele geïnteresseerden in de exploitatie van spelen, zoals de uitvinder van het spel Roulex. ir. Prins uit Den Haag (Roulex wordt thans proef ge speeld ln opdracht van de „Stichting behendigheidspelen" in het kader van een natuurwetenschappelijk onderzoek). De heer Osse gaf de rechtbank een uiteenzetting van de mogelijkheden, die behendige spelers hebben, en de wijze waarop ze het spel kunnen beïnvloeden. Een districtsrechercheur van de rijks politie te Nijmegen verklaarde, dat hij Jupiter vaak en langdurig had zien spe len. Hij vond dat het merendeel der spelers zijn kansen niet berekent. Hij had ook vernomen dat de meesten op de gok speelden en geen systeem ih het spel konden vinden. De raadsman van Jupiter, mr. R. Lion haakte in op het door prof. Hamaker uit gebrachte rapport over kansspelen en stelde vast dat de geconstateerde ver hoging van de kans met 10,8 procent toch wel als een overwegende, invloed op de kansbepaling kan worden genoemd. Hij Voor ieder een flinke plak! Wat voor vleesgerecht «et u vanavond? Heerlijk, duik in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vlees- conserven. Daar is zeker lunchworst bij. 1 Blikje. 5 flinke plakken, gebakken in de koekepan... verrükkelijkEn u weet, wat u eet - alle vleescon- serven zijn met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes verzoek van de uitvinder had verricht. Delphy In de zaak Delphy stonden terecht de 86-Jarlge uitvinder E. Rettweiler nit Bochum (Duitsland) en mevrouw Gold berg-Koekoek uit Scheveningen, de sec.-penningmeesteresse van de stichting voor ontwikkeling en ontspanning Pays Bas, die Delphy exploiteerde. Toen deze laatste opmerkte dat de stichting zorgt voor de ballotage van de leden-spelers, vroeg rechtbankpresident x. Van Houten of het besloten karak- r van de bijeenkomsten voor 5000 men- n wel kon worden gehandhaafd. De raadsman van Delphy meende dat ;t een behendigheidsspel was. Mocht dit niet de mening van de rechtbank zijn dan was volgens hem het hazardspel in besloten kring en zonder winstoogmerk gespeeld. De officier van justitie ver wierp het besloten karakter; of er al dan niet winst wordt gemaakt vond hij ook niet belangrijk. Hij was van mening, dat was aangetoond dat bij Delphy niet gesproken kan worden van een overwe gende invloed op de kansbepaling. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. ,WIT' TEGEN GRIJS' OM MILJOENEN ROTTERDAM (ANP) Er is ln de wereld van de Nederlandse meubelbranche en van de woningtextiel een strqd ont brand tussen „de witten" en „de grijzen". De „witten" zijn de mensen die gekant zyn tegen het geven van kortingen aan het publiek. De „grijzen", voor het deel inkoopcentraies, willen doorgaan op hun oude wijze. Een reeks grote meubelfabri kanten is reeds tot de „witten" overge gaan en ook in de woningtextiel is een „wit" front gevormd. Initiatiefnemer van de strijd tegen de kortinggevers is de heer Hoofdman, direc teur van een grote meubelzaak ih Rot terdam. Op zijn'initiatief is gevormd een commissie bescherming handelsbelangen woninginrichting, die Industrie en groot handel vraagt om mee te helpen aan het sluiten van de ..kortingkanalen". Doen zij dit niet dan zullen de aanhangers van de commissie niet meer by hen kopen, zij worden dan „grijs". De actie van de „witten" is vooral ge richt tegen de personeelsinkoopverenlgin- gen. die voor hun leden aanzienlijke kor tingen krijgen en gebruik maken van de toonkamers van de grossiers. Verlies in miljoenen In Rotterdam. Den Haag. Amsterdam en Dordrecht zijn „witte" comité's gevormd die fabrikanten en grossiers benaderen en voor de keuze stellen: medewerking aan „de sanering van de handelskanalen", dus niet meer leveren aan de korting- kanalen, of uitgesloten worden van leve ranties aan de „bonafide detailhandel". Mocht de „witte" actie gelukken dan zou de heer W. B. Knoops, directeur van Kipo N.V., een commerciële inkoopcen trale voor ambtenaren, en onofficieel woordvoerder van de „grijzen", over het niet-lopende jaar een verlies lijden van ongeveer één miljoen. De heer Knoops zei dat er reeds tweehonderd detailzaken op de „grijze" lijst staan. Hoofdzakelijk nog bedrijven ln Rotterdam. De kortingkana len in Rotterdam riskeren een verlies van omzet van 60 miljoen dit jaar door het teruglopen van hun omzet aan meubelen en woningtextiel RECHTSTREEKS NAAR RIVIERA UTRECHT (A.N P.) Het vervoer per autoslnaptrein, waarmee de Neder landse Spoorwegen in 1960 heel voor zichtig zijn begonnen (in juli en augus- 1 tus tienmaal van Amsterdam naar Avignon en terug) neemt opvallend snel toe. Vorig jaar brachten de auto- slaaptreinen 5100 auto's en 14.200 reizi gers naar Avignon, Villach" en Milaan en dat zijn hoge cijfers, gezien de om standigheid dat er geen „achterland" is zoals bij de buitenlandse verbindingen en de N.S. dus helemaal op Nederalndse automobilisten zijn aangewezen. Uit de reserveringen die tot nu toe zijn geboekt valt af te leiden, dat het autoslaaptreinvervoer dit jaar ruim veertig procent boven dat van 1965 zal liggen. Een belangrijke oorzaak van deze stijging is waarschijnlijk, dat de trein AmsterdamDen BoschAvignon met ingang van 26 mei wordt vervangen door een wekelijkse doorgaande verbin ding naar St.-Raphael en één naar Nar- bonne. Bovendien gaat de autoslaap- trein Hoek van HollandSalzburg/Vll- lach ook stoppen in Den Bosch voor het op- en afladen van auto's. De nieuwe verbinding met Zuid-Frank rijk betekent, dat de Nederlandse toeris ten nog dichter bij hun uiteindelijke reisdoel, Spanje (Narbonnei of de Ri viera (St.-Raphael) worden gebracht. Ze kunnen nu een rit van 1500 km. over drukke autowegen door voor hen vaak al bekende gebieden overslaan en in plaats daarvan 'e middags in de trein stappen en de nacht in een slaap, of lig- rijtuig doorbrengen om de volgend^ morgen vrcteg met hun auto al op hun bestemming aan te komen. Vanuit St.- Raphael zijn alle bekende en minder bekende vakantieoorden aan de Cóte d'Azur per auto iri hoogstens enkele uren te bereikén. Europese cijfers Bij de Europese cijfers over het auto slaaptreinvervoer vallen de Nederlandse nog in het niet: in Frankrijk, waar de slagzin „Spaar uw zenuwen en uw mo tor" kennelijk opgeld doet, steeg het aantal auto's dat op de dubbeldekkers van de slaaptreinen werd vervoerd van 6000 ln 1957 tot 76.500 in 1965 en het aantal bijbehorende reizigers van 18.000 tot 196.000. De Britse spoorwegen ver voerden verleden jaar 30.000 auto's met ongeveer 100.000 reizigers (elf verbin dingen) en de Duitse 36.000 auto's met 95.000 reizigers (veertien verbindingen). Geen overlevenden van Heinz Bernd KOPENHAGEN (DPA) Het zoeken naar overlevenden van het gezonken Westduitse scheepje „Heinz Bernd" is gestaakt. Het schip had zes personen aan boord, van wie er een met snijbranders kon worden gered. Deze is op weg naar het ziekenhuis overleden. (Advertentie) En niet alleen voor morgen, maar ook voor volgende week. volgende maand Want hier zijn twee over-heerlijke ge rechten voor uw hoofdmaaltijd, die u hltijd naar eigen smaak en voorkeur kunt variëjen. Honig Macaroni of Spa ghetti! Probeert u ze eens. deze pikante hoofdschotels, vooral in deze tijd van het jaar. nu de aardappels minder van kwaliteit zijn U merkt het meteen: een heerlijke doorbreking van uw dage lijkse eetgewoonten! En Honig Macaroni of Spaghetti smaakt, altijd anders. U kunt immers alle fijne kruiden, tomaten en stukjes vlees toevoegen, die u juist zo lekker vindt. Macaroni en Spaghetti zijn een uitdaging aan uw keukenfan tasie. Het Honig-receptenboek met 120 macaroni- en spaghetti-recepten zal u gr aag helpen! Bestel zo hét receptenboek „Uit de Honig keuken no. 1" 1. Plak op een briefkaart een plus merkje van een gezinspak Honig Macaroni of Spaghetti. 2. Frankeer 75 ct aan Postzegels extra. 3. Vermeld duidelijk naam en adres. Zend de kaart aan: HONIG keuken, postbus 45 D, Koog a/d Zaan. 4. Per briefkaart slechts één boekje aanvragen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6